Geen besmetting door radio-activiteit in Leids laboratorium eidse ambtenaren raken overbelast V oetgangersbruggen bij Oude Vest en Nieuwe Rijn Brandende gasfles bij Bostelbrug DIRECTEUR MAAS: „AFFAIRE WAS SLECHTS EEN TOEVALLIGE SLIPPER" Ut !?ïr De groep Flairck: onvergelijkbaar. Flairck komt voor de tweede maal naar Leiden. De mo menteel bijna grenzeloos populaire musici brengen een soort muziek, dat niet onder één noemer is te plaatsen, flairck-muziek dus.' Het is een samensmelting van puur klassiek, echte folk en jazz en misschien van nog wel meer. Flairck is woensdag 27 juni te zien en te beluiste ren in de Leidse Schouwburg, aanvang kwart over acht Toegangskaarten zijn te krijgen bij K&O aan het Oude Vest (tel. 141141 en 141200) Straatfeest De bewoners van de Brandewijnsgracht houden morgen weer een straatfeest. Gestart ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de straat (nu twee jaar gele den) besloten de bewoners het feest vorig jaar maar tot een traditioneel gebeuren te maken. Dit keer staat bet geheel in het teken van de rock and roll - hoela-hoep- wedstrijden zullen dan ook niet ontbreken. FIOM verhuist Het regionaal bureau voor hulpverlening bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap FIOM verhuist van daag naar het Noordeinde 40b in Leiden. Door de verhui zing ios het bureau morgen en maandag gesloten. Het nieuwe telefoormummer is 144715. V. V. V.-toeristenkrant Ook deze zomer weer verschijnen er twee toeristenkran ten boordevol informatie óver evenementen in Zuid Hol land. Daarnaast verstrekt het krantje ook de nodige tips en ideeën voor een dagje uit. De krant wordt uitgegeven door de het Provinciale VW Zuid Holland in samen werking met de VW-kantoren van deze provincie. De kranten, die de evenementen tot 20 augustus vermelden, zijn in Leiden bij het VW aan het stationsplein ver krijgbaar. De Bostelbrug over de Rijn Is gisteren wegens ontploffingsgevaar gedurende en half uur afgesloten geweest Arbeiders, die bij de brug werkzaam waren, wierpen een gasfles in het water, toen een steek vlam onverwacht de omgeving onveilig maakte. De politie en brandweer waren kort na de melding ter plaatse. De brand weer plaatste dranghekken aan belde kanten van de brug, waardoor het ver keer aan het Kort Rapenburg en de Prln- sessekade enige stremming ondervond. De brandweer greep niet in, maar wacht te tot het gas in de lucht vervlogen was. Na een half kwam aan de rookontwlkke- te tot het llng een eind en mocht het opdringerige publiek de plaats des onhells aan een nadere expertise onderwerpen. LOI-schaaktoernooi De Leidse schaakbond organiseert met de Leidse Onder wijsinstellingen op zaterdag 25 augustus het eerste „LOI-schaaktoernooi". Het toernooi staat onder toezicht van de KNSB en wort gehouden in bet LOl-gebouw in Leiderdorp. Er wordt gespeeld om de titel .Jeugdsnel- schaakkampioen -en snelschaakkampioene" van Neder land. Er zijn drie leeftijdsgroepen en wel tot 13, 16 en 20 jaar. LOI-scbaaktoemooi (2) De gehele opbrengst van bet toernooi, dat in de plaats komt voor bet jaarlijks door de LSB georganiseerde schaaktoernooi, komt ten goede aan de Bond voor Visu eel Gehandicapte Schakers. Het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden. Getttcresseerdcn kunnen zich opgeven (tot begin augustusbij AA. Rijnsburger, Anemoonzoon 12, 2353 RP Leiderdorp. „Flairck"in Leidse Schouwburg LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 JUN11979 PAGINA 3 DEN Een groot aantal ambte- n van de gemeente Leiden is „.Jbelast geraakt door het vele werk zij moeten doen. Op het stadhuis flt gesproken van een „zorgwek- le" situatie. Er is sprake van veel overwerk, vooral in de iduren. Een van de oorzaken: te ij, lig personeel. Vooral waar het de iar bereiding van bestemmingsplan- Ne» en stadsvernieüwingsprojecten n* eft is de druk op het ambtenaren- nis erg groot. Tijdens de behan- ig van de begroting 1980 gisteren iet stadhuis werd van