Je Gezelligheid voorop bij de Kaagweek „Eindresultaat Ajax is afhankelijk van mentaliteit en discipline" Alphians terul naar af TEAM-CAPTAIN RENS DE GRAAF: SPORT LEIDEN Met de handen op de rug drentelt Hens de Graaf, team-captain van Ajax, het speelveld rond waar zijn ploeg wanhopige pogingen doet, pun ten te scoren tegen de reserves van Quick Haag. Plaats van handeling is het zonovergoten cricketveld op het LHMC-terrein in Oegstgeest. Af en toe staat De Graaf stil en bestudeert de Wijze van werpen van de Haag se bowlers. Lijdzaam moet Rens de Graaf toezien hoe de ene Leidse batsman na de andere het veld moet ruimen, en hoe een zeker lijkende overwinning uit handen wordt gegeven. Even later is de kleine aanvoerder zelf aan de beurt om zijn wic ket. te verdedigen en runs te scoren. Met Johan Langerhorst tilt De Graaf Ajax naar 71 runs, een aantal net voldoende voor een draw (gelijkspel). Een dieptepunt in het seizoen zo lijkt het, voor die 71 punten had Ajax maar liefst drieënhalf uur nodig. Angstig en slecht batten was de verklaring van De Graaf na de wedstrijd. Die partij tegen Quick was kenmer kend voor het competitiegebeu- ren tot dusver. Het seizoen ver loopt voor de cricketers van Ajax nou niet bepaald succes vol. Zes partijen werden er tot nu toe gespeeld. Driemaal werd verloren, even zovele keren ge lijkgespeeld. Twee dagen later gaat De Graaf dieper op de problemen van Ajax in. Een voor een somt hij de oorzaken op: „We heb ben vorig jaar op het nippertje promotie naar de eerste klasse gemist. Zoiets heeft meestal een enorme weerslag op een team. We missen een paar spelers, Frans Woortman is naar VUC vertrokken en Pieter Jan Kuiper kan door zijn werk bij de Europese Gemeenschap maar twee wedstrijden spelen. De langdurige voet balcompetitie zorgde ervoor dat Ene Spruyt, speler van het eerste van ASC, enkele partijen moest missen. De menta liteit van de spelers is niet zodanig dat ze de discipline op kunnen brengen om twee keer in de week te trainen. Er zijn ook spelers die binnenkort met vakantie gaan. Ik ben het daar niet mee eens, als je cricket op dit niveau speelt dan moet je daar je vakantie maar aan aanpassen. Ik heb dat ook altijd gedaan". Probleem Een ander probleem waar Ajax mee kampt wordt veroorzaakt door de trai nerswisseling. Mark Slingenberg, die Ajax vijf jaar onder zijn hoede had, maakte plaats voor de Zuidafrikaan Dick Abed. De Graaf: „Een aantal jon gens was technisch op Slingenberg uitge keken. Begrijp me goed, dit is geen kri tiek op Slingenberg. Slingenberg heeft Ajax van niets tot wat het nu is opge bouwd. Hij bracht Ajax in de overgangs klasse en had de grote verdienste een aantal jonge spelers op Nederlands jeug- delftalniveau te brengen (Die cricketers zijn Jan Wolter IJssel de Schepper, Eric Spruyt, Meindert Jan Taalman Kip en Herman Harteveld, red). Kortom. Slingenberg heeft het geld wat we hem hebben betaald meer dan waar ge maakt". In ieder geval werd er op ver zoek van een aantal spelers uitgekeken naar een andere oefenmeester. Die speurtocht leverde dus Dick Abed op, De Graaf: „Abed heeft tien jaar als prof in de Engelse Lancashire-league ge speeld. We hebben enorm veel van hem te leren op technisch gebied. Het is een cricketer met enorme capaciteiten en hij heeft een zeer gevarieerd oefenprogram ma". Abed traint de selectiegroep een keer in de week, de tweede trainingsa vond wordt verzorgd door gediplomeerde eigen leden. Abed