Rabobank S Voor u op vakantie gaat. Evangelische Kerkendag beantwoordt aanverwachting Vaticaans personeel wil verbetering van rechtspositie Katholiek bureau opgericht voor begeleiding bij seksualiteit en relatievorming PASPOORT internationale reis-en krediet' brief, 1979 Rosé d'Anjou Couronne Even alles goed regelen bij de Rabobank in de buurt. W ilNNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 19 JUN11979 PAGINA 7 f7\ 'DëütècHè' Hórik 'A-VO'. mWrê^Jjrirr BANCA'p'ltAt.lA' 0101072Q15V 10012/ 71ÖM' Amsterdams pand vernield uit angst voor komst heroineverslaafden AMSTERDAM (ANP) On bekenden hebben gisteren in de Amsterdamse Nieuwmark- tbuurt een pandje vernield uit angst dat daar een op vangcentrum zou worden ge vestigd voor Surinaamse her oineverslaafden uit het afge lopen weekeinde gesloten Doelengebouw. Dat gebeurde nadat jazz-musi- cus Hans Dulfer met zijn (zwarte) Amerikaanse colle ga's Burnett en Montle het perceeltje hadden bekeken om te zien of het geschikt was voor repetitieruimte. .Toen ze voor het gebouwtje stonden, kwamen omwonen den op hen af met de mede deling dat zij geen verslaaf den in de buurt wilden. Uit leg over de ware bedoeling van de musici mocht niet ba ten. Naderhand werden de muren van het pand zodanig beschadigd, dat het dak naar beneden kwam. De verslaafden uit het geslo ten Doelengebouw zijn inmid dels ondergebracht in vier café-achtige onderkomens. Appellation Controlée en dat proef je! Met de kenmerkende irisheid van de betere rosé- demi-sec dus niet te droog. /xtcxdlxna lurculteit kunst en kunstenaars Yoko Abe en Lanny Kho, leerlingen piano van Theo Bruins aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag, doen op vrijdag 22 juni (resp. 13.30 en 15.15 u.) openbaar examen in de zaal van het conservatorium. Kunsthandel Brinkman, Oude Leliestraat 12 Amsterdam, ex poseert van 22 juni - 31 juli recente schilderijen, mixed media op papier, tekeningen en grafiek van de Parijse kunstenaar Francois Martin. In het Rijksmuseum Vincent van Gogh te Amsterdam wordt van 28 juni - 2 septem ber een tentoonstelling gehou den van werk van de door Van Gogh bewonderde franse schilder Adolphe Monticelli (1824-1886). Ze is samenge steld door het Museum of Art in Pittsburgh en was eerder te zien in Pittsburgh, Toronto en Waghington. De Amster damse tentoonstelling is de enige in Europa. Een hogedrukgebied heeft zich het afgelopen etmaal naar het vasteland van West- Europa verplaatst Tengevolge van deze ontwikkeling gaan we een paar dagen met over wegend zomerweer tegemoet. De middagtemperaturen gaan geleidelijk verder omhoog en zullen in het binnenland zo merse waarden van 25 graden of zelfs nog iets meer berei ken. Aan zee blijft de kans op mistbanken bestaan. De weersverbetering zal ook el ders in Europa merkbaar worden. Met name in Zuid- Duitsland en Oostenrijk is het de laatste dagen erg slecht weer geweest. Op veel plaat sen is daar meer dan 200 mil limeter regen gevallen. Aan de Katholieke Universiteit in Nij megen zijn geslaagd voor de docto raalexamens: Sociale geografie: A.G.S.M. Vergroe- sen (Oen Haag); Biologie: Mej. Q.J.M. v.d. Aart (AP phen aan den Rijnjf, mej. R.N. Hooft- man (Boskoop); Opvoedkunde: Mw. E.L Anders (Voorburg); Artsexamen: LH.J. van Eeden (Noordwijkerhout). A.G. van Rhijn (Alphen aan den Rijn). ZON EN MAAN Zon op 5.19 onder 22.03 Maan op 3.17 onder 17.31 HOOG- EN LAAGWATER H.v.Holland lehw. 12.162e hw. -.