Thatcher verhoogt maandag de btw Minder, maar zwaardere atoomwapens in Europa ^nmyi Amerikanen verwachten weinig topoverleg Carter-Breznjev ■jevenslang voor Intvoerders ohanna Berbers Managua aan rand van volledige opstand Magere yoghurt halve liter tijdelijk I ubaanse 3F»aper was Ongewapend MES IN OVERHEIDSUITGAVEN Waldheim wil betere voorwaarden voor Unifil-troepen AMERIKAANS PLAN: zSpTENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 13JUN11979 PAGINA 11 A.l rlaamse Aanwezigheid nzienlijk in Irusselse gewest onze correspondent Jan Schils) _JSEL Waarschijnlijk ter dan in andere landen 0 de EEG worden de Euro- e verkiezingen in België ionaal-politiek vertaald. de verkiezingscijfers zeer duidelijk dat het se kiezersvolk met in de taalstrijdgebie- Brussel en de Voer- «ik, in opmars is. de gemeente Voeren, tot eemaal toe het toneel van nstige taalrellen, is voor het st sedert 1963 weer een iamse meerderheid uit de 1 gekomen, zij het dat het ital blanco en ongeldige inmen bijzonder hoog lag. t meest opmerkelijk is ech- de uitslag van Brussel. 1 nu toe hadden de fransta- jn steeds beweerd dat ussel voor 85 procent een Tns talige stad is, maar de •kiezingsuitslag van Brus- •Halle-Vilvoorde geeft een J n taal ander beeld te zien. De uianstaligen zijn numeriek het sterkst maar het ver- met de Vlaamse kiezers beslist niet groot Van de e: 1.121. uitgebrachte stemmen ■J™1 igen er 441.520 naar fran- o v, jige en 339.6OI naar Vlaam ss kandidaten. Goed 100.000 cadaimmen verschil dus. te wei- in ieder geval om Brussel ract-th franstalige stad te noe- trellen en de Vlamingen er als jeederangs burgers te be- nzai adelen in de administratie, winkels, de ziekenhuizen elders. Het meest belang- ke feit van deze verkiezin- ifteiw was de enorme overwin ning van de voorzitter van de 1 iristelijke Volkspartij, Leo ndemans die tegen de een Ujoen voorkeursstemmen op 3rno h verenigde. En dat terwijl de laatste maanden door politieke tegenstanders en r de linkse pers in België Vrei|s de grote boeman werd ai- schilderd. USHINGTON - De Cubaan maandagavond een Ame- ldKj, aans vliegtuig heeft ge- al. jongen naar Cuba te vlie- ,s"m i was, naar achteraf geble te is, ongewapend. De man ioor( l gedreigd met een bom, TgUt dat was volgens de aafflkaanse federale recher che een loos dreigement. cht|jfet vliegtuig is inmiddels in 11, Imerika teruggekeerd. De ka de; tf bleef op Cuba achter. Hij Fatwas in 1969 met een Cubaan- naar de Verenigde gevlucht. De Ameri- autoriteiten weten niet rte^aarom hij nu weer naar terugwilde. De nieuwe Britse minister van financiën, sir Geoffrey het parlement, \yaar hij gisteren de begroting van de Howe toont het bekende koffertje voor de deur van conservatieve regering ingediend heeft. Rechts zijn zijn ambtswoning, Downing Street 11, op weg naar vrouw Elspeth. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het Lagerhuis gromde verontwaardigd toen de Conservatieve minister van financiën Sir Geoffrey Howe gisteravond onthulde, dat vanaf maandag de Britse btw 15 procent zal bedragen op alle goederen en diensten. Dat is een forse verhoging van 7 pro cent op essentiële dingen, zoals kleren en schoenen, en van 2,5 procent op zo genaamde luxe artikelen, zoals auto's en stereo-installaties. De prijzen zullen hierdoor vermoedelijk drie procent stij gen. In Groot-Brittannië gaat dus alles meer kosten. Dat is een harde klap voor de Britten. Gelukkig hebben ze nog drie dagen om alle winkels en warenhuizen leeg te kopen, voor de nieuwe algemene btw van kracht is. Er wordt een grote stormloop op de winkels verwacht. Oppositieleider Jim Callaghan was spin nijdig toen hij het woord nam, nadat Howe zijn eerste financiële èn economi sche maatregelen voorgelegd had. „Dit is niet de begroting die de Conservatie ven beloofd hebben tijdens hun recente verkiezingscampagne", snauwde de ge wezen socialistische premier. „De infla tie zal nieuwe sprongen maken omdat de prijzen fors omhoog zullen gaan. Er komen nog meer werklozen en de eco nomische situatie zal niet verbeteren. Alleen de kapitalisten zullen