Margaret Thatcher laat zich niet meer in de winkels zien VN-medaille voor Libanongangers Miljoenen verdwenen in verkeerde zakken £eidoe6oma/nt binnenland/buitenland Douglas in beroep tegen vliegverbod Brezjnjef en Carter voor 't eerst samen Stakend openbaar vervoer Drie kerncentrales Van Agt voelt weinig voor autoloze zondag LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 JUN11979 PAGINA 7 BEGROTING JAAGT BRITSE HOOFDEN OPHOL (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het is jammer, dat premier Margaret Thatcher zich momenteel niet meer laat zien. Een goede anderhalve maand geleden ging ze nog geregeld winke len, met een leger reporters, fotografen en tv-mensen in haar kielzog. Die vrolijke tochten pasten in het kraam van Maggie's verkiezingscampagne. Ze wilde haar landge noten tonen, dat ze wist hoe duur het leven was. Nu Margaret Thatcher en haar extreem rechtse regering er voor gezorgd hebben, dat vanaf maandag alle prijzen flink opge schroefd zullen worden wegens een BTW- verhoging van 2,5 tot 7 procent, komt de eerste vrouwelijke premier van Groot-Brit- tannië eensklaps niet meer onder de men sen. Misschien vreest Maggie dat ze uitge jouwd zal worden als ze een winkel of een warenhuis bezoekt. De huisvrouwen, die zich nu arm kopen, omdat vanaf volgende week alles zoveel duurder zal zijn, zouden dolgraag een hartig woordje praten met de conservatieve premier. Drank to morgen Het ziet er naar uit, dat de grote toeloop, die alle Britse winkels en warenhuizen heb ben sinds de regering Thatcher haar eerste begroting wereldkundig gemaakt heeft, nog tot vanavond zal duren. Wat sterke drank betreft, kan desnoods nog tot zondagavond gewacht worden om tot de laatste stormloop over te gaan. Het valt evenwel te betwijfelen, dat de Brit se drinkebroers tegen die tijd nog geld over zullen hebben. Zij geven al enkele dagen de indruk, dat ze alleen van sterke drank le ven. Hele kratten whiskey, gin, wodka en ander geestrijk vocht worden weggesleept uit de vele drankwinkels van dit eiland, net alsof het voorlopig geen geld kost en het vanaf volgende week niet meer te betalen zal zijn. De baas van een drankzaak vertelde: „Ik krijg geregeld klanten die bijna 1.000 pond neertellen voor een drankvoorraad, waarmee ze kunnen overwinteren en betere tijden af wachten". Toen we de winkel verlieten, reed er een man weg, die zijn auto helemaal vol geladen had. De kratten bier en sterke drank puilden uit de kofferruimte. De ach terbank stond vol dozen met flessen en ook naast de chauffeur was er een voorraad op gestapeld. ,,Uit etenduurder Die auto was een rijdend bewijs van het feit, dat veel Britten liever bovenmatig bor relen, dan lekker eten. Op Britse levensmid delen staat trouwens geen BTW, maar in de restaurants komt vanaf maandag 7 procent extra op de rekening, wat vooral in het be gin wel een daling van de klandizie tot ge volg zal hebben. Wegens de aangekondigde stijging van de BTW koesteren bijna alle Britten nu enorm veel belangstelling voor kledingstukken en schoenen, die er ook 7 procent duurder zul len worden. Kinderkleding en schoenen blij ven evenwel vrij van belasting. Ondanks het feit, dat de benzineprijs onophoudelijk stijgt, zijn nieuwe auto's ook sterk in trek. Alle showrooms doen gouden zaken. Winkels en warenhuizen worden leeggekocht. Het lijkt wel een algemene uitverkoop. Twee miljoen werklozen Ondertussen brullen de Britse vakbondslei ders van verontwaardiging omdat de infla tie, die momenteel 12,5 procent bedraagt, tot minstens 17,5 procent zou kunnen klimmen nog voor het weer Kerstmis is. Ook wordt voorspeld, dat Groot-Brittannië tegen die tijd zowat twee miljoen werklozen zal tellen, driekwart miljoen meer dan tegenwoordig. Vooral in de overheidssector worden ontsla gen gevreesd, omdat de regering ruim vier miljard pond (16 miljard gulden) wil