Corr/e L eliveld zoekt hulp voor,,haar" gezinnen i Verbeteringsplannen leveren weinig conflictstof op Een retourtje Leiden-Leeuwarden Bouwer vernielt Noordwijkse duinen 3TAD/REGIO LEIDSECOURANT GOEDKOOPSTE KLEDINGBEURSJE VOOR DE KLEINSTE BEURS Grepen uit de Leidse muziekgeschiedenis Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. NOORDWIJK Bij de be woners van de villawijk „De Zuid" bestaat grote veront rusting en verontwaardiging over de rigoureuze vernielin gen van het duingebied aan de Boerhaaveweg door een- Voorhoutse aannemer, die daar grondwerkzaamheden uitvoert in verband met bou- waktiviteiten. Een van de omwonenden stel de deze zaak aan de orde tij dens. het spreekrecht in de gisteravond gehouden verga dering van de raadscommissie voor openbare werken. Hij maakte melding van ernstige schade aan de circa twintig dertigjarige begroeiing van het terrein, dat deel uitmaakt van een uniek, monumentaal duingebied. Ook zou de grond tot op de perceelgrens zijn afgegraven. Een ander facet van de zaak was, dat de aannemer reeds met de grondwerkzaamheden zou zijn begonnen, terwijl nog geen bouwvergunning is ver leend. De vraag was of dit al lemaal maar kon? *t Is verschrikkelijk wat daar gebeurt, voegde raadslid Ru- bingh, zelf Zuid-bewoner, er aan toe. Het gehele duin wordt weggeschoven om zicht op Katwijk te krijgen. Ook volgens Rubingh werd het terrein volkomen geruïneerd. „Nu zien we wat er gebeurt als het de gemeente aan in strumenten ontbreekt om dit tegen te gaan", merkte het raadslid op. Wethouder Van Duyn zat met de zaak duidelijk in de maag. Het bestemmingsplan staat het bouwen van woningen in het gebied toe en daarom krijgt de opdrachtgever wel een bouwvergunning. Het af graven van de grond tot de perceelsgrens is een privaat rechtelijke zaak, waaraan de gemeente niets kan doen. Ooievaars in Woubrugge WOUBRUGGE Sinds enkele weken huizen er in de omgeving van Wou- brugge een paar ooie vaars De dieren zijn ge signaleerd in de buurt van de boerderij van Ver boom. De Woubruggenaar John Evers, een natuuron derzoeker, heeft de dieren met gebruikmaking van een telelens gefotogra feerd. Ook in de Veenpol- der aan de overzijde van het Paddegat hou den de twee ooievaars zich op. Het zou leuk zijn als het ooievaarspaar vol gend jaar terug komt naar Woubrugge, iets wat bevorderd zou kunnen worden door het oprich ten van een paal met een wagenwiel waar de vogels kunnen gaan nestelen. Als er dan nakomelingen ko men, zou Woubrugge wei eens een tweede Oudewa ter kunnen worden! Mis schien zou er in het na tuurgebied Zuiderhem een dergelijk ooievaarsnest in gericht kunnen worden. VOOR TRANSVAAL, GROENOORD EN MAREDORP be; EIDEN Een marathon-zitting met als >eki iscussie-onderwerp de verbeteringsplan- en voor de Leidse stadsdelen Transvaal, oortproenoord en Maredorp heeft gisteravond de raadzaal van het stadhuis inzicht .-et-, egeven in de geschilpunten die er nog riji ijn tussen gemeente en bewoners. De ver- nati eteringsplannen die in het kader van de i wf iterim-saldoregeling gerealiseerd moeten htei orden hebben weinig conflictstof opgete erd. De gemeente Leiden en de betreffen- wijken zijn het op de meeste punten .'t elkaar eens geworden. Groenoord was ok gisteravond nog steeds tegen een etsroute door de wijk en tegen de sloop an een aantal woningen, Maredijk eiste leer groenvoorzieningen op dan in het erbeteringsplan zijn aangegeven en