Tijd van kalm aan doen is weer voorbij voor Henk Lubberding PLOEG POST WINT RONDE VAN ZWITSERLAND jullie voetballers in de States laten zien erï AMERICAN FOOTBALL INDE KUIP Dat is wel wat anders dan -iPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 JUN11979 PAGINA 11 NK- WIELRENNEN IN GEULLE VOORST Het zijn drukke dagen voor het se lecte gezelschap wielrenners dat ploegleider Pe- ter Post rond zich heeft verzameld. Gisteren nog yjl; werd er strijd geleverd op de flanken van de ff] Zwitserse bergen, vandaag wordt een mini-trai ts!" ningskamp betrokken in Beek, morgen volgt de strijd om de nationale wegtitel in en rond het Zuidlimburgse Geulle en woensdag worden de heren verwacht in Fleurance, aan de voet van het Pyreneeënmassief voor het "voorspel" van de Tour de France. Henk Lubberding: „Ik wil natuurlijk graag Nederlands kampioen blijven, maar wanneer de baas (Peter Post) zegt dat een ander het moet worden, houdt alles op". HENDSCHIKEN Peter Post heeft als ploegleider zijn eerste grote rondeoverwinning te pakken. Zoals werd ver wacht triomfeerde de Belg Wilfried Wesemael die voor zijn ploeg uitkomt in de Ronde van Zwitserland Wilfried Wesemael heeft de basis voor zijn eindoverwinning gelegd in de bergetappen. Geen moment was hij niet in de voorste gelederen te bespeuren. Vele ontsnappingen werden door hem teniet gedaan, kortom hij was de ware dirigent van het peloton, daarbij uitstekend gecoacht door Post Zelfs in het eerste gedeelte van de laatste etappe bewees Wesemael dat hij momenteel erg goed in vorm is. Hoewel hij in het eindklassement een grote voorsprong had weiger de Wesemael de rol van toekijker. Toen het op een eind sprint aankwam voor de tweede plaats omdat Henk Lub berding kort voor de finish een geslaagde uitlooppoging had gedaan, liet hij de eer aan de Italiaan Mantovani en zijn landgenoot Pevenage. Echter met zijn vierde plaats toonde Wesemael zijn kracht Het laatste gedeelte, een tijdrit over twintig kilometer in de omgeving van Hendschiken, leverde een verwachte zege op voor wereldkampioen Gerrie Knetemann. Halverwege had Knetemann reeds de beste tussentijd en ook in de laatste tien kilometer was er geen coureur die hem achter zich liet Met deze zege in de tijdrit tilde Gerrie Knetemann zijn aan tal overwinningen in deze Ronde van Zwitsreland op vier. Het eindklassement van de Ronde van Zwitserland: 1. Wilfried Wesemael (Bel) 42 uur 56 minuten en 59 seconden; 2. Pevenage (Bel) op 4 minuten en 43 seconden; 3. Lienhard (Zwit) op 5.12; 4. Mazzantini (It) op 5.13; 5. Fuchs (Zwit) op 6.49; 6. Vanotti (It) op 6.56; 7. Sutter (Zwit) op 7.03; 8. Pozo (Sp) op 7.18; 9. Lubber ding (Ned) op 8.43; 10. Breu (Zwit) op 9.00; 12. Wellens (Bel) op 14.29; 14. Thureau (Wdl) op 16.31; 17. Knetemann (Ned) op 18.18; 18. Pollentier (Bel) op 18.21; 29. Raas (Ned) op 33.27; 45 Van den Hoek (Ned) op 51.39:54. Scheunemann (Ned) op 1.00.07. Het ploegenklassement ging naar de ploeg Post met 128 uur, 44 mi nuten en 44 seconden. Henk Lubberding, regerend nationaal kampioen en een van voornaamste troe ven van Peter Post voor het klassement in de Tour de France, is zo langzamer hand wel gewend aan het nomadenbes taan van een profwielrenner. Maar toch moet ook hij, opgegroeid in de lande- lijkse rust van zijn vaders boerderij in Voorst, op min of meer gezette tijden even afstand nemen van het jachtige wielerleven. Daarom ook zette hij de training op een voor profwielrenners laag pitje na het slopend voorseizoen, waarin hij in haast alle klassiekers en etappewedstrijden tot en met de finale nadrukkelijk in beeld bleef. Bernard Hinault, de ongekroonde koning van de Franse wielersport, weet daarover mee te praten: hij moest in de barbaarse Al penetappe van de Dauphiné Liberè toe staan, dat Henk Lubberding aan zijn zijde bleef, waar een erkende vedette als Joop Zoetemelk op