En nu zo snel mogelijk dit akelige land In Nederland geen kerncentrales bouwen CeidócSomout B;ryl-nitril niet nkerverwekkend X Tweede Kamer in Ridderzaal Op de fiets dwars door Amerika Taxichauffeurs wordt voorwaardelijk rijbewijs ontzegd wegens blokkade Onveilig beleid Bende inbrekers aangehouden >weer NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 JUN11979 Onfortuinlijke ïederlandse arts hcn meht twee aauden /oor „steenrood u vieze Turkse cel onze verslaggever Homme Krol) IR Een blijde ontknoping gistermid- van het Turkse avontuur van de 42-ja- Oldebroekse huisarts Wim Kuiper. Hui van opluchting en blijdschap vloog vrouw hem na afloop van de rechtszit- in Izmir om de hals. Eindelijk liet de tse rechter de onfortuinlijke dokter na twee maanden zuchten in een vie- loor muggen geteisterde cel. En dat al- ial om een „gestolen" antieke steen, een officieel geschatte waarde van zeg- :n schrijve 7,=. De dokter had het kilo zware, volstrekt niet zeldzame nplaar, opgeraapt tijdens een toeristisch bezoek aan de resten van een christe- basiliek in de buurt van Efeze. en spannende, slechts een half uur du- Wij e zitting veroordeelde de rechtbank de gisteren tot een gevangenisstraf van maand en tien dagen, met aftrek van veel langere voorarrest. De openbare klager had zonder te blikken of blozen Em injliaanden geëist. nu zo snel mogelijk dit akelige land uit, terde mevrouw Kuiper tegen haar man 'jpggtfloop. Maar zo eenvoudig ging het niet. 2 kaa oeid werd de dokter weer afgevoerd. Er qSten nog enkele formaliteiten afgewerkt ibehi len- alvorens hij vrijelijk in de smelten- urkse zon kon stappen. Hij kreeg overi- direct te horen nog een week in Tur-. kije te moeten blijven. In deze periode kan de openbare aanklager beslissen om in ho ger beroep te gaan. Maar niemand, ook niet de twee Turkse advocaten van dokter Kui per, verwacht dat dit zal gebeuren. Doet de aanklager het wel, dan is de vogel wellicht al gevlogen. Volgens mevrouw Kuiper heeft de Nederlandse consul haar beloofd alles in het werk te stellen om haar man dit week einde nog op het vliegtuig naar Nederland te zetten. „Niet om de vervanger van mijn man, hoor, maar we hebben er hier schoon genoeg van", aldus mevrouw Kuiper. „Ik wilde die steen helemaal niet stelen. Al leen maar even aan mijn vrouw laten zien, die met de kinderen een eind vooruit gelo pen was", verdedigde de Oldebroekse huis arts zich gistermiddag in de klammig hete rechtszaal van Izmir, de lawaaierige indu striestad aan de Middellandse Zee met drie kwart miljoen Turken onder de wuivende palmen. De spanning in de piepkleine ruimte was te snijden. Mevrouw Kuiper op de door hout worm aangetaste publieke tribune, trilde van de zenuwen. Ze was op het ergste voor bereid. Al eerder had een naburige rechter de zaak van zich afgeschoven. Bovendien was haar verteld dat haar man maximaal vijf jaar cel kon krijgen. Die norm hanteert de Turkse strafwet voor het smokkelen van antiquiteiten. De rechter van Izmir, geflankeerd door twee gapende mederechters, somde in een lange monoloog de zonden van de dokter op. Hij vond het maar vreemd, dat de arts de steen onder zijn jas had verborgen en op een draf door de uitgang van het toeristencen trum was gestoven, zonder acht te slaan op de kreten van een achtervolgende suppoost Dr. Kuiper gaf heel timide antwoord op de spaarzame vragen, die een tolk hem in ge brekkig Duits overbracht. De advocaten kwamen nauwelijks aan bod, hoogstens met een toelichting. Onder het wandportret