verschillen- lolitieke kanten gememoreerd dat nd*|en ander zo niet kan blijven du ren. Er moet meer geld voor perso neel op tafel komen. Het Kabinet moet van de situatie nogmaals op de hoogte worden gebracht en overtuigd raken van de noodzaak voor meer subsidie. Vooral de stadsvernieuwing in Leiden komt op de helling te staan als de ge meente niet meer geld van het Rijk krijgt toebedeeld. Van de 24 ambtena ren dip nodig zijn om de stadsvernieu wing te doen slagen, kunnen er slechts 6 worden aangetrokken. Er is minstens twee miljoen gulden nodig om salarissen te kunnen betalen, maar de gemeente beschikt slechts over een paar ton. Van die paar ton kunnen 6 ambtenaren worden betaald, die werk moeten krijgen in de sectoren wonen, welzijn en beheer. Er zijn lange proce dures voor nodig om het personeelsbe stand via subsidieregelingen uit te kunnen breiden. Op dit moment zijn er bij het Rijk tien aanvragen in het kader van de werkverruiming door het stadhuis ingediend. Het betreft hier personeel dat slechts gedurende een jaar te werk kan worden gesteld. „Een onsympathieke maatregel dus", meent het stadhuis. Ook in de sfeer van projectsubsidies is er komend jaar weinig te verwachten. Het aan trekken van bureaus op het gebied van stedebouw zou mogelijk zijn, om: dat de kosten van dergelijke bedrijven opgenomen kunnen worden bij de ex ploitatiekosten van bijvoorbeeld be stemmingsplannen. Wethouder C. Waal (stadsvernieuwing) toonde zich gisteren nogal somber over de hele kwestie. Hij zei dat het werk van de ambtenaren in de sfeer van de stadsvernieuwing de laatste ja ren aanzienlijk is toegenomen. „Met weinig mensen wordt erg veel werk .verricht. Maar je durft de ambtenaren nauwelijks meer te vragen om nog overwerk te doen", aldus de wethou der. EIDEN De Leidse ge- nteraad zal zich nüs- en nog vóór het zomerre- ^moeten buigen over een retel voor de bouw van e bruggen in de binnen- L.Het gaat hier om een liet je tussen de Oude t en Oude Singel ter M%te van de Lange Scheis- t en over een bruggetje Dover de Beschuitsteeg- uwe Rijn, tussen de imbeursbrug en Karne- 'JJ1 kbrug. Met de bouw van i twee bruggen is een be- 11 f van een kleine half mil- Dongulden gemoeid. bruggetje over het water de Oude Vest gaat twee kosten. Het is de bedoe- dat het het karakter van voetgangersbrug krijgt 9 ^het moment staat er op iaats waar tezijnertijd het Ketje zal verrijzen een 'brug. Er is gedacht bij ■ontwerp aan een speciale sjjftiening voor kinder- en lidewagens door middel een heilinkje. In een gis- teravond gehouden commis sievergadering voor ruimtelij ke ordening en openbare wer ken werd met enige voorzich tigheid door de verschillende raadsfracties op het voorstel gereageerd. De heren J. van Zijp (CDA) en D. Hoeven (CPN) twijfelden of de brug er wel moet komen als er nog geen zekerheid bestaat over de rehabilitatie van de stads wijk de Camp (tussen Haar lemmerstraat en Oude Vest). Vanuit deze wijk zou men toch het meeste gebruik van de brug moeten kunnen ver wachten. Wethouder C. Waal (stadsvernieuwing) vond de realisering van de brug juist een stimulans voor de ontwik keling van de Camp. De ge meente heeft namelijk nog steeds geen toezegging van het Rijk gekregen om dit stadsdeel aan te pakken. De brug bij de Beschuitsteeg (2.5 ton) vond meer genade in de ogen van de commissiele den. Deze brug krijgt even eens het karakter van een voetgangersbrug. Alleen gaat het hier om een andere uit voering. Rekening wordt na melijk gehouden met het feit dat de brug geen visueel ob stakel moet zijn over het wa ter aan de Nieuwe Rijn als men richting Koornbeursbrug wil kijken. Daarom zijn er geen tussensteunen aange bracht die het uitzicht belem meren. Beide bruggen kunnen worden gefinancierd uit de pot bovenwijkse voorzienin gen. De bouw hoeft niet te lang op zich te laten wachten. Van de brug bij de Beschuit steeg is het de bedoeling dat deze aansluitend op de recon structie van de marktenroute