loudt afstand in het vakantieverkeer antoormensen hebben gemengd gevoel over automatisering Regering garandeert handhaving koopkracht Ombuiging mag niet gelden voor Volkshuisvesting Koningin opent expositie in Anne Frankhuis nenland lietbaan ar politie lolven ^er tortende s ONDANKS KORTINGEN OP SOCIALE UITKERINGEN Bewoners woonboten protesteren £eidóc6otucmt Energiecrisis, tweede waarschuwing imer eerst irede cussie" er kern- ergie EUWE ACTIE VAN VEILIG VERKEER LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 JUN11979 PAGINA 9 HAAG Mensen die op kantoren !D hebben gemengde gevoelens lutomatisering. Op kantoren waar "atisering al is voortgeschreden, de mensen er minder gunstig Urdan op kantoren waar moderne 'len, zoals computers en tekstver- j door middel van beeldschermen oor de deur staan. Dat is aan het licht gekomen bij een on derzoek dat het instituut voor sociale kommunikatie en marktonderzoek (ISK) heeft verricht in opdracht van de vereni ging van importeurs en fabrikanten van kantoormachines (VIFKA). Mevrouw G. Roelofsen van het ISK zei gisteren op de jaarlijkse ledenvergade ring van de VIFKA in Den Haag dat volgens haar er onder kantoormensen begrip voor de noodzaak tot automatise ring bestaat en wel met het oog op de produktiviteitsstijging, zowel wat omvang als kwaliteit betreft, en het behoud van het bestaande welvaartsniveau. Ook vond men automatisering onvermijdelijk ge zien de technische vooruitgang. Wat de vrees voor verlies van arbeids plaatsen betreft, is men enigszins bang, dat vooral oudere werknemers (boven de 50 jaar) zullen moeten afvloeien, maar aan de andere kant leeft de gedachte dat automatisering op midden niveau nieuwe arbeidsplaatsen zal scheppen. Ook bestaat de vrees van verlies van het persoonlijk contact door andere arbeids verhoudingen bij automatisering, dat de mens ondergeschikt wordt aan de machi ne, het ontstaan van „onzichtbare" con trole, het verlies van eigen inbreng en creativiteit en de onmogelijkheid van omscholing voor oudere werknemers. Volgens het ISK moet de arbeidsvreugde behouden blijven, wil de mens op kan toor bevredigend blijven functioneren. Dit betekent onder meer dat er al zo vroeg mogelijk een brede en permanente voorlichting wordt gegeven. Die moet ge richt zijn op vergroting van het inzicht in de totale en de eigen taak. De indivi duele mens moet zichtbaar blijven en er moet ruimte zijn voor zijn persoonlijke beleving van het werk, aldus enkele aan bevelingen van het ISK. OND Minister Wie- innenlandse Zaken) op- aandag 18 juni in Hel de eerste schermen- baan voor de politie, igt in de bedoeling in land nog enkele van anen te bouwen. 3lmondse baan die 2.75 n gulden heeft gekost is neter lang. Boven de (grotendeels openlucht) 38 betonnen scher- waardoor het onmoge- dat een kogel buiten de terecht komt. In Hei- oefenen zowel de rijks- leentepolitiekorpsen uit rabant. Ook schietvere- sn maken van de baan k. chietbaan is uitgerust irschillende soorten doe- statisch kunnen wor- igesteld, maar zich ook n bewegen. Zo is het Ük poppen dwars of di al over de baan te ver- Ook kunnen situa- orden nagebootst, waar- politieschutter vanuit ikele verdiepingen hoog onder vuur wordt ge- Alle doelen kunnen een centrale controle- elektronisch worden id. EN Bij een be- ngeval is gisteren jarige R.J.T. van der uit Veenendaal om even gekomen, toen een vrachtwagen, de kraan nog om- stond, tegen een balk van een loods waardoor deze in die de vrachtwagen illen lossen, werd bedol- der puin en overleed in kenhuis aan zijn ver gen. AMSTERDAM Koningin Juliana heeft gisteren de tentoonstelling rond Anne Frank geopend die ter gelegenheid van de vijfigste geboortedag van het Joodse meisje in het Anne Frank huis wordt gehouden. Bij de opening waren ook de vader van Anne Frank en twee helpsters van de familie Frank tijdens hun onderduik aanwe zig. De tentoonstelling in het Anne Frankhuis geeft een beeld van het leven van Anne Frank gezien tegen de achtergrond van haar tijd. Onder andere zijn originele manuscripten van een verhaaltjesboek van Anne Frank en een fragment uit het haar dagboek te zien. Tijdens een bijeenkomst in de Westerkerk te Amsterdam, die om dezelfde reden was georganiseerd, waarschuwde de Duitse schrijver-politicus Dieter Lattmann voor neo-fascistische en re actionaire groepen die steeds brutaler worden. Ook zette hij zich af tegen de beschuldigingen van enkele Duitse groepen die beweren dat het Dagboek van Anne Frank niet echt is. Otto Frank, vader van Anne Frank, laat de koningin de toegang zien naar de schuilplaats waar de familie Frank zich tijdens de oorlog verborgen hield. