„Plassengebied" wil windsurfing in goede banen leiden epperzal nooit een echte collie worden Recreatieschap: Kagerplassen nog lang niet vol sn» J e .eidse regio Windsurfen is een goed- ope vorm van water- jort, die voor grote groe- en mensen bereikbaar is. sterk groeiende be- ingstelling hiervoor moet orden onderkend en er end. Er dienen dan ook oorzieningen te worden etroffen, die het wind- iiirfen in goede banen lidt." Dit is een van de ïlangrijkste voornemens je zijn voortgekomen uit wjet overleg tussen de di- erse gemeentebesturen in et plassengebied van lidden-Holland en het ïstuur van het Recrea- eschap Noord-Zuidhol- ajnds Plassengebied. Het verleg dat vooralsnog echts een voorlopige ipport opleverde, zal in e toekomst moeten lei en tot vaste lijnen voor e regulering van de re- reatie in Hollands Mid- en. In een volgende fase dien ook groepen be- nghebbenden, als water- jortverenigingen, milieu- t roepen, recreantenvereni- ingen en landbouworga nisaties, hun visies op de lannen mogen geven. dens het overleg is men ■de conclusie gekomen dat creëren van speciaal voor :en geschikte watergebie- noodzakelijk is. Voorlo- komen daarvoor de Lan- 10j raarse Plassen, de Put van snten nabij Warmond, de hocKtpolder en de Kleine Poel 10 t meest in aanmerking. ilgens de overlegscommis- betekent het aanwijzen hoo n de Put van Menten voor rfers, dat beoefening van schit ze jongste tak van water vol ort op de Kaag kan wor- n teruggedrongen. Daarbij 10 irdt gedacht aan het aan- met jzen van surfvrije gebieden de Kagerplassen. De ge- eentebesturen van Oegst- Leimuiden Rijnsater- lude zien de Langeraarse issen als ideale uitwijkmo- jkheid. Deze plassen le- >n zich bepaald niet voor motorvaart. Voor windsur- zijn zij echter bij uitstek :hikt. De gemeente Ter is evenwel van mening de windsurffaciliteiten kleinschalig karakter neten krijgen om de rust plaatse zo min mogelijk verstoren. Overigens wa- alle partijen van mening o"<# dient te worden gekomen een windsurfverbod op tor de beroepsvaart benutte tsemi i het overleg werd de pro- c ematiek rond de ligplaatsen i de Braassemermeer en de agerplassen eveneens breed ing aan de orde gesteld, teber, üdelijk werd dat alle par- 'J en het er over eens waren het totaal aantal niet loet worden opgevoerd. Wel ;ma Bet getracht worden illegaal Igende boten te legaliseren •or onderbrenging in gere- reerde jachthavens. Daar- dienen deze havens stevig worden uitgebreid. betrokken gemeentebestu- n hebben zich unaniem uit sproken voor het creëren in meer aanlegplaatsen op i plassen zelf. Op de Braas- fm zou zulks kunnen ge bieden door de aanleg van eilanden. Dat zou volgens de commissieleden buitendien de aantrekkelijkheid van het vaarwater bevorderen. Het tekort dat op de Wijde Aa bestaat kan niet of nauwe lijks worden opgelost daar het merendeel van de oevers een natuur-wetenschappelijke waarde is toegekend. Op de overige plaatsen dient uit breiding van het aantal oe ver-aanlegplaatsen te geschie den in overleg met onder an dere de betrokken landbou wers. Verwacht wordt even wel dat hier moeilijkheden zullen ontstaan, omdat veel landbouwers in het verleden al vaak blijk hebben gegeven van hun aversie tegen de aanwezigheid van waterspor ters op hun terrein. Een laat ste mogelijkheid tot uitbrei ding van aanlegplaatsen ziet het recreatieschap in de uit bouw van oevers middels de aanleg van schiereilanden. Het bezwaar dat hieraan evenwel kleeft is dat deze vorm van accommodatie ook „oeverrecreanten" aantrekt, waardoor het resultaat niet alleen ten goede zou kunnen komen aan