Gijzelingen hebben vooral veel psychische gevolgen Zweden, Canada en Israël nemen meer vluchtelingen op „Stuur Turkse christenen niet weg Principe-akkoord over spoorweg-CAO Qeidó&Qowuwi IdejnAgt st voor nenergie ^Ibbers: iit-Kroes ''c if t wel a' k gezien 'in Aantjes deels gerehabiliteerd Atoomgeheimen Ambtenarencentrale is tegen VUT bij overheid "agNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 9 lent gvan de voorpagina) premier Van Agt ook de andere Europe- 50rt( iringsleiders van me- het pleidooi van Schmidt voor de an meer kerncentrales was, waarbij wel rorden aangetekend, unigen, zoals de Fran- sident Giscard d'Es- niet veel overreding unenten van Westduit- die zo'n indruk op maakten, waren, dat veel energie nodig im economisch op de blijven en dat kern- de enige garantie voor een voldoende daarvan. „Want hoe- ook besparen en ook we meer kolen, die lieuoverlast veroorza- bruiken, dat alles zal noeg zijn", aldus Van is ervan overtuigd, ne-energie en geother- energie (gebruikmaken Qrl warmte van de aarde) ie schoon en onuitput- jn, pas in de volgende in wezenlijke bijdrage weren. „Dus blijft ons inders over dan de rgie om de tussenlig- periode te overbrug- an Agt is ervan over at de problemen rond rnenergie (veiligheid :s' veiljg opslaan van n het voorkomen van iding van kernwapens) ard werken kunnen overwonnen, deaire punt was zo on- enige van de ener- [élegenheden, waaro- jnegen" het tijdens de discussieronde in öburg eens konden wor- als verwacht liepen de ;n té ver uiteen om >eeld tot het aanpak- de handel in olie(pro- op de „vrije" markt liten. De regeringslei- oten zich aan bij het int, dat hun energiemi- IJ maandag in Luxem- adden ingenomen, na dat een directe ingreep nselijk is. Wel wilden est-Duitsland, Groot- ïië en Nederland) de president, die een har- voorstaat tegenover de handel, zover tegemoet dat een indirecte con- d worden uitgeoefend et maken van een prij- ies en door een ver registratie van alle lacties). Maar ook dat ^n toevoeging: „mits vlwre grote olieconsu- III® Japan en de Verenig- ermee akkoord n onzer verslaggevers) IAAG CDA-fractie- Ruud Lubbers heeft in raaggesprek met het PQljlad Vrij Nederland toe- n dat er binnen zijn rtij een notitie heeft ileerd over „het functi- fvan het CDA, het ka- ook wel punten de treffende". In het ge- gt hij voorts: het Suropese verkiezingen liet in gevallen, wel ïgen natuurlijk, over jner tijd". De CDA- iider geeft voprts toe stuk mede door voor- iteenkamp was onder is er zeker van dat issecreatris dat stuk en op grond [_vorige maand haar igen deed over een ferking tussen CDA èn als er bij de Europese zingen zou blijken dat or de coalitie met de geen meerderheid meer in. In een reactie van- n zei Lubbers dat als latssecreatris het stuk lal gelezen had ze Kooit ■ze conclusie gekomen nnen zijn. itlatingen van mevr. troes zorgde destijds Foot tumult met name DA-kringen. Voorzitter [amp ontkende toen ca- di het bestaan van een 'ik notitie. baarsmaat It op 42 cm. iG De tijdelijke jing van de minimum voor de snoekbaars IV naar 42 centimeter ■vooralsnog tot 31 mei tijdelijke verlaging laas wijdte van staan- t is verlengd tot die datum. Minister Van lee (landbouw en visse- ftdit gisteren besloten. ONDERZOEKERS BEPLEITEN INTENSIEVE HULPVERLENING (Van onze parlementaire redaktie) Het merendeel van de Nederlanders, die in de afgelopen vijf jaar bij ter roristische acties gegijzeld werden, heeft in de eerste weken na het gij zel ingsavontuur te kampen gehad met meer of minder ernstige licha melijke en geestelijke stoornissen. Ook gezinsleden van gegijzelden hebben van de gebeurtenissen nega tieve gevolgen onderyonden. Het is dan ook noodzakelijk om bij eventu ele volgende gijzelingsacties te zor gen voor een uitgebreide en actieve hulpverlening. Daar moeten mensen speciaal in getraind worden. Dit zijn de conclusies