Vakantie? deTijd I NIEUWSNET Wantoestanden bij huisvesting van veel gehandicapten Geen verzoenings poging meer bij rechter voor scheidenden ilJiJ Casinoschuld snel innen Neem geen risico, neem de Ideale Reisverzekering vandeEuropeesche. De Europeesche. Uw ideale reisgenoot. Commissie: 36 miljoen extra nodig voor onderwijs volwassenen IflSBKRS BINNENLAND LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 21 JUN11979 pa|[ Van een onzer verslaggeefsters) BAARN Veel gehandicapten in Ne derland zijn uiterst slecht gehuisvest. Er bestaan op dat gebied schrijnende toe standen en zelfs wantoestanden. Het gaat in dat geval niet om een paar inci dentele gevallen, maar om duizenden ge zinnen, die zich vaak meer gehandicapt voelen door de regelingen en instanties dan door hun invaliditeit. Dit stelt de Kerngroep Voorzieningen Ge handicapten in een nota die is opgesteld- in ahtwoord op de ministeriële beschik king „Geldelijke steun huisvesting gehan dicapten" die vorig jaar van kracht werd. Volgens de Kerngroep, die werkt onder auspiciën van de Gehandicaptenraad, zijn veel klachten te voorkomen wanneer er niet zoveel tijd zou liggen tussen het indienen van een aanvraag tot aanpas sing van een bestaande woning of een aangepaste nieuwbouwwoning en de uit voering daarvan. De Kerngroep stelt dat het meermalen voorkomt dat mensen in revalidatiecentra „gestald" moeten blij ven, omdat geen aangepaste c.q. aanpas bare woning beschikbaar is. „Hierdoor wordt veel leed veroorzaakt Het is be kend dat het gevaar van hospitalisering optreedt dat de mensen te zeer gewend raken aan het ziekenhuis en daardoor thuis niet meer goed uit de voeten kun nen. Een gehandicapte moet het revalida tiecentrum danook „op tijd" kunnen ver laten. Voorts is het duidelijk dat het on nodig opgenomen blijven in revalidatie centra, ziekenhuizen en dergelijke een fi nanciële verspilling is, waar veelal te weinig aandacht aan wordt besteed", al dus de Kerngroep. In de nota, die vanmorgen aan staatsse cretaris Brokx van Volkshuisvesting is aangeboden, doet de Kerngroep een aan tal aanbevelingen om de huisvesting van gehandicapten te verbeteren. Aanwezigheid N-bom in Europa ontkend DEN HAAG (ANP) De re- gering van de Verenigde Sta ten heeft uitdrukkelijk ont kend dat dit land een primi tief model van de neutronen bom in Europa heeft gestati oneerd. Aldus de strekking van het antwoord dat de Nederlandse ministers van buitenlandse za ken en van defensie hebben gegeven op vanuit de Tweede Kamer gestelde schriftelijke vragen. De vragen waren ge steld naar aanleiding van be richten dat de Amerikaanse oud-president Ford de aanwe- .zigheid van de N-bom in ons werelddeel zou hebben beves tigd. Man door zwager doodgestoken TILBURG De 41-jarige W. van Amelsfort uit Tilburg is gistermiddag in zijn woning door zijn 45-jarige zwager met een mes doodgestoken. De dader meldde zich om streeks half zes in verwarde toestand bij het politiebureau met de mededeling dat er een. ziekenwagen naar het huis* van zijn zwager moest wor den gestuurd. Daar trof de politie de levenloze man aan. Voor zover de politie heeft kunnen nagaan, bestonden er al jaren financiële moeilijkhe den tussen beide zwagers. Moord in Hulst opgehelderd HULST - De BOB (Buiten gewone Opsporings Brigade) in Brussel heeft de echtgeno te aangehouden van de 40-ja- rige Fransman Michel Visse uit Jette bij Brussel. De vrouw heeft bekend dat zij haar man heeft vermoord. Het zwaar verminkte lichaam van Visse