Leidse horeca wil af van oneerlijke concurrentie wintig dieren slachtoffer an brand in „Hertenkamp 4 Realisering fietsroute i tussen Marewijk en Groenoord hoogst onzeker Gelijke monniken.99 >N> ibel- «Je visie principe 3| basis - n ij willigheid pagT/ PAG'AD LEIDSE COURANTDONDERDAG 21 JUN11979 PAGINA» Natuurwandeling De afdeling Leiden van bet Instituut voor Natuurbc- scbermingseducatie (IVN) organiseert op zondag 1 juli een natuurwandeling. De wandeling begint om 10.30 uur op bet Leidse Stadhuisplein. Belangstellenden kunnen zich, zonder vooropgave, tegen die tijd bij de vanzelf sprekend aanwezige natuurgidsen melden. Parkeerprobleem LEIDEN Onder het motto „gelijke monni ken, gelijke kappen" deed PvdA-raadslid me vrouw Koning gisteravond een felle aanval op het vergunningenbeleid van B en W. „Waar wijkverenigmgen als Pancras Oost de grootste problemen ondervinden bij het orga niseren van allerlei zaken, lijkt een studen tenvereniging als Minerva moeiteloos aiies maar voor elkaar te krijgen. Faciliteiten worden zo maar verstrekt, het Van der Werffpark zo maar beschikbaar gesteld en een vergun ning voor een autorally zo maar gegeven. De proef daarin een duidelijke ongelijkheid in behandeling van studenten en burgers. Een gevaarlijk gegeven dat gemakkelijk irri tatie bij de (burger)bevolking kan opwekken." Mevrouw Koning spitste haar kritiek voornamelijk toe op de door het college verstrekte vergunning aan Minerva" de ge plande autorally vanaf de Garenmarkt te iaten vertrek ken. „In de eerste plaats omdat het gegeven .rally" op zich al erg discutabel is, in tweede instantie de plaats van vertrek. Het is beslist niet prettig te wonen op de plek waar een rally van start gaat." Zij verzocht het col lege dan ook alsnog te willen uitzien naar een ander ver trekpunt van de rally. Voorts zal mevrouw Koning binnenkort met schriftelijke vragen komen die betrekking hebben op het vergunnin genbeleid in het algemeen. Leienaartjes De gemeente Leiden wil over drie weken beginnen met het plaatsen van paaltjes „Leienaartjes" - in de Lokhorststraat. Hoewel in deze straat nog altijd een par keer- en zelfs stopverbod geldt, wordt het de bewoners regelmatig onmogelijk gemaakt in of uit het eigen huis te komen door geparkeerd staande auto's. De gemeente heeft zich dan ook voorgenomen de in de straat aanwezi ge fraaie al of niet gerestaureerde woonpanden én de be woners te beschermen door het aanbrengen van reeds ge memoreerde „Leienaartjes". De (ongeveer) dertig paaltjes zullen zodanig worden geplaatst dat de bewoners er zelf geen hinder van zullen ondervinden. Mochten er echter toch bezwaren zijn tegen het plan van de gemeente, dan kunnen de bewoners van de Lokhorststraat die nog schriftelijk kenbaar maken aan college van B en W van Leiden. Wijzigingen kunnen dan nog worden ingepast in het gemeentelijke plan. Troef De vrouwengroep van vormingscentrum Troef houdt morgen een avond voor alle vrouwen. De vrouwengroep, die nu al een jaar draait, wil het seizoen op deze avond gezellig afsluiten met een hapje, een drankje en een plaatje. Tot half elf 's avonds is overigens nog wel een serieus programma. Dat bet parkeerprobleem in Leiden overtuigend aanwe zig is mag als bekend worden verondersteld. Het gege ven parkeerbonnen is een fenomeen waarmee elke Leid se autoliefhebber ongetwijfeld al de nodige ervaring beeft opgedaan. Dat echter bet stallen van fietsen over matig veel problemen met zich meebrengt, is nieuw. Een boom, een muur of zelfs een stalling is in bet huidige fietsvriendelijke milieu (zie al die fietsroutes) zo gevon den, Niet echter door die ene. ongelukkige misschien wel eenzame fietser op de Leidse Apotbekersdijk. Want, la ten we wel zijn Een fiets op deze manier stallen - dat tekent toch wel de radeloosheid van deze tweewieler-ge- bruiker. Of bet moet zijn dat genoemde fietser(ster) in deze bete