evige beroering nder personeel van Zoölogisch laboratorium Th. LUBBE b.v. TAXI KNEGT Th. LUBBE b.v. )OOR GROTE HOEVEELHEDEN JADIO-ACTIEVE STRALING Opknapbeurt laboratoria LCC wil beroep tegen eollegebesluit Breestraat intrekken ABVA wil ambtenaren bij demonstratie Als je deze week tapijt wilde kopen dan bof je! F.van Duurcn B.V. ioorjegSSêgM! j LEIDSE COURANT VRIJDAG 15JUN11979 "III 2 !IDEN Onder het wetenschappe- k en technisch personeel van het lölogisch Laboratorium van de Rijks- liversiteit in Leiden is hevige beroe- ng ontstaan, nadat verleden week rijdag door een toeval een grote hoe- ilheid radioactief materiaal in de oelkeuken van de afdeling oecologie erd ontdekt. Het is de derde maal in ,n half jaar tijd dat dergelijke ont- ikkingen in het laboratorium zijn ge- an. Steeds door toevallige constate- Ht Qgen kwamen deze feiten aan het cht. In de meeste gevallen gaat het met radioactiviteit besmette voor erpen die uit zuinigheidsoverwegin- 'n niet worden vernietigd en in de oelkeuken voor een schoonmaakbeurt rechtkomen. Het personeel is na de .g°®{ atste ontdekking uitermate veront- -iR( ist geworden over de wijze waarop ila immige studenten en wetenschappe- k medewerkers met hun laboratori- nspullen omspringen. Hoewel het niet iat om een direct levensbedreigende tuatie, dient er volgens het personeel ;1 aan de alarmbel te worden getrok- in. In alle gevallen was de gemeten dioactieve straling veel te hoog en in 'ijd met de voorschriften. Om deze tden heeft de universiteit besloten de othopenkamer van het' laboratorium Poèwr celbiologie waar de slordige erkwijze het grootst zou zijn voor on- :paalde tijd te sluiten. Een onderzoek ^fordt ingesteld. erleden week vrijdag was het de der- keer binnen een half jaar- dat er statu ch bij de subfaculteit voor biologie n incident voordeed waarbij het ging mi n het aantreffen van radioactieve ma- rialen. Op de afdelingen genetica en ve, Jbiologie waar de radioactieve proe- ibii m worden genomen wordt volgens zo el het wetenschappelijk als technisch terw srsoneel van andere afdelingen op een "jrenzeloos onvoorzichtige manier" met 'dioactieve stoffen zaken gewerkt, aaronder tritium en radioactief kool mee of. Deze stoffen worden onder meer ^bruikt in geëtiketteerde glazen potjes, ie na een proef zo snel mogelijk uit st laboratorium verwijderd dienen te gorden en naar en veilige plek ge- acht, waar de kans op bestraling ni- sw l is. Deze vereiste maatregelen wor- •n al te dikwijls niet genomen. De .Jtjes komen in de spoelkeuken van de Jldi deling oecologie terecht, waar overi- ens niet met radioactief materiaal enl ordt gewerkt, en ondergaan daar een rag inigingsbeurt. Hierna worden de pot- len s weer gebruikt in de betreffende la- -tal 'ratoria. ïrg rne ltu LEIDEN De gebouwen van de la boratoria Botanie en Zoölogie van de Leidse universiteit zullen binnenkort een stevige opknapbeurt krijgen. Het ministerie van onderwijs heeft hier toe de noodzakelijke gelden beschik baar gesteld. Met het opknappen komt een einde aan de jarenlange verpaupering van de gebouwen, waarin met radio-ac tief materiaal wordt gewerkt. Het Tweede kamerlid voor de PPR me vrouw Ria Beckers heeft onlangs nog vragen gesteld over de omstand- gheden waarin in Leiden in de labo ratoria moest worden gewerkt zj( let eerste incident deed zich in januari ^an dit jaar voor. Het betrof hier een ekkage op de afdeling genetica die was olki ?tstaan doordat een kraan waarvan de naI 'v,oer uitkwam op een vat met radio- G water niet was dichtgedraaid. »en was dit vergeten en het laboratori- liep onder water. Er ontstond hier- t een lekkage op de tweede verdie ping, onder het zogeheten C-laboratori- um (radioactief werk), zodat ook de ka mer van een andere bioloog blank kwam te staan. Met kaplaarzen moest men zich in de ondergelopen ruimten begeven, die nu met radiactieve straling besmet waren. Het personeel en de stu denten was de schrik om het hart ge slagen. Er dienden