de watersporters. Niet vol In tegenstelling tot wat door gaans wordt aangenomen, is het recreatieschap van me ning dat de Kagerplassen bij lange na niet „vol" zijn. Vol gens het schap is deze plas alleen maar overbevolkt in de weekeinden. „Op doorde weekse dagen en waar het betreft de oeverrecreatie zijn grote delen van het plassen gebied voor 99% onbenut", aldus het Recreatieschap Noord-Zuidhollands Plassen gebied. Als oplossing draagt het schap het verbeteren van de toegankelijkheid van de be staande oevers aan. Ook uit breiding hiervan kan een op lossing bieden De Kaag voor grotere groepen bereikbaar te maken. De gesprekspartners zijn ook tot de conclusie gekomen dat de bestaande oeverrecreatie in betere banen dient te wor den geleid. Met name in Al kemade is langs de wegen waar water loopt een ware wildgroei ontstaan. Door middel van de aanleg van parkeerplaatsen op de ene plaats, en het instellen van parkeerverboden op een an dere, hoopt met de oeverre creatie in de hand te kunnen krijgen. Het recreatieschap wil de oeverrecreatie evenwel zoveel mogelijk stimuleren uit oogpunt van sociaal ren- dament. De gemeentebestu ren staan echter het tegen overgestelde voor. In de hui dige omvang onstaan in veel gemeenten nu al verkeerspro blemen. De gemeente Ter Aar acht een voorzichtige ontwikkeling van oeverrecreatie langs de Langeraarse Plassen geen be zwaar. Deze gemeentebes tuurders zijn van mening dat de plassen zich uitstekend le nen voor vissen, wandelen en picknicken. Daartoe zal ech ter het glastuinbouwgebied moeten verdwijnen. Een zaak waar de glastuinbouwers zelf ook wel wat voor voelen. Landschappelijk Het recreatieschap is zich met de diverse gemeentebe sturen ervan bewust dat be paalde landschappelijke waarden niet kunnen en mo gen worden geofferd aan de recreatie. Daarbij wordt met name gedacht aan de rietkra gen op de Kagerplassen, die volgens het schap dan ook het beste kunnen worden af geschermd door te plaatsen steigers, zodat watersporters hun vaartuig niet meer het riet kunnen invaren. Voorts dienen de noord- en zuidoe ver van de Braassem te wor den beschermd, de openheid van de Vriezekoopse Polder bij Leimuiden te blijven ge handhaafd en het kleinschali ge karakter van de Drecht te worden bewaard. Voor de Wijde Aa geldt min of meer een totale bescherming van de oevers. Met de plannen zoals die er schematisch liggen dienen evenwel de nodige maatrege len op infrastructureel gebied te worden getroffen. Voor een intensiever gebruik van de Langeraarse Plassen zou een beweegbare brug tussen de Noord- en Zuidpias een belangrijke ontsluiting bete kenen. Een vaarverbinding van De Kaag naar de Braas sem via de Zuidzijdervaart zou volgens het recreatie schap een groot aantal knel Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt buis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b. Leiden. Tel.: 131610. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00uur. Zondag en maandag gesloten. GIN AD/REGIO/SPORTLEIDSE COURANTZATERDAG 23 JUN11979 PAGINA 5 nc 'erel -nsti it h syn okei ZIJ Indien het overleg tussen gemeentebesturen en het recreatieschap tot ongewijzigde resultaten leidt, krijgen windsurfers „eigen" gebieden toegewezen, waar wellicht ruimte kan worden gevonden voor de bouw van een specifiek op de windsurfers ingestelde springschans. punten opheffen. Ook de wa tersporters in de Leiderdorp- se Doeshaven, die zich be dreigt voelen door de moge lijke aanleg van een vaste brug in de omleidingsroute rond Hoogmade zouden van zo'n ontsluiting kunnen profi teren. Het gros van de