Gebrek aan visie door verdeeldheid Politiek Partij Parlement Meer aandacht voor Nederlandse taal in buitenland Journalisten wijzen cao af Gevaarlijke maniak knoeit met liften VI rei 'N LEVEN HEB JE ZO GERED. SCHOONMAKERS/ STERS BINNENLAND LEIDSE COURANT OINSDAG 19 JUN11979 PAGINAg|f\| (Van onze parlementaire re dactie DEN HAAG Woensdag aanstaande begint in de Tweede Kamer het grote de bat over het z.g. 1 juli-pakket (van sociaal-economische maatregelen) en de voorjaars nota (over de stand van za ken bij de uitvoering van de rijksbegroting voor dit jaar). Gezien de aard van deze stukken en de huidige poli tieke situatie houdt dit in dat voor kabinet en coalitie het „uur van de waarheid" kan aanbreken. De door de regering voorgestelde maatre gelen zijn zó omstreden dat het een zeer spannend debat kan worden waarin mogelijk de positie van het kabinet - dus ook van de samenwer king tussen CDA en VDD- op het spel zal staan. Maar ook als het kabinet Van Agt deze slag aan het Binnen hof overleeft zal -het gevaar voor zijn voortbestaan niet geweken zijn: in de eerste helft van juli moeten in het Catshuis de hoofdlijnen van de rijksbegroting voor 1980 worden vastgesteld en dat wordt een operatie waarbij de zaken die komende week in de Kamer aan de' orde zijn slechts „kinderspel" genoemd moeten worden. Het 1 juli-pakket bevat een complex van maatregelen. In de eerste plaats wordt voorge steld voor de tweede maal een korting op de stijging van de sociale uitkeringen toe te passen; voor de hoogste uitke ringen een korting van 0,7 procent, voor de laagste een matiging van 0,2 procent. Daarnaast is er het voorstel om op de salarissen van de z.g. trendvolgers (o.a. perso neel van ziekenhuizen en be jaardenoorden) eenzelfde kor ting toe te passen als op die van de ambtenaren is over eengekomen. Hun salaris wordt immers afgeleid van de ambtelijke salarisschalen. Het derde voorstel heeft betrek king op de aftopping van de prijscompensatie voor inko mens vanaf f 55.000 per jaar. Het vierde en minst omstre den voorstel wil (voor de tweede maal) het scheefge groeide indexeringsmechanis me aanpakken door de index van de bouw- en uitzend cao's niet mee te nemen in de stijging van de minimumlonen en de sociale uitkeringen. KERNZAKEN Globaal gezegd komen bij de bespreking van het 1 juli-pak ket twee kernzaken aan de orde. In de eerste plaats ligt de vraag op tafel waarom nu juist de uitkeringstrekkers weer aangepakt moeten wor den. Het kabinet heeft op nieuw verzekerd dat hun koopkracht door de voorge stelde maatregel niet zal wor den aangetast, maar een groot deel van de Kamer (niet alleen de oppositie) zet daar vraagtekens achter. Aangenomen mag worden dat dit voorstel voor het CDA al leen verteerbaar zal zijn als duidelijk komt vast te staan, dat het kabinet ook de hogere inkomens wil aanpakken. Om dat in dit stadium enigszins te kunnen bereiken stelde CDA-fractievoorzitter Lubbers in het debat over de z.g. voortgangsnota (in april) voor de prijscompensatie voor in komens vanaf f 50.000 af te toppen. Dat bedrag koos hij mede uit omdat voor de amb tenaren een aftopping vanaf jaarinkomens van f 45.000 is overeengekomen. In eerste instantie leek voor Lubbers'voorstel geen meer derheid te bestaan. De PvdA wees het af omdat voor de uitvoering van dit voorstel een aantal cao's opengebro ken zou moeten worden (een methode die de socialisten on juist vinden) en de WD sprak zich eveneens tegen die aftopping uit. Na veel getob in het kabinet kwam men dóór tot een compromis: af toppen van f 55.000 af, een conclusie die bij een belang rijk deel van het CDA niet in goede aarde viel. Waarschijn lijk zal de CDA-fractie aan haar oorspronkelijk voorstel blijven vasthouden. Ook het voorstel met betrekking tot de trendvolgers ligt vanwege het inbreken in cao's erg moei lijk. VAKBEWEGING Furieus over in het bijzonder het kortingsvoorstel is de vak beweging. Zowel de FNV als het CNV hebben zich in de afgelopen weken in krachtige bewoordingen tégen het 1 juli-pakket gekeerd; beide vakcentrales hebben deze