rachtsvertoon van Alheda rield verdeelde coalitie hij een New York en zonnig Florida -Strijd tegen mvuurwapens in Verenigde Staten vordert nauwehiks Politiek Partij Parlement MERKWAARDIG SCHOUWSPEL IN TWEEDE KAMER ^KlNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 JUN11979 PAGINA 9 uren en al e er ruil PI hebyk achLl liter, dv een lig norm all met rj I ine mi tt opj ie dus aantn am JtVm onze parlementaire redactie) HAAG Gistermiddag tegen half klonk in de volle vergaderzaal van veede Kamer het machtswoord. De jers zo zachtmoedige minister van So- Zaken, Albeda, alom bekend als van het overleg, betitelde pogingen antasting van het z.g. 1 juli-pakket zijn geheel of op onderdelen als anvaardbaar". Pas daarna gebeurde ii-fH eerder in dit driedaagse Kamerde- /Ayylniet mogelijk was gebleken: CDA en 'Mr s'oten gelederen en benutten f/LzA minimale meerderheid om het 1 lakket ongewijzigd te laten aan- rden. De regering kreeg haar zin, \r het was een allesbehalve fraaie ^winning. li de vier voorstellen in het 1 juli-pak- waren er twee politiek zó omstreden het twijfelachtig was of daarvoor meerderheid te vinden was: het tstel tot korting van de stijging van .sociale uitkeringen per 1 juli en het a tot aftopping van de prijscompensa- /oor inkomens van 55.000 en hoger, iderdag redde de regering eerstge- id voorstel door aan te kondigen dat èkkers van sociale uitkeringen er op jctober 1 procent bij krijgen. Daarmee m ze tegemoet aan de grote bezwa- in de CDA-fractie tégen het kortings- hoewel ook daar, evenals bij de op- v; tie, de vraag rees waarom het kor- iplan per 1 juli toch uitgevoerd zou moéten worden. Het financiële effect voor het rijk van die korting zou door de verhoging per 1 oktober toch volledig worden weggenomen? Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken had daar wel een uiterst technische verklaring voor, maar met name de oppositie werd daar niet door overtuigd. Na de toezegging van Albeda bleef nog één zaak politiek cruciaal: de aftopping. De PvdA was tegen aftoppin^ omdat daardoor in bestaande cao's ingebroken zou moeten worden en omdat bepaalde categorieën hogere-inkomenstrekkers bij deze aftopping niet betrokken zouden kunnen worden. Vandaar het PvdA-alter natief: het initiatiefvoorstel-Wo:ltgens (kleine belastingverhoging voor inkomens van 50.000 af). De WD verzette zich, om deels andere redenen, eveneens tegen aftopping. Als gevolg daarvan dreigde het aftopping: svoorstel te sneuvelen (PvdA en WD hebben samen 81 zetels). Om het nog in gewikkelder te maken: het CDA vond de aftoppingsgrens van het kabinetsvoorstel te hoog, evenals D'66. Daarom dienden ze mét de DS'70-er Nijhof donderdag avond een amendement in om de grens op 50.000 te brengen, 's Morgens had minister Albeda van zo'n verlaging geen punt gemaakt, al wilde hij zelf daartoe niet het initiatief nemen. Het amendement van CDA, D'66 en DS'70 zou alleen haalbaar zijn als de PvdA er uiteindelijk om toch nog iets aan de hogere inkomens te kunnen doen, en het initiatief-Wo:ltgens zou toch geen meerderheid krijgen voor zou stem men. De grote vraag was wat de WD dan zou doen. Niet over streep Welnu, de WD hield, naar vrijdagmor gen bleek, haar been stijf. Ze volhardde in haër afwijzing. Tegen de middag, toen het debat in volle gang was, vertrokken de fractieleiders. Lubbers en Rietkerk naar het bureau van de minister-presi dent Om de zaak met de inderhaast uit Straatsburgteruggekeerde Van Agt door te praten. De