CDA verdeeld over korting op sociale uitkeringen Toot deel van ederland morgen n protest bijeen Scholieren roken omdat vrienden het ook doen Hoger personeel tegen eenzijdige aftoppingen Jongeren organiseren „Nacht tegen Van Agt'9 Meer ouders kunnen een bijdrage in de studiekosten krijgen. Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. weer AGI JINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 18 JUN11979 Van een onzer verslaggevers) EN HAAG/UTRECHT - orgen staat een groot deel fin Nederland in het teken in het protest tegen Bestek 1 en in het bijzonder tegen kortingen op de sociale D,itkeringen en andere ombui- - u ngsmaatregelen van het ka- »wel net ^an Deze maat" rehu felen zu"en woensdag in relifle Tweede Kamer worden cha ehandeld. De vakbeweging vAKphill^nHc nAÜHpkc verschillende politieke artijen zijn fel gekant tegen ooral de korting op de ver- Pj, oging van de sociale uitke- eest "gen. De Federatie Neder- ienj ndse Vakbeweging (FNV) p d de met haar verwante or- uik, misaties zoals de Algemene erkt on(* van Ambtenaren zullen ud-li iertegen morgen in Utrecht vai to ffrote demonstratieve bij end flkomst beleggen. Als ge- - hiervan zal een groot van het openbare leven chti i°rl»en problemen ondervin- n hien- een aantal gemeenten rijdt ia> lórgen het openbaar vervoer ffen en groot deel van de dag new iet. De ambtenaren moeten ïhelian minister Wiegel om aan del DEMONSTRATIES TEGEN KABINET - VAN AGT deze demonstratie deel te ne men een vakantiedag opne men, anders wordt één dag salaris ingehouden. Dit geldt, aldus de minister, voor rijks- provincie- en gemeenteambte naren. Vakbondsleden met een kaderfunctie kunnen daarvoor buitengewoon verlof krijgen volgens het ambtena- ie Kissingers lereiden Ipuitse portlieden jlloedig ifscheid LISSINGEN (ANP) Twee l-jarige knapen uit Vlissin- ;n hebben zaterdagnacht jf Duitse jongelui die deze aats bezochten in het kader m een sport-uitwisselling, Ij wijze van afscheid met nnpalen in elkaar geslagen. ic l cos not B ubi van de vijf Duitsers ïiite daarbij zwaar gewond. ^De sportlieden, allen rond de jaar, haalden zich imschap van de Vlissingers op de hals, toen ze een bier dronken in een café ook het agressieve twee- ïniéta] enige consumpties ge sel C bruikte. De precieze aanlei- Bi ding van de onenigheid is niet duidelijk geworden. Voor idM le Vlissingers was zij evenwel imstig genoeg om de Duit- »rs te volgen toen dezen het fcafé verlieten. Vlakbij het tij- itoa lelijk onderkomen van de portlieden werden zij met «hulp van uit de grond ge rukte bermpalen te grazen ge- De twee agressors hebben tegenover de politie heb een bekentenis afgelegd. g? 'rotest-actie U ond uitkering choolverlaters Van onze parlementaire re dactie) JJEN HAAG Drie CDA- in <weede-Kamerleden,.de heren Reetman, Van Dam en Van s. Dijk, hebben zaterdagmiddag hun respectievelijke woon- ilaatsen Gouda, Den Haag en itterdam bezoek gekregen van delegaties van het NVV- eJ[. ongerencontact. Deze over- handigde de drie Kamerleden ■deJen petitie, waarin hen ge- ^vraagd wordt zich te verzet ten tegen de door de regering aangekondigde vermindering per 1 augustus van de RWW- uitkeringen voor werkloze schoolverlaters. itei Door deze verlaging zouden ilfstandig wonende werkloze ongeren volgens het NW- 'ongerencontact een uitkering irijgen die beneden het bij- jell itandsminimum komt te lig- rifin 41 b Lijk onbekende man gevonden BERGEN (ANP) Nabij Leuken onder Well (Limburg) is gistermiddag het stoffelijk overschot gevonden van en naar schatting 40-jarige onbe kende man. Zijn signalement luidt flink postuur, 1.74 meter lang, lichtbruin haar, slecht gebit. De man was gekleed in een donkerbruin kostuum met op de linkerrevers een NKV- speldje. Hij droeg een geblok te stropdas, een geruit rood- lila overhemd, lichtblauwe sokken, lichtblauw ondergoed en bruine instappers, vermoe delijk maat 39-40. Hij had geen ring. Wel een polshorlo ge, merk Ancre Automatique 25 met grove metaalzilveren horlogeband. Eenieder die in lichtingen kan verstrekken, wordt verzocht zich in verbin ding te stellen met de rijkspo litie van Bergen, telefoon 08854-1854. Parachutist raakt hoog spanningskabel HOEVEN (ANP) Een acht tienjarige knilitair uit Slie- drecht is afgelopen zaterdag in grote moielijkheden geko men toen bij een parachute- prong zijn parachute niet functioneerde. Hij moest met een reserveparachute, zonder besturing naar beneden ko men en kwam daardoor te recht op een hoogspanning skabel. renreglement In een aantal bedrijven zullen vele werkne mers ontbreken. Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV), dat even fel tegen de kortingsplannen van de regering op de sociale uitkeringen is, doet niet mee aan de zogenoemde werkon derbrekingen en de demon stratieve bijeenkomst in Utrecht. Het CNV stelt zich op het standpunt, dat de vak beweging zich moet onthou den van politieke acties. Zij heeft wel evenals de FNV alle kamerfracties zeer dringend en met grote klem gevraagd de kortingen op de sociale uitkeringen niet toe te staan. In Den Haag zullen morgen de bussen en de trams in de ochtendspits niet rijden, de trams ook niet naar Delft. Vannacht beslissen de leden daarover definitief, zodat de gebruikers van het openbaar vervoer het morgenochtend pas zeker weten. Verder houdt de Abva morgen in Den Haag samen met de In dustriebonden - FNV een de monstratieve auto - optocht door de stad. Ook West - Ne derland zal de bussen gerui me tijd binnenlaten, waar schijnlijk tot ongeveer 10 uur s'morgens. Amsterdam houdt één van de grootste demonstraties sinds jaren. Het openbaar vervoer ligt daar practisch de hele dag stil, op de Dam wordt een grote demonstratie gehou den, terwijl een groot aantal mensen naar de bijeenkomst in Utrecht gaat Voor zover het zich nu laat aanzien zal het openbaar vervoer in Rot terdam en Utrecht morgen wel gewoon dienst doen, e- venals in enkele andere ste den met openbaar vervoer. In Utrecht hebben de vakbond sleiders laten weten, dat zij' aan het organiseren van werkonderbrekingen niet toe komen, omdat zij hun handen vol hebben aan het organise ren van de grote demonstratie aldaar. Verder zal hier en daar de vuilnisdienst morgen niet functioneren. Zuinigste „auto" Een team van de TH-Eindhoven heeft zaterdag in Enschede het wereldrecord zuinig rijden verbroken. De studenten slaag den er in met een zelf gemaakt voertuig 732,51 kilometer af te leggen met een liter benzine. Het oude wereldrecord stond op naam van het Engelse Ricardo-instituut met, een op-581,64 kilometer. De TH-delft eindigde op de vierde plaats maar be haalde ook de prijs voor het meest inventieve ontwerp voor een zelfgebouwde 10 cc motor. i Oldebroek, weer thuis na een wonderlijk Turks Dokter Kuiper thuis van Turks avontuur (Van een onzer verslaggevers) OLDEBROEK Als een dief in de nacht keerde een ontroerde dokter Wim Kuiper met vrouw en 15-jarige dochter zaterdagavond omstreeks 11 uur terug in zijn woning in Oldebroek. Daarmee kwam een definitief einde aan zijn avontuur in Turkije, waar hij twee maanden in gevangenschap heeft door gebracht op verdenking van diefstal van een antieke steen, waarvoor een Turkse rechter hem uiteindelijk tot een maand gevangenisstraf veroordeelde. De aanklager daar zag af van hoger be roep, zodat de Oldebroeker huisarts za terdag alsnog naar Nederland mocht vertrekken. Zijn assistente en twee zoontjes haalden hem met de auto van Schiphol af. In Oldebroek hing de vlag uit, maar er was op het late tijdstip praktisch niemand om hem te verwelko men. Gisteren vierde het gezin uitbundig vaderdag in het bijzijn van vele vrien den en aanlopende patiënten. Eerste deel grootste jachthaven geopend HARDERWIJK (ANP) Aan het Wolderwijd in Zuidelijk Flevoland heeft de directeur van de Rijksdienst voor de Ijsselmeerpolders afgelopen zaterdag het eerste deel van een nieuwe jachthaven geo pend. Als volgend jaar ook de andere twee delen klaar zijn, is deze jachthaven de grootste van Nedereland. De haven, die tegenover Har derwijk ligt, heeft nu een ca paciteit van 1300 plaatsen. In hetzelfde gebied bestaan plan nen voor de bouw van de woonkern Zeewolde, waar in totaal 25.000 mensen kunnen LUBBERS VOOR, STEENKAMP TEGEN (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT In de CD A-top is one nigheid gerezen over de korting per 1 juli op de stijging van de sociale uit keringen, die het kabinet - Van Agt wil