Straks ook tarievenoorlop in Europees luchtverkee Ongein in festivaldans Met premier Van Agt in een echte Franse krot Vaticaan diep in de rode cijfers Nieuwe levensstijl inzake energie nodig kerk wereld KUNST KLM niet bang voor plannen van Freddy Laker Tl Danny Kaye zet Marinierskapel en Zoetermeerders naar zijn hand Korte metten Zwarte kerk veroordeelt apartheid bij huwelijk Trein raffi hooiwagfe Z LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 JUN11979 Door alle eeuwen heen ap- pelleert het ballet aan de schoonheids- en wérkelijk- heidszin van de theatraal ge richte mens. Het ballet is er voor de toeschouwer en niet omgekeerd. Danstechnisch en choreografisch moge men nieuwe wegen inslaan, om de onverwelkbare schoon heid van het klassieke ro mantische ballet kan geen zinnig dansliefhebber heen. In plaats van - zoals in het helaas voorbije festivals - te trachten deze schoonheid in cidenteel terug te roepen, tracht het huidige Holland Festival haar te parodiëren door een aantal mannen in vrouwenkleren ballerinarollen te laten dansen. Dat deed in het verleden het Trockadero Gloxinia Ballet eveneens, maar die groep - thans als een „nichtencircus" betiteld - probeerde op geen enkele wijze kunst te bedrijven. Les Ballets Trockadero de Monte Carlo - tien Newyorkse dan sers - pretendeert dat wel. Vandaar dat wordt gestreefd de fragmenten uit het Zwa- nenmeer, Don Quichotte, Le De Pas de Quatre gepersifleerd. Corsaire en de beroemde Pas de Quatre „net echt" te laten lijken. Met pointedans, panto mime en overpathetisch acte ren. De leider Natch Taylor danst de mahnenrollen en bij» tijd en wijle moeten ook zijn op beschamende ongein be- sexegenoten echte mannenva- rust. Op fratsen en op een naties dansen. Dan blijkt totaal verkeerd begrepen ma- zonneklaar, dat ze dat niet nierisme. Werkelijke parodie kunnen en dat het ongerem- is heel iets anders! de lachen in de zaal louter FRANK DELBOY ZOETERMEER De op het eerste gezicht beperkte capaciteit van het wijkcen trum Meerzicht in Zoeter meer bleek gisteravond voor een attractie van het for maat als Danny Kaye toch ruim voldoende. Een bijna uitverkochte zaal was getui ge van het fabelachtige im provisatievermogen, dat de Amerikaanse komiek de laatste jaren in dienst beeft gesteld van het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef. Als ambassadeur reist hij de wereld rond om aandacht en financiële steun te vragen voor het kind. Nauwelijks opgemerkt stond hij gisteren plotseling voor de Marinierskapel, die on middellijk het onderwerp werd van zijn clowneske fratsen. Gewillig lieten de kapelleden zich naar de hand zetten van de 66-jarige komiek. Zonder repetitie di rigeerde hij vervolgens het bij uitstek Amerikaanse „Stars and Stripes", begeleid door onafgebroken flitslich ten van talrijke fotografen. De fotografen moesten het herhaaldelijk ontgelden. „Als ik hier vijf dagen zou staan, zouden ze vijf dagen foto's van- me nemen." Deze op merking werd met instem mend applaus begroet Danny Kaye stelde de Mari nierskapel vervolgens voor vanavond naar Amsterdam te komen om samen met het Concertgebouworkest op te treden. „Op die manier zou het grootste orkest in de ge schiedenis van Nederland ontstaan." De twee bossen bloemen, die hij vervolgens overhandigd kreeg, ontlokte aan hem de opmerking: „Het vervelende van bloe men is dat je broek zo nat wordt. Hierop nam hij tussen de genodigden plaats, waar hij de volgende drie kwartier als toehoorder van de „Rhapsodie Norvégiene" van Lalo en het „Concert voor alt-saxofoon en orkest" van Ronald Binge fungeerde. De in het wijkcentrum heer sende tropische temperatuur was aanleiding voor Danny Kaye om in zijn afscheids woord op humoristische wij ze het ontbreken van aircon ditioning in het pas gebouw de Meerzicht aan de kaak te stellen. Hij bleek goed op de hoogte te zijn van ons wis selvallige klimaat. De aan wezigheid van airconditio ning zou geen zin hebben, want in Nederland is het al leen warm op 21 juni 1979. In zijn films en op de gram mofoonplaat heeft hij her