Proef wenselijk met veilen op twaalf of veertien zaterdagen Sterke promotie ondersteunt Bretonse groenteprimeurs KCB: Tomatenkistjes verschillen behoorlijk in gewicht NAT EN DONKER WEER VERTRAAGT OOGST ZOMERBLOEMEN VULLEN DE VEILINGHAL VERANDERINGEN IN LELIE-ASSORTIMENT aginTaND en tuinbouw LEIDSE COURANT/ MAANDAG 18 JUN11979 CCWS-BESTUUR OVER MOEILIJKHEDEN AANVOER: HONSELERSDIJK Het bestuur van de CCWS te Honselersdijk is van oor deel dat in het komende seizoen het wenselijk is om bij wijze van proef op totaal twaalf of veertien zaterdagen toch veiling te houden, teninde tot een behoorlijk verwerken van de aanvoe ren te komen. Zaterdag voor pinksteren was voorlopig de laatste zaterdag van het huidige sei zoen waarop veiling mocht worden ge houden, waarbij grote moeilijkheden zich lieten gelden bij verwerken van de enorme bloemen- en plantenaanvoer. Het bestuur van de CCWS is van oor deel dat een en ander schadelijk is voor kwekers en handelaren. Binnenkort zullen met betrokken par tijen besprekingen aanvangen over de maatregelen die voor het volgend sei zoen gaan gelden. De CCWS vindt het gewenst om van half maart tot half juni ook op zaterdagen veiling te hou den. Het is afgelopen maanden gebleken dat het veilen op min of meer ongeregelde tijdstippen zowel de aanvoer als ver koop aan de veiling ontwricht, hetgeen tot uitdrukking komt in de prijzen die veelal tegenvielen. Stapelwagens Besloten is om bij wijze van proef aan de CCWS gebruik te gaan maken van, stapelwagens in de veiling, zoals deze in Denemarken worden gebruikt Het CCWS-bemiddelingsbureau zal bij deze proef worden ingeschakeld. De potplan ten zullen in eenmalige dozen worden aangevoerd, die op genoemde Deense wagens passen, waarvoor belading sruimten van speciale afmetingen zijn vervaardigd. Voor een en ander is ook overleg ge pleegd met de handelaren. Er worden dozen gebruikt van verschillende hoog te waaruit dan later een definitieve keus wordt gemaakt. Voor de proef worden speciale dozen aan de CCWS uitgegeven. Indien de proefneming slaagt zal ook aan andere bloemenveilingen in ons land het sy steem worden ingevoerd. Men wil op den duur komen tot een standaardsys teem in de aanvoerwagens in de veilin gen. Het bestuur van de Kring bloe menveilingen waartoe ook de CCWS be hoort, heeft reeds geruime tijd bespre kingen daaromtrent gevoerd. Het gebruik van verschillende fustsoor ten wordt in het algemeen als hinder lijk ervaren voor de gang van zaken aan de bloemenveilingen. Kiezen Geconcludeerd is dat de kweker naar gelang van de afzet moet kunnen kie zen uit het te gebruiken fust, waardoor het tijdrovende ompakken kan worden voorkomen. Meermalig fust zou in het bijzonder geschikt zijn om via de vei- lingklok te worden verhandeld, de nieu we dozen via het bemiddelingsbureau. Het bedrijfsleven blijkt wat dat laatste betreft de voorkeur te geven aan dozen van Styropor hetgeen de presentatie van de kleine produkten ten goede zou komen. Evenwel is dat materiaal zeer brandbaar zodat besloten is indien mo gelijk een waterbestendige kartonnen tray aan te schaffen. Inmiddels hebben vele exporteurs meegedeeld op het Deense karrensysteem over te schake len en anderen zullen nog volgen. Coördinatie Bijzonder in het afgelopen jaar is het bestuur van genoemde Kring van bloe menveilingen opgetreden als coördina tor bij het doen van bepaalde bestellin gen, bijzonder wat betreft de steeketi- ketten. Gebleken is dat de voorlichten de betekenis van deze steeketiketten groot is en vooral bij de kopers van- bloemen in een behoefte voorziet De kennis van het produkt wordt er door vergroot en de vraag naar het produkt neemt toe. Ook het bedrijfsleven heeft er goede er- avaringen mee opgedaan. De serie stee ketiketten bestaat reeds uit 140 soorten en de eerste bestelling resulteerde in vier miljoen stuks. Ook in het buiten land blijkt veel belangstelling te be staan voor deze steeketiketten bij de Nederlandse bloemen. Omdat veel bloe