5EEG praat If Imet Yamani „over meer olie LAGE STRAFFEN IN.SPIONAGEPROCES LUTZE burgemeester Schols )ezoekt Belgrado Geen zelfbestuur voor minderheden in Iran Carter doet beroep op Congres SALT-2 te aanvaarden Regering van nationale eenheid in Nicaragua W mi ^BUITENLAND LE1DSE COURANT/ DINSDAG 19 JUN11979 PAGINA 11 Andriessen: Geen compensatie in lonen voor duurdere olie LUXEMBURG De Neder, landse regering staat nog al tijd op het standpunt, dat het duurder worden van de ruwe olie niet gecompenseerd mag worden in de lonen. Dit heeft minister Andriessen (Finan ciën) in Luxemburg ver klaard, waar hij had deelge nomen aan de ECOFIN Raad (ministers van Economische Zaken en Financiën) van de EEG. De regering zal haar standpunt volgende maand op tafel leggen in het overleg met werkgevers en werkne mers. Mochten deze partijen, of een van beide, het met-compense ren afwijzen, dan zal het ka binet zich beraden op wat er dan moet gebeuren. Minister Andriessen liet er echter geen twijfel over bestaan, dat de ontwikkelingen op de olie- markt voor Nederland „een stuk nationale verarming be tekenen, die we zullen moeten accepteren" Stiptheidsactie luchtverkeers leiders Italië ROME (Rtr) De luchtver keersleiders in Italië zijn gis teren uit ongenoegen over hun arbeidsomstandigheden begonnen aan een stiptheids actie van een week, die al di rect leidde tot vertragingen op de grootste luchthaven van dat land. Een woordvoeder van de maatschappij Alitalia zei dat vertrek en aankomst in Rome en Milaan gemiddeld drie kwartier op de dienstregeling achterlagen. De Italiaanse luchtverkeersleiders mogen niet staken, maar een stipt heidsactie is toegestaan. Men houdt zich nu strikt aan de internationale voorschriften over pauzes tussen aankomst en vertrek. JL Rotterdam Ba a m T\tl (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) LUXEMBURG Nadat de beide groepen landen ongeveer vijf jaar geen officiële con- icten met elkaar hebben onderhouden, komt >r weer een dialoog op gang tussen de Euro pese Economische Gemeenschap (EEG) en de senjorganisatie van Olie-exporterende Landen (OPEC). Op 30 juni wordt er in Londen een gesprek gevoerd tussen enerzijds de huidige voorzitter van de Energieraad (vergadering van energie-ministers) van de EEG, de Frans man Giraud, en diens opvolger per 1 juli, de 7693fler O'Malley, en anderzijds sjeik Yamani, ilie-minister van Saoedi-Arabië. Minister Van Aardenne (Economische Zaken), lie gisteren voor Nederland deelnam aan een rijeenkomst van de Energieraad in Luxem- jurg, vertelde dat het in Londen alleen een gesprek over technische zaken zal worden. ,We (EEG) hebben met de OPEC afgesproken, lat de prijzen niet aan de orde komen". Het bekend dat de OPEC-landen de prijzen van nin ruwe olie beschouwen als iets wat alleen aangaat. Wel zal men, aldus Van Aarden- ne, in Londen praten over het op elkaar af- "immen van de vraag naar en het aanbod n ruwe olie. laarbij zal het erom gaan of de EEG als IJ [roep van belangrijke consumentenlanden in 1Ttaat is haar behoefte aan olie te verminderen ruil waarvoor de OPEC haar productie wat lp zou kunnen voeren. Belangrijk hierbij is Yamani onlangs liet uitlekken dat zijn d niet ongenegen is dagelijks een half mil- m vaten (van 159 liter) meer te gaan produ- •en, als daarmee een eind zou kunnen wor- len gemaakt aan de speculaties op de zoge- laamde vrije markt, die ervoor zorgen dat de irijzen daar torenhoog blijven. Dat is voor de IPEC zelf ook van belang, omdat sommige den van deze organisatie zelf ook op deze arkt zijn aangewezen om olieproducten te b* open. d )f de bijeenkomst in Londen enig resultaat pal opleveren, valt of staat daar waren alle