er beter aan toe zijn". De Conservatieve regering ziet het hele maal anders. In haar eerste begroting heeft ze drastische bezuinigingen aange kondigd op praktisch alle openbare uit gaven. In totaal gaat het om een be drag van ongeveer drie miljard pond. Daarnaast wordt voor de eerste maal in de na-oorlogse geschiedenis van Groot- Brittannië de belasting op het inkomen sterk verminderd. Mensen met de hoog ste salarissen zijn er wel het beste aan toe. Vroeger moesten zij 83 procent van hun jaarlijks inkomen afstaan aan va dertje staat; dat wordt nu 60 procent. „Wij moeten geleidelijk op gelijke voet' komen met de overige landen van de EG", zei minister Howe, „om onze men sen een duw in de rug te geven en de concurrentie met het buitenland aan te wakkeren". Omdat Groot-Brittannië nog steeds te weinig produceert, proberen de Conser vatieven onder Margaret Thatcher de mensen aan te sporen nu eens echt de handen uit de mouwen te steken, wat vroeger in de meeste gevallen niet eens de moeite loonde. Toen ging het leeu wendeel van de opbrengst van overuren, immers naar de schatkist, wat iedereen de lust ontnam om te hard te werken. (Van onze correspondent) MANAGUA - Na vier dagen van felle gevechten in de hoofdstad van Nicaragua, Managua, blijft de militaire situatie aldaar verward. De bewoners, die de Sandinisti- sche bevrijdingsbeweging steunen of zij, die wanhopig zijn door gebrek aan water en levensmiddelen, schijnen aan de rand van een algeme ne opstand te staan De luchtmacht heeft de bom bardementen, als gevolg waarvan branden zijn ont staan, in het noordoosten van de stad verhevigd. Daar zijn vijf tot zes wijken in de han den van de Sandinisten, hoe wel er nog hevig gevochten wordt Het vliegveld van Managua ligt onder het vuur van de vrijheidsstrijders. Niettemin konden 60 Amerikanen gëva- cueerd worden naar de Ame rikaanse basis in de Panama- kanaalzóne. Alle verbindingen met het centrum van de stad zijn verbroken. Volgens welingelichte kringen heeft het leger van president Somoza duizend man verlo- Het gebouw van Nicaragua's enige oppositieblad, La Pren- sa, is door de Nationale Gar de in brand gestoken. In de straten van Managua lopen mannen, vrouwen en kinderen met witte vlaggen, huilend en wanhopig rond, zonder te we ten waarheen zij moeten gaan. De situatie in de stad is uiterst kritiek. Voedsel en me dicijnen zijn er niet meer. Veel mensen hebben al twee tot drie dagen niet meer gege ten. In de volkswijken is er geen water en electriciteit meer. De zes Nederlanders in Nica ragua zijn tot dusverre onge deerd. Via de Nederlandse ambassade in San José (Costa Rica) wordt de situatie in Ni caragua nauwlettend in het oog gehouden. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft medegedeeld, dat de regering bezorgd is over de volslagen oorlog, die in Nicaragua dreigt uit te breken. Als eva cuatie van de Nederlanders nodig is, zal de ambassade in San José samen met de am bassades van bevriende lan den in Managua daarvoor zorg dragen. Belgische cipiers dreigen met geweld (Van onze correspondent) BRUSSEL Bijna driedui zend Belgische gevangenbe waarders zijn deze week in staking gegaan om meer loon. Stakingsleiders bij de grootste strafgevangenis van België in Merksplas nabij Turnhout hebben meegedeeld dat de stakers tot het uiterste willen gaan, inclusief geweld als dat nodig mocht zijn. Vorige week gijzelden zij in Leuven al de Europese kandidaat voor de Volksunie, Willie Kui pers. Momenteel verdient een cipier 1260 gulden netto per maand, „nog minder dan de kuis- vrouw", aldus de cipiers, die vinden dat ze in de afgelopen jaren te lang aan het lijntje zijn gehouden. Iafl an onze correspondent Jan Schils) IÜSSEL - Het Hof vail ro(ssisen in Brussel, een jury- chtbank die ditmaal was icht mengesteld uit vijf vrou- 1d9 en en en zeven mannen, na een proces van ruim rte, ee weken de drie ontvoer- van het Nederlandse m( eisje Johanna Berbers tot Spc er zware straffen veroor- ;aai «ld. Twee van de drie be- gewagden, David Hildesheim> de Italiaan Pietro Micchi- kregen levenslange dwan- rbeid. De