erloren seizoen Ltletiekploeg boekt grote zege op Noorwegen larry Sheene en zijn Volgende drie /^rand-Prix zijn besliss Van Heeswijk in hockeyselectie :res"' Roberts breekt ronderecord Assen Ajax verliest van Brazilië Blessure Tracy Austin JCCES MOET KOMEN IN TT ASSEN Zeilers in Kiel weinig succesvol herrit Wolsink: SINA PORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 JUN11979 PAGINA 13 era „Ik wil een vreed- bestaan leiden. Ik heb behoefte aan ruzie". Di- mljatieke uitspraken van aagl iekslieveling Barry Shee- —2 an de vooravond van de »t TT. Toch wil hij wel pra- de over de oorzaken van Cai falen dit seizoen. Hij exti nt het liever het falen Suzuki, de fabriek waar- hij nu al zeven jaar op lachine zit. „Behalve de spreekwoordelijk ge len pech die me dit sei- achtervolgt, heb ik ook E ntisch veel problemen Di de machines. Die kunnen niet op tegen de Yama- 500 cc van Kenny Ro- -0; i. Dat heb ik deze winter I; er al voorspeld". Mie legt zijn koffiedik-kij- eind '78 uit. „Ik m in Japan om de nieu-' machines uit te testen. mij waren Wil Hartog Wrginio Ferrari geweest. j waren volgens de Japan- geweldig tevreden over Ik kwam daar jond dat er geen bliksem deugde. Er werd echter geloof aan mijn wopr- gehecht. Het was voor echt twee tegen een. Die tie, dat Hartog en Ferra- content over die machi- waren, is wel verklaar- Als je voor het eerst bij ratie Gods aangenomen als fabriekscoureur, ga liet zo maar kritiek ASSEN Op de tweede trainingsdag van de TT in As sen werden op het circuit van Drente bijzonder scherpe tijden gerealiseerd. In drie klassen werd het ronderecord verbeterd. Kenny Robert raasde in de halve-literklasse de 771*7,8 meter af in 2.55.9, waarmee hij het oude re cord van Barry Sheene (2.57.4) ruimschoots overtrof. Wil Hartog en Jack Middelburg drukten dezelfde tijd af: 2.57.5, waarmee zij ex aequo de vijfde plaats innamen. Ook in de 350 en 250 cc werden nieuwe records verwe zenlijkt. Gregg Hansford was de snelste in de 350 cc met 3.01.4. Zijn grote rivaal Kork Ballington was een fractie sneller in de 250 cc: 3.05.6. Er waren in Assen gisteren 30.000 toeschouwers. spuien. Ik heb vele jaren er varing en bevind me in een positie om kritiek te leveren. Als ze daar nou geen geloof aan hechten, moeten ze het zelf maar weten, heb ik toen gedacht. Mijn voorspellingen zijn uitgekomen". Inderdaad is het in de eerste helft van het GP-seizoen fali- kant verkeerd gegaan met de plannen van Suzuki om het verloren terrein op Yamaha terug te winnen. Roberts kwam vrijwel steeds als winnaar uit de strijd. „Ya maha heeft de winter ge bruikt om de machine te ver beteren. Roberts kon het vo rig jaar al, maar was toen nog wel eens verslaanbaar, omdat de fiets het liet afwe ten. Nu is dat probleem ach ter de rug en daardoor is hij haast onverslaanbaar". Het grootste punt van kritiek dat Sheene wil uiten, is de belabberde wegligging van de Suzuki's. „We zijn nu zelfs te ruggegaan in de tijd. Ons 79- blok hangt in een frame van 1977. Leve de vooruitgahg en de ontwikkeling zou ik zo zeggen. Ik moet echter lachen als ik Hartog hoor zeggen, dat er van de wegligging van de machines niets deugt. Dat heb ik hem deze winter niet (van onze sportredactie) OSENDAAL Zoals na de eerste dag al te uien was, heeft de atletiek-interland tegen '(wegen wederom een dubbele overwinning tleverd. Het uiteindelijke verschil was met Puaten nog verrassend groot en dat was voor- w verdienste van de heren, die gisteren via (winningen op alle loopnummers de marge &n punt na de eerste wedstrijddag uiteinde- °P dertien punten bepaalden: 112-99. de dames was er veel minder reden/tot jui- n en zag het er zelfs even naar uit, dat zij de negatief zouden afsluiten. Die schande de ploeg (83—73) bespaard, maar duidelijk - d wel dat er voorlopig nog geen kentering in "nigval die nu al jaren voortduurt, valt te be speuren. In