Aantjes bereid terug te keren in de politiek Slimmigheidje om Amerika meer te doen bezuinigen ÊeidócSotwmtt kremy Thorpe irij gesproken Tegenstellingen in Stichting v.d. Arbeid zijn onveranderd tcuses sering i Israel Weinig hoop voor de toekomst uidelijke Kamerdebat over Turkse christenen 23 JU NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 JUN11979 PAGINA 7 HAAG De Neder- regering heeft haar of- uitgesproken over >mitische uitlatingen Nederlandse Unifil-mili- in de Haagse Post van week. Minister Scholten ifensie heeft de Israëli- aakgelastigde in Neder- -jijn verontschuldigingen [>oden en minister Van Jaauw is blij met het ioek dat zijn collega in- Hij heeft de Israëlische van de gevoelens I# me'Nederlandse regering lm E ïoogte gesteld. "kamerleden die gistera- van een bezoek aan het •landse Unifil-detache- zijn teruggekeerd, heb- rerklaard dat zij er „be- t geen anti-joodse indruk 'u|n gekregen. Wel is er kritische houding ten pn van het beleid in Is- aldus het kamerlid De (PvdA), voorzitter van 713-2 legatie. Volgens het ka- Frinking (CDA) stelt liifil-militair zich volledig lal op, en is zich ook van de noodzaak tivitel MILT re straffen st voor rval kazerne fjf1 EN (ANP) - Drie over- 5, die in de nacht van 4 leuk i februari de wacht van RET azerne in Eefde overvie- nieuw n daarmee ondermeer arta AL-geweer, vier karabij- net muniüe, helmen en fy-ns buitmaakten, heb- iware straffen tegen zich eisen: van twee jaar en Spaanden tot drie jaar en maanden. De overval door de officier van niet beschouwd als tunt, maar als een zuiver le daad, omdat de Iers aan wapens wil- ,teicomen voor een overval n geldloper. Door toeval- imstandigheden ging die al een week later niet De overvallers liepen la- omfi^gen (je iamp toen de po- ,pl "jop het spoor kwam van "s .rhen gestolen auto's. „IK HEB FOUTEN GEMAAKT, MAAR BEN NIET FOUT GEWEEST" (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG Mr. Willem Aantjes is bereid terug te keren in de actieve politiek, als er vanuit de ARP een dringend beroep op hem wordt ge daan, dat te doen. Dit heeft de voor malige CD A-fractieleider gisteren ge zegd tijdens een persconferentie in Den Haag naar aanleiding van het verschijnen van de twee rapporten met betrekking tot zijn oorlogsverle den. ARP-voorzitter Hans de Boer heeft inmiddels al gezegd, dat Aan tjes zonder enig probleem weer de politiek in kan. Mr. Aantjes gaf toe, dat hij weliswaar niet staat te dringen om weer in de actieve politiek te duiken, maar hij hield duidelijk de mogelijkheid open, om binnen afzienbare tijd zijn politie ke terugkeer, op welk front dan ook, te kunnen vieren. „Maar dan moet ik wel opnieuw door mijn eigen partij, de ARP, kandidaat gesteld worden. Ik wil een nieuw kiezersmandaat heb ben", aldus Aantjes. Hij toonde zich verheugd over het feit dat nu is gebleken, dat de meeste be schuldigingen die het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) be gin november vorig jaar tegen hem uitte, niet gegrond waren. „Ik heb wel fouten gemaakt, maar ik ben niet fout geweest. Dat heb ik altijd gezegd en dat is nu bevestigd", zo zei Aantjes. Hij stelde met nadruk, dat van de drie hoofdpijlers in de beschuldigin gen van het RIOD er niet één is heel gebleven. „De conclusie in het RIOD- rapport, dat ik mij vrijwillig zou heb ben gemeld voor militaire dienst in de Landstorm Nederland, een onderdeel van de Waffen SS, is door de commis sie van Drie pertinent als onwaar be stempeld. Ik heb mij alleen in Duits land bij de Germaanse SS aangemeld met het oogmerk naar Nederland te kunnen vluchten. Ook de door het ÈIOD geuite twijfel omtrent mijn Ne derlanderschap is geheel ongegrond gebleken en tenslotte heeft de Com- missie-Enschedé onomstotelijk vastge steld, dat ik in het strafkamp Port Natal in Assen