vormt een goede aansluiting op Slingenberg". Het pro bleem in die verandering van trainers is het volgende. Slingenberg was wel aan wezig bij de wedstrijden die Ajax speel de.' Abed, daarentegen, speelt zelf bij hoofdklasser HBS en kan daarom niet optreden als coach voor Ajax, De Graaf: „Dat is inderdaad een erg groot nadeel. Slingenberg betekende op het mentale vlak erg veel voor Ajax. Ik geloof dat de mentaliteit van het Nederlandse cricket nog niet rijp is voor het spelen zonder coach, het is eigenlijk nog pure recrea tiesport in ons land". Abed's aanwezig heid op de training is voor Ajax waar schijnlijk belangrijker dan het aspect co aching. Van tevoren was bekend dat Abed niet als coach bij de wedstrijden van Ajax kon optreden Juiste beslissing Het betekent wel dat Rens de Graaf als team-captain belast is met het begeleiden van Ajax. 's Woensdagavonds na de trai ning neemt hij met Abed de wedstrijd van de komende zondag door: „Het is bij cricket net als bij andere sporten erg belangrijk dat je je tegenstander goed kent. Tijdens die bespreking bepalen we ook de opstelling". Er komt veel kijken voor de functie van team-captain. De Graaf: „Je moet in feite alles te gelijk zijn. Voor de aanvang van de wedstrijd moet het veld in orde worden gemaakt. Vervolgens moeten de tegenstander en de scheidsrechters worden ontvangen. En het belangrijkste is wel dat je tijdens de wedstrijd de juiste beslissing op het juis te moment neemt. Dat, wanneer dat no dig is, je tijdens het fielden op het goede ogenblik van bowler wisselt. Heeft een werper veel moeite met een bepaalde batsman dan moet je een andere bowler dat karwei laten klaren. En wanneer je aan slag bent is het van belang de goede batting-volgorde te kiezen. Dat begint al met je openingsbats (de twee cricketers die de slagbeurt openen, red). Daar heb je geduldige en verdedigend spelende batsmen voor nodig. Het openingsbat moet de weg banen voor de sterkere bat ters. Wil je dat allemaal goed doen dan is het noodzakelijk een grote kennis te hebben van het spel, de tegenstanders en je medespelers. En een hoop mazzel", zegt De Graaf „Maar geluk heb ik erg vaak". Team-captain Rens de Graaf: „Ajax heeft klasse en zit vol talent". Bowler Frits de Jongh, een van de talenten van Ajax, hier in stijlvolle actie tegen HCC, morgen de tegenstander van Ajax Captain af Na dit seizoen is Rens de Graaf team captain af. „Het aanvoerderschap is een enorm belastend onderdeel. En ik vind dat ik' onvoldoende steun krijg op het mentale vlak, we hadden anders veel ho ger op de ranglijst gestaan. Ik wil nu trouwens wat meer tijd gaan besteden aan mijn gezin. Mijn werk als ambtenaar bij het Ministerie van Volkshuisvesting neemt ook erg veel tijd in beslag". De Graaf noemt Jan Wolter Ijssel de Schep per als zijn mogelijke opvolger. „Jan Wolter is nog vrij jong maar hij is een speler met een stijlvol bat en is een ta lentvol wicketkeeper. Het is een cricketer die zo mee kan in de hoofdklasse, iets wat ook wel blijkt uit de vele aanbiedin gen die hij dit jaar heeft gekregen".De Graaf heeft al met IJssel de Schepper over die kwestie gesproken. Een beslis sing is nog niet genomen. Afgezien van zijn slechte prestatie tegen Quick, hij scoorde toen 0 punten, sloeg IJssel de Schepper in vijf wedstrijden 200 runs bijelkaar. „En dat is erg fors", aldus De Graaf. Ander talent Een ander talent is de zeventienjarige Johan Gordinou de Gouberville. De