I Rabobank Q luriname zou groot eel bootvluchtelingen unnen opnemen h n psk Geladen CNV en verbeten FNV waarschuwen kabinet-Van Agt Qeidt&Qowuvnt Kamer wil kleinere praktijk huisartsen De keuze van het CNV geld en goede raad JÏTENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 19 JUN11979 PAGINA 9 fS GUALTHERIE VAN WEEZEL (CDA) HAAG „Suriname heeft als geen ander land de mogelijkheid om ^Stroot aantal zo niet alle boot- itelingen uit Vietnam op te nemen. ~~~i and is indertijd leeggelopen. Het is mu jompen. Ze kunnen daar een grote mensen, die bereid zijn hard te en, goed gebruiken. Door het Suri- ïse parlement is geruime tijd gele- unaniem een motie aangenomen, rin staat dat Suriname de grenzen U openen voor bootvluchtelingen. Mi- ►r de Koning van Ontwikkelingssa- iverking heeft in antwoord op vra- uit de Tweede Kamer geantwoord 1 te zijn extra geld uit te trekken Suriname als het land inderdaad lezen zou opnemen. Maar intus- *t de Surinaamse regering nog vluchteling in haar land toege- Misschien is men in Suriname voor deze nijvere bijen". Hans Gualtherie van Weezei, lid van de de Kamer voor het CDA, over het pro- van de bootvluchtelingen die met ruim rdduizend hun land hebben verlaten, op naar zekere dood of een onzekere toe- Duizenden zijn inmiddels door Malei- et land waar velen van hen aanspoelen, de zee opgejaagd, veelal in wankele 5, met groot gevaar van verdrinking, een verschrikkelijke zaak. De vlucht ze honderdduizenden kent zijn weerga de laatste tientallen ja- ;t is een wereldwijd pro- geworden, waaraan Ne- Bf id relatief weinig kan pWWeezel heeft indertijd met gfAloeg van de WD en Harry Sljf jen Bergh van de PvdA het BEfté Bootvluchtelingen opge- Het doel van de ontketen- was geld bijeen te za- om in de eerste behoeften vluchtelingen te voorzien, en zoals medicijnen, *7 el en kleding. teresse was weer wat ge- tot dezer dagen het dreige- kwam iedereen weer de te jagen. In het westen de emoties weer op. het beeld van mensen in ile kano's die grote kans te verdrinken, werken op rbeelding. „Ik geloof niet aleisië werkelijk de vluch- in, die weer aan land pro- te komen, overhoop zal B in. Ik denk meer dat dit >odkreet is van de Maleisi- egering, die door de vluch- wordt overspoeld, zon- een oplossing in zicht kan ik wel begrip op- voor Maleisië. Als je al- dicht bij huis kijkt:, wij al geen problemen verblijf in ons land van a wc ffeé i\er ivoc ring dat ook bereid is met Suriname te doen. Je moet echter wel voorzichtig zijn, dat je je niet schuldig maakt aan neo-kolonialisme". De Maleisische regering verwijt de westerse wereld een slappe houding ten opzichte van het probleem. De rijke landen zouden meer mensen moeten opnemen. „Dat zou ook moeten, maar het blijft een kwestie van bereidheid. Je kunt niemand dwingen. Een land als Australië dat zoveel ruimte heeft, zal ook wel te kampen hebben met een grote werkloosheid en dat soort za ken speelt allemaal mee. Het blijft echter een verschrikkelijk iets en het probleem moet dan ook wereldwijd worden aangepakt". Morgen zullen Van Weezei, Ploeg en Van den Bergh een onderhoud hebben met een verte genwoordiger van het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen, een organisatie van de Verenigde Naties. Met hem zal worden be sproken hoe de toestand er op dit moment voorstaat, hoeveel vluchtelingen er nu zijn en of er nog meer te verwachten zijn. Voorts zal aan de orde komen of het zin heeft weer ac ties op gang te brengen en zo ja, op