m Minister Tuijnman opent nieuwe kantorencomplex van „Rijnland" urnniHg UruiÖHtjMB ^>lnna naam /der wet Hoogheemraadschap wierp vorig jaar 62 miljoen in het water Fietspad Merenwijk en Schuttersveld nu officieel in gebruik Vragen CDA over radioactief afval LEIDSE COURANT DINSDAG 19 JUN11979 PAGINA 3 ,,Rot maatregel LEIDEN Het Leidse kantongerecht maandag- ochtend. Een veehande- laar uit de regio had er zijn blauwe stofjas ge woon voor aangehouden. Het overtuigend bewijs dat hij hier niet voor de lol stond en weer snel aan het werk wilde. Wat was er gebeurd? Een paar maanden gele den was hij door de ■ee-inspectie op het ter rein van de Groenoord- hallen op zijn vingers ,n.M getikt, omdat hij zijn "^veewagen niet had ont smet. Dat had moeten gebeuren, nadat hij in tyde Groenoordhal, waar 's maandags de Leidse veemarkt wordt gehou den, een hoeveelheid biggen had afgeleverd. Deze ontsmettingsmaa tregel, afkomstig van de 1Ï' veterinaire dienst, is 5 Jovi ^oorn 'n het °°S uuf van de kooplieden. Het V«r*i is volgens hen moeilijk om de reiniging van hun wagens vlak naast de markt te realiseren. Er is slechts één ont smettingsplaats waar twee auto's tegelijk een beurt kunnen krijgen. Voor iedere auto staan .daar 20 minuten voor. idoo betreffende veehan- ïi(i I delaar vond het een har de maatregel voor de m« I expeditiebeurs. „Soms moet je uren in de rij staan eer je aan de beurt bent Terwijl je je j -j wagen net zo gemakke- lijk op de eigen terrein Ihuis kan uitmesten en l dl ontsmetten. Je verliest llr# op die manier kostbare uren. Nou ja, ik liep dus 0 j, tegen de lamp, omdat ik 1 Ui weg wilde rijden zonder mijn auto te hebben ge- nl# 1 wassen. Dat had ik de volgende dag thuis wil- #i7V len doen vlak voor het volgende transport. Ik 2 bep dus geen enkel risi co. Het hoofd van de vee-inspectie, ook aanwe- op het gerecht, kon bezwaren van de man overigens best be- ijpen. „Het is een rot itregel, dat geef ik maar we werken nu al volgens de rich tlijnen van de veterinai re dienst en daar heb ben we ons aan te hou- Cridl VAR Kantonrechter Van Dij- ke was derhalve mild met zijn vonnis. Een tientje boete voor de veehandelaar. Deze even wel weigerde de justitië le clementie en wilde in 5W* hoger beroep. Daarvoor 5^ was het vonnis echter te jp mild geweest en de reeh or» ter zag zich daarom ge- l'f noodzaakt de man een handje te helpen door O 51,- als boete op te leggen, zodat hogere jp I stappen door de veehan- 'Llfj delaar kunnen worden ondernomen. Een aannemer met een groot bouwproject in Noord wijk stond giste ren terecht voor slorig- "J heid, die een van zijn timmerlieden een dubbe le beenbreuk heeft ge kost. Volgens het ten laste gelegde feit zou de aannemer verantwoorde lijk zijn geweest voor het omvallen van een muurtje waartegen kozij nen waren geplaatst Het was de muur van het laatste af te bouwen huis. Door het weghalen van de steunen van het muurtje was de druk van de kozijnen te groot' 3 55N geworden en daarom wég muurtje en krók been. De aannemer vond het een stommiteit van de onfortuinlijke tim- rt merman. „Hij had niet zo stom moeten zijn de schorren (steunen- red.) weg te halen, dan was er niets gebeurd", aldus de aannemer. Kanton rechter Van Dijke vond dat, hoewel hij ook zo zijn twijfels had over de deskundigheid van de timmerman, er een ge- iJjjl vaarlijke situatie was p( ontstaan die in strijd dl was met de veiligheids-- wet „U heeft te weinig maatregelen getroffen, ne- waartoe u wel verplicht d Was". zei de rechter en D sprak vonnis. Een boete v 1' van 750,- waarvan 500,- voorwaardelijk. LEIDEN Met het omwentelen van twee foto-panelen, die zowel de oude als de nieuwe behuizing- van het Hoogheem raadschap Rijnland in beeld brachten, heeft de minister van Verkeer en Water staat, ir. D.S. Tuijnman vanmorgen het nieuwe kantoor- en laboratoriumcomplex van de Rijnlandse technische dienst offi cieel in gebruik gesteld. Het nieuwe kan torencomplex, dat zich uitstrekt tussen Breestraat en Boommarkt - op de plaats waar vroeger het post- en belastingkan