week dringend aan de Twee de Kamer gevraagd het pak ket af te wijzen. Daarmee belanden we bij een van de moeilijkste problemen waarmee dit kabinet worstelt. Het heeft door zijf beleid de vakbeweging van zich ver vreemd, een situatie die des te ernstiger is doordat FNV en CNV bewezen hebben zich zeer bewust te zijn van de ernst vein de economische toe stand en bereid gebleken zijn de nodige opffers te willen brengen. Omdat het kabinet ten enenmale geen duidelijk inkomensbeleid voert en een echte visie ontbreekt (als ge volg van verdeeldheid binnen de coalitie) weet „de samenle ving" nauwelijks waaraan men toe is. Zeker Bestek '81 ligt op tafel, maar het is vele maanden zonneklaar dat dit „heilsplan" bijgesteld moet worden. Hóe die bijstelling in de visie van het kabinet moet plaatsvinden blijft in het vage. Wie gedacht mocht hebben dat een tipje van de sluier in de voorjaars nota onthuld zou worden heeft zich vergist. In die nota wordt wel meegedeeld dat de z.g. noodremprocedure in werking treedt (maar wie had anders verwacht, zeker na het jaarverslag van de Nederland se Bank) maar in feite doet het kabinet niet veel méér dan een aantal essentiële be leidsbeslissingen voor zich uit schuiven. De belastingen wor den versneld gëind en er komt een tijdelijke uitgaven- blokkade voor de departe menten, maar die blokkade is geen echte besnoeiing. Minis ter Andriessen bereikt hier mee dat het financieringste kort dit jaar terugloopt van 6,5 tot 6 procent, maar hij zwijgt nog over de gevolgen van een en ander voor belas tinginkomsten en uitgaven in 1980. Kennelijk wil het kabi net de echte aanpak van de problemen over het Kamerde bat van volgende week heen- tillen, maar daarmee worden de besprekingen in het Cats huis van begin juli alleen maar moeilijker. ALTERNATIEF De vraag is gerechtvaardigd of het kabinet - Van Agt de problemen nog wel de baas kan. Men krijgt sterk de in druk dat het als gevolg van het ontbreken van enige sa menhang in de eigen gelede ren én uit angst voor het ont breken van een meerderheid in het parlement beleidskeu zen uit de weg gaat. Voeg daaraan toe dat de economi sche situatie steeds ongunsti ger wordt en het maatschap pelijk draagvlak steeds smal ler wordt en de ellende is compleet. Met alle gevolgen vandien voor het voortbestaan van dit kabinet De vraag is of er een alterna tief bestaat. Dat is er: ver vroegde Kamerverkiezingen en de vorming van een kabi net, samengesteld uit leden van de PvdA, CDA en D'66. Zo'n kabinet heeft het voor-- deel van een brede parlemen taire meerderheid en een gro ter maatschappelijk draag vlak. Maar men moet zich af vragen of het een reëel per spectief is. In het CDA heb ben velen nog last van het trauma van 1977 (8-7-1, 7-7-2) en de PvdA-visie op de aan pak van de economische pro blematiek munt nog steeds niet uit door consistentie. Bo vendien geldt ook nu dat de marges smal zijn. EVERT MATHIES Achtervolging Het einde van een wilde achter volging door de politie van een autodief: een gewonde, bewus teloze bestuurder en een over de kop geslagen auto. Een en ander speelde zich gisteravond af in Amsterdam. Zuidafrikaan wint beroep over verblijf in Nederland AMSTERDAM (ANP) Na twee jaar procederen, waar bij zijn verzoek steeds werd afgewezen, zal dé 23-jarige Zuidafrikaan N.L. Hlope waarschijnlijk toch Neder land binnen mogen komen. De afdeling rechtspraak van de Raad van State is gisteren tot de conclusie gekomen dat hem „om klemmende redenen van humanitaire aard" een verblijf in Nederland moet worden toegestaan. Echter al leen als blijkt dat hij ner gens anders terecht kan en gedwongen worrdt naar zijn land terug te keren. Hlope werd in '77 door de au toriteiten een asielaanvrage 'geweigerd. Op het schip naar huis deed hijevenwel een zelfmoordpoging, waarna hij in een Antwerps ziekenhuis belandde. Een kort geding bij de Haagse rechtbank werd door hem verloren. Hij dook evenwel onder en studeerde aan de VU in Amsterdam. (Van onze parlemen taire redactie) DEN HAAG De Nederlandse taal is een onmisbaar ele ment voor