Johan Neeskens heeft Amerika al veroverd Primitief voetbal FSC Groningen koestert nog stille hoo? Engelsen zien a2 van FC Den Haai STERK DEBUUT MET COSMOS Sportprijv< vragen WILLEM II KAN SPANNING AAN STANDEN NA-COMPETITIE SPORTTRIBUNE LEIDSE COURANT MAANDAG 25 JUN11979 PAG IN, (van onze speciale verslaggever) NEW YORK Johan Neeskens heeft maar negentig minuten nodig gehad om de Amerikaanse voetbal fans op zijn hand te krijgen. Nees kens, de nieuwe ster van de kam- pioenspioeg Cosmos, debuteerde gisteren voortreffelijk tegen New England. Zelfs zo goed, dat zijn ploeggenoten na afloop zonder uit zondering Neeskens uitriepen tot één van de beste spelers in het door Cosmos met 1-0 gewonnen duel. Die lof voor Neeskens was terecht, want hoe wel hij nogal wat aanpassingsproblemen had, maakte hij een uitstekende indruk. Hard werkend, zoals altijd, vormde hij met Davis, een Amerikaans talent dat ook in Europa tot de top zou behoren, de schakel tussen de de fensie en de aanval van Cosmos. Oefenmees- ter Mazzei opgetogen: „Geweldig dat Nees kens erbij is. Rijsbergen, Davis maker van het doelpunt en Neeskens hebben ons aan deze overwinning geholpen. En natuurlijk doelman Brcic die net als Neeskens zijn de buut maakte". Neeskens zelf: „Het viel niet tegen. De om standigheden zijn natuurlijk anders dan in Eu ropa, maar ik geloof dat ik bij een goede ploeg ben terecht gekomen. Het zal nog een paar weken duren voordat ik volkomen geac climatiseerd ben, maar na vandaag heb ik er alle vertrouwen in. De kop is er af. En met een met een goed resultaat, want het was no dig dat we zouden winnen na die twee neder lagen van vorige week". Tot tweemaal toe leed Cosmos een verrassen de nederlaag, eerst tegen Vancouver, later te gen Houston. De stemming bij het miljoenen bedrijf Cosmos werd er niet beter op, temeer niet omdat er nog altijd trainersproblemen zijn. Onder die omstandigheden moest Nees kens debuteren. Op zijn schouders rustte de taak om de problemen waar Cosmos mee kampt een halt toe te roepen. Neeskens: „Het schijnt inderdaad allemaal niet zo goed te gaan. Dat heb ik ook van Rijsbergen gehoord. Ik zal de komende weken proberen die nega tieve prestatiecurve om te buigen in een posi tieve". Oefenmeester Julio Mazzei is ervan overtuigd dat Neeskens daar in zal slagen. „Ik ben ver schrikkelijk blij met Neeskens. Niet alleen een hele goeie voetballer, maar vooral een keihar de werker. En dat hebben we nodig bij Cos- mos. Ik heb een goed voetballend team. maar de bereidheid om voor elkaar te werken, laat nogal eens iets te wensen over. Ik weet zeker dat Neeskens het goede voorbeeld zal geven en dat hij zich voor de ploeg in zal zetten door erg hard te werken. Blaren Neeskens trok er inderdaad hard aan bij zijn debuut, bekeken door bijna 50.000 toeschou wers in het imposante Glantsstadlon even buiten New York. Hoewel Neeskens last had van blaren (Neeskens: „Het is wel even wen nen, dat Astro-turf. Ik moet nog eens onder zoeken welk schoeisel Ik het best kan dra gen, want zoals nu met al die blaren is geen pretje") verschool hij zich niet in het duel te gen de New England Tea Men. Integendeel zelfs. Vanaf de eerste minuut was Neeskens nadrukkelijk aanwezig, meteen al onderstrepend dat zijn Amerikaanse avontuur niet alleen maar bedoeld is om binnen de kortste keren een zo groot mogelijk aantal dollars bijeen te graaien. Die indruk wekten een aantal van Neeskens' ploeggenoeten niet. Met uitzondering van Rijs bergen, de Amerikaanse middenvelder Davis en de Italiaanse spits Chinaglia weigert