Garantie tot 1992 jeiden wil nergiebeleid ,met kracht ter ïand nemen" Hoogheemraadschap Rijnland heeft „De Waakzaamheid" weer terug Meubelfabriek Oisterwijk ,,Mare" kampt met tekorten Celstraf voor messetrekker ezeweek: Leiden ontzet! laapkamertapijt cc erber 1 cq Van Duuren B.V. voor je goeie gekt! TAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 JUN11979 PAGINA 5 MODELBOUWER VAN DER STARRE KLUSTE TIEN MAANDEN AAN PAVILJOEN JACHT i* Van de week werd niet alleen het nieuwe nij rood, wit, blauwe kantoorgebouw van het Hoogheemraadschap van Rijnland aan de Leidse Breestraat in gebruikgenomen als vorstelijk onderkomen voor de technische dienst van het schap, ook werd .en passant aangeroerd, dat Rijnland zich vierhonderd jaar geleden binnen de Leidse veste vestigde. „Dat is nou net een leuke aanleiding voor een cadeautje onzerzijds", moet men bij de watersportvereniging „Braassemermeer" in gi Roelof arendsveen gedacht hebben. De daad bij de 0 overweging voegend werd ld dinsdag door de WSV „Braassemermeer" aan Rijnland een boeier aangeboden, een reconstructiemodel van het pavillioenjacht„De Waakzaamheid", dat de vorige eeuw gedurende bijna zeventien jaar dienst heeft gedaan als inspectie-vaartuig Aad van der Starre met zijn 'Waakzaamheid'. van het hoogheemraadschap en bij het droogvallen van het Haarlemmermeer tegelijk in vergetelheid raakte. Oud-verzekeringsman Aad van der Starre uit Den Haag, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers en zelf uiterst bekwaam scheepsmodelbouwer is de trotse vervaardiger van de getrouwe nabootsing van het jacht „Met de voorbereiding, het maken van de tekening en het bestuderen van de originele scheepstekeningen en andere bescheiden die in het archief van Rijnland worden bewaard en met het maken van het model ben ik ongeveer tien maanden zoet geweest", vertelde Aad van der Starre (68) me in de grote zaal op de derde verdieping van het kantoorgebouw waar „De Waakzaamheid" nu staat te fonkelen. Een maand of wat terug was het nog een massief eiken balkje, dat tot een magnifiek scheepje is verwerkt In de tijden dat „de" Haarlemmermeer nog „het" Haarlemmermeer was en de golven er nog huizenhoog door de storm konden worden opgezwiept werd door Rijnland, dat er tot onder de rook Van Amsterdam de waterhuishouding voerde, een inspectievaartuig gebruikt om de oevers van het woeste meer te inspecteren, te „schouwen" liever gezegd. Omdat rond 1830 de toen in gebruik zijnde boeier zijn beste tijd had gehad werd besloten een nieuw inspectievaartuig te kopen. Met het maken ervan waren drie roemruchte Friezen betrokken. Hun namen zijn niet alleen nu nog bekend in scheepsbouwkringen, maar ook in de wereld van'de rond- en platbodem enthousiasten: scheepsbouwkundige en constructeur F.N. van Loon uit Leeuwarden en de scheepsbouwer Eeltje Taedzes Holtrop uit IJlst met zijn wellicht nog bekender kleinzoon Eeltje Holtrop van der Zee uit Joure, ook wel „Eeltsjebaes" genoemd. Het nieuwe inspectievaartuig van Rijnland zou een paviljoenj acht worden. Zoals Van Loon destijds schreef: „een stout, vast en ruim vaartuig, waarin een alleraangenaamst groot Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. vertrek kan worden bewerkt..." Zelf stelde Van Loon ook eisen, gelet op stormweer en donderbuien: „Ik geve de veiligheid de eerste plaats, de snelheid de tweede en de bevalligheid de derde, als ik mij zo mag uitdrukken". De boeier werd 43 Amsterdamsche voeten lang, 14 wijd en 6 diep, een schip dat „convenabel, duurzaam en deftig" zou zijn. Inderdaad „deftig" inwendig beschouwd: gevernist paneelwerk, een canapé met trijpen of lakense kussens, een tafel van mahonie, afgewerkt met koperen spijkers, een kachel, een schoorsteenmantel, een spiegel, beeldhouwwerk, een kast voor boeken en ontbijtgereedschap, vier gesloten slaapplaatsen en een privé in de roef, een kombuis met lood in de schoorsteen in het vooronder, waar verder ook nog twee slaapplaatsen waren met schuiven, watervaten en nog zo het één en ander meer. In maart 1833 naderde het jacht zijn voltooiing. Van Loon in zijn nopjes: „de riga grene mast en giek zijn cierlijk uitgevallen, beide zuiver en zonder quast, dat is een rariteit.., het fatsoen heb ik iets verbetert". Persoonlijk