toepassen. CDA-fractieleider Lub bers is voorstander van die korting, CDA partijvoorzitter Steenkamp, te vens lid van de Eerste Kamer, verzet zich fel tegen het plan. Een tiental le den van de Tweede Kamerfractie is het met Steenkamp eens. Dit bleek zaterdag jl. tijdens een vergadering van het Algemeen Bestuur van het CDA in Utrecht bij het achterwege laten van die maat regel de uitkeringen volgend jaar wel licht heel fors verminderd zullen moe ten worden. „Dat zou volstrekt onaan vaardbaar zijn. Daarom kunnen we het beter houden op kleine stapjes te rug, waarbij de koopkracht van de uitkeringstrekkers gehandhaafd blijft", aldus Lubbers. Steenkamp daarentegen toonde zich een fel tegenstander van het kortings plan. Hij betoogde dat het kabinet moet wachten op het begin dit jaar aangevraagde advies van de Sociaal. Economische Raad over het wegwer ken van systeemfouten in het stelsel van sociale uitkeringen. ,3ovendien le vert de nu aangekondigde korting dit jaar slechts 100 miljoen gulden op. In verhouding is dit slechts een gering bedrag, dat voor de werkgelegenheid echt niet zoveel oplevert", zo zei Steenkamp. Voorts wees hij erop, dat het kabinet nog voor Kerstmis een breed opgezet plan voor het inkomens beleid moet indienen. Hij noemde dit een absolute noodzaak voor een goed werkgelegenheidsbeleid. Lubbers was het daarin met hem eens. Zondagmiddag kwam minister An- driessen (financiën) via de radio aan deze wens tegemoet. Hij zei dat het kabinet „een nieuw wetgevend instru ment aan het ontwikkelen is dat blij vend zal moeten bijdragen tot een be tere verdeling van inkomens in ons land". Tevens kondigde de minister aan, dat het kabinet overweegt, voor volgend jaar de indirecte belastingen, op energie, gezondheidszorg en milieu aantastende activiteiten te verhogen. De CDA - fractie in de Tweede Ka mer vindt het in verband met de hui dige moeilijke economische situatie ook hoogst noodzakelijk dat het kabi net op korte termijn een „indringend gesprek" met de organisaties ^van werkgevers en werknemers moet voe ren over de voor deze situatie te tref fen maatregelen. „Alle hierbij betrok ken partijen hebben de plicht over hun eigen positie heen te zien", aldus de CDA-fractie. NIJMEGEN (ANP) De an tirookvoorlichting in ons land legt te veel de nadruk op de gevaren van roken voor de gezondheid. De voor lichting, met name aan jonge ren, kan veel effectiever zijn wanneer beelden als „roken is gezellig" en „roken staat stoer" ondermijnd worden. Tot deze conclusie komt drs. G. van der Rijt in zijn proef schrift waarop hij morgen aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen zal promoveren. Voor zijn onderzoek onder vroeg Van der Rijt ongeveer tweeduizend scholieren. Aan het onderzoek heeft hij vier jaar gewerkt De beweegredenen om te gaan roken liggen volgens Van der Rijt voor een groot deel bij de invloed van de omgeving: ouders, broers en zussen, schoolvrienden en - vriendinnen. Tweederde van de ondervraagde scholieren bleek de eerste sigaret van een vriend of vriendin te heb ben gekregen. Het aanbieden en krijgen van sigaretten is een „sociaal verankerde ruil- gewoónte". Dat bevordert het roken het meest Van der Rijt concludeert dat de meeste mensen beginnen met roken voor hun twintig ste jaar. De jeugd vormt de belangrijkste doelgroep van antirook-campagnes. Maar alle pogingen van ouders, le raren en media ten spijt heeft deze voorlichting nauwelijks effect. Volgens de onderzoe ker moeten ouders die zelf roken, hun kinderen niet ver bieden te roken. Dat werkt averechts. Ze kunnen beter het goede voorbeeld geven. Hij vindt voorts dat de niet- rokende scholier gewaar schuwd moet worden voor de verleidelijke invloed van vriendenkringen, waar ge rookt wordt. Het roken door leraren in de klas is verder ook uit den boze, vindt de promovendus. Van de lts-leerlingen, zo blijkt uit het onderzoek, rookt 38 procent Bij mavo-leerlingen is dat percentage 38 en bij havo/vwo-gangers „slechts,, 17. Ook alcoholgebruik en ro ken gaan duideli; dus Van der Rijt Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG f- Onder het motto „Bestek '81 moet van de baan" or ganiseren ruim dertig jongerenor ganisaties en actie groepen in de nacht van vrijdag 22 juni op zater dag 23 juni aan staande een „Nacht tegen Van Agt" op de Viet- namweide in het Amsterdamse bos. De happening, die van vrijdagavond 22.00 uur tot zater dagmorgen 10.00 uur zal duren, wordt opgeluisterd door optredens van verschillende theatergroepen, muziekgezelscha p- pen en cabarets. Ook zullen er doorlopend films vertoond worden. De gemeente Am sterdam heeft alle medewerking aan het gebeuren toe gezegd m.b.t ver lichting, (4000 lam pen zullen de wei de verlichten) dranghekken, toi letwagens en infor matiestands. 