uit een psycho logisch onderzoek naar de gevolgen van. gijzelingen in Nederland, ver richt in opdracht van het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygië ne. Het onderzoek werd uitgevoerd door de Vakgroep Psychiatrie van de Leidse universiteit, onder leiding van prof. dr. J. Bastiaans, die een repu tatie heeft opgebouwd in het begelei den van mensen die lijden onder hun oorlogservaringen. ,De resultaten van het onderzoek zijn verkregen uit informaties van zowel ex-gegijzelden als gezinsleden. Gebleken is dat in de eerste vier we ken na een gijzeling de overgrote meerderheid van de ex-gegijzelden leed aan gespannenheid, slapeloos heid, sterke prikkelbaarheid, angsten, een gestoord denk- en concentratie vermogen en lichamelijke klachten zoals hoofdpijn. Bij velen van hen openbaarden zich ook fobieën: mén durfde bijvoorbeeld niet meer met een trein te reizen of zich in afgeslo ten ruimten zoals bioscopen te bege ven. Vaak werden ook genoemd „een algemeen gevoel van onveiligheid" en „een gevoel van niet begrepen wor den". Een aantal van de genoemde verschijnselen is, zij het in mindere mate, ook opgetreden bij gezinsleden van de ex-gegijzelden. Bij ruim 30 procent van de ondervraagden be gonnen de klachten na een maand weer te verdwijnen. Bij de rest pas veel later. Enkelen kampen nog steeds met bepaalde klachten, vooral op het psychische vlak. Slechts zeer weinigen hebben na de gijzeling iedere hulpverlening gewei gerd. Vrijwel iedereen had behoefte aan actieve belangstelling van artsen en andere hulpverleners. Bijna 60 procent heeft de hulpverlening posi tief gewaardeerd en 14 procent vond de hulp en belangstelling na de gijze ling te gering. Vluchtelingen kijken toe terwijl Maleisiërs nieuwe voorraden brengen op het eiland Bidong. Onge veer 40.000 Vietnamezen verblijven daar op het ogenblik onderzeer slechte omstandigheden. BANGKOK (AP) Vijf Zuidoost-Aziati sche landen hebben gisteren aangekondigd dat zij een gezamenlijk diplomatiek stand punt zullen formuleren „om het vluchtelin genvraagstuk op te lossen". Dit nieuws kwam op het zelfde moment dat Zweden, Canada en Israël bekend maakten dat zij de aantallen vluchtelingen die zij perma nent onderdak geven, zullen verhogen. De Zweedse regering deelde mee dat boven de 262 vluchtelingen die zij eerder toeliet,'in de komende herfst nog eens 1250 Aziatische vluchtelingen .zullen worden opgenomen. Is raël verklaarde zich bereid om nog eens 200 ménsen toe te laten. Canada kondigde aan dat het 1000 extra vluchtelingen zal opne men. Het Canadese totaal komt daarmee op 11.000. Amerika overweegt om het aantal vluchte lingen dat maandelijks in de VS wordt toe gelaten, te verhogen. Dit aantal is nu 7000. Minister Van der Kaauw van buitennlandse zaken zal het kabinet voorstellen 300 Indo- chinese vluchtelingen op te nemen boven de 750, die jaarlijks uit alle delen van de we reld in Nederland worden toegelaten. Hij zei dit gisteravond in Straatsburg, na een bij-, eenkomst van EEG-ministers. Suriname, waarop de hoop is gevestigd van het comité bootvluchtelingen dat indertijd in Nederland werd opgericht, is bereid enkele vluchtelin gen op te nemen. „Meer dan enkele tiental len zullen dat er niet zijn, gezien onze ecor nomische situatie", aldus een woordvoerder van de Surinaamse ambassade. Volgens schattingen zal het aantal vluchte lingen uit Indochina 2,25 miljoen worden. PATRIARCH VAN ANTIOCHIE: DEN BOSCH (ANP) Over het hoofd van mgr. Bluyssen heen heeft patriarch Ya'coub III van Antiochië een drin gend beroep op Nederland gedaan de Turkse christenen niet uit Nederland weg te sturen. De patriarch is de hoogste leider van de Syrisch ortho doxe christenen (waartoe ook de Turken in de St. Jan be horen) waar ook ter wereld. Hij is in Nederland om een orthodoxe bisschop te wijden. Tijdens een gesprek in het bisschopshuis in Den