Jj Acht miljoen kijkers zagen Holocaust Paus gaat vaker overleg voeren met bisschoppen #ondon Contemporary Dance andhaaft hoog peil Perfecte Tubes Conservatorium kan trots zijn op vocale prestaties Religieuze verdraag zaamheid verdwijnt |Meer vraag naar predikanten NST Zara Leanders laatste gesprek met de pers u/diligchel OLGA INDIASE BISSCHOPPEN: KORTE METTEN LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 21 JUN11979 PAGINA 7 99 R (Van onze radio- en tv-redactie) |l HILVERSUM - De door TROS-tv uitge- 4 zonden Amerikaanse serie „Holocaust" Mover de jodenvervolging door de nazi's If heeft bijna vier miljoen kijkers getrok ken. Aangezien een ongeveer even groot aantal Nederlanders in staat was eerder deze uitzendingen te volgen op Duits- 1 land en België mag het totale aantal kijkers voor deze serie geschat worden op een kleine acht miljoen. Het onderzoek naar de kijkdichtheid van deze tv-produktie door de daartoe bestemde NOS-dienst leverde een reeks opmerkelijke cijfers op. De categorie „zware kijkers", die men gewoonlijk aantreft onder de mensen met de minste schoolopleiding, zag relatief het minst deze serie. Van hen keek 46 pet., waar mee ze onder het algemeen gemiddelde bleven van 54 pet. Mede genen de voorbereidingen met in formatieve bijeenkomsten voor scholie ren e.d., althans voor de jongeren tussen 12 en 20, was er veel aan gelegen de be langstelling in hun kringen voor deze se rie te meten. Van hen zag 66 pet één of meer afleveringen en een kwart zelfs alle uitzendingen. Het onderzoek naar de al of niet vergroting van hun kennis van de Tweede Wereldoorlog als uit vloeisel van deze serie wordt nader on derzocht, zo goed als alle andere motive ringen voor wel of niet kijken nog ver der zullen worden nagegaan. Hiermee hoopt men eind dit jaar gereed te zijn. Het minst werd gekeken door mensen van 55 jaar en ouder, van wie 55 pet niet één aflevering zag, en door de leef tijden van 20 tot 24 jaar (52 pet), terwijl van de gelovigen van alle gezindten die verklaarden kerks te zijn, en van hen dan vooral die zich Ned. Hervormd of Gereformeerd noemen, 49 pet aan ,tfo- locaust" geen aandacht schonken. Hier bij moet worden aangemerkt dat de ou dere kijkers, die wel interesse toonden, de meeste afleveringen zagen, dus een constanter kijkgedrag vertoonden. Gemeten naar politieke voorkeuren werd er door 55 van de honderd rechtse zowel als linkse stemmers gekeken, ter wijl dit cijfer bij CDA-stemmers op 45 uitkwam. TROS-leden keken het meest het minst de leden van de EO en van de VPRO. Deze beide laatsten bleven met hun waardering van rond 60 bene den het gemiddelde van 75, met zelfs uitschieters boven de 80. Van de begeleidende Aktua-uitzendingen werd vastgesteld, dat de drie eerste goed werden gevolgd. Deze gingen aan Holocaust" vooraf. De laatste drie, die na afloop van „Holocaust" werden uitge zonden, hadden veel minder bekijks. )k het tweede programma van de odon Contemporary Dancers is een elrechte verrassing: geworden. Dit- il twee choreografieën van Robert th, wiens werk eigenlijk dichter Martha Graham staat, dan wat de h twintig jaar oudere Robert Co- laat zien. rths „Scriabin Preludes and Stu- zijn lyrische, een beetje trieste, nposities, boordevol elegante bewe gingen. Toch geen siertumen, maar een soort zichtbaar gemaakte muziek van Debussy met verglijdende, bijna wegebbende scènes. De choreograaf danste gisteren in het goed bezette Circustheater zelf mede en hij deed dat eveneens in zijn tweede danscom- positie, die echter geheel anders was gestructureerd. „Troy Game" is n.l. een persiflage op de Trojaanse oorlog, maar zo aanstekelijk vrolijk en zo sterk mannelijk gedanst, dat iedere dansliefhebber voor zoveel kracht en humor wel door de knieën moet gaan. Wat een prachtige mannelijke dansers heeft dit ensemble! Dat de Grahamschool wel degelijk ook van de geest uitgaat, bewees Ro bert Cohan met zijn bizar gekostu meerde „Niemandsland", n.l. de mythe van Orfeo en Euridice in een wereld van science fiction. Een rijdende licht brug werpt witte en rode spots op de. uitvoerenden, voor wie