werd op 19 februa ri gevonden in een busje dat in Hulst (Zeeuws-Vlaanderen) stond geparkeerd. De vrouw deed al op 9 febru ari aangifte van de verdwij ning van haar man. Nadat zijn lijk was gevonden zei ze dat de verhouding met haar man al jaren slecht was. Vis se bleef soms dagenlang weg zonder adres achter te laten. Volgens de Middelburgse offi cier van justitie, mr. Mijns- sen, die de Belgische autori teiten om de aanhouding van de vrouw heeft gevraagd, is nog niet duidelijk waar zij berecht zal worden. Ook be staat er nog geen duidelijk heid over eventuele mededa ders. DEN HAAG In de nabije toekomst zullen echtelieden, die van plan zijn te scheiden, niet meer voor de rechter be hoeven te verschijnen voor een zogenaamde verzoening- scomparatie. De bedoeling van zo'n seance was een zin vol gesprek van de rechter met partijen over hun proble men om daarmee zo mogelijk een verzoening te bereiken. In de praktijk haalde een dergelijke bijeenkomst niets uit en werd zij een pure for maliteit. Daarom heeft minis ter de Ruiter van Justitie het parlement voorgesteld deze verzoeningscomparatie af te schaffen. Het voorstel behoort tot een reeks wijzigingen in het schei dingsprocesrecht en het om gangsrecht. Zo wil de minis ter een stringèntere regeling van het horen van minderjari ge kinderen als het gaat om beslissingen over het gezag of de omgang tussen ouder en kind. Thans zegt de wet, dat de rechter die beslissingen niet neemt zonder het kind, als het veertien jaar of ouder is, zo mogelijk gehoord te hebben. Dat „zo mogelijk" leidde er in de praktijk door gaans toe, dat het horen ach terwege bleef. In het vervolg krijgt het kind en dan van 12-jarigen af duidelijk het recht om zijn mening kenbaar te maken. De rechter moet het daartoe in de gelegenheid stellen. In de nieuwe wet zal ook een duidelijker regeling worden getroffen voor het indienen van nevenvorderingen (ali mentatie, voogdijvoorzienin gen e.d.) en de wijze waarop de rechter daarover beslist. Ook is duidelijk gesteld, dat elk van de echtgenoten voor af, dus voordat de dagvaar ding betreffende de scheidingsprocedure is uitge bracht, voorlopige voorzienin gen kan vragen. Thans is er twijfel of ook de gedaagde dat kan. Het gaat hier om voorlopige regelingen betref fende wie in de echtelijke wo ning mag blijven, aan wie de kinderen voorshands worden toevertrouwd, een voorlopige alimentatie e.d. Tegen die voorlopige voorzieningen zal voortaan ook hoger beroep kunnen worden aangetekend. Minister de Ruiter wil ook de positie van de ouder, die niet Auto's en huizenpaars gewaaid' ARNHEM Een tiental auto's en enkele huizen in de Veluwestraat in Arn hem zijn gedeeltelijk be dekt met een zeer moeilijk te verwijderen geel ver- fpoeder. De poeder kwam uit een geopend blik, dat twee jongens in de straat hadden achtergelaten. De wind deed de rest De jongens (14 en 15 jaar) vonden het tien jaar oude blik enige straten verderop Het (niet giftige) verfpoe- der, dat wordt gebruikt voor het maken van con trastvloeistof is paars, maar wordt bij vochtigheid geel. Het bureau jeugdza ken van de Arnhemse poli tie is momenteel bezig de schade aan auto's en wo ningen te becijferen. ADVERTENTIE met het gezag over het kind is belast, versterken. Daar naast wil hij tot uitdrukking gebracht zien, dat omgang een wederkerige aangelegen heid is, namelijk van ouder èn kind. Voortaan zal het zo zijn, dat het kind en de ou der, die niet met het gezag is belast, van rechtswege be