Per minuut een miljoen dollar aan wapenuitgaven Kamer akkoord met beleid voor Turkse Christenen Maatregelen tegen te hoge kamerhuren CcidécSoiLTcmt n 1978gingen 30,5 miljoen Nederlanders naar de bioscoop Man overleden door brand in Etten-Leur Kamer tikt Wiegel op de vingers Mxximmd 'N LEVEN HEB JE ZO GERED. Casino's onder toezicht ,GI IENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 JUN11979 PAGINA 9 VERDAM—Steeds rmensen gaan naar de poop. Vorig jaar steeg iezoek met zestien ent en kwam daarmee in totaal 30,5 miljoen tekers op het hoogste m sinds 1967. Dit hoge tekersaantal zorgde voor stijging van de recettes achte in iwfraude' eleverd met 21,6 procent tot even boven de tweehonderd miljoen gulden. Deze gegevens heeft de directeur van de Nederlandse Bisocoopbond, J. van Taalingen bekendgemaakt op de jaarvergadering in Amsterdam. Volgens de bondsdirecteur is deze gunstige ontwikkeling hoofdzakelijk te danken aan het grote aanbod van commerciëel zeer succesvollt films. Daarnaast droeg ook de verdere uitbreiding van het biscooppark er kwamen in 1978zo'n 32 zalen bijhieraan een steentje bij. Die uitbreiding kan voornamelijk toegeschreven aan het systeem van meerdere zalen binnen één bisocoopgebouw. Van Taalingen toonde zich daar verheugd over, temeer omdat deze uitbreidingen niet alleen tot stand kwamen in de grote steden, maar ook in andere gemeenten. „Op deze manier is een afglijden van het bioscoopbedrijf in de provincieplaatsen tot een tweede- o f derderangsniveau tijdig afgewend", aldus de bondsdirecteur. Uit het jaarverslag blijkt verder dat de betrekkelijk kleine Nederlandse filmproductie een relatief groot aandeel in de recettes heeft, namelijk 8,8 procent Topper voor het bioscoop wezen was vorig jaar de film „Saturday night fever". :al( i M In het Spaanse K>rd Benidorm is vo- ijftk de achttiende ver- pj. in het Haarlemse mdaal aangehouden. Ce 33-jarige Haarlem- d.B., die gisteren is j nman vertrok half x Spanje, nadat de jaude aan het licht ^nen en er een aan- imei I deer ;enen was gerarres- Haarlemmer, die er- dt verdacht voor ze- ien gulden aan factu- I bben vervalst, kwam nd onder bewaking hol aan. Hij is over- naar het politiebu- Haarlem. Het totale de fraude be- ngeveer 55 miljoen De eerste verdachten vandaag voor de e rechtbank. je van npeace spoten ater Vier mensen ctiegroep Greenpea- gisteren tevergeefs het dumpen van radio-actief afval itische Oceaan te- in. in zich met een rub- vastgeklonken aan •f van het in de ha- IJmuiden liggen arijke Smits", dat vervoer zal zorgdra- ;r de schroef lang- iten draaien, pro- bemanning van de Imits" zoveel golf- oorzaken dat het je wel zou moeten Toen dat niet de bemanning igen het rubber- >1, waardoor de vier Iers wel genoodzaakt [wal op te zoeken. in ons land krijgt der vast karakter, ingeland is koelere dit naar ons onder- arschijnlijk zal deze dit morgen van het it met wat bewolking linnendringen. gaat dit met enkele uien gepaard, aosteüjke provincies morgen nog vrij irden en zal het pas eind van de dag af- le verandering in het ft te maken met het, en van een hoge- dat dagenlang weer heeft ge- et hogedrukcentrum indaag boven Noord- and terecht. Met het «n van het hoge- komen oceaande- [eleidelijk dichter bij land van Europa. iehten voor zaterdag: m met later kans op i-of onweersbui, oruitzichten in cijfers' rdag: renzon:3totl2. omstreeks 14 gr. p.: omstreeks 23 gr. een droge periode is 12 uur: 90 pro- I een geheel droog et- Honderd brandweermannen hadden uren nodig om de enorme brand in Etten-Leur te blussen. ETTEN-LEUR (ANP) Een enorme