Cos- mos zich al te erg te vermoeien. Met name de Braziliaan Marinho en de spitsen Liveric en Tueard hebben een broertje dood aan wer ken, waardoor het kwalitatief mindere, maar wel knokkende New England lange tijd de race met New York Cosmos kon volhouden. Neeskens: „Voetbaltechnisch bezien viel het me allemaal niet tegen. Tijdens de twee trai ningen die ik met de groep heb meegedaan, had ik al gezien dat mijn medespelers echt wel iets kunnen met de bal. De bereidheid om voor elkaar te werken is echter niet groot. Vooral als middenvelder, toch al een lastige opgave in het Amerikaanse voetbal door de dertig yards-lijn (op buitenspel spelen is daar door vrijwel onmogelijk omdat de defensie niet aan kan sluiten bij het middenveld en de voorhoede), moet je daarom enorm veel lopen om er wat goeds van te brouwen. Cosmos acteerde in de eerste helft lang niet onverdienstelijk. Echte kansen kreeg de ploeg echter niet, omdat scherpschutter Chinaglia aan banden werd gelegd door de defensie van New England. Mogelijkheden kreeg New England eigenlijk ook niet. Vooral de verdien ste van Wim Rijsbergen, vorige week in Ame rika uitgeroepen tot de op één na beste ver dediger van de voetbalbond. Rijsbergen speel de een voortreffelijke wedstrijd. Sober, maar erg nuttig. Rijsbergen zelf: „De dekking in onze ploeg is niet altijd honderd procent. Daardoor moet ik nogal wat vuil werk opknap pen. Rijsbergen deed dat ook na rust. Met Johan Neeskens groeide hij uit tot de betere spelers van de wedstrijd. Vooral bewonderenswaardig was hoe snel Neeskens zich aanpaste aan het voor hem toch moeilijke Astro-turf. Neeskens: „Zelf ben ik niet helemaal tevreden. Inderdaad heb ik keihard gewerkt en kon ik merken dat die houding op prijs werd gesteld, maar het echte voetballen, daar kwam ik nog te weinig aan toe". Uitslagen van de wedstrijden gespeeld door de competitie van de North American Soccer Leagua: New England Tea Man Toronto Blizzard 2—1; Rochester Lancers Portland Timbers 2—1; Fort Lauderdale Strikers Tampa Bay Rowdies 2—1; Memphis Rogues Edmonton Drillers A2; Minnesota Kicks Dallas Torna do 20; Tulsa Roughnecks Los Angeles Aztecs 2—0; San José Earthquakers Chica go Sting 42; Cosmos New England Tea Man 1—0. Den Haag De Nederlandse lotto, Belgisd to, Westduitse lotto en Sq zijn: Lótto 25: juiste getallen:! - 14 - 23 - 24 -35; reserf Ien:22en40. Aantal deelnemers: 770.7T leg: 3.400.941,00; prij drag: 1.615.446,98; prijs: 565.406,44; tweedin 161.544,70; derde f 242.317,05; vierde 323.089,40; vijfde 323.089,40. uiste gjn -37-L, Belgische lotto: Juiste 10 - 11 - 18 - 25 servegetal: 32. Westduitse lotto: Juiste Ue len: 1 - 17 - 30 reservegetal: 20. Spiel 77:8574041. Supertrio (Hariros ll-prjj^' duindigt): juiste volgorde:^ - 7. Uitslag: 1. nummer 1l>n Verkerk, G. W. van Eykeleiezi 2. nummer 3 (Pierre OlL-hi Dooper), 3. nummer 7 (Nq0 M. Vergay); omzet: Zre, uitkering: 293,30,-. Ln SITTARD In het betaalde voetbal is het altijd moeilijk aan te geven waar de grens ligt tussen sportief en finan cieel succes. Voor de pen ningmeesters is bijvoor beeld de nacompetitie een welkome toevoeging op de begroting; spelers en trai ners bloeien op bij de ae- dachte tóch nog de eredivi sie te kunnen bereiken, al moeten ze er honderd wed strijden voor spelen. Ver klaarbare houdingen, die echter niet van kortzichtig heid gespeend zijn. Af scheid van de betrekkelijke anonimiteit lonkt, maar het gevolg is in de meeste ge vallen beslist geen sluiten de exploitatie. Het succes wordt meestal één of twee jaar later gevolgd door