men naar het buitenland gaan is de korte verzorgingsomschrijving in vier talen op het etiket vermeldt Exclusieve exporteursdoos. Per karrevracht geveild >0 St. Pol-de-Léon Het Fran se Bretagne lijkt in meer dan een opzicht op het Westland. De zee zorgt in beide landstreken voor be trekkelijk milde winters. Al ligt Bretagne zuidelijker en wordt het klimaat ook nog gunstig beïnvloed door de warme golfstroom. Het bedrijfstype, het meren deel gezinsbedrijven, komt eveneens overeen. Als derde overeenkomst zou het telen van primeurs genoemd kun nen worden. Waarvoor de Westlander technisch gezien veel beter uitgerust is dan zijn Bretonse collega. Ook het sortiment ligt anders. De Bretonse primeurs zijn in hoofdzaak winterbloemkool, wortelen en aardappelen. Een typische vollegronds aangelegenheid. Kasteelt wordt nog maar sporadisch in Bretagne uit geoefend. De eerste resulta ten met plastickassen zijn evenwel veelbelovend. De Bretonners vormen echter een zeer behoudend volkje. Drastische wijzigingen in de teeltmethoden liggen daarom niet voor de hand. Naast de vollegrondsgroenteteelt beho ren de boomkwekerij en de bloembollenteelt tot de meest interessante agrari sche aktiviteiten. De Neder landse invloed in de Breton se bloembollenwereld is on miskenbaar. De Bretonse tulpebol is namelijk vroeg en leent zich derhalve eer der voor de trekkerij dan het Nederlandse produkt Het betreft daarom vaak contractteelt voor een Ne derlands bedrijf. Late, vroege bloem kool Ondanks de gunstige klima tologische ligging heeft Bre tagne de afgelopen winter behoorlijk onder de koude geleden. Met name de bloemkoolproduktie liep sterk terug. Het kwantum komt naar verwachting 30 tot 40% lager uit De grote sorteringen zijn schaarser geworden. En het seizoen heeft een behoorlijke vertra-, ging opgelopen van een week of drie. Deze ontwik keling verklaart mede de hoge prijzen voor Neder landse kasbloemkool. Ge woonlijk wordt 50% van de Bretonse bloemkool geëxpor teerd. Dit komt neer op 150.000 ton. Nederland neemt zo'n 30.000 ton op. 70.000 ton gaat naar West- Duitsland, 20.000 ton naar Engeland en 15.000 ton naar België en Luxemburg. Het overige nemen de Skandina- vische landen op. Bretagne kent eigenlijk een monopo lie-positie op het gebied van winterbloemkool. De Italia nen blijven op kwaliteitsge bied namelijk over het alge meen vrij ver achter. Sterke promotie Als enige „region" kent Bre tagne een hechte overkoepe lende telersorganisatie: het Comité Economique de Bre tagne. Voor drie produkten heeft men de veilplicht inge voerd, te weten bloemkool, vroege aardappelen en artis jokken. Er worden mini mumprijzen vastgesteld, kwaliteitsnormen bepaald, contracten met de industrie afgesloten en produktgerich- te reklamecampagnes opge zet Vooral op dit laatste punt is Bretagne ten opzich te van de andere „regions" zijn tijd vooruit Men geeft sterk de voorkeur in Bretag ne aan promotie-activiteiten gedirigeerd vanuit het pro- duktiegebied. In de landelijk vanuit Parijs opgezette cam pagnes heeft men minder vertrouwen. De Bretonse produkten worden aangepre zen onder het merk „Prince de Bretagne". Niettemin voert elke exporteur daarbij nog zijn eigen merk. Mo menteel timmert het Comité in negen landen aan de weg. Engeland, West-Duitsland, België, Luxemburg, Dene marken, Zweden, Noorwe gen, Nederland en Frankrijk zelf uiteraard. Nederland is eigenlijk wat achter geble ven op promotiegebied. Het ziet er evenwel naar uit dat daarin verandering komt. De reklame-campagnes worden meestal in samenwerking met de handel opgezet Daarnaast richt men zich tot de consument via affiches, stickers, dagbladen en in Frankrijk zelf ook nog via radio en tv. Verpakking: o.k. Den Haag In het mei-rapport van het Kwaliteits Controle Bureau (KCB) staan enkele verhelderende opmerkin gen aangaande de onderwichten bij to maten. De tuinder die regelmatig de kistjes op hun gemiddeld gewicht weegt en bovendien niet op één tomaat kijkt, heeft aldus