Meer vrouwen aan de studie CDA wil mensen dwingen tot energiebesparing ismo s ijlen let geld President van Kenya bezoekt ons land Tandarts kan veel doen om bange kinderen te kalmeren Felle kritiek op voorstel voor nieuwe alimentatieregeling De controverse Vluchtelingen op weg naar dood of leven Genland LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 JUN11979 PAGINA 9 van de voorpagina) id voor de casinospelen Ie kritiek op het be- [van deze speelzalen dat zijn mening „zeer on- ildig heeft gehandeld", chriften zouden stelsel met voeten zijn getre- i erwijl er met geld werd -A» !ten a*so' ^et °P -Wk* Zo noemt de Raad een chnjding van de begro ef* K)st voorlichting en pu- Jr -j elations met 100 procent f ^MMmilj oen gulden. aad doet het kabinet een V.'J concrete voorstellen om ijheid van handelen van 'v eelzalen drastisch te be- i. Een Regeringswaarne- i het bestuur zou een moeten kunnen steken alle besluiten en een ale staf van controle- onarissen moet in de alen zelf een oogje in eil gaan houden. Daar- :,i; moeten speciale accoun- 'if mede met het oog op de ng van het derde casino 'A iheveningen, direct toe- gaan houden op het fi ll beleid. nduizendste erbewijs HAAG (ANP) - De indste kandidaat zal lande maandag in Mon- let examen voor het rui- 'Ijs afleggen- De stich- tecreatieruiter, die het bewijs afgeeft, schat dit jaar tussen de zes- en zeventienduizend rui- zullen worden ikt eden voor deze snelle is dat binnenkort an tal terreinen voor rui- lleen nog maar toegan- zal zijn als zij in het zijn van een ruiterbe- De invoering van het is het gevolg van ■ke groei van de ruiter- terwijl aan de andere steeds meer eigenaren lossen en terreinen er jvergingen hun gebied ruiters af te sluiten. Dit t de recreatieruiters de 1 verleende gastvrijheid altijd naar behoren wis- waarderen. HAAG (ANP) Twee d van intensieve naspeu- j ed ten spijt, heeft het I Drunen nog geen spoor =4 aden van de vermiste ighter van de vliegbasis (runen zoekt op ongeveer lometer ten noordwesten Den Helder met behulp sonar de zeebodem af. (Vorige week verdween rfighter in dat gebied een oefenvlucht met andere vliegtuigen. De :tie wordt nog voortge- spraak ig over sjperiment metair derwijs d ping )skoo ndentf I eerstal en 6 rida ir gelijl sbouw afspr gnot Kanto ititi rwijs HAAG Het Neder- Genootschap van Lera- :ft minister Pais van via een telegram weten dat zij het nog eg vindt om nu al te en over de opzet van •jecten elementair on- voor 4 tot 14-jarigen, volgend jaar van start gaan- Het NGL vindt <erst een brede discussie de verschillende onder vakorganisaties moet Is hebben- Projecten moeten worden voerd door de l^kisscho- samen met scholen van voortgezet onderwijs. Op manier zouden de huidige 'Pte overgangen tussen krsehool, lagere school oortgezet onderwijs, voor do lojnnen worden. Bij Projecten worden kiezen "ogen pas na twee jaar studierichting. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De president van Kenya, Daniel Toroitich Arap Moi, is sinds gisteren in ons land. Hij werd bij zijn aankomst op Schiphol begroet door mi nister-president Van Agt en minister van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw. Met deze bewindslieden, die later verge zeld werden door minister De Koning (Ontwikkelingssamenwerking) en staats secretaris Beyen (Economische Zaken), besprak president Moi tal van zaken, zoals de Afrikaanse problematiek (Zuid elijk Afrika, de Hoorn van Afrika), ont wikkelingssamenwerking en de handel tussen beide landen. Een ernstig gesprek gisteren in de tuin van het Catshuis in Den Haag tussen, (vlnr) de Kenyaanse President Moi keert morgen naar zijn president Moi en de Nederlandse bewindslieden Van Agt en Van der Klaauw. land terug. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal studerende vrouwen is in de periode tussen 1971 en 1976 gestegen van 4 naar naar 9 procent De studerende mannen gin gen van 7 naar 13 procent. Dat bete kent in die periode een gelijke toena me van het aantal studerende man nen en vrouwen, terwijl voor die tijd de mannen een aanzienlijke voor sprong hadden. Opvallend is tevens dat de teruggang van het aantal wer kenden gemiddeld 93.000 per jaar zich niet bij de vrouwen voordoet, maar uitsluitend bij mannen. rie van CRM. Bij de vrouwen is het aandeel actieven in die periode vrijwel constant gebleven op 25%. Het aantal niet-actieven, dat zijn de mensen