bespa ren op de openbare uitgaven. De leiders van de Britse vakbeweging zijn van oordeel, dat de eerste conservatieve be groting niet deugt, omdat ze een rampspoe dige recessie zou kunnen veroorzaken. Len Murray, secretaris-generaal van de Centrale van Vakverenigingen, gaat nog voor het ein de van de maand praten met premier That cher. Hij zal haar waarschuwen voor het ge vaar van een vreselijke botsing met de bon den, die slag zullen leveren voor iedere be dreigde arbeidsplaats. Ruim vijf jaar gele den hebben zij haar voorganger, Edward Heath, die ze ook niet konden luchten, mee dogenloos in de grond geboord. Premier Thatcher gelooft evenwel, dat het in haar geval niet gauw tot een confrontatie zal komen, ten eerste omdat de zomer voor de deur staat (ook al merk je daar niets van aan het weer) en ten tweede omdat de minister van financiën, Howe, zo verstandig is geweest de inkomtenbelasting gevoelig te verlagen. De gunstige gevolgen van die maatregel zullen pas later in het jaar merk baar zijn. Premier Thatcher hoopt, dat het Metrostaking Vakbondsleider Joe Gormley van de mijn werkers heeft trouwens zijn Schotse adjunct Mick McGahey al een flinke afstraffing ge geven, omdat deze op eigen houtje de oor log verklaard had aan de regering-Thatcher, „die tegen de arbeiders is". Gormley wil een afwachtende houding aannemen. Hij vindt dat McGahey rare dingen gezegd heeft. Pre mier Thatcher zal echter scherp moeten uit kijken, want als Gormley dit jaar ontslag neemt, zal zijn opvolger de communist McGahey kunnen zijn. Nog geen welvaart Na nauwelijks zes weken Thatcher-bewind ziet het er dus wel naar uit, dat voor de Britten de tweede helft van 1979 misschien nog onprettiger zal zijn dan de eerste, die ze bijna achter de rug hebben. De tijd van nieuwe welvaart en sociale rust ligt beslist nog niet in het verschiet Voor maandag dreigde al een staking van onbeperkte duur te beginnen bij de Londen- se metro, die dan voor het eerst sinds 1926 volledig stil gelegd zou worden. Die staking is nu uitgesteld. Er is ook een sociaal con flict aan de gang bij de Britse Tante Pos. Dit naar aanleiding van looneisen, die niet beantwoord worden naar de zin van de ar beiders, heeft echter niets te maken met de recente begroting, waarmee Maggie That cher het hoofd van alle Britten op hol ge bracht heeft de kr de We Nog geen nieuwe grondwet in Iran TEHERAN De revolutio- naire regering van Iran heeft de officiële publicatie van de rieuwe ontwerp-grond wet op geschort, in afwachting van nieuwe instructies van de ay atollah Khomeini. Er is al een ontwerp voor een grondwet gepubliceerd; een soort blauwdruk voor de Isla mitische republiek die Kho meini voor ogen heeft. Daarin wordt de uitvoerende macht gedeeld door de president en de premier. De geestelijken krijgen een grote rol toebe deeld bij de beoordeling of wetsvoorstellen overeenstem men met de grondwet en de ^oran. Een 75 leden tellende commissie moet straks het ontwerp goedkeuren. Daarna krijgt de Iraanse bevolking een maand de tijd om erover na te denken, waarna de grondwet in september bij re ferendum met „ja" of „nee" wordt aangenomen, dan wel verworpen. "Overslag van kernafval is toelaatbaar" DEN HAAG De ministers Ginjaar (volksgezondheid en milieu) en Albeda (sociale za ken) zijn niet bereid het transport van Zwitsers kern afval over Nederlands grond gebied, en de overslag daar van in IJmuiden te verbie den. In antwoord op vragen hiero ver van het Kamerlid Lam- bers Hacquebard (D'66) zeg gen zij dat èn transport, èn het dumpen in de Atlantische Oceaan voldoen aan alle voorwaarden van de internati onale verdragen. De groep werknemers van Hoogovens, die de overslag van het afval weigerde, heeft in zoverre zijn zin gekregen, dat het overladen in het dump-schip nu gebeurt op een terrein dat niet van Hoogovens is. WASHINGTON De McDonnell