bijna twintig mi nuten achterstand werd gezet. Na die T uphiné, waarin hij in het klassement alleen Hinault voorrang moest verlfc.ien, nam Lubberding het besluit het wat kalmer aan te doen. „Ik heb weinig gereden na de Dauphiné. Het hele jaar had ik al veel staan. Dan moet je op een gegeven moment tot rust komen, zowel lichamelijk als geestelijk. Tussendoor heb ik nog wel vijf criteriums gereden, maar dat is ook niet alles. Om toch op tijd helemaal klaar te zijn voor de Tour de France hebben we bij wijze van training de af gelopen periode de Ronde van Zwitser land gereden, al moesten we er intus sen wel voor zorgen dat Wilfried Wese mael eindwinnaar werd. In Zwitserland is het me vooral de eerste dagen flink tegengevallen. Ik heb verschrikkelijk zere benen gehad. Het draaide evenvou- dig niet. Maar gelukkig ging het de laatste dagen bergop al wat beter. In elk geval ben ik aan de weet geko men, dat ik voor de Tour nog flink wat kilometers moest maken. Daarom ook heb ik de Ronde van Zwitserland uitge reden, terwijl dat niet het vooropgezette doel was. De ritzege in de laatste etap pe en mijn negende plaats in de ein drangschikking stemmen me tevreden", meldt Lubberding, voor wie het Neder lands kampioenschap van morgen in Zuid-Limburg een laatste test is voor de Tour de France. Vooral bij de be klimmingen van de lastige Slingerberg zal de Gelderlander een ultime indruk kunnen krijgen van zijn vorm. Verdedigen De winnaar van de witte trui in de laatste ronde van Frankrijk, die vorig jaar de nationale titel inpalmde met goedvinden van zijn illustere ploeg maat Jan Raas, die hem op die manier beloonde voor het vele werk dat hij voor hem had verricht in voorgaande wedstrijden, had gisteren nog geen vas tomlijnde plannen voor het verdedigen van zijn titel. Henk Lubberding: „In onze ploeg heb ben we meer mensen die goed meekun nen en de concurrentie heeft ook niet stilgezeten. In het trainingskamp gaan we de zaken eens goed doorspreken. Ik wil natuurlijk graag kampioen blijven, maar wanneer de baas (Peter Post) zegt dat een ander het moet worden, houdt alles op. In elk geval is het zo, dat ik niet de enige ben die voor de titel in aanmerking komt Gerrie Knetemann is voor een parcours in Zuid-Limburg al tijd een favoriet. "Kneet" is een rare. Hij heeft dit jaar nog weinig laten zien, maar op het moment dat je niet meer op hem rekent, is hij er ineens, zoals de afgelopen dagen in Zwitserland. Be halve Knetemann is natuurlijk ook Jan Raas een kanshebber. Klimmen ligt hem weliswaar niet zo goed, maar de Limburgse heuvels kan hij met zijn kracht toch gemakkelijk opkomen". Vandaag gaat Lubberding met zijn ploeggenoten het als slopend aange merkte parcours in en rond Geulle ver kennen, al weet hij als ervaren coureur in grote lijnen al wel wat hem te wach ten staat. Over de zelfs door de organi satoren als zeer gevaarlijk beschouwde afdeling van de Snijdersberg maakt Lubberding zich geen zorgen. Lubber ding: „Als het droog is, kan er niet veel gebeuren. Met omlaagrijden hebben de meeste renners weinig problemen. Moei lijker wordt het als het omhoog gaat. En dat doet het in Geulle behoorlijk. Het parcours is zwaarder dan dat van vorig jaar op de Adsteeg. Het is een beetje te vergelijken met Simpelveld". Kinderspel De beklimming van de Slingerberg is - hoe lastig ook - echter maar "kinder spel" vergeleken bij wat de heren in de Tour de France voor zich zien op duiken. Donderdag is het al meteen raak: Felix Levitan, de almachtme koersdirekteur, jaagt het peloton maar direct de Pyreneeëntoppen op, daarmee al terstond de kopmannen in het top van het klassement brengend. Wie de meest beschermde rol binnen de ploeg van Peter Post voor zijn rekening zal nemen zal niet van tevoren worden geregeld, maar in de eerste koersdagen vanzelf duidelijk worden. „Het zit er in dat er al in het