alleen dwangarbeider ben geweest en niet, zoals het RIOD concludeerde, een bewaker of staflid", aldus Aantjes. Hij erkent, dat hij na de oorlog vermeden heeft, over zijn melding bij de Germaanse SS te spreken. „Dat was ongetwijfeld fout. Maar die letters SS waren zozeer met brisant geladen, dat het niet goed mogelijk zou zijn ge weest, de werkelijke betekenis van mijn handelen over te brengen". Kritiek had mr. Aantjes op het feit dat noch de commissie-Enschedé, noch de Kamercommissie onder leiding van PvdA- fractielid Patijn aandacht heeft besteed aan zijn opstelling jegens de Duitsers tijdens de laatste twee jaren van zijn gymnasium-tijd, tussen 1940 en 1942. Aantjes betoogde dat de oor log voor hem niet in 1942 begon en dat derhalve de commissie-Enschedé ook de beschuldigingen van voormali ge klasgenoten, als zou hij op school pro-Duits zijn geweest, had moeten verifiëren. Voorts nam hij het de com- missie-Patijn kwalijk, dat (hoewel het onderzoeken van zijn schooltijd niet tot haar opdracht behoorde) enkele van die beschuldigingen toch in het rapport zijn terecht gekomen. Aantjes zei. dat hij de commissie een lijst met de namen van al zijn klasgenoten heeft aangeboden, maar de commissie heeft daar geen gebruik van gemaakt. „Nu blijft zwart op wit staan, dat ik op het Marnix-gymnasium in Rotter dam NSB-sympathieën zou hebben ge had. Dat drukt zeer zwaar op mij, want het is pertinent niet waar. Ik geef wel toe dat ik in het begin van de oorlog niet-snel genoeg het duivels karakter van het nationaal-socialisme heb onderkend, maar dat wil niet zeg gen, dat ik pro-Duits was en zelfs in een NSB-uniform zou hebben gelo pen", aldus Aantjes. Terugblikkende op de moeilijke maan den die achter hem liggen zei Aantjes, dat hij zichzelf veelvuldig heeft verwe ten, door de hele affaire het aanzien van de ARP te hebben geschaad. „On bedoeld overigens, want de ARP is mij zeer lief". Ook vertelde hij, over de tegen hem gerichte beschuldigingen bijzonder veel reacties te hebben ge had, zowel positief als negatief. „Voor al in de tijd dat de Holocaust hier werd uitgezonden ben ik bijna niet 'van de telefoon weg geweest", zo zei hij. Zijn emoties bij de terugkeer in en rond de Tweede Kamer, ter gele genheid van de persconferentie, be schreef hij tenslotte als volgt: „Het is een onbeschrijflijk gevoel, te zijn te ruggekeerd op het erf waar ik bijna twintig jaar op geboerd heb en waar ik vorig jaar bijna als een landloper van ben verjaagd". Prof. dr. L. de Jong heeft, mede na mens de heer A. van der Leeuw, ver klaard waardering te hebben voor het rapport van de commissie van drie. Uit het rapport is volgens De Jong ge bleken dat er in het rapport van het RIOD ten onrechte is aangenomen dat Aantjes in het strafkamp Port Natal in Duitse dienst is geweest Op alle andere punten menen De Jong en Van der Leeuw dat er geen wezenlijke te genspraak os tussen hun toenmalige conclusies en die welke de commissie van-drie heeft geformuleerd. Volgens CDA-factievoorzitter Lubbers is „op pijnlijke wijze" aangetoond dat het rapport van het RIOD op enkele essentiële punten de plank missloeg. Lubbers comnstateert „met vreugde" dat onomstotelijk is komen vast te staan dat Aantjes Nederlander is. Na een roerige, maar vooral ingewikkelde week poli tiek Den Haag, is het dan tenslotte mogelijk om de ba lans op te maken. In materieel opzicht is de zittende regering met pijn en moeite in staat gebleken om het extra pakket bezuinigingen van een politiek draagvlak te voorzien. Dat feit op zich is voor dit moment puur winst, want de economische toestand roept om directe maatregelen. Maar de manier waarop dat politiek draagvlak uit eindelijk tot stand is gekomen, geeft weinig hoop voor de nabije toekomst, waarin de landsregering zeker weer met nieuwe en grotere