ransvaal wil de bedrijfsbestemming van het Van der Berg-complex aan de Mors- weg ten bate van groen- en parkeervoor zieningen opheffen. Maar wat de overige maatregelen betreft konden gemeente en wijken nagenoeg met elkaar accoord gaan. Voor de marathonzitting die tot het mid dernachtelijk uur voortduurde was veel be langstelling van de buurt. Gesterkt door ongeveer 20 liter koffie en een kleinere hoeveelheid vruchtesap bleken de raadsle den en de bewoners in staat de moeilijkste problemen het hoofd te bieden. Groenoord beet de spits af. De wijk verzet zich tegen de door de gemeente geplande fietsroute, die de verschillende delen in het noorden van de stad met elkaar moet verbinden. Vooral het stuk tussen de Hansenstraat en de Haarlemmerweg is de bewoners een doorn in het oog omdat hiermee de sloop van een goede woning gepaard gaat Een verlenging van de route door de bouw van een bruggetje over de Haarlemmertrek vaart naar Maredijk is niet gewenst, omdat de buurt bang is dat de route dan als brommerbaan gebruikt gaat worden. Bijna alle politieke partijen stelden zich ten aan zien van deze bezwaren op het standpunt van de fietsroute er dan ook eigenlijk niet moet komen, als de wijken Groenoord dat per se niet willen. In de komende raads vergadering zullen de fracties hun mening hierover duidelijk maken. Maredijk hield vast aan deze eis voor meer groenvoorziening in de wijk. Realise ring van een en ander moet afgewogen worden tegen de plannen die de gemeente heeft met het Schuttersveld. De gemeente wil 16 eengezinswoningen ter afbouwing op het Schuttersveld neerzetten, maar Mare dijk wenst dit niet en is voorstander van meer groen op deze plaats. Tenslotte Transvaal, die het terrein van Van der Berg tussen Lopsenstraat en Morsweg onder meer voor parkeren en re creatie wil vrijhouden. Momenteel bevin den zich op deze locatie nog vijf bedrijven. Transvaal eiste ten aanzien van de verbe teringsplannen voor dit stuk grond dat de gemeente de garantie moest geven dat bij na drie jaar de bedrijfsbestemming hier opgeheven dient te worden. Dit op sanctie van uittreden van de buurt uit het overleg met de gemeente. Wethouder C. Waal (Stadsontwikkeling) kon dit de bewoners niet beloven. Volgens de wethouder zou er dan eerst een moeilijke grondwerving plaats moeten vinden en ook de herplaat sing van de bedrijven zou de nodige pro blemen met zich meebrengen. „We kunnen u niet blij maken met een dode mus", al dus de heer Waal. Over het terrein van Wernink, dat overi gens niet in het verbeteringsplan voor komt, maar toch van groot belang voor Transvaal bleek te zijn, was de gemeente toeschietelijker. Op voorstel van de heer Oosterman (D'66) ging de meerderheid van de commissie ermee accoord dat hier over wogen moet worden een verdeling te laten plaatsvinden tussen enerzijds bedrijfsbes temming en anderszijds recreatiegebied. „Het is het laatste stukje grond in Leiden aan de Rijn dat voor recreatie geschikt is. Hiervoor moet een compromis te vinden zijn", aldus ex-wethouder Oosterman. Het helpen zit haar in het bloed, zou je kunnen zeggen omtrent Corrie Leliveld - Korpel. Als er niemand met financiële of sociale noden zich bij haar zou aanmelden, ging Corrie wel op zoek naar dezulken. Ze heeft veel uit te delen. 