Vernieuwd Tropenmuseum brengt bezoeker vlakbij Derde Wereld Hervormde Synode stemt in met ambtsuitwisseling Evangelische Gemeenten Korte metten Oproep tot versterking atheistische propaganda ei indeOekraine Binnenland KONINGIN JULIANA OPENT GEMODERNISEERD GEBOUW Priesterberaad: terughoudendheid inzake homofilie kerk wereld WOENSDAG 13 JUN11979 PAGINA 7 ■Peumer leidt CDA-ers in Europarlement Van onze parlementaire pdactie) I^AeN HAAG Na enige in- ^tme strijd is drs. Bouke Be- Bmer gisteren gekozen als ^^perste man" van de tien nan sterke Nederlandse ;DA-delegatie naar het Euro- wes Parlement )e KVP-ers vonden dat Wim tergeer, die de Nederlandse IDA-ers in het „oude" Euro- jees Parlement aanvoerde, kt ook maar in de nieuwe ituatie zou moeten doen. Een root deel van de delegatie (leek echter van mening dat kt politiek helemaal niet mo- felijk is omdat Beumer als hstaanvoerder bij de verkie- lngen heeft gefungeerd. [oals bekend werd Beumer kR) lijstaanvoerder omdat de 1VP al zoveel topposities in (et CDA in handen heeft. CDA-ers sluiten zich in (traatsburg aan bij de chris- hvdemocratische fractie, die raarschijnlijk door de Belgi- J:he oud-premier Leo Tinde- ^ans geleid zal worden. Pleidooi voor telfstandige ninister van jntwikkelings- iamenwerking (Van onze parlementaire redactie) >EN HAAG De Eerste Umer is zeer teleurgesteld iver het verloop van de vijf- Ie UNCTAD-conferentie in lanilla, maar ze staat in neerderheid positief ten aan- ien van het beleid van mi nister De Koning. Dit bleek gisteren bij de be- jandeling van de begroting jan Ontwikkelingssamenwer- ung in de Eerste Kamer. De CDA-er Von Meyenfeldt be oogde dat het benauwend is lat op het terrein van ont wikkelingssamenwerking over Ie hele werld gezien, zo wei- lig bereikt is. De structurele plossingen blijven uit, aldus Ie CDA-er. )e PPR pleitte voor het los haken van de minister van mtwikkelingssamenwerking jan het ministerie van Bui- knlandse Zaken waardoor, al ius de PPR, de eigenheid van e ontwikkelingsproblematiek 11e recht gedaan kan wor- kunst en kunstenaars irborough Fair, vereniging ior vocale en instrumentale Jjuziek in Den Haag, heeft laar dirigente Marijke van fier Lugt onderscheiden met Je zilveren penning van de hereniging. De onderscheiding werd voor de eerste maal uit gereikt. -Het Schak-gebouw aan de raamstraat te Den Haag ioudt op 16 juni open huis. rielnteresseerden in pop-, ■ountry-, rock- en dansmuziek wurmen tussen 9.00 en 17.00 piratis repetities bijwonen van |Ï8 groepen die in verschillen- Ple zalen spelen. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Koningin Juliana, die vanmiddag het volledig vernieuwde Tropen museum heeft heropend, heeft daarmee tegelijk een einde gemaakt aan vier jaar stilte voor het museum. Het vernieuwde museum, licht en modern opgezet, zal be ter dan ooit zijn opnieuw omschreven taak kunnen uitvoeren: voorlichting ge ven over het leven van de mens in de tropen en de sub-tropen, waarbij grote aandacht wordt besteed aan de veranderingen en de pro blemen in de Derde Wereld. De opdracht van het Tro penmuseum is overigens door de jaren heen altijd al aangepast aan de steeds veranderende verhouding tussen Nederland en „de Oost". Met die verhouding tussen „West" en „Oost"be- gon het immers. Niet alleen de handel maar ook de wetenschap, zij het om andere rede nen, raakte vorige eeuw steeds meer geïnteresseerd in het leven in de overzeese gebiedsdelen. De inte resse van de wetenschap hiervoor bleek overduidelijk toen de Neder landse Maatschappij voor Nijver heid in 1864 op het idee kwam een verzameling te maken van de ge schenken die deze maatschappij van relaties had gekregen. De se cretaris van de Maatschappij, F.W. van Eeden (vader van de later be roemd geworden schrijver Frederik van Eeden), kweet zich met grote nauwkeurigheid van zijn taak. Alles wat van zijn gading was bracht Van Eeden naar de zolder van zijn eigen huis in Haarlem. Deze ruimte was binnen een jaar te klein en daarom werd de collectie overge bracht naar het door Van Eeden bewerkstelligde „Koloniaal Mu seum" in het vroegere paleis van koning Lodewijk aan het Hout in Haarlem. De verzameling werd groter en gro ter door