financiële moeilijkheden te ma ken zal krijgen. De rek bij de coalitie is er op sociaal- economisch vlak vrijwel uit, en dat is gezien de maatre gelen die noodzakelijk moeten worden genomen een on heilspellend gegeven. Er heerste gisteren tot op het laatste moment een ge spannen sfeer tussen het kabinet, de CDA-fractie en de WD-fractie. De verschillen van opvatting bleken té groot om in gemeen overleg te overbruggen, waardoor er een „onaanvaardbaar" van het kabinet voor nodig was om de regeringspartijen, CDA en WD, tot steun aan de regeringsplannen te dwingen. Slechts het per spectief van een kabinetscrisis, nieuwe verkiezingen, en een ongetwijfeld langslepende kabinetsformatie heeft de regeringsgezinde fracties er gisteren toe weten te bren gen zich aan het 1 juli-pakket te conformeren. De beide regeringsfracties in de Twpede Kamer, die van WD en CDA, hadden beide tegengestelde plannen met de regeringsvoorstellen, met name ten aanzien van de aftopping van de prijscompensaties van hogere inko mens. De WD hield tot bijna het laatste moment vol principieel niets van zo'n aftopping te willen weten. Het CDA spitste de wensen toe op een aftopping vanaf een inkomen van 50.000 per jaar. Dat het eindelijk de af topping bij 55.000 is geworden betekent dat CDA en kabinet in ieder geval het principe van de aftopping door de WD erkend heeft weten te krijgen. Als daar bij wordt gevoegd dat bij de koopkrachthandhaving voor de trekkers van sociale uitkeringen minister Albe- da het CDA ondanks tegenstribbelen van de WD ook al is tegemoet gekomen, kan worden geconcludeerd dat het CDA uit dit debat als ogenschijnlijke winnaar te voorschijn is gekomen. Maar of die marginaal politieke winst bestendig is zal het komend najaar bij de begro tingsdebatten moeten blijken. 't'^lDEN (Rtr) Jeremy Thorpe, voormalig leider van de liberale partij, is gisteren door een jury in de Old Bai- iuifl rijgesproken van samenzwering tot moord op een voor- voorfotomodel, waarmee hij een homosexuele relatie zou ;n gehad. Ook de drie andere verdachten werden niet dig geacht aan de samenzwering tot moord. Thorpe bovendien vrijgesproken dat hij zijn vriend David Hol- zou hebben aangezet tot moord op het model, Norman spo 12 e 31 dagen die het proces heeft geduurd, reageerde Thor- to| echts met een glimlach. Zijn vrouw, de voormalige con- ianiste Marion Stein, en zijn moeder waren beiden in tra ite Later noemde hij in een schriftelijke verklaring zijn vrij- iiieko een volledige rehabilitatie. „De uitspraak waartoe de Sch na een lang en zorgvuldig onderzoek is gekomen, acht ik 1411 men eerlijk en juist e als een volledige genoegdoening". SPA/#*- die zijn liberale partij in 1974 tot het grootste succes tweede wereldoorlog leidde (19 procent van de stemmen zetels in het Lagerhuis), verloor onder invloed zijn het ts bij de verkiezingen op 3 mei zijn zetel in het Lager- De overmaat van publiciteit werkte evenwel tenslotte in 3O0f voordeel: twee getuigen charge bleken enorme bedragen get* casseren voor hun „herinneringen" die zij aan de pers ichten. De rechter had hen in zijn samenvatting voor de, al aangeduid met resp. „wearhoofd" en „fantast". Nor- Scott was door de rechter een „leugenaar, flessentrekker, T^oier en klaploper" genoemd, terwijl hij de jury gewezen „het zeer verdienstelijk verleden" van Thorpe. HE 7 Een glimlach en een zwaai met zijn hand was het enige dat Thorpe spraaK van de Old Bailey kwijt wilde. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De tegenstellingen tussen werkgevers en vakbeweging over de oplos sing van de sociale en economische proble men van nu en in de toekomst hebben nog niets aan kracht ingeboet. De werkgevers willen nog steeds allereerst hun concurrentie positie verbeteren en de kosten drukken, de vakbeweging mikt op herverdeling van het beschikbare werk ter bestrijding van de werkloosheid. De tegenstelling, die tijdens het loonoverleg van vorig jaar ook al een breekpunt voor een centraal akkoord vormde, manifesteerde zich vrijdagmiddag opnieuw tijdens een informele bijeenkomst van de voorzitters van de organi saties, die tesamen de Stichting van de Arbeid vormen. Doel van de bijeenkomst was na te gaan of men uit de reeds lang durende maat schappelijke impasse zou kunnen komen en met een nieuw elan gezamenlijk de problemen van de jaren tachtig het hoofd zou kunnen bieden, al dan niet in samenwerking met de overheid. Gemikt wordt op een raam-overeen- komst tussen werkgevers en vakbeweging, op basis waarvan dan cao-onderhandelingen in de bedrijfstakken kunnen worden gevoerd. Men is er vroeg bij met dit streven, omdat het vorig jaar allemaal zo laat begon, dat nu nog steeds niet alle cao's zijn afgesloten. Na dit eerste gesprek moest werkgeversvoor zitter mr. C. van Veen vaststellen, dat het ui termate moeilijk zal zijn vanuit de Stichting een samenhangend meerjarenbeleid op te stel len. Hij erkende dat de ondernemers sterk kij ken naar de kostenontwikkeling, terwijl de vakbeweging in de eerste plaats op de werk gelegenheid let Dit moet wel, zo zei FNV- voorzitter W. Kok, omdat steeds duidelijker wordt dat het gaat om structurele werkloos heid, die alleen met herverdeling van werk kan worden bestreden. Besloten is, op papier te laten zetten hoe elk der partijen over de situatie denkt wat de één van de ander verlangt en wat men tesa men van de overheid wil. Als men vervolgens ook nog wat meer cijfermateriaal over de eco nomische toestand en rijksbegroting heeft zou men na de vakantie verder kunnen praten. Nederlandse iet» MRENGIN STRAATSBURG an onze speciale verslaggever #n Rik in 't Hout) 'RAATSBURG - „De Raad spreekt de wil een nog grotere inspanning te leveren de consumptie van olie te beperken, r te besparen op energieverbruik, door 't ontwikkelen van eigen produktie en lor het meer gebruik maken van alterna te energie. Dit om te bereiken dat de )EK7 >porten van de Gemeenschap tussen 1980 vi 11985 op een jaarlijks niveau blijven, dat I. oi Kt hoger is dan in 1978. Het zal onmoge- iing ik zijn, een dergelijke inspanning te leve- mi o als de andere geïndustrialiseerde ver- uikerslanden niet tegelijkertijd eenzelfde ^panning leveren, die er eveneens toe *t leiden dat hun olie-importen niet gro- Tj- worden". lus een gedeelte van het communiqué, de Europese Raad (regeringsleiders van EEG), vrijdag bekend maakten na afloop haar tweedaags beraad in Straatsburg, jj de Nederlandse delegatie, die door de bezigheid van premier Van Agt onder lei- ®g stond van minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) was men nogal tevre den over deze passage. Mr. A.A.T. van Rhijn, de belangrijkste energie-adviseur van het kabinet, wees er op, dat in deze zinnen duidelijk de inbreng van Nederland naar voren kwam. „Wij hebben er immers voort durend op gehamerd, dat de energieproble men alleen echt aangepakt kunnen worden door nog meer te bezuinigen". Mr. van Rhijn verklaarde verder met na druk, dat de Europese Raad met een be paalde bedoeling de energiebesparing naar voren had gehaald. „We hadden ook, zoals vooral de Fransen wilden, kunnen uitspre ken dat de import van olie zou moeten wor den bevroren. Maar dat zou niet zo slim ge weest zijn". Van Rhijn legde uit, dat de gro te landen van de EEG eind volgende week in Tokio, op de economische topconferentie van de westerse industrielanden, aan de an dere deelnemers zullen voorstellen het voor beeld van de „negen" te volgen. Daarbij zijn vooral de Verenigde Staten van belang als de grootste olieverbruikende na tie der wereld. De kneep zit hem nu hier in, dat Amerika, als het zich