welke manier. „Maar zeker zullen wij ook praten over Vietnam. Want daar ligt het eigenlijke probleem. Waarom ontvluchten honderddui zenden hun vaderland? Worden ze vervolgd? Worden ze weggetreiterd? Is dit een manier van de Vietnamese regering om van ongewen ste minderheidsgroepen af te komen. Als dat het is, moet je oppassen. Want wie zegt dat Iran dan straks niet zijn lastige Koerden het land uitzet. Een ding is echter zeker: de vluchtelingen met wie we nu te doen hebben, hebben in hun land geen leven. Het zijn geen mensen die denken dat het in hun land wel redelijk goed is, maar menen het anders beter te krijgen. Ze weten, als ze in die bootjes stappen, dat ze een kans van drie op tien hebben om te verdrinken. Ze stappen toch in, met achterlating van alles wat ze bezitten, zonder te weten waarheen de golven hen zullen leiden. De Hoge Commissaris maakt danook geen enkel onder scheid. Vluchtelingen zijn vluch telingen, al dan niet politiek". Dat het zolang duurt voordat de mensen, die de toezegging heb ben gekregen naar een westers land te kunnen, ook inderdaad komen, is volgens Van Weezei een administratieve zaak. „Het Hoge Commissariaat kan een paar duizend mensen wel vlot verwerken, maar als het om honderdduizenden gaat, wordt het een kwestie van maanden, zo niet van jaren. Net zoals het probleem van de Palestijnse vluchtelingen al een probleem van vele jaren is. Elk geval wordt uitgezocht, er wordt geke ken naar de aard van de men sen, je hebt te maken met een kwestie van gezinshereniging. jiderd christelijke Turken? Mr. Hans Gualtherie van Weezei Bovendien speelt de vraag of je Bet je ze opvangen en, als lat blijven, zullen er dan j honderden komen? Hoe moet Malei- jhdan wel niet voelen?". zullen Van Weezei en de zijnen er regering wel op aandringen dat er [Vietnamezen in ons land zullen worden „Niet alleen uit solidariteit met die j maar ook met de landen die ze 1 op hun grondgebied hebben. Thai- aleisië, Hongkong en in zekere mate mesië. Dat is trouwens een apart ge- inesië heeft vagelijk toegezegd een ei- r de vluchtelingen te reserveren. Er is f niets concreets meer over gehoord, neer Indonesië dit gebaar inderdaad ten, dan is het wellicht mogelijk dat ook aan deze oude kolonie finan- ulp zou kunnen bieden. Zoals de rege- de Vietnamezen over de hele wereld moet verspreiden. Op die manier wordt het steeds moeilijker de mensen terug te krijgen naar Vietnam, wanneer daar mogelijk de problemen zijn opgelost". Van Weezei denkt niet dat de mensen, die in opvangcentra wachten op hun transport naar een westers land, de zee worden opgejaagd. Zij zullen naar zijn mening wel mogen blij ven, maar hun onderhoud kost geld. Ze moe ten eten, drinken, douchen, ze hebben medicij nen nodig en kleding. En dat kost geld. Daar om is te allen tijde geld welkom op giro 999 van het Comité Bootvluchtelingen in Den Haag. LONNEKE VAN KOOT Nederland bleef vanmorgen nog rustig Aandachtig ge hoor op de CNV-protest- bijeenkomst te gen de bezuini gingsplannen van de rege ring gistera vond in Utrecht: v.l.n.r. de PvdA-Ka- merleden Van der Doef en Castricum. mi nister Albeda en staatssecre taris De Graaf van Sociale Za den Cornelis- sen, Lubbers en Van Houwe- lingen. (Van onze sociaal-economi sche redactie) UTRECHT „Aanvaarden van het 1 juli-pakket van het kabinet is onbillijk,on rechtvaardig en onverteer baar. Als de regering dit ongeschonden wil binnenha len kan dit zeer verstorend werken voor de komende ja ren. Als zij echter