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks de kortin gen op de sociale uitkeringen die het kabinet per 1 juli wil toepassen, zal voor 1979 de koopkracht tot hei modale inkomen (rond 29.000 gulden) onaangetast blijven. Dat schrijft het kabinet in de memorie van ant woord over het machtigingspakket, het zogenaamde 1 juli-pakket. Het CDA had, zoals bekend, het handha ven van de koopkracht als één van de voorwaarden gesteld om met de kortingen op de sociale uitkeringen te kunnen instemmen. De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) blijft zich fel verzetten tergen het 1 juli-pak ket. Zij zou vandaag haar argumenten bij de kamerefracties van CDA, PvdA, WD en D.66 bespreken, in de hoop, dat de fracties met deze argumenten deels of geheel zullen mee gaan. Want, aldus de FNV, de aanvaarding van het juli-pakket zal de verhouding tussen regering en vakbeweging vergiftigen, met alle gevolgen vandien. Intussen heeft ook een groot aantal economen de regering laten we ten, dat Bestek 81 geen oplossing van de werkloosheid biedt. Deze economen, werkzaam bij overheidsdiensten, op universiteiten, het hoger beroepsonderwijs en bij de vakbewe-' ging, vinden dat noch uit sociaal noch uit we tenschappelijk oogpunt het regeringsbeleid in dceze is te verdedigen. Zij kiezen voor het al ternatief van de PvdA. Volgens het kabinet wordt het juist door de verschillen in de korting op de sociale uitke ring (van 0,2 procent voor de laagste tot 0,7 procent voor de hoogste) mogelijk gemaakt dat de koopkracht over het algemeen gegaran deerd blijft. Zou de beperking van de groei van de sociale uitkeringen niet door de Ka mer aanvaard worden, dan kost dat het rijk dit jaar nog 300 miljoen gulden en tot 1981 in totaal één miljard gulden. Als de toeslagen van de bouw- en uitzend-CAO onverminderd in de sociale uitkeringen zouden worden verwerkt, komt dat de schatkist op een even- grote strop te staan. Zoals bekend behelst het 1 juli-pakket ook het stoppen van de automa tische doorwerking van deze toeslagen in de sociale minima. Zou de korting op de salarissen van de zgn. trendvolgers achterwege blijven, dan kost dit in 1981 rond een half miljard gulden, waar mee de voorgenomen uitbreiding van de werk gelegenheid in deze sector ernstig in gevaar zou komen. Van het scheppen van nog eens 5000 extra arbeidsplaatsen (kosten 200 tot 250 miljoen gulden) bovenop de doelstelling van Bestek '81, zou volgens het kabinet dan hele maal geen sprake meer kunnen zijn. De regering toont zich bij monde van de mi nisters Albeda (Sociale Zaken) en Gardeniers (CRM) bereid opnieuw met de trendvolgers om de tafel te gaan zitten om te praten over het aanwenden van de opbrengst van de sala riskortingen en de aftopping van de prijscom pensatie ten behoeve van uitbreiding van werkgelegenheid. Maar, dan moet het parle ment nu de regering de bevoegdheid geven ook ten aanzien van de trendvolgers een kor ting op de salarisverhoging te effectueren. Een omvangrijk gebied met bewolking en regen breidde zich van gisteren op vandaag over ons land uit. Het hangt samen met een storing die van Ierland over Engeland naar het oosten trok en een onweersgebied dat vanuit Frankrijk kwam opzetten en in zuidoost-Nederland enkele fikse onweersbuien bracht. Aanhoudende luchtdrukdalin gen in wijde omgeving duiden er op dat de komende dagen het wisselvallige weer aan houdt. Van het westen uit worden morgen eerst enkele opklaringen verwacht, maar later op de dag gaat het op nieuw regenen. Het blijft overigens koel weer. In Duitsland en het Alpenge- oied waar 'de laatste dagen middagtempera turen rond 25 graden werden bereikt wordt de warme lucht verdreven en breekt ook daar een periode van koeler weer aan. Vooruitzichten voor vrijdag: Zonnige perioden. Vooral la ter buien. Middagtemperatu- ren ongeveer 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 10; min. temp. om streeks 11 graden; max. temp.: omstreeks 16 