geschenken van bedrijven en oud-Indiëgangers. De belangstel ling, en vooral ook de wetenschap pelijke interesse voor het „Kolonia le Museum" groeide en leidde in 1910 tot de oprichting van de „Ver- eeniging Koloniaal Instituut" te Amsterdam. Dit betekende dat naast het museum het wetenschap pelijk onderzoek in de Nederlandse koloniale gebieden belangrijk werd. De vereniging besloot daarom tot het bouwen van een grotere ruimte om deze twee functies goed te kun nen uitvoeren. Geld vormde in die tijd geen probleem. Door storting van 25.000 gulden kon men mede oprichter van het instituut worden en vele maatschappijen die op eni gerlei wijze met „de Oost" te ma ken hadden voelden daar wel voor. Ook banken, particulieren, provin cies, de gemeente Amsterdam en Artis wilden graag de titel 'medeop richter' dragen. Mede door de Eerste Wereldoorlog duurde het echter tot 1926 voordat de bouwplannen van de vereniging waren gerealiseerd. Koningin Wil- helmina opende in dat jaar officieel het toen grootste gebouw van Am sterdam, dat op de hoek van Mau- ritskade en Linaeusstraat stond. Een speciale „Commissie voor de Symboliek" voegde met talloze „ko loniale" decoraties een speciaal ele ment toe aan het kolosale bouw werk. Actueel Met grote nauwkeurigheid zorgde de vereniging ervoor dat het mu seum niet slechts een tentoonstel ling van oosterse beeldjes werd, maar dat de „levende instelling" en daarbij de actualiteit op de voor grond traden. Na de Indonesische onafhankelijk heid in 1950 werd het inmiddels ge noemde „Indisch Instituut" omge doopt tot „Koninklijk Instituut voor de Tropen" en met deze benaming werd tevens een bredere opzet on der woorden gebracht: de verzame ling van wetenschappelijke kennis over de tropen en de sub-tropen waarnaast het geven van voorlich ting over de Derde Wereld en de ontwikkelingssamenwerking een be langrijke rol speelt. Het komt er dus op neer dat het instituut naast het museum drie hoofdafdelingen kent, die zich rich ten op agrarisch en sociaal-weten- schappelijk onderzoek én op de tro pische geneeskunde. Het museum wordt daarbij gezien als de „etala ge" van het Tropeninstituut Middelpunt Bij het zestigjarig bestaan van het „Koninklijk Instituut voor de Tro pen" kwam drs. B.J.Udink, de toen malige minister van ontwikkelings samenwerking met het idee, het 'koloniale' museum om te bouwen tot een dynamisch voorlichtingscen trum, het landelijk middelpunt voor tentoonstellingen op het gebied van de ontwikkelingssamenwerking. Ook hij wilde met dat idee naar voren brengen dat het museum „geen doode bergplaats van rariteiten" moest zijn „maar eene levende in stelling", zoals de oprichters van het Tropenmuseum al hadden ge wenst. Vier jaar geleden bleek een grondige restauratie en vernieuwing van het Tropenmuseum noodzake lijk, wanneer men tenminste de nieuwe doelstellingen wilde doorzet ten. De intussen al wereldberoemd geworden collectie werd opgeslagen in pakhuizen, en architect en bou wers gingen aan het werk. Mu seumstaf en vormgevers hielden zich intussen bezig met de nieuwe opzet voor het ruim honderd jaar oude museum. Modem De verbouwing is nu voorbij en het resultaat beantwoordt geheel aan het doel. Het moderne museum be vat nu semi-permanente tentoonstel lingen, bestaande uit vijf regionale afdelingen, en wisselende exposities. De semi-permanente tentoonstellin gen geven basis-informatie, de wis selende exposities stellen een be paald probleem diepgaand aan de orde of belichten actuele gebeurte nissen en hun achtergrond. Twee interieurbureaus hebben er voor gezorgd dat de voorwerpen en schilderijen niet zo maar op een rij tje daast elkaar zijn geplaatst. Door hun toedoen is het mogelijk om overal in en om te lopen. Zij heb ben ook geen scherpe scheiding ge maakt tussen verleden en heden, waardoor de tegenstellingen' tussen oude cultuur en de westerse invloe den overzichtelijker naar voren ko men. Het kindermuseum TM Junior is een idee apart. Door de week kun nen klassen van basisscholen en in het weekend individuele kinderen op een originele wijze kennis ma ken met de Derde Wereld. In dit kindermuseum kan het kind zelf aan het werk gaan en via deze acti viteiten leert het