van Atatürk, de Turkse vader des vaderlands, roffelde de rechter verder. Hij achtte de dokter schuldig, maar liet zwaar wegen, dat hij in onwetendheid had gehandeld, geen stenenverzamelaar was en zich tijdens de opsluiting voorbeeldig had gedragen. Met een aftelsommetje bracht hij de geëiste zes maanden terug tot ruim een maand. Terwijl hij daarmee bezig was, draaide één van de twee militaire politiemannen die dokter Kui per achter het hekje bewaakten, zich plotse ling breedlachend naar mevrouw Kuiper om. Even tevoren had hij haar nog bars ge baard haar mond te houden, toen zij haar man wat wilde zeggen. De spanning was ge broken. Overigens begrijpt niemand, zelfs niet de Turkse advocaten, die ik sprak, waarom deze in feite even unieke als lachwekkende zaak zo serieus is genomen. Op de vele oud heidkundige plaatsen in dit deel van Tur kije, struikel je over de stenen van het kali ber waaraan dr. Kuiper zich heeft vegrepen. „Ik maak me sterk, dat veel mensen zo'n steen meenemen. Het was volstrekt geen zeldzaam exemplaar. Bovendien staat ner gens een bordje dat het niet mag", aldus mr. Hein van der Horst. Hij heeft als verte genwoordiger van de ANWB-alarmcentrale samen met de Nederlandse consul het hele geval-Kuiper begeleid en de familie alle mo gelijke hulp verleend. Misschien dat men een voorbeeld wilde stellen. Maar het geval- Kuiper toont volgens hem aan, hoe een ar geloze toerist in Turkije op zijn tellen moet In Turkije zelf hebben de kranten nauwe lijks melding gemaakt van de „steenroof". Men heeft hier wel andere problemen aan het hoofd. Zoals de enorme inflatie, de stij gende voedselprijzen, de benzineschaarste en de devaluatie van het Turkse pond. Dan heb ik het nog niet over de vele terroristi sche aanslagen in dit land. De nasleep daar van is dagelijks in de rommelige Turkse rechtszalen te aanschouwen. De rechtbanken delen zware straffen uit. Alleen al in Izmir, het vroegere Smyrna, maken deze rechtza ken 70 procent van het totaal uit, zo vertel de mij één van de Turkse advocaten. De onrust in het land is ook te merken aan de intensieve patrouilles van de militaire politie in de grote steden. UISCHE INDUSTRIE: AAG De in de che- industrie gebruikte |yl-nitril is, in de hoe- waaraan werken- ons land bloot staan, kerverwekkend. Dit peert de Vereniging Nederlandse Chemi- idustrie uit een onder- de bedrijfsartsen f/en chemische bedrij- pns land. hebben de voorlo- isultaten van een on- t uitgewezen dat bij eej die met deze stof in )ng komen, een ver kans op kanker be- 00 Nederland zijn de S van 2469 mensen iht bij de bedrijven Ciago, Cyana- ow, DSM, Dupont en Daar werken in to- dertigduizend men- wel 1/3 van alle werk- in de chemische indu- nons land. pport van de bedrijf- is toegezonden aan isterie van sociale za- staat ondermeer in fv dat de concentraties acryl-ni- tril waarmee in Nederland wordt gewerkt, in 90 tot 95 procent van de gevallen on der het in ons land toelaatba re maximum liggen. In de VS wordt, aldus het rapport, met veel hogere Concentraties gewerkt. De bedrijfsartsen hebben aan bevolen de mate van bloot stelling nauwgezet te registe ren, en ook de gezondheid van de werknemers na hun ontslag of pensionering te blijven controleren. Op deze wijze zal volgens hen de basis kunnen worden gelegd voor een verantwoord epidemiolo gisch onderzoek. A-kamerlid jjert bezoek I Turkije (Van onze 'lementaire redactie) HAAG - Het PvdA- Kamerlid Van den heeft een uitnodiging Turkse regering ge- d voor een bezoek aan Begin