myjiteskundigen in Luxemburg het wel over eens ~T- met het vermogen van de EEG om haar ei- AQpn behoefte aan olie aanzienlijk te verminde- en om zelf ook maatregelen tegen de vrije .1-,«markt te nemen. Wat betreft het eerste is er -L_)og weinig duidelijkheid. De cijfers over het LejJnergieverbruik in april, de eerste maand na j049je oproep om te bezuinigen, zijn net binnen. ^.Jolgens minister Van Aardenne zijn die eerste tesultaten niet bemoedigend (geen vijf procent sparing), „maar is het best mogelijk dat het torna geleidelijk beter is geworden". De be- mdsman ziet in elk geval nog geen reden mor Nederland om, zoals de Tweede Kamer Isü, nu al een bezuiniging af te dwingen door middel van wettelijke maatregelen, „althans net zolang daar niet in internationaal ^ver band toe wordt besloten". M spraken de energie-ministers m Luxem burg met elkaar af, dat het goed zou zijn de totale olie-import van de EEG te bevriezen. Het probleem is daarbij echter op welk ni- feau en welk aandeel de verschillende lid-sta- i daarin moeten leveren. De een vindt na- ilijk dat hij aanzienlijk meer aan besparing jet dan de ander. Rat betreft het tweede punt (maatregelen te gen de vrije markt) kwam de EEG in Luxem burg ook niet erg ver. Het enige concrete be sluit van de Energieraad hield in, dat de Eu ropese Commissie (dagelijks bestuur van de Gemeenschap) wekelijks een analyse zal ma ken van de prijzen op de vrije markt en van de verbruikersprijzen in de lid-staten. Dit om zo snel en acuraat mogelijk op de hoogte te zijn van de richting, die de prijzen uitgaan, en om de prijzen te kunnen vergelijken met de maandelijke gegevens omtrent de kosten van ingevoerde ruwe olie. De analyse zal ook ter beschikking worden gesteld aan de OPEC. Voor het overige vingen de Europese Commis sie en Frankrijk, die beide uitgewerkte voor stellen voor het aanpakken van de vrije markt op tafel hadden gelegd, bot bij de Energieraad. Zo wilde de Commissie dat er een registratie zou worden opgezet van alle olie-transacties in de Gemeenschap betreffen de partijen van meer dan 500 ton. Volgens energie-commissaris Brunner zou deze contro le een afschrikkende werking hebben op spe culerende handelaren. Daarnaast zouden de regeringen de oliemaatschappijen dringend moeten adviseren geen olie op de vrije mark ten te kopen tegen buitensporige prijzen. Dit laatste voorstel was vrijwel gelijk aan het idee van Frankrijk om als EEG geen import meer toe te staan van buitengewoon dure olie door middel van een systeem van maximum prijzen. West-Duitsland, Groot-Brittannië en Nederland erkenden weliswaar dat er iets te gen het speculeren op de vrije markt gedaan zou moeten worden, maar vonden het zinloos om dat als EEG alleen te proberen. „Het eni ge resultaat zou zijn, dat de handelaren op de Rotterdamse markt zouden uitwijken naar de vrije markt in het Caraïbisch gebied", aldus minister Van Aardenne, die het Franse idee bestempelde als „symptoombestrijding". De Nederlandse bewindsman hield zijn Franse collega ook voor, dat een aantal EEG-landen, waaronder Nederland, al veel doet aan het stellen van maximum-prijzen. „Bij ons is het immers zo, dat de prijzen van olieproducten tot stand komen in overleg tussen regering en oliemaatschappijen". De Westduitse miïiister waarschuwde er bovendien voor de vrije markt niet te verjagen, omdat deze -- „al is het dan tegen hoge prijzen" aanvullende producten kan leveren, als een land die nodig heeft Het een en ander leidde ertoe, dat de Energie raad akkoord ging met het opstellen van een EEG-verordening betreffende de registratie van olie-transacties, maar dat deze niet eerder van kracht zal worden dan nadat ook de