brand gisteravond bij Borsumij Sport in Etten-Leur heeft het leven gekost aan de bedrijfsleider, de heer Van den Dungen. De man stierf aan een hartaanval. Het vuur legde twee hallen vol sportarti kelen volledig in de as. De schade wordt geraamd op vele miljoenen guldens. De brand werd door ruim honderd man be streden. Over de oorzaak is nog niets te zeggen. De brand brak uit omstreeks acht uur. Tegen elven kon men met het nablus sen beginnen. Twee jaar geleden brandde ook al een gedeelte van het gebouwen complex af. Dat deel, dat herbouwd werd, kon nu behouden blijven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De militaire uitgaven in de wereld bedragen nu meer dan 400 miljard dollar per jaar, dat is bij na één miljoen dollar per minuut. Het aandeel van de Derde Wefeld in dit totaal is de afgelopen tien jaar gestegen van 4 tot ongeveer 14 pro cent. Dit staat in het vandaag gepubliceerde boekje „Wapenfeiten 1979", de samen vatting en vertaling die het Neder lands Instituut voor Vredesvraagstuk ken (NIW) ook dit jaar verzorgt van het jaarboek „World Armaments and Disarmament", dat is samengesteld door het internationale instituut voor vredesonderzoek in Stockholm SIPRI. De belangrijkste gebeurtenis van het afgelopen jaar is volgens SIPRI de re alisering door de NAVO-landen van hun besluit om de militaire uitgaven jaarlijks met 3 procent in reële ter men te laten stijgen. Het laat zich aanzien dat het Warschau Pakt van zijn kant de reële bestedingen even eens zal gaan verhogen. Geconstateerd wordt ook dat de inter nationale wapenhandel geheel uit de hand gelopen is. De afgelopen vijf jaar zijn de wapenleveranties jaarlijks met gemiddeld 25 procent toegeno men; in het begin van de jaren zeven tig bedroeg deze jaarlijkse stijging „slechts" vijftien procent. Een van de verklaringen voor deze toeneming is dat tegenwoordig weinig tweedehands materieel meer wordt verhandeld om dat de kopers steeds meer behoefte blijken te hebben aan modern wapen tuig. Uiteraard heeft dat gevolgen voor de kosten. Vertrouwen in kabinet-Van Agt blijft dalen (Vaneen onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ver trouwen in het kabinet- Van Agt, dat sinds augus tus vorig jaar geleidelijk al afnam, is verder ge daald. De regering geniet nu nog slechts de steun van 28 procent van de Ne derlanders. Dit blijkt uit een enqute van het NIPO. Het aantal WD-stemmers dat zegt vertrouwen te hebben in het kabinet is van 56% in januari afgenomen tot 37% in mei. Ook bij de CDA- kiezers is een afname zichtbaar: 76% in januari, 68% in mei. Het aantal mensen dat altijd al weinig of helemaal geen vertrou wen heeft gehad in de re gering is ten opzichte van januari vrijwel constant ge bleven (respectievelijk 40 1 en 25%). DEN HAAG Een grote meerderheid van de Tweede Kamer is boos op minister Wiegel (Binnenlandse Zaken). Die boosheid komt voort uit het feit dat de bewindsman weigert een door de Kamer aanvaardde motie van het PPR-kamerlid Jansen uit te voeren, waarin wordt ge vraagd om aftopping van de prijscompensatie van de amb tenarensalarissen ook de ko mende jaren in het georgani seerd overleg aan de orde te stellen. Wiegel - een'tegenstander van het aftoppen - liet vorige week weten deze motie voor alsnog niet te zullen uitvoe ren. Gisteren diende Jansen opnieuw een motie in waarin het besluit van de minister werd betreurd. Deze tik op de vingers van Wiegel wordt on dersteund door PvdA, D'66, CPN, DS'70 en het CDA, sa men een overgrote kamer meerderheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De commissies voor Jus