Bosch zei hij dat het in Turkije voor sommige christenen onleef baar is. Velen hebben te lij den onder de Koerden. Maan delijks worden christenen in Oost-Turkije gedood en ook in Istanboel is het voor chris- Buitenlander zonder rijbewijs moeilijk aan te pakken DEN HAAG (ANP) Minis ter De Ruiter van justitie gaat met minister Tuijnman van verkeer en waterstaat bekijken hoe de buitenlander die in ons land zonder rijbe wijs rijdt beter kan worden aangepakt. W^nt, zo blijkt uit het ant woord van minister De Ruij- ter op kamervragen van de WD, als een buitenlander zijn rijbewijs niet bij zich heeft, kan hem op grond van de Wegenverkeerswet niet worden verboden verder te rijden. Door het niet bij zich hebben van zijn rijbewijs brengt een bestuurder immers niet de veiligheid op de weg in gevaar. Weliswaar kan pro cés-verbaal tegen hem worden opgemaakt omdat hij toch de wet heeft overtreden, maar diezelfde wet zegt dat de hou der van een buitenlands rijbe wijs niet verplicht is om op eerste vordering van een agent zijn rijbewijs te laten zien. Nederlanders moeten dat wel. Controle is dus moeilijk en vandaar dat de regeling in de wegenverkeerswet nu na der wordt bezien. Spiraaltje voor vrouwen boven 40 het beste NIJMEGEN Bij vrouwen boven de veertig is het spi raaltje de beste vorm van anti-conceptie. Het verdient de voorkeur boven de pil. Het spiraaltje is mniet zo best geschikt voor vrouwen die nog noit zwanger zijn ge weest; omdat bij hen de kans op ontstekingen groter is. Een en ander staat ih het proefschrift van de vrouwen arts R. Beerthuizen, die van daag op „het spiraaltje" pro moveert in Nijmegen. Beer thuizen heeft becijferd dat ongeveer zes procent van de Nederlandse vrouwen het spi raaltje gebruikt Zestig pro cent gebruikt de pil. Hoe het spriraaltje precies werkt, daar is ook Beerthuizen niet geheel achtergekomen. Honderd procent veilig is het spiraaltje niet; 1 op de 200 gebruiksters kan in een be paald jaar zwanger raken. Een andere bijwerking is het grotere bloedverlies tijdens de menstruatie. tenen moeilijk leven. Volgens de patriarch vluchten ze te recht uit Turkije, hoe erg hij het ook vindt dat de eeuwen oude kerk daar uitsterft. „Als ze uit Syrië of Irak zouden wegtrekken, zou ik het niet voor hen opnemen. Nu zou ik willen vragen, laat hen onder christenen in Europa leven, stuur hen niet weg". In Den Haag heeft de afde ling rechtspraak van de Raad van State beslist dat een Turkse jongen in Nederland mag blijven. Het gaat om een christen die in Nederland asiel heeft aangevraagd. Staatssecretaris Haars van justitie had hem een verblijfs vergunning geweigerd. De Raad van State vindt dat me vrouw Haars bij een nieuwe beslissing geen gebruik mag maken van het speciaal voor de christenen uit Turkije ont worpen criterium dat er spra ke moet rijn van persoonlijk ondervonden leed van een schrijnend karakter. In verband met deze uit spraak heeft de PPR om een spoeddebat in de Tweede Ka mer gevraagd. Geen uitstel wet ambulancevervoer DEN HAAG (ANP) SUats- secretaris Veder-Smit van Volksgezondheid is niet van plan de invoering van de wet ambulancevervoer uit te stel len. Wat haar betreft gaat hij volgens plan op 1 juli in. Ze schrijft dit in een brief aan de provinciebesturen. De particuliere riekenvervoerders, die tweederde van het rieken- vervoer voor hun rekening nemen, hebben geprotesteerd tegen de invoer van de wet op dit moment. Het voor hen belangrijkste onderdeel, de oprichting van vijftig regiona le alarmposten, is bij lange na niet rond, aldus de rieken vervoerders. 