haaldelijk bewezen dat hij oor heeft voor de eigenaar digheden van een taal. Hij had dan ook genoten van de g-klanken in de Nederlandse openingstoespraak van loco burgemeester Nagtegaal. Namens Unicef en de kinde ren van de wereld dankte hij het publiek en hij riep de mensen op het kind te beschouwen als de belang rijkste natuurlijke hulpbron. „Als we de kinderen dezelf de aandacht geven als we de techniek en de weten schap hebben gegeven, dan krijgen ze wellicht een ge lukkiger, gezonder en vreed zamer leven. Mede door het ter beschik king stellen van de gage van de Marinierskapel kon de plaatselijke afdeling van Unicef na afloop verheugd meedelen dat de opbrengst van de avond ruim 10.000 'gulden bedroeg. Teraiiscircuit LEIDEN De ontwikke lingen rond het Leidse Tennis Circuit volgen el kaar snel op. De initiatief nemers wilden zich in dit eerste proefjaar aanvan kelijk beperken tot de B- heren. Na protest van de dames zijn ook zij in het Match Tennis circuit op genomen. Terwille van het experiment worden er wel verschillende pun tensystemen gehanteerd. Bij de heren wordt de Groningse telling toege past, en tellen ook bij de het dubbelspel behaalde punten mee voor de indi viduele score. De dames kunnen alleen punten verdienen met het enkelspel. Bovendien is hier de puntentelling sterk vereenvoudigd. De winnares van een toernooi krijgt vier punten, terwijl de nummer twee drie punten verdient. De halve finalisten en kwartfinalis ten worden twee, respec tievelijk één punt rijker. Omdat de Leidse dames top smaller is dan de her- entop, wordt het slottoer- nooi, het zogenaamde Masterstoernooi, beperkt tot de vier hoogst geklas seerde speelsters. DEN HAAG Europa wacht een hevige tarievenoorlog nu Freddy Laker heeft aange kondigd plannen te hebben voor het uitvoeren van vluchten naar 35 steden op het vasteland. Laker ging twee jap- geleden met zijn „Sky-train" tegen stuntprijzen op het traject Londen-New York vliegen en zorgde daar mee voor een doorbraak in de toen geldende tarieven. De gevolgen zijn inmiddels be kend: de ene luchtvaartmaat schappij na de andere moest noodgedwongen de ticketprijs gaan aanpassen en dat bracht uiteindelijk een enorme toe name van de belangstelling voor de transatlantische vluchten te weeg. In Enge land is men er van overtuigd dat een soortgelijke door braak nu ook in Europa on afwendbaar is. Het bericht van Lakers parti culiere vliegmaatschappij komt bepaald niet als een donderslag bij heldere hemel. De ervaringen met Amerika vormden het bewijs van zijn theorie dat een verregaande popularisering van de lucht vaart mogelijk is, ook op lan ge trajecten, als de vliegtarie- ven maar drastisch verlaagd zouden. De aankoop van tien Europse luchtbussen was al een duidelijke indicatie dat Laker vast van plan was ook het vasteland van Europa te gaan veroveren. In zijn streven naar het toe gankelijk maken van vliegver keer voor grote groepen men sen wordt Laker sinds vorige week ook officieel gesteund door de Europese Commissie (het hoogste bestuursorgaan binnen de EEG), die vorige week duidelijk maakte dat een dratische wijziging in de geldende afspraken tussen de luchtvaartmaatschappijen die met het verkeer op Europa te maken hebben, niet lang meer mag uitblijven. Dat het daarbij voor een belangrijk deel gaat om de hoogte van de tarieven wordt door nie mand betwijfeld. Voor de consument is deze ontwikkeling alleen maar voordelig. In feite heeft de passagier ten slotte geen boodschap aan tussen regerin gen van verschillende landen en betrokken luchtvaartmaat schappijen gemaakte afspra ken. Voor hem is het alleen maar een hoogste merkwaar dige zaak dat je in zes uur naar New-York kan vliegen voor een bedrag, waarmee je een reisje van twee uur naar Rome niet eens kunt maken. Belangrijke vraag is nu op welke termijn Laker met zijn plannen voet aan de grond krijgt. Zodra hij toestemming krijgt van de Britse regering, moet deze met de betrokken Europese landen gaan onder handelen. Ieder land heeft zo zijn specifieke onvervulde wensen op het