die werkloos, ziek, arbeidsongeschikt of bijstandontvangend zijn, heeft inmid dels de 1,3 miljoen overschreden. Het gaat hier om personen in de leeftijds categorie van 15 t/m 64 jaar. De teruggang in het aantal actieven doet zich niet voor bij de vrouwen. Dit moet mede worden toegeschreven aan de uitbreiding van de quartaire sector, waarin betrekkelijk veel vrou wen werken. Maatschappelijke en me dische dienstverlening maken er deel van uit en daarin werken meer vrou wen dan mannen. Minister op 't matje over kernenergie (Van onzr palementaire redac tie) DEN HAAG Het kabinet mag zonder voorafgaand overleg met de Kamer geen verdere stappen zetten die vooruitlopen op de besluit vorming rond de kernenergie. Daarmee komen de reeds ver gevorderde contacten met Frankrijk en Engeland over de opwerking van de splijt stofstaven van de kerncentra les Borssele en Dodewaard weer op de tocht te staan. Over deze zaak waren door het Tweede Kamerlid me vrouw Lambers-Haquebard van D'66 twee moties inge diend die door een overgrote kamermeerderheid werden ge steund- Minister Van Aarden- ne ontraadde de moties, om dat daarmeevde continuïteit in het fupctioneren van de twee kerncentrales in het gedrang zou komen. Die consequentie wilde het CDA er echter niet aan verbinden en steunde bei de moties. Alleen de WD en SGP stemde tegen. Commodore Klik nieuwe gouverneur KMA BREDA (ANP) Tot gouver neur van de Koninklijke Mi litaire Academie in Breda is per 1 september 1980 be noemd commodore D.Klik. Commodore Klik is momen teel sous-chef personeelszaken van de Koninklijke Lucht macht. Hij volgt in zijn nieu we functie generaal-majoor M.H. von Meijenfeldt op, die met pensioen gaat. De toe komstige gouverneur van de KMA is 52 jaar oud en sinds 1947 in militaire dienst. Maandag uitspraak in geding VDSM ROTTERDAM De schade die ontstaat als het bagger- platform „Camel" door de VDSM te laat wordt opgele verd, komt volledig voor re kening van de opdrachtgever, ook als de late oplevering het gevolg is van stakingen. De geplande oplevering op 5 september a.s. is nu al niet meer haalbaar. Aldus het be toog van de advocaat van het bouwbedrijf Volker-Ste vin, in het kort geding dat het bedrijf had aangespannen tegen de industriebonden FNV. Volker-Stevin eist in het ge ding onmiddelijke stopzetting, van de acties die de VDSM- werknemers voeren, om de regering te dwingen snel met een plan te komen dat voor ziet in behoud van volledige werkgelegenheid op de werf. De rechter doet maandag uit spraak, waarna, zo wil al thans Volker-Stevin, binnen 24 uur een einde moet komen aan de acties op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden per dag. UTRECHT (ANP) Bij kinderen bestaan er, afhankelijk van de leeftijd, heel ver schillende vormen van angst voor de tand arts. Kleine kinderen verzetten zich vaak volledig of ze raken in paniek. Oudere kin deren komen meestal minder openlijk in verzet, maar hun houding wordt des te krampachtiger. Er komen bij oudere kinde ren dan ook meer lichamelijke klachten voor, zoals maagpijn, rillen en hoofdpijn. Dat zei gisteren de psycholoog drs. J. C. M. Heijkoop tijdens de jaarvergadering van het Ivoren Kruis, dat zich bezighoudt met tand heelkundige voorlichting. Volgens Heijkoop hangt de angst van kinderen samen met li chamelijke pijn. Maar een belangrijke rol speelt ook dat het kind zich in een erg on duidelijke en onbekende situatie bevindt, ge paard aan een gevoel van hulpeloosheid. De tandarts kan veel bijdragen aan de kal mering van een kind. Heijkoop wees daarbij op een rustige en constante manier van pra ten. De snelheid van bewegen, de zekerheid van de handen en de manier waarop de tandarts het kind aanraakt De aanwezig heid van- de moeder is daarbij een voor waarde, maar alleen als de moeder niet zelf bang is. Van belang voor het kind is ook een goede verstandhuding en vertrouwen tussen tandarts en moeder, aldus Heijkoop. Hij meent dat voor kinderen van negen tien jaar de aanwezigheid van ouders min der belangrijk is. Met zoveel onbekende voorwerpen in de tandartskamer ligt de „wat is dat reactie" voor de hand. „Laat de kinderen alles zien. Een vreemde omgeving is interessant als je hem mag verkennen", zo concludeerde Heij koop. Vondeling half juli uit Kamer (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Tweede-Ka mervoorzitter dr. A. Vonde ling heeft per 17 juli