terstond maatregelen te worden genomen. Er werden voorzie ningen getroffen in de betreffende ka mer waar zich de kraan bevond, de bron van onrust was gelocaliseerd eri bestreden en dat was dat Studenten en personeel togen weer aan het werk. Wasautomaat Buiten het nog eens goed aanhalen van de veiligheidseisen en het wijzen op de gevaren die er wel degelijk bestonden gebeurde er bitter weinig. Totdat medio maart kortsluiting ontstond in de wa sautomaat van de spoelkeuken. Het ap paraat weigerde te draaien. Het was al vaker gebeurd, maar nu moest er toch maar eens goed naar worden gekeken. „Wat bleek, zo zegt een wetenschappe lijk medewerker van oecologie, er zat teveel zeepsop in het apparaat Hoe kwam dat, vroegen we ons af. De ver klaring was snel gevonden. De wasauto maat stond vol met potten radioactief materiaal. De kortsluiting was ontstaan doordat zich een verbinding had voor gedaan tussen de zeepsop en een oplos middel van de radioactieve stoffen. Er ontstond hierdoor een enorme hoeveel heid schuim, met de kortsluiting als ge volg. Het waren potjes met tritium die ontdekt werden. Potjes die vernietigd hadden moeten worden, maar uitzuinig- heidsoverwegingen weer werden ge bruikt. Er is een enorme rel geweest Het spul hoorde niet in de keuken. Be gin april werden maatregeln voor alle afdelingen genomen. Al het vuile glas werk moest voortaan terstond in de container worden gegooid". Waterbak Vorige week vrijdag was de maat voor het laboratorium-personeel vol. Weder om ontdekkingen van dezelfde soort Nu echter niet in het gebouw van het Zoölogisch Laboratorium, maar op het Botanisch Laboratorium aan de Leidse Nonnensteeg. Bij een tussentijdse inven tarisatie bleek een waterbak te ontbre ken. Bij nader onderzoek bleek de wa terbak in een zuurkast te zijn geborgen. Het ding was radio-actief besmet Een student ter plekke wist te melden, dat hij wat radioactief spul op de bak had gemorst, maar dat was volgens hem geen probleem. Toch wel geschrokken van deze slordigheid werd besloten voor alle zekerheid eens te kijken in de al eerder genoemde spoelkeuken. Mis schien dat zo'n speurtochtje iets zou op leveren. En inderdaad, alweer trof men een wasautomaat aan die was gevuld met geëtiketteerde potten afkomstig van de afdeling celbiologie. Een C-laborant van genetica werd erbij gehaald .want celbiologie heeft een dergelijke man niet in dienst, terwijl dat volgens de voorschriften overigens wel zou moeten. Een C-laborant is verantwoordelijk voor een laboratorium en krijgt ook de ver eiste vergunning op zijn naam. Deze la borant kwam uitgerust met een scintil- latieteller voor het meten van radioacti viteit toegesneld en meette in de spoel keuken een schrikbarend hoge uitslag. Groot alarm werd geslagen, maar tot verbazing van eenieder bleken de pot ten door een onbekende in de tussen tijd te zijn verwijderd zodat een tweede test niet meer mogelijk was. Door de C-laborant werd niettemin een rapport opgesteld. Afgelopen maandag werd besloten een gedeelte van het laboratorium voor cel biologie voor onbepaalde tijd gesloten te houden. Er mag in ieder geval niet meer met radioactief materiaal gewerkt worden. Bij een steekproef in het labo ratorium, meette veiligheidsfunctionaris Knol in een willekeurige waterbak een uitslag van 3500 tellen per minuut Ter wijl 40 tellen normaal en geoorloofd is. De gehele inventaris op de tweede eta ge van het laboratorium aan de Kaiser- straat moet eerst zorgvuldig schoon worden gemaakt Aldus een woordvoer der van het wetenschappelijk personeel. Intussen is de stralingsdeskundige van de universiteit, Dijkstra, bezig met een onderzoek naar de effecten van de ra dioactieve straling. Dat onderzoek is gistermiddag begonnen. Directeur-beheerder Maas was gisteren niet bereid tot commentaar:„Ik ga hier niet op in. Ik heb wel andere zaken aan mijn hoofd. Het laboratorium is bij mij in goede handen". PETER VIERING LEIDEN Het Leids City Centrum, de organisatie voor