gebied van het vliegverkeer en die zullen in die onderhandelingen zeker d*fi worden ingebracht, discussie zal ongetw een paar jaar gei zo vermoedt men o nisterie van verkeer staat Een woordvoerder KLM reageerde ovei terughoudend op van Laker. „Alles is in de lucht" zo zei zijn nergens bang ontwikkelingen op d lantische route hebt slotte toe geleid di met volle vliegtuij cl Amerika gaan. Voor maar één ding: wj wij er voor terug". Laker heeft aangekc de vluchten voor di de huidige prijs uitvoeren. Of dat wordt in Engelan< ogenblik nog bet name door de onn oliemarkt, waardo prijsstijgingen van niet zijn uitgesloten. de a er-pr iet n poli mfcurte bev eriël als i frsch $980 ferde h TON VAN Strs spul '«fctaat wee ,.Ka le den tij en idhtssl i/ar STRAATSBURG De kleine, gebaarde patron stond nog lang te kijken naar de balpenkrabbels op het visitekaartje van zijn etablissement. Het gebeurt dan ook niet elke dag dat een bruin kroegje in een achteraf straatje van Straatsburg een minister president en een minister van Buitenlandse Zaken, die dan ook nog in hun volle kwaliteit van hun functie zijn, over de vloer krijgt. Het knijpje was „La Petite Mairie", gelegen in de Rue des Brülees, dicht bij het centrum, en de hoogwaardigheidsbekleders waren Hunne Excellenties Dries van Agt en Chris van der Klaauw. De re4en van hun aanwezigheid was tamelijk ingewikkeld, maar in feite veroorzaakt door het Franse protocol, hoe tegenstrijdig dat ook moge klinken. De organisatoren van deze Europese Raad, zoals de club der EEG-leiders zich noemt wanneer zij ééns in de vier maanden bijeenkomt, hadden besloten, dat in Straatsburg zelfs de pers niet op schootsafstand van het Hoge Gezelschap mocht komen. Maar zo gemakkelijk laat een Hollandse journalist zich natuurlijk niet afschepen en dus werd Jan Daman Willems, de Nederlandse persattaché bij EEG- happenings, te verstaan gegeven dat deze keer de berg maar naar Mohammed moest komen. En Lange Jan - ere wie ere toekomt- vond de oplossing. Dravend in de van hitte zinderende stad, ontdekte hij het meergenoemde kroegje, schuin tegenover de hoofdingang van het hotel de ville (stadhuis), waar zijn baas en de acht andere bazen onder bewaking van zeker een paar duizend man politie, zouden vergaderen. „Als jullie dan om een uur of half zes daar zijn, dan sleep ik ze wel even naar binnen", hijge de „bezwete" Jan. Maar zoals de journalisten met parlementaire ervaring al verdacht hadden, werd het ruim tweeeneenhalf uur later, dat de premier, de minister van Buitenlandse Zaken en de onvermijdelijke Gijs van der Wiel van de Rijksvoorlichtingsdienst, naar binnen stapten. Maar goed, ze waren er dan toch en ze dronken een glaasje mee. (Pastis) Tot verbijstering van de gewone gasten in het café, onder wie een clochard en twee toevallig binnengedruppelde zeer gevaarlijk ogende leden van de oproerpolitie. En ze vertelden, naast al het serieuze nieuws, ook nog een anecdote. Alweer op voorsteli van de organisatoren zouden de Hoge Dame en Heren, alvorens te gaan confereren, een korte wandeling maken do.or de stad. Altijd leuk immers voor president Giscard d'Estaing, die zich dan in al zijn glorie aan de bevolking van Straatburg zou kunnen vertonen. „Maar de „entree" werd zo „gloriale", vertelde Van Agt, dat de wandeling aanzienlijk langer ging duren dan was voorzien. En aangezien alle belangstelling toch uitging naar de „kopgroep", bestaande uit Giscard, Margaret Thatcher en Helmut Schmidt, lieten wij ons maar snel uit het peleton zakken en hebben we de tijd benut om ons de Elzasser wijn te laten smaken", aldus Van Agt, zoals bekenc^^ niet onverdienstelijk amateurwielrenner. Nadat alles dan toch r 00 veranderd was in een Opgeluchte Jan, com; Van Agt, evenals Van Klaauw, het kroegbezA™ een handtekening te s*cbtl aan de opgetogen pati®*?. Jammer was het dat di8'1® daarna tot de conclusiPnö komen dat sommige e journalisten zo gehaai nsJ' geweest om een mooi i® 1 gaan schrijven, dat zij meer aan de rekening gedacht. En van de rej die bezuiniging in haafan vaandel heeft