Ijörn Borg Jan vooravond derde titel ip Wimbledon f/c ben al lij als hij .•goed van -start gaat Nico Kid enige 'Nederlander' in Grote Prijs inj1 GENAAR TEUN éNGENBERG Elf paarden in de Grote Prijs der Lage Landen jy^ORT LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 23 JUN11979 PAGINA 13 |l Nico Kid is de enige in ibielrland gefokte draver die zon- op de Wassenaarse drafpiste (ligt in actie komt in de Grote der Lage Landen, de onbe- topper van de Nederlandse Het paard heeft er vol de insiders niets te zoeken. Berg, perschef van de Stich- lederlandse Draf en Rensport Rlen Haag. „Je moet dit net als een wielrenner die een rondjes om de kerk heeft ge ien en dan gelijk in de Tour nee mag starten". Eigenaar iner Teun Langenberg is de ig toegedaan dat zijn paard in de prijzen moet kunnen Hij zegt: „Winnen is er bij, maar er zijn zes prijzen gaan elf paarden van start Kid verdiende in zijn koers- aan 115.000 gulden. Omdat ven de ton is met het ge ien bedrag mag hij lopen in irote Prijs. Zo'n kans krijg je ligenaar maar een keer in je Het is toch een grote eer |e paard tussen de Europese lag lopen". rer Teun Langenberg uit Creil, I Emmeloord in de Noord Oostpolder, t Nico Kid als jong paard voor twee duizend gulden contant en tweeduizend gul den op afbetaling te voldoen als Nico Kid het geld op de draversbanen zou verdienen. Met zijn vriend en vakgenoot Tom Verhulst uit Emmeloord houdt de 33-jarige Teun Lan genberg acht jaar paarden. Samen bezitten ze twintig paarden, waarvan er enkele be stemd zijn voor de fokkerij. Acht van de twintig zijn op het ogenblik in training bij Teun Langenberg, die behalve eigenaar ook trainer en rijder is. Geen van de paarden heeft meer gekost dan drie- of vierduizend gulden. En dan te weten dat er op veilingen in Nederland paarden van de hand gaan van bedragen tussen de vijftig en honderd duizend gulden. Jaarlingen die dus nog nooit in de baan ziin geweest. Teun Lan genberg: „Veel geld voor een paard kan ik nooit op tafel brengen. Trouwens, je moet er toch geluk mee hebben. Met veel geld heb je echt niet de zekerheid een goede draver te kopen. Nico Kid is nu zeven jaar. Dit jaar verdiende hij al meer dan dertigdui zend gulden. Dank zij Nico Kid kost de hobby - het houden van dravers- ons geen geld meer". Niet Teun Langenberg maar de beroepspi keur Siem Hartman, sinds kort gevestigd op een prachtig nieuw complex in Lelystad, zal Nico Kid rijden in de Grote Prijs der Lage Landen. Teun Langenberg: „De laatste twee jaar rijdt Siem Hartman hem steeds in de koers. Een betere combinatie is niet denk baar. Alleen moest ik onlangs op de sulky in de draverij om de Gouden Zweep in ac tie komen met Nico Kid. Een foutje in de regie. Siem Hartman moest die dag rijden in een supertriodraverij in Groningen. Met Nico Kid, het is echt geen makkelijk paard, ste klassering op de wereldranglijst van eni ge glans te voorzien. Bijrol In deze gigantenslag lijkt er voor de overi ge deelnemers weinig meer weggelegd dan een bijrol. Hoewel er in een evenement als Wimbledon, waar in het herenenkelspel 128 spelers voor hun kans knokken, altijd ver rassingen voor komen en nooit alle ge plaatste spelers ongeschonden doordringen tot de laatste zestien lijkt de hegemonie van het toptrio niet te worden aangetast. Tot de achtervolgers morgen worden gere kend Vitas Gerulaitis, Roscoe Tanner, Guil- lermo Vilas en Arthur Ashe. Gerulaitis lijkt zich niet meer te kunnen ontdoen van het imago van de verliezer in toernooien waarin één of