de KCB niet te vre zen. Het kwaliteitsbeeld in mei zag er overigens goed uit. Het ontstaan van onderwichten heeft vaak te maken met het feit, dat het ei gen gewicht van de kistjes sterk varia bel kan zijn. Wanneer telers bij het af wegen een vast tarragewicht van bij voorbeeld 900 gram aanhouden dan zul len tomatenbakjes met een eigen ge wicht van bijvoorbeeld 950 of 1000 gram automatisch een te laag inhouds- gewicht vertonen. De verschillen in de eigen gewichten van de kistjes bedra gen al snel meer dan 100 gram. Het type kistje dat rondom van triplex ver vaardigd is, weegt het minst. De kistjes die rondom van gezaagd hout gemaakt zijn, wegen het meest Tussen de uiter sten van deze beide typen kan het ge- wichtverschil zelfs oplopen tot enige honderden grammen. Globaal wegen de kistjes tussen 700 en 1000 gram per stuk. Wanneer de tuinders het fust re gelmatig tarreren op het gemiddeld ge wicht en bij het afwegen zelf niet op één tomaat kijken, kan goed aan de eis voldaan worden dat in elk kistje mini maal 6 kg moet zitten. Kleur Naar de smaak van de Westduitse afne mers waren meerdere partijen vlezige tomaten te licht van kleur. Vooral bij de vleestomaten trof men soms te veel kleurverschil binnen de kistjes aan, om dat er licht gekleurde tomaten tussen de rode meeliepen. De binnenlandse handel maakte hiertegen ook bezwaren. Als voorbeeld dienen de Belgische vleestomaten. Rood, maar stevig. De presentatie in de eenlaagskrat vindt het KCB bijzonder fraai. Tenslotte een opmerking over het ras Virosa. Het KCB schrijft daarover: „Opvallend was dat het ras Virosa, een ras dat in de aanvang van het seizoen de meeste kwaliteitsmoeilijkheden gaf, ook nu nog de meeste afkeuringen voor klasse I vergde wegens kantige, holle vruchten." De afgelopen week kenmerkte zich door veel regen en veel bewolking. Het was zonder meer een troosteloze week. Dit kan van de marktsituatie op een enkele uitzondering na niet gezegd wor den. De oogst van de vollegrondsgroen ten vertraagde, hetzelfde gebeurde min of meer bij de gewassen van onder glas. De vleestomaat of wel geribde tomaat of meerhokkige tomaat behaalde in de afgelopen week goede prijzen. Helaas is deze tomaat bij een groot deel van het publiek nog onbekend. De prijs voor deze tomaten, althans voor de grofste sortering klom op van 2,45 per kilo naar 2,74 per kilo. Dit prijsherstel werd mogelijk door een terugval in de aanvoer. Zodra het aantal bakjes sterk toeneemt ontstaan er toch wel de nodi ge problemen met de afzet, die dan weer een forse prijsdaling tot gevolg heeft Een sterke uitbreiding van de teelt is dus niet zonder gevaren. Voor de gewo ne tomaten was de marktsituatie min der gunstig. De gemiddelde prijs voor de A-I-tomaten daalde van 1,68 naar 1,54 per kilo. De concurrentie op de Westduitse markt bleef echter binnen de perken. Opvallend was wel dat Roe menië met 467 ton de grootste concur rent was, gevolgd door België met 329 ton. Bulgarije en Marokko staan in het rijtje van concurrenten op een gedeelde vierde plaats met elk 170 ton. Als het weer niet verandert, dan zal de aanvoer gelijk blijven of iets kleiner worden. Er wordt voor de hele tomatenmarkt wei nig verandering verwacht Komkommers fors in prijs Het aanbod van komkommers groeide sterk, de concurrentie bleef nagenoeg hetzelfde. De Roemeense export naar West-Duitsland nam toe, maar de ex port van Bulgaarse komkommers werd kleiner. Dit compenseerde elkaar aar dig. In vergelijking met vorig jaar ver loopt de export de laatste weken moei lijker. Vooral de export naar Frankrijk laat te wensen over. Voor sommige sor teringen werd de prijs in de afgelopen week gehalveerd. De sortering 41/51 daalde van 47 cent naar 23 cent per stuk (vorig jaar 26 cent). De sortering 51/61 daalde van 54 cent naar 28 cent (vorig jaar 33 cent). De sortering 61/76 daalde van 61 cent naar 39 cent Dus al met al was er sprake van een forse prijsdaling in de afgelopen verslagweek. Het aanbod kan wat