Zelfbestuur van vrijbuitende automobilist wordt langzaam door reiswereld ondermijnd VOOR MILJOENEN VAKANTIEGANGERS RIJBEWIJS ENIGE TICKET, MAAR... Honderdduizenden trotseren in hun anatomisch gevormde stoelen de verstikken de hitte van de dag, files en wagenziektes. Kwellingen als het eindeloos zoeken van een etappehotel onderweg of het slapen in de auto gaan dikwijls vooraf aan de nog grotere misère van het speuren naar een onderdak in het vakantiegewest. „Bagagevrijdom" biedt de automobilist onder de vakantiegangers een enorm voordeel. En hoeveel mensen zie je tegenwoordig niet met hun boot achter de auto op vakantie gaan. DEN HAAG De toekomst waarin a rflsorganisatoren alle mensen zagen p, tfiegen naar hun vakantiebestem mingen is al weer verleden tijd. Wie zich ook voor hun gevleugelde kar- rslje lieten spannen, niet de miljoe nen automobilisten, die zowel Schip- hol als de spoorwegstations en bus- haltes mijden. Zij blijven trouw aan 'nr^ hun zelfdragende carrosserie. Het p rijbewijs annex groene kaart hand- n haait zich als universeel vrijgeleide keu] door de vakantieparadijzen van Eu ropa. In de drie hoogzomermaanden wordt tegen de dertig procent van alle autokilometers afgelegd voor ./een goed doel: de lokkende verte Jr\die alles belooft wat het dagelijks Heven niet bieden kan. geruime tijd in berust te heb- 5.O0 ben dat deze vrijbuiters zich aan hun zij bemiddeling onttrokken, heeft onze i i reisbranche de jacht op de automo- i, bilïst voor geopend verklaard. Het U'jvolk dat als de stammen van Isra- I in tenten woont, blijft echter of voor het zoete gefluit van de ,oèi -gelaars. Aan het opzetten van lin- h0; pen bungalows, het ontplooien van kaia youwwagens en aan- en afhaken van caravans is voor de touroperators nog steeds geen cent te verdienen. categorie vakantiegangers sleept het eigen logies met zich mee lot in de verste uithoeken van ons werelddeel en scoort 36 procent op de lijst van „accommodaties". Jaar- worden alleen al twee miljoen tanties in caravans doorgebracht, srgens ter wereld is dit zit-slaapka- lertje op wielen zo populair als in 5 land. ptrikken belemmeringen ten spijt weten reisorganisatoren steeds meer au- lobilisfen te paaien. Zij tonen nu lop begrip voor de opvatting, dat kwartsklokje nergens zo tikt als de hoedenplank van de eigen liconstructie met geprogrammeer- kreukelzones. De mensen die aan Ion autovakanties de voorkeur ge- v®n, worden geprezen om hun onaf hankelijkheid en individualisme. In- lussen strikken de touroperators ve len van hen behendig in hun netten. De statistieken tonen weliswaar aan dat 36 procent van de in auto's rei zende mensen gaat kamperen, maar hotels, pensions en appartementen scoren tezamen 61 procent. Velen ^Jan deze reizigers hebben inmiddels Btvaren dat de onafhankelijke wielop- 30 hanging van het voertuig hun zelf absolute vrijheid garandeert. uïw Kwellingen als het eindeloos zoeken "an een etappehotel onderweg, het §2. slapen in de auto of knarsetandend een veel te dure kamer betrekken, IV flaan dikwijls vooraf aan de nog gro- ij ere misère van het speuren naar Gj6en onderdak in het vakantiegewest. De reisbranche laat nu allen die ver Jjhoêid en belast zijn door deze onze- gjj terheden tot zich komen. iawMet toenemend succes worden „au- (Ovakanties" verkocht, vorig jaar naar aming al voor zo'n half miljoen per ken. Een vernuftige wervingstech- "ek geeft deze automobilisten de il- 'usie dat zij ontembare coureurs blij- ïrêVen, op zoek naar het avontuur, ter- wijl toch hun bedje is g Du „spelen op safe" vervangt al voor een kwart van de vakantiegangers per auto, die in het buitenland een onderdak huren, het „op de bonne fooi" van start gaan. De touroperator reserveert hotqjs voor onderweg en