Ver enigde Staten en Japan hun medewerking hebben toegezegd. Deze zaak zal worden aan gekaart op de economische topconferentie van 29 en 30 juni in Tokio, waar de zeven groot ste westerse industrielanden aan deelnemen. De positie van Japan is hierin belangrijk, om dat het producten betrekt van de vrije markt in Singapore. De Verenigde Staten kopen vooral op de vrije markt in het Caraïbisch ge bied. Minister Van Aardenne noemde het overigens waarschijnlijk dat Frankrijk donderdag en vrijdag in Straatsburg op de Europese Raad (vergadering van regeringsleiders van de EEG) opnieuw zal proberen zijn idee voor maxi mum-prijzen aanvaard te krijgen. „Maar of ze dan meer succes zullen boeken...?" >£N HAAG - Burgemeester khols is gistermiddag met een delegatie uit het gemeen- ':'r (bestuur van Schiphol naar e Joegoslavische hoofdstad lelgrado vertrokken. De reis een antwoord op het be- oek dat een delegatie uit de 'oegoslavische hoofdstad in 976 bracht aan Den Haag. ten Haag en Belgrado onder ouden al sinds zeven jaar egelmatige contacten. De 'urgemeester verklaarde op chiphol dat hij zich met ame wil oriënteren op de be stuurlijke decentralisatie zoals die in Joegoslavië op lokaal niveau is doorgevoerd. Ook het beleid van ruimtelijke or dening in Belgrado zal wor den bekeken. Naast burge meester Schols maken ook de wethouders J. W. M. Hardon (stadsontwikkeling), mevrouw M. Vos- van Gortel (financiën) en W. du Chatinier (maat schappelijk welzijn en volks gezondheid) en gemeente-se cretaris mr. Uithof deel uit van de Haagse delegatie, die aanstaande zaterdag terug keert TEHERAN (Reuter) Vol gens de grondwet voor het Islamitische Iran, waarvan gisteren het ontwerp is gepu bliceerd, krijgen de nationale minderheden in het land geen zelfbestuur. Bij de pre sentatie van het ontwerp aan een aantal Iraanse journalis ten verklaarde minister Yad- dollah Sahabi van zaken be treffende de revolutie: „Zij (de minderheden) krijgen meer vrijheid in hun provin cies, maar geen zelfbestuur. De zaken van de provincies zullen worden afgedaan door plaatselijke raden." Vlak na de revolutie van fe bruari eisten de nationale minderheden, zoals de Koer den in West-Iran en de Turk menen in het noordoosten bij de grens met de Sovjet-Unie zelfbestuur voor hun volken. Begin deze maand braken in de zuidoostelijke provincie Koezestan gevechten uit, om dat de daar wonende arabie ren ook zelfbestuur willen. Volgens het ontwerp krijgt Iran de Sji'a als staatsgods dienst. Sji'a is een secte bin nen de islam. Hierover zijn de Koerden zeer ontstemd. Sjeik Ezzeddin Hosseini. geestelijk leider van deze minderheidsgroep, gaf als zijn commentaar: „Het moet de islam zijn". ie 74. ijkswej niep. ■Alkfl 'hLató onze corresP°ndent van Vree) I0NN in het zogenaamde proces-Lutze Ro0S£[>Dusseldorf. het omvangrijkste spionage- ffoces van na de oorlog (met een lengte meer dan een jaar en circa 300 getui- is gisteren het oordeel uitgesproken. )e Klac r* voornaamste aangeklaagden, het echt- Ur Lothar en Re na te Lutze, die ervan 'orden verdacht meer dan duizend deels zeer geheime documenten aan de DDR te hebben geleverd, kregen respectievelijk 12 en 6 jaar gevangenisstraf wegens ernstig landverraad. De ambtenaar Jurgen Wiegel kreeg drieënhalf jaar en zijn ex-vrouw Ur sula een jaar en tien maanden voorwaar delijk. Het echtpaar Frank en Christine Gerstner uit de DDR die de spionage or ganiseerde, kreeg zeven jaar. Van alle be schuldigden werd bewezen geacht dat zij in opdracht van het Oostduitse ministerie voor Staatsveiligheid in Oost-Berlijn ge spioneerd hebben. Opvallend is dat alle straffen jaren lager zijn uitgevallen dan het Openbaar Ministe rie had