[ampioen Stamsni jder: 'Ogen dicht en rijden' RaasslooptformidabelrijdendeZoetemelk Regen op tijd opgehouden voor winnaar Pershing i Winst sssmammm IATEURTITEL BLIJFT IN DE FAMILIE ■■■fl HENK LUBBERDING KIEST GOEDE MOMENT rlinden Igisch Hmpioen Vijf renners voorw.k. Geen tiental tif PAKUWKANSINDE TOUR DE FRANCE. FOLDER EN FORMULIER RU CLUB OF \N\NKEL\ER. mpwwM LEIDSECOURAN" MAANDAG 25 JUN11979 (Van onze verslaggever) LE Jos Lammertink, winnaar Olympia's Ronde van Nederland it zaterdag nationaal wegkampioen amateurs, had na de titelstrijd in Ie een, zij het schrale, troost: het lioenschap bleef in de familie, tie Stamsnijder, een volle neef van 'Twentse aspirant-prof, nam de titel I- na een formidabele koers, waarin irenlang aan het front streed, waar- v "de laatste zeventig kilometer in V-tentje. VjL^t selectieve Slingerberg-Snijdersberg-circuit r iulle kreeg de 24-jarige Twentenaar, die in op van het vorige seizoen als wegrenner „ontdekt" door bondscoach Rini Wagtmans. Éiloning voor zijn durf. al ging het er in de I drie ronden van de zes en een halve kilo- nog even heel dreigend uitzien voor de ing van oud-wereldkampioen stayeren Bert Toen namelijk slaagde Theo de Rooy, een j pd-Utrechter. die in het Drentse Erica domi cilie heeft gekozen, er eindelijk in uit de greep te geraken van een groep die langdurig op achter stand reed zonder overigens tot een gecoördi neerde achtervolging te komen. Theo de Rooy, vorig jaar op de Nürburgring op zevenhonderd meter voor de streep gestopt in zijn jacht op de wereldtitel, maakte zeer snel een deel van zijn achterstand, die maximaal drie minuten had be dragen, goed op de kordaat voortpedalerende Stamsnijder, maar de tegenaanval kwam te laat. Stamsnijder, in januari ook al nationaal kampioen veldrijden geworden, bleef buiten schot en zette zodoende de kroon op zijn gedurfde, aanvallende rijden gedurende vrijwel de gehele koers. Alleen toen Johan Kuyken en Theo Gevers zich al in de eerste kilometers te buiten gingen aan een onnozel aanvalsavontuur na anderhalf uur koers werden zij conform de verwachtingen ach terhaald hield de allrounder uit Enter zich af zijdig. Maar toen direct daarna zijn clubgenoot Hans Boom en de streekfavoriet Theo Luyten ten aanval trokken, oordeelde Stamsnijder het zinvol het offensief te zoeken. De gezamenlijke kracht van het trio Stamsnijder- Boom-Luyten bleek evenwel niet groot genoeg om buiten bereik van een volggroep met Moons, Van Leeuwen, Groen, Raven. Damen, Knipping, Hoogervorst, Ammerlaan, Bierings, Van Beer, Huy- zen en De Rooy te blijven, terwijl ook het peloton onder aanvoering van Arie Hassink. die geen ploegmakker in de voorste linies had, razendsnel dichterbij kwam. Solo Maar juist op het moment dat Hans Boom (kramp) en Luyten (inzinking) zich gewonnen moesten geven, kromde de energieke Stamsnij der opnieuw de rug en zette aan voor een solo, die hem tenslotte tot de grote kampioen zou maken. Nadat hij totaal uitgeblust over de streep was ge zwaaid. waar zijn zielsgelukkige vader de tranen al evenzeer de vrije loop liet als zijn succesvolle zoon, jubelde de campionissimo uit Enter: „Nee, het was geen vergissing dat ik alleen doorging toen Boom en Luyten werden teruggepakt. Het moment dat een groep wordt achterhaald is psy chologisch altijd belangrijk. Degenen die aanslui ten bij de laatste man van de kop denken dat het karwei geklaard is. Als je dan als koploper voluit doorgaat heb je kans dat ze jou als het ware ver geten. Zo gebeurde het ook nu. Ik heb eerst flink doorgetrapt, en daarna ben ik „half-gas" gaan rij den om te kijken of de volgers reageerden. Maar daar was geen sprake van, ik kwam zelfs steeds verder voor. Pas tegen het einde kreeg ik het een beetje benauwd. Tenslotte