mei werden amerleden Van den Voogd (beiden PvdA) .'holten (CDA) tijdens tting van de Raad van in Straatsburg voor zoek aan Turkije uitge- bij monde van de ambassadeur in iburg. imerleden overwogen !n resolutie te kornen Ie positie van Syrisch- |xe Christenen in Tur- >en de Turkse regering maakte bereid te •over een open ge- [aan te gaan, werd de in getrokken. Nu 'enwel dat de uitnodi- alleen bestemd is voor len Bergh, die tijdens lezoek vooral aandacht loeten geven aan de al- e politieke en economi- situatie in Turkije. Op lasis wil Van den Bergh lan. aard-tanks, den vernieuwd 9§MAG (ANP) - De van het type Leopard-1 i een aanvullende be ering en worden voor na een vuurleidingssys- oet laser-afstandmeter. secretaris Van Eekelen de defensie-commissie Tweede Kamer laten dat de vernieuwing van '°pards nodig is om te en dat ze ook in de ja chtig opgewassen zullen egen de dan optredende aan Warschau-pactzijde. uwe apparatuur zal per voor het inbou- ar moeten zijn. van het 4 op Haags gerechtshof heft faillisement van Fennis op DEN HAAG Het gerechts hof in Den Haag heeft giste ren in hoger beroep het fail lisement opgeheven dat was uitgesproken over twee b.v.'s van de huizenexploitant Fen nis. De twee b.v.'s verkeren nu weer in surséance van be taling. Volgens mevrouw Fennis, die doorgaans als woordvoerster van haar man optreedt, wordt er „naarstig onderhandeld" om de twee vennootschappen te redden. Fennis wil zijn Rotterdamse huizenbezit circa 3000 woningen laten her-financieren, om daarna de zelf ingediende aanvraag tot surséance in te trekken. De gemeente Rotterdam, die al jaren met Fennis in de clinch ligt over achterstallig onderhoud en onbetaalde las ten, is door de uitspraak van het »Hof „onaangenaam ver- rrast". Volgens een woord voerder begint de zaak nu on overzichtelijk te worden. Overheid moest NS weer meer steunen UTRECHT Voor het eerst sinds 1974 zijn meer mensen vorig jaar met de trein ge reisd. De spoorwegen ver voerden 8.146 miljoen mensen en dat is 1,6 meer dan het jaar daarvoor. De totale overheidsbijdrage aan het reizigers- en goederenvervoer van de Nederlandse Spoorwe gen bedroeg vorig jaar 905 miljoen gulden. Dat is 38 miljoen meer dan het jaar daarvoor. De totale ontvang sten bij de NS waren 1987 miljoen; 89 miljoen meer dan in '77. Dat blijkt uit het van daag verschenen jaarverslag van de NS. In het reizigersVervoer brach-, ten vorig jaar de reizigers zelf 707 miljoen in het laatje en de overheid 767 miljoen. De kosten van de NS stegen vorig jaar met 3,8 de in vesteringen daalden met 40 miljoen tot 477 miljoen gul den. Die laatste daling is met name te wijten aan het uit blijven van goedkeuringen voor een aantal nieuwe pro jecten, die om die reden niet konden worden uitgevoerd. Kampeer- eenden Volgens het KNMI ligt er een hoge- drukgebied aan te komen, waardoor ons klimaat iets minder wegkrijgt van een natie moesson. Dat zal voor deze kamp eerders bij Noord- wijk een ware op luchting beteke nen. Je kunt nu wel natuurminnaar zijn, maar eenden in een mini-vijver pal naast je tentje is wel wat veel ge vraagd. PLAN VOOR VVD: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De WD-frac- tie in de Tweede Kamer heeft opnieuw het plan ge lanceerd om in de toekomst de Ridderzaal als Vergader zaal voor de Tweede Kamer te gaan gebruiken. De VVD- er Evenhuis diende hierover gistermiddag een motie in tijdens het debat over de stand van zaken betreffende de nieuwbouw voor de Ka mer. De motie heeft echter geen schijn van