Douglas-fabrieken hebben de Amerikaanse nati onale dienst voor de veilig heid in het vervoerbedrijf, de NTSB, gevraagd het vliegver bod voor de DC-10 ongedaan te maken. Volgens de fabriek had de fe derale raad voor de lucht vaart de FAA, niet het recht het vliegverbod uit te vaardi gen, omdat daarvoor geen ..voldoende, betrouwbaar en overtuigend bewijs bestond". In Zurich is gisteren een bij eenkomst begonnen van Euro pese luchtvaartmaatschap- Pijen en -inspecties. Men wil daar een controle-programma voor de vliegtuigen opstellen, zodat dinsdag de (Europese) DC-10 weer de lucht in kan. Vlak voor de plechtigheid marcheerde een Libanees jongetje, aangetrokken door het militair ceremoniëel, langs de Nederlandse soldaten die zouden worden onder scheiden. HAKIS Op het dorpsplein in het Zuidlib&nese Haris, naast de moskee, hebben een kleine driehonderd Nederlandse Uni- fil-militairen de VN-medaille gekregen. De Noorse generaal Vadset, plaatsvervangend commandant van de VN-vredes- macht in Libanon UÈdfil, reikte de medailles zelf als verte genwoordig, van VN-secretaris-generaal Waldheim, uit aan dertig militairen, officieren, onderofficieren en manschappen. Daarna deelden de commandanten van de verschillende com pagnieën de medailles onder hun mensen uit. De rest namen ze mee naar „huis" voor diegenen, die op hun post moesten blijven. In totaal hebben ongeveer 670 Nederlandse militairen de VN-medaille gekregen, die is bedoeld voor hen, die tenmin ste drie maanden in Libanon bij Unifil hebben gediend. Na af loop was er een défilé met de vrachtwagaens, jeeps en yp- pantserwagens door het dorp, een drankje in de kantine en een Indische maaltijd zonder spruiten. De hele bevolking was uitgelopen. Het dorp juichte toen onder militair eerbetoon de Libanese vlag werd gehesen. Kinderen liepen tussen de rijen soldaten door om vooral goed te zien wat er gebeurde. Onder een afdakje gaf een moeder haar kind de borst zonder haar ogen ook maar een seconde van het schouwspel af te wenden. Ook de balkons van huizen om het plein stonden vol mensen. Het was voor de eerste maal, dat een Nederlands bataljon •massaal de Unifil-medaille heeft gekregen. Vorige week heb ben enkele vertrekkers haar al gehad op het vliegveld van Be iroet, de hoofdstad van Libanon. ONDERZOEK BOUWFRAUDE NOG NIET AFGEROND (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Hoofdinspecteur C. G. A. Stet van de afdeling recherche van de Haarlemse gemeentepolitie schat dat er zo'n 20 a 25 miljoen gulden in de zak van particulieren is verdwe nen, terwijl het eigenlijk terecht had moeten komen bij de fiscus of als so ciale premie bij het sociaal fonds bouwnijverheid. Dit in verkeerde zak ken terecht gekomen geld is vrijwel zeker niet meer te achterhalen. Wel heeft het 15 man sterke opsporings team tot dusver 17 personen aange houden in wat genoemd wordt de Haarlemse bouwfraudezaak. „De kans dat er in de komende dagen nog meer verdachten gearresteerd zullen wor den is aanwezig", zegt Stet, samen met adjudant G. A. Verhoeven, leider van het onderzoek. De fraude (de tenlastelegging zal spre ken van „valsheid in geschrifte") is gepleegd met veler medeweten en in stemming. Werknemers, werkgevers, tussenpersonen, kleine baasjes en gro te ondernemers waren erbij betrokken en wilden het spel meespelen, dat moest leiden tot meer eigen profijt De kreet „het werk moet op tijd klaar, hoe dan ook" die in de bouw wereld opgang doet kreeg in dit geval een wat al te ruime interpretatie. De gevolgen van de fraudezaak zijn hier en daar merkbaar geweest Enke le werknemers zijn ontslagen en zullen. als gevolg van het zich laten uitbe talen van zwart geld moeite hebben een redelijk WW-uitkering te krijgen voor zover ze niet elders werk hebben gevonden. Vertragingen in de bouw werken acht Stet nauwelijks aanwezig. Bijna uitsluitend ging het om