de jeugd manifesteert zich weliswaar een aantal talenten, maar dat was ook de afgelo pen jaren het geval, waama een stilstand volgde. Neem bijvoorbeeld Elly van Hulst, de gedoodverf de opvolgster van Olga Commandeur, die tegen woordig haar toevlucht in de vijfkamp heeft ge zocht. Het Friese meisje realiseerde weliswaar een voor Nederlandse begrippen redelijke 2.06.8, maar dat kon ze twee jaar geleden ook al. Van enige progressie is dus geen sprake. Vooralsnog ziet het er naar uit, dat alleen de beide zeven- kampsters Sylvia Barlag en Els Stolk volgend jaar de reis naar Moskou zullen mogen onderne men. Wellicht dat dan ook sprintster Els Vader die gisteren na haar zege op de 100 meter, ook de dubbele afstand winnend afsloot, en de 4x400 meter estafetteploeg, ditmaal goed voor 3.38.6, straks ook op de Olympische pisten zullen mogen verschijnen, maar daarmee houdt het waarschijn lijk op. Daarentegen lijken er voor de Nederlandse heren eindelijk betere tijden te zijn aangebroken, al 'moet je natuurlijk de technische nummers als discus- en speerwerpen, alsmede kogelstoten en - slingeren, buiten beschouwing laten, want op die onderdelen is het nog steeds armoe troef. Abso luut dieptepunt is het discuswerpen, waarop Nico Kriatkow bijna 22 meter moest toegeven op de Noor Knut Hjeltnes (68.34 m.). Aan Nederlandse zijde waren het, evenals eergisteren, Harry Schul- ting en Henk Brouwer, die van zich deden spre ken. Schulting liep ondanks een lichte voetblessu re een niet onverdienstelijke 49,8 (handgemeten) op de 400 meter horden en Henk Brouwer pres teerde het om opnieuw, zij het dan met driehon derdste van een seconde, het nationale record op de 200 meter, dat op naam stond van Raymond Heerenveen, op 20,98 te brengen. Brouwer, die sinds de winterperiode liefst 15 kilo aan gewicht heeft verloren, lijkt ondanks zijn 25 jaar nu ein delijk naar de top te zijn doorgeschoten, al moet nog worden afgewacht of de vrij wispelturige Arnhemmer gemotiveerd blijft. Verspeeld Evert Hoving, een atleet die voortdurend door blessureleed achtervolgd wordt, won de 800 me ter (In 1.48.2) vrij verrassend voor Arno Korme- ling, die hiermee zijn kansen op de ploeg voor de halve finale van de Europa Cup, die volgende week in het Zwitserse Genève wordt gehouden, lijkt te hebben verspeeld. Bij absentie van Jos Hermens en Gerard Tebro- «te, die van de KNAU toestemming hadden gekre gen om in Scandinavië te starten, belandde Klaas Lok op de hoogste tree van het erepodium door de vijf kilometer te winnen in 13.45.1. Geen op zienbarende tijd, maar dat was met Noren die het zware kopwerk schuwden, nauwelijks te ver wachten. Ook hoogspringer Ruud Wielart won met 2,17 meter, maar hield aan de wedstrijd, die hij met een mislukte poging op 2,26 meter be sloot, tevens een blessure over, zodat nog moet worden afgewacht of hij in Genève zijn krachten .met een corifee als de Oostduitser Ralf Beilsch- midt, dit seizoen al goed voor 2,30 meter, zal kunnen meten. Eindstand: 1. Nederland 195 punten (dames 83, heren 112); 2. Noorwegen 172 punten (dames 73, heren 99). Kamer wil greep op subsidiering springruiters DEN HAAG - Vanuit de vier gTOte kamerfracties is er bij minister Van der Stee op aangedrongen eventuele plan nen tot subsidiëring van de wereldbeker voor springrui ters eerst met de Tweede Ka mer te bespreken. De fracties willen weten waaruit de plannen tot spon soring bestaan, onder wiens verantwoordelijkheid deze ac tiviteit zal plaatsvinden en welke organisaties erbij wor den betrokken. In schriftelijke vragen infor meren devkamerleden Worrel (PvdA), Keja (WD), Lambers- Hacquebard (D'66), Hennekam (CDA) en Langedijk-De Jong (PvdA) bij de minister van Landbouw naar de voorwaar den en criteria waaronder een eventuele bijdrage van het de partement van landbouw wordt overwogen. Ook vraagt men of het waar is dat het