Barry Guy zijn navrante muziek voor contrabas schreef. Een sfeer als een boze droom, maar let eens op die danslichamen, die vanuit het middenrif beginnen te bewegen en dan musculair naar alle kanten uitwaaieren. FRANK DELBOV Zara Leander, de zweedse actrice en zangeres die rond 1940 in duitse films furore maakte en op haar succes van toen nog lang nateerde met liedjes als 'Yes sir' en 'Der Wind hat mirein Lied erzahlt', heeft zich nu echt teruggetrokken. Zij ontmoette voor de laatste maal de pers, gezeten in een rolstoel. Een recente beroerte heeft haar gedeeltelijk verlamd. Zara gaat voor haar herstel naar haar huis te Lonoin Zweden markiesdoek kiezenbtj vanderötigdiel heeft een streepje voor .Grote keuze! Monteer-zelf- zonneschermen ge heel kompleet van f200,- tot f2000,- Een Olga-ma tras is speciaal gemaakt voorliefliebbers van een goede nachtrust. omdol ri nuirff.it tvccr 'ndof. Amerika wordt beheerst door de televisie vinden The Tu bes. Wat dat kastje voor de kijker betekent laten ze ho ren op de nieuwe elpee „Re mote Control". In de zaal we ten ze de vaak pakkende, veelzeggende teksten te illus treren met visuele middelen waardoor een show ontstaat zoals weinig andere artiesten die kunnen brengen. Vooral door de goede geluidsinstalla tie en een uitstekend spelen de band ontstaat zo een per fecte show. Het was de derde keer in twee jaar dat de Amerikaanse band naar Nederland kwam voor een reeks concerten. De shows hebben inmiddels wat veranderingen ondergaan. Was vooral het theater-ele ment erg belangrijk, het lijkt alsof The Tubes zich nu meer als rockband willen bewijzen. Dat betekent niet dat er visu eel niets meer te beleven valt. want het kijkspel blijft be langrijk. In het derde en laat ste optreden van de band gis- teravond in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag - een van de beste theaters ter wereld vindt zanger Fee Waybill - zagen we hoe de reklame gehekkeld werd. „Ze laten altijd dingen zien die niet te betalen zijn of die slecht zijn voor je lichaam" vertelde hij om vervolgens met een groot foto-toestel, een transitorradio en een zak pa tat op het toneel te verschij nen. The Tubes speelden veel van hun nieuwe elpee. De show begon met „Turn me on" om direct al duidelijk te maken waar ze het de rest van de avond over zouden hebben. Way zong bijvoor beeld ook „Prime Time" waarin zangeres Re Styles als reclame-stoeipoes fungeerde. Ze keerde later terug op de motor voor „Don't touch me there". Fee Waybill, die dank zij de uitstekend afgestelde geluidsapparartuur letterlijk te verstaan was, presenteerde zich tussen de nummers als de vlotte bink. Hij ging de zaal in en bespeelde het pu bliek. Zo nodigde hij een meisje uit ir „What do you want from live" waarin hij een overspannen quiz-master speelt De voortreffelijk spe lende band met prima gitaris ten Bill Spooner en Roger Steen zorgden voor een lekke re begeleiding. De band toon de dat The Tubes meer zijn dan een theater-act. In de toe gift kwamen de gouwe ouwe terug als het Beach Boys- nummer „California drea ming" en het schitterende „White punks on dope". HANSPIËT. Djoke Winkler Prins was het stralende middelpunt van de einduitvoering van de mu ziekdramatische afdeling van het Koninklijk Conservatori um, een voorstelling gegeven in de Kon. Schouwburg. Zij creëerde „de vrouw" in de Tragédie lyrique van Jean Cocteau „La voix humaine" op muziek van Francis Pou- lenc. Deze telefoon-monoloog vraagt niet alleen een maxi mum aan uitbeeldingskracht, ook vocaal-dramatisch eist Poulenc het uiterste. Djoke Winkler Prins bleek hiertoe in staat, niet op een „einduitvoe ring-niveau", doch professio neel. Een bejubelde prestatie en terecht! Twee korte werken van Hin- demith completeerden dit ope ra-programma. In Sancta Su sanna, op een gedicht van August Stramm, werden goe de prestaties geleverd door Coby Dijk, Loyse ten Kate en Geertje Kuypers, in de kleine re rollen hoorde men Marga ret Roest en Frank Pondman. De opvoering bezat de vereis te beklemmende sfeer, het was duidelijk dat men in de rollen geloofde en daardoor slaagde men