dagen een overweldigende angst beeft gekre gen voor gesprongen fietsbanden Dan kan deze manier van opbergen slechts een logisch gevolg worden ge noemd, een ludieke oplossing ook, al bevordert bet de roestvorming enigszins. En blijft bet een feit dat anders stallen op deze plek ook mogelijk was geweest LEIDEN - Het lijkt na gis teravond vrijwel zeker dat de in de plannen van bet Leidse college opgenomen fietsroute tussen de Marewijk en Groe noord er niet zal komen. Toonden eerder andere frac ties zich al minder positief tegenover dit punt van de in het kader van de interimsal- doregeling opgestelde verbe teringsplannen voor deze wij ken, gisteravond bleek ook de fractie van de Partij van de Arbeid verdeeld waar het de aanleg van deze fietsroute én de daarmee in verband staande brug over de Haar lemmertrekvaart betreft De mogelijkheid dat het college voorstel de raad maandag on gewijzigd passeert moet dan ook bijzonder klein worden geacht Een meerderheid van de frac tie kon zich overigens gistera vond wel vinden in het stand punt van mevrouw Koning dat de fietsroute er wél moet komen. „De fietsroute gaat de verbinding vormen tussen „Noord" en het station. Het is in deze erg belangrijk toe komstgericht te werken." Een mening die onder anderen door A. Groos niet werd ge deeld. Groos ziet geen werke lijke „bovenbuurtse" belangen en verzette zich dan ook te gen het door vice-voorzitter P. Bordewijk ingenomen stand punt dat de .PvdA het niet kan maken de brug en de fietsroute niet te claimen, als in de verbeteringsplannen wel veel aandacht wordt geschon ken aan (bijvoorbeeld) betere parkeergelegenheid. Een an der aspect werd door A. Ran- ner in de discussie gebracht Ranner vroeg zich af of de kleine middenstanders (een zuivelhandelaar en een melk boer) niet de dupe zouden worden van de verbinding met Groenoord en dus de „Nettorama". Zijn suggestie: verplaats die supermarkt als de brug er wel moet komen, of tracht de middenstanders uit de Marewijk centraal bij het Schuttersveld een nieuwe vestiging te bieden. Ookdé verbeteringsplannen voor de Transvaalbuurt ken den een uitgebreide behande ling van de PvdA-fractie. Met name de bedrijfsbestemming van het Van der Bergcomplex aan de Morsweg stond lang ter discussie. Uiteindelijk werd een tweetal voorstellen, waarin mej. J. Hes aandrong op een „groenbestemming binnen drie jaar" en A. Ran ner op „in ieder geval eerst vervangende bedrijfsruimte, voordat tot verplaatsing wordt overgegaan", door de fractie verworpen. De mede deling van wethouder C. Waal voor stadsontwikkeling, dat ook hij groenvoorzieningen in dat deel van de wijk noodza kelijk acht bleek voor de meerderheid van de fractie voldoende. De kans dat het Wernink-ter- rein alsnog als .gedeeltelijk groen" in de plannen zal wor den opgenomen is erg klein. Weliswaar toonden enige le- den zich daar wel een voor stander van, maar de practi- sche problemen rondom de uitvoering (dit weer in ver band met de reeds genoemde interimsaldoregeling) lijkt uit voering op korte termijn in de weg te staan. Dit nog af gezien van het feit dat diver se fractieleden het oude standpunt dat dit een ideaal terrein is voor milieu-,redelij ke" bedrijven nog altijd aan hangen. De Marewijk zal, als het aan de PvdA-fractie ligt, slechts aan de kant van de Schut- tersstraat en de Vendelstraat worden „afgebouwd". Een groene wal, als voorgesteld door de bewoners, vond in de ogen van de fractie geen ge nade. IS COLLEGE: 35 k^EN Het college 1 burgemeester en Wet- Iers van de gemeente 4 en is, in principe, van Ing dat deelneming (Retutde kabeltelevisie op i van vrijwilligheid te geschieden. B en tw oorden dit op vra- van de raadsleden iitz, Hoekema en rman. Het college :chter wel beperkin- 19,van de keuzevrijheid :t moment dat bewo- van een gebouw die ewezen zijn op collec- j voorzieningen in een Jlijke zaak worden