a^. be dankt als lid van de Tweede Kamer. De brief waarin het kamerlid Vondeling dit aan „de voorzitter van de Tweede Kamer" meedeelde werd gis termiddag door een griffier voorgelezen. Op 17 juli wordt Vondeling, met 24 andere Nederlanders, geïnstalleerd als lid van het Europees Parlement. Als lid van de Kamer (voor de PvdA) wordt hij opgevolgd door K. Zijlstra uit Sneek. "olgende week wordt beslist ..ie hem als kamervoorzitter opvolgt Het meest waar schijnlijk is dat zijn fractiege noot dr. D. Dolman na het kamerreces in de voorzitters- zetel zitting zal nemen. Een mogelijke tegenkandidaat is J.T. Vellinga, eveneens lid van de PvdA-fractie. ADVERTENTIE Ik weet een raadsel: 't is lekkerder op brood en gezelliger op tafel. Makkelijk hè? Niet te versmaden. DEN HAAG Tijdens een hoorzitting vandaag in de Tweede Kamer is van de kant van uiteenlopende belangen- en hulp verleningsorganisaties scherpe kritiek geuit op de nota „fi nanciële positie van gescheiden vrouwen en hun gezinnen". Uit deze nota, die in opdracht van minister De Ruiter door een speciaal daartoe geformeerde commissie is geschreven, spreekt een grove onderwaardering van het werk van de huisvrouw en moeder, zo vindt de bond van gescheiden vrou wen Divortium. Deze bond heeft voornamelijk bezwaar tegen de periodieke heroverweging van de alimenattie en de voorrang die in het stuk wordt gegeven aan het nieuwe gezin. De bond vraagt zich af wat de gevolgen zullen zijn als de vrouw iedere vijf jaar opnieuw via een rechtsgang aan een bijdrage moet zien te ko men. De Stichting Organisatie Gescheiden Mensen vindt in de nota geen echte oplossingen en signaleert dat de nota zelfs erg wei nig duidelijk maakt over hoe de financiële positie van de ge scheiden vrouw nu precies is. Ook de Nederlandse Gezinsraad en de Nederlandse Vereniging van organisaties voor hulpverle ning bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap hekelen de De Emancipatie Commissie, die geen advies over het geheel van de nota heeft gegeven, volstaat met het principe dat ali mentatie nadrukkelijk gekoppeld moet worden aan achterstan den die door het huwelijk zijn onstaan en die het gevolg zijn van een ongelijke taakverdeling. £ctdóe Coma/rit In de Tweede Kamer is vandaag het langverwachte debat begonnen over het zogenaamde „1-juli pakket" en hoewel over deze regeringsvoorstellen nog tot vrijdaga vond gepraat zal worden, is het vrijwel zeker dat een deel van de aangekondigde maatregelen het niet zal ha len. Was het voor het kabinet al een zware dobber om met hier en daar een lichte concessie een kamer meerderheid te vinden voor het juli-pakket, zo'n meer derheid lijkt sinds afgelopen zaterdag nog moeilijker bereikbaar. De oorzaak daarvan is het in de Nederland se partijpolitiek toch wat uitzonderlijke ingrijpen van CDA-voorzitter Steenkamp. Tijdens een partijraad wees hij afgelopen zaterdag de korting op de sociale uitke ringen als onaanvaardbaar van de hand. Een uitspraak van de CDA-voorzitter, die niet zonder effect kon blij- Veel interne beroering is het gevolg geweest van Steenkamps publiekelijk uitgesproken twijfels. De CDA- leider heeft wellicht niet geheel de reikwijdte van zijn opmerkingen overzien. Maar er moet toch ook niet wor den uitgesloten dat de partijvoorzitter zichzelf reeds nu een positie heeft willen verwerven, waardoor hij zich bij een eventueel in twee kampen uiteenvallend CDA in :het bindende midden kan opstellen. LOS van deze partij strategisch-tactische overwegingen verdienen de opmerkingen van Steenkamp ook wat de inhoud betreft volop de aandacht. De korting op de so ciale uitkeringen is méér dan een van de drie andere punten uit het pakket de doorwerking van de bouw- cao, de aftopping en de trendvolgerskorting een maatschappelijk en politiek geladen conflictpunt. De te genstellingen in zowel de politiek als in de maatschap pij zijn langzamerhand zo groot geworden, dat het op zijn plaats is af te wegen of de nadelige psychologische werking van het doorvoeren van de korting niet veel groter is geworden, dan het overigens broodnodige fi nanciële voordeel, dat er mee wordt behaald. De voorgenomen korting op de sociale uitkeringen kan de oorzaak vormen van een politieke crisis, maar op langere termijn ook van sociale onrust. Noch met een naar huis gestuurd kabinet, noch met een periode van stakingen, is ons in grote economische problemen