- lelw. 7.55 2e lw. 20.21 Scheveningen le hw. 0.07 2e hw. 12.51 le lw. 8.16 2e lw. 20.50 rocneques, Keen ts dij sianu verzeKem ig Bij de Rabobank vindt u een kompleet pakket "vakantievoorzorgen" onder één dale. Gemakkelijk! U kunt er terecht voor Buitenlands geld, Reischeques, Rabobank-reisverzekering, ANWB Internationale Reis- en Kredietbrief, Benzinebonnen voor Italië, Eurocheques, Rechtsbijstandverzekering en Tijdelijke auto-cascoverzekering. Met 3100 kantoren is de Rabobank altijd in de buurt! geld en goede raad De achttiende Duitse Evangelische Kerkendag is zondag in Neurenberg af gesloten. Van 13 tot 17 juni hebben bijna 80.000 mensen onder het motto „Tot hoop geroepen" meegepraat in de verschillende discussiegroepen. De voorzitter van de Kerkpndag, dr. Klaus von Bismarck, noemde de bijeenkomst een „werkelijk teken van hoop". Vol gens hem is er een nieuwe vroomheid ontstaan, vooral bij de jongeren. Von Bismarck prees de verdraagzaamheid van de jonge deelnemers die vooral tot uiting kwam op de Markt der Moge lijkheden, waar groepen van zeer uit eenlopende overtuigingen zakelijk en eerlijk met elkaar hebben gediscus sieerd. Bijna tachtig procent van de deelnemers waren jonge mensen. Een van de vele onderwerpen die ter sprake werden gebracht was de oecu mene. De katholieke bisschop van Aken, dr. Klaus Hemmerle en de secre taris van de Wereldraad, dr. Lukas Vi- scher, legden de accenten verschillend bij een oecumenische dialoog. Lukas Vischer zei dat de wereld tot nu toe bij de kerken geloof heeft gezien dat tweespalt zaait Europa heeft de hele wereld met haar verdeelde kerk opgeza deld, aldus Vischer, die stelde dat die scheiding hier moet worden opgeheven. De bisschop noemde het kruis de kern van de oecumenische activiteiten. Het verbindende woord, het kruis en een van Christus vervulde geest zijn naar de mening van de bisschop „grensover schrijdende elementen". De theoloog prof. dr. Emst Kësemann uit Tübingen oefende ernstige kritiek uit op alle theologen en kerkleiders die een oecumenische avondmaalsviering verhinderen. Praktisch overal wordt, al dus Kasemann, Christus' uitnodiging om aan zijn tafel en voor zijn aange zicht te komen verhinderd. Daarvoor is geen rechtvaardiging of verontschuldi ging te vinden. Op die manier wordt alle gepraat over de eenheid der chris tenen en van de kerken als vroom ge zwets ontmaskerd, aldus Kasemann. De nieuwe voorzitter van de Raad van de Evangelisch-Lutherse Kerk (EKD) in Duitsland, prof. dr. Eduard Lohse, zei dat de kerk de ruimte moet bieden voor nieuwe initiatieven en acties. Risi co's moet men durven nemen, aldus bisschop Lohse, die er echter aan toe voegde dat de kerk geen partij mag kiezen. De EKD moet als volkskerk vol gens hem de bereidheid tot overeen stemming en compromis niet verliezen. De Kerkendag heeft de Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky veel geld gekost. Hij had twee Oostenrijkse art sen die de Exodus-beatmis in Neuren berg organiseerden, beloofd bij elke mark die bij deze mis voor de hulp aan vluchtelingen uit Nicaragua beloofd er nog eens twee'markstukken bij te leg gen. Er werd ongeveer 30.000 Duitse mark opgehaald. Tijdens het afsluitende avondmaal van de Kerkendag op zondag vielen wild vreemden elkaar in de Neurenbergse kerk St. Lorenz in de armen, toen hen gevraagd werd elkaar de vredesgroet te brengen. „Ik voelde plotseling een ont zettende behoefte iemand te omhelzen", aldus een jonge avondmaalsvierster. Na de vredesgroet dansten duizenden door de kerk, onder wie de Berlijnse bis schop die even tevoren het brood voor allen had gezegend. Pax Christi voettocht naar Andalousië De internationale Pax Chris- ti-Beweging organiseert van 24 juli tot 2 augustus haar internationale route die dit jaar gehouden wordt in An dalousië, in bet zuiden van Spanje. Het thema van de tocht luidt ditmaal „Emigra tie en werkeloosheid: obsta kels op de weg naar vrede. Zij die aan de tien dagen durende tocht willen deelne men, moeten zich voor 30 juni opgeven bij Pax Christi, BP 5454 Barcelona. Inlichtin gen zijn ook te verkrijgen bij secretariaat van de Inter nationale Voettochten Pax Christi in 