hotel, pension, bungalow, apparte ment. huisje of villa ter plaatse, ver strekt routebeschrijvingen eri een in formatiepakket over de omgeving. Afzonderlijke gidsen Een groeiend aantal reisorganisato ren heeft „autovakanties" in het pro gramma of presenteert ze in afzon derlijke gidsen. Opnieuw is de klant koning gebleken. Zelfs een tourope rator als „Neckermann Vliegreizen" werpt zo'n loodzwaar album op de markt, terwijl die eens heilig geloof de dat in de tachtiger jaren alle va kantiegangers het luchtruim zouden kiezen. De werkelijkheid is dat op het ogen blik voor tachtig procent van alle va kanties in binnen- en buitenland de auto het favoriete vervoermiddel is. Vliegtuig, trein, bus(autocar), boot, fiets en wandelschoen delen de schamele restanten. Duizenden auto's worden speciaal aangeschaft voor dit doel, vandaar de lentepieken in de verkoop van nieuwe en gebruikte au to's. Luisterend naar opwekkende deuntjes als het weer populaire „Vluchten kan niet meer" van Annie M. G. Schmidt, onderwerpen honderdduizenden ge zinnen zich vrijwillig aan het risico, dat hun driepuntsveiligheidsgordels banden des doods zullen worden. Zij trotseren in hun anatomisch gevorm de stoelen de verstikkende hitte van de dag, files, verkeersongelukken, wagenziektes en echtelijke twisten, gezwegen van stress-situaties, waar zelfs het blij vooruitzicht dat hen streelt niets aan kan verhelpen. De auto is ontembaar in opmars. In Nederland is het aantal nu al toerei kend om de ganse bevolking een comfortabele zitplaats te verschaffen (gemiddeld 3,5 passagiers per voer tuig) en in de EEG-landen zal de jaarlijkse verkoop spoedig de negen miljoen overschrijden. Auto en vakantie zijn niet meer te scheiden. Zij staan het hoogst geno teerd op het lijstje van verworvenhe den, waar ons volk voor op de barri caden wil, zelfs nu de oliesjeiks weer hun dreigende schaduw op het be hang werpen. Van het totale oliege- bruik in onze huishoudens slurpt de auto 60 procent op. Wie in de zo mermaanden de grote trek ziet vast lopen in files op de Europese auto-, wegen, waant zich getuige van een mateloze verspilling. Gezichtsbedrog Voor hen die denken dat het vlieg tuig veel zuiniger als luchtbrug kan functioneren, zij opgemerkt, dat dit gezichtsbedrog is. Dr. G. Hupkes van de adviesgroep voor verkeer en ver voer heeft pas nog becijferd dat een auto met drie inzittenden qua brand- stofgebruik even efficiënt functioneert als een volgeladen chartermachine. In Badhoevedorp worden dergelijke vergelijkingen nauwlettend gevolgd door de heer M. F. van Eeghen, die daar de directiestoel van „Vrij Uit" bezet houdt. 300.000 gulden een fraai rendement, zij het dan dat de netto winst slechts één procent bedroeg op een omzet van rond de 40 miljoen gul den. De zomer- en wintergidsen (400 pagi na's) voeren hun beschouwers naar de grazige weiden van talloze vakan tieparadijzen. Ze worden op 4000 plaatsen gedistribueerd, onder meer bij 800 benzinestations, de kantoren van genoemde ondernemingen en sinds kort ook de reisbureaus van Holland International (Lissone Linde- man-Ruys). Het programma 1979 biedt keus uit 7370 verblijven in der tien Europese landen. Zo komt er enige coördinatie in wat door sommige waarnemers wordt omschreven als een massapsychose, de zomertrek van miljoenen automo bilisten, die elke exodus uit de ge schiedenis overtreft. Op bergen en in dalen, ja overal in Europa is dan het fijnmazig net waarneembaar van bumper aan bumper in de zon blik kerende auto's. Een snoer, dat niet licht verbroken wordt. Deze concen tratie baart de touroperators veel zorgen. Maar de autovakantie is er typisch èén voor het hele gezin en moet derhalve gehouden worden als de scholen gesloten zijn. De heer Van Eeghen spreekt met duidelijke ontstemming