EEG bereid tot gezamenlijk energiestandpunt vïrfenis van de oorlog 'sn ruzie met China 3epalen Vietnamees vluchtelingenprobleem Hooggerechtshof Israël laat werk aan nederzetting stilleggen cï jrdt niet LULE AFGETREDEN ALS PRESIDENT VAN OEGANDA Splitsing in partij van Muzorewa Mitterand neemt zetel Europees Parlement niet Sandinisten wijzen onderhandelingen met Somoza af agner !m: tgeleverd r. Overvallers NAVO- bivak bekennen GISCARD OPTIMISTISCH BIJ TOPBERAAD >AG(ÏTENLAND LEIDSE COURAN DONDERDAG 21 JUN11979 PAGINA 11 ng JL de onze correspon- direct John Gittings) r CII Aanval is ïeefijeste verdediging, het Vietnamese d gedacht taeb- i-s Ln Hanoi heeft de vookritiek van de in- stan ionale samenle- ereiiop het groeiende Da telingenprobleem roord met tegen- l „De discjoc- igspiin Peking hebben ie^ieuwe hit ont schreef Nhan de krant van de mejunese Arbeider- vorige week, gaat over de ie van onze telingen". ^^rant stelde verder 1 op zich scherpe 10 „Wij zouden willen weten hoe ekomen is dat in \ste tien maanden 978 50.000 Chine- ran het vasteland Hong Kong tten, althans vol- de cijfers van de Maar die steek water was uiter- een wat kinder- v"g welles-nietes-ar- nt". Het verklaart 6011 niets over de rol emade Vietnamese re- g, die door veel n hfen in Zuidoost ervan wordt ver- de grote uittocht ^{landgenoten meer oogluikend toe te mhe a mi Vietnam zich voelt. Het land t de huidige si- in raad een ie, zo gelooft ig stelUg, ge in werd door vijandige mach- iamese bewind de oorzaak - vluchtelingen- voomamelijk factoren ligt factor is de ive oorlog" Amerika te- Tietnam werd ge en de nog belan- „neo-kolonialis- erfenis" van die Met andere ïn: er bevinden i het zuiden dui- i Vietnamezen, maatschappij, hebben familiele- het buitenland; anderen „willen zich niet aanpassen aan de moeilijke na-oorlogse omstandigheden van het land, en het harde werken dat nodig is in de nieuwe samenle ving". De tweede factor gaat echter nog dieper en het is waarschijnlijk dat dit punt de trotse maar vermoeide leiders in Hanoi er toe ge bracht heeft het vluch telingenprobleem op zo'n hooghartige wijze aan te pakken. En dat is de rol van China. Al tegen het eind van de jaren zestig konden de Vietnamese leiders nau welijks verhullen dat de kritiek, die Peking op hun beleid had, hen bijzonder irriteerde. In die tijd steunde Chi na het Vietnamese be wind nog, en dat maakte alles weer een beetje goed. Maar na 1975 was die hulp het vermelden niet meer waard. Van de hulp die Vietnam van Ame rika had verwacht (in de vorm van. schade loosstelling of gewone handel) kon niets te rechtkomen, omdat de Amerikanen de Chine- ken niet voor het hoofd wilden stoten. Hanoi heeft nooit ont kend dat 230.000 vluch telingen de grens met China zijn overgesto ken. Voor het grootste deel waren dat Hoa, die etnisch gezien Chi nees zijn. In het noor den van Vietnam, dat dichter bij de grens ligt, waren de anti-chi- nese gevoelens sterker dan. in het zuiden, waar de Hao meer in de grote steden leven en daarom beter in de samenleving zijn opge nomen. In ieder geval werden die anti-chinese gevoelens nog extra ge voed door de steun die China gaf aan Pol Pots regime in Kampuchea (Cambodja). Na de Chinese inval van dit jaar in het noorden van Vietnam raakten sommige Viet namezen zo verbitterd, dat ze nu het liefst ie dere Hoa zo snel moge lijk het land zien verla ten, wat de wereldopi nie er ook van vindt. Dat is dezelfde meedo genloze maar doortas tende redeneertrant, die in 1954 tot Dien Bein Phu, in 1968 tot het Tetoffensief en vo rig jaar december tot de snelle actie tegen