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent, kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. AMSTERDAM Bewoners van varende en niet-varende woonschepen zullen het ko mende weekeinde in samen werking met het landelijk woonschepen overleg (LWO) op het Nieuwe Meer hij het Amsterdamse Bos een mani festatie houden. Zij willen hiermee protesteren tegen het beleid van de Ne derlandse overheden, dat er volgens hen op gericht is het wonen in woonschepen onmo gelijk te maken. Als het gisteren gehouden kamerdebat over de oliesi tuatie in ons land iets duidelijk heeft gemaakt, dan is het wel dat ons op korte termijn een periode van schaarste aan olie, en dus aan energie te wachten staat. Tegen dat gegeven steekt schril af het geringe aantal activiteiten, dat de Nederlandse regering tot nu toe heeft ondernomen om op korte termijn het binnenland se energiegebruik te beperken. De vrijwilligheid, op basis waarvan het kabinet Van Agt het energiegebruik dacht in te perken, heeft nau welijks gewerkt. De druk vanuit de Kamer op de rege ring om nu snel te komen met verplichtende en stimu lerende maatregelen, was zeer op zijn plaats. Want het is zaak om op de eerste plaats voor de korte termijn de energievoorziening veilig te stellen, voor zover dat mogelijk is. Een van de manieren waarop dat kan ge beuren is hét nemen van beperkende maatregelen. MAAR het gaat niet alleen om maatregelen voor de korte termijn, zoals bijvoorbeeld een autoloze dag in de week, een rantsoenering van benzine, een televisieloze avond enz. Het energietekort is veel meer nog een structurele kwestie; een probleem dat de eerstkomende jaren als een dreiging boven de westerse landen zal blijven hangen. Om dat probleem te lijf te gaan is het absoluut nodig dat er een wettelijk kader komt, waar binnen de overheid op alle mogelijke terreinen eeh sti mulerende en dwingende rol gaat spelen om tot ener giebesparingen te komen. Daarvoor zijn tal van mogelijkheden. Te denken valt bijvoorbeeld aan het - veel meer dan men nu van plan is - isoleren van woningen, het stimuleren van her gebruik van grondstoffen, het bevorderen van het fabri ceren van produkten met een langere levensduur, een ruimtelijke ordening die de verkeersgroei indamt. Voor het vorige kabinet is de energiecrisis van 1973 geen sein geweest om dit soort structurele oplossingen voort varend ter hand te nemen. Het zou bedroevend zijn als in de tweede waarschuwing, die de Westerse landen in de vorm van de huidige energiecrisis hebben gekregen, opnieuw geen aanleiding zou worden gezien om de pro blemen fundamenteel aan te pakken. Men moet zich bij de ernst van deze situatie ook af vragen, hoeveel energieverspilling men met enig naden ken kan tegengaan. Zou bijvoorbeeld de FNV de spoor wegstaking ook hebben uitgeroepen, wanneer zij bere kend had, hoeveel energie daardoor extra wordt ge bruikt. Treinen staan stil en dat spaart zeker energie. Maar hoeveel Nederlanders zullen maandagmorgen in de auto stappen, om toch op tijd op hun plaats van be stemming te komen. En hoeveel auto's zijn er niet no dig om een trein vol passagiers te vervoeren? Men kan de regering in haar energiebeleid veel verwijten, maar hetzelfde verwijt kan zij nu teruggspelen. HAAG Zowel IDA als de opposi- grtijen vinden dat ?een besluit moet genomen over ontracten voor op ing van brandstof staven uit de Neder landse kerncentrales in Borssele en Dodewaard, zolang er nog geen uit gebreide en principiële discussie over kerne nergie heeft plaatsge vonden. De oppositie diende gisteren twee moties in, waarin de re gering wordt gevraagd geen verdere stappen te zetten die vooruitlopen op een „brede maatschappelijke discussie over de toepassing van kerne nergie", zoals die eerder door de regering is toegezegd. Minister Van Aardenne (eco nomische zaken) zei dat, zoals altijd bij internationale ver dragen, de uiteindelijke beslis sing bij het parlement ligt, die het wetsontwerp over de opwerkingscontracten nog moet goedkeuren. Daarbij gaat het volgens hem niet om nieuwe contr'acten, maar om verlenging van bestaande. MEERDERHEID EERSTE KAMER: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fracties van het CDA en de PvdA in de Eerste Ka mer wijzen inlevering door Volks huisvesting van een bedrag ten be hoeve van verdere