ge meentebesturen dat heeft deelgenomen aan het overleg (Alkemade, Leiderdorp, Lei muiden, Oegstgeest, Rijnsa- terwoude, Sassenheim, Ter Aar, Warmond en Woubrug- ge) is weliswaar van mening dat het Recreatieschap Noord- Zuidhollands Plassen gebied zeer nuttig werk ver richt, maar dat het niet te veel invloed mag krijgen in de autonome beslissingsbe voegdheid van de gemeenten zelf. Als overkoepelend or gaan zijn alle gemeentebestu ren evenwel bereid het schap als adviserend en deskundig orgaan te accepteren. Wanneer een defintief plan rapport op tafel zal komen is nog niet bekend. Een en an der zal sterk afhangen van de mate waarin andere be trokkenen, als bijvoorbeeld de milieu-actiegroepen zich in de voornemens kunnen vin- dea Verzet zal echter een hoop tijd verloren doen gaan. Tijd die echter zo kostbaar is omdat het evenwicht tussen recreatie en natuur welhaast met de dag in het nadeel van de natuur verslechterd. Al leen vastomlijnde plannen kunnen de zaak weer recht- trekkea ED JANSEN Pepper: op zoek naar huis en een tuin(tje). zijn, is geen flathond. Meer dan andere honden nog - fla thonden bestaan immers niet - heeft hij behoefte aan een huis met een tuin(tje), aan een baas of bazin die genoeg aandacht aan hem kan beste den. In zo'n geval heeft die „baas" aan Pepper dan ook wel een ideale hond. Een dier met een goed oor voor de aanwijzingen van de baas. Want een goed karakter heeft Pepper zeker. En met kinde ren kan de bastaard-collie eveneens uitstekend opschie ten. Overigens leek Pepper in het begin wel een probleem te gaan worden voor het echt paar Tiele. De eerste twee weken was er maar moeilijk huis met hem te houden. Overmatig blaffen en een constant aanwezige uitbraak- drang, maakten van Pepper een lastig portret Maar dat was opvallend snel afgelopen. Door de goede zorgen - weer die aandacht - werd Pepper al spoedig een redelijk rustige hond. Verdwenen de meeste nerveuze trekken en blijkt Pepper nu, in recordtijd, weer DEN Een echte ie zal Pepper nooit den. Wil Tiele, toch belangenbehartiger deze hond van de 1, had de vier jaar e reu misschien wel er als rashond de ümmen in zien gaan, ir weet dat er iets breekt. „Hij mist 1 wat weet ik niet. ar een echte coliie ik me altijd anders rgesteld." bastaard-collie mag Pep er overigens ook volledig Het dier ziet er goed uit, en is uiterst vriendelijk erwelkomt de gast met !ave. Kenmerkend voor nergie die Pepper altijd eeft bezeten. Energiek op en dat de hond, nu ander- e maand terug ook in het bracht. Begeleid door paniekerige baas deed er zijn intrede. Met een lende linkervoorpoot fens, want in zijn en- 'iasme was Pepper toch vergeten dat een.raam scheidde van de door zo geliefde buitenwe- v. het mag duidelijk W( rijp voor een nieuwe baas. Een baas die dan niet bang hoeft te zijn voor contacten met andere honden. In het asiel leeft Pepper samen met een (bastaard)reu - een sa menlevingsvorm die opvallend goed verloopt De driekwart- collie lijkt overigens minder geschikt voor autoritten. Ge zien de in het gezonde lijf aanwezige energie is de moge lijkheid te nadrukkelijk aan wezig dat Pepper tijdens de koers een plaatsje op de schoot van ae chauffeur op eist.. Kazan Recordhouder Kazan is vorige week wel erg snel uit net asiel verdwenen. De herder, die met z'n ne gen maanden in het asiel een triest record vestigde, werd zaterdag, vrijwel di rect na het verschijnen van zijn portret in onze krant opgenaaid door een nieuwe Daas en geniet nu in Noordwijk van een „nieuw" en vrij hondele ven.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5