Frees van Telstar blijkt ongegrond houden record jacht wntree Nederlandse atleten ely 'üense Russen veroveren Europese titel Succes voor Knijnenburg aORT PETER KOPPERT DE STERKSTE IN RONDE VAN POELDIJK Knetemann valt weer terug SPORTWERELD nog drie jaar bij PSV Kerkhof LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 JUN11979 PAGINA 13 (van onze sportredactie) rijef HNGEN Geen nieuwe incidenten in en< ironinger Oosterparkstad ion. Het was er kapvond tijdens het restant (57 minuten seconden met een pauze van slechts minuten) van het vorige week zondag j) (kte duel tussen Groningen en Telstar erg rustig. Er viel geen wanklank te be- m en het was opvallend dat ongeveer \ai mensen, die vorige week wel aanwezig nu verstek lieten gaan. Zij hadden - peldige kaartje in een te vroeg stdium verscheurd, óf hadden totaal geen belangstel ling meer. Nu bevolkten 8000 toeschouwers de tribunes, waarvan slechts enkelen het nodig vonden om de aanvoerder van Telstar, Fred Bischot, uit te fluiten wanneer hij in balbezit was. De man naar wie het mes zou zijn gegooid, pro beerde na afloop van de door Groningen met 3-0 (Koeman scoorde gisteravond nadat het duel met een stand van 2—0 was hervat) ge wonnen wedstrijd, zelfs lollig te zijn door op te merken: „Ik dacht dat het supporters van me waren". Voor het overige was Bischot bij zonder strijdvaardig. Ton Zwikstra, de voorzit ter van Telstar, die anders nooit met uitwed strijden meegaat, vertelde: „Wij draaien na tuurlijk op voor de kosten van het kort ge ding dat we hadden aangespannen om zonder publiek te spelen. Dat kost ons ongeveer 7000 gulden, maar voor je principles moet je wat over hebben". Scheidsrechter Thomas uit Amsterdam hervat te het duel met een scheidsrechtersbal. Een verrassing, want iedereen had verwacht, dat met een ingooi zou worden begonnen. Thomas na de wedstrijd: „Een ingooi leek me niet zo slim. Dan had ik moeten beginnen op de plaats waar vorige week dat mes werd ge gooid. De middencirkel leek me daarom een betere plaats". De drie spelers die de vorige keer waren uitgevallen, mochten gisteren weer meedoen, maar dat hield wel in dat Gronin gen geen wisselspelers meer mocht inzetten en Telstar nog slechts één. De stand in de nacompetitie is nu: 1. Fortuna SC 46; 2. Willem II 45; 3. Groningen 4—3; 4. Telstar 42. m DOSENDAAL Atletiek ^^een zomersport maar Ne- atleten kunnen sport maar zelden on- r zomerse omstandigheden oefenen. Wanneer de om- indigheden dan eens ide- I zijn zoals gisteravond Roosendaal tijdens de in- landwedstrijd voor da- s en heren tegen Noorwe- dan komen er ook estaties. Twee Nederland- records van respectieve- t Harry Schutting (400 •ter in 46.11) en Henk ouwer (10.52 op de 100 •ter) waren er het bewijs rry Schulting wiens vijfde 1 »ats op de 400 meter hor- n bij de Europese kampi- :happen in Praag hier Nederland nooit de waar- heeft gekregen die verdiende, loste Koel jsbers af als recordhouder de 400 rpeter. Schulting ;ft zijn zinnen gezet op Nederlandse record op 400 meter horden van de te vroeg gedwongen gestopte Frank Nusse. De ierdammer liep vier geleden in Zurich 49.48 inden, een tijd die Schul- g