2Je hebben vol gende week een gesprek met de staatssecretaris. Zij bekla gen zich erover dat rij niet of nauwelijks worden betrokken bij het opzetten van de cen trale posten. Zij vrezen bo vendien voor een monompo- lie-positie van de GGD's. Op korte termijn betere compensatie onregelmatige diensten UTRECHT (ANP) - Uiterlijk op 1 janu ari 1980 zullen er nieuwe maatregelen van kracht worden die de onregelmatige werktijden van het NS-personeel moeten verlichten. Welke maatregelen dat zijn is afhankelijk van een op korte termijn af te sluiten onderzoek. Dat is het belangrijkste resultaat van het principe-akkoord over een nieuwe CAO, dat de bonden gisteren hebben gesloten met de directie van de Nederlandse Spoorwegen. De. resultaten van het on derzoek zullen in oktober van dit jaar bekend worden gemaakt. In het bereikte akkoord, dat nog door de achterban van de bonden moet worden goedgekeurd, is bedongen dat de CAO begin volgend jaar alsnog kan worden opengebroken als blijkt dat de nieuwe maatregelen toch niet voldoen. „We heb ben dan de mogelijkheid opnieuw aan acties te denken", aldus onderhandelaar G.Gijzen van de vervoersbonden FNV. In de nu gemaakte afspraken speelt one nigheid over het bedrag van 10 miljoen gulden, dat vorige week tot een staking sactie dreigde te leiden, geen rol meer. De aanvankelijke eis van de bonden luidde dat de NS-directie voor tien mil joen per jaar aan maatregelen moest treffen ter compensatie van de onregel matige werktijden. Volgens de nu bereik te overeenkomst zal de hoogte van het bedrag afhankleijk zijn van de resultaten van het onderzoek. FNV-woordvoerder Gijzen voorspelt dat het uiteindelijke be drag veel hoger zal komen te liggen. De zeer lijvige rapporten die vandaag zijn verschenen over de oorlogsgedragingen van mr. Aantjes houden voor een niet onbelangrijk deel een rehabilitatie in van de eind vorig jaar zo plots gevallen politicus. De rap portage laat geen andere indruk na dan dat er in de roerige novemberdagen, waarin Aantjes' politieke car rière zo abrupt tot een eind kwam,'een sfeer is opge roepen die nu niet door de echte feiten büjkt te kun nen worden gerechtvaardigd. Er blijven weliswaar laakbare feiten over, zoals vooral het in de na-oorlogse jaren draaien om de juiste toe dracht van het gebeuren tijdens de oorlogsjaren, maar op hoofdpunten zijn de door prof. L. de Jong naar vo ren gebrachte beschuldigingen ontkracht. Zo is er niets dat er op wijst, dat Aantjes het Nederlanderschap ver-- loren zou hebben en is tevens onomstotelijk vast komen te staan dat Aantjes in kamp Port Natal zat als dwan garbeider en niet als bewaker zoals De Jong vorig jaar zo stellig meende te moeten beweren. HlERMEE is het wetenschappelijk gehalte van het rapport van De Jong „Enige gedragingen van mr. W.Aantjes" pijnlijk duidelijk geworden: er was geen wetenschappelijk gehalte. Die conclusie doet te meer pijn, omdat dr. De Jong zijn loopbaan als voortreffelijk historicus met deze uitglijer heeft beëindigd. Maar be halve De Jong treft ook het kabinet blaam, met name de meest betrokken ministers Van Agt en De Ruiter. Hun houding is in de bewuste dagen ronduit laks ge weest. Zij hebben De Jong in de novemberdagen van vorig jaar niet kunnen of willen weerhouden. Dit "dient in het komend Kamerdebat over deze zaak nadrukke lijk aan de kaak te worden gesteld. 'De politicus Aantjes is het slachtoffer geworden van onzorgvuldig handelen. Dat kon in november nog niet worden doorzien vanwege het vanzelfsprekende vertrou wen dat men had in de kwaliteit van het werk van dr. De Jong. Wat er van de feiten thans overgebleven is, zou Aantjes waarschijnlijk uiteindelijk toch wel de poli tieke kop hebben gekost, maar de vernederende manier waarop dat is gebeurd, heeft hij - dat kan nu onom wonden gesteld worden - niet verdiend. Nederland heeft nu ook zijn atoom-affaire, nu het er de schijn van heeft dat een Pakistaanse deskundige ongehinderd de Nederlandse UCN-fabrieken heeft kun nen rondwandelen en er een nog onbekend aantal ge heime gegevens heeft kunnen verzamelen. Buitenlandse berichten wijzen erop, dat Pakistan - al of niet dank zij deze geheimen - de