derde verdachte, 27-jarige ziekenhuisassis- iuto atye Miurielle Florent ierfjeeg 20 jaar dwangarbeid sapidat zij een blanco strafre- ster had. advocaat-generaal Pierfe la Court had voor het ietal levenslange dwangar- t^d geëist. Hij vond dat er een voorbeeld gesteld moest worden, omdat dit de eerste ontvoering was in België. Cle mentie zou betekenen dat de deur in België wagenwijd wordt opengezet voor dit soort criminaliteit dat in Italië hoogtij viert, aldus de advo caat-generaal. Hij vroeg de jury geen aandacht te schen ken aan de spijtbetuigingen van de verdachten. Alsa het werkelijk meenden, hadden ze het losgeld wel teruggegeven. Van het losgeld van 50 mil joen franc is nog altijd 40 miljoen, ofwel 2,6 miljoen gul den zoek. Het feit dat dit niet terecht is gekomen is hen bij het bepalen van de starfmaat zwaar aangerekend. Volgens een van de advocaten zou het geld in Brazilië zijn verstopt. De verdachten hebben tien dagen de tijd om in beroep te gaan tegen het vonnis. TA: Spaanse functionarissen Roeten weg HBAO (AP) De Baski- rissen" onmiddellijk uit Bas- 'he afscheidingsbeweging kenland moeten vertrekken of TA heeft in een gisteren; hun functie moeten neerleg- an kranten en persbureaus gen. De ETA heeft aangekon- estuurde verklaring gezegd, digd dat zij van af aan ter ,alle Spaanse functiona- dood zijn veroordeeld. Een overzicht van de plaats waar een DC-3 is neerge stort en verbrand: precies tussen een drukke ver keersweg en een huizenblok in de omgeving van Lau derdale in de Amerikaanse staat Florida. Drie perso nen kwamen bij dit ongeluk om het leven. Oorlog tegen Aminkost Tanzania een miljard DAR ES SALAM (AFP) - De oorlog tegen de voormali ge dictator van Oeganda Idi Amin heeft Tanzania ruim een miljard gulden gekost. De Tanzaniaanse president, Juli us Nyerere, zei dit tijdens een rondreis door de provincies van zijn land om de bevol king te danken voor haar in spanningen tijdens de strijd tegen Oeganda. NEW VORK VN-secretaris-generaal Kort Waldheim heeft gisteren de Veiligheidsraad gewaarschuwd dat een terugtrek king van de VN-macht in Libanon voordat zij haar missie vervuld heeft, noodzakelijk zou kunnen zijn ondanks de geva ren die dat mei zich mee zou brengen. De Unifil-troepen zijn sedert maart 1978 in zuidelijk Libanon om als waarnemer te fungeren van het terugtrekken van de Israëlische troepen uit dit gebied en om het Libanese gezag in dit gebied te helpen herstellen. Als noodzakelijke voorwaarden voor de uitoefening van de taak van Unifil noemde hij de vestiging van een veiligheidszo ne rond het hoofdkwartier in Nakoera, beëindiging van het be stoken van de burgerbevolking en Unifil door de door Israël gesteunde christelijke milities, wijziging van de houding van de Iraëlische autoriteiten en voortduring van de medewerking van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. „Ik geloof dat het niet rechtvaardig zou zijn aan de landen die contingenten voor Unifil leveren, en aan Unifil te vragen voor onbepaalde termijn hun zware en gevaarlijke last te dragen als de minimum-voorwaarden voor een doelmatig functioneren van de VN-macht er niet zijn. Waldheim zei te hopen dat als de raad besluit het mandaat van Unifil te verlengen de leden van de raad hun invloed zul len aanwenden opdat aan genoemde voorwaarden kan worden voldaan. De Veiligheidsraad neemt dinsdag een beslissing over de verlenging van het mandaat voor Unifil. ADVERTENTIE 59, Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De Verenigde Staten willen het aantal in West-Europa gesta tioneerde atoomwapens verminderen. De huidige korte afstandraketten (zoals Lance en Hawk) zullen dan echter wel grotendeels moeten worden vervangen door de veel zwaardere Pershing 2-ra- ket. De nieuwe Pershing-raket krijgt een be reik van ruim 1600 km. en kan in 1983 in een aantal Westeuropese NAVO-lan- den worden geïnstalleerd. Tegelijk zou dan de huidige nucleaire artillerie kun nen worden beperkt President Carter wil met deze plannen het groeiende /protest in West-Europa te gen de stationering van kernwapens op