titie en Buitenlandsde Zaken uit de Tweede Kamer hebben gisteren hun goedkeuring gehecht aan de nieuwe be leidslijn van staatssecretaris Haars (jus titie) ten aanzien van de Turkse christe nen in ons land. Dinsdag maakte zij be kend, dat een aantal aanvragen voor verblijfsvergunningen van Turkse chris tenen opnieuw beoordeeld zal worden en dat de veertig Turken die de aanzeg ging al hebben gekregen, dat zij direct het land uit moeten, nog tot 1 septem ber mogen blijven om een nieuw onder komen te zoeken. Er wordt nu niet, zoals eerder de verwachting was, een apart Kamerdebat aan de kwestie rond de Turken gewijd. Mevrouw Haars wees de commissies erop, dat de ruimere beleidslijn ten aan zien van de Turken niet permanent kan zijn. „Er kan een moment komen, waar op ik toch de voorrang moqt geven aan het opnemen van vreemdelingen die in veel slechtere omstandigheden verkeren. Dat kan bijvoorbeeld het geval zijn als ik geconfronteerd zou worden met grote aantallen Vietnamezen, die hier om ver blijf vragen", aldus mevrouw Haars. Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) heeft de Kamercommissies laten weten, dat het niet mee zal vallen, in in ternationaal overleg nieuwe uitwijkplaat sen te vinden voor christenen die uit Turkije vluchten. Inbreker betrapt in autoshop LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht kunnen voor komen, dat een 18-jarige man een autoshop aan de Gabriel Metserstraat voor vijfduizend gulden aan goederen bestal. De jongeman werd, na een te lefoontje van omwonenden op heterdaad betrapt De inbre ker had de buit al klaar ge- Anne Frankschool L.H.N.O., Nieuwkoop L.H.N.O. Jacqueline Boere, Mary Hijman. Cori- ne Kroft, José van Veen uit Aarlan- derveen; Evelien Christen. Astrid Dörsch, Ria van Dijk, Petra van Es- veld. Anneke Heemskerk. Maud Klei- brink. Olga Kranenburg. Cécile Krim- penfort. Mieke Kuyf. Barry Ooms, Marlène Rijnbeek. Ellen van Troost. José Woerde. Plette Zwijnenberg, al- len uit Nieuwkoop; Jozé van Eijk, Anja den Hertog. Claudia Jansen. Herma Keijzer. Ineke Keijzer. Marian ne Koster, Hilda van "t Kruis. Yvonne Meijer, Anita Romeijn, Margreet de Rooy. Petra Schrama en Mieke Spek uit Nieuwveen; Lydia Baas. Erna Schalkwijk. Marjon Springintveld en Sandra van de Zalm uit Noorden; Gerda Verhaar uit Ter Aar; Elza Blom. Trudy Hendriks. Janny Immer zeel en Sonja van Lith uit Woerden- se Verlaat; Annie van de Akker, Em mie de Groot. Petra v.d. Laan, Cari na van Lith. Anita van de Meer, As- i de Meer, Rita Rijneker, Mar- nen, allen uit Zevenhoven. School voor LHNO-MHNO Koningin Juliana, Alphen aan den Rijn Op woensdag. 20 juni 1979. werd aan de volgende meisjes het diploma VORMINGSKLAS uitgereikt: Henna van Aalst. Hazerswoude; Marianne van Beek. Hazerswoude; Betty Bor- dewijk, Alphen ad. Rijn; Marianne Burgmeijer, Nieuwveen; Magda Doel- man. Alphen ad. Rijn; Nicolette_ Edens. Alphen ad. Rijn; Marjan Goedhart, Bodegraven; Alexandra Hukom. Alphen a.d. Rijn; Alice de Jong, Bodegraven: Caroline Kramer. Alphen ad. Rijn; Christine van Leeu wen. Alphen ad. Rijn; Nicolet van der Veen, Alphen ad. Rijn; Anneke Verburg. Aarlanderveen: Jolanda Zuidland. Bodegraven. Geen van de kandidaten werd afge wezen. ongeluk onmiddellijk ELKE SECONDE TELT. DEN HAAG Staatssecreta ris Brokx (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft de Tweede Kamer mee gedeeld dat hij van plan is het op 1 juli in werking tre dende Besluit huurprijzen woonruimte zo te wijzigen, dat de m»Timnm huurprijs voor particuliere kamers met één klasse verlaagd wordt. Bovendien werkt hij aan een circulaire waarin melding van overeenkomsten met ka merhuurders wordt voorge schreven. Ook wil Brokx de informatie ten behoeve van kamerhuurders intensiveren. De Eerste Kamer heeft zich gisteren vrijwel eensgezind akkoord verklaard met de nieuwe bepalingen voor huur en verhuur van woonruimte Alle fractiewoordvoerders en minister De Ruiter (Justitie) onderstreepten dat dit wets-- ontwerp een krachtige ver sterking van de positie van de huurder inhoudt. „De huurbescherming staat in dit ontwerp céntraal", zei de CDA-er Van Kuik. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft een apart fonds gevormd om de wo ningbouw voor de lagere in komens te stimuleren. Boven dien bestudeert deze instelling de mogelijkheid of aan haar kopers van premiekoopwonin gen A (koopwoningen be stemd voor de laagste inko mens), gedurende bijvoorbeeld vijf jaar een terugkoopgaran tie verstrekt zou kunnen wor den De Stichting Casinospelen wordt onder curatele ge steld. Bovendien moet het bestuur aftreden, zo heeft de overheid bepaald. Een juiste maatregel, omdat gebleken is dat er aan loonbelasting een schuld van zeker twaalf miljoen gulden is ontstaan. De stichting was al door de belastingdienst gewaarschuwd, dat het plan om dertig procent van het salaris aan croupiers als onkosten uit te betalen, onjuist was. Nu dit tegen het dringend ad vies toch is gebeurd heeft de overheid terecht deze nog al opzienbarende maatregel genomen. DEZE feiten staan niet op zichzelf. Al in een eerder stadium heeft de overheid een forse belastingschuld van de Casino's moeten kwijtschelden. Ook deze schuld blijkt achteraf veel hoger te liggen, dan in eerste in stantie werd berekend. Zij valt weliswaar onder een an dere categorie, dan die van het zogenaamd salaris als onkosten, maar ook hierbij hééft de overheid naast een belangrijke belastingpost gegrepen. DiT komt des te wranger over nu het kabinet met de Tweede Kamer in een hevig politiek gevecht is gewik keld over de bezuinigingen, de aftoppingen en notabene de kortingen op de sociale uitkeringen. De overheid kon al met al niet anders doen' dan de casino's veel steviger in haar greep nemen. Desnoods voorlopig in de houdgreep. Een agrarische vertelling Langs de spoorlijn, die zich net iets te overdreven kronkelt door het dorp, staat al enige jaren een introverte koe. aan wie men een ruime mate van intelligentie niet kan ontzeggen. Soms staat ze uren lang bij het hek. met even ingevochten droomogen kijkend naar het leven, dat als een dolgedraaide bromvlieg rondom haar trage hoofd gonst. En in haar blik valt dan te lezen: „Uiteraard word ik gehandicapt door mijn agrarische achtergrond. Het koe zijn, ik weet het. kan nauwelijks een aanbeveling genoemd worden. Ik neem het de voorbijgangers dan ook niet kwalijk, als ze veronderstellen dat ik hier alleen maar tot aan mijn knieën in de wei sta om me tweemaal daags te laten aftappen. Ze weten immers niet beter. Als ik trouwens de mensen om me heen bekijk, kan ik me nauwelijks voorstellen dat zij tot een hogere taak geroepen zijn dan ik'1. Dat dacht wellicht de koe en daarom had ze zich volledig verzoend met haar groene bestaan, waarop zij onverdroten met lange tanden stond te herkauwen. Het was wel niet wereldschokkend wat ze deed, a la. Maar als ze iets aanpakte, liet ze er in elk geval geen gras over groeien. En dat duidt toch wel degelijk op karakter. Karakter toonde ze trouwens ook op die druilerige ochtend toen ze het voor de variatie eens een weitje verderop zocht. Een Commies A met redelijke vooruitzichten op de lange termijn ontdekte het als