spelenderwijs, waarom het gaat. Het spel, vooral het rollenspel zijn in dat verband erg belangrijk. TM Junior dankt aan deze werkwijze de naam „werkplaats voor kinderen". Het Tropenmuseum is terug en beter dan ooit kan de be zoeker kennis maken met een wereld die ver weg lijkt, maar die voor het westen steeds belangrijker wordt. Al denkt men daarbij alleen maar aan de grondstoffen die er al eeuwenlang van daan gehaald worden, en die de westerse maatschappij nog steeds broodnodig heeft. Kruidenierswinkel in een Arabische stad. Afrikanen op de foto met bezoekende Nederlanders. PPR bekritiseert hard optreden tegen „Onkruit" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het PPR- Tweede Kamerlid Waltmans heeft de ministers van Bin nenlandse Zaken en Defensie schriftelijk om opheldering gevraagd over de gewelddadi ge beëindiging van de protes tactie tegen de komst van het nieuwe gevechtsvliegtuig de F-16 op de vliegbasis Leeuwarden op 7 juni jL Waltmans wil van de beide bewindslieden weten welke redenen er waren voor politie en marechaussee om met ge weld een einde te maken aan de demonstratie van de anti militaristische groep „On- kruit". Het Kamerlid vraagt zich verder af of het tot de taak van de brandweer be hoort om de brandspuit te richten op zittende demon stranten. Lubbers vindt aanval van KABO „onthutsend" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-fractie- leider Lubbers vindt de ver wijten die de KABO vorige week aan het adres van de grootste regeringspartij, het CDA, uitte: onbegrijpelijk en op sommige punten zelfs ont hutsend. Hij heeft dit laten weten in een open brief aan het hoofdbestuur van de KABO. Lubbers stelt dat het door deze ambtenarenbond zo fel aangevallen kabinetsbeleid juist in de sectoren van de zogenaamde trendvolgers een duidelijke groei van het aan tal arbeidsplaatsen en de dienstverlening mogelijk heeft gemaakt. Zonder het ombui- gingsbeleid zou dit ongetwij feld gevoelig minder zijn, meent de fractievoorzitter van het CDA. Indonesië sluit grenzen voor vluchtelingen DJAKARTA Indonesië heeft besloten om geen vluchtelingen meer in het land toe te laten. Minister van defensie Mohammed Ju- suf zei dit gisteren na een gesprek met president Soe- harto. Indonesië heeft tot nu toe 31.200 Vietnamese vluchtelin gen opgenomen in verspreide kampen in de Riouw archipeL Dagelijks komen daar nog 400 mensen bij. Jusuf ver klaarde dat in elk geval het eiland Galang in de Riouw archipel beschikbaar zou blij ven als doorgangscentrum voor vluchtelingen. Ook Ma leisië neemt geen vluchtelin gen meer op. De hervormde synode in Driebergen heeft een voorstel aangeno men waardoor de Ne derlandse Hervormde kerk nu ook met de Bond van Vrije Evan gelische Gemeenten bijzondere .betrekkin gen zal gaan onder houden, hetgeen in houdt dat men de ambten voor elkaar openstelt. De weder zijdse beroepbaarheid zal pas later geregeld worden. De Bond van Vrije Evangelische Gemeenten zal over de samenwerking met de Hervormde Kerk formeel vandaag in zijn bondsvergadering beslissen. Ds. A.C. Louwerse van de Bond was op de Hervormde Synodevergadering aanwezig en sprak zijn blijdschap uit over het unaniem aangeno men voorstel, dat beoogde een desbetreffend artikel van de Hervormde kerkorde van toepassing te verklaren op de Bond van Vrije Evan gelische Gemeenten. Reeds in november vorig jaar had de Hervormde Synode een principe-besluit daarover ge nomen. De Hervormde Synode ver wierp met ruime meerder heid een voorstel waarin een wijziging van de kerkorde werd voorgesteld waardoor het mogelijk zou worden een synode-praeses niet alleen uit de ledên van de synode zelf te kiezen, maar ook uit ambtsdragers daarbuiten, dus uit de gehele kerk. Een aantal synodeleden was van mening dat het aantal leden waaruit nu gekozen kan worden zo beperkt is dat het in het belang van de sy node en van de kerk in haar geheel zou zijn om de mogelijkheden uit te brei den. Dr. A. H. van den Heuvel, scriba van de synode, ver woordde veel van de bezwa ren door te stellen dat door een dergelijke ingrijpende wijziging er open verkiezing sprocedures en politieke strijd binnen de synode wordt binnengehaald. De eerste secretaris van