'In commissie dan, want ze ontvangt en geeft het weer door om er ergens armoe mee te dempen. Dat kun je doen met dekens, met tweedehands doch puike kleding, met stoelen, bedden, banken, kasten of wat dan ook. Wie is die mevrouw Corrie Leliveld - Korpel „Zomaar iemand", zegt ze zelf, met een raadselachtige uitdrukking in haar ogen. Ze weet wel beter. Ze weet bijvoorbeeld zelf heel goed, dat ze geen rust in d'r lijf heeft en dat ze amper aan strijken toekomt omdat er wel andere en belangrijker zaken op haar liggen te wachten. Corrie Leliveld is een Haagse van 48 die zich een jaar of twaalf geleden in Leiden vestigde en daar aan haar sociale en begeleidende kruistocht onder de minder bedeelden begon. „Ik ben betrokken bij mensen, want ik weet uit eigen ervaring heel goed wat eenzaamheid is en ook weet ik wat het betekent als je niet kunt rondkomen, als je verstoken moet blijven van het allernoodzakelijkste". „Al zou ik maar één mens kunnen helpen", is zo ongeveer haar instelling. Toevallig is het niet bij een enkeling gebleven, er zijn wel vijftien gezinnen in Leiden en Voorschoten die zich onder haar kloeke beschermende vleugels hebben genesteld en die zij met woord en daad aan de gang houdt.„Ik ben in elk geval in het bezit van een vreselijk tolerante man. Dat is mijn geluk", vertelt supermarkten om aan allerhande artikelen te komen. Maar ik zoek nu toch wel assistentie van personen die bijvoorbeeld een busje beschikbaar kunnen stellen om de gegeven spullen te kunnen vervoeren naar de betrokken gezinnen. Er wordt ook weieens gewerkt met een handkar, maar dat doe je niet bij daglicht. Ja, ik heb echt hulp nodig. Vrouwen, bijvoorbeeld, die tijd en een vervoermiddel hebben om de zaken te kunnen ophalen bij adressen en ze weer af te leveren te bestemder plaatse. Die mensen moeten er zijn, mensen die gemotiveerd zijn om bij deze kledingbusiness te helpen. Kijk, mijn gezinnen hebben geen auto, of het zijn kneusjes die op inzakken staan. O ja, wat ook nodig is zijn kinderboeken, speelgoed. Laat men alsjeblieft helpen. Ik heb zalige gezinnen, waar veel nodig is", zegt Corrie Leliveld, die even gemakkelijk overschakelt op de functie van praatpaal en telefonische begeleidster. Levendige Corrie staat nu voor het moment, dat zij kan beschikken over een opslagruimte aan de Turkooislaan in het Morskwartier. „Ik mag van bouwbedrijf Huurman eenmaal per week de garage gebruiken om er mensen te laten komen op het „afhaal-beursje" dat ik erin wil houden. Dat moet het goedkoopste kledingbeursje worden, waarvoor „de beurs" niet meegenomen hoeft te worden. Dat is aardig gezegd hè Dat ik dit kan gaan doen is vooral te danken aan de inspanningen van de Junioren Kamer. Via dat Mevrouw Leliveld met Floor die volop belangstelling toont voor een stuk materiële hulpverlening. goedkoopste beursje kan men voor niks aan eigentijdse kleding komen". Nog even terug naar de niet-materiële begeleiding door Corrie. Dat moet wel, want het loopt ertussen door. Zo vindt Corrie het ook nodig, dat er mensen zijn die signaleren dat er buitenlandse werknemers zijn die met hun situatie omhoog zitten. „Al is het alleen maar om over de bolletjes van hun kinderen te aaien. Ik heb al heel wat bollen geaaid in de Kooi, met alle waardering van de buitenlandse vrouwen die het hier in dit land al moeilijk genoeg hebben". Als ik nog even wil wachten, begint Corrie Leliveld weldra met een verhaal over haar reilen en zeilen en haar plaats in praat- en contactgroepen. Voorlopig laten we het bij de op handen zijnde beurs in de garage. Die ruimte moet