het Cambodja van Pol Pot leidde. Een groeiend aantal bootvluchtelingen is echter geen Hoa maar ethnisch Vietnamees. De Vietnamese ambas sadeur in Peking, Nguyen Trong Vinh, heeft dit vorige week toegegeven. „Het is waar dat zich onder de gegoede burgerij, de kapitalisten, de landei genaren en hoge functi onarissen van het oude regime veel mensen be vinden die ons systeem haten", zei de ambassa deur. Hij gaf ook toe dat er „op lager niveau mis schien wat corrupte ambtenaren zijn", die de vluchtelingen voor hun vertrek uitzuigen. Geen enkele Vietname se bron heeft tot nu toe de wijdverspreide (en door de vluchtelin gen zelf genoemde) ge ruchten bevestigd, dat iedere bootvluchteling een belasting van min stens vier gouden taels (ongeveer 2500 gulden) moet betalen voor zijn vertrek. Meestal beste den de vluchtelingen al hun spaargeld hieraan, en er zijn sterke aan wijzingen dat familiele den in het buitenland geld naar Vietnam moeten sturen om hun dierbaren het land uit te helpen. Vorige week werden in Ho Chi Minh-stad, het vroegere Saigon, hoge straffen uitgedeeld in (voor zover men weet) het eerste proces tegen vluchtelingensmokke- laars. Vietnam heeft deze Nog eens 300 vluchtelingen naar ons land DEN HAAG - Minis- ter van der Klaauw voert overleg met staatssecretaris Haars over het opnemen van nogmaals 300 Vietna mese vluchtelingen in ons land. Deze drie honderd komen boven de 366 Vietnamezen (66 van ben komen zondag in ons land aan), voor wie al plannen tot op neming in ons land ge reed liggen. Minister Van der Klaauw staat positief tegenover het denkbeeld van kamer lid Gualthérie van Weezei (CDA) om Suri name te interesseren voor bet opnemen van Vietnamese vluchtelin gen. Maleisië beeft gis teren zes boten met 585 vluchtelingen aan boord naar open zee laten slepen. Sommige boten waren eerst ge repareerd en de men sen waren van voedsel voorzien. Voor de kust van Vietnam liggen nog zeven schepen om nieuwe vluchtelingen op te nemen. Paus Jo hannes Paulus heeft een beroep gedaan op ,Aet geweten van de mensheid" om Vietna mese vluchtelingen een permanent onderdak te verlenen. maand ook een over komst gesloten met de Hoge Commissaris voor Vluchtelingenzaken van de VN, en beloofd te proberen orde op za ken te stellen. Het pro ces tegen de smokke laars, die veel verdiend hadden aan de ellende van anderen, is mis schien een aanwijzing dat Vietnam serieus vap plan is een einde te maken althans aan de ergste excessen. (Copyright The Guardi an) Meer dan een dozijn scheepjes, volgepakt met vluchtelingen, liggen nog voor anker in de kroonkolonie Hong Kong. iv n SILIA (DPA) Het Bra- inse hooggerechtshof v i gisteren besloten de malige commandant van vernietigingskampen 1. de nazi's, de 67-jarige tav Franz Wagner, niet e leveren. londsrepubliek, Polen, Is- en Oosterijk hadden om tiers uitlevering gevraagd, oer is sinds 30 mei van vorige jaar in Braziliaan- ichtenis. JERUZALEM (Reuter) - Het Israëlische hooggerechtshof heeft gisteren het werk aan een omstreden joodse neder zetting in het bezette deel van Jordanië laten stilleggen. Naar aanleiding van een klacht van de Arabische eige naars wier grond voor de vestiging voor de veiligheid van de staat noodzakelijk is. Het gaat om de nederzetting Elon Moreh, waarvoor op 7 juni joodse kolonisten en Is raëlische bezettingstroepen in een dichtbevolkt gebied voor „veiligheidsdoeleinden" 80 hectare grond opeisten. Het feit dat de Arabische bewo ners zonder meer van hun land werden gezet, enkele uren voordat de kolonisten met bulldozers aan het werk gingen, wekte veel veront