Vakantie? Massale uitmoording en deportatie tekent geschiedenis van Turkse christenen Neem geen risico, neem de Ideale Reisveizekering vandeEuropeesche. De Europeesehe. Uw ideale reisgenoot. BUITENLANDLEIDSE COURANT De bazaar In latanboel let op de ejouwer In het midden waar het zakenleven zich afapeelt. Worden ze nou vervolgd of niet in Turkije? Je kunt bij de beantwoor ding van die vraag kij ken naar de feiten in Turkije en dan kom je er niet onderuit: de christenen in dat land worden vervolgd. Maar je kunt voordat je zo'n antwoord geeft ook kij ken naar de gevolgen van zo'n antwoord. Want als je vaststelt dat die mensen vervolgd worden, dan moet je ze als land ook asiel ge ven. Zo is het internati onaal recht. Wie ver volgd wordt, heeft recht op asiel. Anderhalve eeuw geleden be stond de bevolking van Klein- Azië nog voor circa dertig procent uit christenen. Nu nog maar voor een kwart procent Van dertig procent naar een kwart procent als gevolg van vervolging, als ge volg van een massale uit moording en deportatie op zó grote schaal als nog maar één keer zou voorkomen in de ge schiedenis der mensheid: de jodenvervolging in Nazi-Duits- land. Over de christenvervolgingen in Turkije leert ieder Turks kind op school waarom het gebeurde. Christenen zijn landverraders. Het is de schuld van de Grieken en de Armeniërs dat Turkije is te- nonder gegaan. Was niet Tur kije het grote islamitische im perium, dat ook de hele Ara bische wereld omvatte? En hoe is dat grote rijk, de geze gende erfgenaam van het door de kaliefen gestichte we reldrijk kapot gemaakt? Dat hebben de Grieken en de Ar meniërs gedaan met de hulp van de grote mogendheden: Engeland, Frankrijk, Rusland. Zo staat het in de boekjes en zo zaait men haat in de kin deren van Turkije. Er zit in de schoolboekjes een kern van waarheid. De Griek se Vrijheidsstrijd, die in 1821 tegen de sultan in Konstanti- nopel ontbrandde, zou nooit tot de stichting van de onaf hankelijke Griekse staat in 1830 geleid hebben, als niet hulp voor de Griekse opstan delingen was komen opdagen. De vloten van Frankrijk en Engeland hebben de doorslag gegeven. De Armeniërs, die net als de Grieken tot aan het eind van de Middeleeuwen een eigen onafhankelijke christelijke staat hadden, hoopten op her stel van hun onafhankelijk heid toen in de loop van de negentiende eeuw Turkije ver scheidene malen in oorlog kwam met het christelijke Rusland. Engeland en Frank rijk echter hadden belang bij een bondgenootschap met Turkije tégen Rusland, dat voor alles een open zeeweg wilde naar de Middellandse Zee, en dat niet alleen voor de handelsvloot.. Aan deze politiek van de wes terse mogendheden is de be scherming van de christelijke minderheden opgeofferd. Voor alles wat slecht ging in Turkije kregen de christenen de schuld. De Armeniërs wer den het mikpunt Zij woon den overal verspreid in Tur kije, waren welgestelde mid denstanders en hielden trots vast aan hun christengeloof, dat de staatsgodsdienst ge weest was in het oude Arme nië. Onder sultan Hamid H in de tweede helft van de vorige eeuw kwam het tot vervolgin gen, waarbij tienduizenden Armeniërs omkwamen. In 1909, het jaar waarin het sul tanaat plaats moest maken voor de regering van de „Jong Turken", werden nog eens 20.000 Armeniërs ver moord in Adana. Dit was de inleiding tot de grote massa moorden van 1915, georgani seerd door de toenmalige Turkse ministers van Oorlog en Binnenlandse Zaken, En- ver en Talaat Tussen februa ri en november 1915 werden bijna één miljoen Armeniërs vermoord, voornamelijk door tot haat aangehitste Koerden, in mindere mate door Turken en georganiseerd door de lo kale autoriteiten, die daartoe gedetailleerde instructies had den ontvangen uit Konstanti- nopel. De mannen moesten gedood worden, de ouden, de vrou wen en de kinderen werden op dodenmars gesteld. Zij trokken in eindeloze rijen de oostelijke woestijn in, richting Mesopotamië, voortgedreven door de zwepen van hun ver