voegd zijn met elkaar om te gaan. D^ scheidenden moeten daarvoor gezamenlijk en in overleg met het kind een re geling treffen. Als ze het daarover niet eens kunnen worden moet de rechter een regeling vaststellen. De rech ter mag de ouder, die niet met het gezag over het kind is belast, de omgang met het kind alleen ontzeggen als die omgang kennelijk in strijd zou zijn met het belang van het kind. Ontzegging kan ook volgen als het kind zelf mits twaalf jaar of ouder zijnde ernstig bezwaar heeft tegen de omgang met de ouder. KAMERLID: DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Haas-Berger (PvdA) heeft staatsecretaris Nooteboom (financiën) gevraagd of de belastingschuld van de Stiochting Casinospelen, óók ver vroegd geïnd gaat worden. In schriftelijke vragen informeert het Kamerlid naar de totale belastingschuld van de stichting. De schuld, veroorzaakt door het niet tijdig afdragen van belasting ingevolge de wet op de kansspelen, was eind vorig jaar opgelopen tot ruiom 231 mil joen gulden. Zoals bekend hebben staatssecretaris Hazekamp (economische zaken) en minister Haars (justitie) besloten het bestuur van de stichting op korte termijn te vervangen. Bü een prettige vakantie hoort ryke gegevens doorgeeft aan een goede reisverzekering. Allicht, u kunt niet zonder. Maar neem dan wel een komplete, de Ideale van de Europeesche. Want met een reis verzekeringvan de Europeesche instantie of maatschappij waarbij u eventueel recht op hulp hebt Over service gesproken. Kortom: neem een reis verzekering van de Europeesche heeft u de slagvaardige Europeesche plus I.A.V. de meest ideale kombinatie S.O.S. CENTRALE altijd achter de met een maximum aan direkte hulp hand. Dag en nacht bereikbaar voor direkte hulpver lening. Bij ziekte, een onverhoopt ongeval, bü overlüden. Da's wel zo veilig. Autovakantie? Neem geen risico, neem de I.A.V. er voor alle zekerheid bij. Oftewel, de Internationale Automobilistenhulp Verzekering. Dan bent u gedekt tegen nagenoeg alle financiële risico's, zelfs in Nederland. Ga maar na. De Europeesche S.O.S. CENTRALE zorgt ook hier voor daadwerkelüke hulp. En direkt. Wanneer de auto of aanhanger uitvalt, wanneer bestuurder en/of inzittenden door ziekte of ongeval niet verder kunnen, ja, zelfs by geldnood. En vorder: recht op komplete rechts bijstand en vergoeding varT" verlening door de S.O.S. CENTRALE van de Europeesche, met liefst 16 vestigingen in Europa. Wel zo veilig en zeker niet duur. Ideale Reisverzekering reeds vanaf f },- per persoon per dag. I.A.V. (voor auto incl. alle inzittenden) t/m 11 dagen f 13,50, t/m 22 dagen f 18,50, langer dan 22 dagen f 23,50. Toeslag 50% voor aanhanger. Poliskosten f 4,- (incl. assurantie- belasting) per verzekeringsbewys; Meer zekerheid bij 8.000 adressen. Alleen al in Nederland kunt u J bij meer dan 8-.000 assurantie- adviseurs onze reisverzekeringen 'afsluiten; informeer bij de assu- rantiekantoren, by de meeste allerhande kosten zoals huur van een banken, reisbureaus en warenhuizen, vervangende auto, extra hotelkosten, Doen. sleepkosten enz. Een veilig gevoel is dat U heeft wel een reis verzekering van de Europeesche, maar dit jaar (nog) geen IAV. Dan kunt u toch in geval van. nood een beroep doen op de Europeesche S.O.S. CENTRALE die de belang- I L EUROPEESCHE ryvT777 VERZEKERING MAATSCHAPPIJ N.V. Kamer ptf opnieuw jd spreiding PTT P (Van onze parlementaire re< DEN HAAG - Tweede Kameri voor de spreiding diensten, onder leid Aarts (CDA) zal