natuurlijk wel benut worden. „Daarom wacht ik op telefonische afspraken,'s morgens vóór tien uur 't liefst.Het telefoonnummer is (071) 76 15 57, het adres is:Roemer Visscherstraat 12 in Leiden. Deze week kan het nog, daarna ga ik een paar weken met vakantie en na 1 juli kan men mij weer bereiken". Praat ereens over met Corrie, voor welkome aan- en afvoer. advertentie Stuur bloemen als kinderen hebben, van wie Claes de oudste is. In navol ging van Sweelinck neemt de organist Claes Marischal de naam van zijn moeder aan, krijgt les bij een onbe kende leermeester en trekt uit Leiden weg. We treffen hem in 1607 te Leeuwarden aan als organist en lidmaat van de Hervorm- .de Gemeente. In die stad zijn zijn beide kinderen ge doopt en wat hij daarna ge daan heeft, ligt nog onder het stof der archieven ver borgen. Tussen 20 september 1611 en 10 maart 1616 is Claes met vrouw en kinde ren naar Leiden terugge keerd. Waarom? Ik weet het niet. Misschien heeft hij ge probeerd een functie in zijn geboortestad te krijgen. Dat is hem in ieder geval niet gelukt en ik kan me zo voorstellen, dat Claes wat gedeprimeerd gestorven is op 11 maart 1616 om drie dagen later in een eigen graf in het priesterkoor of de kooromgang van de Pie terskerk te worden begra ven. Zijn jongere broer Jan is in 1630 aanwijsbaar als orga nist in Bonn. Er lopen van uit Leiden in die jaren dui delijke organistensporen naar andere steden. Dat ze dood lopen, is onze schuld niet. Helemaal dood lopen de sporen niet De organisten Claes en Jan Marischal. zich WOENSDAG 13 JUN11979 PAGINA 5 Frans van Mieris de oude. Een portret van Ary de Voys noemde Van Eyc, zijn neven van de organist Herman van Eyck, werkzaam in Rijswijk, wiens zoon Steven de even eens orgelspelende zwager zou worden van Alewijn de Voys, organist van de Pie terskerk in Leiden van 1636 tot 1667. We komen toch weer op Leiden terug. Uit het huwelijk van Alewijn werd een zoon Ary de Voys geboren, die als kunstschil der een muzikaal portretje van Frans van Mieris de Oude bekend is. Op deze manier is de keten weer ge sloten, ook al zal er nog me nig retourtje Leiden - Leeu warden gekocht moeten wor den om over alle aspecten van het organistenleven van onbekende Leidenaren hel der licht te laten schijnen. JanDoove Corrie Leliveld en ze vertelt nog meer, zo veel zelfs dat het meeste niet kan worden opgetekend, omdat haar mond aanmerkelijk sneller werkt dan mijn balpen. Ze heeft dan ook geen praatstoel, maar een bordeauxrode fluwelen praatbank waarop haar getuigenissen en denkbeelden tot leven komen. Binnen handbereik ligt een plastic vliegenmepper die zij een enkele keer meent te moeten hanteren om Floor en Lars tot een redelijke mate van rust te manen. Floor en Lars zijn twee Dalmatiërs, rijst met krentenhonden, vriendelijke dieren die eigenlijk niet getroffen hoeven te worden door de dreiging van een meppend machtsmiddel; maar ja, bij gebrek aan vliegen. Lars is een lui beest dat zich loom en uitgebreid laat likken door Floor. Typisch mannelijk van Lars nietwaar „O ja, ben je er ook achter vraagt Corrie opgewekt, „hoewel vrouwen ook bar vervelend kunnen zijn hoor". En dan volgt een verhandeling die buiten het kader van het Sociaal dienstbetoon van Corrie valt. Het gaat erom, dat zij handen en voeten te kort komt en ook tijd in feite bij het begeleiden van mensen die dat nodig hebben. Ze reageert onmiddellijk op vragen om hulp, attent