was ik op het wereld kampioenschap veldrijden ook in de laatste ronde achterhaald. Toen ik bij het ingaan van de laatste ronde hoorde, dat ik nog bijna een minuut voor lag, dacht ik alleen maar bij mezelf: „ogen dicht, en rijden, rijden, rijden." „Als een monnik", ratelde Hennie Stamsnijder. „heb ik naar dit kampioenschap toegeleefd. Ik was in een goede vorm uit Olympia's Ronde ge komen. In de Limburgse bergétappe van Hulsberg naar Hulsberg reed ik sterk, en daaruit conclu deerde ik, dat ik in het nationaal kampioenschap ook goed zou kunnen rijden. Stamsnijder, die in Roger de Vlaeminck en Klaus- Peter Thaler illustere voorbeelden heeft van rij ders die zowel in de winter in het veld rijden als in de zomer op de weg kunnen „pieken", zal bin nenkort wellicht overstappen naar de profs. Hij heeft de keus uit een aantal ploegen. Zijn defini tieve keuze zal afhangen van de adviezen, die hem worden verstrekt door zijn „geestelijke va der" Bert Boom, bondscoach Rini Wagtmans en zijn ploegleider. IA 4AAG De 25-jarige e jaarsprof Gery Ver- CQA uit de ploeg van Willems en Didi Thu- .leeft gisteren in Ne- Illclter-Heembeek verras- ~7;de Belgische titel bij Leid beroepswielrenners Q49cferd. Eddy Schepers ^^^>p 23 seconden twee- are Renier legde be- p de derde plaats. fcj&xjan Roland Berland jerd in Plumelec kam- van Frankrijk. Zijn fa- ploeggenoot Bernard xjjt eindigde op ruim 'halve minuut als twee- :4fario Martinez kwam |erde over de eind- :o Moser heeft zich kampioenschap van gerevancheerd voor jederlaag in de Giro JGiuseppe Saronni die elfde eindigde. Met machtsvertoon werd nationaal kampioen iovanni Battaglin, die eindsprint werd ver- Nummer drie, Borto- jwerd derde met een stand van ruim twee ■örg Aemisegger heeft Westduitse Pulheim drielandenkampioen- van Zwitserland, West ^nd en Luxemburg ge- in en daarmee tevens litserse titel. Hans-Pe- ikst kwam als vierde i, goed voor het uitse kampioenschap, h Thurau schitterde overigens door afwe- i wegens een in de i van Zwitserland op- in beenblessure. Lu- pidier werd wel heel idig kampioen van <urg: hij was name- enige deelnemer uit GEULLE Drie dagen voor het begin van de Tour de France heeft Henk Lubberding zichzelf nog eens extra geïnspireerd voor het „grote karwei" door in Geulle zijn nationale kampioen schap bij de profrenners te prolongeren. Vorig jaar kreeg hij de titel als beloning voor zijn noeste arbeid in het belang van de ploeg aangeboden door Jan Raas, ditmaal kon hij zich in het kampioenstricot hullen nadat hij het geheel op eigen kracht had buitgemaakt. De nieuwe „coup" van Lubberding was er één van een klassiek karakter. Toen Joop Zoetemelk drie ronden voor het einde Lubberdings ploegmaat Jan Raas bijbeende, demarreerde de vertrouweling van Peter Post op volle kracht en sloeg een gat dat door de moeges treden Nederlander-in-Franse- dienst niet meer kon worden gedicht Zoals het een goede renner be taamt, koos Henk Lubberding in Geulle onmiddellijk de aanval. Hij reageerde alert bij elke ont snappingspoging, zelfs van ren ners die niet als favoriet voor de titel werden aangemerkt. Lubberding: „Langerijs en Adri van Houwelingen hadden de laatste tijd koersen gewonnen, daarom was ik voor hen toch een beetje bang." Die instelling leidde er toe dat Lubberding al in de beginfase op kop kwam, met in zijn directe nabijheid de eveneens aanvallend ingestelde Joop Zoetemelk, Jos Schipper en Bert Oosterbosch. De samen stelling van die groep zinde Lubberding en Raas' ploegbaas Peter Post echter maar matig, reden waarom hij zijn mannen instrueerde geen kopwerk meer te doen. Het gevolg van Posts ingreep was dat eenling Zoete- GEULLE Vijf Nederlandse renners zijn zeker van deel neming aan het wereldkam