premier slaagde er niet in de twee fractievoorzitters over de streep te krijgen, waarna gistermiddag aan het Binnenhof een uiterst merkwaardig schouwspel plaats had: Lubbers én Riet kerk vroegen de regering in feite om een „onaanvaardbaar" uit te spreken over wijzigingsvoorstellen. Z,e werden op hun wenken bediend, met het al vermelde re sultaat Er wordt dus afgetopt, en wel bij inko mens van 55.000 af. Voor beide coali tiepartners werd in dit debat een winst punt geboekt: het CDA kreeg de stijging' van de uitkeringen per 1 oktober, de WD hoefde niet door te buigen naar een aftopping van 50.000 af. Er is over dit debat heel veel te zeggen, maar dat zullen we hier niet doen. Wél moeten we de conclusie trekken dat het CDA en de WD zich steeds verder van elkaar verwijderen en nu alweer het ka binet de functie van scheidsrechter heb ben moeten toedelen om de coalitie in stand te kunnen houden. Het 1 juli-pakket gaat nu naar de Eerste Kamer die het volgende week al moet behandelen. Gezien het „onaanvaard baar" in de Tweede Kamer zullen ook in de Senat CDA x en WD (samen 39 van de 75 zetels) wel voor het pakket stem men. Met grote belangstelling zal daar overigens gadegeslagen worden hoe CD A-senator Steenkamp zal stemmen. Hij deed immers vorige week zaterdag op een bestuursvergadering van het CDA een felle aanval op het korting- svoorstel. Kinderspel Door al het rumoer rond het 1 juli-pak ket kreeg de Voorjaarsnota deze week niet helemaal de belangstelling die zij verdiende. Het zou immers bijzonder in teressant geweest zijn om minister An- driessen van Financiën uit zijn tent te lokken over de begroting voor 1980, als dat althans gelukt zou zijn. Het is zon neklaar dat de financiële problemen van het rijk dit jaar nog maar kinderspel zijn vergeleken met wat ons in 1980 alle maal te wachten staat. In Elseviers Ma gazine van deze week zet Andriessen al op een rijtje wat ons volgend jaar moge lijk te wachten staat: achteruitgang van de koopkracht, ook voor modale inko mens, belastingverhogingen, verder aan pak van de uitkeringen, nog meer om buigingen. Algemeen wordt aangenomen dat de jaarlijkse begrotingsoperatie, waarmee het kabinet de eerste twee we ken van juli dagelijks bezig zal zijn (er is al veel voorwerk verricht) een uiterst pijnlijke gebeurtenis wordt. Nu al laten verscheidene bewindslieden zich onders hands ontvallen dat er een grens is aan hun bereidheid tot bezuinigingen in hun sector en straks zal het kraken in het Catshuis. De vraag is of het kabinet deze gigantische operatie zal overleven. Vergeleken met de ingrepen die in 1980 moeten plaats hebben is wat in 1979 ge beurt niet meer dan wat „gemasseer". Vast staat dat het voeren van een straf inkomensbeleid alleen met medewerking van de sociale partners (werknemers en werkgeverscentrales) kan gebeuren. Maar is er tussen de regering enerzijds en met name de vakbeweging sprake van vol doende vertrouwen om tot deze samen werking op het inkomensfront te komen? Het is zéér twijfelachtig. Nu CDA en WD zich steeds verder van elkaar verwijderen kan men zich afvra gen hoelang het kabinet-Van Agt nog in stand blijft. Lubbers heeft deze week in e^n interview opnieuw te kennen gege ven dat het CDA liever met de PvdA dan met de WD regeert, al was het slechts omdat dan een comfortabele par lementaire meerderheid tot stand kan komen. Daarom gaan de gedachten in het CDA al uit naar een nieuwe coöpe ratie met de PvdA na de volgende Ka merverkiezingen (en niet na de Europese verkiezingen, zoals staatssecretaris Smit- Kroes ten onrechte veronderstelde). De huidige coalitie zal de eerste helft van juli en anders dit najaar bij de begro tingsbehandeling in de Kamer zwaar op de proef gesteld worden. De kans op vervroegde verkiezingen wordt steeds groter. Aantje Tenslotte een heel andere zaak. Het rap port van de commissie-Enschedé heeft gelukkig een aanzienlijk positiever beeld van oud-CDA-fractievoorzitter Aantjes gedurende de oorlogsjaren geschetst dan het (naar nu blijkt) slordige rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie. Heel globaal mag men concluderen dat Wim Aantjes in de oorlogstijd fouten heeft gemaakt, maar niet fout is geweest Voor Aantjes is nu aan een afschuwelij ke periode van onzekerheid een eind ge komen, het moet voor hem een belang rijk gegeven zijn dat gebleken is dat het vertrouwen in hem nog steeds zeer groot is. EVERT MATHIES r even zijn er bijna! Het 'an de Tweede nadert met ras- chreden, maar dat niet geruisloos, de volksvertegen- •diging wil voor romervakentie nog •nd-en-één dingen reken en regelen, •om is er zelfs gis- vergaderd en om zal ook aan- ide maandag de laderzaal weer ge- zijn. Die extra aderdagen hebben wens ook te mr- met het feit dat Kamer volgende donderdag niet ieel bijeenkomt, die hele dag in teken staat van deure^fschejc] van Arme Vondeling als Kamer voorzitter. Maar daar over straks meer. Al met al ziet het er naar uit, dat de laatste ha merslag van Vonde- 'ling, die tevens het re ces inluidt, niet eerder dan donderdagmorgen om v;jf uur zal klinken. Centraal in de achter ons liggende week stonden de debatten over de regeringsplan- neri betreffende de kortihg op lonen en sociale uitkeringen en de aangekondigde be? zuinigingen voor de verschillende ministe ries. Dat dit alles, on danks de taaiheid van de materie, toch nog regelmatig voor vrolij ke momenten zorgde, zal geen lezer van deze rubriek meer ver bazen. Een fraai voor beeld van parlementair kwinkslaan volgt hier onder. Film Donderdagmiddag. Achter het spreekges toelte staat Steef Weijers van het CDA een ingewikkeld be toog af te steken. Na tien minuten is het PvdA - woordvoerder Jaap van der Doet nog steeds onduidelijk waar Weijers heen wil. Hij snelt dan ook uit zijn bank naar de in terruptiemicrofoon om opheldering te vragen. Weijers: „De heer Van der Doef zit nog bij de voorfilm. De eigen lijke show moet nog beginnen. Rustig maar, mijnheer Van der Doef!". Van der Doef: „Neen, neen!" Weijers: „Ik bepaal toch zeker, wanneer de hoofdfilm begint?". Van der Doef (mok kend): „Nou ja, dan wacbt ,ik nog maar Tien minuten later. Weer in ter rum peert Van der Doef, maar nu wordt hij terechtge wezen door WD-voor- man Koos Rietkerk, waarna zich eqn dis cussie tussen beide he ren ontspint, totdat opeens de stem van Vondeling het gekra keel doorbreekt: .Mag ik u erop wijzen, dat de heer Weijers aan het woord is?". Steef Weijers Weijers:„Tja, ik wilde net om een stoel vra gen. Dan kan ik erbij gaan zitten". Waarop de socialist Hans Kom brink sneerend roept: „Die kans krijg je niet!". Weer tien minuten la ter. Van der Doef te gen Weijers: „Ik neem aan dat we inmiddels bij de hoofdfilm aan geland zijn?". Weijers:„Haha, nee, die komt eigenlijk rhorgen pas. De heer Van der Doef loopt te snel op de zaken vooruit". Dan komt Van der Doefs fractiegenoot Marcel van Dam tus senbeide. Verongelijkt brult hij door de zaal: „Maar die voorfilm duurt ook zo