over dit ver schijnsel, terwijl in het belendende kantoor de computer zestien aange sloten terminals voedt met auto's en mensen. „Er worden te weinig se rieuze pogingen gedaan om de va kantiegangers van deze dwang te verlossen. In veel gevallen is sprei ding wel terdege mogelijk". Om een bijdrage te leveren aan deze verschuiving tiedt de organisatie be duidende reductie aan op huurprijzen buiten het topseizoen, die dan toch al lager zijn. Nu de automobilist zich eenmaal gewonnen gaat geven, is er sprake van een toenemende differen tiatie in het geöodene. Zevendaagse cruises aansluitend op een verblijf, zevendaagse rondritten langs gere serveerde hotels, busdiensten voor gezinsleden die niet meer in de auto gepropt kunnen worden, behoren al tot dit aanbod. Als de vakantieganger blijft zitten waar hij zit in zijn door de ANWB aan kwaliteitscontrole onderworpen verblijven, is voor een touroperator de aardigheid er af. Er zal dus waar schijnlijk steeds meer worden aange drongen op nevenactiviteiten, die het winstpercentage kunnen uittillen bo ven de één procent. Gezien in het licht van de dreigende oliecrisis valt een kokende motor als futiliteit te beschouwen en is er geen man overboord mocht het rubberstrip je tegen de wagenziekte (die achter de auto aanhuppelende talisman van de goedgelovigen) tot op de draad versleten raken. Blijkens de aanmel dingen is er nog weinig bekommer nis over de 5 procentsbezuiniging en een verhoging van de benzineprijs. Enigszins cynische waarnemers zwaaien lof toe aan de landgenoten die met de auto naar het buitenland gaan en aldus ons nationale energie probleem exporteren. Zodra hun tank is leeggereden staat hopelijk een Duitse, Franse of Spaanse pompbe diende klaar om hem weer te vullen. LEOJ. LEEUWIS Trouw aan zijn zelfdragende carrosserie corders met oormicrofoontjes, waar op drie gerenommeerde P's de jeugd in slaap babbelen: Paulus (boskabou ter), Pipo (clown) en Pipi (lange kou sendraagster). Compleet met twee cassettes/ 89,50. Computerboodschappen snellen bij Vrij Uit de gezinnen vooruit, zodat die 's avonds een plaatsje zullen vinden in gerenommeerde hotels nabij de autoroute. Deze reisorganisatie is gespeciali seerd in het begeleiden van automo bilisten op weg naar hun beloofde land en biedt hun ter plaatse een gereserveerd onderkomen aan. In deze sector van „georganiseerd aan bod" is het marktaandeel reeds ge stegen tot bijna een derde en blij kens de gids die jaarlijks in een op lage van 600.000 over de toonbank gaat, doorgrondt men terdege de zie- leroerselen van autorijdend Neder land. Computers bespelen deze gevoelige snaren. Hun boodschappen snellen de gezinnen vooruit, zodat die 's a- vonds tussen de lakens kunnen in gerenommeerde hotels nabij de auto route. Vorig jaar maakten 24.000 „Vrij Uit"-mensen gebruik van deze service onderweg. Hotels als Holiday Inn. Novotel, Mercure enz. worden tijdens de zomerweekenden bijna uit sluitend bevolkt door deze trekkers. Zij staan langs de hoofdroutes als 20ste eeuwse karavanserais voor woestijnreizigers. „Deze mensen willen vrij zijn", aldus de heer Van Eeghen, „maar toch een aantal onzekere factoren elimine ren. Deze behoefte is laat ontdekt door de reiswereld, die er trouwens aanvankelijk ook geen brood in zag. De winstmarge is klein. Er wordt uit sluitend bemiddeling geboden voor het onderdak, terwijl bij pakketreizen ook verdiend wordt op het transport en vaak op het pension. Pas als een omzetdrempel van 25 miljoen gulden is overschreden, leveren de autova kanties een behoorlijk rendement op". In Badhoevedorp is deze barrière ge nomen met een omzetscore van 37 miljoen in de zomermaanden, afge zien van een groeiend aandeel in de wintervakanties. Het aantal boekingen bij dit „postorderbedrijf" neemt jaar lijks toe met 25 procent en naarmate de wegenbouwers hun betonnen spoor verder door Europa trekken, wordt ook de actieradius groter. Tot op heden liepen de brandings- golven van deze autozee niet verder uit dan tot zo'n 1500 kilometer van huis. Het meest in trek waren de wat kleinere afstanden, waarop geen aan bod van chartervliegtuigen voor con currentie zorgt. Duitsland, Frankrijk,. België, Luxemburg, Oostenrijk, Zwit serland, Noorwegen en Engeland be horen voor automobilisten tot de fa voriete vakantielanden, maar ook ver dere bestemmingen als Spanje, Joe goslavië en Italië staan op het pro gramma. Voordelen „De mensen rekenen meer in reistijd dan in kilometers", aldus de heer Van Eeghen. „Nu in Spanje de vier baanswegen steeds verder oprukken, voorzie ik een verschuiving naar de 2000 kilometergrens, met als eindbe stemming bijvoorbeeld de Spaanse stranden. Vliegen gaat sneller en biedt meer comfort, zeker op zo'n afstand. Maar veel mensen willen hun auto ter plaatse hebben. En ver geet niet dat de „bagagevrijdom" hun een enorm voordeel geeft. Wat kan er niet meegenomen worden in de kofferruimte, op de imperiaal en in het bagagewagentje? Hoeveel mensen zie je niet met hun boot achter de auto op vakantie gaan? Een actieve vrijetijdsbesteding is in de mode en daarvoor kun je een eindeloze voorraad attributen in een auto laden. Daar kan het vliegtuig niet tegenop". Nog langere reizen dus? De commer cie houdt zich aanbevolen om het handschoenenkastje te vullen met al les wat de tocht kan veraangenamen. Pillen om te slapen of wakker te blij ven van de pharmaceutische indu strie, tabletten tegen het spook van de wagenziekte. Kinderen uit alle landen verenigen zich in het beoefe nen van uniforme spelletjes en terwijl huisje-boompje-beestje aan hen voor bijvliegen, raadplegen zij hun deter- mineerboekjes voor de natuur. Was dat. een olm of een eik, daar aan de waterkant? Een advertentie in de „Vrij Uit"-gids presenteert het nieuwe verdovings middel ter bestrijding van gejengel en gezeur door kinderen. Cassettere- Op sleeptouw Niets aan de hand dus. De automo bilist laat zich op sleeptouw nemen, na lang te hebben geaarzeld. Er be stond een diep wantrouwen tegen bureaus die zich met zijn onderko men wilden bemoeien. Dat kon im mers alleen maar extra kosten met zich meebrengen? Intussen is duidelijk geworden dat de vakantieganger, die zelf een dak bo ven zijn hoofd zoekt, meestal duur der uit is. De touroperator kan via zijn massale inkoop aanzienlijke kor tingen bedingen, waar de klant van profiteert. Het heeft geen zin om de codesystemen, waarmee hotels en appartementen in de gidsen worden aangeduid, te ontrafelen en persoon lijk te reserveren. Dit is trouwens niet mogelijk, omdat de reisorganisa tor er een claim op heeft. Het aantal boekingen neemt toe. Met als resultaat dat de laatste vrijbuiters steeds meer deuren gesloten vinden, die voor volgzamere automobilisten worden geopend. Tachtig procent van het aanbod dat in december op de markt komt, is vóór februari afge nomen, zo blijkt in Badhoevedorp, waar voor deze zomer naar schatting 200.000 mensen hun bedden zullen reserveren en voor de komende win ter 25.000. De formule is een succes gebleken. Vandaar dat Shell al kort na de in troductie van deze service via de ben zinestations (in 1970) het dienstbe toon onderbracht in de afzonderlijke N.V. „Vrij Uit", met als partners de ANWB, de RABO-bank en Nationale Nederlanden, die grossiert in verze keringen. Aandeelhouders dus, die er belang bij hebben om de- auto kilo meters te laten maken. Zij profiteren niet alleen van de goodwill, maar besomden vorig jaar op hun aandelenkapitaal van slechts

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15