pioenschap wielrennen voor profs op de weg, dat in au gustus in Nederland wordt gehouden. Het zijn natio naal kampioen Henk Lub berding, Hennie Kuiper, Joop Zoetemelk, wereldkam pioen en titelverdediger Gerrie Knetemann en Jan Raas. Zij werden gisteren na het Nederlands kam pioenschap reeds aangewe zen door de KNWU. Na de Tour de France zullen er nog zeven bij komen. Het drietal waarom het ging in de titelstrijd van de profs: links Jan Raas die de krachten sloopte van Zoetemelk (midden) waardoor Jan Lubberding (rechts), die het goede moment koos, niet weinig werd geholpen zijn kampioenschap te pro longeren. melk voor de loodzware taak kwam te staan, de koers te „dragen". Wel naar de zin van Post was dat Jan Raas zich halverwege de koers naar voren spoedde en de plaats van Oosterbosch en Schipper innam. Op dat moment verloor Hennie Kuiper, de ande re eenling, al volledig de greep op de koers. Kuiper, die in elke beweging als een schaduw werd gevolgd door wereldkampioen Knetemann, stelde na afloop te leurgesteld vast: „Raas kwam van achteren bij de beklimming van de Slingerberg. Ik zag hem weliswaar laat, maar ik had hem wel kunnen pakken als er niet teveel toeschouwers op de weg hadden gestaan. Bovendien werd de doorgang meteen ver sperd door ploeggenoten van Raas en Lubberding." Die tegenslag kon echter niet verhinderen dat Kuiper, die dit seizoen tot nu toe allerminst goede uitslagen heeft gemaakt, erg hoopvol aan de Tour de France begint. Misschien is zelfs het kopmanschap voor hem weggelegd, nu Michel Laurent het slachtoffer is geworden van een zware valpartij. Beslist Toen Peter Post eenmaal zijn sterkste twee troeven voorin had, was de koers in feite al beslist en was het nog slecht* de vraag of Joop Zoetemelk kans zou zien de kwantitatieve overmacht van de equipe-Post te breken. Uiteindelijk slaagde die opzet niet, zoals Jo Maas, de grote favoriet van het Lim burgse thuisfront, niet slaagde in zijn opzet om nog een be langrijke rol te spelen, doordat Johan van de Gelde, een ploegmaat van Raas en Lubber ding, de rol van blok aan het been van Maas tot in de per fectie vervulde. Joop Zoetemelk na afloop: „Ik stond alleen. Voor de koers zijn er weliswaar verschillende ren ners naar mij toegekomen om te praten over een bundeling van krachten tegen de ploeg van Post, maar ik ben er niet op ingegaan. Ik heb helemaal mijn eigen koers gereden. Na de Dauphiné Liberé had ik wei nig grote wedstrijden gereden en ik vond dat het tijd werd om Nederland in Tour Geulle Peter Post heeft na afloop van het Neder lands kampioenschap zijn ploeg voor de Tour de France samengesteld. Naar Frankrijk gaan: Gerrie Kne temann, Jan Raas, Henk Lubberding, Bert Pronk, Jo han van de Velde, Leo van Vliet, de Belgen Paul Wel lens en Wilfried Wesemael en de Zwitsers Stefan Mut ter en Uli Sutter. mezelf eens te testen voor de Tour. Ik mag tevreden zijn. Ten slotte heb ik steeds voorin ge streden. Op die manier hoopte ik te bereiken dat ik hogerop zou zitten wanneer de beslissen de ontsnapping zou komen. De andere kanshebbers zouden dan naar mij moeten toekomen, in plaats van ik naar hen. Die op zet is goed geslaagd en ik weet nu bovendien dat ik klaar ben voor de Tour. Maar hoe sterk Zoetemelk ook reed, tegen de overmacht van Raas en Lubberding kon ook hij niet op. Nadat Lubberding, over igens niet op volle kracht, en Raas beiden al eens het weer standsvermogen van Zoetemelk op de proef hadden gesteld, at taqueerde de Zeeuw drie ronden voor het einde andermaal. Zoe temelk moest alles geven om het contact te herstellen, Henk Lubberding in zijn kielzog mee sleurend. Lubberding: „Ik had het geluk dat Zoetemelk Raas terugpakte op een plaats waar we de wind vol op kop hadden. Zoetemelk was