mid denstanders in de Leidse binnenstad overweegt het beroep dat het bij de Raad van State tegen het Leids college heeft aangespannen, in te trekken. Dit deelde het CDA-raadslid J. van Zijp gisteravond mee tijdens een vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening. De heer Van Zijp ver zocht wethouder C. Waal contact op te nemen met het LCC- bestuur over de verdere gang van zaken. In het voorjaar van 1977 ging het LCC-bestuur bij de Raad van State in beroep tegen het college-besluit om voor een be paalde proefperiode onder meer de Breestraat voor doorgaand autoverkeer af te sluiten. Later besloot de gemeenteraad de Breestraat in twee richtingen voor autoverkeer open te stellen. Hiermee is een uitspraak van de Raad van State in het beroep in feite zinloos geworden. Wethouder Waal stelde dat intrekking van het eollegebesluit aanzienlijke problemen met zich zou brengen. „Dan moeten we de zaak eerst weer helemaal in hoorprocedure brengen. Bo vendien ben ik van mening dat je niet zonder meer een be sluit kunt intrekken, je moet er wel wat voor in de plaats stel len". Wel was de wethouder het met de heer Van Zijp eens dat het op dit moment weinig zin heeft energie in de zaak te steken. Hij zegde het CDA-raadslid toe eerst bij de Raad van State te proberen uitstel van behandeling te krijgen. „Lukt dat niet, dan zal ik in overleg met het LCC-bestuur treden over de dan te nemen stappen", aldus de wethouder. LEIDEN - De ABVA-bonds- raad is van mening, dat zo veel mogelijk ambtenaren dinsdag 19 juni in de gele genheid gesteld moeten wor den om een demonstratieve protestbijeenkomst van het FNV bij te wonen Het C.P.N. fractielid D.Hoe- ven stelt het college mede na mens de gemeenteraadsleden, mevrouw Passchier en de he ren Van de Pluijm en Beijen voor om te bevorderen, dat zoveel mogelijk ambtenaren de gelegenheid krijgen om aan de actiedag deel te ne men. Middels de demonstratie in Utrecht wil het FNV pro testeren tegen de bezuini gingsplannen van het kabinet Van Agt, dat volgens de vak vereniging onaanvaardbare lasten legt op de schouders van de laagstbetaalden uit de samenleving. ADVERTENTIE Vanaf morgen in Van Duuren's nieuwe zaak aan de Hooigracht: 1 week lang merktapijt voor ongelofe lijke stuntprijzen. En, zoals altijd, gratis gelegd door de Pietje Precies onder de Leidse tapijtleggers. HATEMA OCQ. Caramacc van A45;- voor Huiskamertapijt Af* nylon, 3 kleuren van-89;- voor berber 44Q- bijzondere kwaliteit vanl99r- voor J (Bovendien prachtige coupons voor weppeefprijzen) n nu v"n Vuuren doet wat HOOIGRACHT 18/MIDDELWEG 11 LEIDEN Zomerconcerten Het Gewestelijk Orkest geeft in juni een aantal zomer concerten in de Randstad. Dinsdag 19 juni komt het or kest naar de Leidse Stadsgehoorzaal. Er zullen opera- en operettemelodieën van Mozart en Stolz ten gehore wor den gebracht Als solisten treden de sopraan Marjon Lambriks en de bas/bariton Michael Halliwell op. Het concert begint om kwart over acht Michael Halliwell Marjon Lambriks Horrorfestival Het horrorfestival in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 wordt maandag 18 juni voortgezet met de vertoning van de film „De nacht van de vampier". Dins dag 19 juni speelt in het Kijkhuis de film „De dodende slinger" naar een verhaal van Edgar Allen Poe. Beide films worden tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tiea De toegangsprijs is vier gulden vijf tig. Bestek '81 De Leidse afdeling van het N.V.V. Jongerencontact neemt deel aan de acties tegen de plannen van de regering Van Agt om onder meer de R.W.W.