Graaf, lachend, „ïn Den Helder waar hij vandaan komt wordt Johan ook wel van gordijnroe tot kopervijl genoemd. Het is een jongen met grote aanleg voor bow len, offspinbowlen in het bijzonder, en batten. Het is een speler die wel een goede begeleiding en training nodig heeft. Ik hoop dat Johan het waar maakt". Goede spelers zijn ook de bow lers Frits de Jongh en Johan Langer horst. Ajax zou gezien de talenten heel wat hoger op de ranglijst kunnen staan. De Graaf: ,Ajax heeft klasse en zit talent. Het elftal heeft ook een guns leeftijsopbouw, drie spelers zijn rond dertig en de rest is twintig jaar of j ger. Ik durf te stellen dat we een go 1 middenmoter zijn. Het krachtsverschi de overgangsklasse is erg klein. Het dresultaat van Ajax zal afhangen van mentaliteit en de discipline. Het is der geval erg belangrijk dat we overgangsklasse blijven, in deze afde zijn we tenminste verzekerd van neut j scheidsrechters. Ook voor de spelen het beter. Zak je weg dan wordt ook belangstelling, van mensen die verteg woordigende elftallen samenstellen, de spelers van Ajax minder". In tegenstelling tot bijvoorbeeld geland waar net cricket grenzelj populair is, bestaat er in nauwelijks belangstelling voor dt Engelse sport. De Graaf .„Cricket Jle technisch erg moeilijk. Voor de le niet gemakkelijk te begrijpen. Dai m< bij komt dat het erg lang dui ru voor cricket moet je echt een c uittrekken. Op de vraag of cric een elitaire sport is reageert T Graaf verbaasd. „Misschien vil men het elitair, ik ben het daar lemaal niet mee eens. Kijk m; naar Engeland, daar speelt iedere cricket".Belangrijk is ook het ma schappelijk en sociaal gebeuren omheen. Als je eenmaal cric eft speelt dan laat het je niet meer 1r?*1 het is echt een sport voor d\| zen" KEES VAN HERPES sl ii OOK REGENBOOGZEILERS VAN HOLLAND EN FRIESLAND WEER AAN DE START LEIDEN De zeilliefheb- bers kunnen binnenkort hun hart weer ophalen. Over een maand gaat de 59ste „Kaag- week" van start, een week waarin zowel de fanatieke wedstrijdzeiler als de pure toerzeiler aan hun trekken kunnen komen. Naast „the silent force of sails", ligt het accent bij dit evenement op de gezelligheid. Al zal het tweejaarlijkse treffen tussen de regenboogzeilers van Holland en Friesland wel altijd een gezichtsbepa lend onderdeel van dit eve nement blijven vormen. Enkele zeilers spuien wel eens kri tiek op de aard van de Kaagweek. Maar de organisatoren hebben be wust stukjes kwaliteit laten varen. Er zijn dan ook zeilers die aan dit evenement niet wensen deel te ne men. „Dat is dan jammer voor jul lie, het merendeel van de zeilwereld vindt het een geweldig evenement en dus houden we de originele be doeling van de week in ere", aldus de voorzitter van „de Kaag", Hans .Gaillard. Juist voor deze groep zei lers organiseren wij bijvoorbeeld wedstrijden onder de Kaagvlag op de Grevelingen in Zeeland. Daarbij .ligt de nadruk wel op het pure wed- strïjdvaren. Het is dan ook vroeg naar bed en vooral geen dansen en doorzakken na. Gaillard verklaart: „Het gezinskarakter prevaleert. Ik ben van mening, dat je of het één of het ander de boventoon moet la ten voeren. Als je gaat mixen, val je tussen de wal en het schip. Een dui delijk thema is belangrijk voor een dergelijk evenement, geen compro mis. We kennen naar mijn mening vier soorten wedstrijden. Topzeil wedstrijden, gezelligheids-feest we ken, de klasse evenementen en de wedstrijden, die noch het één, noch