in 1978 op 0.36 secon- benaderde. - n internationaal minder lalte was de 10.52 van ouwer op de 100 meter. Arnhemmer liep onlangs Nijmegen 10.03 handgek- «Üct Schutter zorgde drie ;en na zijn tienkamp in met 4.80 bij het pols- oogspringen voor de Nederlandse seizoen- atie. j de dames was de 4.05.4 Harry Schulting (op archieffoto) is de nieuwe Nederlandse recordhouder op de 400 meter met een tijd van 46.11 waarmee Grete Waitz de 1500 meter won, van absolu te wereldklasse. De tweevou dige winnares van de Cross des Nations was eep klasse apart. Tilly Verhoef gaat zich steeds beter ontwikke len op de 400 meter. De Dordtse, die afgelopen zater dag in Brussel 54.07 liep, won in Roosendaal in 53.05 en is het nationale record van Trudy Ruth (52.45 uit 1972 bij de Olympische Spe len in München) dicht gena derd. Conny Vermazen zorg de voor een dubbel Neder lands succes. Zij verbeterde haar persoonlijke record tot 53.80. Een verbetering van het nationale record op de 4 x 400 meter, dat de Neder landse ploeg zondag in Brussel tot op 0.8 seconde benaderde, zit er voor don derdag zeker in. Verheugend was de terug keer van Elly Hense. De Haagse sprintster heeft dit seizoen nog niet kunnen lo pen door een blessure, maar maakte in Roosendaal haar rentree. Na een 100 meter buiten de wedstrijd in 12.00, vormde zij aan het slot van die eer ste dag een sterke schakel in de 4x 100 meter-ploeg, die na een slechte start van Martha Derby echter werd goedgemaakt door Elly Hen- se, en de winnares van de 100 meter Els Vader. Tilly Verhoef bracht de formatie in 45.15 over de streep. De 4x100 meter-ploeg bij de heren in de samenstelling Theo Kuyvenhoven, Ray mond Heerenveen, Bert Lam beek en Henk Brouwer moet bij wat meer wissel trainingen in staat worden geacht het inmiddels acht jaar oude nationale record (40.00) te verbeteren. Het viertal kwam uit op 40.32. Voor de heren zal het verbe teren van het nationale re cord heel wat eenvoudiger zijn dan voor de dames, die aankijken tegen een 43.40 van de ploeg, die bij de Olympische Spelen van Me- xico-Stad enkele minuten het wereldrecord in handen had en in de finale uiteinde lijk vierde werd. Na de eer ste dag leidt Nederland zo wel bij de dames (42—30) als bij de heren (5352). K4Z* In de finale om het Europees kampioenschap basketbal bleken de Russische reuzen te lang voor de Israëlische spelers o.l.v. Klein. TURIJN Davids kunnen niet geregeld Goliaths verslaan. Israël heeft het ondervonden in de finale van het Europees basketbalkampioenschap. De reus was te sterk. Rusland werd winnaar (98-78). Wat hield het vernuft van Mosje Berkowitsj, Barry Leibowitsj en Viktor Moskowitsj tegen de gemiddeld langste ploeg uit het toernooi, die ook nog uitzonderlijke bas ketbalkwaliteiten heeft Rusland bezit namelijk niet alleen de reus Wladimir Tkatsjen- ko (2.20 meter), maar ook nog Zamoehamedov (2.06 meter). Misjkin (2.05 meter), Lopatov (2.05 meter), Belostenniji (2.14 meter), Zjigilji (2.07 meter). Met vernuft en wilskracht had Is raël Joegoslavië kunnen verslaan (een punt verschil), Tsjecho Slowakije kunnen bedwingen (een punt in de verlenging), maar dat is niet