Gemeente overweegt vordering Fraanje-flats groepen zakkenrollers Zveer actief in Sle Leidse binnenstad Minerva viert feest Project ontwikkelaar i\ar )e rechter pja *,ïs Eremedaille in zilver voor jubilaris Boon Daar zagen we oma nog kras krakend op veel te moderne schoenen van Contessa. Vernieuwing Herenbrag rAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 JUN11979 EIDEN De standpunten die de gemeente Widen en het Centraal Financierings Insti- »- I8.3jiut (CFI) ten aanzien van de Fraanje-flats iurnaailn de Papiermolen in de Merenwijk tegen- 50 L*Vr elkaar innemen, lijken na een gistera- wortd bnd gehouden debat op het stadhuis te zijn fcrscherpt. Zelfs zo sterk dat wethouder A. »r, tv-Mferboom (Volkshuisvesting) op aandringen an de raadscommissie een onderzoek laat istellen naar de mogelijkheid de woningen [vorderen. oals bekend, zouden de 79 nieuwbouwappar- menten van het CFI nauwelijks onder de ;idse bevolking verkoopbaar zijn. Hoe dat rècies komt weet niemand, behalve mis- •hien de gemeente of het CFI. De gemeente iden heeft destijds stringente voorwaarden •steld aan de projectontwikkelaar voor de •rkoop van de flats. Belangrijkste punt was at de gegadigden uit Leiden afkomstig dien en te zijn en een economische binding aan stad moesten hebben. De commissie voel er gisteren niets voor het CFI fiat te ge- i de premiekoopwoningen op de vrije rkt te gooien en zodoende eventuele gega- gden buiten Leiden voor de appartementen interesseren. Het CFI verweet Leiden nala- te zijn geweest tegenover circa 130 gega- 18.40 e Hau digden uit de stad, die volgens de richtlijnen van Bureau Huisvesting „nagenoeg" in aan merking voor een woning hadden moeten ko men. Het CFI vond dat de gemeente bij het hanteren van de toelatingsnormen te streng was geweest. Het voorstel om de woningen eventueel te la ten vorderen was afkomstig van PPR-raadslid L. Beijen. Deze vroeg zich namelijk af of met het verzoek tot vrije vestiging de Leidse wo ningzoekenden eigenlijk nog wel gediend zijn. De commissie was het met hem eens. Behal ve het CDA (deze partij wilde het colleges tandpunt hierover horen) waren alle fracties het erover eens dat de limit met dit verzoek wel was bereikt. J. Hoekema van D'66 typeer de een en ander als volgt: „We begeven ons als we hieraan toegeven op een hellend vlak, daarom tot hier en niet verder. Ik sluit me aan bij het onderzoek naar de mogelijkheden van vordering". De maat was' voor de raads leden vol, maar de druppel die de emmer wellicht deed overlopen was de houding van de CFI-directie ten aanzien van het inhuren van een bewakingsploeg (zie krant van verle den week donderdag) en het harde standpunt dat men innam tegenover het Leidse huisves- tingsvraagstuk. „Het laat me koud welke problemen Leiden heeft. Voor ons is alleen geld nog maar be langrijk". Aldus directeur M. E. Enghardt vart het CFI. We hebben ons stipt aan de voorwaarden van de gemeente gehouden. Het is onverteerbaar dat we daarom toch 128 mensen neen hebben moeten verkopen, die voor een huis in aanmerking kwamen". De directeur echter zweeg in alle toonaarden over het instellen van een bewakingsploeg verleden week. Op dit moment zijn er 12 van de 79 appartementen gekraakt door Leidse woningzoekenden. Voor 28 woningen zijn koopcontracten afgesloten. Bij elkaar, worden er 17 woningen op basis van een contract be woond. Het CFI blijkt er alles voor over te hebben deze Merenwijkse nieuwbouw aan de man te brengen, zelfs als dit gepaard moet gaan met het inhuren van met honden en vechtstokken uitgeruste bewakers. Ook over dit laatste punt werden tijdens de commissie vergadering enkele harde noten gekraakt. De commissieleden waren hierin eensgezind. Het