het ander zijn. Bij de laatste sodrt wedstrijden is een duidelijke afname van de belangstelling waarneembaar. De zeiler wordt op een gegeven mo ment toch een beetje zeilmoe, hij loopt niet meer klakkeloos alle wed strijden af, maar gaat selecteren. De evenementen zonder een duidelijk thema komen dan op het tweede plan". Een zeker gezellig hoogtepunt is de tweede dag van de vijfdaagse kaag week, de zondag. Tijdens deze dag is werkelijk van alles te beleven. Het begint met een lange-afstand nachtwedstrijd van 20 kilometer in de nacht van zaterdag op zondag. In de voorgaande jaren werd van deze wedstrijd een potje gemaakt. Er werd kris-kras door de start- en fi nishlijn gevaren en dat leverde 's nachts onoverzichtelijke situaties op. Gaillard: „Je moet toch op z'n minst de hele wedstrijdbaan afvaren. Om te zorgen, dat het dit jaar de spui gaten niet uitloopt, bepaalt de orga nisatie op het laatste moment de fi nish. Het gevolg hiervan is, dat de deelnemers wel door moeten varen om de finish te bereiken. Een slim me zet, vinden wij zelf". De dag, volgend op de nachtelijke escapades van de zeilers hebben tal van festi viteiten plaats. Er is een eenmans- wedstrijd (uiteraard niet voor een- mansboten). Vooral bij harde wind kunnen de meer behendige zeilers dan hun kwaliteiten bewijzen. Het is geen makkelijke opgave om in je eentje de helmstok (soort stuur, red.), het grootzeil en de genua (voorzeil met groot oppervlak, red.) te bedienen. Een grote mate van zeilvaardigheid is een eerste vereiste om een goede klassering bij de een- manswedstrijden te bewerkstelligen. Vervolgens zeilen de jeugdigen met bemanning in de sierlijke pampusk- lasse en in de bij een ieder bekende zestien kwadraats. Verder houden de kinderen een roeiwedstrijd in op timisten, waarbij vlaggetjes op boeien verwisseld moeten worden. Heren ouder dan 35 jaar, die niet regelmatig meer aan wedstrijden deelnemen, kunnen hun krachten meten in de Jeugd- en Cadetklasse. Er is een vrouwenwedstrijd in de Regenboogklasse, waarbij alleen vrouwen als stuurman optreden. En voor niet wedstrijdzeilers wordt er een puzzeltocht en een „vossenjacht" georganiseerd. Maar op deze zohdag is er ook een zeer serieuze wedstrijd en wel de strijd om het cldbkampi- oenschap. Degenen, die in de club- wedstrijden de beste resultaten in hun klasse hebben behaald, strijden om de Van Altena- trofee. Deze „wedstrijd der winnaars" wordt in de 12-voetsjollen verzeild. Met name voor de zondag is een •nauwkeurige planning vereist. „Het is een geweldige klus. Je moet het zo regelen, dat de diverse klassen el kaar niet overlappen. Maar ik ge loof, dat het rooster nu bijna vol maakt is. Door jarenlange ervaring hebben we het organisatorische vlak van de Kaagweek nu onder contröle. De organisatie vormt de de grootste moeilijkheid bij de voorbereidingen. De laatste dag van inschrijving is 29 juni, maar de meeste zeilers schrij ven zich pas op het laatste moment in, zelfs nog op de avond van de 29ste", aldus Gaillard. Gedurende de Kaagweek strijden de teams van Holland en Friesland om tien uur 's ochtends in de sierlijke en altijd weer indrukwekkende Re genbogen om de hoogste eer. Deze prestigeslag behoort zonder twijfel tot de hoogtepunten van de in Ne derland te verzeilen wedstrijden. Kaag-voorzitter Hans Gaillard:„Het gezinskarakter van de Kaag week prevaleert". dien moeten zij rekening houden met de positie van alle anderen. Vanzelfsprekend