ikken. ituatie die zich nu voor bij aansluiting op de le Antenne Inrichting maar ook een gegeven het invoeren van Ge- ichappelijke Antenne In- ;en (GAJen) eerder al „Ook toen werden ;rs verplicht eraan deel nen", memoreert het in haar antwoord. „In- n aanmerkelijke meer- nu kiest voor een iting op het CAI, zal [het algemeen de exploi- le GAJ uitschakelen. Het 'lak voor de financiële van een GAI wordt ers te klein, waar even gehanteerd zou- lC .uioeten worden, die bo- 0 I (ie van Stadskabei zullen ■aim u" Overigens is het col- Uon»!Verder van mening dat de ^beheerscommissie van -Solr.jkabel dit probleem tijdig onderkend door het in- van filterabonnemen- let is volgens het college Am«#ok niet juist het bedrag 1 vanje bewoners op dit mo- betalen voor aansluiting aux |n GAI direct te vergelij- ïiet zonder meer te ver- ien met dat voor het fil- onnement. igens heeft de directeur I de Leidse Woningstich- (LWS) de beheerscom ité inmiddels medege- l dat vanaf heden de in omplexen van de LWS ezige GAI-installaties ronder meer aan de be- 11.45 kommissie zullen wor- wate irergedragen. HUIDIGE ONTHEFFINGSSTELSEL „NIET REDELIJK" -X" -• si - - k. uitgebrande resten van het nachtverblijf. S) KI ,gi® hntig „kleine" dieren (kippen, konij- n en een duif) zijn in de nacht van isdag op woensdag het slachtoffer worden van de brand die het nacht verblijf voor dieren in het Hertenpark n de Leidse Hout verwoestte. De |Lren bevonden in afgesloten hok- QY1 en werden daardoor een machtelo- prooi voor de fel om zich heen ande brand. Ander kleinvee en al eode* grootvee dat zich in het nachtver- RafjUf van het Hertenpark bevond slaag- rde 1 er wel in aan de vlammenzee te ont- Het nachtverblijf, dat vorig jaar net vers men- Deze dieren waren samen ge- een forse opknapbeurt had gekregen en Rei in andere vertrekken die wel een waarde behelsde van 50.000 gilden. ;0' 6 en nacht een open verbinding heb- zal binnen afzienbare tijd geheel tegen ben met de rest van het park. Hoewel de mogelijkheid (als conclusie) officieel nog niet aangenomen is, gaan de be heerder van het park en de Leidse poli tie er wel degelijk van uit dat brand stichting de oorzaak is geweest van het trieste gebeuren. In ieder geval was de omheining die het Hertenpark scheidt van de voor publiek toegankelijke ge deelten van het Leidse Hout, op di verse plaatsen vernield. de grond worden gehaald. Als tijdelijke oplossing verrijst op dit moment een noodaccommodatie voor de dieren. Met de nieuwbouw van het eigenlijke nacht verblijf zal zo snel mogelijk moeten worden begonnen, want in de koudere maanden kunnen de dieren niet zonder een „echte" accommodatie. Overigens werden behalve het nachtverblijf ook twee oude eiken in de directe omgeving zwaar aangetast. Het feit dat tijdens de brand redelijk gunstige weersomstan digheden (weinig wind) heersten, heeft waarschijnlijk voorkomen dat ook een gedeelte van het Leidsche Hout in de vlammen is opgegaan. LEIDEN De Leidse horeca roert zich. Niet alleen de be zoekers van de horeca-etablis- sementen in de Sleutelstad houden zich deze week mid dels een enquete bezig met een standpuntbepaling over de verruiming van de slui tingstijden op vrijdag en za terdag tot drie uur, maar ook de ondernemers zelf zijn thans in hoge mate actief. Verleden week zaterdag zijn een aantal brieven door Hore- ca-Leiden naar het stadhuis verzonden, waarin de wense lijkheid voor de verruiming van de sluitingstijd ander maal wordt onderstreept. De ondernemers nemen een kort maar duidelijk standpunt in. Nagenoeg alle Leidse horeca bedrijven zijn van mening dat het huidige ontheffingsstelsel niet redelijk is en dat de sanctie bij overtreding one venredig is. Vandaar het ver zoek van de exploitanten de sluitingstijd op vrijdag en za terdag met een uur te verlen gen, zodat er een eind kan worden gemaakt aan de „on eerlijke concurrentie'Van so