geëist. Dat geldt vooral voor Rena- te Lutze tegen wie 11 jaar en Jurgen Wie gel tegen wie 10 jaar was geëist. Het ligt dan ook voor de hand dat de officier in beroep zal gaan. De rechtbank achtte niet bewezen dat de inhoud van meer dan 1.000 dossiers en stukken die mogelijkerwijze verraden konden worden, ook werkelijk verraden zijn. Hoewel Renate Lutze aanvankelijk de zwaarst belaste aangeklaagde was, bekende haar man tegen het einde van het proces verrassend dat hij de enige schuldige was en dat zijn vrouw van niets had geweten. De rechter vond dit nogal onwaarschijnlijk aangezien er in brieven telkens sprake was van „wij" en het ook zeer merkwaardig zou zijn dat Renate in hun kleine woning nooit iets zou hebben gemerkt van het feit dat haar man honderden en nog eens hon derden documenten kopieerde. Met kussen op beide wangen bezegelen de Amerikaanse president Carter en de Sovjetrussische presi dent Brezjnev het gisteren door hen gesloten en ondertekende SALT-2 akkoord, dat het aantal inter continentale kernwapens beperkt tot 2250 aan beide zijden. „Wij hebben beide kinderen, en u ook kleinkinderen", zei Carter, „en wij wensen toch beiden dat zij in vrede kunnen leven". De twee presi denten spraken af elkaar in de toekomst vaker te ontmoeten. „ANDERS VALT ER HELEMAAL NIET MEER TELEVEN" (Van onze correspondenten) WASHINGTON/WENEN Nog geen twee uur na zijn terug keer uit Wenen heeft president Carter ten overstaan van de beide huizen van het Amerikaanse Congres een gloedvol plei dooi gehouden het door hem en Brezjnev ondertekende SALT- akkoord dat de strategische bewapeningswedloop moet beper ken, goed te keuren. Met de kernwapens die er zijn moeten de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in vrede leven, „want anders valt er misschien helemaal niet meer te leven", aldus Carter. SALT-2 biedt een kans om het risico van een kernoor log kleiner te maken. Het is een kwestie van gezond ver stand. Vechten is de maatstaf voor moed geweest in de hele geschiedenis, maar dit patroon van oorlogvoeren moet nu voorgoed doorbroken worden, zo hield Carter de Senaat en het Huis van Afgevaardigden voor. In een poging de negatieve stemming in de Senaat over het verdrag te verminderen (van de honderd senatoren zouden er vijftig voorstander zijn van het verdrag en dertig tegenstan der; 34 senatoren zijn nodig om het verdrag af te wijzen), zei Carter dat geen van beide partijen alles kreeg wat hij wilde, maar dat het resultaat een zorgvuldig uitgebalanceerd pakket was dat de wereld veiliger maakt Zonder het verdrag zouden de Verenigde Staten elk jaar miljarden dollars meer uit moe ten geven voor de bewapeningswedloop, en zouden de span ningen tussen oost en west toenemen. Carter zei ook dat hij en Brezjnev het in hun besprekingen in Wenen op tal van punten oneens bleken. „Ik heb Brezjnev dui delijk gemaakt dat de Cubaanse militaire activiteiten in Afrika en de steeds grotere Cubaanse rol in Middenamerikaanse en Caraïbische vraagstukken, alleen maar een nadelige uitwerking kunnen hebben op de verhoudingen tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie". Het debat in de Senaat zou de komende maanden kunnen lei den tot ingrijpende wijzigingsvoorstellen, waarvan overigens te betwijfelen valt of de Sovjet-Unie bereid zou zijn erover te praten. Senator Barry Goldwater diende gisteren al een wijzi gingsvoorstel in, dat beperkingen behelst ten aanzien van de nieuwe Russische bommenwerper Backfire, waarover Brezjnev overigens had toegezegd het toestel niet te zullen toerusten voor intercontinentale opdrachten. Over het na SALT-2 te ontwerpen SALT-3 verdrag maakt men zich in NAVO-kringen nu al