lang". Weijers: „De heer Van Dam kan de voorstel ling verlaten, als hij er problemen mee heeft Van Dam (dreinerig) „Maar ik heb ervoor betaald!". Brief Hilariteit ontstond er ook dinsdag, en wel naar aanleiding van de volgende gebeurtenis. Formeel juist maar toch koddig. Bij de aanvang van de verga dering deelde Vonde ling mee: „De voorzit ter van de Kamer ont ving een brief'. Daar na pauzeerde hij even, zodat iedereen, indien bekomen van deze schokkende medede ling, de gelegenheid had om te denken „Zo, zo, van wie dan wel?". „Ik verzoek de heer griffier die brief voor te lezen", zo ver volgde de voorzitter. Hij overhandigde een epistei aan de naast hem zittende griffier- ,die onmiddellijk op stond en met luider stemme las: Mijnheer de voorzitter! Hierbij heb ik de eer u mee te delen, dat ik met ingang van 17 juli aanstaande bedank als lid van de Tweede Ka mer. Op die dag hoop ik mijn nieuwe taak als gekozen lid van het Europees Parle ment te aanvaarden. Met gevoelens van bij zondere hoogachting voor het College dat u voorzit, was getekend: Vondeling". Wat wij toch laatst te genkwamen in „Pro fiel", het personeels blad van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat! Een vrij wel onvoorstelbaar, maar waar gebeurd verhaal. Moet u horen. Een jonge waterstaat singenieur, die in de Flevopolders werkt, moest enige tijd gele den voor een belang rijke bespreking met een paar ambtenaren naar het ministerie in Den Haag. Hij kwam in de zaal, waar het overleg zou worden gevoerd en praatte daar vooraf wat met enkele aanwezigen. Een vriendelijke heer kwam even later op hem toe, drukte hem de hand en vroeg wat hij deed. De ingenieur vertelde in 't kort over zijn werkzaamheden en vroeg vervolgens: „En wat is uw functie hier?". .Mijn functie?", vroeg de man verbaasd la chend. „Ik ben de mi nister". De ingenieur, bijna door de grond zakkend, putte zich uit in verontschuldigingen. „Geeft niet hoor", zei minister Tuijnman. „Ik val nu eenmaal veel minder op dan mijn staatssecretaris Neelie Smit-Kroes". Dick van Rietschoten Uw krant samen met ANWB New York en Florida. De dynamiek van „The Big Apple" en „The Sunshine State of America". Dat zijn de reisdoelen van de zestien-daagse tour, die uw krant in samenwerking met de ANWB van 29 oktober tot en met 13 november 1979 organi seert. 's Morgens nog in het kille HollancJ. 's Middags winkelt u in hartje New York en een paar dagen later luiert u op het zoni- ge strand van de Golf van Mexico. Voeg daarbij de stranden van Miami en Palm Beach, tochten per air-conditioned tou ringcars dwars door de Everglades en de sinaasappelplanta ges, genieten van de adembenemende Flippershow in het Sea- quarium, geconfronteerd te worden met de rijke fantasjën in Disney World en te varen op deJungle Queen, een showboat uit vroeger jaren. Dan hebt u slechts een greep uit het indruk wekkende programma van deze unieke zonnige vakantie. Maandag 29 oktober brengt een KLM-Jumbo u van Amsterdam naar New York, waar u in de loop van de middag arriveert en in het Gotham-hotel een welkomstcocktail gereed staat. Tot en met woensdagmiddag31 mei verblijft u in deze wereldstad (incl. tour door Manthatten), want dan verplaatst dc- Eastern airlines u naar Tampa, vanwaar vanuit Sarasota de tour door het zonnige Florida start. Na een dagje luieren op het privè-strand van Hotel Le Fronte- nac start op vrijdag 2 november de Florida-tour per air-condi tioned touringcar. Een grandioze tocht, die voert