verkerend land gebaat VoOR de politici, die deze week een beslissing moeten nemen, is het daarom goed te overwegen, dat de kor ting op de sociale uitkeringen kwantitatief gezien slechts een klein deel van het 1 juli-pakket uitmaakt. Ongeveer honderdmiljoen gulden op een totaal van bij na anderhalf miljard. Mede in dat licht gezien zou het goed zijn als zowel kabinet als Kamer in het vandaag begonnen debat het prestige-element vergeten, en in wijsheid beslissen. Als daarbij de korting op de sociale uitkeringen moet worden opgeschort, dan is dat een re delijk offer, gezien in het licht van de politieke of maatschappelijke rampen, die er wellicht mee worden voorkomen. MEER dan honderdduizend Vietnamese vluchtelingen dreigen slachtoffer te worden van de internationale po litiek. Hun lot is afgrijselijk nu zij door Thailand en Maleisië in hun nauwelijks zeewaardige boten weer de zee worden opgejaagd, een van de gevaarlijkste zeeën ter wereld. Zij gaan letterlijk hun einde tegemoet, want de wereld heeft voor hen geen plaats meer. KaN men het Thailand en Maleisië" kwalijk nemen, dat zij deze onmenselijke houding aannemen? Beide landen weten zich geen raad meer met dit onoplosbaar lijkend probleem, dat voor het allergrootste deel op hun schouders wordt afgewenteld. Vooral omdat de stroom niet meer is tegen te houden. Iedere dag weer stijgt het aantal Vietnamezen, dat hun land ontvlucht, in de hoop elders een menswaardiger bestaan te kun nen vinden. De meeste regeringen doen er in hoofdzaak het zwij gen toe. Uit politieke overwegingen, uit machteloosheid? Het aantal vluchtelingen, dat in westerse landen een toevlucht vindt, is maar schamel. Het meest beschamen de is wel, dat zelfs de Verenigde Naties nauwelijks ini tiatieven ontwikkelen, ondanks de voortdurende nood kreten van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelin genhulp. Er zijn echter tekenen dat de.westerse landen zich hun verantwoordelijkheid plotseling sterker bewust worden. De negen landen van de Europese Gemeen schap zijn met de belofte gekomen een niet onaanzien lijk bedrag beschikbaar te stellen voor de hulp aan deze vluchtelingen. Nederland neemt daarin een groot aandeel. Nederlandse politici zijn reeds doende de kwestie op landelijk en internationaal niveau opnieuw aanhangig te maken. Het is echter nog maar een begin. Het gaat er immers voor de vluchtelingen om of zij hun dood of hun redding tegemoet varen.. MINISTER VAN AARDENNE GEEFT VOORKEUR AAN VRIJWILLIGHEID (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van de Twee de Kamer vindt het energiebesparingsbeleid, dat de regering tot nn toe heeft gevoerd, vol strekt onvoldoende. Het CDA diende'gisteren een motie in, waarin wordt aangedrongen op het streven naar tien in plaats van vijf pro cent energiebesparing. De regering moet het ook niet alleen laten bij een beroep op vrij willige besparing, maar zij moet ook ver plichte maatregelen gaan opleggen. De CDA- motie wordt gesteund door de oppositie. Tijdens de afronding van het vorige week ge starte Kamerdebat over de energiebesparing zei minister Van Aardenne (Economische Za ken), dat hij voorlopig nog wil vasthouden aan energiebesparing op basis van vrijwillig heid. De minister toonde zich in tegenstelling tot de Kamer niet ontevreden over de tot nu toe bekende resultaten. Met de suggestie van het CDA om voor dit jaar al dwingende besparingsmaatregelen te nemen had de minister grote moeite. Hij wees de Kamer erop, dat bepaalde besparingshan delingen, zoals het verminderd gebruik van de auto of het niet onnodig laten branden van licht, eenvoudigweg niet afdwingbaar zijn, te meer daar het ook onmogelijk is, daar contro le over uit te oefenen. Voor forse maatrege len, zoals benzinedistributie, voelde de minis-' ter nog niet veel. Hij verwacht bovendien dat zo'n maatregel in dit stadium grote maat schappelijke weerzin zal oproepen. Volgens Van Aardenne is verplichte energiebesparing wel mogelijk in overheidsgebouwen. Een PPR- motie, waarin om een strengere „energiebewa king" in overheidsgebouwen wordt gevraagd, kon dan ook de goedkeuring van de bewinds man wegdragen. Ook ging de minister ak koord met een motie van de PvdA, waarin wordt verzocht een studie in te stellen naar alle mogelijke manieren waarop een laag energieverbruik kan worden gerealiseerd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9