er in de toehoor ders te blijven boeien. Van een geheel ander karak ter is Hindemith's sketch „Mhin und Zurück", jammer dat de programmatoelichting weinig informatie verschafte over de inhoud van de beide Hindemith-composities. Ook in dit werk viel veel te genie ten dank zij Philip Schudde- boom, Esin Üzsa, Frank Pondman, Johan Smit, Valen tin Jar, Coby Dijk en Loyse ten Kate. Een presentatie op alleszins aanvaardbaaar ni veau en zeker vermakelijk. Voor de regie van de drie werken tekenden respectieve lijk Georg Reinhardt en Jac queline JacobL Al even vak bekwaam was de muzikale leiding van Peter-Tom Lange- laar en het aandeel van de instrumentalisten. ADR. HAGER Steenvoorde- scholen dringen aan op snelle renovatie RIJSWIJK De leer- krachten en het ouder comité van de openba re Steenvoorde scholen in Rijswijk hebben in een brief aan de ge meenteraad aangedron gen op een snelle uit voering van de renova tie van de Steenvoorde- scholen. Zoals bekend is de renovatie weer vertraagd, doordat de plannen van de gemeente Rijswijk niet tijdig bij GS waren ingediend. De leer krachten en het oudercomité vragen de gemeenteraad, om de renovatie van de school een hoge prioriteit te geven. Anders vrezen zij dat de plannen, onder meer door de bezuinigingen, in gevaar ko men. Iki' India stond altijd bekend om zijn reli gieuze verdraagzaamheid. Helaas is die dus verdraagzaamheid aan het verdwijnen door de onlangs voorgestelde „anti-be- keringswet". Dit hebben bisschoppen uit Noordoost-India, toen ze op bezoek waren in Nederland, meegedeeld. In het Indiase parlement wordt een wetsvoorstel behandeld waarin de beke ring tot een uitheems geloof door mid del van dwang, verleiding of bedrog wordt verboden. Het christelijk geloof geldt in India als zo'n uitheems geloof. Van de 622 miljoen inwoners van India zijn er maar 15 miljoen christen. In de staat Arunachal Pradesh is reeds een dergelijke wet van kracht en is een grootscheepse christenvervolging aan de gang, zo blijkt uit een rapport van de nationale Christelijke raad van India De bisschoppen zijn bang dat een der gelijke vervolging in heel India zal gaan plaatsvinden. Volgens hen kan met de wet elke vorm van bekering strafbaar worden gesteld. De liefdadige activiteiten van de rooms-katholieke hulporganisatie van moeder Teresa kunnen opgevat worden als het „verlei den" van mensen tot het opgeven van hun inheemse geloof. Een preek waarin Gods misnoegen ter sprake wordt ge bracht kan uitgelegd worden als „dwang" tot het aanvaarden van het christelijke geloof en de stelling dat Je zus uit de dood is opgestaan kan be schouwd worden als „bedrog". De bis schoppen betreilren het dat de individu ele vrijheid van keus door de wet in gevaar komt. De daling van het aantal Hervormde predikantsplaatsen is de afgelopen jaren tot stilstand gekomen. Dat is het gevolg van de vestiging van nieuwe predikantsplaatsen, maar vooral van aen duidelijk toegenomen offervaardigheid, waardoor be dreigde plaatsen gehandhaafd konden worden. De Nederland- je Hervormde kerk telt nu 1403 predikantsplaatsen, waarvan '0 met een part-time predikant. Zeven jaar geleden waren er nog 1484 plaatsen. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1976- *978 van de Hervormde commissie voor het beroepingswerk. Van de 355 vacatures per 1 januari j.l. zoekt men in 192 ge- vallen serieus naar een predikant, waarvan 27 voor een deel betrekking. De stijging van het aantal vacatures wordt vooral Veroorzaakt door het grote aantal predikanten die met emeri taat gaan. De uittocht van predikanten uit de gemeente is tot ulstand gekomen. De afgelopen drie jaar was er daarente- k|* Hen een lichte toename van tien predikanten, „bemoedigend", pldus de commissie. De katholieke ontwikkeling sorganisatie CEBEMO zendt binnenkort een hoeveelheid medicijnen en medische goe deren voor een bedrag van 325.000 gulden naar Oeganda. De medicijnen zijn bestemd voor 28 gezondheidscentra in Oeganda. Daarnaast zal Ce- bemo een bedrag van vier ton aanvragen voor het hulpverleningscomité dat is opgericht door de Oegandese bisschoppenconferentie. Het