week woensdagavoo staatssecretarissen Kroes (verkeer en vb* en Koning (binnen! ken) opnieuw gaa over de verhuirin|l c Centrale PTT-direjit Jc Den Haag naar G )I De commissie heefi gstt termiddag besloten. Het gesprek met de Ha cretarissen zal vookrit over de huidige stan ion ken in de voórbereii op de overplaatsing. Dateli len met name zakeiwi orde komen als: van huisvestingspljn voor de gezinnen dielüiei noorden gaan, rond de herplaatsinj PTT-ers 'die niet de uitwerking van pe van de vnjwilhghei Boete en we voorwaarde voor Koeko^< rste 97f ARNHEM (ANP) tierechter in Amhi het Tweede-Kameri Kor drik Koekoek uit B gisteren veroordeeld week voorwaardelijk wa" genisstraf en duizen( boete omdat hij vtu een pony zo verw dat deze door een njei moest worden afgema^e Koekoek had zijn h gebracht naar de z te laten zien hoe goe huisdier verzorgt. Vi politierechter heeft zijn pony niet opzett waarloosd. De offi justitie had nalatighi dig verzorging wel geacht en daarom ken voorwaardelijk tienhonderd guldei geëist dal De veearts uit Bennt klaarde dat de pon^ uitgezien als een di Sahel, volkomen uit| ^e) en uitgeput. Ook eeaeen teur van de Dierei vee ming had vastgesteli pony ondervoed was. ess ïïe (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om de huidige ontwikkelin gen in de groei van de volwasseneducatie voort te kunnen zetten zal per jaar ongeveer 36 miljoen gulden extra beschikbaar moeten komen. De regering zal echter haast moeten maken met de toegezegde regeringsnota, om dat anders de nieuwe initiatieven op bet ge bied van de volwasseneneducatie in elkaar dreigen te zakken. Dat schrijft de Commissie Bevordering Plaat selijke Educatieve Netwerken (PEN) in haar' vijfde advies aan de ministers van Onderwijs, Sociale Zaken en CRM. Het advies „Educatieve netwerken in opbouw" bevat voorstellen voor eenstimuleringsbeleid voor het volwassenenonderwijs, dat volgens het PEN-advies op vele plaatsen in ons land nog onvoldoende is uitgebouwd. Nederland is op dit gebied in West-Europa nog onderont wikkeld. De commissie PEN pleit voer een basisaanbod aan volwasseneducatie in elke plaats. Hoge prioriteit hebben daarbij betiseringscursussen, een eerste ben bereiding en -opleiding en emancipai sen. Het bedrag voor deze extra-stil11 smaatregelen zou door de drie betro!en nisteries bijeengebracht moeten woin? ontwikkelingsfonds voor de volwassen j Het begint te zomeren, ook in de weekbladen. Toon Her mans en Herman van Veen op de covers van respectieve lijk De Tijd en Nieuwsnet en „zachtere" artikelen binnenin. Ziedaar de beelden die de zo mer moeten inluiden, al wordt die zomer dan wat te niet gedaan op de voorkant van Elseviers Magazine door een ontdane Andriessen, die Nederland „recht het ravijn in" ziet lopen. En op de co ver van de Haagse Post „onze jongens in de Liba non", die met veel soldatena- plomb beweren: „Die stomme Joden voeren in het jaar 3.000 nog oorlog". De HAAGSE POST is eens met eigen ogen gaan bekijken hoe „onze jongens het daar in Libanon doen". Generale con clusie is wel, dat er nu tame lijk negatief over Israël en zijn politiek gedacht wordt en dat het Palestijnse probleem nu heel wat genuanceerder wordt benaderd dan eerst Een soldaat: „Volgens mij is het in Israël hetzelfde als met het communisme, van kinds af wordt het er ingestampt: Palestijnen zijn niet goed". En „Je komt toch niet verder. De één vecht voor een vrij Is raël, de ander vecht voor een vrij Palestina". Verstoppertje spelen met 