meer.leden van het toptrio acte de presence geven. Tanner is te wisselvallig ondanks zijn fameuze opslagkracht, Vilas mag dan de Australische grastitel dit jaar op zijn naam hebben gebracht, maar de Ar gentijn heeft zich op Wimbledons speelvloer kon ik niet verder komen dan een achtste plaats. Natuurlijk had ik zelf in de Grote Prijs der Lage Landen mogen rijden. Maar zoiets laat ik graag aan een vakman als Hartman over. De andere dravers stuur ik altijd zelf. In mijn loopbaan als rijder boekte ik al 49 overwinningen. Dat is toch een leuk aantal. Het is immers mijn beroep niet, maar gewoon mijn hobby". Praten met Teun Langenberg over zijn fe nomeen Nico Kid, de draver die niemand minder dan Kees Verkerk al zes keer ver sloeg in zijn loopbaan. Al kreeg hij van Westlandse "Keessle" wel metera voor sprong aan de start "Nico Kld heeft enorm veel lucht Het best komt hij tot zijn recht op de 3000 meter of meer. Als jong paard hield hij zijn hoofd niet bij het werk als hengst en daardoor werd hij ruin gemaakt Nico Kid is geen snelheidsduivel. De bui tenlanders zullen wel gek opkijken van zlln kilometerrecord van 7.20.9. De meesten hebben tijden achter hun naam staan van I.I4 of nog beter. Ergens wel gek dat "onze Nico" In de Grote Prijs start Ik had nooit gedacht dat de Stichting Nederlandse Draf en Rensport hem bij de starters zou hand haven Teun Langenberg jaagt de paarden uit de zeer eenvoudige stal de weide in. Het is prachtig weer. Een van de dieren is Nico Kid. Hij krijgt net zo'n behandeling als de anderen. "Kijk, nu kan ik hem wel op een stukje land apart laten lopen, dan is de kans op een blessure wat geringer, maar dan haal ik Nico natuurlijk wel uit zijn ge wone doen. Hij krijgt hier net zo'n behande ling als de andere paarden. Een paard is hier een paard. Om zes uur sta ik op en. nog nooit thuis gevoeld en Ashe beleefde weliswaar na een voetoperatie een fraaie come-back, maar torst in vergelijking met zijn concurrenten een te groot aantal jaren mee. Van de overige geplaatste spelers springt alleen Victor Pecci eruit. De Para- guyaanse dokterszoon rechtvaardigt zijn vet gedrukte naam in het speelschema(achtste) met finaleplaatsen in Parijs en Queens en zou op het snelle gras wel eens voor ver rassingen kunnen zorgen. Overigens heeft 'Tom Okker, die bij een slecht Wimbledon zijn klassering op de we reldranglijst bij de eerste veertig spelers zal zien omgezet in dezelfde troosteloze positie als vorig jaar vóór het toernooi(boven de honderd), een redelijke kans een paar ron den te overleven. Wanneer hij zich de Brazi liaan Ricardo Guedes van het lijf weet te houden moet hij ook niet kansloos worden geacht tegen de winnaar van het duel van de Zwitser Günthardt en de Zuidafrikaan Mitton. En dan zou Okker toch nog de der de ronde kunnen bereiken, iets dat hem in geruime tijd niet meer is overkomen. Het trio uit Creil: eigenaar-trainer Teun Langenberg (links), Nico Kid en pikeur Siem Hartman. 3 BIJ :RK0| HAAG Nadat de afgelopen twee Jaar de grootste succes- uit de Nederlandse tennishlstorie op Wimbledon werden ge- met de finaleplaats van Betty Stöve in 1977 en de specta- n e opmars van Tom Okker vorig jaar naar de laatste vier liet geen al te boude voorspelling te zeggen dat het in de i die komende maandag van start gaat aanzienlijk soberder ijn gesteld met de vaderlandse verrichtingen. Betty Stöve na haar opzienbarende pas door Virginia Wade gestuite tri- icht die prestatie eigenlijk nooit meer kunnen benaderen >taan evenaren. En Tom