op de problemen die in elkaar haken en die ze herkent. „Ik heb geleerd problemen te hanteren", aldus deze vuurtoren wachtster in rotsituaties. „Van huisuit ben ik getraind in maatschappelijk hulpbetoon met zicht op andere mensen die in de prak zitten. Zo ben ik me algauw gaan richten op de sociale begeleiding van gezinnen, veel minimumloongezinnen ook, maar in het algemeen mensen die financieel moeilijk zitten". Door zich in toenemende mate op te zadelen met het verlenen van materiële begeleiding dreigt Corrie Leliveld - Korpel nu te veel hooi op haar helpende vork te hebben genomen, maar ze moppert niet, ook al zou ze het mogen. Onverdroten gaat ze voort met haar hulp „in natura", kleine en grote stuks. „Gelukkig zijn er veel instanties waar ik op terug kan vallen en er zijn ook heel wat mensen die belangeloos goederen afstaan. Ik bedien me onder andere van advertenties op publieke prikborden in In de geschiedenis van de kunst en de cultuur is de naam van schilder Frans van Mieris een bekende naam. Let wel: Frans van Mieris de oude, want zijn jongere naamgenoot kennen we als historieschrijver van Leiden in de achttiende eeuw. De schilder Van Mieris was een zoon uit het tweede hu welijk van Jan Sebastiaens- zoon van Mieris, die van be roep „robijnsnijder" was. U zult U afvragen wat dat met muziekgeschiedenis te ma ken heeft. Ogenschijnlijk niets, maar wanneer U gaat dineren vraagt U toch ook niet of de heldere kreeften soep bij de gegratineerde kalfscoteletten past. U proeft en vindt het al dan niet lek ker. Zo is het met dit artikel ook: de schilder-, en robijns- nijderijkunst is een voorge recht, dat niet eens zwaar op de maag komt liggen. In het Voogdenboek van Leiden staat op 16 augustus 1616 genoteerd: Andriesz. Claeszoon Mari schal, grootvader, ende Jan Sebastiaenszoon van Mieris, robijnsnijder, behuwde ome, beijde van vaders sijde, sijn gestelt voochden over Her- mannus, nu 7, ende Marga- retha, 4 jaren, nagelaten weeskinderen van mr. Nico- laes Andreisz. van EYC, za liger, gewonnen bij Juffrou- we Ermgaert Muys van Holy. Voor wie niet zo erg thuis is in stadhuistaal: mr. Claes van Eyc is getrouwd ge weest met mevrouw Ermga ert Muys van Holy en uit dat huwelijk zijn twee kin deren geboren, over wie - na de dood van papa - opa van vaderszijde en een oom voogd zijn geworden. Even opletten: opa heet Ma rischal en papa heet Van Eyc. Oom van Mieris is een behuwd oom, dus hij moet ooit met een juffrouw Van Eyc of een juffrouw Mari schal getrouwd zijn. Voer voor stamboomvorsers, lijkt wel. Ik heb het al tien keer gezegd en ik zal het nog wel honderd keer herhalen: het gemeentearchief in Leiden biedt antwoord op de meest vreemde vragen. Ook in dit. geval: Jan van Mieris trouwt in 1608 met Stijntje, een dochter van Andries Mari schal en Margriete van Eyc. Nu is Stijntje een zuster van een Claes Andrieszoon Mari schal, die in het najaar van 1602 trouwt met Ermgaert Muys van Holy en deze Claes geeft bij zijn huwelijk op dat hij organist is. Waar Claes organist is geweest, mag Joost weten, want ik heb in de lijsten van Leidse organisten tussen 1602 en 1616 geen plaatsje vrij. We mogen het geboortejaar van Claes stellen op 1576/77, aangezien zijn ouders in 1575 in ondertrouw gaan en bij de volkstelling van 1581 op de Breestraat naast het tegenwoordige Rijnlandshuis blijken te wonen en drie

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5