2.000 kernbommen. Zo noemt de-Haagse Post het systeem van de ondergronds MX ra- kettea Dat naar aanleiding van de SALT-2 conferentie. De Amerikaanse senator Mark Hatfield noemt die Salt- conferentie overigens een ont wapeningsillusie gevaarlijk boerenbedrog, omdat het bei de partijen toestaat door te gaan met het ontwikkelen van nieuwe raketten. „De ontwik keling van de counterforce veroorzaakt een strategische paranoia in de defensiekrin gen van de VS en Sowjet Unie. Op die manier zijn bei de kernmachten binnen tien jaar zover, dat ze bij het min ste geringste gaan schieten. Het gevaar van een counter force mag niet onderschat worden. Er is nog nooit een nucleaire „uitwisseling" ge weest, dus niemand weet of het mogelijk is om een ker noorlog beperkt te houden. Het is een gevaarlijke gok van de militaire plannenma kers om daar vanuit te gaan. In het ergste geval een zelf- moordgok". Verder lezenswaardige repor tages over de woonschepen- problematiek, over een com munist in Finsterwolde en de kindermoord van Bokassa. DE TIJD stelt de vraag: „Waarom zou een communist niet voor de klas kunnen staan? In Tilburg werd een onderwijzer op een rk-school daarvoor' ontslagen, in Kat wijk kreeg een leraar maat schappijleer geen vaste aan stelling omdat hij CPN-lid is. Terecht? De voorzitter van de Nederlands Katholieke Schoolraad, prof.dr. G. Bren- ninkmeijer, zegt: „Of hij in derdaad moet worden ontsla gen moet van geval tot geval worden bekeken. Een katho liek kan ver meegaan met het marxisme en het communis me, maar een actief lidmaat schap van een communisti sche partij schept een con flict". Een Berufsverbot dus? „Ik zeg niet dat een commu nist geen docent op een ka tholieke school kan zijn, maar het probleem is dat de CPN stoelt op een ideologie die aan het christendom vijandig is". De voorzitter van de Neder lands-Protestants Christelijke Schoolraad, J. Gunneman: „Als een onderwijsgevende al werkt op een christelijke school en blijkt lid te zijn van de CPN, dan is dat niet zonder meer een ontslag grond. Er moet dan met grote zorgvuldigheid worden gehan deld. Er zal met alle betrok kenen moeten worden gespro ken. Als blijkt dat de betrok kene doel en grondslag van de CPN volledig onder schrijft, dan moet het school bestuur constateren dat het onderschrijven van de grond slag van de christelijke school en van de CPN niet te vereni gen zijn. Een sollicitatie^ad- vies ligt dan voor de hand.' Als betrokkene daarop niet wil ingaan, zal ontslag kun nen volgen". Vele pagina's wijdt De Tijd voorts aan Toon Hermans. ELSEVIER laat minister An driessen van financiën uitge breid aan het woord: „De el lende begint pas in 1980. Dan zal de koopkracht van Jan Modaal er op achteruit gaan. Dan zijn belastingverhogin gen, direct en indirect, onver mijdelijk. Dan zullen de soci ale uitkeringen extra moeten worden aangepakt. En dan hebben we een totaalbeeld van een land dat recht op het ravijn afgaat, vooral met zijn werkgelegenheid". Met de Ka merdebatten aan de gang, klinkt het volgende nog ijse- lijker: „De nullijn is in 1979 niet gehaald. Maar ik ben er niet van overtuigd dat wij in '80 zelfs de nullijn kunnen handhaven. Volgend jaar moet, mede tegen de achter grond van de energiecrisis, een daling van de koopkracht voor de modale man niet worden uitgesloten. Dat zal het gesprek met de sociale partners er zeker niet eenvou diger op maken". De verwachting is dat de file vorming op de Nederlandse wegen in de komende jaren