waardiging, niet alleen in Arabische en andere landen, maar ook in Israël zelf. Zo waren de ministers- van de fensie en buitenlandse zaken, Ezer Weizman en Mosje Dajan, tegen de vestiging ge kant Zij werden echter in het kabinet ruimschoots over stemd. Bij het. voorlezen van het ar rest leverde president Mosje De afgetreden president Luie. KAMPALA (AP) De regerende politieke partij in Oeganda, het Nationale Bevrijdings front, heeft gisteren de pro-westerse vroegere minister van justitie Godfrey Binaisa be noemd tot president van Oeganda. Eerder op de dag was de oude president, Yusufu Lulu, afgetreden omdat hij „geen conflict wilde la ten ontstaan" rond zijn persoon. Luie werd in april president nadat het Natio nale Front er samen met Tanzaniaanse troe pen in was geslaagd dictator Idi Amin te ver drijven. Binaisa is beëdigd door opperrechter Sam Wambuzi. De plechtigheid had plaats op de trappen van het parlementsgebouw. Binaisa verklaarde: „Wij zullen in staat zijn een weg van vooruitgang en welvaart voor dit prachtige land te betreden". Hij kondigde aan dat hij later een verklaring voor het volk zou afleggen. De presidentswisseling vormde de climax van twee maanden onafgebroken onderlinge strijd tussen president Luie en leden van het bevnj- dingsfront. Als gevolg van deze twisten achter de schermen waren de openbare zittingen van het orgaan dat dienst doet als het parlement, de adviesgevende raad, uitgesteld. Luie heeft zijn ambt 69 dagen bekleed. Afge lopen dinsdag had hij voor de derde maal in twee weken kabinetswijzigingen aangekondigd, hetgeen kennelijk de druppel was die de em mer heeft laten overlopen. Oppervlakkig gezien ging het om een strijd tussen het parlement en het kabinet Op de achtergrond speelden even wel stammentwis ten, regionale en ideologische verschillen een rol. SALISBURY (AP) - Acht le den van de UANC, de partij van premier Abel Muzorewa zijn gisteren uit het Zimbab we Rhodesische parlement gestapt. James Chikerema, de eerste vice-voorzitter van de UANC, een van de weggelo pen parlementsleden, heeft gezegd dat de partij geen. en kele vorm van kritiek op bis schop Muzorewa duld. v Met het opstappen van de acht leden van de UANC, heeft Muzorewa zijn meerder heid van twee zetels in het 100 zetels tellende parlement verloren en zijn opnieuw vra gen gerezen over de levens vatbaarheid van zijn „rege ring van nationale eenheid". De dissidenten hebben de vorming van een nieuwe par tij aangekondigd: de Zimbab we democratische partij. Een woordvoerder van de groep, Essiah Zhuwarara, ont kent dat stammentwisten ten grondslag lagen aan de split sing. Alle acht zijn echter le den van de Zezoeroestam, die behoren tot het Shona-volk. De Shona-leiders klagen dat zij slechts enkele minder be langrijke posten hadden ont vangen in het kabinet van Muzorewa, terwijl zij wel de grote meerderheid van stem mers hadden gevormd op de bisschop. De Zezoeroe-leden van de UANC hebben geprotesteerd dat de premier de sleutelpos- ten in zijn kabinet heeft uit gedeeld aan leden van zijn ei gen Manyika-stam. Afgelopen maand beschuldigde Chikere ma Muzorewa van „nepotisme en mafiapraktijken". De acht weggelopen parle mentsleden verklaarden op een door hen gegeven pers conferentie dat zij hun zetels iri het parlement zullen blij ven bezetten en oppositie gaan voeren tegen UANC. VERONTWAARDIGD OVER HERTELLING PARIJS De leider van de Franse socialistische partij, Francois Mitterand, heeft gisteren bekend gemaakt dat hij zijn zetel in het Europese parlement, waarvoor hij 10 juni was gekozen, niet zal bezetten. In een verklaring die