voldoende tegen de Russen, want bij Israël reiken alleen Silver, Yanai en Menkin net boven de twee me ter uit Rolf Klein, de Israëlische coach, had zondagavond geprobeerd zijn kracht verborgen te houden door niet zijn sterkste ploeg in te zetten in de eerste confrontatie met Rusland. Alexander Gomelski deed het ook niet, maar won wel zoals hij wilde: 92- 71. De tweede en beslissende wedstrijd moesten Klein en zijn mannen niettemin laten lopen, omdat Rusland één verrassing in hun nadeel in het toernooi (tegen Spanje) meer dan vol doende vonden. Sponso ring wereldbeker bijna rond DEN HAAG Het Ministe rie van Landbouw en Visse rij zet de plannen om het cir cuit concoursen hippique voor de wereldbeker voor springruiters te sponsoren vooralsnog door. Dat isgisteren in Den Haag tijdens een bijeenkomst, waaraan naast ambtenaren- van het ministerie ook verte genwoordigers van de Inter nationale Hippische Federatie en van de eerste sponsor (een Zweedse automobielfabriek) deelnamen, gebleken. De ver wachting is dat de besprekin gen binnen enkele weken kunnen uitmonden in een in tentieverklaring van betrok ken partijen. De Nederlandse bijdrage kan oplopen tot een bedrag van circa 600.000 gul den per jaar voor een periode van drie jaar. Wereldkampioen Kaïpov wint schaakvierkamp WADDINXVEEN Wereld kampioen Anatoli Karpov Is gisteren in Waddinxveen offi cieel winnaar geworden van de internationale schaakvier kamp. Door de twee remises in de partijen voor de vijfde en voorlaatste ronde (Hort Sosonko en KavaJekKar pov) werd de rus onbereik baar voor zijn naaste „ri vaal". Hort, die een achter stand heeft van anderhalf punt. De belangstelling ging dit keer vooral uit naar het duel HortSosonko omdat de Tsjechoslowaak tevoren had laten weten op winst te zullen spelen. Sosonkp kreeg het in derdaad zwaar te verduren. Zijn koningsstelling kwam op de tocht te staan en Hort be schikte over twee machtige lopers. Maar Hort miste zijn grote kans. Na 17 Exd4 in plaats van 17. Pxd4 had hij een uitstekende aanvalsstel- ling gehad. Zoals het nu in de partij verder ging zag Hort geen andere weg dan het snel forceren van eeuwig schaak via een tamelijk goed koop uitziend stukoffer. Stand. 1. Karpov 4 punten: 2. Hort 2 1/2; 3. Kavalek 2; 4. Soson ko 1 1/2. (Van onze sportredactie) POELDIJK De 22-jarige Peter KoppePt uit Monster zege vierde gisteravond voor-ongeveer vijfduizend toeschouwers in de Ronde van Poeldijk over honderd kilometer. Voor de ren ner uit de Nederlandse militaire ploeg betekende dit na Acht maal zijn tweede zege in dit seizoen. Hij ging alleen over de eindstreep en had bijna een halve ronde voorsprong op een groepje van acht renners, dat een hele ronde voorsprong had genomen op het peloton. Harry de Boer uit Hilversum ging als tweede over de eindstreep voor Theo Hogervorst uit Pij- nacker. De ongeveer negentig renners gingen in een hoog tempo van start. Wim van Steenis, de nieuwe aanwinst van de merken ploeg De Wit/Vrolijk die recent twee overwinningen boekte, ging door afwezigheid van Bas van Lamoen van start in de leiderstrui van de negen Westlandse ronden. Hij stapte echter snel af. Met nog