toor van Leiden was gevestigd - dient voornamelijk tot huisvesting van de voordien in vele panden verspreid onder gebrachte technische dienst, inclusief Rijnlands laboratorium. Een grote verga derzaal op de derde verdieping maakt voorts een eind aan de bij bestuursver gaderingen in het vierhonderd jaar oude Rijnlandshuis sinds de uitbreiding van het algemeen bestuur ondervonden ruim teproblemen. De bouw van het nieuwe kantoor die in 1976 na de sloop van het oude postkantoor een aanvang nam, heeft in totaal twintig miljoen gulden gekost. Aan de Breestraatzijde van het kantorencomplex, heeft het door de Rotterdamse ar chitect Drexhage ontworpen gebouw naast de nieuwe mo derne gevel, ook een uit 1778 daterende zand steengevel, die tevoren toebehoorde aan het belastingkantoor. Direct ach ter die gevel heeft de PTT op de begane grond nog een lo- kettenkantoor gevestigd; de etages worden daarboven weer ingenomen door Rijn land. Bij de officiële in gebruikstel- ling van het complex, dat aan de zijde van de Boommarkt overigens nog een kleine par keerplaats en -garage heeft, memoreerde minister Tuijn man de verandering van de taken van het Hoogheemraad schap in de loop der tijd. Ook de in die vier eeuw ge wijzigde structuur werd door de bewindsman aangesneden. Daarmee doelde ir. Tuijnman op de grondwetswijzigingen van 1815 en 1848. Sinds die tijd houdt de Kroon toezicht op de toezichthouders van de waterschappen. In zijn toespraak oordeelde Tuijnman het wenselijk dat waterschappen zelf de be stuurlijke verantwoordelijk heid voor een adequate tech nische dienst kunnen dragen. Door de provincie aangewe zen, verricht Rijnland reeds een aantal jaren zijn werk zaamheden op dat gebied voor de overige Zuidhollandse waterschappen. „Overigens kan uw technische dienst", vervolgde Tuijnman, „in be langrijke mate bijdragen aan de totstandkoming van de plannen voor de bestrijding van de verontreiniging van oppervlaktewateren. Zij zal aldus, ook in de toekomst, een aanzienlijk deel van haar werkcapaciteit kunnen beste den aan de dienstverlening aan andere waterschappen." De minister van Verkeer en Waterstaat besloot zijn toe spraak vanmorgen met het memoreren van een door hem ingestelde werkgroep „Alge mene Waterschapswet", die inmiddels een aanvang heeft gemaakt met haar werkzaam heden. In die werkgroep zijn waterschappen, provincie en centrale overheid samen aan het werk. Met de voorberei ding van. het nieuwe wetsont werp zal overigens nog gerui me tijd gemoeid zijn. De heer Tuijnman hoopt evenwel nog gedurende deze kabinetsperio de een aantal essentiële on derdelen zover te brengen dat daarover bestuurlijk overleg kan plaats vinden. Behalve de minister, kwamen gistermorgen ook andere hoogwaardigheidsbekleders aan het woord. Leids burge meester Vis sprak namens de in het gebied van het Hoog heemraadschap liggende ge meenten en bood een plastiek van kunstenaar Van der Na- mer aan, Warmonds burger vader De Vreeze overhandig de namens de zes inliggende waterschappen een schilderij van Lucien Steinbach, terwijl de voorzitter van de water sportvereniging De Braassem- mermeer de heer Star een model van én een boekje over het pavillioenjacht „De Waak zaamheid" - een jacht waar mee Rijnland vroeger de wa terhuishouding daadwerkelijk controleerde - van eigenaar liet veranderen. Een bezoekje aan de in het oude Rijnland huis tentoongestelde expositie besloot voor de genodigden het offciële gedeelte van de o- pening. Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat opende vanochtend de nieuwe kan- torrvestiging van het Hoogheemraadschap Rijnland aan de Leidse Breestraat. Musical De oudercommissie van de Leidse Zuiderparkschool heeft dit jaar een musicalavond georganiseerd. De avond zal op maandag 2 juli in de aula van de MAVO in de Asserstraat worden gehouden.Aanvang is om 19.00 uur; Teun de Speelman (klas 2), Meester Pennelik (klas 3) en Spionnen in het circus (klas 6) vormen de uit te voeren stukken. Expositie De aquarellententoonstelling van Carl van Niekerk wordt vrijdag geopend. Dit gebeurt om vijf uur 's middags in de Galerie Pulchri Studio in de Oegstgeestse de Kempe- naerstsaat. Tot en met 12 juli is er vanaf die datum de mogelijkheid het werk van van Niekerk te bezichtigen. Concert Het studenten muziekgezelschap Sempre Crescendo con certeert vrijdag in de Leidse Zuiderkerk aan de Lamme- schansweg. Er zullen werken van Mozart (Ouverture Ti tus), Schumann (Celloconcert), Dvoïük Slavische dansen) en Moussorgski (La defaite de Sennachérib) worden uit gevoerd. Aanvang 20.15 uur. Mutatie De centrale vereniging voor de ambulante handel, afde ling Leiden, heeft de heer Zonderop uit het bestuur zien vertrekken. Voorzitter J. Verplancke heeft nu de mede werking van J. Hoogerbrug (secretaris), P. van Bohemen (penningmeester), J. Krutz, G. de Bock en M. Hoogstra. „Wigwam"-hoofdleidster mevrouw de Vrind vertrekt bin nenkort. Reden genoeg voor de oudercommissie van deze kleuterschool haar een afscheidsreceptie aan te bieden voor het vele verrichtte werk. Dit zal dan gebeuren op dinsdag 26 juni, van 16.00 tot 18.00 uur in de school aan de Sumatrastraat. Tevens zal overigens bij deze gelegen heid afscheid worden genomen van mevrouw H. Westra die het kleuteronderwijs gaat verlaten. Singels groen Onder het motto „Groen langs de singelrand" houdt de werkgroep Wonen van Leiden Noord vanavond een be wonersavond. Een avond waarop de werkgroep met de bewoners van gedachten wil wisselen over een aantal „vergeten terreinen". Met name bet terrein van de zou- topslag, de gemeentereiniging en de kanten van de sin gel zullen aan de orde komen. Plaats van handeling: de Zevensprong, tijd: acht uur. LEIDEN Het Hoogheemraadschap van Rijnland beeft in het afgelopen jaar 62 miljoen gulden besteed aan water. Die miljoenen werden uiter aard niet letterlijk in het'water ge smeten, maar besteed aan de beheer sing en zuivering daarvan. Een zeer groot deel van de uitgaven, 25 mil joen, werd gebruikt voor investerin gen in installaties en gebouwen. Rijnland beheerste het water in 106.500 hectaren ,een gebied gespreid over Noord- en Zuid Holland waar zo'n 1,2 miljoen mensen wonen. Voor het zuiveren van het water waren 41 installaties voor afvalwa ter en 26 rioolpersgemalen in ge bruik. Die werkzaamheden werden z'jn opgeheven en thans heeft het van het deel dat voor de recente verricht onder leiding van dijkgraaf Hoogheemraadschap 'slechts' te ma- verkiezingen van bet Europese par- J. van Knobelsdorff door 342 mede- kea met zes waterschappen, hetgeen lement is komen opdagen. In bet werkers. een grote organisatorische vereen- jaarverslag over '78 memoreert dijk- voudiging met zich brengt. Die ver- graaf Van Knobelsdorff de matige. Het afgelopen jaar was voor het eenvoudigingen deden zich ook voor opkomst, wellicht te wijten aan de Hoogheemraadschap van grote bete- in de verwerking van gegevens over geringe herkenbaarheid van de kan kenis. Veel veranderingen voltrok- technische en administratieve aange- didaten. Maar hij spreekt slechts de ken zich. Veel meer dan de officieu- legenheden. Een computer zorgde hoop uit, dat er wegen gevonden ze in gebruikname van het nieuwe hiervoor. worden om hier verbetering in te kantoor aan de Leidse Breestraat, Voor november van dit jaar staan brengen, omdat het Hoogheemraad dat vandaag door minister Tuijnman voor het Hoogheemraadschap weer schap door haar bestuurlijke positie officieel is geopend. Gedurende bet bestuursverkiezingen op het pro- geen actieve rol kan spelen bij de afgelopen jaar had bet Hoogheem- gramma. Twee jaar geleden was de presentatie van de kandidaten, raadschap voor bet laatst te maken opkomst voor deze verkiezingen Het telefoonnumer van het Hoog- met de besturen van 160 polders die ronduit teleurstellend. Slechts een heemraadschap Rijnland is met de bet waterbeheer voor bun eigen ge- luttel percentage van de stemgerech- verhuizing naar bet nieuwe onderko- biedje beheersten. De polderbesturen tigden kwam opdagen, een fractie men gewijzigd in 071-211711. Fietsen heet tegenwoordig iets ludieks te