gisteren in Parijs is uitgegeven zegt de socialistische leider zich „beledigd" te voelen over het -besluit van de Franse Nationale Commissie „ten onrechte een zetel meer toe te kennen aan de regeringslij st". Bij een officiële hertelling van de bij de Europese verkiezin gen in Frankrijk uitgebrachte stemmen moesten de socialisten een zetel inleveren ten gunste van de regerende centrum-recht se coalitie die daarmee van 25 op 26 zetels kwam. De socialis ten houden nu nog 21 zetels over. De leider van de Franse gaullisten, Jacques Chirac, heeft na het opvallend grote verlies van zijn partij bij de Europese ver kiezingen sterk moeten inbinden. Weliswaar blijft Chirac aan het hoofd van zijn partij staan, maar het is duidelijk dat hij zijn tactiek zal moeten veranderen evenals de ondemocratische wijze waarop hij de partij tot dusverre geleid heeft Chirac die in het verleden de samenwerking met de andere regeringspart ner, de partij van Giscard d'Estaing op het spel heeft gezet, zal geen knuppels meer in het hoenderhok kunnen gooien en heeft meesmuilend en aarzelend beterschap beloofd. i- V Een soldaat van de Nicaraguaanse Nationale Garde schiet de Ame rikaanse journalist Bill Stewart (midden) dood. SAN JOSE, MANAGUA De door Sandinistische guerrilla strijders benoemde nieuwe regering van Nicaragua heeft hier gisteren doen weten op geen enkele wijze te willen ingaan op voorstellen om met de liberale partij van Somoza in contact te treden en gezamenlijk te zoeken naar een oplossing van de landsproblemen. „Het is te laat geworden voor wat voor kans op een verzoe ning dan ook", aldus de Sandinisten die een voorlopige rege ring hebben gevormd bestaande uit linkse en gematigde ele menten. President Somoza is bereid een vergadering van de Organisa tie van Amerikaanse Staten bij te wonen ter bestudering van de toestand in zjjn land. Een Amerikaanse journalist van de Amerikaanse televisiemaat schappij ABC is door een lid van de Nationale Garde in Ma nagua doodgeschoten. Somoza heeft gezegd dat de soldaat die de verslaggever én zijn chauffeur in koelen bloede doodschoot, voor de krijgsraad zal moeten verschijnen. Landau van het hooggerechts hof scherpe kritiek op de re gering. Hij zei „de woede en de bittere gevoelens" van de onteigende Arabieren te kun nen begrijpen. De Israëlische regering heeft gisteren voorts scherpe kritiek geleverd op de jongste verkla ring van de EG inzake de Is raëlische politiek betreffende het Midden-Oosten en de ne derzettingen. Zij heeft de ne gen landen van de EG verwe ten door hun houding het vredesproces in het Midden- Oosten niet te hebben bevor derd. BUECKEBURG - Twee van de zes neo-nazi's die in het Duitse Bueckeburg terrecht staan wegens overvallen en neo-nazistische activiteiten, hebben gisteren bekend dat zij in februari 1978 een over val hebben gepleegd op het Nederlandse NAVO-bivak bij Bergen-Hohne. Schulte en Wegener gaven toe onder bedreiging van wapens vier Nederlandse soldaten te hebben overvallen en vier machinepistolen en zes maga zijnen te hebben geroofd. S iist£ speciale verslaggever Rik in 't Hout) Dpn lAATSBURG - Er is een goede kans, iaat de Europese Economische Gemeen- en P (EEG) erin zal slagen een gemeen- hijg 'PPelijk standpunt in te nemen ten 7ien van de huidige energieproble- President Giscard d'Estaing van rijk denkt dat de Europese Raad, vergadering van regeringsleiders van EEG, die vandaag en morgen onder p£ voorzitterschap in Straatsburg jolr|K gehouden, zal instemmen met een pse tekst. essentie van deze tekst is, dat de ne- landen van de EEG de energiepro- natiek