's Hertogenbosch. In een brief aan Pans Johannes Paulus II heeft het personeel van het Vaticaan zich beklaagd over zijn magere salriëring, zijn achterop geraakt pakket sociale voorzienin gen en zijn gebrek aan persoonlijke vrij heid. „In alle landen van de wereld worden werk nemers beschermd door sociale wetten en vakbonden. Wij worden door niemand be schermd. Onze lonen zijn acht jaar geleden vastgesteld. Ook de periodieke verhogingen zijn vastgesteld op een belachelijk laag ni veau", aldus de brief. De 44 hectaren grote Vaticaanse stadstaat telt 4000 personeelsleden, van wie de mees ten in de stad Rome wonen. Ze verdienen minimaal 115.000 lire 287,50) en maximaal 300.000 lire 750,-) per maand. Volgens de briefschrijvers zouden deze bedragen op zijn minst respectievelijk 982,50 en 1445,- moeten zijn. De bode in de voorhal van de St. Pieter verdient ongeveer 700 gulden. De arbeiders die op het St Pietersplein de hek ken plaatsen en de podia opbouwen, verdie nen nog heel wat minder. Inwoners van Va ticaanstad betalen geen huur, belasting en electriciteit, gas, water en telefoon. Dat zijn er echter slechts 370, onder wie 135 leden van de Zwitserse Garde, 38 vrouwelijke reli gieuzen en een aantal priesters en leken.' Ook het gebrek aan persoonlijke vrijheid zit de personeelsleden van de Heilige Stoel dwars, zo moeten de inwoners van Vati caanstad voor middernacht binnen zijn. PRO niet elukkig met nterview [LVERSUM De leiding m de VPRO is niet erg ge- Ucig met het interview, dat ins Verhagen zondagavond de televisie heeft gehad et mevrouw Rost van Ton- ngen, de weduwe van de •NSB'er. De VPRO heeft arover maandag naast tien- Hen telefoontjes ook pro- ittelegrammen gekregen m diverse organisaties van rietsstrijders, die zich ge ketst voelen door de uitla den van de weduwe, ilgens Leo Kool, plaatsver- ngend directeur van de te- nsie van de VPRO, kunnen mensen zich terecht heb- n gestoten aan de uitlatin- het interview. Het be- raar van de protesterenden gen het feit, dat een geprek et een dergelijk persoon jrdt uitgezonden, wordt ior de VPRO echter van de ind gewezen. „Wij zijn van ening, dat het mogelijk oet zijn om ook extreme fi-t iren voor de televisie te ha- li", aldus Leo Kool. ij zei overigens dat de PRO niet veel meer kan dan laten blijken niet lukkig te zijn met het inter- ew. Hij gaat door met deze ogramma's van Hans Ver- igen. „Er worden er deze mer nog drie uitgezonden, aarna we zullen beslissen of de komende winter een Se van wordt gemaakt", al ls Kool. I'66 wil Gruijters ls commissaris i Utrecht SN HAAG (ANP) De ictie van D'66 in de pro- nciale staten van Utrecht left oud-minister drs. J.P.A. mijters kandidaat gesteld lor de post van commissa- van de koningin in deze ovincie. huidige commissaris, mr. Verdam (ARP), gaat be- volgend jaar met pensi- Gruijters zou de eerste mmissaris van de koningin zijn. De partij vindt t de huidige politieke Ver- ludingen het vervullen van n dergelijke post door een mocraat rechtvaardigen, olgens D'66 hebben de •dA en de WD al positief ireageerd op de kandidaat- Hing van Gruijters. ï-nazi niet aar Europees Parlement •NN (AP) Onder druk in zijn partij heeft de van- eje zijn nazi-verleden in ispraak gekomen CDU-poli- Hans Edgar Jahn (64) Jtsloten van zijn vorige eek verworven zetel in het "uropese Parlement afstand doen. i een brief aan CDU-voorzit- r Kohl schrijft Jahn dat hij jn mandaat neerlegt, omdat niet wil dat zijn partij thade lijdt. Jahn was al roeg lid van de NSDAP en de oorlog het fel iti-semitische boek „Der eppensturm" gepubliceerd. „Levering UC-onderdelen aan Pakistan stopzetten" DEN HAAG De Tweede Kamerleden Brinkhorst (D'66) en Waltmans (PPR) willen dat de regering alle landen, waar Pakistan orders heeft geplaatst voor de aankoop van onderdelen van een