bereid verklaart eveneens vijf procent te bezuinigen in de komende jaren, het een veel grotere bijdra ge zal leveren aan de oplossing van het energievraagstuk, dan als het belooft niet meer te importeren dan in 1978, aldus Van Rhijn. Dit, omdat de V.S., van alle olie, die de producerende landen exporteren, onge veer de helft aankoopt Van Rhijn hield zich wat op de vlakte met betrekking tot de vraag, wie dit „slimmig heidje" in de tekst had bedacht. Hij liet echter wel doorschemeren, dat de Neder landse ambtenaren, die in de nacht van donderdag op vrijdag hadden meegewerkt aan het samenstellen van het communiqué, daar in elk geval toe hadden bijgedragen. Verder zou ook de inbreng van de Westduit sers, die per se willen voorkomen dat zij meer kastanjes uit het vuur moeten halen dan de Amerikanen, van belang geweest zijn. Voor het overige bevatte de tekst, waarmee de negen EEG-leiders zich verenigden, wei nig nieuws. Zoals verwacht werd de bereid willigheid van de Gemeenschap om de ener gieproblemen aan te vatten vrijwel geheel afhankelijk gesteld van de medewerking van de andere grote industrielanden, met name de Verenigde Staten en Japan. De enige echt eigen stap van de Europese Raad be trof het zo snel mogelijk tot ontwikkeling brengen van andere energiebronnen, waarbij de nadruk werd gelegd op nucleaire energie en kolen. Vooral op instigatie van Neder land maakte de Raad het voorbehoud, dat. kernenergie alleen gebruikt mag worden, als de veiligheid van de bevolking gegarandeerd Hoewel er bepaald niet gesproken kan wor den van een gemeenschappüjk energiebeleid hooguit van een aanzet daartoe wilde Mr. Van Rhijn zeker niet spreken van een teleurstellend resultaat Hij was het volko men eens met president Giscard d'Estaing van Frankrijk, die opmerkte dat „sommige problemen zelfs voor de Europese Gemeen- s hap, hoe sterk die ook is, te groot zijn om alleen op te kunnen lossen." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft besloten volgen de week een kort debat te houden over de problematiek van de Turkse christenen. Al leen de justitiële aspecten zullen dan aan de orde ko men. Na de brief van staatssecreta ris Haars van dinsdag en het woensdag gehouden „monde ling overleg" tussen enkele Kamercommissies, minister Van der Klaauw en staatsse cretaris Haars bestond er aanvankelijk geen behoefte aan een Kamerdebat vóór de zomervakantie. Aanleiding tot het besluit om toch een kort debat te houden was de uit spraak van de Raad van Sta te in de zaak In am (een Turkse christen), waarin im pliciet kritiek geleverd werd op het toelatingsbeleid van de staatssecretris van Justitie. De Raad van State vernietigde het besluit van mevrouw Haars de christen-Turk geen verblijfsvergunning toe te kennen, maar handhaafde het besluit de Turk niet toe te la ten als vluchteling. Volgens mevrouw Haars heeft de Raad van State hiermee vast gesteld dat het enkele feit van christen-zijn in Turkije geen vluchtelingenstatus ople vert Scholten tekent contract voor Leopard H DEN HAAG (ANP) Minister Scholten van defensie heeft gisteren de overeenkomst met Krauss Maffei uit München on dertekend voor de levering van 445 Leopard U-tanks voor de landmacht Volgens de minister was de keus tussen de Leo pard U en de Amerikaanse XM 1 moeilijk geweest waarbij uiteindelijk de zekerheid van voldoende capaciteit van het 120 mm-kanon van de Leopard U de doodslag gaf, zo memoreerde de bewindsman. Ook de zekerheid van volledige compensatie en van inschakeling op korte termijn van Nederlandse indu strieën heeft zwaar geteld bij de keus. De Amerikaanse tank kon slechts één voordeel bieden: een belangrijk lagere prijs. De Leopards gaan de verouderde Centurions en AMX-en tus sen 1982 en 1986 vervangea

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7