het be kend maken van de Nederlandse cultuur in het buitenland. Daarom zal meer aandacht geschonken moeten worden aan de verspreiding van onze taal in het bui tenland. Minister Pais van Onderwijs heeft aangekondigd te onderzoeken in hoeverre in de lan den waarmee Neder land culturele be trekkingen onder houdt, behoefte be staat aan onderwijs in de Nederlandse taal. „De Nederlandse taal is het voertuig van onze cultuur", aldus minister Pais, die sa men met minister Gardeniers van CRM en staatssecretaris Van der Mei verant woordelijk is voor het beleid ten aan zien van de internati onale culturele be trekkingen. Tijdens de behandeling van de nota daarover bleek bij een groot deel van de Tweede Kamer het gevoel te leven dat een samen hangend beleid ten aanzien van de cultu rele contacten met andere landen tot nog toe bij de ver schuilende departe menten te weinig uit de verf is gekomen. Volgens het WD-ka- merlid mevrouw Kappeyne heeft Ne derland een minder waardigheidscomplex ten aanzien van haar eigen cultuur:„Wij mogen best wat meer doen aan Holland- promotion". Het En gels dreigt volgens Mertens van D'66 steeds meer de we reldtaal te worden en ook de Europese cul tuur vormt een be dreiging voor het be houd van onze eigen taal. Zowel CDA, PvdA als de WD vinden dat de Neder landse culturele atta chés in het buiten land algemene in structies moeten krij gen om de culturele contacten met het buitenland te kunnen bevorderen. Voorts zullen de culturele betrekkingen worden uitgebreid met de landen waarop Ne derland zijn ontwik kelingsbeleid concen treert (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Met een over grote meerderheid hebben de dagbladjournalisten, verenigd in de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) giste^ ren het onderhandelingsresul taat voor een nieuwe dag blad-cao van de hand gewe zen. Zij bleken vooral fel ge kant tegen de met de werk gevers overeengekomen com pensatieregeling voor onregel matig werk, die in de plaats zou moeten komen van de bestaande toeslag. Een groot aantal journalisten zou er met de nieuwe rege ling financieel op achteruit gaan, wat voor hen gezien de goede bedrijfsresultaten van de dagbladondernemingen, niet aanvaardbaar bleek. Ook de VUT-regeling stuitte op verzet, omdat hier een koppe ling is gelegd met de grafi sche cao, waardoor een ver plichte in plaats van vrijwilli ge vervroegde uittreding op 63-jarige leeftijd mogelijk wordt. De afwijzing van de dagblad-cao heeft vooralsnog een adviserend karakter. Het dagelijks bestuur van de NVJ beslist volgende week maan dag definitief en zal daarbij deze „afwijzing" zeer zwaar laten wegen. APELDOORN (ANP) On der de bewoners van een Apeldoorns flatgebouw is on gerustheid ontstaan over het optreden van een maniak, die de toegangsdeuren tot de lift schacht opent terwijl de lift kooi zich op een andere etage bevindt Eén van de Apeldoornse wo ningbouwverenigingen heeft een circulaire rondgestuurd waarin tegen dit gevaar wordt gewaarschuwd. De sleuteltjes waarmee de lift deuren kunnen worden geo pend zijn onder anderen in het bezit van de technici van de woningbouwvereniging. Persoonlijke ongelukken heb ben zich tot nu toe nog niet voorgedaan. De angst hier voor groeit evenwel omdat ge vreesd wordt dat de maniak zijn stunts de komende tijd ook in andere flatgebouwen gaat uithalen. Ik zoek *n leukeiok, C&ól U töcA iMtde£i^e\ Te koop: een perceel potentiële TUINGROND gelegen in de Roversbroekpolder te Lisse. Groot circa 4.02.25 ha. Dit perceel is circa 135 m. breed en 300 m. diep en thans als weiland in gebruik. Kan eventueel in gedeelten. Onder zekere voorwaarden mo gen hierop per bedrijf een woonhuis, bedrijfsgebouwen en glasopstallen gebouwd worden. Prijs 15.- per m2 kk. STICHTING GRONDZAKEN •nVESTIGINGSDIENST L.T.B. Drral 22, Haarlem. Tal.: 023-319262. Als f bij een ongeluk onmiddellijk u gru± Dal boekje kjl|£ (0) ELKE SECONDE TELT. Schoonmaakbedrijf Syston b.v. zoekt wegens uitbreiding in Voorschoten enige nette

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6