kans. De VVD staat met haar plan ge heel alleen. Zoals bekend kampt de Twee de Kamer al jarenlang met enorme ruimteproblemen. In het begin van de jaren zeven tig ontstond daarom het plan om tussen de Lange Poten en Het Binnenhof een nieuw ge bouwencomplex met werk ruimten voor de Kamer neer te zetten. De WD-fractie was de enige die zich daartegen verzette. Als alternatief stelde men voor, de Ridderzaal om te bouwen tot Vergaderzaal. Dit plan werd toen echter door de overgrote meerder heid van de Kamer verwor pen. En gisteren haalde WD- woordvoerder Evenhuis het Ridderzaal-plan weer van stal. SHELL TOPMAN DE BRUYNE: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Als U het mij vraagt moeten we hier geen kerncentrales neerzetten, niet op zo'n klein oppervlak met zo'n bevolking.' De Nederlandse regering zou moeten beslis sen dat we hier een paar kolencentrales neer zetten". Dat zegt drs. D de Bruyne, de hoog ste directeur van de Koninklijke Shell Groep in een vraaggesprek met Elseviers week- blacLSheel. Op wereldschaal valt er naar zijn mening niet te ontkomen aan kernenergie, maar voor Nederland ziet hij dat niet zitten. Volgens De Bruyne heeft de Nederlandse re gering gelijk, dat zij voorlopig geen energie besparing af wil dwingen door middel van wettelijke maatregelen. De Bruyne meent dat ons land te klein is voor een dergelijke actie. De „rantsoenering van 1974 is toch ook een volkomen flop geworden. Iedereen ging naar België en Duitsland (om te tanken)", zo zegt hij in het blad. De Shell-topman deelt ook de mening van het kabinet, dat een verplichte besparing zonodig alleen op internationaal niveau succes kan hebben. Dèt er bezuinigd moet worden, is iets wat voor De Bruyne vaststaat. „We verkeren momenteel mondiaal in een situatie, waarin er minder olie wordt geproduceerd, dan we met elkaar opmaken". Ook wijst hij erop, dat de wereldvoorraden aan olieproducten nog nooit zo klein zijn geweest: 1,9 miljard vaten op 1 april van dit jaar tegen 2,3 miljard vaten op dezelfde datum van vorig jaar. Het verschil, tussen vraag en aanbod is echter zo gering, aldus De Bruyne, dat het voldoende is om het kalmer aan te doen. SCHIPHOL (ANP) Vanuit het aan de Amerikaanse westkust gelegen Astoria vertrekt begin volgende week een groep van 22 Nederlan ders voor een fietstocht dwars door de Verenigde Staten naar York- town aan de oost kust De tocht is op touw gezet door de Amerikaanse „Bike Centennial"- organisatie, die met het jaarlijks uitzetten van dit soort gigantische fiets-trajecten is gestart in 1976, toen de V.S. hun 200-jarig bestaan vierden. Verwacht wordt dat het tota le deelnemersveld dit jaar de 200 be loopt Zij leggen een afstand van ongveer 7000 kilo meter af in -naar keuze- 77 of 99 da gen. AMSTERDAM Tegen het merendeel van de Amsterdamse taxi-chauffeurs die op 12 april een deel van de binnenstad lamlegde heeft de officier van justitie bij het Amster damse kantongerecht gisteren drie maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid geëist met een proeftijd van een jaar en een boete van honderd gulden. De eis zal gelden voor het leeuwendeel van de 46 chauffeurs die vrijwillig aan de blokkade meewerkten. Voor de chauffeurs kwam de eis als een „complete verrassing". Men was niet gevoelig voor de toelichting dat de straf alleen maar ten uitvoer zou worden gebracht in geval van nieuwe blokkades en niet bij andere verkeer sovertredingen. De taxibestuurders waren tot de blokkade overgegaan, nadat een van hun collega's door