gas terug zou nemen zou dat het soci ale klimaat zeer ten goede komen". Met deze woorden liet een ongekend ernstige CNV-voorzitter Harm van der Meulen gisteravond 800 in de Jaarbeurs in Utrecht verzamelde CNV-ers en een aantal politieke leiders on der wie Den Uyl, Lubbers en minister Albeda (Sociale Zaken), weten, dat ook het Christelijk Nationaal Vakv- rbond hevig verontrust is over de korting op de socia le uitkeringen en over ande re in het 1 j uli - pakket van het kabinet - Van Agt voorgestelde maatregelen. Voorzitter Van der Meulen en zijn collega's Ester van de industriebond - CNV en Wierenga van de ambtena renbond van het CNV deden tijdens deze grote CNV - de monstratie gisteravond een laatste dringend beroep op de Kamer om de voorgestel de maatregelen niet in deze vorm te aanvaarden Dat be roep gold vooral het met het CNV zo nauw verwante CDA. Deze partij moet vol gens de CNV-leiders nu maar eens laten zien wat ze waard is door voet bij stuk te houden als het gaat om aftoppen bij 50.000 gulden, maar evenzeer door de kor tingen op de sociale uitke ringen en de opgelegde ma tiging bij de trendvolgers van de hand te wijzen. Al erkende voorzitter Van der Meulen de noodzaak van ombuigingen en matigingen. Op zich klonken de uitspra ken van de CNV - voorzitter wel dreigend. Niet zo sterk echter als die van FNV - voorzitter Wim Kok, die gis teravond in Amsterdam rechtstreeks de oorlog ver klaarde aan het kabinet - Van Agt en dit vanmiddag op de grote demonstratieve bijeenkomst in Utrecht her haalde. „Als het kabinet en parlement de bezuinigings plannen per 1 juli deze week doorzetten (morgen be ginnen de debatten hiero ver), betekent dat een regel rechte oorlogsverklaring ten opzichte van ons", aldus de FNV - voorzitter. Hij wees erop, dat dit vérgaande ge volgen zal hebben, niet na der aanduidend wat hij daarmee bedoelde. In ieder geval zal dan voorshands elk overleg met het kabinet over de situatie in 1980 ge weigerd worden. Was de sfeer bij het CNV gisteravond in Utrecht en bij de FNV in Amsterdam gisteravoind geladen tot ex plosief vanmorgen begon Nederland in alle rust aan de demonstratieve 19de juli. Overal verschenen weliswaar vakbondscommuniques over acties, stilgelegd openbaar vervoer, vertraagde postbes tellingen, vuilnismannen die niet uitrukten en bezettin gen. Maar op straat bleef het in de ochtendspits rus tig. Geen bussen of trams op de weg, wel iets meer auto's en vooral fietsers. Zelfs de jonge bezetters van het ministerie van CRM in Rijswijk hadden er toen nog plezier in en werden even plezierig behandeld. Maar toen moesten in de namid dag de grote demonstraties in Utrecht nog beginnen. VANDAAG was het zover. De enkele weken geleden door de Federatie Nederlandse Vakbeweging aangekon digde actiedag heeft er voor gezorgd dat vrijwel iedere Nederlander met zijn neus op de feiten is gedrukt. De grootste vakorganisatie in het land is het falikant oneens met de door de regering voorgestelde maatrege len om noodzakelijke bezuinigingen tot stand te bren gen en die boodschap moest aan de vooravond van het kamerdebat over het 1-julipakket nog eens goed wor den duidelijk gemaakt. GrOTE afwezige tijdens de actie leek het Christelijk Nationaal Vakverbond, dat in tegenstelling tot de FNV- bonden niet tot werkonderbrekingen wilde overgaan. Het uitblijven van die steun, betekent evenwel niet dat het CNV, zoals de FNV regelmatig probeert te suggere ren, blindelings de weg van het „bevriende" kabinet