ene raadslid vond een dergelijke ingreep erg „griezelig" en een ander sprak van „onver teerbaar". Controle van hetgeen zich op de Papiermolen-flats afspeelt, was volgens de commissie zo snel mogelijk vereist. De standpunten wederzijds werden nog meer verscherpt door een klein incident. Toen di recteur Enghardt namelijk sprak over de fi nanciële berekeningen die als uitgangspunt voor de verkoopprijs van de appartementen hadden gediend, wilde een van de raadsleden precies weten hoe deze in elkaar waren ge stoken. Enghardt reageerde hierop met de mededeling dat de meesten van de aanwezige raadsleden niet capabel waren om deze bere kening te volgen. Hoewel hij achteraf toegaf dat niet zo bedoeld te hebben, schoot een en ander verkeerd in het keelgat van de com missieleden. Voor de heer Langerak (WD) was het zelfs aanleiding om kwaad weg te lo pen. Mevrouw M. Koning (PvdA) vond dat dergelijke uitspraken niet getolereerd konden worden. „Andere mensen zouden om zoiets uit de raadszaal zijn gezet". Het fenomeen schorsen is dus niet alleen voorbehouden aan de Leidse Kraakbond, maar ook aan eige naars van kraakpanden, mag voorzichtig wor den geconcludeerd. Directeur Enghardt deelde na afloop van de discussie desgevraagd mede, dat het CFI zich voorbereidt op gerechtelijke stappen tegen de gemeente. „Het kat en muis-spel is ten einde. De soepele hand wordt vervangen door een sterke hand". ORGELOZE ZOMERPERIODE KENT JET ALLEEN PRETTIGE KANTEN. flrami f 15.12 Draad Festival 22.3 n'k DEN De zomer- ode kent niet al- l prettige kanten. zorgeloze slechts eigen tuin, l»eer'ijk zonnige |«n of het wee ltripje richting id, .denkt een forse '■sfritp mensen aan an- zaken, lucratieve- vooral. Evenals vo- jaar in Leiden en io het geval was, jt het aantal aan- s van gestolen nnonnees, bank girocheques en an- e waardevolle pa in schrikbarend, ■nendertig maal precies te zijn, ipelen d de Leidse politie va^Jwittigd van het feit zakken-, tassen- en jassenrollers over- c ren actief bezig wa- geweest. De gele- verliezen verschil- van geval tot ge- Van een compleet ndspitiekloon plus waarde- 2 °2 (I ]eren (Z0»„ tweedui- d gulden dus) tot schamele vangst vijfentwintig gul- Maar het gegeven zich bleef en blijft alle gevallen het- de: de „slachtof- ipegaiik" leden verlies. On- 5p°°rt. |ig 6 AVP i wat ook direct r Marjolein Brand, 'inspecteur - „In- ctrice mag ook" - de Leidse recher- algemene zaken, j* rdt benadrukt: „De egenheid maakt ook de dief. Mensen nu eenmaal ge- )S too-i un slordig, letten ik niet zo best op spullen. En, behou- is een enkele uitzon- 90 >ng, vragen de bena- Fr8mylden een zakkenrol- feite gewoon om 'l5 ctie te komen." n Igeen overigens niet Stnjk) oudt dat de zo w' _l2 F toegenomen „rol- t" puur toevallig zijn. „Bij ons over- iuz. 1' rst °P dit moment rVwt t indruk dat hier een S>HJ ep, misschien wel (S) ^rdere, professioneel het werk is ge- Dat blijkt ook 9BJ ujt de plaatsen en ■*Tj tijden waarop de ken- en tassenrol- •"•'rPi actief zijn. Toege- tst op de woensdag- Wag (marktdag), de stTOO iderdagavond (koo- 'ond) en de zaterdag de dieven vooral y. het gebied Maars- P insteeg, Donkersteeg .m. Haarlemmerstraat doende met hun Y" wkzaamheden". J0". r'Se week woensdag wore ird het de inspectrice de haren definitief VUO idelijk dat er sprake B van georganiseerd »°1 In twee uur tijd (S) 0* 3±V. conc i lieuw» Eén onbewaakt ogenblik en het kan gebeurd zijn. De portemon nee is zo gerold... kwamen toen negen- aanmeldingen van be nadeelden binnen. Toen ook keek direct het grote probleem om de hoek. „Want hoe kan je dit soort zaken goed aanpakken als alle ge geven eigenlijk ontbre ken? De mensen weten vaak niet waar en wanneer ze precies