eerste. „Er is een koe losgebroken", schreeuwde hij ontzet vanaf het tweede perron, „mensen, we moeten wat doen". De overige reizigers knikten en keken welwillend langs zijn trillende wijsvinger, die zich inmiddels al in de bedreigde richting had begeven. En waarachtig; in het verlengde daarvan stond inderdaad een rood-bonte, die haar loodzware hoofd geheven had en met ingehouden belangstelling naar het station keek. „Allemaal achteruit", riep de Commies, „en houdt asjeblieft het hoofd koel. Geen gekke dingen doen. beste mensen, want anders vangen we dat beest nooit". De koe zweeg vol animo. Ze had nog willen zeggen dat ze de wei alleen had verlaten omdat haar werkterrein langzamerhand geheel was afgegraasd. Maar bij nader inzien zag ze toch van die uitleg af. Want wat zouden de mensen daar niet van zeggen „Een sprekende koe", zouden ze waarschijnlijk roepen. En de ambtenaar zou gelijk vragen naar haar vergunning om in het openbaar op te treden. De Commies had op dat moment echter belangrijker zaken aan het hoofd. „Luister goed", instrueerde hij een zestal kinderen, dat op weg was naar school, „jullie maken nu op mijn teken een omsingelende beweging en drijven de koe in mijn richting". „Joepie", riepen ze geestdriftig en zonder het sein tot de aanval af te wachten renden ze reeds het perron af. „Hé, dat is foute boel", dacht de koe vol afgrijzen, „die zijn wat met me van plan. En het moet al heel gek lopen als het woord „abattoir" er niet in voorkomt". Vervolgens wankelde ze enige passen achterwaarts teneinde opnieuw haar houding te kunnen bepalen. „Pas op", schreeuwde de ambtenaar, die inmiddels op een bank was geklommen, „laat de koe niet ontsnappen. Houdt de gelederen gesloten". Nu werd de rood-bonte al geruime tijd geplaagd door hardhorendheid en daarom kwam ze in sukkeldraf op de ambtenaar toelopen om hem te vragen zijn woorden nogmaals te herhalen. Tot haar verbazing zag ze echter hoe hij zich struikelend uit de voeten maakte en krijtwit achter een seinpaal dook. Nu het dier k'enneljk geen boze bedoelingen scheen te hebben, kreeg hij vanzelf weer zin in het organiseren. Zijn stem klonk ook weer vast als hij het jonge volk zijn instructies gaf. Van tijd tot tijd schreeuwde hij nog „dit wordt een dubbeltje op z'n kant", om daarmee de hachelijkheid van de operatie meer reliëf te geven. Helaas hielp de koe hem nauwelijks bij het creëren van zijn heldhaftige rol. „Nu maar weer even naar voren gelopen", dacht ze, want ze vond het hoogst vermakelijk om de ambtenaar voor de zoveelste keer in doodsnood achter die seinpaal te zien duiken. Inmiddels waren de kinderen haar al zo dicht genaderd, dat een van hen over haar dampende flanken kon strijken. „Kijk. dat is nou allemachtig sympathiek", dacht de koe ontroerd en met moeite slikte ze een brok weg in haar lebmaag. En sluiks terzijde kijkend besloot ze om van haar zwerftocht verder af te zien en terug te keren naar de vertrouwde stek.Ach", mompelde ze berustend, „als ik die jongens daar nou een plezier mee kan doen. ga ik niet moedwillig dwarsliggen". Beheerst nam ze de kuierlatten en schommelde ze in de richting van de wei. In bet voorbijgaan ving ze nog vaag een glimp op van de Commies. „Stakkerd", dacht ze vertederd, voordat ze met drie rafelige sprongen in het weiland terugkeerde. Op dat moment ging de deur van een naburige hoeve open en verscheen er een stuurse grijsaard op de drempel, die van zijn handen een trechtertje maakte en daarin schreeuwde: „Hé, hé, wat moet die vreemde koe daar in mijn wei?".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9