atoombom kan maken. Ook al zou den deze berichten sterk overdreven zijn, dan nog blijft over het gemak waarmee bedoelde deskundige heeft kunnen opereren. DAARMEE komen de geruime tijd geleden gehouden Kamerdebatten over het leveren aan Brazilië van ver rijkt uranium" in een schril licht te staan. De Tweede Kamer en vooral de zogenaamde linkervleugel van de CD A-fractie maakte er toen een politieke halszaak van, dat dit uranium slechts geleverd mocht worden na een bindende verzekering van Brazilië de splijtstof niet voor het maken van een atoombom te zullen gebruiken. En dan stapt ëen deskundige rustig de Nederlandse UCN-fabrieken binnen en schijnt zo maar geheime ge gevens te kunnen verzamelen. Ook al zou het volgens de regering om maar een beperkte hoeveelheid gege vens gaan. Dat de regering voorlopig zeer voorzichtig is met het doen van mededelingen over deze pijnlijke affaire, is begrijpelijk. Eerst zal het onderzoek afgerond moeten zijn. Toch zal zij te zijner tijd zo volledig mogelijk ope ning van zaken moeten geven. Er zijn teveel belangen mee gemoeid, er is al meer dan genoeg verontrusting over het toenemend gebruik van kernstof voor welk doel dan ook. De regering zal vooral opening van za ken moeten geven over het gemak, waarmee iemand - eenmaal toegelaten in een zo kwetsbare omgeving als een ultra centrifugebedrijf - geheimen kan verzamelen. Dat er strakkere maatregelen noodzakelijk zijn overal waar in ons land omgesprongen wordt met gegevens die voor atoomgrage landen van belang kunnen zijn staat echter nu al als een paal boven water. Voor het komend weekeinde wordt een wisselvallig weerty pe verwacht. Vannacht kwam vrij abrupt een einde aan een periode met warm weer. Het binnendringen van koele oceaanlucht ging op verschil lende plaatsen met flinke buien gepaard. De weersom- slag vond rijn oorzaak in een depressie, die over het noord elijk deel van de Atlantische Oceaan naar Schotland trok. Aan de zuidflank van dit' druksysteeip kwam een krachtig westelijke stroming tot ontwikkeling, die koele oceaanlucht naar de westrand van het Europese vasteland deed stromen. Een volgende depressie kwam vanmorgen boven het zeege bied ten zuiden van IJsland aan. Deze depressie zorgt er voor dat in het komend wee keind de aanvoer van koele lucht voortduurt. Daarbij wordt er een wisse lende bewolking verwacht met vooral morgen enkele buien. Vooruitzichten voor zondag: wisselvallig en vrij koel. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.temp.: omstreeks 12 gra den. Max.temp.: omstreeks 17 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent tamp. «lag Amsterdam geh.bew De Bilt regen Deelen regen Barcelona Berlijn (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Ambtenarencentrale wil geen algemene regeling voor vervroegd uit treden bij de overheid, dit in tegenstelling tot de vier andere centrales van bonden van overheidspersoneel. Dit meningverschil kwam gisteren aan het licht toen in het georgani seerd overleg voor ambtenarenzaken de VUT ter sprake kwam. narencentrales wilden in meerderheid zo'n af- lijk volgende week al. Die keuze zal erop topping om via een VUT-regeling werk te neerkomen, dat het overheidspersoneel desge- scheppen bij de overheid. Donderdag kregen wenst reeds op 63- of 64-jarige leeftijd met De vervroegde uittreding bij de overheid zij een rapport van de werkgroep aangeboden, werken mag stoppen. Er rijn nog geen exacte wordt mogelijk, doordat de salarissen bij waarin mogelijkheden werden aangegeven om berekeningen te maken omdat niet bekend is 45.000 gulden zullen worden afgetopt. Dit le- bij de overheid VUT te realiseren. Het kabi- in welke mate ambtenaren van de regeling ge- vert jaarlijks 80 miljoen gulden op. De ambte- net zal hieruit een keuze maken, waarschijn- bruik zullen makea

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9