bedrag is vooral nodig voor steun aan de plattelandsbe volking. De Nationale Bijbelweek die de gezamenlijke kerken en bijbelorganisaties van 2 tot en met 8 september organise ren draagt het motto: ....wor den als kinderen, naar Matth.18, vers 3. Ter voorbe reiding van deze voor de der de maal te houden bijbe lweek geeft de Raad voor Contact en Overleg betreffen de de bijbel half juli een boekje uit met suggesties en activiteiten in het kader van de bijbelweek. De Britse Raad van Kerken heeft een informatiebrochure uitgegeven over de Unificati on Church naar de oprich ter Sun Myung Moon uit Ko rea ook wel 'Moonies' ge noemd en in ons land oper erend onder de naam Vereni gingskerk. De brochure be handelt geschiedenis en theo logie van deze moderne sec ten en gaat in op beschul- dingen inzake hersenspoeling en gezinsscheiding. Tot slot behandelt het de vraag waarom jongeren nog al eens de neiging hebben zich bij deze secte aan te sluiten. Het Verbond van Liberaal Religieuze Joden in Neder land heeft in telegrammen aan het Hoger Commissari aat voor de Vluchtelingen, de regering van Maleisië en de Nederlandse regering een be roep gedaan op de rijke lan den hun grenzen wijd open te stellen voor de Vietnamese vluchtelingen. Volgens het Verbond heeft de wereld de les van de jaren dertig slecht geleerd, dat constateert dat ditmaal de inwoners van Zuidoost-Azië het slachtoffer worden van het egoisme van de wereldgemeenschap. Tijdens de algemene verga dering van de Orde van Vrijnetselaren is dr. Th. Boesman verkozen tot Groot meester van de Orde van Vrijmetselaren onder het Grootoosten der Nederlanden als opvolger van ir. G. van Wezel. De orde van vrijmet selaren telt in Nederland momenteel 129 loges en ruim 7000 leden. Paus Johannes Paul us is van plan ruimer vooroverleg te plegen met de bisschoppen door het veelvuldiger organi seren van synodes. Dit heeft mgr. Ladislas Rubin, syno daal secretaris-generaal deze week op een persconferentie verklaard. Bij wijze van voorbeeld noemde de Poolse prelaat mgr. Rubin de tot Nederland beperkte synode die de paus houdt om de toestand van de rooms-katholieke kerk onder ogen te zien. Mgr. Rubin die op 30 juni behoort tot de prelaten die van de paus de kardinaals hoed zullen ontvangen, gaf tevens het thema op voor de eerstvolgende synode in de herfst volgend jaar, die om de drie jaar wordt gehouden. Deze zal gaan over „De op- dracht van het christelijk ge zin in de hedendaagse we reld". Op verzoek van een aantal bisschoppen zal men zich dan ook men name be zig houden met de proble men die zijn ontstaan door het verbod van kunstmatige geboortenbe per king, zoals uit gesproken in de encycliek Humanae Vitae. Uit een deze week officieel gepubliceerd voorbereidend document waarin richtlijnen staan voor bisschoppen inza ke gezinsproblemen blijkt dat Paus Paulus II onverkort achter het in genoemde ency cliek uitgesproken verbod blijft staan. Het document is door de paus goedgekeurd en naar alle bisschoppen in de wereld verzonden. De bisschoppen wordt gevraagd hun mening kenbaar te maken, met name ook over de kunstmatige ge boortebeperking. Mgr. Rubin beklemtoonde dat de synode geen besluiten in deze mate rie kan nemen, maar wel ad viezen kan verstrekken aan de paus. Ook vóór de publicatie van het nieuwe document heeft de huidige paus, toen hij nog bisschop van Krakau was, zich doen kennen als een fer vent voorstander van kunst matige voorbehoedsmiddelen. Compositie voor kerk en draaiorgels HAARLEM De Haarlemse Orgelmaand biedt op 10 juli a.s. de wereldpremière van 'Confrontatie', een compositie van Piet Kee voor kerk- en draaiorgels. Componist/orga nist Piet Kees heeft voor dit werk draaiorgels uitgekozen die komen uit het bezit van Gijs Perlee uit Amsterdam: Arabier, Oranjestad en een kleiner instrument De Haarlemse Orgelmaand duurt van 3 t/m 21 juli. Kern ervan is het internationalke improvisatieconcours. M'SA 6LAG0LSKAJA JIRI KYLIAN LEOSJANACEK Solisten. Koor en orkest CIRCUSTHEATER SCHEVENINGEN C KASSA: 558800

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7