-uitkeringen te verlagen. De afgelopen maanden zijn al diverse malen handteke ningen tegen „Bestek '81" opgehaald door de jongeren groep van de Nederlandse vakbeweging. Dinsdag 19 juni neemt het jongerencontact deel aan het vakbondsprotest tegen de regeringsplannen. Vrijdag 22 juni staat een lan delijke „Nacht tegen Van Agt" op het programma. Deze manifestatie heeft plaats in Amsterdam. Plant en dier Het rijksmuseum van natuurlijke historie en het rijksher barium houden vanaf 19 juni een tentoonstelling „Plant en Dier" in de Hortus Botanicus. De officiële opening van de tentoonstelling wordt maandag 18 juni verricht door dr. Th. J. Meijer, hoofd van de afdeling Musea van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. De expositie duurt tot en met 26 september. Zij is geopend van maandag tot en met zaterdag van tien uur tot half vijf en zondag van half een tot half vier. Eigen huis voor „Quintus" open De rector magniflcue van de Leidse univer siteit, prof. dr. J. Kue- nen heeft gistermiddag de sociëteit van stu dentenvereniging „Quintus" (de vijfde In Leiden) aan de Oude Singel (hoek Korte Mare) officieel geo pend. Hl) deed dit door het onthullen van het wapen, dat deze Jongste studentenvere niging van Leiden spe ciaal heeft laten ont werpen. Het wapen stelt twee raven voor die aan bei de zijden van een gro te „Q" zijn getekend. De twee raven staan voor de dieren van de god Wodan. Volgens het verhaal uit de my thologie vertrokken zij iedere dag naar de aarde om te weten te komen wat er in de mensen omging, 's A- vonds fluisterden zij hun kennis bij de god Wodan in, die daar door alwetend werd. In de nieuwe sociëteit, het voormalig Katholiek Militair Tehuis, heeft de studentenvereniging, die in januari van dit jaar werd opgericht, de beschikking over een toneelzaal annex eet zaal, een sociëteits ruimte met bar, twee biljarts en twee flipper kasten en enkele klei nere vergaderruimten. Het voormalig KMT biedt de studentenvere niging overigens nog voldoende uitbreidings mogelijkheden. Helaas moeten wij per 1 juli 1979 stoppen met ons taxibedrijf. Wij hebben Taxibedrijf Knegt bereid gevonden het zieken- en taxi-venroer van ons over te nemen. Johan Frisolaan, Zoeterwoude-Hoge Rijndijk, telefoon 071-891020. Voor bussen 8 t/m 50 persoons blijven wij u van dienst. GROEPSVERVOER en TOURINGCARBEDRIJF voor binnen- en buitenland Keerweer 17, Zoeterwoude, tel. 01715-1459. Veelzijdig zomereoneert LEIDEN Het Nederlands Madrigaalkoor en het ensem ble Madrigalesco verzorgden gisteravond in de Stadsge hoorzaal een zomereoneert Dirigent was Henk Briër. Als zangsolisten traden aan Es ther Hillinga (sopraan) en de alt Vera Verzijde: instrumen tale solisten waren Han Ka- paan op hobo, Henny Ra ves te in, viool, en Leo van Doe selaar aan het orgel. Han Ka- paan en Van Doeselaar had den de wat ondankbare taak dit concert te moeten openen. Een roezemoezende zaal was iet de beste achtergrond voor de Fantasie van Joh. Krebs voor hobo en orgel. Gelukkig liet Kapaan zich hierdoor niet uit het veld slaan; hij gaf zijn brede toon alle nodi ge rust mee. Van Doeselaar begeleidde eveneens Henny Ravestein in een sonate in g van Tartini (voor viool en orgel). Tenslot- te speelde hij een Toccata in f van J. S. Bach, in zijn han den een overmoedig Bach- werk. Hierna namen orkest en koor hun plaatsen in op het podium. Het Magnificat voor koor en orgel van H. Andriessen was vol verrassen de harmonieën Maria Anti- phonen, voor vrouwenkoor en orgel, van H. Strategier werd bijzonder subtiel gezongen Na een wat moeizaam begin werd een voortreffelijke ho mogeniteit bereikt Het orkest werd de kans geboden zich alleen te laten horen in „Sos- piri", een adagio voor strij korkest harp en orgel van El- gar. Een onverwacht volwas sen klankkleur (het ensemble is nog niet zo lang bij elkaar) was de voornaamste aantrek kelijkheid. Daarbij was ook interpretatief genoeg te bele ven. Lijnen werden duidelijk, contrasten markant geplaatst Het programa was veelzijdig en het aantal programma-on derdelen talrijk. We kunnen dan ook niet alle gespeelde werken de revue laten passe ren. De Pavane, Madrigal en Cantique van Fauré, voor koor en orkest werd prima gezongen met gedisciplineerde inzeten en helderde kleuring. Ubi Caritas van Duruflé was i ts te hoog gegrepen. -Jt

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3