ura- niumverrijkingsfabriek, moet vragen hun médewerking aan die orders te weigeren. Zij vinden dat er geen exportver gunningen voor de levering van de betreffende onderde len mogen worden afgegeven. De Kamerleden hebben dit gisteren schriftelijk aan de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Van Aardenne (economische za ken) gevraagd. Zij deden dit naar aanleiding van de vorige week bekend geworden dief stal van geheime gegevens uit de Ultracentrifugefabriek in Almelo door een voormalige Pakistaanse medewerker aan de UC-fabriek. Benzine-plas vervuilt waterwingebied MAASTRICHT (ANP) Bij het overslagbedrijf Chevron in Maastricht is gisteren tij dens het overhevelen van benzine uit een spoorwegwa gon in tanks een plas benzine van 10.000 liter wegges troomd. Het ongeluk gebeurde op een nabij de Beatrixhaven gelegen terrein dat deel uitmaakt van een waterwingebied. Directe •oorzaak was het springen van een slang. De brandweer is gisteren de hele dag in de weer geweest om de schade aan het milieu zoveel moge- lijk te beperken. 0ndermeer werden diverse putten gesla gen om zodoende zoveel mo gelijk benzine op te kunnen vangen. Als de getroffen maatregelen niet afdoende blijken, zal een deel van het terrein mogelijk worden afge graven. Israël heropent grens voor Unifil METULLAH (Rtr/UPI/AP) Israël heeft gisteren na twee dagen de grens met Znid-U- banon voor VN-verkeer her» opend.De grens was gesloten nadat een officier van de VN-vredesmacht ervan was beschuldigd wapens en explo sieven voor de Palestijnse guerrillastrijders vanuit Liba non naar Israël over de grens te hebben gesmokkeld. Wet een brochure over achtergronden en doel stellingen is dezer dagen het Katholiek Bureau voor Voorlichting en Begeleiding bij Seksuali teit en Relatievorming officieel naar buiten ge treden. Dit bureau is het initiatief van een ?roep katholieken, die in katholieke kring ge sprekken wil brengen „om zo mee te werken *an de groei en meer openheid, zowel in het persoonlijk leven als in kerkelijke en maat- Jchappelijke verbanden". De initiatiefnemers, waaronder twee theologen, menen dat de oprichting van een katholiek bu reau gerechtvaardigd is door de ontwikkelingen binnen de katholieke kerk. „Er is na de discus sie over de uitspraken van de encycliek Huma- nae Vitae een stilte ontstaan. Bij velen heeft de katholieke kerk op het gebied van seksualiteits beleving het vertrouwen verloren en een groot aantal mensen heeft vooral vanwege de dwingen de seksuele moraal de katholieke gemeenschap verlaten", aldus de initiatiefnemers. Zij menen echter dat de vraag naar samenhang tussen geloof en seksualiteit en de rol van de kerk in het denken, spreken en begeleiden op dit terrein een belangrijke vraag is waarmee de kerkgemeenschap mee bezig moet blijven. De initiatiefnemers hebben gemerkt dat ondanks de tijd van ontzuiling en fusies er in katholieke kring een sterke behoefte is aan een herkenbare instelling die de mensen op weg kan helpen. Als belangrijke groepen waar het bureau mee wenst samen te werken, worden aangemerkt: pa- rochiegroepen, ouderverenigingen, vrouwenorga nisaties, onderwijsgevenden, pastores en hulpver leners. Het bureau is geen kerkelijke instantie in de juridische betekenis van het woord. Het wil, aldus de brochure, een bureau zijn van katholie ke signatuur voor katholieken, echter ook voor ieder ander die om advies en begeleiding vraagt In het bestuur hebben zitting genomen mevr. mr. H. Ten Hagen-Pot te Diepenveen, drs. W. Mijn, moraal-theoloog te Castricum, drs. C. Kuiten brouwer, namens stichting geestelijke volksge zondheid te Bergen N.H., drs. H. Rientjes, pasto- raal-theoloog te Utrecht, H. Scheers, penning meester te Naar den en dr. G. Zuidberg, Utrecht

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7