volgers. Duizenden jonge meisjes werden geroofd door de begerige stamhoofden, tienduizenden stierven van honger en uitputting, een schamele stoet vrouwen en kinderen bereikte de eindbe stemming, waar de Arabische bevolking zich vaak groot moedig over hen ontfermde. Krachtig herstel Het Armeense volk heeft zich in ballingschap krachtig opge richt Er wonen naar schat ting zo'n 5 miljoen Armeniërs over de hele wereld, vooral in de Verenigde Staten, in de Arabische landen van het Midden-Oosten en in Sovjet- Armenië. Velen hebben het ver gebracht in handel, cul tuur en wetenschap. De Ar meense wereldgemeenschap is een krachtige steun geworden voor de weinige Armeniërs die in Turkije achterbleven. Er zitten er nog enkelen in verborgen dorpjes in Oost- Turkije. In Istanboel, de voor malige hoofdstad Konstan tin o- pel, kon zich de Armeense ge meenschap tot op de huidige dag handhaven, omdat .de Turkse regering het niet aan durfde hen uit te moorden vlak voor de neus van alle .buitenlandse diplomaten, die in de stad aan de Gouden Hoorn woonden. Deze Armeniërvervolging is in feite in Turkije nooit opge houden en heeft behalve de Armeniërs ook éndere chris- tengroepen getroffen, name lijk de Griekse Turken, de zo genaamde Syrische christenen en de Nestorianen. De vervolgingen zijn „op een laag pitje" gezet, omdat er bijna geen christenen meer zijn om te vervolgen. Alleen daar waar de Turkse christe nen in een vrij opvallende concentratie samenwonen, is de vervolging nog aanwijs baar. Dat is het geval voor Istanboel, zoals dat een tien tal jaren geleden ook nog dui delijk was in Zuidoost-Tur- kije. Het is de Turkse regering van heden ten dage niet aan te wrijven dat de christenen ver volgd worden. Volgens de Turkse grondwet is er vrij heid van godsdienst. De Turk se autoriteiten bieden ook be scherming aan burgers die bedreigd worden, voorzover de politie daarvoor de midde len heeft Alleen is het wel een feit dat de regering in Ankara machteloos staat te gen geweldpleging tegen christenen. Een van mijn vrienden in Istanboel werd zó bedreigd door anonieme tele foontjes, dat hij politiebe scherming vroeg en kreeg. Zijn huis werd bewaakt Die bewaking werd na enige maanden opgeheven, omdat er op de dienstdoende politie mensen geschoten werd. Daarbij is een van hen le vensgevaarlijk gewond ge raakt- Ook is het zo dat de lokale autoriteiten in Zuidoost-Tur- kije een oogje dicht doen als Koerdische bendes de huizen van de christenen in brand steken, het vee stelen en de mensen mishandelen. Vaak doet de plaatselijke politie aan dit soort dingen mee. Het vasthouden van de mannen uit de christelijke bevolking is een manier om aan extra in komsten te komen. De familie betaalt een losprijs en krijgt vader weer mee, meestal deerlijk mishandeld. In Istan boel is deze praktijk aan de orde van de dag. Grijze Wolven Dat de centrale regering geen einde kan maken aan deze misbruiken komt door twee dingen. Ten eerste is er geen geld om het ambtenarenkorps een behoorlijk salaris te bie den en ten tweede raakt voor al het stedelijk politieappa raat geïnfiltreerd door aan hangers van de Grijze Wolven Bende, de gewapende macht van de fascistische NHP, een rechtse partij die in alles lijkt op Hitlers NSDAP uit de tijd van de Weimar Republiek. De vervolgingen in Istanboel zijn dan ook érger dan in Zuidoost-Turkije, omdat zich déér de vervolging afspeelt tussen de Koerden en hun stille aanhang onder de lokale autoriteiten. In Ins tan boel komt daar de politieke ont wikkeling van de fascisten bij, plus het feit dat de uit het oosten afkomstige christe nen er snel verpauperen en bovendien de kansen op emi gratie naar het westen niet toenemen, maar integendeel kleiner worden. Er komen veel teleurgestelden terug. Men zit in Istanboel in de val. De bedoelingen van de Turk se regering en zeker van pre mier Bulent Ecevit zijn uitste kend. Even zeker is dat Ece vit machteloos staat tegenover de vervolgingen in Istanboel en misschien