afnemen, maar het ziet er niet direkt naar uit dat dit een gunstige uitwerking op de prijs zal heb ben. Paprika-prijzen niet wild Over het hele front was de prijsvor ming op de paprika-markt teleurstel lend. Vooral de gele en de rode papri ka's moesten het ontgelden. De rode sorteringen daalden gemiddeld met maar liefst ruim een gulden per kilo. Er werd gemiddeld 2,53 per kilo be taald. Omgerekend naar een stuksprijs komt dit op ongeveer 45 cent Vorig jaar werd er 59 cent per stuk betaald Van rood wordt er echter op kleinere aanvoeren gerekend, het blijft een onze kere zaak of dit tot hogere prijzen zal leiden, naar alle waarschijnlijkheid niet De groene paprika's daalden met 70 cent per kilo, zodat er een gemiddelde prijs van 2,05 per kilo tot stand kwam. Dit betekent een stuksprijs van 34 cent, tegen 52 cent in het vorige sei zoen. De concurrentie op de Westduitse markt is stevig. Italië exporteerde in de eerste week van juni maar liefst 1223 ton. Op het ogenblik zet Nederland dui delijk minder paprika's op de Westduit se markt af. Het Hollandse aandeel ligt tussen de 250 en 300 ton per week. Ver dere prijsdalingen lijken voor de ko mende week zeer onwaarschijnlijk, mis schien dat de rode paprika's nog wat in prijs dalen. Auberginemarkt stabiel Het aanbod van aubergines neemt we kelijks verder toe. Het is een verheu gend feit dat de vraag tot op heden goed meegroeide, waardoor er een vast marktbeeld ontstond. In de afgelopen week trok de prijs zelfs met twee kwartjes per kilo aan. De gemiddelde prijs lag rond de 2,85 per kilo en steekt hiermee zeer gunstig af bij die van vorig seizoen. De aanvoer zal blij ven groeien en het is echter de vraag of er voldoende rek in de vraag zit om mee te groeien. Er wordt echter op la gere prijzen gerekend. Overige gewassen Het totale groentesortiment biedt thans veel keus. De aanvoeren blijven door het natte donkere weer echter beperkt, zodat er goede prijzen tot stand komen. Dit kan van de sla niet gezegd worden, want de prijs voor een krop sla be draagt slechts 14 cent Naar het zich laat aanzien is er voor de komende week enig prijsherstel mogelijk, het aanbod lijkt namelijk kleiner te wor den. De bospeen daalde met ruim een gulden per bos 1,75). Het aanbod is stijgende en van de prijs mag het te genovergestelde verwacht worden. Kool rabi veranderde weinig in prijs, per stuk brachten ze 36 cent op. Ondanks het afnemende aanbod zitten er geen hogere prijzen in de markt Dit is voor rettich waarschijnlijk wel het geval. Af gelopen week werd er 48 cent per stuk betaald. Voor de komende week wordt er op hogere prijzen gerekend. Het aan bod van courgettes bleef binnen de per ken, de prijs klom naar 93 cent per stuk. Er worden lagere prijzen ver wacht Door het koele weer bleef het spitskool-aanbod beperkt, althans het groeide langzaam. De prijs liep op naar 86 cent per kilo. Bij aanhoudend koel weer zal er een vaste markt zijn. Andij vie daalde licht in prijs, er werd 60 cent per kilo betaald, de prijs zal ver der dalen. Voor spinazie was er sprake van een uitstekende vraag, dit had tot resultaat een uitstekende prijs, nl 1,75 per kilo. Deze prijs lijkt snel tot het verleden te behoren. Bloemkool werd iets goedkoper, de zessen zakten van 2,60 naar 2,40 per stuk. Afhan kelijk van het weer zet de prijsdaling door. Chinese kool profiteerde ook van het weer, de prijs veranderde niet, er werd 60 cent per kilo betaald. Het ra dijsaanbod bleef naar verhouding ruim voor de tijd van het seizoen. Er waren duidelijk afzetproblemen met als gevolg lagere prijzen, nl. 39 cent per bosje. Veel verbetering lijkt er nog niet in de markt te zitten. Met de vakanties voor de deur is er wei nig reden tot optimistische verwachtin gen voor de bloemenhandel, die daar al tijd de terugslag van ondervindt. Niet dat als gevolg daarvan het ronduit slecht behoeft te zijn in de gang van zaken, maar het blijven dan echt verrassingen. Bloemen en planten storen zich niet aan de