geschre r mag men natuurlijk n verwachten dat zij dai voor de kosten opdraa Zodat er uiteindelijk t weer een journalist, d Franse corresponden Parool, aan te pas mo komen om het vaderli !dl even tevoren zo hoog i|n opgevijzeld, voor een 'aj smak te behoeden. Helld zijn beurs en betaaldeen- wat er nog open stond RIK IN ïaru Het Vaticaan draait jaarlijks met een verlies van zo'n 25 miljoen gulden en het valt te verwachten dat het zijn re serve-kapitaal zal moeten aanspreken. „Er is nu nog geen nood aan de man", zo vertelt kardinaal Egidio Vagnozzi, die over het geld van het Vaticaan gaat, „maar ik voorspel dat we over drie jaar moeten gaan interen op ons kapitaal". Volgens hem moet het Vaticaan bis schoppen overal ter wereld om bijdra gen gaan vragen, als het meer geld blijft uitgeven dan het binnenkrijgt. Het verlies wordt opgevangen door een pauselijk fonds dat bestaat uit bijdra gen van katholieken van overal en van de winsten van de Bank van het Vati caan. De bijdragen der katholieken werden de laatste vijftien jaar steeds kleiner. Die tendens is nu opgehouden, maar de kosten zijn ten gevolge van de grote inflatie in Italië omhoog gescho ten. De verantwoordelijkheid voor de finan ciën van het Vaticaan ligt bij twee in stanties: bij het stadsbestuur van Vati caanstad en bij de APSA (het bestuur van de kerkelijke staat). Het stadsbe stuur, dat de Vaticaanse PTT beheert alsook het museum, de winkels, het pompstation en het politiebureau, maakt een kleine winst. Een gedeelte van de winst gaa^ naar de APSA. APSA maakt de grote verliezen. APSA investeert in de Verenige Staten, in Zwitserland en in West-Duitsland en verhuurt flats in Italië. Het Vaticaan is bezitter van zo'n 1200 flats. Ongeveer de helft ervan wordt bewoond door werknemers van de Heilige Stoel. „Door de Italiaanse wet kunnen de hu ren al jaren niet verhoogd worden en sommige mensen betalen een huur van zo'n 10.000 lire (ongeveer 25 gulden) per maand", aldus een functionaris van de APSA. Hij zei dat de nieuwe, „eerlij ker" huurregeling enig soelaas zal kun nen bieden. Voor het bestuur van de rooms-katho- lieke kerk zijn zo'n 1500 mensen in touw, die allemaal betaald moeten wor den. Daaronder zijn zowel kardinalen en bisschoppen als secretaresses en schoonmakers. Functionarissen van de APSA houden hun mond over de kosten die dit hele bedrijf met zich meebrengt, maar ver klappen wel dat bisdommen als Chica go en Keulen over veel meer geld be schikken. Volgens kardinaal Vagnozzi bedraagt het jaarbudget van Chicago 440 miljoen gulden en geeft de APSA nog niet de helft van dat bedrag uit. De brug tussen kerk en de industriële samenleving in Nijmegen is in 1978 duide lijk verstevigd. Er ontstaat langzaam maar zeker een duidelijk tweerichtingsver keer, zo wordt geconstateerd in het jaarverslag van de stichting die zich vanuit de kerken met de industrie be zighoudt (DISK). In Eindhoven is deze week plotseling aan een hartaanval op 75-jarige leeftijd overleden pater F.J.M. Malmberg S.J. Van 1934 tot 1967 was hij hoogleraar in de theologie aan de theologische faculteit Canisianum te Maastricht. In de jaren 1965-1967 was Malmberg ten nauwste be trokken bij de oprichting van de Katholieke Theologische Hogeschool Amsterdam. Van 1967 tot 1971 was hij lid van het curatorium van deze ho geschool. Een aantal Spaanse priesters heeft paus Johannes Paulus van machtsmisbruik beschul digd omdat hij het priesters moeilijker heeft gemaakt in de lekenstand terug te keren. De priesters protesteerden met een verklaring hierover in het dagblad El Pais. Vol gens hen heeft de paus de aanvraagpapieren om terug te keren in de lekenstand terzijde gelegd. Het comité Nationale Bede vaart H.H. Martelaren van Gorcum te Brielle organiseert op zaterdag 7 juli de derde nationale bedevaart naar Den Brielle. Op het programma staan onder meer een plech tige misviering door dr. AJ. Simonis, een boeteviering en een plechtig lof. Opgaven voor de bedevaart kunnen worden gedaan door storting van 12,50 op giro 36.55.20. t.n.v. G.A. de Bot te