Okker, die Wimbledon 1978 aan- voor een radicale ommekeer in een tot dat moment i jaar waarin hij slechts een drietal keren ergens een eer- nde overleefde, lijkt op 35-jarige leeftijd nog verder te zijn •akt dan twaalf maanden geleden. De Hazerswoudenaar le- I tot dusver een kopie af van vorig jaar, maar ditmaal lijkt wederopstanding tot de onmogelijkheden te behoren. itty Stöve en Tom Okker zal vanaf ag het oog van het internationale ten- liek dan ook niet zijn gericht. Die lefonfht zal voornamelijk uitgaan naar Borg, die aan de vooravond staat van erde titel die hem tot een unieke fi- emeijn de tennishistorie zou maken. Met jerde achtereenvolgende triomf vorig (benaarde hij 'slechts' een verrichting illustere voorganger, een kwartet ti- bhtereen plaatst hem op een niveau tarschijnlijk nooit meer zal worden be- «■jVaarmee dan de zwaarte van het eve- It, waarin de toppers veertien dagen h tenen moeten lopen alvorens in de (ende fase van het toernooi met con- iten van gelijk kaliber te ontmoeten, pm onomstotelijk is aangetoond. p (don 1979 belooft opnieuw een toer en allure te worden, waarbij de favo- •ol van Borg ditmaal nog nadrukkelij- dan in voorgaande jaren. De Zweed it keer in tegenstelling tot voorgaan- en niet in Jimmy Connors zijn voor- Rite tegenstrever te moeten zien, maar li McEnroe. j-jarige Amerikaan kreeg al van het ingscomite de voorkeur boven Con- en indien alles volgens schema ver- ontmoeten McEnroe en Borg elkaar n de eindstrijd, waarbij de Amerikaan dan eerst Connors van het lijf moet e houden en Borg weer eens Vitas ipjj jtis zal treffen. Begin mei dit jaar trof- lanafg en McEnroe elkaar 'n hun belang- srinj onsl De belangrijkste baan van het meest tot de verbeel ding sprekende tennis toernooi ter wereld: Wim bledon. rijkste onderlinge confrontatie tot dusver, de finale van de WCT-eindronde in Dallas, en daarin toonde de Amerikaan zich de sterk ste. Waarmee John McEnroe uitgroeide tot de belangrijkste tegenstrever van Borg op dit moment in het internationale tennis. Beide spelers moesten zich overigens in de aanloop naar Wimbledon enige weken met een blessure afzijdig houden van het toe- rnoöigebeuren, maar die absentie had geen nadelige konsekwenties. Borg won bij zijn heroptreden Parijs en McEnroe schreef ter gelegenheid van zijn rentree Queens op zijn naam. Over hun vorm behoeven beide heren dus niet te klagen. Jimmy Connors, die vo rig jaar na zijn pijnlijke verlies in de finale tegen Borg verklaarde zijn rivaal tot in alle uithoeken van de aardbol te zullen volgen om zijn gram te halen, is in de huidige ont wikkeling wat naar het tweede plan gescho ven. Een rol die de van nature agressieve Amerikaan weinig zal zinnen, zodat mag worden verwacht dat Jimbo tot in alle ve zels gespannen aan het toernooi zal begin nen en tot de bodem zal gaan om zijn eer- tie I Eenvoudiger Bij de dames liggen de verhoudingen Iets eenvoudiger. Martina Nawratilova, die vorig jaar Oost-Europa de eei'-ste Wimbledontitel schonk ondanks het feit dat zij sinds een aantal jaren niet meer in haar geboorteland Tsjecho-Slowakije is geweest na haar vlucht naar de Verenigde Staten, lijkt de metïste concurrentie te zuffen ondervinden van Chris Evert De stevige Amerikaanse, die onlangs in het huwelijk trad met de op tennisgebied weinig succesvolle John Lloyd, lijkt op tijd in goe de vorm te zijn gekomen en een eindstrijd tussen haar en Navratilova Ifjkt het meest voor de hand liggend. Traosy Austin en Evonne Goolagong zijn op papier degenen die het