zorgen. SALT-3 moet niet al leen kwalitatieve beperkingen aanbrengen in de kernbewape ning, maar ook de zg. „grijze zones" omvatten: de kernbewa pening in Europa. De door SALT-2 vastgelegde gelijkheid in strategische bewapening (intercontinentale raketten) maakt de Amerikaanse „atoomparaplu" boven Europa minder geloof waardig. De Sovjet-Unie beschikt in Europa over een arsenaal kernwapens met middelgrote reikwijdte, dat veel groter is dan dat van de NAVO. Niets wijst er bovendien op dat de Ameri kanen bereid zouden zijn de Europese landen te betrekkingen bij SALT-3, temeer omdat deze verdeeld zijn over de nood zaak tot modernisering van de kernbewapening in Europa. Tiana u. Valdcd l(n. Ienzine op bon in staat New York W YORK (DPA) Na Ca- fornië gaat ook voor de kat New York rantsoene-, ig van benzine gelden. Dit gisteren bekendgemaakt l°or gouverneur Hugh Carey. 'a'frtt "tobczitters in d ze grootste stad van de Verenigde Statne kunnen vanaf morgen alnaar- gelang de laatste cijfers van hun kenteken nog slechts op bepaalde dagen tanken. De regeling geldt ook voor de districten Nassau, Suffolk, Westchester en Rockland. Een soldaat van de Nationale Nicaraguaanse Garde pleit om clementie bij een Sandinisti- sche guerillastrijder nadat hij geprobeerd heeft te ontsnappen. SAN JOSE, MANAGUA In de Costaricaanse hoofdstad San Jose is gisteravond de samen stelling van een nieuwe Nicara guaanse regering van nationale eenheid bekend gemaakt. De re gering is om het verwijt te ont lopen dat zij communistisch ge ïnspireerd zou zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van ver schillende bevolkingslagen. Drie van hen gaven gisteren een persconferentie. Het waren de schrijver Sergio Ramirez, de in dustrieel Alfonso Robelo en de weduwe van de vermoorde jour nalist Pedro Joaquin Chamorro, hoofdredacteur van het dagblad La Prensa. Ook de priester dichter Ernesto Cardenal was aanwezig. Zij verklaarden dat de eerste stap van de nieuwe regering zal zijn onteigening van alle bezit tingen van de familie Somoza in Nicaragua. De nieuwe regering roept de leden van de Nationale Garde op tot desertie en volgens de drie leden ervan zal zij alle door vorige regeringen aangega ne verplichtingen op het interna tionale vlak, in het bijzonder be treffende de mensenrechten, na komen. De Sandinistische guerrillastrij ders hebben zich gisteren mees ter gemaakt van het Mais-eiland, een hondertal kilometer uit de oostkust van Nicaragua. Zij zou den nu behalve de stad Leon ook twee noordelijke steden en de havenstad Corinto beheersen. Verder houden zij stand in de hoofdstad Managua waar Somo za in zijn 'bunker' onafgebroken met zijn militaire adviseurs, waaronder Israëlische wapenle veranciers, overlegt. Naar ver luidt zou vandaag de stad Rivas, in het zuiden van het land, val len waardoor de route door Midden-Amerika zou zijn afge sneden. Dictator Anastasio Somoza heeft de Verenigde Staten gisteren van „ondankbaarheid" beschul digd en heeft om Amerikaanse steun verzocht in zijn strijd te gen het Sandinistisch Bevrij dingsfront. De verklaring van Somoza kwam korte tijd nadat de Ame rikaanse regering om een speci ale zitting van de Organisatie van Amerikaanse staten (OAS) had verzocht. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washing ton wilde Amerikaanse militaire interventie, „hoewel uitermate onwaarschijnlijk", niet uitsluiten. Woordvoerster Jili Schuker van het State Department zei dat de V.S. naar een politieke oplossing streeft voor Nicaragua, met in schakeling van de oppositie, en hoopt dat Somoza bereid is een eind te maken aan het lijden van zijn land.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11