vijftig ronden was er een kopgroep die een ronde voorsprong had genomen. Daarin zaten: De Boer, Theo Hogervorst, Peter Koppert, Gerrit Kuit, Jan van Tilborgh, Henk van Weers, Sybrand Wiersma, Hans van Rossem en Mar tin Visser. De laatste twee vielen later af. Vanuit het peloton deden nog wel enkele renners pogingen om naar deze groep te springen, maar het lukte hen niet. De uitslag: 1. Peter Kopperf; 2. Harry de Boer; 3. Theo Ho gervorst; 4. Henk van Weers (Den Haag); 5. Jan van Tilborgh (Bergen op Zoom); 6. G. Kuit (Zwanenburg); 7. Sybrand Wiers ma (Den Haag); 8. Barend Huveneers (Amsterdam): 9. Mario van Vlimmeren (Hoeven); 10. Jos Kieftenburg (Wervershof). Bij de dames zegevierde Keetie van Oosten-Hage voor N Streef, Anne Möhlmann-Riemersma en de Haagse Moniqu. Kauffman. Bij de nieuwelingen was R. Elshof de sterkste en bij de junioren John Roozenburg uit Rijswijk. ker en Pakker in (dtoemooi bledon IPTON De Neder- speelsters Mariëtte er en Marcel la Mesker m zich gisteren in Roe- ton geplaatst voor het senkelspel van het ernooi om de tennis- schappen van Wim- dat maandag in Lon- jint. Mariëtte Pakker [in de derde ronde van alificatietoernooi met van de Amerikaanse [iter Yeargin en Marcella zegevierde op eenvou- wijze (tweemaal 6-2) [de Australische Saliba. heren verwierven de Charlie Passarell en Onny Parun (NZ) de eerste ronde t hoofdtoernooi. Stöve werd in de derde damesenkelspel van het itionale tennistoernooi ast bourne uitgeschakeld, erloor met 6-2, 6-2 van de ikaanse Chris Lloyd- I. Billie Jean King trok i haar partij tegen Reid terug met een kt beenspiertje. tfenduel jl/LGB EN De volledige Se van De Zijl/LGB speelt fin in de wedstrijd tegen Hongaarse VISMU S.K zentes. Dat betekent dat Jaap Koorevaar en Stan Belkum, spelers die idag met de Nederlandse ■poloselectie afreizen Italië van de partij zijn. s van handeling is ibad De Zijl, de wed- li I begint om kwart over iterballet op ïiswijkseweg TERMEER - Bij hei- zaamheden voor de fun- van het viadukt over leiswijkseweg in Zoeter- is gistermiddag een «waterleiding geraakt, door ontstond een water- waarvan het verkeer de Bleiswijkseweg veel 'ondervond. (van onze sportredactie) WASSENAAR Voor stal Knijnenburg uit Nootdorp was het gistermiddag op Duindigt een goede dag. Guus Knijnenburg zelf zege vierde zeer fraai in de ope ningskoers met Rasch Hano ver. ondanks het feit dat hij veertig meter aan de kop- paarden moest geven. Zijn leerling J.H.M. van der Pijl zegevierde even later met Majoor Rara. Na de start nam deze combinatie de lei ding en stond deze niet meer af. Geen enkele jockey of pikeur boekte op het zonnige Duin digt een dubbele overwinning. In het algemeen deden de fa vorieten hun plicht. Outsider Mac Roodnoot met John de Leeuw zorgde in de laatste koers voor een grote verras sing door als eerste over de streep te gaan tegen een cóte van ƒ75,60 winnend. De uitslagen: PARIEN-PRUS 2120 m: 1. Rasch Hanover (A. T. Knijnenburg) 3.00.6, 1.24.4, 2. Romaiaprise, 3. Shilling. Winn. 3.10; pl. 1.50, 4.90, 2.40; kopp. 76.00; trio 1.814.40. THE SAINT-PRIJS 2040 m: 1. Reddy Go (T. Schoutrop) 2.54.7, 1.25.6, 2. Petulance, 3. Ose du Coq d'Or. Winn. 3.60; pl. 1.60, 1.30; kopp. 2.60. HEXHAM-PRIJS 1800 m: 1. Ma Fille (J. H. Smith) 1.58.7, 2. Box berger Tulp, 3. Polonaise. Winn. 6.60; pl. 1.40, 1.30, 1.40; kopp. 7.50; trio 109.80. Niet gestart: Lucky Amber. DOUBLE SIX M-PRIJS 2520 m: 1. Majoor Rara (J. H. M. v.d. Pijl) 3.25.8; 1.22.3. 