hun spullen zijn kwijtge raakt en mede daar door blijven bruikbare signalementen ook ge woon uit. Het is in dit verband ook zaak voor de mensen te allen tij de aan te geven dat er iets gerold is. Of dat een poging daartoe is gedaan. Als recherche ben je afhankelijk van dat soort aangiftes, van de informatie die je uit die aanmeldingen kan halen." Met de stijging van de zakkenrol-aangiftes, is ook het aantal winkel diefstallen enigszins ge stegen. „Een in deze maanden normaal ge geven, al geeft de wijze waarop divers* winkel diefstallen worden ge pleegd wel weer aan dat er hier inderdaad maar zelden sprake is van één persoon. Zo komt de babbeltruc - de ene houdt de verko per bezig, de andere gaat op zoek naar mee te grabbelen spullen - de laatste weken weer regelmatig voor." Zuidamerikaans Vorig jaar, in augus tus, was er in Leiden eveneens sprake van een grote serie zakken- rolgevallen. Toen was er in de binnenstad een zuidamerikaanse bende in de stad ac tief. De inspectrice denkt op dit moment nog niet aan een her haling, aan een terug keer van die groep die overigens in het eigen werelddeel scholen voor zakkenrollers kent. „We denken op dit moment meer aan een groep mensen uit de directe omgeving van Leiden, een ge- voelsgedachte trou wens." Feit is dat de groep, de groepen, misschien af komstig uit de sector druggebruikers („De acties zijn op direct ge ldelijk gewin geba seerd, vandaar") om geld verlegen is. Een ander gegeven is dat de Leidse politie, ge zien het pijpenla-karak ter van de Leidse bin nenstad maar moeilijk kan opereren, al is in middels wel tot ver hoogde activiteit beslo ten. Zo werd vorige week onder meer in een groot warenhuis omgeroepen dat er zak kenrollers actief waren. „Dat past in de preven tieve taak van de poli tie", verklaart inspectri ce Brand, „al leverde ons dat die keer dan alleen maar een nieuwe aangifte op. Van een personeelslid van dat warenhuis. Ze had haar tasje even onbe waakt gelaten..." Ook tips behoren bij die preventieve taak. Een vijftal wordt door de vrouwelijke inspec teur moeiteloos opge somd. „Nooit meer geld meenemen dan je wer kelijk nodig denkt te hebben; nooit de hele map betaalkaarten meenemen; pas en kaarten gescheiden van elkaar bewaren; tasjes zoveel mogelijk geslo ten houden en de por temonnee nooit boven op die geopende, grote boodschappentas leg gen. Simpele richtlij nen, maar al te vaak blijkt dat_ de mensen zich er toch weer niet aan houden. En er soms niet aan gehou den willen worden. Laatst vertelde ik een winkelende mevrouw dat haar beurs zo maar voor het oprapen lag. Het enige wat ik van haar te horen kreeg was dat ik me niet met haar zaken moest bemoeien. Tja, en dan houdt natuur lijk alles op. Die men sen vragen om proble men, daar kun je als politie maar moeilijk tegenaan werken. GERT-JAN ONVLEE LEIDENHet veertigjarig dienstjubileum dat de heer B. Boon gistermiddag in de kantine van de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening vierde, werd extra luister bijgezet door wethouder P.H. Schoute. De wethouder van maatschappelijke aangelegenheden reikte de jubilerende heer Boon (midden) een eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit. De heer Boon begon zijn gemeentelijke carrière in 1937 als monteur bij de PTT. In 1957 stapte de jubilaris over naar de GDSW, bij welke dienst hij nu als hoofdwerkmeester werkzaam is. Bonnie Blue Bells De op dit moment Nederland bezoekende Amerikaanse Twirlgroep „The Bonnie Blue Bells" uit Grand Rabbits Michigan zal ook in Leiden een demonstratie geven. Dit zal vrijdagavond 15 juni gebeuren in de Vijfmeihal aan de Bosbuizerlaan, een avond die overigens toch al een groots majorettenfeest beloofd te