begin van de ronde flinke afscheidingen komen. De renner van ons die dan het beste staat geklas seerd, zal de steun van de anderen krij gen", verklaart Lubberding, die zelf een van de belangrijkste kandidaten is voor de aanlokkelijke, maar tegelijk ook veel verplichtende rol. De grootste "concurrent" binnen de ploeg van Post zal waarschijnlijk Paul Wellens heten. De Belg, vorig jaar naast Lubberding Posts voornaamste troef in de bergen, heeft zich speciaal geprepareerd voor de strijd in de Pyre neeën. Lubberding: „Wellens heeft de lastigste etappes in de Pyreneeën ver kend, deels op de fiets, deels met de auto. Hij moet ons veel kunnen vertel len over wat ons te wachten staat Wel lens is nu trouwens vroeger klaar voor de Tour dan vorg jaar. In de Dauphiné reed hij al goed. Overigens zijn de Al pen iets heel anders dan de Pyreneeën. Daarom zijn de renners die de Ronde van de Aude, in de direkte nabijheid van de Pyreneeën, hebben gereden, wel licht een beetje in het voordeel, al is onze voorbereiding in de Ronde van Zwitserland zeker niet slecht geweest". Sterker Lubberding begint in elk geval vol vertrouwen aan het grootste wieler- spectakel ter wereld, ook al weet hij dat er binnen zijn ploeg geen potentië le eindwinnaar voorhanden is. „Maar in de breedte", zegt de Voorster cou reur, „zijn we sterker geworden". „We hebben nu meer renners die goed bergop kunnen rijden. Voor het ploe genklassement is dat interessant. Stefan Mutter rijdt het hele seizoen al sterk en zal ook in de Tour goed zijn. Uli Sutter is natuurlijk ook een goede kracht, maar hij valt een beetje tegen, zeker als je weet dat hij is gespaard voor de Tour. Sutter is in de koers niet een van de slim sten. Je moet hem nogal eens zeggen wat hij moet doen. Aangezien hij al niet meer zo heel jong is. geloof ik niet dat er wat dat betreft nog veel aan kan worden verbeterd", meent Henk Lubberding. Lubberding, dit seizoen al tweede in de Indre et Loire, de Goldrace en de Dau phiné Li be ré, zou met eenzelfde klasse ring in de Tour, achter de ook door hem als grote favoriet getipte Bernard Hinault, heel content mogen zijn. Maar dan zal de Voorstenaar wel moeten af rekenen met een andere "eeuwige twee de", Joop Zoetemelk. Die opgave is voor de ranke coureur van Peter Post zeker niet onmogelijk. De zwaarste be rgetappe in de Dauphiné Liberé heeft dat bewezen. HARRY BRINK m 'im Rijsbermen naar FC Dordrecht ma (van onze sportredactie) ïn JRDRECHT Nico de Vries, voorzitter van FC Dordrecht, pjc] eft in New York overeenstemming bereikt met Wim Rijs- r rgen om in de periode september tot maart voor de eerste dv visieclub te komen voetballen. Ileen de directie van New York Cosmos zal nog toestemming oeten geven over het uitlenen van Rijsbergen, maar dat lijkt g slechts een formaliteit. Ook Huub Smeets, die momenteel spits opereert bij Los Angeles Aztecs, zal de gelederen van Dordrecht, dat onlangs werd omgedoopt in DS'79, komen rsterken. ëyenoord heeft weer voorzitter (van onze sportredactie) OTTERDAM - Feyenoord j «ft eindelijk weer een mrzitter. Guus Couwenberg riveerde na een wereldreis i meer dan vijf maanden de Maasstad, waarna hij middellijk de voorzitters- uner van de stadionclub ter ind nam. 'romolie scheidsrechters v EIST Twee scheidsrechters van de nationale B-lijst in betaalde voetbal zijn gepromoveerd naar de A-lijst. De iheidsrechters, die nu ook eredivisie-wedstrijden gaan leiden, ja Chr. van der Laag en C.Bakker. jblfP de internationale lijsten (A en B) is voor Nederland niets 0 ewijzigd. De heren Beek, Corver, Keizer en Weerink staan op e A-lijst, op de B- lijst komen de scheidsrechters Van Etteko- len, Geurds en Mulder voor. op - In maart al werd Couwen berg tot opvolger van de tot aftreden gedwongen Van Zandvliet gekozen. Nu Cou wenberg in Rotterdam is te ruggekeerd en zijn functie Lij Feyenoord heeft