zijn. Leids wethouder C. Waal (rechts op de eerste tweezitter) opende de nieuwe fietsverbmding tussen Merenwijk en Schuttersveld dan ook in die stijl. Wethouder Mr. CJ.D. Waal heeft gisteren op de het voor deze gele genheid feestelijk ver sierde Haarlemmervia duct per trapauto een lint doorgereden en stelde door deze hande ling officieel de fiets- verbinding tussen de Merenwijk en het Schuttersveld in ge bruik. Voordat het lint werd gehal veerd hield de wethouder in de bistro van de Groenoord- hallen een korte toespraak, waarin hij zijn grote tevre denheid uitsprak over de goe de samenwerking tussen tus sen de gemeente Leiden, de Nederlandse Spoorwegen en het ministerie van Verkeer en Waterstaat Het rijk verstrekte voor de aanleg van het fiets pad een subsidie van ander half miljoen gulden. Het fiets pad heeft een lengte van één kilometer en de totale kosten van het project bedragen 2,3 miljoen gulden. Aan de over het nieuwbakken wielerpad rijdende fietsers werd ter gelegenheid van de ingebruikname een stencil uit gereikt waarop nadere bij zonderheden stonden. Onder meer stond als functie van de fietsverbinding aangegeven, dat het een kruisingvrije ver binding is. Op dit punt ver schilt de Enige Nederlandse- Wielrijdersbond (E.N.W.B.) sterk met de gemeeente van mening. De bond heeft don derdag namelijk een brief aan de gemeente gestuurd, waarin werd gewezen op een gevaarlijke punt op de route. Daar waar het fietspad- Broekweg de Gooimeerlaan kruist bestaat momenteel een onoverzichtelijke en gevaarlij ke situatie. De E.N.WB. vraagt de gemeente Leiden in de brief om bij het kruispunt aan de fietsers voorrang te verlenen. De bond is van me ning, dat dit plan zeer mak kelijk en goedkoop gereali seerd kan worden. Maar ba- halve deze kritiek maakte de bond ook haar grote vreugde kenbaar over dit voorbeeld van „fietsvriendelijk gemeen telijk vekeersbeleid". De ge meente tenslotte hoopt, dat het project voor velen een sti mulans zal zijn om eens va ker de twee wiel er „ter been" te nemen. Een van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland. Haarlemmerstraat 42, LEIDEN (071) 131204 ONDERZOEK IS INGESTELD LEIDEN De gemeenteraadsleden van het CDA, Joop Wa lenkamp en Ad van der Waals, hebben het Leidse college van b en w vragen gesteld naar aanleiding van de publicaties af gelopen vrijdag en zaterdag in deze krant over het onzorgvul dig gebruik van radioactieve stoffen op het Zoölogische La boratorium aan de Kaisers traat De raadsleden willen onder meer weten hoe b en w denken over het afvoeren van radio actief afval in de openbare riolen. Belangrijk is hierbij aan te geven in hoeverre de afvoer van het radioactieve afval ri sico's voor de Leidse bevolking betekent of kan hebben bete kend. Volgens het CDA is er geen directe noodzaak tot tussenkomst van gemeentewege in deze affaire. „Het betreft hier immers een universitaire aangelegenheid. De enige schakel met de ver antwoordelijkheden op mede gemeentelijk niveau vormt het feit dat genoemde spoelkeuken het gebruikte spoelwater in de Leidse riolen afvoert Kan het college mededelen in hoever re regelingen van het Rijk, het Hoogheemraadschap en/of ge meente toestaan dat in meerdere of mindere mate radioactief afval door middel van de openbare riolen wordt afgevoerd enerzijds en in hoeverre controle door genoemde instanties plaatsvindt anderszijds?" Aldus de gemeenteraadsleden. Voorts vragen Walenkamp en Van der Waals indien de rege lingen dan wel de controle ontbreken of het college dan be reid is initiatieven te ontplooien om een verbetering in de situ atie te brengen. LEIDEN Een inspecteur voor de volksgezondheid, twee spe cialisten van de arbeidsinspectie en een stralingsdeskundige van de Leidse universiteit hebben gisteren een onderzoek inge steld naar de situatie in het Leidse Zoölogische Laboratorium. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne maakte dit gisteren bekend, mede naar aanleiding van eerdere publi caties in deze krant

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3