ook wel tegen over het oprukkend fascisme. Syrische christenen In Turkije zijn praktisch ge sproken nog maar twee groe pen christenen over, de Ar meniërs en de Syrische chris tenen. De Armeniërs wonen nu bijna allen in Istanboel en het zal niet zo lang meer du By een prettige vakantie hoort een goede reisverzekering. Allicht, u kunt niet zonder. Maar neem dan wel een komplete, de Ideale van de Europeesehe. Want met een reis verzekering van de Europeesehe heeft u de slagvaardige Europeesehe S.O.S. CENTRALE altyd achter de hand. Dagen nacht bereikbaar voor direkte hulpver lening. Bij ziekte, een onverhoopt ongeval, by overlijden. Da's wel zo veilig. Autovakantie? Neem geen risico, neem de I.A.V. er voor alle zekerheid bij. Oftewel, de Internationale Automobilistenhulp Verzekering. Dan bent u gedekt tegen nagenoeg alle financiële risico's, zelfs in Nederland. Ga maar na. De Europeesehe S.O.S. CENTRALE zorgt ook hiervoor daadwerkelijke hulp. En direkt. Wanneer de auto of aanhanger uitvalt, wanneer bestuurder en/of inzittenden door ziekte of ongeval niet verder kunnen, ja, zelfs bü geldnood. En verder: recht op komplete rechts bijstand en vergoeding allerhande kosten zoals huur van een vervangende auto, extra hotelkosten, sleepkosten enz. Een veilig gevoel is dat. U heeft wel een reis verzekering van de Europeesehe, maar dit jaar (nog) geen IAV. Dan kunt u toch in geval van nood een beroep doen op de Europeesehe S.O.S. CENTRALE die de belang rijke gegevens doorgeeft aan instantie of maatschappij waarbij u eventueel recht op hulp hebt Over service gesproken. Kortom: neem een reis verzekering van de Europeesehe plus I.AV. de meest ideale kombinatie met een maximum aan direkte hulp verlening door de S.O.S. CENTRALE van de Europeesehe, met liefst 16 vestigingen in Europa. Wel zo veilig en zeker niet duur. Ideale Reisverzekering reeds vanaf f 1,- per persoon per dag. I.AV. (voor auto incl. alle inzittenden) t/m 11 dagen f 13,50, t/m 22 dagen f 18,50, langer dan 22 dagen f 23,50. Toeslag 50% voor aanhanger. Poliskosten f 4,- (incl. assurantie- belasting) per verzekeringsbewijs. Meer zekerheid bij 8.000 adressen. Alleen al in Nederland kunt u bij meer dan 8.000 assurantie adviseurs onze reisverzekeringen afsluiten; informeer by de assu rantiekantoren, by de meeste banken, reisbureaus en warenhuizen. Doen. EUROPEESCHE rvy Ij/j VERZEKERING MAATSCHAPPIJ N.V. DINSDAG 19 JUN11979 PAGlNAlff Harry van Mierlo verbleef het Midden-Oosten (Beirot Libanon) als specialist voo het buitengewoon onderwj zette een opleidingsinstitu f op voor leerkrachten van gehandicapte kinderen uit gehele Arabische wereld, publiceerde talloze verhandeling op vakgebied Hij was van 1969 tot 1976 free lance-correspondent v kranten, radio en tv in Nederland, België en Zwitserland, met als standplaats Beiroet Zijn perscentrum werd een bekend middelpunt van journalistieke aktiviteit Van Mierlo schreef verscheidene boeken over politieke onderwerpen: De Palestijnen, Het Midden- NI O osten en Macht en ui Manipulatie in het Middesf Oosten. 't Sinds 1976 woont hij in de Nederland. Hij is docent d< filosofie en pedagogiek aai i1 de Sociale Akademie te t Groningen. Ook reist hij onophoudelijk naar het d Midden-Oosten in verband vr met hulpakties en journalistieke bezigheden f1 Met de problemen van c Koerden en Christenen in Iter Turkije is hij sinds vele |dg jaren vertrouwd. pl Deze week spreken de vastov kamercommissies voor de justitie en buitenlandse zalb1 over de problematiek van di in Nederland verblijvende christelijke Turken (o.a. zi die in de SL Jan in Den Bosch verblijven) met de minister van buitenlands* zaken en de staatssecretai k van justitie. nog zijn, gaan alleen bu huis voor het hoognodig 's avonds helemaal niet UN Er zijn in Zuidoost-Tu «j nog maar 24.500 chrisi tj over van een christenl king die aan het begin a deze eeuw meer dan éér joen moet zijn geweest I mate er meer christenen trekken is het voor de ai j| blijvenden