zeilde de constructeur het $chip vanuit Friesland naar Holland. De naam „De Waakzaamheid" kwam nog slechts eenmaal weer boven water, in 1849, en verdween daarna voor goed in de vergetelheid. Samen met de „schrikwekkende plas" ging deze inspecterende glorie ten onder in de herinnering en werd verkocht. De majestueuze boeier had Rijnland ruim 4500 gulden gekost Dank zij de WSV ,3raassemermeer" en Aad van der Starre is het paviljoenj acht weer terug, zij het in sterk verkleinde en niet piaswaardige vorm. Maar het is opnieuw een pronkstuk. Van der Starre ,die de modelbouw van harte kan aanbevelen als vrijetijdsbesteding voor jongeren, begon zelf als 12- jarig knaapje te werken met een figuurzaagje en een boortje. „Ik maakte bootjes van oude.klompen met een oude zakdoek als zeil. Zo is het gekomen. Ik ben net een schilder die een doek en een penseel ziet. Door die modelbouw ben ik helemaal gegrepen, het is een rage gewoon. Ik kan er achterelkaar mee doorgaan. Als ik die bezetenheid heb, zit ik 's morgens om 8 uur al in mijn werkkamer en dan vergeet ik het ontbijt. Verder ben ik een schepengek. Waarschijnlijk ga ik nu een Veense praam maken. Dat is een historisch vrachtbootje dat vroeger het Braasemermeer bevoer. Weer een stukje drijvende nostalgie". OELSTELLINGEN VERPAKT IN NOTA: IIDEN Het Leidse college n Burgemeester en Wethou- rs wil binnen de gemeente ko- tn tot een doelmatig en doel- ffend energiegebruik. In de ndaag gepresenteerde nota nergiebeleid Leiden" stelt het llege voor op basis van de in nota naar voren gebrachte elstellingen te werken aan de I standkoming van deelnota's urin per project concrete orstellen zullen worden ge- an. Deze deelnota s zullen de otere projecten betreffen en irden voorbereid volgens het tneens in de nota opgenomen inningsschema. Daarnaast zijn maatregelen op het gebied energiebesparing die door t gemeentebestuur al op kor re termijn kunnen worden ge- men. Het college zal deze iet kracht ter hand nemen' principe zal het beleid van de ge- ente zich richten op alle ehergiege- üikers van alle energiesoorten binnen t grondgebied van Leiden. Zowel de jze waarop de energie wordt gebruikt, i de besparing daarvan zal door de ge- (ente nauwkeurig onder de loupe wor- genomen. Het gemeentebestuur ziet viertal taken liggen. Opererend in de van werkgever van 2300 mensen, in rol van hoofd van een productieor- fn, in de rol van overheid naar de samenleving toe en in de rol van overheidsorgaan temidden van andere overheidsorganen, denkt de gemeente de gestelde doelstelling te kunnen realiseren. Het gemeentebestuur van Leiden is er overigens wel van overtuigd dat de mid delen die de gemeentelijke overheid ten dienste staan bij de benadering van som mige van deze deelgroepen „beperkt" zijn. Op het vlak van subsisiëring kent de gemeente nauwelijks mogelijkheden waardoor de middelen in deze meer moeten worden gezocht op het gebied van signalering, voorlichting en educatie en van tariefstelling. Al zal in voorko mende gevallen vanzelfsprekend wel worden gezocht naar mogelijkheden die het Rijk biedt om tot toekenning van. subsidies over te gaan. Samenwerking met het( Rijk vormt overigens toch een belangrijk onderdeel van de Energie- nota. Een gëisoleerd beleid is niet moge lijk, waardoor voortdurend aansluitend wordt en zal worden gezocht bij beleid en ervaringen van het Rijk, Provincie, gemeentes (VNG) en andere instellingen. Voorbeeld Ook de voorbeeldfunctie speelt een be langrijke rol in het vandaag gepresen teerde plan. Er vanuit gaande dat juist de gemeente (als overheid) voorbeelden moet stellen, is in de nota dan ook veel plaats ingeruimd voor de eigen besparin gen. Zo zullen de bestaande „thermi sche" regelingen in de bestaande ge meentelijke gebouwen worden verbeterd, kan de isolatiekwaliteit van de vaak oude, oneigenlijk gebruikte panden wor den verbeterd (energieregistratie) - isola tie wordt in de nota overigens toch een van de meest interessante en dus meest urgente onderdelen genoemd, kan op de verlichting van de gemeentelijke gebou wen met relatief goedkope maatregelen worden bespaard en ziet het college te vens mogelijkheden in betere nieuwbouw en het motiveren van het personeel. Overigens weet ook het college