aanvaard, zal op zeer korte termijn de laat ste nog vacante bestuurszetel worden bezet. Nederlaag Sosonko wereldkampioen Karpovfwit) en de Tsjechoslo waak Hort leverde een zge op voor de Rus. De eindstand van de vier kamp is: 1. Anatoli Karpov (Rus) 5 punten; 2. Lubomir Kavalek (Vst) 3; Vlastimil Hort (Tsj) 2 1/2; 4. Gennadi Sosonko (Ned) 11/2. ist ADDINXVEEN Gister- res liddag zijn in Waddinxveen k e partijen gespeeld voor de en laatste ronde van de 133 iternationale schaakvier- laafamP- Amerikaan Kavalek won n iet zwart van de Nederlan- Sosonko. De partij tussen Z an Timman wint toernooi ORTOROZ De Neder- >,J. iniise grootmeester Jan Tim- arï lan is alleen winnaar gewor- 301 en van het internationale m ihaaktoernooi in Portoroz. PJ i de vijftiende en laatste inde bereikte hij remise te- te!rn de Deen Bent Larsen, de lige speler die nog gelijk in meten met de Nederlander Ion komen. Timman ver- t haarde 11 punten Larsen, die de tweede plaats in de eindrangschikking deel met de Hongaar Ribli, 10. De eindstand 1. Timman (Ned) 11 punetn; 2. Larsen (Den) en Ribli (Hon) 10; 4. Tsjeskovski (Rus) 9,5; 5. Marjano- vic (Joe) 9; 6 Quinteros (Arg) en Miles (Gbr) 8,5; 8. Ivkov (Joe) en Koezmin (Rus) 8; 10. Parma (Joe) 7,5; 11. Glicoric (Joe) 7; 12 Jelen (Joe) 6,5; 13. Barle (Joe) en Ma- Mieke Pottuyt bedankt voor Nederlandse ploeg n 'EN HAAG Mieke Pot 's »yt heeft na het zeslanden- ternooi in Joegoslavië beslo eten zich niet meer beschik- ieli Ur t* stellen voor de Ne- ffUndse Haiws zaalhandbal- ploeg. Pottuyt, jarenlang aan voerster vna het Nederlandse team, heeft dit onder meer besloten, omdat zij het oneens is met de huidige aanpak van de technische lei- ROTTERDAM De lyri sche toon waarop James F. Foster het American Foot ball beschreef, werd over troffen door de niet mis te verstane uitsmijter: „Onze spelers die uw land bezoe ken, zijn beter dan uw voet ballers die bij ons het soc cer propageren". James F. Foster, een jongeman van nog geen dertig, die zelf ze ven jaar professioneel foot ball heeft gespeeld en zich thans directeur mag noemen van een organisatie, die Amerika's sport nummer één in Europa tracht te ver breiden, liet er geen twijfel over bestaan dat hij het Eu ropees voetbal in Amerika niet kansloos acht, maar de propagandisten, die in tijde lijke Amerikaanse dienst zijn, noemde hij onver bloemd een stel voetballers dat neigt naar de pensioen-, gerechtigde leeftijd wat als zodanig ook in zijn land wordt ervaren. James F. Foster, een ambi tieuze jongeman, wil niets minder dan een ruil force ren: Europees voetbal in de Verenigde Staten maar dan ook een poging om Ameri can Football in de oude we reld ingang te doen vinden. Twee jaar geleden heeft hij al een propagandatoumee in elkaar gezet en over de re sultaten is hij niet ontevre den. We zijn twee jaar gele den in Frankrijk en Oosten rijk geweest en hoewel het publiek de fijne kneepjes van onze sport natuurlijk niet doorhad, hadden we in Frankrijk toch ergens 22.000 man op de tribunes en in het Oostenrijkse Graz, toch waarlijk geen wereldstad, zaten er 13.500. Dat zijn zeer redelijke aantallen, hoewel een vergelijking met Ameri ka uiteraard niet kan wor den gemaakt, want bij ons zaten vorig jaar 12 miljoen kijkers op de tribunes en nog eens 250 miljoen bij het televisiescherm Voor wie niet geloofde, dat twee jaar geleden in Europa een redelijk succes was ge boekt, vertoonde James J. Foster in de perskamer van het stadion Feyenoord een zelf vervaardigd filmje waarop de Franse en Oos tenrijkse tribuneklanten van top tot teen te bewonderen waren. James F.Foster was niet al leen gekomen. Hij had een geheel in foot ball pak gesto ken speler meegebracht en twee jongedames in prikke lende kledij die deel uitma- Propagandist James F. Foster: American football vereist stevige, lange knapen. ken van de groep die voor