duo in de halve einda;trijd zal ont moeten. Van Betty Stöve, die als vijftiende is geplaatst, moet zelfs maar worden afge wacht of zij zich in de eerste ronde kan ontdoen van de tamelijk onbetende Ameri kaanse Jeanne Duvall. WASSENAAR Aan de vijfentwintigste editie van de Grote Prijs der Lage Landen zondagmiddag op de Wassenaarse renbaan Dulridigt doen elf dravers mee. Het veld ziet er als volgt uit: 2600 meter 1. Nico Kid record 1.20.9 2. Speedy Gent 1.13.8 3. Ibere 1.16.2 2625 meter 4. Gamelia 1.16.4 5. Pershing 1.13.2 6. Madison Avenue 1.13.7 7. Gadames 1.16.3 8. Charme Asserdal 1.13.9 9. Eleazar 1.13.5 10. Gars* de Fontaine 1.16.4 11. Speedy Volita 1.13.7 met; Siem Hartman (Nederland) Harrie Pools (Nederland) Sjeng Hendrikx (Belgie) Pierre Marie (Frankrrijk) Berndt Lindstedt (Zweden) Uno Swed (Zweden) Jean.R.Gougeon (Frankrijk) Heikki Korpi (Finland) Leopold Verroken (Frankrijk) Pierre Levasseur (Frankrijk) Gerard Gommans (Nederland) De start van de Grote Prijs der Lage Landen is om 16.15 uur. De meeting van zondag die bestaat uit drie rennen en negen draverijen begint om 13.00 uur. Onze tips voor de Grote Prijs: l.óars de Fontaine, 2.Pershing, 3.Eleazar en out siders Charme Asserdal en Speedy Volita. dam ga ik met Tom Verhulst de paarden op het baantje uitrijden. Om tien uur zijn we klaar en dan gaan we rustig aan ons werk. Personeel voor de paarden is er niet. Maar ze leven hier in de buurt wel erg mee met de stal. Als we met enkele paarden naar de koers zijn, voeren de buurkinderen de ande re paarden hier op de boerderij. Daarnaast heeft Nico Kid ook nog een fanclub van eein man of acht. Toen hij onlangs in Alk maar met zijn winsom boven de ton kwam, kreeg hij van de jongens een deken aange- bo<Jenmet opschrift: „Nico Kid meer dan honderdduizend gulden Nederlandse dravers starten niet veel in de Grote Prijs der Lage Landen. Tot twee jaar geileden was het zelfs verboden dat ruinen in de Grote Prijs aan de start kwamen. De eicienaar van Kees Verkerk, Cor Disselkoen. heeft toen druk uitgeoefend om deze koers ook voor ruinen toegankelijk te maken. Het avontuur van Kees Verkerk liep toen op niots uit. Kees Verkerk komt zondag in de supertriodraverij aan de start over 3240 me ter en is daarin eerste favoriet. Nico Kid haid het hem daarin moeilijk kunnen maken eni misschien de meeste aanspraak gemaakt op de eerste prijs van tienduizend gulden. "Het aan de start komen in de Grote Prijs dor Lage Landen kost aan inschrijfgeld dui- zflmd gulden. Dat moet je toch graag voor zo'n paard over hebben die al zoveel geld heeft verdiend voor je. Ik hoop alleen dat Nico aan de start niet springt. Een vast paard is het nog steeds niet. Een fout aan de start betekent natuurlijk een snel eind van het avontuur. Je moet het toch als een grapje zien. Er zijn mensen die zeggen." Begrijp je die Langenberg nou. wat zoekt hij met dat paard in die koers". Maar Siem Hartman heeft vertrouwen in Nico Kid. Hij hoeft niet af te-gaan. Al komt het paard maar in het geld. Winnen is voor geen en- .kel Nederlands gefokt paard mogelijk". In 1956 won voor het laatst een In Neder land gefokt paard de Grote Pri|s. Dat was O.Marijke met Guus Knijnenburg. Ook Speedy Volita komt aan de start De bijna niet te kloppen merrie van de Zaanse stal Meijn krijgt het in handen van Gerard Gommans erg zwaar. Eigenaar Meljn en pi keur Gerard Gommans wilden de pers lie ver niet ontvangen voor de Grand Prix. Bij Teun Langenberg liep men de deur plat Hij trok er onder het nuttigen van