volgt. Het CNV heeft op een groot aantal punten exact dezelfde kritiek als de FNV. De korting op de sociale uitkeringen mag niet doorgaan, de korting op de sala rissen van trendvolgers mag niet worden uitgevoerd, er moeten garanties worden gegeven dat een verminderde stijging van de lonen, nieuwe arbeidsplaatsen oplevert. „Ombuigingen ja,„ zo schrijft het CNV, maar dan wel naar draagkracht van allemaal". Waarom dan toch niet meegedaan aan de acties? De afgelopen weken is binnen de FNV herhaaldelijk ge sproken over de vraag of een actie in (overheidsbedrij ven wel als middel mag worden aangegrepen om het beleid van een kabinet te kritiseren. De FNV vond uit eindelijk dat dit wel kon, het CNV wees een dergelijk „politieke staking" voorlopig af. Niet ten onrechte, want door die opstelling maakt het CNV nog eens duidelijk een andere opvatting te heb ben over de „spelregels" die in een sameneleving als de onze in het spanningsveld tussen vakbond, parlement en regering gelden. Het CNV heeft geen gelegenheid voorbij laten gaan om haar kritiek op het kabinetsbe leid naar buiten te brengen. De leden zijn ervan over tuigd dat in het parlement deze kritiek ook serieus zal worden genomen, zonder dat deze woorden door acties kracht bij worden gezet. Met die keuze heeft het CNV zich een moedige organisatie getoond, die er in elk ge val nog tot na afloop van het kamerdebat vertrouwen in wil hebben dat de roep van de vakbeweging in het parlement niet ongehoord blijft. Verdachten van handel in vrouwen aangehouden DEN BOSCH De Bossche politie heeft drie verdachten onder wie een vrouw aange houden in verband met han del in minderjarige vrouwen en het beroepsmatig bevorde ren van ontucht. Twee slachtoffers, Oostenrijkse meisjes van 14 en 16 jaar, zijn inmiddels weer naar hun geboorteland teruggekeerd. Oostenrijk op het spoor gezet van de twee meisjes die zou den zijn weggelopen uit een internaat in de omgeving van Salzburg. De Oostenrijkse po litie beschikt over aanwijzin gen dat de meisjes in Den Bosch gedwongen werden prostitutie te bedrijven. Nader onderzoek bracht aan het licht dat de meisjes werk zaam waren op een sexboer- derij in het Brabantse Erp. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgrote meerder heid van de Tweede Kamer vindt, dat de huisartsenpraktijken moeten worden verkleind en dat de overheid pas afgestudeerde artsen moet stimu leren, zich te vestigen in gebieden, waar een tekort aan huisartsen is. Dit bleek gisteren tijdens een verga dering van de Kamercommissie voor Volksgezondheid over de kabinets plannen tot kostenbeheersing in de gezondheidszorg. De wens tot verkleining van de hui sartsenpraktijken door het verlagen van de norm voor de maximale groot te van de praktijken werd door me vrouw Wessel-Tuinstra (D'66) verwoord in een motie, die zal worden gesteund door PvdA, CDA, PPR en PSP. De motie vraagt de regering tevens een actief vestigingsbeleid ten aanzien van pas beginnende huisartsen te voeren, door speciale voordelen in het vooruit zicht te stellen aan artsen die zich De PvdA diende een motie in met het verzoek aan de regering, om volgend jaar 9000 extra arbeidsplaatsen voor verpleegkundigen te scheppen en het aantal opleidingen voor verpleegkundi gen uit te breiden. ADVERTENTIE Sparen kan op vele manieren. Bij de Rabobank kan dat zelfs een rente opleveren tot 9!4%. Kom er snel over praten. Bij de Rabobank, die is altijd in de buurt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9