nog zal verergeren. Voor 1982 zullen er op zijn minst nog 12 nieuwe knelpunten bijkomen. Een schadepost van 90 mil joen gulden per jaar, leveren de files nu al op. Hoe moet dat gaan worden? Elsevier bekijkt het probleem en con cludeert, dat vele autorijders nu al geneigd zijn dit euvel van de files lijdzaam te on dergaan. Een berusting, die niet terecht is. Een groep Ne derlanders die jaar in, jaar uit - via motorrijtuigenbelas ting, benzine-accijns, bijzonde re verbruiksbelasting op per sonenauto's en de daarbij be horende BTW - tussen 7 en 8 miljard gulden in de schatkist stort, mag eisen dat het rijk een redelijk deel van deze enorme bron van inkomsten gebruikt om de ergste ver- keërsobstakels in snel tempo op te ruimen". Een interview met CNV-voorzitter Harm van der Meulen maakt duidelijk waarom het CNV geen cam pagnes voert als de FNV. NIEUWSNET werpt zich op de troebelen in de r.k.-kerk. In dit geval via een interview met mgr. Bluyssen. Vraag: Moet de kerk" meer geënga geerd zijn, want dat lokt toch kritiek uit? Bluyssen: „Dat is juist, want het positie kiezen ten aanzien van maatschappe lijke problemen, roept polari satie op. Het gaat hier om een ingewikkeld proces, waar bij je geleidelijk aan met el kaar de juiste weg moet trachten te vinden". „Je moet als kerkgemeenschap alle aandacht hebben voor de pro blemen van de samenleving, die zich op dit moment voor doen. Je moet vanuit het evangelie met die problemen omgaan". Een interview ook met Han Lammers, die sa menwerking wil tussen PVDA en WD. „Ik heb waargeno men, dat er een sterkere drang vanuit de WD ontstaat om met de socialisten samen te werken. Als zich zoiets voordoet, dan moet je niet je kop in het zand stoppen en zeggen: ik denk er niet eens over. Dan moet je het willen onderzoeken, met name op basis van concrete zaken, zoals inkomenspolitiek, kapi- taalspolitiek, grondpolitiek e.d. Als blijkt dat het wel kan, dan zie ik een aantal voordelen. Het belangrijkste is dat het CDA wordt versto ten uit de naar mijn gevoel voor het land niet zo prettige monopoliepositie, die het CDA voortdurend inneemt Het zou uitermate gezond voor de democratie zijn, als er eens een keer een aflossing van de macht in die hoek zou zijn. VRIJ NEDERLAND, met een boekenbijlage, onder meer een intervie i CDA-fractieleider Ruud bers, die onder meer ze wijd een deel van mij aan het probleem eer; 1 zijn met de social|)| Voorts een interview i PVDA-defensiespecialist Tweede Kamer: "Bij dl spelen zoveel geheime rol, dat 98 procent v Kamerleden niet kan len. We weten gewooi genoeg". De VN-rubrieL™ zijde: En denk eens duizenden guldens die verspild aan benzine, de BOVAG die energief rende tips al die tijd he1 heim gehouden. Bon HERVORMD NEDEI over de bewapening: de Russische SS-20 raki ken de verkeerde mensi zorgen om de verkeerde nen". In een artikel va rens Hogebrink wordt cludeerd dat we or angstcomplex laten aan dat ons klaar stooft nieuwe wapens. „Laat land eindelijk eens ne gen", luidt de kop va artikeL Het blad heeft verder terview met de feminist Smit, een van de öpi van Man Vrouw Maatl pij. „Politieke partijen PvdA doen aan schijn p* cratisering wanneer ze e° zijds de mensen de mo heid geven zichzelf kan r"1 te stellen voor politieke ties, maar anderzijds f 1 gen dat ze tien Uur p< in touw zijn", aldus Jol 1 pleit voor een vijfurige dag zodat mannen en wen werkelijk dezelfde ties kunnen verwerven. den (I

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10