een kater. FC VW en PEC Zwol le, vrij recentelijk gepromo veerd, kunnen daarover meepraten. De publieke be langstelling nam even toe, maar nu is de situatie weer zoals vroeger. FC VW terug in de eerste divisie, PEC Zwolle vraagt zich af waar de toeschouwers zijn geble ven. Willem II en Fortuna SC denken daar nog niet aan. De twee ploegen speelden gisteren in Sittard 1-1, waardoor de nieuwe er- edivisionist pas woensdag bekend is. En dat willen ze alle twee graag zijn. Uitgerekend die twee clubs heb ben gemerkt, dat de achterban verlangt naar voetbal op hoger niveau. Stadions stroomden vol (twintigduizend kijkers), de ge meente en het bedrijfsleven wapperden met bankbiljetten. FSC richtte zich helemaal in op de geliefde andere omgeving, organisatorisch en financieel. Bovendien verlengde de nog ge blesseerde Tini Ruys zijn con- Iract met drie jaar en stemde Joop van Daele onverwachts in met een principe-akkoord om eenzelfde periode te blijven. Al leen moet Feyenoord dan afzien van zijn diensten als jeugdtrai ner. Voor de Limburgse vereni ging (volgend jaar heet die For- :una Sittard) zou het een ramp rijn als promotie niet wordt be- 'eikt. Dat Roda JC en MW vol gend jaar concurrerende buren rouden zijn, daar wordt niet over gepiekerd. „FSC is rijp /oor de eredivisie", klonk en dinkt het nog steeds in Sittard. Jit Tilburg kwamen minder zelf- /erzekerde, maar wel vergelijk- oare berichten. :SC slaagde er helemaal niet in oen extra carnaval in te lassen, want Willem II kon in stadion De Baandert de spanning uitste- <end aan. Toonde ook nog een opmerkelijk betere ploeg te zijn, Jie, als het toch op een toe komstvisie moet aankomen, meer inhoud voor de eredivisie heeft. De formatie van trainer Henk de Jonge had veel gepraat over tactische zaken, juist om dat het duidelijk was dat FSC voor eigen publiek puur op pro motie en dus winst zou spelen. „Ik heb gezegd dat de jongens meer op hun positie moesten spelen", zei De Jonge, die na afloop dolenthousiast van de spelersbank opsprong. Opgehitst Hierdoor kon FSC slechts een korte periode aandringen. Als gebruikelijk was dat de beginfa se. Opgehitst briesten voorstop per Bux, middenvelder TItaley en linksachter Colombaln naar hun tegenstanders met goed keuring van scheidsrechter Beek. Al na elf minuten scoor de Engbersen met een volley, na een knappe boogbal van Van Daele op de borst te heb ben opgevangen (1-0). Prauser miste glijdend nog een fraaie kans op de waarschijnlijke be slissing, maar daarmee hield het verhaal over FSC een hele tijd op. Willem II schiep een numerieke meerderheid op het middenveld en viel van daaruit vaak aan met vier spitsen: Van Rooij, Bastiaansen, Broeken (voortref felijk) en de iets hangende Van Geel, op wie Pfennings nauwe lijks kijk had. Daarnaast kwam de snelle rechtsachter Cosic herhaaldelijk op, met als gevolg dat FSC een lange periode compleet van het veld werd ge speeld. Met snel en intelligent voetbal, waarbij Van Rooij zich als „kaatser" aandiende en de anderen voor technisch en/of tempovoetbal zorgden. Willem II had geen enkele moei te met de vroege tegentreffer („Dat is klasse en karakter tege lijk", zei De Jonge) en bouwde aan het beste gedeelte van de ontmoeting. Colombain haalde weliswaar een inzet van Huij- bregts van de lijn (29e minuut), Van Geel mocht na terugkoppen van Van Rooij op de kruising richting voor de terechte gelijk maker (1-1). Eén minuut voor de rust kopte Van de Ven nog ach terwaarts net over na een ver rukkelijke actie van Broeken en de ruimte makende Cosic op Tevreden Willem