0n2e sociaal-economische redaktie) n UTRECHT - De Raad van Overleg de vakcentrale van bonden van ddelbaar en hoger personeel, heeft za- jl. 'n t'jdens een demonstratieve bij- ^ikomst met enkele honderden leden geprotesteerd tegen de maatregelen, Je de regering per 1 juli wil treffen en afli w°ensdag in het parlement zullen Worden besproken. „Er is een algemeen dl ^'^n&sheleid nodig, maar de regering ia*fpaltt slechts enkele, makkelijk grijpbare „Nu is er slechts sprake van aftopping van prijscompensatie bij hogere inko mens, korting op de salarissen van trendvolgers en op de sociale uitkerin gen, alsmede van het niet doorberekenen van verhogingen in de bouw- en uitzend- c.a.o.'s in de uitkeringen. Voor dit pa- niekbeleid ontbreken de argumenten", al dus de voorzitter van de MHP. Van der Schalie herinnerde eraan dat zijn centrale destijds wel heeft ingestemd met de doelstellingen van Bestek'81. Maar het 1 juli-pakket als vervolg op het Bestek wordt door de MHP vierkant af gewezen. De MHP heeft geen bezwaar tegen een matigingsbeleid, waaraan ie dereen naar draagkracht bijdraagt; daar aan wil het hoger en middelbaar perso neel wel een extra bijdrage leveren. Men moet echter, volgens Van der Schalie, niet alleen een paar groepen grijpen. De kosten voor kinderen die verder leren, kunnen aardig oplopen. Om ze wat te verlichten is er de regeling Tegemoet koming Studiekosten. In verband met een verande ring in de Kinderbijslagwet is de De hoogte van de leeftijds toeslag wordt bepaald door uw belastbare inkomen en het aantal kinderen waarvoor u moet zorgen. Afhankelijk van de geboortedatum van uw kind kan toekenning plaatsvinden met regeling dit jaar uitgebreid met een terugwerkende kracht vanaf LEEFTUDSTOESLAG VOOR 16- EN 17-JARIGEN. Door een verruiming van de normen zullen meer ouders hiervan gebruik kunnen maken. Wat zijn de voorwaarden? Uw kind moet NA 1 JANUARI 197916 jaar geworden zijn (of worden); Er moet minimaal 19 lesuren per week dagonderwijs worden gevolgd aan een onderwijsinstel ling in Nederland; De gekozen opleiding moet een periode omvatten van ten minste drie aaneengesloten maanden. 1 februari 1979. Bij de onderwijsinstellingen zijn folders verkrijgbaar waarin precies staat vermeld hoe u de toeslag moet aanvragen. Men beschikt daar tevens over aan vraagformulieren. Vraagt u zo snel mogelijk aan. Voor verdere informatie kunt u ook schrijven of bellen| naar de Centrale Directie Studiefinanciering, Postbus 30006,9700 RH Groningen, tel. 050-26 68 82. Voor morgen kan droog en zonnig weer in het vooruit zicht worden gesteld. Het wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied dat van het zeegebied ten zuiden van Ier land naar Engeland is getrok ken en langzaam nog wat dichterbij komt. De tempera turen worden iets hoger. In het binnenland kan het mor genmiddag ongeveer 23 gra den worden, maar omdat de wind nog van zee zal waaien, blijft de temperatuur op het strand nog enkele graden achter. In het Alpengebied is er het afgelopen weekeinde nog flink wat regen bij geko men. Het slechte weer daar moet worden toegeschreven aan een met koude lucht ge vulde depressie die zich voor al in de bovenlucht manifes teerde. Aantal uren zon: 5 tot 16. Min. temp.: omstreeks 12 gra den. Max. temp.: omstreeks 23 gra den. Kans op een droge periodei van minstens 12 uur: 95 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Dealen Eelde Eindhoven Oen Helder Vllssingen Z -Limburg Aberdeen Barcelona BerUjn Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Klagenfurt Kopenhagen x:. Stockholm Wenen Zurich Casablanca

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5