heeft aan het eind van iedere zeildag de prijsuitrijking gevolgd door de nodige verbroede ring het goedmaken van ingedien de protesten bijvoorbeeld) plaats en tevens een dansje maken en een drankje drinken. Maar, verduidelijkt Gaillard „Om ongeveer één uur is de tent gesloten, het is voor alle be trokkenen toch een zware belasting en anders houd je het zeker niet vol. Ik ben ieder jaar weer blij, als het hele evenement zonder strubbe lingen verlopen is, het is ver moeiend, maar toch doe je het ieder jaar weer." WIM BUNSCHOTEN Wat zal het dit jaar worden, Frie- sléln boppe of Frieslén in de slopp- pen? Voorzitter Gaillard weet het niet, maar vindt wel, dat ieder jaar een ander team moet winnen. „Als er niet afwisselend gewonnen wordt, bloedt een dergelijk groots evene ment dood", vindt de praeses van de Kaag. In de voorgaande twee ontmoetingen moesten de Hollanders in de noorderlingen hun meerdere erkennen... Het bijzondere van het teamzeilen is, dat het tactisch ver antwoord kan zijn om bijvoorbeeld je eigen schip terug te laten vallen om zo je teamgenoten de gelegen heid tot uitlopen te geven. De schip pers moeten niet alleen oog hebben voor hun eigen situatie, maar boven- VANTUYL: „WE SPELEN GEDWONGEN TE HOOC ey i best met Alphians. De honkb i raj re LEIDEN Het gaat niet Iers uit Alphen die vorig jaar kampioen werden in hun en promoveerden naar de eerste ldasse van het district w drie hebben alle zeven tot nu toe gespeelde wedstrijden v "S' loren. Aangezien twee honkbalclubs uit die eerste klasse j3 graderen lijkt de'positie van Alphians hopeloos. chei' jnC Rob van Tuyl, speler van het eerste van Alphians en publ *P teitsmanager van de Alphense vereniging, vertelt over de o zaken waarom het slecht gaat. „Die stap van rayon naar e e A ste klasse is te groot. We zitten een afdeling gedwongen en,<- hoog. In feite zou er een tweede klasse moeten bestaan zot r die overgang wat geleidelijker is. Ik geloof dan ook dat we dit jaar terug naar af moeten". Alphians heeft een ontwerp de bond ingediend om te komen tot zo'n tweede klasse. Tuyl: „Rotterdam en Den Haag vormen samen het disti west drie. Speel je in het rayon dan ontmoet je erg veel rel veploegen van hoofdklasseverenigingen. Aan de andere k e PJ zijn er voldoende standaardteams in die rayons aanwei ts<*e Onze suggestie aan de bond is om met die acht standaa;lten teams te komen tot een tweede klasse. Voor die standaal ^P teams is dat natuurlijk veel interessanter. Wij hebben e A voorstel nu al gedaan zodat wanneer we degraderen ze n iet kunnen zeggen dat we slechte verliezers zijn. De huidige sitt er S tie lijkt natuurlijk nergens op. Reden nummer twee waarom Alphians tot nu toe alle wi strijden heeft verloren. Van Tuyl: .Michel Grollé, een jong d van achttien jaar, is momenteel de enige werper die we hl 0R1 ben. Voor Grollé is dit seizoen het eerste jaar dat hij bij senioren speelt. Die jongen mist natuurlijk de nodige ervarü j Daarbij komt nog dat hij de hele wedstrijd moet uitgooi m Dat betekent negen innings, voor zo'n jonge pitcher een zwi opgave. Onlangs heeft er een gesprek tussen de selctie en o: n coach Arno Janssen plaatsgevonden. Iedereen heeft toen loonde nen zeggen wat hij op zijn hart had. Ik kan ook wel steil en dat er de laatste weken een opgaande lijn in ons spel zit. A [ygg ons honkbal is beslist niet te merken dat we alle wedstrijd ar

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10