2. Paljas Hanover, 3. Obarator. Winn. 2.90; pL 2.50, 9.80; kopp. 7.90. MESS ID O R-P RIJS 1600 m: 1. Olke Oostwijck »(T. H. Kooyman) 2.10.0, 1.21.3, 2. Pollux. 3. Ballant Way. Winn. 11.30; pl. 3.60, 2.70, 2.00; kopp. 15.10; trio 366.00. KELSO-PRUS 1000 m: (T. Cain) 1.04.5, 2. Royal Charlie, 3. Liz Raaphorst Winn. 5.30; pl. 1.60, 1.80, 1.40; kopp. 5.70. Niet gestart. Tatort LORD MAIRE-PRUS 2040 m: 1. Ramzes (M. Bouwhuis) 2.47.9, 1.22.3, 2. Paulien Laren, 3. O Be- nto. Winn. 4.40; pl. 1.40, 1.50, 1.50; kopp. 6.60; trio 122.10. GREGOR-PRIJS 2M0 m: 1. Micky (J. Wagenaar) 2.44.8, 1.20.8. 2. Op- sulent Pride, 3. Nevada K. Winn. 1.80; pl. 1.10, 1.30, 1.70; kopp. 2.00. HXJNTINGDON-PRIJS 2100 m: 1. King Kong (A. W. Jones) 2.17.4, 2. King of Honesty, 3. Margot Winn. 1.90; pl. 1.10k 3.00, 5.70: kopp. 5.50; trio 327.30. FORGES-PRIJS 2M0 m: 1. Mac Roodnoot (J. de Leeuw Jr) 2.43.8,1.20.3, 2. Nilson B, 3. Orion Dakota. Winn. 75.60; pl. 1.10, 1.10; kopp. 37.40. TOTALISATOR-OMZET 368.260,-r. LAAX Het is zeer waarschijnlijk dat een renner van de ploeg van Peter Post, evenals vorig jaar, de Ronde van Zwitserland zal winnen. In 1978 ging de zege naar Paul Wel lens, nu heeft rijn land- en teamgenoot Wil- fried Wesemael de beste vooruitzichten op de eindoverwinning. Hoewel de 29-jarige Belg gisteren in de achtste etappe met een achter stand van 3 minuten en 54 seconden op win naar Battaglin eindigde, versterkte hij ri£i leidende positie in het algemeen klassement. Gerrie Knetemann, die dinsdag de rit naar Locamo won en oprukte naar de derde plaats in de rangschikking, is na de etappe van gis teren uitgeschakeld. De wereldkampioen was al achtergeraakt toen een kopgroep onder aanvoering van Battaglin en de Fransman Bu- solini dertig kilometer voor de eindstreep aan de beklimming van de Lukmanierpas, de voornaamste hindernis in deze 139 kilometer lange rit naar Laax, begon. De Italiaan Bat taglin, die in de ronde van vorig jaar drie etappes won, maar tot dusver teleurstellend had gereden, wist in de slotfase een voor sprong van 1.41 op zijn medevluchter op te bouwen. De uitslag van de achtste etappe: 1. Giovanni Bat taglin (Ita) 3 uur 54 minuten en 41 seconden (gem. snelheid 33.626 km/u); 2. Patrick Busolini (Fr) op 1.41' 3. Michel Pollentier (Bel) op 3.19; 18. Henk Lub- berding (Ned) op 4.02; 29. Gerrie Knetemann op 14.49; 30. Aad van den Hoek op 14.49; 43. Jan Raas op 16.02; 56. Bert Scheunemann op 16.28. Het algemeen klassement: 1. Wesemael (Bel) 34 uur 36 minuten en 28 seconden; 2. Pevenage op 4.15; 3. Lienhard op 4.20; 8. Welens (Bel) op 6.21; 11. Lub- berding op 6.59; 21. Knetemann op 12.19; 32. Raas op 26.51; Van den Hoek op 36.40; 55. Scheugemann op 41.37. De Ronde van de Aude De Belg Mare Renier heeft gistermiddag het tweede gedeelte van de tweede etappe van de Ronde van de Aude, van Cuxac