bouwen van wegen en viaducten. „Want met name in het beton- en vlechtwerk is de mogelijkheid tot vage omschrijvin gen op de facturen groot", aldus Stet De werken werden uitgevoerd in o.m. Haarlem, Zaanstad, Amsterdam en Sint Pancras. Euro-voorkeur voor Suzanne DEN HAAG Bij de rechtstreekse verkiezin gen voor het Europese parlement in Nederland heeft Suzanne Dekker (D'66) de meeste voor keurstemmen gekregen. Dit blijkt uit de officiële uitslag, die gisteren is vastgesteld door het cen traal stembureau. Het aantal stemmen, uit gebracht op mevrouw Dekker, was 91.949, op een totaal aantal stemmen voor D'66 van 511.967. Het aantal voorkeurstem men was voorts groot voor len van den Heuvel, oud-voorzitter van de PvdA, te weten 65.792 op een totaal van 1.722.240 voor de lijst van de PvdA, en voor Harry No tenboom, Tweede Kamer lid voor het CDA, name lijk 53.792 (waarvan in Limburg 46.888) op een totaal van 2.017.743 voor de lijst van het CDA. Wenen De Amerikaanse president Jimmy Carter en de Russische president en partijleider Leonid Brezjnjef hebben elkaar gisteren voor het eerst persoonlijk ontmoet, in de historische Weense Hof- burg, waar ze beide een beleefdheidsbe zoek brachten aan de Oostenrijkse presi dent Rudolf Kirschschliger en bondskan selier Bruno Kreisky. Ze poseerden gevieren op een sofa in de kamer van keizerin Maria Theresia en ge bruikten de thee in de werkkamer van keizer Josef II. In het protocol was een kwartier uitge trokken voor een gesprek onder vier ogen tussen Brezjnjef en Carter, maar dit on derhoud duurde slechts enkele minuten. Vanmorgen om 11 uur zijn de echte be sprekingen begonnen. Carter heeft gisteren met zijn gezin en minister van buitenland se zaken Cyrus Vance een uitstapje ge maakt naar Klosterneuburg, terwijl Brezj- nef een tochtje door de binnenstad maak te. Een bezoek aan het Habsburgse slot Schönbrunn moest worden afgelast omdat Brezjnjefs stoet door de grote verkeers drukte het slot niet tijdig kon bereiken. Rosalynn Carter en haar dochtertje Amy bij aankomst gisteravond op de Amerikaanse am bassade, vanwaar zij met president Carter naar de Weense opera vertrokken. REIZIGERS, die dagelijks gebruik moeten maken van het Haags openbaar vervoer de HTM moeten tot dins dagmorgen aanstaande in het onzekere blijven, of die dag de bussen en trams wel of niet rijden. De bedoe ling van de bonden is dat deze vervoermiddelen binnen blijven, maar de democratische spelregels van de bon den eisen terecht, dat de leden daaraan zelf eerst hun goedkeuring hechten. De grote vraag is echter, waarom de leden dit pas maandagnacht willen (of kunnen?) doen. BEHOORT deze tactiek tot de stakingsplannen, om het verrassingselement en derhalve het effect des te groter te laten zijn? Of heeft men daarbij geen boodschap aan de gebruiker van het openbaar vervoer, de klant dus. In beide gevallen is het weinig elegant om deze •klant zo te behandelen. Het minste wat de organisato ren van de staking kunnen doen is de klant tijdig te la ten weten, öf men dienst verleent of niet. Hem zonder meer voor het blok zetten is op zijn zachtst gezegd on sportief. De Directeur-Generaal voor de energievoorziening dr. W. Tieleman heeft in een gesprek met het Britse pers bureau Reuter de uitspraak gedaan dat de regering aan het einde van dit jaar met een voorstel zal komen voor de bouw van drie kerncentrales. Die centrales zijn no dig om de toekomstige energievoorziening in Nederland te waarborgen. Het voorstel tot de bouw sluit aan bij principe-besluiten die in de jaren '75/'76 door regering en parlement zijn genomen, zo zegt Tieleman. deze mededeling van Tieleman is op zijn zachtst ge zegd verbazingwekkend, want tussen nu en drie jaar geleden is er wel het een en ander veranderd. Door zijn functie is hij één van de belangrijkste adviseurs van de regering en aan het waardheidsgehalte