kleur en fleur zorgt voor, tijdens en na de wedstrijd. Een soort dansmariekes, maar James F. Foster dicht hen allerlei eigenschappen toe waarvan de voornaamste is, dat zij het publiek opzwe pen, aanmoedigen, de toejui chingen leiden en stimuleren en daar tussendoor gracieu ze danspasjes maken. Twee ploegen zullen wel eens even laten zien wat American Football is: de Indianapolis Capitols en de Quad City Black Hawks „want we wil len wel eens weten of we het succes van twee jaar ge leden kunnen herhalen, liefst verbeteren. We zijn hier om te onderzoeken of American Football in België, Duitsland en Nederland aanslaat, zodat we naar een langzame ont- Wegbereider James F. Foster is de weg bereider voor de fwee teams die op zondagavond 1 juli in de Kuip hun kunsten komen vertonen na dan al Brussel en Antwerpen te hebben aangedaan en na Rotterdam de Duitse kijkers in Lud- wigshafen en Keulen in ver rukking moeten brengen. Met zijn 1.80 meter was Ja mes F. Foster een van de kleinste spelers in de hoog ste afdeling van het Ameri can Football en de door hem meegebrachte ploegen staan hoog genoteerd in de league. American football vereist stevige, lange knapen maar kom Foster niet aan met de bewering dat de met maskers getooide en vol be schermingsstukken hangende spelers een rauw stukje sport opvoeren. Foster vat dan weer de lyriek op en roept begeesterd uit „Ame rican Football is sport num mer één in de States en trekt nog meer toeschouwers dan baseball en u weet alle maal hoe dolverhefd we in jAmerika zijn op die sport American football is een mengsel van agressie, kracht, snelheid, strategie, taktiek en sluwheid, waarbij zowel de fysieke mogelijkhe den als het goed gebruik van de hersenen tot uiting komen". James F. Foster kan het uit eigen ervaring weten. Zeven jaren prof football zijn hem evenwel niet aan te zien. Hij heeft hier en daar wel eens wat gebroken maar nadelige gevolgen heeft hij er niet aan overgehouden. .Mensen die er niets van weten ko men altijd weer aan met het verhaal van die speler die zijn nek heeft gebroken. Een uitzondering. Het blijft meestal bij gebroken vingers of wat verkreukelde ribben. Ernstiger blessures zijn schaars". Ook de vergelij king met rugby wijst James F. Foster radicaal van de hand. American football is dan wel ontwikkeld uit het van Engeland afkomstige en via Canada geïmporteerde rugby ,/naar er zijn meer Foster weet dat in Europa ietwat wantrouwend tegen American Football wordt aangekeken, maar hij kent het spreekwoord "onbekend maakt onbemind" en daar om is hij ten tweede male in ons werelddeel om dut voor oordeel uit de weg te rui men. Met zijn twee ploegen van spelers, die allen omtrent de meerderjarige leeftijd zijn, zal hij wel eens demonstre ren wat Amerika's sport nummer één is. Nog nooit is American Football in leven den lijve in ons land te zien geweest. Op het t.v.-scherm is ooit een filmpje vertoond waarmee James F. Foster weinig tevreden was. Daar om komt hij zelf maar eens met zijn twee topploegen en de dansende schoonheden die vrijwel allemaal wel eens ergens een rmss-titeltje in de wacht hebben gesleept, al is het dan maar een kleintje. Dat spektakel kan men dus meebeleven in het stadion van Feyenoord op zondagavond 1 juli tegen entreeprijzen die voor Euro pees voetbal gelden in een wedstrijd die 4 x 12 mi nuten zuivere speeltijd lang is, maar door de onderbre kingen en het optreden van de dansmeisjes twee tot tweeëneenhalf uur duurt Het wordt het publiek zo ge makkelijk mogelijk gemaakt Er zal uitleg worden gege ven en de spelers zullen dui delijk herkenbaar zijn aan de nummers op de shirts. En aangezien het grote ke rels zijn, die dus grote shirts dragen, zijn de nummers zelfs voor hen die met een bescheiden gezichtsvermogen sukkelen nog te onderschei den. HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11