vakanties zodat in de aanvoer over lange termijn weinig valt te remmen in de aanvoer. De afgelopen week lag de aanvoer nog fors boven die in dezelfde week van het vorig jaar en dat was ook het geval met het totale omzetbedrag, een verschil van rond de vier miljoen gulden. Dat verschil moet in de eerste plaats worden gezocht in de grotere aanvoer en minder in hoger prijzeh. Iedere dag was er aan" de CCWS een grote tot zeer grote aanvoer die echter vrij vlot kon worden verwerkt De han del bleef goede belangstelling tonen, ei genlijk min of meer tegen de verwach tingen in. Iedere dag was er aan de CCWS een grote tot zeer grote aanvoer die echter vrij vlot kon worden verwerkt De handel bleef goede belang stelling tonen, eigenlijk min of meer te gen de verwachtingen in. Zo kwam het dat het totale omzetcijfer nog aardig om hoog kwam. Bij een aanbod van ruim 40 miljoen bos of stuks, bedroeg het omzetcijfer 13.436.712,50 tegen een aanbod van bij na 34 miljoen en omzetbedrag van 9.477,509,54 in dezelfde week van het vorig jaar. Uiteraard namen de snijbloemen de be langrijkste plaats in met een aanvoer van 39.456.205 bos of stuks voor 11.768.158,85 en vorig jaar 32.655.597 bos of stuks voor 8.750.205,02. Ondanks het feit dat er een grote aan voer was van freesia, ruim 8 miljoen te gen nog geen 7 miljoen vorig jaar, lag de gemiddelde prijs toch hoger. Iets der gelijks was ook het geval bij de gerbera met groter aanvoer en iets gunstiger prijs. Met de lelies, zowel tak als kelken zat het eveneens goed. De aanvoer van rozen ging fors omhoog waarbij de prijs wel wat terugliep al thans voor de grote soorten. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 34 (29) trosan- jers 32 (28) anthurium 87 (94) snij groen 17 (16) jaarrond troschrysanten 50 (45( idem geplozen 62 (48) freesia 16 (13) ge rbera 34 (32) gladiolen 38 (25) irissen 21 (14) lelietak 44 (32) idem kelk 24 (33) cy- mbydia groot 85 (70) idem klein 32 (19) grote rozen 24 (28) idem klein 20 (19) so- nia 24 (26) belinda 19 (18) red garnette 16(18). Met de import-trosanjers liep het matig met prijzen van 19 tot 31, de import-sta- tice van 28 tot 55. De importprodukten komen nog spora disch aan bod, het is afwachten hoe een en ander zich verder zal gaan ontwikke- lea Het ziet er wel naar uit dat beperkingen op dat terrein noodzakelijk worden geacht Het bestuur van de veiling Ber- kel heeft zich reeds achter dat standpunt van de CCWS opgesteld. Het zijn vooral de zomerbloemen die nu de veilinghal vullen. De aanvoer van perkplanten was groter dan de laatste weken het geval was en liep tegen het miljoen met redelijke prijzen. Over het lelie-assortiment gesproken: dat zal de komende jaren veel gevarieerder worden dan het ooit is geweest. De Lilia- de in de Keukenhof toonde dat overdui delijk aan. En wie de lijst met nieuwe hybriden ziet die de Amerikaanse lelieve reniging van de persen liet rollen, slaat helemaal achterover. Nu is het bepaald niet zo, dat alles wat nieuw is, meteen een grote verbetering van het bestaande betekent. Ook bij de lelies geldt, dat er veel kaf tussen het koren zit. Het is bij zonder jammer dat dit laatste pas goed blijkt, wanneer de bloemkwekers de nieuwe rassen op flinke schaal in hun kassen gaan planten. Want dan blijkt dat .de praktijk een meedogenloze „killer" is. Van vele nieuwe rassen blijven er uitein delijk maar een paar over die niet door de zeef vallen. Oprukken Er is niettemin geen twijfel aan: de nieu we rassen rukken onweerstaanbaar op. Velen zullen gewogen en te licht bevon den worden, maar er zitten ongetwijfeld ook heel wat blijvers tussen. Het risico van een kat in de zak kopen, wordt de komende jaren ook minder. De tijd dat de vaderlandse leliekwekers zich voor veel geld een aantal nieuwe lelies lieten aanmeten om die dan snel te gaan ver meerderen, is voorbij. Er is te veel leer geld betaald en men is duidelijk voor zichtiger geworden. De bloemkwekers gaan trouwens ook heel andere eisen