opgebrand en ik zag mijn kans schoon om alleen weg te komen. Je kunt dan ook rustig stellen dat ik het kampioen schap mede heb te danken aan Jan Raas. want hij sloopte Zoe temelk met zijn demarrage". Dat nam niet weg dat Henk Lubberding zelf het goede mo ment koos en dat hij zelf het gat sloeg dat zelfs voor de for midabel koersende Zoetemelk onoverbrugbaar bleek. Henk Lubberding kon dat ook terecht stellen: „Dit kampioenschap heeft voor mij meer waarde dan dat van vorig jaar." HARRY BRINK (Van onze verslaggever) GEULLE Keetie van Oosterv Hage heeft haar tiental nationa le kampioenschappen op de weg niet kunnen volmaken. In Geulle bleven Tineke Kole-Fop- ma, de wereldkampioene van Yvoir 1975, en Hennie Top uit het Veluwse Wekerom de „first lady" van het nationale dames- wielrennen voor op het uiter mate lastige parcours. Tineke Kole-Fopma en Hennie Top ontsnapten in de beslissen de fase uit een groep van zes dames, die verder bestond uit Keetie van Oosten, Anne Möh- Imann-Riemersma, Petra de Bruin en Marjan Bik. In de sprint liet de ervaren Tineke Kole-Fopma zich niet verrassen door Hennie Top. Keetie van Oosten, die liet doorschemeren dat zij weer aan haar laatste wielerjaar bezig is. verwierf zich nog net een plaatsje op het ere podium door als derde te eindi gen. GEULLE De organisatoren van de Nederlandse wielerkam pioenschappen, de stichting Profwielerpromotie Nederland, konden zaterdag 8000 en giste ren 20.000 toeschouwers ver welkomen. In totaal waren 0000 betalende kijkers nodig om "quitte" te spelen. De organisatiekosten bedroegen in totaal 200.000 gulden, waar van het overgrote deel doe sponsors was opgebracht. UK ithertogdom. Juarez Moral heeft dq gegrepen in het se wielerkampioen- Hij was de snelste in yg idsprint van een vol le /vPeloton- Faustino Ru* f' Miguel Maria Lasa en "eeL> Gonzalez legden op de volgende ere- sin ïn. i- ï~l.' i". WASSENAAR De Zweedse pikeur Berndt Lindstedt nam nauwelijks deel aan de feest stemming op Duindigts hoogtij dag. Hij stond onbewogen, een glas in de ene hand en de zojuist ontvangen ereprijs als winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen in de andere, zijn zege te verwerken. De dag te voren was hij uit Detroit geko men, waar hij een derde plaats had bereikt, gisteren reed hij de torenhoge favoriet Pershing >e Tour-Toto etappes. 0 junibergetappe, le categorie 181 km. 2 juli wat lichtere bergetappe 135 km. 0 juli bergetappe, le categorie 205 km. 2 juli individuele tijdrit 54 km. 6 juli bergetappe, le categorie 109 km. 9 juli individuele tijdrit 50 km. k volgende wegingen fctonr 25 26 J P DanguilUume wi k wordt Ulli Sutter, dt Stephen Mutter. formulieren inleveren 25t/m 29 juni 25t/m 29 juni 2 t/m 6 juli 2 t/m 6 juli 9 t/m 13 juli 9 t/m 13 juli Voor iedere etappe is er een apart Tour-Toto formulier. Doe mee aan de Tour-Toto, een nieuw en spannend spel. Het enige dat u hoeft te doen is per door ons gekozen Tour de France-etappe te voorspellen welke 6 van de 32 op het formulier vermelde renners als eersten geklasseerd worden. naar de 110.000,- die als eer ste prijs op hem lag te wach ten. Niets was meer te bespeuren van de schrik die Berndt Lind stedt had bevangen toen hij gis terochtend uit het raam van zijn kamer in het Europahotel keek en de regen op de verlaten Scheveningse straten kletterde. „Als het was blijven regenen, was Pershing kansloos geweest. Hij houdt van een harde baan en op mulle grond is hij slechts een vierde klasser", biechtte Lindstedt eerlijk op. Zo snel mogelijk vertrok hij naar Schip hol. De zak met duiten was bin nen en Pershing had het toto- publiek niet teleurgesteld. Er werd trouwens geheel volgens het „boekje", volgens de prog nose in het officiële programma blad gereden: 