II vond die demonstratie helaas genoeg. Zichtbaar tevre den met de gelijke stand trok de ploeg zich meer en meer terug, zich opmakend voor een voorspelbaar slotoffensief van FSC, dat zo graag wilde. De tweede helft werd daardoor on aantrekkelijk. Laatste man Van Daele moest steeds maar weer van achteruit voor een lange hoge bal zorgen waarna er dan vijf, zes mensen tegelijk de lucht ingingen voor doelman Samardzic. Kansen ontstonden idaar niet uit; de enige aardige actie was een afstandsschot van Hutting, FSC's beste man. Trainer Joop Castenmilier ver ving spits Prauser (gebles seerd) door Wetzels en rechter spits Zuidersma door Geenen, waarmee de aanvallende ar moede van FSC erger werd. Het duel werd volledig be heerst door het primitieve voet bal van FSC en het bewust verdedigen van Willem II, waar bij Swaans een vier-tegen-drie- situatie in de 69e minuut niet verstandig uitbuitte. Hij schoot rakelings naast Willem II tikte verder bij balbezit de negentig minuten opvallend kalm uit. hoewel FSC met nog één wedstrijdronde te gaan een punt voorsprong heeft. „Het is dan wel een teleurstelling", ver telde Castenmilier, „dat het van daag niet is gelukt, maar elke ploeg zou toch best met ons willen ruilen, denk ik". Als FSC woensdag eventueel in Gronin gen bereikt wat gisteren door Willem II terecht werd verhin derd, kan toch pas op de lange duur blijken of Castenmilier ge lijk heeft. DICK HOFLAND Scoreverloop: 11. Engbersen 1-0, 36. Van Geel 1-1. Scheidsrechter: EÏeck. Toeschouwers: 20.000. Fortuna SC Geilman; Colombain, Van Daele. Bux, Temming: Van de Berg, Hutting, Titaley; Zuidersma (Geenen), Prauser (Wetzels), Engber sen. Willem II Samardzic; Cosic. Roemgens, Huijbregts, Havermans; Van de Ven, Bastiaansen, Swaans; Broeken, Van Rooij (Hoeren), Van Geel. (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag heeft moeten afzie, de twee Engelse aanvallers, die het op het oo9i als versterking voor komend seizoen. McCullough gaf de technische leiding van de Haagse club nen dat hij om privé-redenen afzag van een overgang en L B kreeg van zijn club geen toestemming om te vertrekken. 9h Haag gaat nu nog op zoek naar een aanvaller, maar deze pd zijn niet erg nadrukkelijk. Men meent dat FC Den Haag ookj verdere uitbreiding van de selectie het komend seizoen td»rii kan zien. Vooral nu inmiddels mondelinge overeenstemming reikt met Dick Advocaat, waarmee de technische leiding denveldbezetting voldoende acht. Van de selectie van FC Den Haag, waaraan inmiddel^ bekend André Wetzel en Harry Melis zijn toegevoegds ben met uitzondering van Hans Galjé en Simon va^pj, vrijwel alle spelers hun contract verlengd. Niet echten Blijie, die zijn lagere aanbieding (die ondanks een a%t gedane toezegging niet is gevolgd door een herziet bod) nog in ovenweging heeft. VELSEN FC Groningen mag nog steeds stille hoop koesteren op een plaats in de eredivisie, omdat de ploeg van trainer Theo Verlangen tegen Tel star moeiteloos met 3-1 overeind bleef en Fortuna ,SC voor eigen publiek te- 8en Willem II verzuimde de stap naar et voetbalwalhalla te maken. De ironie van deze merkwaardige en nauwelijks verwachte voortzetting van deze na- competitie is, dat Groningens laatste strohalm Telstar heet. De noordelijke formatie is nu geheel afhankelijk van de Velsenaren, met wie men zelfs door het akelige matchincident in het Oos- terparkstadion voor de rechter een robbertje doorknokte. Op Sportpark Schoonenberg deed Telstar gisteren weinig meer dan te proberen niet af te gaan voor eigen publiek. Bij het verkrijgen