bedrijfsleven bij de sponsoring betrokken is waar bij het zou gaan om het ma ken van reclame voor het Ne derlands agrarisch produkt en dat hierbij radio en televisie zullen worden ingeschakeld. In' dat geval zal gesproken moeten' worden met het de partement van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk over de in voorbereiding zijn de richtlijnen inzake het voor komen van sluikreclame. TAHAMATA IN WERELDELFTAL GEKOZEN SAO PACLO - Ajax heeft in de vierde wedstrijd van haar Zuidamerikaanse toe- mee gisteravond met 5-0 ver loren van het Braziliaanse nationale elftal. Bij de rust stonden de Amsterdammers al met 2-0 achter. De doel punten werden gescoord door Socrates (tweemaal), Zico (tweemaal) en Toninho. Na Ruud Krol is ook Simon Tahamata door de Italiaanse coach Enzo Bearzot gekozen voor het wereldelftal, dat ko mend weekeinde in Buenos Aires een vriendschappelijke wedstrijd speelt tegen wereld kampioen Argentinië. Johan Neeskens moest afzeggen om dat hij zondag zijn debuut maakt bij New York Cosmos. EASTBOURNE (G.) Nadat de Amerikaanse Billie Jean King woens dag tijdens het tennis toernooi in Eastbourne geblesseerd van de baan stapte liep ook de 16-jari- ge Tracy Austin een dag later een spierverrekking op. Bij de laatste vier moet de geblesseerde Tracy Austin aantreden tegen Wimbledonkampioene Martina Navratilova, die de Australische Wendy Turnbull geen kans gaf (6-4, 6-1). In de andere halve-finalepartij staan Chris Lloyd en Virginia Wade tegenover elkaar. Satelliettoemooi De winnaar van het satel- liettenniscircuit, dat deze zomer van-25 juni tot en met 5 augustus wordt ge houden, zal worden geho noreerd met 14 punten volgens de A TP-computer- ranglijst. Zestig spelers uit zeventien landen zul len uitkomen in het zes toernooien tellende circuit Het prijzengeld bedraagt totaal ruim 50.000 gulden. Van de Nederlandse spe lers zijn in. ieder geval Marc Albert, Theo Gorter, Frits Don en Martin Koek van de partij. Na Tilburg en Assen wordt het derde toernooi (9/7-15/7) door de tennisclub De Metselaars uit Scheveningen georga niseerd. KIEL - De Nederlandse deelnemers konden gisteren tijdens de 97e Kieler Zeil- week niet imponeren. De prestaties op het water, waar in 1936 en 1972 de Olym pische wedstrijden werden gevaren, waren bijzonder wisselvallig. De beste ver richting kwam nog op naam van Ben Staartjes. Hij eindig de in de vijfde race van de Star-klasse als tweede, achter de Zwitser Peter Wyss, die bij windkracht twee de beste taktiek hanteerde. Staartjes is echter in het algemeen klassement veertiende. Bou- dewijk Binkhorst, die de zeil- week zo goed begon, is in middels gezakt naar de zesde positie. Hij werd eenmaal ge diskwalificeerd wegens een te vroege start. Mark Neeleman kon in de vierde race van de Finnjol- lenklasse als vierde aardig bijblijven. Hij hoefde alleen de Amerikanen Lewis en Be- rtrand en de Canadees Le- mieux voor te laten gaan. In de rangschikking na vier ra ces is Neeleman negende. De gebroeders Erik en Sjoerd Vollebregt werden voorts zes de in de vijfde race van de Flying Dutchman. Deze ver richting bracht het duo op de zevende positie in het klasse ment De boot van de Frans man Douet is lijstaanvoerder. De broers Joop en Robert Werkhoven verspeelden hun goede positie in de vierde race. Zij kwamen niet verder dan de 52e plaats en -vielen in het klassement terug van de vijfde naar de twaalfde plaats. •Bij Gert Bakker, tijdens de Olympische Spelen van Mon treal zesde in de Solingklasse, wil het niet erg lukken. In de races van gisteren bezette hij met zijn bemanning de 24e en 27e plaats. Bakker kan zich echter troosten: Willi Kuhwei- de, de succesvolste Westduitse zeiler van de laatste twintig jaar, staat slechts twee plaat sen voor hem in het klasse ment (19e). In de niet-Olympische klassen viel Cor van Aanholt op. Door een goede verrichting