via de Everg lades naar Miami Beach, vervolgens naar het zuidelijkste pun tje van de USA, het eiland Mey west om tenslotte via Palm Beach, Orlando in St. Petersburg Beach aan Florida's westkust nabij Tampa terecht te komen. Een tiendaagse bustocht, vol afwisseling. Met excursies naar het Seaquarium (met o.a. de echte tv-Flipper), een onvergete lijke vaartocht met de showboat Jungle Queen, een bezoek aan Cape Canaveral, Disney World, Cypress Gardens, Silver Springs en de Busch Gardens. Tussen al deze unieke evene menten krijgt u ruimschoots tijd voor relaxing aan de zonnige stranden. Het verblijf is in luxe hotels. Maandag 12 november vliegt u met Eastern Airlines naar New York en vandaar wederom met de^KLM naar Amsterdam, waar u in de loop van de ochtend van dinsdag 13 november 1979 op Schiphol arriveert. De prijs van deze exclusieve tour bedraagt 2695,- p.p. op basis van 2-pers. kamer (toeslag een-pers. kamer 496,-). Inbegrepen: - vlucht met verzorging aan boord van lijntoestellen (geen charters) van KLM en Eastern airlines: - 14 overnachtingen in moderne hotel op basis van 2 pers. ka mer met bad/douche, toilet, televisie, telefoon en radio. - transfers en excursies als genoemd in het programma - welkomstcocketail in New York, maaltijd tijdens de boottocht met de Jungle Queen en afscheisdiner op de laatste dag in Breckenridge Hotel te St. Petersburg. - Ned. sprekende reisbegeleiding - luchthavenbelasting Niet inbegrepen: -maaltijden - per 1 mei j.l. geldende benzinetoeslag van 70,-. - verzekeringen. Aan te bevelen is een annuleringsverzekering ad 100,-p.p. (voor 1 pers. kamers 115,- 'Tariefswijzigingen voorbehouden i.v.m. stijging olieprijzen of koersverschillen. Voor deze reeds eerder gepubliceerde tocht is nog slechts een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Inlichtingen en boe kingen uitsluitend telefonisch bij Sijthoff Pers. Bureau Reisor ganisatie, Wagenstraat 37. Den Haag, tel. 070624562 tst. 257 en 370. rechtstreekse relatie gelegd tussen de hoge Amerikaanse misdaadcijfers en het voor handen zijn van zoveel vuur wapens. De discussies over een verscherping van de controle op net bezit van vuurwapens is al tientallen jaren aan de gang, maar er is nauwelijks enig resultaat geboekt. Op dit moment is in de meeste staten (44 van de 50) de handel in vuurwa pens praktisch vrij. President Carter had een verscherpte controle op vuurwapens hoog in het ver kiezingsvaandel staan, maar hoewel zijn medewerkers dat ontkennen, lijkt hij het hoofd inmiddels in de schoot te hebben geworpen voor een serieuze, goed ge organiseerde en kapitaal krachtige oppositie. Het plan van Carter om via een verbeterde registratie bij verkoop van vuurwapens op-- sporing bij misdaden en bij verlies of diefstal gemakke lijker te maken, ligt onder spervuur. De -speciale dienst, die zich met het voorbereiden van het plan bezig houdt, heeft al tegen de vierhonderddui zend brieven van tegenstan ders ontvangen. De brieven zijn voor een belangrijk deel gevuld met de grofst moge lijke beledigingen en bedrei gingen. Aanvoerder van de oppositie is de Bond van ei genaren van geweren (Natio nal Rifle Association), een krachtig orgaan met circa een miljoen leden. De NRA blijkt succes te hebben, want onlangs werd een ex perimentele controlemaatre gel door het Huis van Afge vaardigden met overweldi gende meerderheid verwor pen. Door zoveel oppositie tegen een maatregel, die slechts beoogt de registratie te verbeteren, worden