erkennen als een gemeen- •ppelijke zaak, die zij alleen door van een gezamenlijke inspanning de baas kunnen worden. Daarvan uit gaande zullen zij, aldus Giscard, onder meer het voornemen uiten de handel in olie en olieprodukten onder regeringstoe- zicht te stellen, zowel binnen de grenzen van de gemeenschap als ook op de vrije markten van Rotterdam en Genua. Dit om de eigén economie te beschermen, en om de landen van de OPEC gunstig te stemmen tegenover het westen. Het opti misme van de Franse president, dat hij aan de dag legde in een televisie-inter view, is gebaseerd op de resultaten van de vergadering van de EEG-energieminis- ters maandag in Luxemburg, Frankrijk ziet het als een overwinning van zijn kant, dat de energieraad de politieke wil uitsprak om rust te brengen aan het oliefront. Dat drie landen. West-Duits- land, Groot-Brittannië en Nederland, gro te vraagtekens plaatsten bij de meeste voorstellen van „Parijs", mag Giscard niet verontrusten. „We zijn een stuk dichter bij elkaar gekomen en daar ging het om." De toenadering, waar Giscard op wees,- bestond vooral daaruit, dat de Energie- raad in principe accoord ging met een richtlijn, waarbij de EEG-landen zich verplichten een registratie in te voeren van alle transacties binnen hun grenzen betreffende ruwe olie en olieprodukten. Volgens de Franse energieminister Gi- raud zal dit de oliehandel doorzichtiger maken en ertoe bijdragen, dat de prijzen op een aanvaardbaar niveau blijven. Deze richtlijn zal overigens niet eerder van kracht worden dan nadat ook de Verenigde Staten en Japan beloofd heb ben een dergelijke maatregel te nemen. West-Duitsland. Groot-Brittannië en Ne derland, die deze voorwaarde aan de EEG-verordening verbonden, menen na melijk dat de „vrije" markten, (zoals die van Rotterdam en Genua), alleen op we reldniveau kunnen worden aangepakt. Hoe het ook zij, de Fransen geloven dat het met die registratie niet meer mis kan gaan. Dit omdat minister Giraud, bij zijn recente bezoek aan Washington, van de Amerikaanse regering gehoord zou heb ben, dat deze wil meewerken aan het on der controle brengen van de „vrije" han del. Volgens Giraud is het dan ook zo goed als zeker, dat de V.S. („en dus ook Japan") op de economische topconferen tie van eind volgende week in Tokio, ak koord zullen gaan met een dergelijk Eu ropees voorstel. Met deze registratie, gepaard aan een wekelijkse analyse van de prijzen op de vrije markten van Rotterdam en Genua, die door de Europese Commissie (dage lijks bestuur van de EEG) gemaakt zal worden, is het voor Frankrijk niet meer zo'n punt, dat de Energieraad zijn voor stel voor een systeem van maximum prijzen voor olie (produkten) afwees. President Giscard d'Estaing deed in het genoemde televisiegesprek denken aan ex-premier Joop den Uyl van Nederland, toen hij de overtuiging uitsprak „dat wij nooit meer de situatie van vroeger zullen bereiken". Volgens Giscard zal de Euro pese Raad er dan ook niet aan ontko men zich voor te nemen dat de import van olie door de EEG beperkt moet wor den, en dat er met grote vastberadenheid gewerkt moet worden aan de ontwikke ling van alternatieve eigen energiebron nen. Bij dat laatste moet men niet alleen, aan kernenergie en kolen denken, aldus de Franse president. Naar zijn mening zal ook zonne-energie een belangrijke rol kunnen spelen. Frankrijk is al bezig met de bouw van een electriciteitscentrale (in de Pyreneëen), die geheel op zonlicht zal draaien. Volgend jaar zal deze centrale drie megawatt aan het net moeten leve ren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11