van zijn uitspraken hoeft dus bepaald niet getwijfeld te worden. Als een dergelijk voorstel inderdaad aan de kamer ge stuurd wordt, komt de door het kabinet angekondigde „brede maatschappelijke discussie over kernenergie" wel in een heel ander daglicht te staan. Uitgangspunt was immers, ook voor het parle ment, dat op basis van alle beschikbare cijfers over de toekomstige energievoorziening en aan de hand van alle mogelijke alternatieven, een dialoog met de bevolking begonnen zou worden over de vraag of de bouw van nieuwe kerncentrales al dan niet wenselijk is. Van dat uitgangspunt lijkt nu weinig terecht te ko men, als een regerinsgvoorstel voor de bouw van drie centrales al als „een mes" op tafel ligt. In Drenthe en Groningen heeft men al sterke twijfels over de zin van die discussie, omdat de boringen in de zoutkoepels die mogelijk voor opslag van afval kunnen dienen, volgens de regering al moeten beginnen op een moment dat de dialoog nog niet is geëindigd. Met het voorstel voor de bouw van nieuwe centrales worden gevoelens van wan trouwen alleen nog maar meer aangewakkerd. Een discussie immers waarbij tevoren het regerings standpunt al zo duidelijk op tafel ligt, heeft weinig te maken met de inspraakprocedures zoals het kabinet die aan de kamer heeft toegezegd. Op deze manier wordt in de hand gewerkt, dat veel mensen niet aan de dis cussie zullen meedoen, omdat ze het gevoel hebben dat „Den Haag" toch al heeft beslist. PARIJS Premier Van Agt is niet zonder meer voor het in voeren van een autoloze zondag om tot energiebesparing te komen. Wat in Frankrijk wordt gedaan, het verwarmen van overheidsgebouwen tot een bepaalde temperatuur, „zet min stens evenveel zoden aan de dijk", zo zei hij gisteren in Pa rijs, na een lunch met president Valerie Giscard d'Estaing en premier Raymond Barre, waar voornamelijk over energiepro blemen is gesproken. In verband met het olietekort - vijf procent van het gebruik en de prijsstijgingen - 33 procent sinds december vorig jaar - hebben de EEG-landen besloten dit jaar vijf procent minder energie te gebruiken. Mogelijk zal volgend jaar tot een verder gaande besparing worden besloten. De Nederlandse regering, aldus premier Van Agt, „zal over hooguit enkele weken" nagaan of het doel van een vijf-pro centsbesparing kan worden bereikt. De minister van Economi sche zaken, Van Aardenne, heeft de afgelopen weken herhaal delijk laten blijken niet optimistisch te zijn dat op basis van vrijwilligheid dit doel ook inderdaad wordt verwezenlijkt en suggereert dat dwangmaatregelen nodig zijn. Het invoeren van een autoloze zondag heeft vooral sociale be tekenis voor de honderdduizenden die in flats wonen en zon dags wat groen willen zien, aldus de premier. Het voor lange tijd verbieden op zondag auto te rijden zou bovendien een ge weldige klap voor de horeca betekenen. „Daartegenover staat dan weer de charme van rustig op straal spelende kinderen". Lintjesregen in Engeland LONDEN Diana Neave, de weduwe van het conservatie ve parlementslid Airey Nea ve, die in maart in zijn auto door een bom werd gedood, is vandaag door koningin Eli zabeth in de adelstand verhe ven. Zij is een van de veer tien Engelsen die deze eer, op voordracht van premier Thatcher, te beurt viel. Cleo Laine, de zangeres, is onderscheiden met de orde van het Britse keizerrijk, zo dat zij zich voortaan Cleo Laine O.B.E. mag noemen. Eveneens in de adelstand ver heven werd de schrijver Tre- vor-Roper, auteur van o.m. „De laatste dagen van Hitier". De Britse Leyland-fabrieken mogen het moeilijk hebben; hun president, Michael Ed- wardes is „sir" geworden. Eindhoven D«n Helder Luchth. Rda Vlissingen Z -Limburg Barcelona Berlijn Bordeaux Gertéve Helsinki Innsbrück Klagenfurt Luxemburg Zurich Casablanca Bei roei Tel Avlv regenbui I Dew

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7