stellen, maar daarover straks wat meer. Rol van Enchantment De rol van Enchantment, de oranje Mid- century-lelie die zijn tienduizenden ver sloeg, wordt intussen veel minder in drukwekkend en dat is een goede zaak. In het eerste kwartaal van 1977 nam deze lelie bij de bloemkwekers een onge woon grote plaats in. In dat jaar was het aandeel van Enchantment niet min der dan 80% van het totaal. Dat was na tuurlijk te veel van het goede. Gevolg: lage prijzen voor de bloemen. Een jaar later was het aandeel van Enchantment dan ook al teruggelopen naar 73% en dit jaar zelfs naar 66%. Voor het tweede kwartaal van dit jaar is het aandeel ge komen op 62%. Dat blijkt uit de uitslag van een enquête die het Produktschap voor Siergewassen regelmatig houdt on der kwekers die zich o.m. met de pro- duktie van leliebloemen bezig houden. Zeer fraaie typen van nieuwe gele Midcen- tury-lelies zullen hun opwachting maken. Nieuw is nietnieuw Daarentegen nam het aandeel van de nieuwe rassen in het tweede kwartaal van dit jaar opvallend sterk toe, nl. met niet minder dan 160% vergeleken bij vo rig jaar. Nu mag worden gesteld dat het PVS het begrip „nieuw" wel wat erg ruim hanteert In deze groep wordt nl. ook genoemd de gele midcentury-hybride Destiny en die is toch al dertig jaar oud. De zacht-oranje Harmony die in het rijtje ook voorkomt, stamt uit 1950. Van de andere nieuwe worden genoemd Un cle Sam die in 1964 werd geïntroduceerd, Pirate die uit 1969 stamt en Connecticut King die in 1967 ten tonele kwam. Somber Tenslotte de rode Firecracker, een aan winst die ook in knop heel mooi „te kent" en in de cultuur weinig problemen geeft, maar helaas wat somber van kleur is. Dat is eigenlijk de enige échte nieuwe in het rijtje dat wordt genoemd. Fire cracker kwam nL in 1976 in de handel. Opvallend is wel dat van deze lelie toch reeds flinke aantallen leverbaar zijn. Een gevolg van de grote vlucht die de weef selteelt in Holland heeft genomen? Van de witte trompetlelie L.longiflorum - een uitgesproken Westlands artikel - zijn dit kwartaal even veel verse bollen opge plant als vorig jaar, nl. een miljoen stuks. Maar er zijn veel meer oude bol len aan de grond toevertrouwd. Dat aan tal ging nl. van 0.6 miljoen naar 0.9 mil joen. Heel andere eisen De bloemkweker kijkt vandaag met heel andere ogen naar nieuwe lelies, dan bijv. vijf jaar geleden. Men let nu sterk op de stand en de vorm van het kruis. Het liefst ziet men smalbladige typen, want daar kunnen er in de winter meer van op de vierkante meter. En zo veel te meer stuks er van de roe kunnen ko men, zo veel te beter het is. Een heel be langrijk punt is vandaag: hoe lang is de trekduur? Een heel korte trekduur kan een oogst per jaar méér betekenen en dat scheelt een slok op de borrel. De veredelaars houden met dat alles ge ducht rekening. Opstaande bloemen Ze weten ook dat lelies met hangende bloemen grote problemen geven met de oogst en het inpakken. Dat zijn zaken die steeds meer gaan mééwegen. Daarom staan tot nu toe de prachtige lelies die zijn ontstaan uit de kruisingen van de bekende Lilium speciosum x de fraaie Lilium auratum (de goudbandlelie) niet zo zeer in de belangstelling, hoewel het stuk voor stuk schoonheden zijn. De trektijd was bovendien lang. Daarom is het goed te weten dat er van deze zgn. Oriental-hybriden nu ook een type is met opstaande roserode bloemen. Een lelie die de naam Star Gazer kreeg. De Ne derlandse veredelaars waren enthousiast -en gingen met deze lelie onmiddellijk aan het kruisen. Resultaat: men kan straks meer Orientals met opstaande bloemen verwachten. Het heet verder dat men er al in geslaagd is typen te winnen met een kortere trektijd. Dan zou het mes dus van twee kanten snijden. Al met al is het zeker niet overdreven te zeggen dat in de komende jaren op de leliemarkt zich wijzigingen gaan voltrek ken, waarvoor het woord revolutionair enkele malen te kinderachtig is!....

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9