in de vierde race (tweede achter de Noor Nilsen) kon hij de leiding in de tussenstand be houden. Haakman is vijfde. DEN HAAG - Carel van der Staak gaat niet mee met de se lectie voor de Nederlandse herenhockeyploeg, die zondag naar Moskou vertrekt. De 27-jarige speler van MEP heeft last van een blessure. Als vervanger heeft bondscoach Wlm van Hen- mena aangewezen Maarten van Heeswijk van Klein Zwitser land. De uit veertien spelers bestaande Oranjeselectie trekt naar de stad van de Olympische Spelen 1980 voor een Vierlandentoer- nooi met Polen, Rusland en Oost-Duitsland. Nederland begint het toernooi maandag a.s. op het Sokolnikicomplex met een wedstrijd tegen de Oostduitsers. Een dag later moet Polen wfcrden bestreden en na een rustdag volgt donderdag 28 juni de slotwedstrijd tegen Rusland. De volgende spelers maken de reis mee: doel: Maarten Sik- king (Schaerweyde) en Pierre Hermans (Amsterdam). Veld: Ewout van As beek, Maarten van Heeswijk, Tjeerd Borstlap, Ties Kruize, Ron en Tim Steens (allen Klein Zwitserland), Ro- derik Bouwman, Wouter Leefers (beiden HGC), Cees Jan Die pe veen, Theo Doyer (beiden Bloemendaal), Arnold den Hartog (Oranje Zwart) en Tom van 't Hek (Kampong). Paul Litjens, Piet Gunning en Hans Kruize waren niet beschikbaar. horen zeggen, dan nu ook moet hebben". Teer Ik vind dat je geen klachten Voor het eerst roert Sheene fabriekgenoot Hartog aan. Een teer onderwerp voor de Brit. Sinds vorig jaar Fran- chorchamps botert het niet meer tussen de twee heren. Sheene hielp Hartog aan een fabrieksfiets, maar kreeg stank voor dank. Toen hij tij dens de race op Fr anchor- champs zat te wachten tot Hartog de stalorders (Sheene voorlaten) uit zou voeren, draaide Willy, zoals Sheene de Nederlander constant beti telt, het gas op het cruciale moment open en won. Sheene kwam door die „onge hoorzaamheid" van Hartog zeer in de problemen wat de prolongatie van de wereldtitel betrof. Roberts profiteerde daar toen gepast van. Vanaf dat moment heeft Sheene ei genlijk niet zoveel goede woorden meer over voor Har tog. „Een belangrijke eigen schap in de sport is, dat je elkaar moet helpen. Zo heb ik in de afgelopen weken Jack Middelburg en Boet van Duimen ook geholpen. Vrien dendiensten. Hartog heb ik zo ook geholpen. Hij is alleen wat kort van memorie ge weest Verder wil ik er niets over zeggen. Ik heb geen be hoefte aan kwaaie gezichten. Barry Sheene uit rake kritiek op zijn Japanse motorstal. Over Wil Hartog wil hij niet meer „zeuren". Dit alles behoort voor mij tot het verleden. Ik ga er niet over zeuren". Zeuren of geen zeuren, Shee ne heeft in een onbewaakt ogenblik van de scherp gesne den tongriem toch nog iets te melden over collega Hartog. „Hij was gevallen op Zand- voort en verscheen toep op de Nederlandse beeldbuis. Hij heeft toen gezegd: „Sheene zal hier wel om lachen". Ik heb hem toen in Oostenrijk om uitleg gevraagd. Nou, die was bepaald niet al te plausi bel. Zo vertroebel je de ver houdingen natuurlijk wel". In het team van Suzuki zijn de verhoudingen dit seizoen ook geheel anders komen te liggen. Sheene is door pech en tegenvallende resultaten niet meer alleen zaligmakend. Ferrari en op het tweede plan Hartog zijn de mannen die nog het gunstigst liggen ten opzichte van WK-ranglijstaan- voerder Roberts. Vooral de Italiaan, op zes punten van Roberts, komt in aanmerking voor steun van de rest van het fabrieksteam om nog te redden wat er te redden valt voor de Japanse fabriek. „Ik ben bereid om Ferrari, wan neer Japan dat vraagt, in de tweede helft van het seizoen te steunen", aldus een loyale Sheene. Of het zin heeft vraagt de nog altijd geweldig populaire Engelsman zich echter ook af. Suzuki komt door de zwakke voorbereiding in de afgelopen winterslaap te veel te kort ten opzichte van Yamaha. In ie der geval tellen er voor mor gen nog geen stalorders. Sheene