worden. Behalve de Amerikaanse Blue Bells zullen namelijk ook vijf Leidse majorettekorpsen op deze avond een optreden verzorgen. Gelardeerd met het nodige solowerk zal de geïnteres- seerde toeschouwer vanaf halt acht tot elf uur worden beziggehouden. Pastor Bij deze onze verontschuldigingen aan pastor E.C. Hoo- gervorst die in de krant van afgelopen maandag abusie velijk als kapelaan Hoogevorst werd aangeduid. Pastor Höogervorst is al vijf jaar pastor deservitor van de Sint Petrusparochie in Leiden. Kadercurssen LJA De stichting Leidse Jeugd Actie houdt zaterdag 16 juni open dag in haar cursuszalen aan het Noordeinde 2a. Tussen tien en vier uur wordt informatie gegeven over de kadercursussen van de LJA: creatieve handvaardig heid. creatieve bezigheidstherapie, creatief peuterwerk, vergaderen en notuleren en de cursus voor beheerders van verenigingskassen. Tevens wordt er een tentoonstel linggehouden van de werkstukken van cursisten. Basketballveld De jeugd van Zuid-West kan zich binnenkort uitleven op een basketballveldje naast clubhuis „De Tamboerijn" aan de Valeriusstraat. Zaterdag 16 juni wordt bet veldje feestelijk in gebruik genomen. Om een uur houdt de ma- jorettengroep „De Tamboerijntjes" een optocht door de wijk. Om half twee is er een optreden van de majoret- ten op het basketballveld, waarna Peter Paulides van Parker het veld officieel voor geopend verklaart De eerste twee wedstrijden op het nieuwe veld worden ge speeld door twee jeugdteams van Parker tegen twee teams gevormd door wijkbewonertjes. Deze wedstrijden beginnen omstreeks twee uur. Tuinfeest Evenals vorig jaar is er, nu op zaterdag 16 juni, weer een tuinfeest voor de bewoners van Endegeest. De afde ling ontspanning van het psychiatrische ziekenhuis heeft het gezelschap „Sempre Avanti" en het muziekkorps „De Burcht" bereid gevonden van deze middag een muzikale te maken. Het feest zal op het Kasteelplein plaatsvinden van twee uur tot half vijf 's middags. Bij slecht weer zal naar de grote zaal van het ontspanningsgebouw wor den uitgeweken. Televisie-opname Het Leids operette en instrumentaal muziekgezelschap „Crescendo" verleent zijn medewerking aan het televisie programma „Herman en de 6" van Herman van Veen. Zondag 17 juni worden in de Leidse Schouwburg vanaf negen uur opnames voor het programma gemaakt Be langstellenden kunnen deze opnames bijwonen. LEIDEN De Leidse stu dentenvereniging Minerva viert dit jaar haar 165-jarig bestaan. Het oudste studen tencorps van Leiden heeft naar aanleiding van dit 33ste lustrum een groot aantal fes tiviteiten op touw gezet. Mi nerva wil dat de gehele Leid se bevolking het feest mee viert en daarom zijn een aan tal dagen georganiseerd waarop alle inwoners van Leiden welkom zijn. Vanaf morgen tot en met woensdag 20 juni zal op het terrein achter Molen de Valk een kermis geplaatst zijn. Op woensdag 20, donderdag 21 en vrijdag 22 juni zijn er een groot aantal verschillende ac tiviteiten die vooral in het het sociëteitsgebouw aan de B reestraat 48-50 plaatsvinden. De woensdag begint met een creatieve ochtend voor vrou wen in de sociëteit van 10 tot 12 uur. Onder leiding van deskundigen kunnen de vrou wen grimeren, emailleren, te kenen, pottenbakken, kleien, bloemschikken etc. Toegang en materiaal gratis. Vanaf 14.00 uur wordt er in de Leidse Hout een zeskamp ge houden waaraan vier lagere scholen uit de binnenstad deelnemen, te weten de Lucas van Leydenschool, de Hoog- landsekerkgrachtschool, de Stadhouderslaanschool en de Drie-Oktoberschool. Na afloop van de zeskamp zal om streeks 16 uur een hete lucht ballon vanuit de Leidse Hout opstijgen. s'Avonds wordt er een bingo-avond op de socië teit georganiseerd voor de