de communistische partij van de Oekraine, Vladimir Sjtsjer- bitsky, heeft in een rapport aan het centra le comité van de partij aangedrongen op een verheviging van de atheïstische propa ganda en op strijd tegen de „ideologische' afwijking", zo schrijft de Oekraiense Prav- da. De partijsecretaris noemt vergroting van de ideologische waakzaamheid van de bevolking en strijd tegen de ideologische afwijkingen de belangrijkste priemen van de partijorganen. De eerste secretaris van de Oekraine heeft melding gemaakt van de aanwezigheid van „fanatici, parasieten en collaborateurs met de Duitsers" onder de talrijke secten die be staan met of zonder toestemming van de autoriteiten in de Oekraine. Sjtsjerbitsky be schuldigt buitenlandse radiozenders, geëmi greerde Oekraiense nationalisten, religieuze en zionistische groepen alsmede beroepste genstanders van de Sovjet-Unie van een ware „ideologische agressie". Het priesterberaad van het bisdom Rotterdam meent dat inzake de kwestie van de homofilie terughou dendheid op zijn plaats is, zo is gebleken tijdens een vergadering van de Dioce sane Pastorale Raad in Delft Het priesterberaad meent dat de pastorale benade ring en begeleiding van de homofiele medemens het best gediend is met een diserte houding tegenover hen. Bisschop Simonis verdedig de tijdens de vergadering van de DPR zijn verkla ring over de homofilie waarin hij de traditionele leer van de kerk onder schreef vanuit zijn pas torale bewogenheid Hij zei verder dat zijn stelling- name per brief over de on derhavige kwestie na gron dig studeren en uitgebreide oriëntatie tot stand was ge komen. Hij wees een ver klaring van priesters uit Rijnmond waarin op een genuanceerde wijze een lans werd gebroken voor de homofilie als in strijd met de leer van de kerk eens te meer af. De DGP heeft besloten in een vol gende vergadering kennis te nemen van de verkla ring van de priesters uit Rijnmond. In Groningen is de Werk groep Christelijke Alterna tieven voor Amnesty Inter national opgericht. De werkgroep stelt zich ten doel in Nederland een or ganisatie van de grond te krijgen die een „christelijk alternatief biedt voor Am nesty International, omdat deze organisatie vanwege haar politieke opstelling en methoden voor de christe nen onaanvaardbaar is". De initiatiefnemer van de werkgroep, drs. J. G. van der Land, vindt dat Am nesty International niet neutraal is zoals met name zou blijken uit haar grote aandacht voor de politieke gevangenen in Zuid-Afrika in vergelijking met die van de Sovjet-Unie. Het landelijk beraad van studentenpastores heeft met verontwaardiging ken nis genomen van de beslis sing van bisschop Gijsen pater F. van der Ven niet langer te accepteren als studentenpastor in de stu- dentenecclesia van Maas tricht Het beraad is van mening dat wat in het stu dentenpastoraat in Maas tricht in de loop der jaren is gegroeid niet gefrus- teerd mag worden. Wat de bisschop achter iemand rug doet zou eigenlijk on mogelijk moeten zijn in een kerk die bij voortdu ring wil opkomen voor de rechten van de mens waar aan katholieke, gerefor meerde, hervormde en De Poolse officiële pers heeft zich tevreden getoond over het bezoek van de paus aan Polen. Men stelt vast dat de paus de vreed zame politiek van zijn voorgangers wil /voortzetten en dat hij tevens wil stre ven naar een opbouwende ■dialoog tussen kerk en staat Het Poolse katholie ke weekblad Slowo Pows- zechne schrijft onder meer dat de Polen meer respect moeten hebben voor de waardigheid en rechten van de mens en meent ver der dat de reis toch meer dan alleen religieus van aard was. De aartsbisschop van San Francisco, John Qulnn heeft besloten zijn bis schoppelijke residentie te verkopen om het begro tingstekort van zijn dio cees te verminderen. Quinn die ook voorzitter is van de conferentie van katholieke bisschoppen in de Verenigde Staten is, verklaarde dat zijn resi dentie veel te groot is voor hem alleen. Hij gaat nu zijn intrek nemen in een klooster. Moeder Teresa uit Calcutta heeft aan premier Desai van India een open brief gericht waarin zij zich ver zet tegen de nieuwe wet op de godsdienstvrijheid.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7