van een voorsprong kreeg FC Groningen volledige hulp van rechtsachter Ab van Oorschot van Telstar, die steeds" met technische hoogstandjes Leen Swanenburg wilde aftroeven. Dat liep na tien minuten gezapig voetbal volledig uit de hand, toen de bal knullig van zijn voet sprong waardoor het blonde gevaar van Gronin gen ongehinderd op kon rukken. Met een beheer ste tik in de uiterste hoek werd de Velser doel man kansloos gelaten: 0-1. Dit Velser cadeautje vormde voor Groningen geen aanleiding het gas- dieper in te drukken. Men bleef knap combineren via vooral Erwin Koeman, Bloemberg, Mulder en Swanenburg, maar de eindstoot bleef steeds ach terwege. Wel kreeg Mulder een mogelijkheid na aarzelen |\an doelman Nederburgh, die buiten het strafschopgebied werd uitgetikt, maar Hegeman kon het gevaar koppend bezweren. Sloom Telstar werkte zich het laatste kwartier voor het rustsignaal van de uiterst loom leidende scheids rechter Keizer zelfs op tot een redelijk gelijkwaar dige tegenstander van het stukken beter voetbal lende FC Groningen. Paul Stam knalde in kansrij ke positie recht in handen van de foutloze Johan Tukker en dat gebeurde na de eerste echte Tel star-aanval, waar nu eens meer dan twee spelers een aandeel in hadden: Bischot en Van der Meer. Laatstgenoemde speler kreeg na een levensgrote blunder van Sip Bloemberg een voortreffelijke mogelijkheid, maar Van der Meer joeg het leer onbesuisd over de lat. Met Hoevelaken voor de onopvallende Van Toor op het middenveld trad Telstar het tweede bedrijf wat vinniger op. De middenvelders Akersloot en Mols kregen wat meer in de melk te brokkelen, hetgeen het Velser voetbal ten goede kwam. Minder was dat het ge val met het opdringen van de thuisclub dat na 60 minuten voetbal de oorzaak was van Groningens tweede treffer. Anne Mulder kon uitbreken en op het juiste moment vertrok de bal richting Swa nenburg, die koelbloedig nummer twee op het bord prikte. Chaotisch Vijf minuten later was de spanning geheel terug, toen Hoevelaken Waalderbos de bal ontfutselde en Buma wegstuurde, die een voortreffelijke voor zet produceerde. Paul Stam kon met simpel ja knikken Tukker kloppen en Telstar in de wedstrijd terughelpen: 1-2. De Velser ploeg geldfj| weer in en mede door chaotisch verdedi Waalderbos en Veldmate in het GronintjEL trum en het inzetten van Ayre voor dei seerde Bischot (hij is er in Tilburg daajstc >bij) leek een gelijkmaker zelfs mogelijk.irer knoei van Waalderbos kon Van der Mn, dichtbij aanleggen, maar weer stond héld huizenhoog. De black-out van de Groninc) stopper duurde nog één fout voort, maafent ma's voorzet en het schot van Stam rék Tukker met vakmanschap. Toen ruim een In i voor het einde bij een Groningse uitval K v niets anders te doen stond dan Swaneiirtt vloeren, werd Telstar uitgeteld. Swaeir maakte vanaf de elf meter-stip geen fout: 1-3x>p In i fze Scoreverloop: 11. Swanenburg 0-1; 61 Swanen|jCj( 65.Stam 1-2; 71. Swanenburg(strafschop) 1-3. i Scheidsrechter: Keizer; toeschouwers: 3.000 Tel$tar: Nederburgh; Van Oorschot. Hegeman,"19 Bischot (Ayre): Van Toor (Hoevelaken). Akerslrtr Buma, Van der Meer en Stam. lor berg, Koeman; Bakker, Romijn, Swanenburg. De stand in de na-competitie is: 1. Fortuna SC 5 3 117 2. Willem II 5 2 2 1 6 "3. Groningen 5 2 12 5 4. Telstar 5 10 4 2 De laatste wedstrijden (woensdag) zijn: Willem li-Tel staren FC Groningen-FortunaSC. Engbersen (rechts) brengt een tegenvallend spelend FSC op 1-0. Terecht zou Willem II gelijkmaken. w (Ot< jar

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12