van regeringszijde nauwelijks nog nieuwe initiatieven ver wacht. Daarom hebben een groot aantal kleine anti- vuurwapengroepen zich aan een gesloten in een federatie („Hand Gun Control"), die nu gaat trachten de publieke opinie te mobiliseren. Veel werk lijkt er op het eerste gezicht niet aan de winkel, want merkwaardig genoeg toont een meerderheid van de Amerikanen zich bij vrij wel elke enquête voorstan der van verscherpte contro le. De meerderheid groeit zelfs, want bij de laatste Harris-enquête toonde tach tig percent zich voorstander van een beter toezicht, tegen zevenenzeventig procent in '1975. Zelfs onder de bezit ters van een vuurwapen be staat een ruime meerderheid (71 procent) die meent dat de teugels moeten worden aangehaald. Voor diezelfde meerderheid echter is het al of niet controleren van het vuurwapenbezit kennelijk geen handzaak. Hand Gun Control, waarin circa dertig organisaties met in totaal om en nabij de zes tigduizend leden samenwer ken, heeft de populaire se nator Edward Kennedy in de arm genomen om de kwestie wat meer gewicht te geven. De brievenactie van Hand Gun Control wordt dan ook sinds kort begeleid door een persoonlijke brief van de senator. Circa zestigduizend leden van Hand Gun Control zijn echter niet alleen numeriek in de minderheid tegenover de miljoen van de National Rifle Organisation. In het blad van de NRA, The Ame rican Rifle Man", wordt maandelijks alleen al door de vuurwapenindustrie voor bijna een kwart miljoen gul den aan advertenties ge plaatst. Bij de laatste verkie zingen droeg de NRA voor ruim een miljoen bij aan verkiezingscampagnes van favoriete kandidaten. De opvallende feiten, die de anti-groepen daar tegenover kunnen stellen, hebben tot nu toe in ieder geval minder indruk gemaakt. Zoals het feit, dat in een familie waar ISsl f o o V HjVan onze correspon- I dent Dick Toet) gSaVASHINGTON In ^^ijna de helft van alle luishoudens in de herenigde Staten be- 'indt zich minstens én vuurwapen. Elk aar zorgen de naar viEJifthatting vijftig mil- 3ok e oen pistolen en gewe en voor vijfhonderd- luizend incidenten, gS londerdtwintig dui- ÏS end gewonden en ze- Ier twintigduizend do len. In de periode, vaarin in Vietnam ruim zesenveertigdui- 'üend Amerikanen de "flood vonden, werden r binnen de „veilige" andsgrenzen bijna vij- Anfentachtigduizend door p di'uurwapens gedood, locwei sommige deskundi- [en er sterk aan twijfelen, vordt door de meesten een iiiiiii Een aantal jaren geleden werd voor dames een wapen op de markt gebracht waarmee zij zich zonder bezwaar konden vertonen, zoals deze etui voor toneelkijkers. een vuurwapen voorhanden was, de kans op een moord, een ongeluk of een zelf moord twee keer zo groot is. Of het feit, dat de meeste moorden met vuurwapens niet worden gepleegd door notoire misdadigers, maar door als gemiddeld te boek staande burgers, die een fa milielid, „vriend of kennis" vaak in spontane woede neerknallen. Sinds kort is er nog een belangwekkend feit bijgekomen, namelijk een onderzoek in de staat Mas sachusetts (de staat van se nator Kennedy), waar wette lijke maatregelen tegen het wapenbezit in twee jaar leid den tot een daling van drieenveertig procent van het aantal moorden met een vuurwapen. Een woordvoer der van Hand Gun Control: „Er is eigenlijk maar een ding dat we tegen hebben: de geschiedenis, waarin het vuurwapen tot nu toe bijna altijd het sterkste isgeble ken".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9