kijkt haast smachtend wanneer hij zegt: „Ik zou hier zo ontzettend graag willen winnen. Al was het alleen maar om al mijn Nederlandse fans een groot genoegen te doen". JOHN VOLKERS IEUERN (Wdl) Na de 2 grand prix-crosses in het Ame- ikaanse Carlsbad en het Canadese Copetown heeft de Ne- erlandse sterrijder Gerrit Wolsink zijn positie op de rang- ijst van de wereldtitelstrijd 500 cc niet alleen verbeterd, naar ook verstevigd. De tandarts uit Lochem, die afgelo- en weekend op het circuit Motsport in Copetown verras- '^Ie end sterk reed en de Grote Prijs van Canada op zijn ïaam zette, is de Brit Graham Noyce op 10 punten gena- - derd. Noyce staat met 118 punten aan de leiding met vlak Gerrit Wolsink (108) en de Amerikaan Brad ackey (104). )e Nederlandse crosser, die dienst is van Suzuki, is tevreden over zijn sei- oenprestaties aan de voora- __|ond van de grand prix van I* 'est-Duitsland, die o\/ermor- I (zondag) in Beuern zal irden verreden. Gerrit gro ffolsink: „Dit seizoen rijd ik rg sterk. De kansop de wereldtitel heb ik in eigen landen. De komende drie aces zijn voor mij beslis send. Dit weekend mag ik e aansluiting met Graham 'oyce niet verliezen, want olgende week, wanneer de pan prix van Engeland wordt gereden, zal Noyce al- od alles zetten om op ei- len terrein de punten te lakken. Na West-Duitsland Engeland komt de grand ic van Zwitserland. In Jeze drie grand prix wil ik zelfs voorbij gaan in iet puntenklassement. Eind uli is de grand prix van Nederland in Markelo en daar wil ik voor eigen pu bliek leider zijn in de strijd om de wereldtitel". Gerrit Wolsink heeft zijn ogen dus nu al op Markelo gericht. Nog nimmer heeft hij zo dicht bij de wereldti tel gezeten. Zijn beste pres tatie boekte hij in 1976, toen hij tweede werd. 'In 1977 moest Wolsink een stapje te rug doen en tevreden zijn met de derde plaats. Vorig jaar ging hij nog verder te rug, want toen werd hij vijf de in het wereldkampioen schap. Dit jaar is hij vastbe sloten om de opvolger te worden van de Fin Mikkola, de regerende wereldkampi oen in de zware klasse. Over de grand prix van West-Duitsland durft Gerrit Wolsink geen voorspelling te doen. Voor hem is het cir cuit van Beuern een groot vraagteken. „Ik heb de laat ste vier jaar niet meer in Beuern gereden. Over het algemeen verandert een cir cuit niet veel. Wat ik me er van herinner, is dat het cir cuit niet al te zwaar is. Dat is in mijn nadeel", aldus de motorcrosser. Zware circuits Wolsink: „De beste prestatie haal ik op zware circuits en met warm weer. In de grand prix van Italië heb ik punten laten liggen. Het cir cuit was te gemakkelijk en 'dan kan ik niet goed uit de voeten. Bovendien had ik in Italië last van een lichte hersenschudding, die ik een week daarvoor in Nederland bij een valpartij bad opge lopen". „Na de grand prix van Italië is het beter gegaan. Vooral in de 2 grand prix aan de andere kant van de oceaan. In Amerika en Canada heb ik de punten kunnen pakken om weer aansluiting met Graham te kunnen krijgen. In Amerika en Canada wa ren de circuits geknipt voor mij: erg zwaar en heuve lachtig. Momenteel verkeer ik in puike conditie en durf daarom iets meer risico's te nemen. Mijn zelfvertrouwen is dit seizoen veel groter. In Nederlands beste motrocrosser Gerrit Wolsink heeft liever een zwaar circuit en erg warm weer tegenstelling tot Graham Noyce, die naar mijn me ning juist iets teveel risico's neemt, rijd ik altijd een con stante race. Afgelopen week end in Canada b.v., kwam ik in de tweede manche van een vijftiende plaats terug tot een tweede plaats. Een fout van Graham Noyce werd hem in de tweede manche fataal", aldus Gerrit Wolsink, die overmorgen in de grand prix van West- Duitsland weer als een "dol le" tekeer zal gaan om de Britse leider tot overgave te dwingen. WIL VAN DER PLAS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13