neergezet wordt. In studie bij de gemeente is ook nog de bouw van een derde brug. Deze is geprojec teerd over het Galgewater tussen de voormalige Mor- spoortkazerne en de Weddes- teeg, nabij het Noordeinde. De uitgangspunten voor de bouw van deze brug moeten echter eerst nog op het stad huis nader worden i gewerkt. Het gaat om een klapbrug met bediening, die pas na de sloop van de kazer ne kan worden gebouwd. Het gevaarte zal 2.5 hoog worden, wat net genoeg is voor de meeste schepen die hier dage lijks passeren. De drie ge noemde bruggen maken overi gens deel uit van een groot bruggenplan van de gemeente Leiden, waarbij nog veel meer projecten betrokken zijn. Maas:„Een kikker In de gracht heeft luchten van de normale stedelijke ver eniging dan van ons. 1 i EN Volgens een on- ;oek van T.N.O. zouden metingen in het Zoölo- :h Laboratorium van de universiteit aan de iserstraat naar radio-actie- stralingen een negatief re- at hebben. Dat wil zeg- dat er door de deskundi- van T.N.O., onder toezicht enkele ambtenaren van Arbeidsinspectie, geen ra- "j-actieve stoffen meer in het laboratorium zijn gevon den. Volgens de directeur-be heerder van het lab, JJ. Maas, kan waarschijnlijk vol gende week weer gewoon op de afdeling celbiologie worden gewerkt. Zoals bekend kwam deze afdeling verleden week vrijdag in opspraak toen bio logen en technisch personeel aan de alarmbel trokken, na dat zij in de spoelkeuken van het gebouw door een toeval een grote hoeveelheid radio actief materiaal hadden ont dekt. Directeur Maas is er van overtuigd dat het inci dent van verleden week slechts op toevalligheid berust en niet voor onrustbarende re acties had hoeven zorgen. Naar aanleiding van het tu mult rond het laboratorium deelde hij gisteren mee dat „ten overvloede" urinemon sters zijn genomen van vijf radiologen en vier technische medewerkers. Dit onderzoek werd uitgevoerd door de stra lingsarts van universiteit en Academisch Ziekenhuis dr F. Dijkstra. De uitslagen van de negen urine-onderzoeken toon den aan, dat er geen besmet ting had plaatsgevonden. Maas concludeert dat er voor zijn personeel geen medische consequenties vastzitten aan het „onzorgvuldig" omsprin gen met radio-actieve spullen. |een gesprek met deze 't ging directeur-beheer- Maas wat dieper in op de kelingen van de afgelo- faagen. De heer Maas had jden week al voorspeld pe kwestie een incidenteel er had. „Het laboratori es bij mij in goede han- zei hij naar aanleiding J de ontdekkingen in de ||keuken op de afdeling 4°gie. i e tingen van TM. O. in tr meer de spoelkeuken i (vde C-laboratoria hebben, B u zegt, een negatief re- lat gehad. Is het niet zo ■s f deze metingen zijn ver- 5 't nadat de keuken inmid- grondig was gereinigd, u bad opgedragen s: „Nee, de spoelkeuken leze week in de zelfde door de mensen van aangetroffen als verle- iveek maandag, kort na- flesjes waren ontdekt, het C-laboratorium celbiologie is schoonge- kt". in de spoelkeuken wa- •h met radio-activiteit 'tte potjes aangetroffen, deze voordat het onder van T.N.O. begon weg- m zijn verleden week stuk- radio-actieve straling te ekomen. Dat gold slechts >otje. De potjes in de af- ichine bevatten slechts s, dus geen radio-actie- itraling. Gewoon potjes chemische stoffen. Dat potje was een oud voor- alleen daar zijn stralin- an gemeten". rekt de ontdekking van personeel dus in twijfel? hadden aanzienlijk meer besmette materialen aange troffen dan u nu beweert „Inderdaad, niet alle weten schappelijk medewerkers hier zijn deskundig. Alleen een C- laborant is op de hoogte van de gang van zaken met radio actieve stoffen. Met ingang van heden hebben we nu ook een C-laborant aangesteld voor celbiologie. Haar voor gangster was gaan trouwen en daarom heeft celbiologie het een tijdje moeten stellen zonder zo'n deskundige. Er was wel iemand van het we tenschappelijk personeel ge machtigd om haar taak over te nemen. Hij had er een ver gunning voor. Ik ben