de politie was aangehouden wegens overtre ding van het stopverbod voor het Centraal Stattion. Op die plek heersen al enige tijd spanningen, vanwege de moeilijke verkeerssi tuatie door de aanleg van de metro. De offi cier zou de eis hebben gesteld omdat het o- penbaar ministerie bang is voor nieuwe blok kades. Kantonrechter mr. W.F.Dubois wijst over veertien dagen vonnis. Uitspraak Haagse rechter Abva kan deelnemen aan actie FNV (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) kan manuring aan, sntaande gewoon deelnemen aan de demonstratieve actie in Utrecht van de FNV. De president van de Haagse -rechtbank mr. J. J. Blaauw heeft vanmorgen namelijk de eis van de stichting Politieke Bewustwording en de stich ting Oudstrijders, om de Abva deelname aan de actie te verbieden, niet ontvanke lijk verklaard. Beide stichtingen hadden gis teren deze eis tijdens een kort geding voorgelegd. Mr. Blaauw stelde bij zijn uit spraak dat voor de ontvanke lijkheid noodzakelijk is, dat eiseressen dadelijk recht streeks bij de gevorderde voorzieningen betrokken die nen te zijn." Volgens de presi dent van de Haagse recht bank is dit bij beide stichtin gen niet het geval, „hoezeer zij krachtens haar statuten ook gerechtigd zijn deze eis testellen". De situatie bij de Directie Verkeersveiligheid van het departement van Verkeer en Waterstaat is 'deze week opnieuw in de Tweede Kamer aan de orde geweest Deze Directie, die zo'n belangrijke funktie in het Neder landse verkeersbeleid zou kunnen vervullen, maakte on langs een crisis door omdat veel personeelsleden ge frustreerd een andere baan zochten en kregen. Ditmaal was het gespreksonderwerp een brief van minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat over de huidige situatie bij de Directie en zijn plannen voor de toekomst. Die brief was teleurstellend. Uit niets bleek de bereidheid echt grote aandacht te schenken aan de verkeersveiligheid. Competentiegeschillen tussen ambte lijke afdelingen onderling blijven de gang van zaken overheersen De verkeersveiligheid verdient de hoogste voorrang in het Nederlandse verkeersbeleid. Het is daartoe nodig dat de Directie wordt uitgebouwd tot een een apart ap paraat: een Dienst Verkeersveiligheid. Zo'n Dienst zal zeker levenskansen hebben, indien hij maar voldoende bevoegdheden krijgt De verkeersveiligheid is te belang rijk om deze ondergeschikt te maken aan de autonomie van overheidsdiensten, alleen om het simpele feit dat die autonomie nu eenmaal altijd heeft bestaan. De ver keersonveiligheid in de huidige omvang is een betrekke lijk nieuw verschijnsel. Ambtelijke diensten moeten daar zonder onderlinge strubbelingen op in weten te spelen. En waar dat niet direct lukt dient een krachtige bewindsman, die zich van zijn politieke verantwoorde lijkheid bewust is, duidelijke lijnen uit te zetten. Dat heeft minister Tuijnman niet gedaan en daarom heeft de Kamer terecht opnieuw onderstreept, dat er een Dienst Verkeersveiligheid moet komen. Een Dienst met een sterke personeelsbezetting, voldoende financiële middelen en het noodzakelijke gezag ten opzichte van andere departementen en lagere overheidsorganen, om met succes de verkeersonveiligheid te kunnen bestrij den. LEIDEN De Leidse politie heeft de afgelopen dagen vijf mannen in de leeftijd van twintig jaar aangehouden die verdacht worden van een groot aantal inbraken en diefstallen. Het vijftal zou onder meer 81 kratten met lege flessen heb ben gestolen, in twee kanti nes, een school, een radiozaak