zijn bo- tarham de tijd voor uit "Het is voor een goede zaak. Onze prachtige drafsport kan beet wat reclame gebruiken. Daar vril Ut met Nico Kld aan medewerken. Zo'n Grote Prijs kost natuurlijk ook enorm veel geld. Ruim een ton voor de winnaar en, let op, het grote geld gaat allemaal naar het bui tenland. Maar voor topsport komen vele toeschouwers. De Grote Prijs Is een kas stuk. Veel publiek en daar moet onze sport het van hebben". Verstandige woorden van landbouwer Teun Langenberg die met Nico Kid en nog twee dravers uit zijn stal zondag rustig richting Duindigt gaat. Vlak voor de Grote Prijs ont moet Nico Kid voor de zoveelste keer Siem Hartman en gaat dan aan het avontuur be ginnen. Teun Langenberg: „Ik ben al blij als hij goed van start gaat en hoop dat hij zijn record verbetert. En je weet het natuurlijk nooit...". ARTHUR VAN RUSWUK Tie-break nu bij 6-6 (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Het tennistoernooi van Wimbledon ondergaat een aantal veranderingen in vergelij king met voorgaande jaren. Het prijzen bedrag is met vijf pro cent verhoogd, er is een limiet gesteld aan het aantal dagelijk se toeschouwers van 30.000 kij kers, er is een tie-break bij 6-8 en de umpires worden uitge rust met stopwatches. Het totale prijzengeld is 554.132 pond. waarvan 493.092 is be stemd voor de vijf onderdelen van het toernooi. Van deze som eisen de heren 210.400 pond op(voor de verliezer in de eerste ronde ligt nog een bedrag van 530 pond te wachten, terwijl de winnaar 40.000 pond toucheert) en de dames 154.360 pond(400 en 36.000 voor respectievelijk verliezer eerste ronde en winna res). Voor de dubbelspelen zijn de bedragen: herendubbel: 58.880 pond, damesdubbel: 44.852 pond en gemengd dub- bel:24.600 pond. De 'vervroeging' van da tie- break heeft overigens een wat tweeslachtig karakter; hij wordt namelijk niet in de beslis sende set gebruikt, zodat die slotreeks nog tot ongebruikelij ke lengte kan uitlopen. De tie break op 6-6 heeft wel tot ge volg dat de partijen een vlotter verloop hebben. Op het centercourt is dit jaar dankzij een verhoging van het dak met één meter plaats voor ruim duizend zitplaatsen meer. Wat niet is veranderd is het standpunt van de organisatie dat op totaal verregende dagen er geen restitutie plaats vindt van betaalde entreegelden. Overigens betekent Wimbledon 1979 het afscheid van Major Mills, de sinds 1948 in functie zijnde secretaris van het organi satiecomité. In augustus wordt Mills zestig en hij zal dan wor den opgevolgd Christopher Gor- ringe(33). Wellicht dat zowel Betty Stöve als Tom Ok ker In het dubbelspel nog voor enige In het oog springende prestaties kan zorgen. Okker Is met Wojtek Fibak als tweede ge plaatst achter de officieuze wereldkampioe nen McEnroe en Reming, maar de Neder lands/Poolse combinatie is de laatste tijd niet bepaald onverslaanbaar gebleken. Hetgeen in Parijs nog weer eens is geble ken. Op een snelle baan kunnen Okker en Fibak het best uit de voeten, zodat hen een redelijke kans op een optreden tot in de slotronden van het dubbelspel moet worden toegedacht. Betty Stöve is met Wendy Turn- bull de belangrijkste gegadigde voor de da- mesdubbeltitel nu Billie Jean King(nog steeds op jacht naar haar historische en unieke twintigste Wimbledontitel) dezer da gen door een blessure werd getroffen. King is met Navratilova als eerste geplaatst. Met Frew McMillan kan Betty Stöve een goede gooi doen naar de gemengddubbeftitel.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13