moeilijker zit handhaven. Van vrijwe! families die er nog zijn Ir*1 den zich één of twee m in Europa of Istanboel c ah overkomst van de rest vi bereiden. Maar het steeds minder om de mische basis voor de komst te scheppen, gaan toch maar en korafca Istanboel in de grootste de terecht Binnen een paar jaar alleen nog wat oude m van de christengemeen in Toer Abdiert over oude mensen die van dierbare geboortegrond! willen scheiden. Ze hg' bovendien zó lang m» angst voor vervolging g<| dat ze liever door geweli komen dan zich laten wrichten door een verh naar de achterbuurten P tanboel. Voormannen Behalve door de span: in de Koerdengemeeni die in Oost-Turiuje 5 ra leden telt zijn er twee doorzaken voor de ven gen in Toer Abdien. D( J ste en waarschijnlijk ^l1 langrijkste ligt in de si van de gastarbeiders in pa. Kijken we alleen West-Duitsland, dan daar 1,2 miljoen Daaronder bevinden ziel christenen uit Oost-Ti Die christenen bleken werkers, betrouwba Ki mensen en leergieriger t^lul ci te zijn dan hun mosliiial lega's. Bijgevolg zijn zij Ijde zonder uitzondering hog np klommen op de ladder v ha industriële hiërarchie. Zker de voormannen ge word) en. kwam het dat onder diefwe christenen wel zo'n 100.000 moslims werkei Jta nu wordt als een onvertai lijke belediging ervaren e v het superieure moslimbf vo zijn. Het wordt gewrokelld de christenen op het front Enige jaren gi Ier zijn een aantal christen) ren in de stad Midyat af het slachtoffer van gewon stri Een tweede oorzaak B burgeroorlog in Libanoi t banon was het toevlucht van christenen én mo w Vele Koerden uit Zui du< Turkije waren naar Lil getrokken en hebben da probeerd een bestaan bouwen als havenarbeid n de woningbouw of ande: Zij woonden voornamej! woonwijken van Beirot door de christelijke i van de Falange met de zijn gelijk gemaakt De 81 den hebben daarbij vei 1 liezen geleden. Velen i beestachtig mishandeld. aard zijn veel van deze den weer uit Libanon vi ken en na een moeilijke weer op hun basis in oost-Turkije teruggel1,01 Daar konden zij eerst v' vertellen hoe slecht de -l tenen waren! En dat men tóch al uit de 1 K' kranten die uitvoerig I> beschreven hoe slecht d ken op Cyprus het hadden onder bisschop rios en hoe het held) Turkse volk daar dooi tair ingrijpen in 1974 ti de aan had gemaakt p Samenvattend kan de worden dat er versch tt i aanwijsbare oorzaken t Bei toch is het een raadsel je als mens en waantéf ,]r vraagtekens bij blijft sea HARRY VAN MI *i een v w 3» orr ren of ook de Syrische chris tenen zullen alleen nog in Is tanboel te vinden zijn. Die laatste groep behoort voorna melijk tot de Syrisch Ortho doxe Kerk, officieel „Het Pa triarchaat van Antiochië en het Gehele Oosten". De patriarch van deze ge loofsgemeenschap is Zijne Heiligheid Ignatius Jakob en zetelt in Damascus. Hij zal op 24 juni a.s. in Hengelo een priester wijden en gesprekken voeren met allerlei kerkelijke en wereldlijke autoriteiten in Nederland. Een kleine groep van deze orthodoxen hebben zich verenigd met de Rooms- katholieke kerk. Ook is er een groepje bekeerlingen tot het protestantisme. Sinds de zesde eeuw is deze geloofsgemeenschap zelfstan dig tegenover het patriarchaat van Konstantinopel. In het Byzantijnse Rijk werden deze Jakobieten (genoemd naar hun bisschop Jakobus Bara- deus) vervolgd door de By zantijnse machthebber wegens afwijkingen in de leer. Ze hebben zich echter gehand haafd in de afgelegen streken van het keizerlijk Byzantijnse imperium. Dat is de reden waarom hun traditionele woo noorden liggen in het huidige Zuidoost-TSórkije. Zijzelf noe men die streek Toer Abdien, de „Berg van de knecht van God". Iets meer naar het oos ten, in de huidige Turkse pro vincie Hakkari, leefde een an dere oerchristelijke gemeen schap, die der Nestorianen. Ze zijn op enkele honderdtal len na daar weggetrokken na een bewogen geschiedenis vol vervolging en politieke intrige. Voor de Syrisch Orthodoxen in Zuidoost-Turkije is het stadje Midyat het