overi gens erg gelukkig met de ont dekking, hoewel ik het inci dentele karakter ervan heb aangetoond. Er deed zich nu een aanwijsbare reden voor waardoor we hier eens orde op zaken konden stellen. De veiligheidsmaatregelen worden weer eens nagelopen. We kun nen de veiligheidsregels nu wat aanscherpen. Ik heb deze hele affaire steeds gezien als een toevallige slipper". Waarom toevallig en inciden teel. Als een willekeurige proef uitwijst dat er iets niet in orde is, zouden meer on derzoekingen dan ook niet meer hebben opgeleverd? „Ik weet wel zeker van niet. Na de vorige affaire met de wasmachine maart van dit jaar - red.) hebben alle con troles uitgewezen dat er op het laboratorium voorzichtiger met radio-actieve stoffen werd gewerkt Er is bepaald niet steeds ondeskundig gewerkt, zoals men de laatste tijd wel beweert Na het twee de incident is er streng de hand gehouden aan de voor schriften". Zijn ook de afwassers van de spoelkeuken medisch onder zocht. Zij hebben wellicht bet meest te maken gehad met het schoonmaken van ra dio-actieve materialen. ,Nee, dat is niet gebeurd". Er wordt beweerd dat er ra dio-actief afval via de open bare riolen van Leiden wordt afgevoerd. Is dat niet gevaar lijk? „Het gaat hierbij steeds om stralingen beneden de wette lijke grens. Dat is niet ge vaarlijk voor dé bevolking. Het vaste afval komt in speci ale containers terecht En het Water met een hoge radio-ac tieve straling wordt gedumpt in speciale vaten. Ik denk dat een kikker in de gracht waar in we lozen meer gevaar te duchten heeft van de normale stedelijke verontreiniging dan van ons. Kijk, als iemand een piloot van een vliegtuig vraagt of het niet gevaarlijk is om mee te vliegen dan zal die man keihard in de lach schieten. Je kan moeilijk van een piloot verwachten dat hij in een onveilige kist gaat zit ten. Dat verhaal gaat ook voor ons op". Dus het laboratorium van celbiologie gaat weer open „Ja, volgende week gaat het lab weer gewoon aan het werk. Ik had hiervoor als speciale voorwaarden geëist dat er een nieuwe C-laborant zou komen, dat alles weer schoon zou zijn en dat de vei ligheidsvoorschriften aange scherpt zouden worden". Personeel Uit de woorden van lab-be heerder Maas zou zijn op te maken, dat de rust onder het laboratorium personeel is te ruggekeerd. Ook meent de heer Maas alle verdenkingen als zou hij getracht hebben de gehele affaire in de doof pot te willen stoppen op on juistheid berusten. Die doof- pot-taktiek werd onder meer afgeleid uit het feit dat hij vorige week vrijdag een be sloten bijeenkomst hield voor het voltallige personeel, waar in hij meldde dat er slechts sprake was geweest van een onbetekenend incident en de aanwezigen min of meer dui delijk maakte dat men de zaak beter binnenskamers kon houden. Beheerder Maas zegt daarover het een goede zaak te vinden, dat mensen, ook 'zijn' personeel, twijfelen. Maar niemand zou, volgens hem, de dupe van deze zaak mogen en kunnen worden. Het personeel is overigens een andere mening toegedaan. Een belangrijk deel van het personeel meent, dat de heer Maas nog steeds bezig is met een doofpot-procedure. Hij zou trachten de voor het la boratorium uit de hand geló pen publiciteit te willen rem men door continu te zeggen, dat alles is opgelost, de rust is weergekeerd en er geen en kele schade is ontstaan door de indicentele onvoorzichtige handelwijze in de spoelkeu ken. Een woordvoerder van het personeel stelde desgevraagd dat de affaire van het Zoölo gisch Laboratorium nog niet beëindigd is. „Onze actie gaat gewoon door. Maas heeft de hele zaak enorm gebaggatelli- seerd. Hij is nog niet klaar met ons. In het verleden heb-' ben hier op het lab mensen gewerkt met zeer gevaarlijke stoffen. Ook hier moet duide lijkheid over worden verkre gen. We hebben de indruk dat de heer Maas deze kwes tie tot een (doof)potje heeft willen terugbrengen". PETER VIERING

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3