dat er een keus zal moeten worden gedaan uit de mogelijkheden die er zijn om hoofd en subdoelstellingen te verwezenlijken. Om dit, en ook de prioriteitenstelling te vereenvoudigen, acht het college het dan ook noodzakelijk tot enige criteria te ko men. Een drietal wordt in de nota ge noemd. Het effect van de genomen maat regel moet meetbaar tot een concrete energiebesparing leiden, of een duidelijke bijdrage leveren aan de voorbeeldfunctie van de gemeentelijke overheid; bij maat regelen die investeringen vereisen, moet de terugverdientijd korter zijn dan de economische levensduur van het kapi taalgoed; de gevolgen van maatregelen die in het kader van het energiebeleid worden genomen, mogen in beginsel geen negatief effect hebben op het mi lieu en de openbare veiligheid. Coördinatiepunt Er is behoefte, zo wordt in de nota ge steld, aan een energie coördinatiepunt. Een centraal punt voor de behartiging van de energiezaken. Dit is duidelijk ge worden door het gedeeltelijk niet functi oneren van de in 1977 ingestelde ener- giecommissie. Het ligt dan ook in de be doeling om het werk, dat de commissie nu verricht, in 1980 in te bedden in de reguliere organisatie en van energieza ken een vast punt te maken. Het aantrekken van een energieambte naar, voorgesteld door de minister van Binnenlandse Zaken in een brief aan de gemeentes op vijf april van dit jaar, wordt door het college een moeilijke zaak geacht. Het is, naar haar mening, de vraag of het juist is één functionaris aan te stellen in plaats van part time en tijdelijke deskundigen. Het is echter nog niet duidelijk in hoeverre de Centrale Overheid daar gelden voor beschikbaar zal stellen. Het uitwerken van de in de nota genoemde plannen (waarin ook stadsverwarming voor de Leeu wenhoek en Stevenshofjespolder wordt gememoreerd) dient vol gens het college snel te gebeu ren. Gezien de huidige energie-si tuatie is het naar de mening van het gemeentebestuur „meer dan gewenst de realisering van de plannen binnen een afzienbare termijn te houden." 4DVERTENTIB ItLeidenaren, die wel eens de prijzen vergelijken, Hen ontzet zijn als ze zien hoe Van Duuren er deze lekuitspringt.Metmerktapijtvoor ongekende aktie ijzen! Profiteer d'r gerust van! Want Van Duuren ook nog eens 'n ontzettend precieze tapijtlegger. Vollen axminster oco achtige kwaliteit van 33?;- voorfcWW; ogstrelend dessin van.95;- voor et als de rest gratis gelegd, van.209;- voor. .1 w w j tobiedingen gelden tot 30-6-1979 DuUfCfldO€tWCt POIGRACHT18 MIDDELWEG 11 LEIDEN". LEIDEN De redactie van „Mare", het onafhankelij ke nieuws- en opinieorgaan van de Leidse Universiteit stelt in bet jaarverslap 1977/78, dat het toebedeelde krediet van gulden niet toereikend is om aan tie, te kunnen voldoen Het plaatsen van een groter aantal duurdere pagina's en twee prijsstijgingen voor grafische produkten van ieder vijf procent zijn er het gevolg van, dat het bedrag met ruim 27.000 gulden is overschreden. Bovendien zijn de advertentieopbrengsten be neden het verwachtte peil gebleven. De redactie meent, dat de Leidse advertentiemarkt nog steeds niet voldoende wordt be werkt, maar een alternatief is vooralsnog moeilijk te vinden. LEIDEN Een 26-jarige in Lei den wonende Marokkaan is door de Haagse rechtbank gisteren veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier had te gen de verdachte acht maanden geeist. De man stond terecht wegens een vermeende poging tot doodslag op twee politie functionarissen. De verdachte'had op 15 maart deelgeno men aan een vechtpartij. Toen de politie ter plekke arriveerde had hij een mes getrokken en was daarmee een hoofda gent en een adjunct-inspecteur te lijf ge gaan. Beide politiemannen raakten ge wond. De verdachte ontkende de poging tot doodslag te hebben gepleegd. Bij de rechter-commissaris had hij weliswaar een bekentenis afgelegd, maar dat zou het gevolg zijn geweest van moeilijkhe den met de Marokkaanse taal. ADVERTENTIE Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstruktie. 12 jaar garantie Massief Europees eiken geloogd volgens oud recept ongekende service ook na jaren voorzien van eigen brandmerk Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891 -4670.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5