winkeliers, hospita's en hul pen in de huishouding die te gast zijn bij de mensen die ze anders verzorgen. De hoofd prijs is een rondvlucht boven Nederland, aangeboden door de AMRO-bank. De donderdag begint met een bejaardenochtend van 10 tot 12 uur voor alle oudere bewo ners van Leiden op de socië teit. Er worden oude films vertoond, Ab Hofstee treedt op en er wordt een loterij ge houden. Toegang gratis, voor vervoer kan gezorgd worden, 's Middags wordt in samen werking met de hengelbond Leiden en omstreken een gro te viswedtrijd gehouden. De vissers moeten zich om 13.30 uur verzamelen op de socië teit; van daaruit wordt onder muzikale begeleiding naar de Witte Singel gewandeld. Er wordt gevist van 14 tot 16 uur. Elke gevangen vis, onge acht hoe groot, telt voor één punt. Tijdens de wedstrijd zal het traditionele Bolskarretje aanwezig zijn. Na afloop vindt op de sociëteit de prij suitreiking plaats en wordt er geborreld. Elke inwoner van Leiden die ouder is dan 50 jaar kan deelnemen. Deelna me is gratis. Opgeven kan al leen op donderdag 14 juni van 14 tot 16 uur op de socië teit. De donderdagavond staat in het teken van schaak en bridge. Vanaf 20 uur wordt er op de sociëteit een schaak- simultaan gespeeld met Hans Ree, blindschaker Wijnand Engelkes en de clubs Morphy, LSG en Philiador. Eventueel zullen ook schakers buiten deze clubs kunnen meedoen. Met aantal Leidse bridge clubs wordt er deze avond ge bridged. Opgeven per viertal. Toegang tot beide evenemen ten is gratis. Eveneens op donderdagavond wordt in de Leidse Schouwburg de lus trum-musical „Binnenkant Buiten" opgevoerd. Deze mu sical is geschreven door drie leden van de vereniging. 50 spelers, dansers en musici zullen hun beste beentje voor zetten. Kaarten ƒ7,50 zijn verkrijgbaar bij K&O. Op vrijdag 22 juni organiseert Minerva een kinderprogram ma met niemand minder dan Ome Willem (Edwin Rutten) die om 16.30 uur in een grote tent in het Van der Werff- park optreedt. Ome Willem wordt vergezeld door zijn vrienden „Buurman" en „Neef". Kaarten kosten ƒ4 en zijn verkijgbaar op de socië teit op 13,14 en 15 juni van 15 tot 17 uur. Vaders en moe ders zijn ook welkom. Op vrijdagavond organiseert Mi nerva een concert in de Zui- derkerk aan de Lammen- schansweg met het muziekge zelschap Sempre Crescendo. Op het programma staan werken van Mozart, Schu mann, Dvo'rak en Moussorg- ski. Kaarten aan de zaal en op alle AMRO-kantoren. Eveneens wordt op vrijdaga vond de wielerronde gehou den die wordt georganiseerd in samenwerking met Swift Deze „klassieker" begint om 19.30 uur en volgt de route café Aniba, Zoeterwoudse Singel, Jan van Houtbrug, Jan van Houtkade, Boisotka- de, Kaiserstraatbrug en Witte Singel. Het parcours wordt twintig keer gereden. Er doen onder andere enkele promi nenten uit de wielerwereld mee. Na afloop van de ronde zal omstreeks 21 uur op het Gerecht het Sleutelslotfeest worden gehouden. Iedereen is wélkom op dit openluchtfeest, dat muzikaal wordt onder steund door de stadsharmonie van Den Bosch, de Kikvor- schen. ADVERTENTIE Krg nieuw. Airconditioned. Contessa voor exclusieve modeschoenen en tassen. Donkersteeg 12-14, Leiden. Tel. 071 - 142738. LEIDEN De Herenbrag, die in het verlengde van de Nieuwe Rijn aan het begin van de Herengracht ligt, wordt binnenkort vernieuwd. Na de bouwvakvakantie zal begonnen worden met de aanleg van een houten nood brug voor voetgangers en fietsers. Daarna kan met de sloop en restauratie van de brug wor den begonnen. Het totale werk neemt ruim een jaar in beslag. De afzetting van het werk zal zo gebeuren dat de hoeken Nieuwe Rijn-Heren gracht open blijven voor voet gangers.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3