ciëteiten met een nachtelijke vergunning en aan de „discri minatie" van de Leidse bur-, ger. Aan de actie van de horeca-exploitan ten is een enquete onder de onderne mers zelf vooraf gegaan, waarin men zijn mening kon geven over de wense lijkheid het sluitingsuur te verruimen. Ook werd de bedrijven, een kleine 70 in getal, gevraagd naar de oneerlijke concurrentie van de zogenaamde para- commerciële ondernemingen, als buurt- en clubhuizen, studentensocië teiten en kantines. De overgrote meer derheid van de horeca sprak zich in de enquete uit vóór een verruiming van de sluitingstijden en tégen de on eerlijke concurrentie van de para-com merciële vestigingen die in het bezit zijn van en nachtelijke ontheffing. Deze enquete onder de ondernemers werd in mei gehouden. Afgelopen da gen werd eenzelfde soort enquete ver De heren Van Meizen en L. Kamphues (r) van Horeca-Leiden. spreid onder de bezoekers van de ca- fé's en andere zaken, waarin men zijn mening kan geven over het uurtje lan ger blijven in het stamlokaal (zie de krant van gisteren). In de brief aan het stadhuis de aan dacht van de caféhouders geldt met name burgemeester A.J. Vis) stelt de bond van Leidse horeca-ondernemers dat er* verschillende redenen zijn aan te geven waarom het uitgaansleven prijs stelt op een verlenging van het sluitingsuur. Vooral de concurrentie vervalsing ten aanzien van sociëteiten is hen een doorn in het oog. De on- dernemers vinden namelijk dat de Leidse burger wordt gediscrimineerd als er verschillende sluitingstijden worden gehanteerd.„Studentensociëtei- ten bewijzen de behoefte tot later uit gaan. Waarom de burgerbevolking dan niet?"Aldus de nationale bond van ho reca-ondernemers. Een ander argument om de bel voor de laatste ronde later te laten rinkelen is het veranderde leefpatroon van de burgerij. De mensen zijn over het al gemeen langer op dan vroeger het ge val was. De televisie en vooral de overgang naar de kabel-tv. maakt dat het uitgaanspatroon tot na midder nacht verlegd wordt De televisiekijker wil eerst zijn programma afzien voor dat hij in Leiden op stap gaat „De naar schatting 30.000 tot 40.000 hore- cabezoekers uit Leiden en omgeving hebben recht op een aangenaam ver pozen in een horecabedrijf en vinden de mogelijkheden die thans worden geboden te beperkt",schrijven de on dernemers in hun brief aan het colle ge van burgemeester en wethouders. De voorzitter van Horeca-Leiden, kas telein W.F. Visscher en secretaris L.F. Kamphues (directeur van de dancing de Koets-O-Th eek) geloven dat hun ac tie succes zal hebben. De twee enque- tes en de brief aan het college bewij zen volgens hen dat zowel de onderne mer als de gast gebaat zijn bij een verlenging van het sluitingsuur in het weekeinde. De heer Visscher hierover: „In wezen zijn we helemaal niet zo verguld met een uur extra langer wer ken. Maar we moeten wel. De zuig kracht van de sociëteiten is dermate groot dat we het aan onze omzet mer ken. De burgemeester is typisch pro- sociëteit Hij vergeet alleen dat een nachtvergunning voor deze gelegenhe den alleen de studenten en leden ten goede komt, de andere mensen heb ben er niets aan. Dat vinden wij dis criminatie. De enquete-formulieren die deze week in nagenoeg alle horecabe drijven zijn verspreid tonen nu al aan dat 99% van de gasten voor een urn- langer open blijven zijn. Dat is geen gering percentage van de Leidse be volking. De burgemeester onderschat de functie en het belang van de hore ca. Het zijn niet alleen de sociëteiten waar de mensen behoefte hebben om elkaar te ontmoeten. Maar ook de ca- fé's, bars en discotheken. Het moet normaal zijn dat er gehoor wordt ge geven aan ons verzoek. Burgemeester Vis kan er niet onderuitHij moet wel kiezen voor een uniforme sluitingstijd voor alle zaken in Leiden. De enque- tes wijzen het uit"

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3