Rotter dam. Tel. OIO - 26.35.26. In de laatste alinea van ons bericht vah gisteren over de volgend jaar te houden bis schoppensynode in Rome is helaas een fout geslopen. Zoals ook uit de rest van het onderhavige artikel blijkt is de paus geen voor stander, zoals wij abusieve lijk schreven, maar tegen stander van het gebruik van kunstmatige voorbehoeds middelen. De Hervormde Provinciale Kerkvergadering (PKV) van Zeeland heeft de kerkeraden van de Zeeuwse hervormde gemeenten ge vraagd te bekijken hoe alle- leden van de gemeente het best betrokken kunnen wor den bij het ontwerpen van een nieuwe le vensstijl inzake de energieproblematiek. De PKV stelt vast dat het gebruik van kerne nergie door velen als onvermijdelijk wordt beschouwd. Er zou, zo schrijft de PKV, begonnen moe ten worden met een levensstijl die niet be paald wordt door consumptie- en produk- tiestreven iets dat de energiebehoefte al leen maar vergroot. Gemeenteleden zouden meer moeten deelnemen aan de discussie over kernenergie en er bij de regering op moeten aandringen, meer onderzoek te doen naar andere energiebronnen. Waarbij aange tekend kan worden dat er bereidheid be staat een hogere prijs voor die nieuwe ener gie te betalen. Europese bisschoppen over 'Jeugd en geloof' In het Vaticaan is deze week de vierde Europese bisschoppenconferentie ge houden. Het thema van de besprekingen die tot gisteren geduurd hebben, ging over jeugd en geloof. De confe rentie onder voorzitterschap van de bisschop van Mar seille, mgr. Etchegarray is voor Nederland bijgewoond door de bisschoppen Simo nis en Möller. Aan het sym posium hebben ruim zeven tig bisschoppen uit 24 lan den deelgenomen. De bijeen komst werd behalve door vertegenwoordigers van an dere kerken ook bijgewoond door tien experts, voorname lijk godsdienstsociologen. Geen persoon, groep of natie mag een ander dwingen te le ven in een situatie waarin deze „vir altyd nood of gebrek sal ly, sla we of dienstknechte sal bly of voorwerpe van menslike armhartigheid of verlossing sal bly". Dit is de meest opvallende aanvulling, die de synode van de Zwarte Nederduits-Gereformeerde kerk in Afrika (NGKA) heeft ge geven op het rapport van haar commissie inzake „volker- verhoudinge in bybelse perspectief'. De synode, die mo menteel in Umgababa (Natal) bijeen is, besloot deze week dit rapport in het Afrikaans en het Engels te publiceren. De commissie verwerpt krachtig de opvatting dat de kerk of de staat kan voorschrijven met wie iemand moet huwen, daar er aldus het rapport geen bijbelse gronden voor die opvatting zijn. Wel is de commissie van mening dat de kerk een pastorale taak heeft inzake culturele, godsdienstige en verschillen op basis van ras, die een huwelijk kunnen bemoeilijken. De ommissie veroordeelt de Zuidafrikaanse immoraliteitswetten, die huwelijken en seksuele omgang tus sen leden van verschillende rassen verbieden. Deze rassen wetten worden egoïstisch genoemd, omdat ze bedoeld zijn de blanke identiteit te beschermen. De synode vraagt de staat deze wetten op te heffen. E< d ZOETERWOUDf*ei Een trein raakt) morgen omstree uur zwaar bes :ht< bij een botsing t v hooiwagen o '-te traject Alphen- J??. Er deden zich g r soonlijke ong^, voor. Het ongeluk gebeui polder tussen de weg en de Weii Zoeterwoude. De bc hooiwagen bestuui door de dichte misl niet snel genoeg zi< men en kon de w meer verwijderen, wist echter nog si lig heenkomen te zoel r I Het Ensemble Fe Ank Reinders soprr ne van der Linden verso, Elisabeth Te Anne Dekker viola en Jan van der Linfoj. cimbel concerteelf derdag 28 juni in kerk, Sijzenlaan Haag. Er zullen wei den uitgevoerd van Giovanni (del Violo gens, Froberger en Ba Pander Kunstcentr genstraat 1 Den Ha van 28 juni t/m 4 een zomertentoonstC^J tekeningen van Otf^ schilderijen van RoU v mert, etsen van Hu, derman, collages eij» rijen in acryl en olif Kees van der Vlies. Kenneth Wolff doet dag 25 juni (20.00 u) h00 examen luit in het 1 Conrservatorium vtx te Den Haag. _>d' oe

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10