ombuigingen van de rijksuitgaven van de hand. Dit bleek gisteren bij de behandeling van de begroting van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening in de Senaat. De CDA-senator Van Kuik stelde met nadruk dat in het belang van de volkshuisvesting alles op al les gezet moet worden om ondanks de winter het voor 1979 gestelde programma te halen. De daarvoor benodigde financiële middelen moe ten beschikbaar blijven, zei hij met klem. „De berichten als zou volkshuisvesting als aandeel in de Voorjaarsnota van mi nister Andriessen 500 miljoen moeten inleveren, hebben ons verbaasd", aldus Van Kuik. Eerder heeft de minister, ver volgde hij, verklaard dat getracht zal worden de 20 a 25 dagen achterstand in te halen. De socialist De Cloe zei dat het kabinet veel te weinig geld voor de stadsvernieu wing uittrekt. De minister zegt wel dat de stadsvernieuwing niet onder Bestek '81 te lijden krijgt, maar hij moet ook bedenken dat het verval van de steden, met name de grotere, zich doorzet. „Op veel plaatsen is fysieke en sociale v pauperifig zichtbaar en voelbaar", zei De Cloe. In het algemeen was de toon in de Se naat ten opzichte van de beide bewinds-' lieden van Volkshuisvesting ondanks de kritiek van CDA en Pvd aanzienlijk po sitiever dan in de Tweede Kamer. :n onzer verslaggevers) BERGEN „Houdt af- Onder dat motto is Vei- erkeer Nederland in samen- ing met de politie en yB een actie gestart om in e instantie in elk geval het ntieverkeer wat veiliger te Dat zo'n actie broodno- s blijkt uit de reeksen on- llen, die het gevolg zijn van onvoldoende afstand hou- Van de ongevallen die de nene verkeersdienst rijkspo- vorig jaar op autosnelwe- behandelde, was ruim de (54 procent) het gevolg van ldoende afstand houden, overgrote deel ervan (80 int) gebeurde op de linker- ook. te aan het afstand houden wordt in deze actie „Vakantieverkeer 1979" ook aandacht besteed aan het rijden met ca ravans. Nuttig, want vorig jaar bijvoor beeld gingen ruim 830.000 Nederlanders tijdens het zomerseizoen naar het buiten land met caravan, vouwwagen, boot, trai ler en dergelijke. Dit aantal zal, zo ver wacht de ANWB, dit jaar nog toenemen. Vorig jaar zijn aan caravan-rijders 250 ernstige verkeersongevallen overkomen. De ANWB stelde daarnaar een onder zoek in. Daaruit bleek dat van de combi naties die een ongeval hebben gehad ten minste één op de vijf niet bleek te vol doen aan de richtlijnen die de ANWB hanteert. De trekkende auto was niet zwaar genoeg in verhouding tot het ge wicht van de aanhanger. De ANWB ad viseert dat bij een goede combinatie het afleveringsgewicht van een aanhanger niet meer bedraagt dan zestig procent van het leeggewicht van de trekauto. Dat is overigens geen wettelijk voorschrift, maar wel een handlijn waaraan men zich zou moeten houden. Van de geconstateerde ongevallen met aanhanger gebeurde er opvallend veel (42 procent) in Frankrijk, 24 procent in Duitsland. Van de combinaties die reeds op de heenreis een ongeval kregen, was 25 procent op weg naar Spanje en 23 procent naar Italië. Vooral op de autos nelwegen (55 procent) en op rechte weg- vakken (58 procent) gebeurde de onge lukken. Opvallend is dat er bijna vier maal meer ongevallen gebeuren wanneer men een helling afgaat dan wanneer men een helling opgaat. Bij auto's alleen was afwaarts en opwaarts gelijk. In bij na één op de drie gevallen raakte de combinatie van de weg zonder in botsing te zijn geweest met andere verkeersdeel nemers. Als reden van het ongeval noemde 15 procent de inhaalmanoeuvre van een ander. Ook blijkt in 16 procent van de gevallen dat de aanhanger „on klaar" was, terwijl 15 procent werd ge weten aan de vreemde verkeerssitua tie". Onbekendheid met het rijden met een caravan en vermoeidheid speelden duide lijk een grote rol. Reden waarom ANWB en Veilig Verkeer nog eens extra aan dringen op het inlassen van tijdige rust pauzes en vantevoren eens te oefenen met een caravan. Lawaaiige demonstratie De Utrechtse politie heeft gisteren een einde gemaakt aan de bezetting van de hal van het Provinciehuis. Aktievoerders hadden toen bijna zes uur lang met trommels, fluiten, ratels en potdeksels aandacht ge vraagd voor de problemen rond de herhuisvesting van een achttal gezinnen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9