centrum. In tegenstelling tot de Griekse, de Armeense en de Nestori aanse christenen, hebben deze Syrisch Orthodoxen nooit aanspraak gemaakt op een ei gen christelijke staat Die hebben ze in het verleden ook nooit gekend. Hun geschiede nis is vrij van politieke aspi raties. Politieke aspiraties en intriges waren nu juist een hoofdoorzaak van de vervol gingen die over de Armeniërs kwamen, maar de Syrisch Or-v thodoxen kregen óók hun deel in die vervolgingen, om dat de furie die sinds 1915 over de christenen losbarstte eenvoudig geen onderscheid maakte tussen christenen van de ene en van de andere soort Toen de Koerden een maal gemerkt hadden dat ze zich konden verrijken aan de bezittingen van de christenen, gingen ze ermee door, ook toen er geen Armeniërs meer waren. Meer bemiddeld In Toer Abdien waren de christenen ook beter gesitu eerd dan de moslimbevolking. Ze oefenden het handwerk uit van de middenstand, leverden kwaliteitsprodukten, hadden winkeltjes en werkplaatsen. Deze middenstand kwam voort uit families die land be zaten, wat vee hielden en op de velden kantoen, mais, ta bak, rijst groenten en fruit teelden. Het land is er slecht. Met moeite is 4 procent van de aanwezige grond bebouw baar en dit vereist een ken nis, waarin de Koerdische halfnomaden verre achterblij ven bij de christenen. Jaloezie speelde een rol naast heb zucht. Ongestraft konden de Koerdenbendes hun gang gaan; alleen andere, machti ger Koerdenstammen ter plaatse konden hen de wacht aanzeggen. Dat is ook steeds weer gebeurd, want de chris tenen stonden stamsgewijs on der bescherming van Koerdi sche stamhoofden. Dat dit eeuwenoude systeem van stambescherming de laatste twintig jaar in elkaar zakte, komt door ontwikkelingen on der de Koerden zelf. Ook zij werden vervolgd, ook zij ken nen hun botsingen met de Turkse autoriteiten, er zijn opstanden bloedig neergesla gen, zij zijn óók het slachtof fer van internationale mani pulaties, enz. enz. Daarbij komt dat de Turkse regering in Ankara steeds minder controle heeft over die woelige oostelijke provin cies, terwijl ook de traditione le Koerdische agha's (stam hoofden), die altijd de christe nen beschermd hebben, gezag verliezen. Een van hen heeft mij verteld dat het hem ge ducht spijt, dat de christenen uit de streek zijn verdreven. Want wat er voor de christe nen in de plaats kwam, is een ordeloze bende gedeklasseerde Koerden, die hij ook niet on der de duim kan houden. In tussen weet ik maar al te goed, dat deze zelfde man óók zijn deel heeft in de buit van de christenen. Want wei nigen van deze laatsten heb ben iets kunnen redden van hun geld en bezit De narig heid begon meestal met de diefstal van enige stuks vee. Een paar vermiste schapen zijn het teken van het nade rend gevaar. Op een avond wordt ér aan de deur geklopt Vrouwen en kinderen trekken zich angstig terug in het achterhuis. Waar mogelijk worden jonge meis jes verstopt Als men open doet worden de mannen met vuurwapens bedreigd. Als men niet open doet, gaat het huis in brand. Soms wordt een van de mannen meegeno men. Soms schiet men onmid dellijk iemand neer. Altijd moet er geld op tafel komen. Wil men een weggevoerde bloedverwant levend terug zien, dan kost dat minstens 2000 gulden (de bedragen lo pen op tot 25.000 gulden, vooral in Istanboel). Voor dat geld krijgt men hem halfdood terug. Een klacht bij de poli tie helpt niets. Een enkele keer lukt het de autoriteiten in Ankara in aktie te krijgen. Het gevolg is meestal dat de plaatselijke politie met de overvallers gaat meedoen. Herhaaldelijk worden meisjes ontvoerd. Men hoort nooit meer iets van ze. Was het in 1966 nog zo dat men in de christendorpen overdag en 's avonds mensen op straat zag, mensen ook op stoelen voor hun huis zag koffie drinken, tegenwoordig zijn die dorpen uitgestorven. De weinige christenen die er Bosch, waar twaehondard Turkse chrlsteren aan toevlucht hebban gezocht

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12