1. Pershing, 2. Eleazar, 3. Charme Asserdal, die vorig jaar de Grote Prijs in de wacht had gesleept. Op het bomvolle Duindigt had het publiek een schitterende koers gezien met het puikje dat Europa aan dravers kan leveren. De ontwikkeling van de Grote Prijs, waarvan de 25e editie werd gelopen, heeft de vedetten uit het buitenland naar Neder land getrokken. In de beginperi ode sleepten Nederlandse pi keurs, zij het met imports, de ereprijs weg maar naarmate de winsom aantrekkelijker werd, doemden de „kapers uit het buitenland" op. Zodoende ver meldt de winnaarslijst voor het laatst in 1964 - Quicksilver S met Jan Wagenaar jr. - een Ne derlandse eerste plaats en moet zelfs tot 1956 terug worden ge gaan om - O Marijke met A.Th. Knijnenburg - een in Nederland gefokt paard als Grote Prijswin naar te vinden, de enige van va derlandse bodem. Ditmaal was er ook een. Nico Kid, die parmantig enige tijd het veld aanvoerde maar natuurlijk kansloos was. ook al zou hij niet zijn uitgeschakeld. Evenals de wondermerrie Speedy Volita, in eigen land niet te verslaan, maar, mede door een fout bij de start, ook al snel naar de achterblijvers verwezen. Sjeng Hendrikx met de in Frankrijk gefokte en in Belgische dienst lopende hengst Ibere kon er ook al niet bij komen. Alleen Speedy Gent met Harrie Pools handhaafde zich redelijk in het tomeloze geweld en kon nog net het zesde prijzengeld, zijnde drieduizend gulden, veroveren. Op de belangrijkste dag van Duindigt, die metterdaad een hoogtijdag werd door een re cord, de omzet van de tot en het indrukwekkende veld paar den, verdween - op die drie mille van Pools na het gehele prijzenbedrag van twee ton naar het buitenland. Voor de bomvolle tribunes ter Pershing, getooid met met een gele rand. Vier paarden waren er. wier winsom boven het miljoen lag. Eleazar zelfs omtrent de drie miljoen. Van die „goudvinken" moest in de enerverende strijd zelfs de „miljoenmerrie" Game- lia genoegen nemen met de vierde plaats. De kanshebbers met hun door gewinterde pikeurs mengden zich na de start niet in de strijd. Ze hielden zich in mid den- en achterveld op. De be slissing viel bij het uitkomen van de laatste bocht, nadat Speedy Volita in sommige har ten zelfs nog wat hoop had ge bracht door tevoren buitenom te spurten. Een vergeefse poging van Gerard Gommans die ver terug zou vallen. Pershing, Elea zar en Madison Avenue storm- rijdt Berndt Lindstedt onaandoenlijk zijn ereronde ach- de deken die toevallig de Zweedse kleuren had, blauw den op het laatste rechte eind af. Daar zetten Charme Asserdal en Gamelia aan en verdrongen Madison Avenue naar de vijfde plaat. In een km-tijd van 1.17.9 zegevierde Pershing, wiens pi keur Bemdt Lindstedt zijn race volgens plan had volbracht: „Ik had een goede start en er de den zich geen problemen voor. Pershing houdt van een harde piste en die was er". Lindstedt (42) had derhalve geen enkele moeite gehad om zijn positie van favoriet eer aan te doen op die gedenkwaardige jubileumdag van Duindigt, dat een „gouden weekend" beleefde. Enige keren per seizoen behoeft het publiek geen entree te beta len. Zaterdag was zo'n dag en de kijkers stroomden toe. De re cordomzet van de doordeweekse- toto van alle banen in Neder land werd royaal gebroken met een totaal van dik 590.000,-. Voorts vestigde de Zweed Uno Sweu met Angel s Flight in de Duindigts Spintersprijs een baanrecord met 1.15.6. Twee jaar was het record in het bezit geweest van Speedy Volita met 1.15.7. Gisteren beleefde de toto eveneens een recordomzet. Sinds 1977 was die 1.155.673.- -. ook bij de Grote Prijs. Giste ren werd de formidabele omzet gehaald van 1.394.451,-, In derdaad, een hoogtijdag. HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11