en een kantoor hebben inge broken en ook drie auto's vormden het doel van hun ondernemingslust In totaal zouden de mannen zo'n tien duizend gulden hebben buit gemaakt Ambtenaar krijgt 26 dagen voor vakbondswerk DEN HAAG (ANP) De re geling dat een ambtenaar voor vakbondswerk jaarlijks ten hoogste 26 dagen buiten gewoon verlof kan krijgen, wordt binnenkort definitief. Minister Wiegel van binnen landse zaken heeft een ont- werp-besluit opgesteld, dat, enkele kleine wijzigingen daargelaten, een definitieve vaststelling is van de tijdelij ke regeling die oud-minister De Gaay Fortman in 1972 heeft ingevoerd. Voordat deze voorlopige regeling van kracht werd bedroeg het ma ximum-aantal voor vakbond swerk op te nemen vrije ver lofdagen vijftien. Volgens het besluit van minister Wiegel mogen hoofdbestuursleden van de centrale organisaties zelfs 40 dagen verlof opne men. Extra geld voor arbeidsplaatsen in onderwijs (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Pais (Onderwijs en Wetenschap pen) zal al het mogelijke doen om de arbeidsplaatsen bij de pedagogische acade mies en de opleidingen voor kleuterleidsters te behouden. Naar zijn mening moeten de dreigende ontslagen bij deze instellingen voorkomen wor den. Zoals bekend dreigen er ont slagen te vallen omdat het leerlingental daalt De minis ter wil de betrokken instellin gen extra geld geven. Dat moet gebruikt worden voor de komende integratie van beide instelling„soorten". Vol gens de minister, die deze zaak gisteren onverwacht in de Tweede Kamer aan de orde stelde, kunnen zo 65 ar beidsplaatsen gehandhaafd worden. Pais gaat er vanuit dat van het komend jaar af geen overwerk meer verricht zal worden, waardoor het be schikbare werk eerlijker ver deeld kan worden. Meer uitkeringen bijstand in '78 DEN HAAG Aan het ein de van het vorig jaar ontvin gen 364.000 Nederlanders een uitkering via de bijstand swet. Vergeleken met dezelf de periode een jaar eerder is dat een toename van driedui zend. Dat blijkt uit voorlopig cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft verzameld. Bijna 151.000 thuiswonenden kregen een periodieke uitke ring; een evengroot aantal als in '77. Ruim honderdduizend bejaarden in tehuizen kregen er ook een. Tachtigduizend mensen kregen een uitkering in het kader van de rijksgroe- pregeling werkloze werkne mers. Dat is een kleine tien duizend meer dan het jaar daarvoor. Vooruitzichten zondag. Geleidelijke weersverbetering met enige stijging van tempe ratuur Weersvooruitzichten in cijfers: voorzondag Aantal uren zon: 2 tot 10 Min.temp: omstreeks 9 graden Max temp: omstreeks 17 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent Het weer lijkt nu over zijn dieptepunt heen te zijn. Er wordt morgen nog wel af en toe een bui verwacht, maar geleidelijk aan komt er toch meer zon. Bij noordelijke winden blijven de temperatu ren evenwel nog aan de lage kant De verbetering m het weer wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied dat over de Noordzee naderbij komt De van IJsland afkomstige depressie die ons de laatste dagen nogal wat regen heeft gebracht trekt nu over Dene marken naar Duitsland weg. Voor de vakantielanden van midden-Europa betekent dit 'een voortduren van het koele en buiige weer. Warm blijft het in de landen rond de Middellandse Zee. h.bew. regen Sbew Doelen Eelóe Eindhoven Alhene Barcelona Berlijn Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Beiroet Tel Avfv Tunis

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9