naar Bram, gewonnen. Hij versloeg in de sprint de Frans man Jean-Louis Gauthier, de Nederlander Jan Aling en acht andere renners. Hennie Kuiper, die ook in de eerste groep zat, .werd tiende. De Belg Criquielion won de eerste helft van de tweede etappe, een afstand van 50 kilome ter in 1 uur 32 minuten en 7 seconden. Fran cesco Moser behield de leiding in het alge meenklassement Het algemeen klassement: 1. Moser (Ita) 9 uur 10 mi nuten en 40 seconden; 2. Villemiane (Fr) op 5 sec.; 3. Laurent (Fr) op 7 sec.; 4. Van den Haute (Bel) op 11 sec.; 5. Schepers (Bel) op 14 sec.; 6. Martinelli (Ita) op 19 sec.; 7. Kuiper (Ned) op 4.42; 8. Legeay (Fr) op 5.42; 9. Van Calster (Bel) op 5.44; 10. Perret (Fr) op 5.55; 11. Aling (Ned) op 5£8. VOORBURG De jeugdinternational volley bal Wim Koot uit Delft zal komend seizoen uitkomen voor Corbulo uit Voorburg. SITTARD De gemeente Sittard heeft beslo ten de subsidie aan Fortuna SC met de nieuwe naam Fortuna §ittard tot 1983 te verhogen tot 150.000 gulden. NAPELS Er zijn weer drie nieuwe beker winnaars bekend. In Italië won Juventus met 21 van Palermo. In Wenen speelde' Wacker Innsbruck met 1—1 gelijk tegen Admira/Wac- ker Wien, maar had de thuiswedstrijd al met 1—0 gewonnen. Servette was in Bern (Zwi) te sterk voor Young Boys (3—2). Wereldkampioenschap zeilen in Scheveningen DEN HAAG De eerste en tweede Scheve- ningse binnenhaven vormen de thuishaven van de 56 jachten uit twaalf landen, die van 13 t/m 19 juli a.s. strijden om het wereldkam pioenschap in de half ton cup-klasse. Het betreft zeegaande zeiljachten met een to tale lengte van negen meter, die zodanig zijn gestandaardiseerd dat er geen handicap-for mule behoeft te worden toegepast. Nederland is vertegenwoordigd met tien jachten, waaron der die van de kanshebbers Jim Lensveld, Jack Hellemans en Jan Leenaars. EINDHOVEN Willy van de Kerkhof van PSV heeft zijn contract met de Eindho- vense vereniging met drie jaar verlengd. PSV heeft na die termijn, vaö de Kerkhof is dan 30, geen optie op de middenvelder. Met René van de Kerkhof, voor wie wel buitenlandse be langstelling bestaat, maar waarbij de vraagprijs van PSV een struikelblok vormt, worden komende week de on derhandelingen voortgezet Gianni Rivera trekt zich terug uit het actieve voetbal. Hij ontving indertijd de gouden bal toen hij zijn 500ste wedstrijd speelde in de Italiaanse competitie. De veelvoudige Italiaanse voetbalinternational Gianni Rivera, bijgenaamd de „Gol den Boy" zal niet meer voor AC Milan spelen. Gisteren maakte hij zijn terugtreden bekend. Rivera, die de laatste jaren ook vice-president van Milan was, zal in het komende sei zoen als manager van de Ita liaanse kampioen fungeren. Zeventien seizoenen speelde Rivera voor AC Milan. In deze periode kwam hij in meer dan 500 wedstrijden voor zijn vereniging uit. Dave Watson, die 46 keer voor de Engelse nationale ploeg speelde, gaat Manches ter City verlaten. De Brit te kende een tweejarig contract voor de Bundesligaclub Wer- der Bremen. Het aantrekken van Watson komt de West duitsers op bijna een miljoen gulden te staan.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13