Europese bodem trachten in te dammen. Het plan maakt ook de invoering van de omstreden neutronenbom, een wapen voor korte afstanden, minder waarschijn lijk. De Westduitse regering heeft al laten we ten alleen over de stationering van de nieuwe raketten te willen praten als deze niet uitsluitend in West-Duitsland zullen worden gestationeerd. Buiten West-Duits land ligt plaatsing van de Pershing 2 op Nederlands en Belgisch grondgebied het- meest voor de hand. Op Nederland en België is informeel al flinke druk uitge oefend het nieuwe wapen te accepteren. Nog onlangs tijdens een NAVO-bijeen- komst in Miami (Florida) heeft de Neder landse defensie-minister Scholten de in voering van de nieuwe atoomraket in West-Europa verbonden aan de voor waarde dat dan het huidige atoomarse naal beperkt dient te worden. De huidige nucleaire wapens in West-Eu ropa zijn bestemd voor gebruik op NAVO-grondgebied. De nieuwe raket zal doelen in de Sovjet-Unie kunnen berei ken. De Amerikanen achten het nieuwe wapen noodzakelijk als antwoord op de Russische SS-20-raket, een wapen voor middellange afstanden waarmee doelen in West-Europa kunnen worden bereikt (Van onze correspondent Dick Toet) 'ASHINGTON In de Verenigde Sta- wordt weinig verwacht van de ont- loeting van president Carter met de Qssische collega Breznjev het komende eekeinde in Wenen. Hoofddoel van de taromst tussen de leiders van de cnpeide wereldmachten, de ondertekening eijtn het tweede Salt-akkoord, is in de v «renigde Staten allang overschaduwd tor de vraag of de Amerikaanse Se- ut het akkoord in de herfst al dan iet zou goedkeuren. Carter, politiek waar gehavend, en Breznjev, wiens ge- jjoheid uitermate slecht heet te zijn, jMen nog andere belangrijke onderwer pen bespreken, maar oplosingen worden niet verwacht Het is in de naoorlogse periode de ne gende ontmoeting tussen de leiders van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Zowel Eisenhower als Kennedy hadden eenmaal een ontmoeting met Kroetsjev, Johnson sprak eenmaal met Kosigin en Breznjev confereerde driemaal met Ni xon en twee keer met Ford. De beide presidenten starten hun bespre kingen zaterdag 16 juni in de Ameri kaanse ambassade in Wenen. Op het programma staan dan de formele afron ding van de Salt Il-besprekingen en het maken van afspraken voor een derde ronde Salt-onderhandelingen. Op zondag komen in de Russische ambassade on dermeer kwesties aan de orde als het Midden-Oosten (met name de Amerikan- se wens om een VN-vredesmacht in te schakelen bij het toezicht op het vrede sakkoord tussen Egypte en Israël, de re latie met China, de situatie in Rhodesië (Carter wil dat de Russen al hun invloed aanwenden om de guerrillatroepen te be wegen om samenwerking te zoeken met de nieuwe zwarte regering) en probleem gebieden als Vietnam, Afghanistan en Cuba. Ook zal Carter het probleem aan roeren van de U-2 vluchten vanuit Tur kije. De Turkse regering wil deze vluch ten, belangrijk voor de Verenigde Staten in verband met de controle op Salt II, alleen toelaten als de Russen ermee in stemmen. Andere mogelijke wapenovereenkomsten, onder andere ten aanzien van de zoge naamde „killer-satellieten", nucleaire proeven en conventionele strijdmiddelen zullen naar verwachting slechts zeer glo baal aan de orde komen. Op maandag worden er in de Amerikaanse ambassa de nog een serie bilaterale besprekingen gehouden, ondermeer over wederzijdse handel en over een vooistel van Carter om dergelijke topbesprekingen op een meer regelmatige basis mogelijk eens per jaar te houden. Daarna vindt in het Hofburg-paleis de ceremoniële onder tekening van Salt II plaats. Voor de onderhandelingen is in totaal nauwelijks 10 uur beschikbaar. De voor bereiding, die hier wordt bestempeld als „Carteriaans", en die dus zeer gedetail leerd is, zal wel enige tijdwinst opleve ren, maar die zal meer dan teniet wor den gedaan door de tijdrovende bepalin gen en door het feit, dat de zieke Brezn jev er waarschijnlijk een zeer laag tem po op na zal houden. In de nu al hevige strijd om de goedkeu ring van Salt II door de Senaat (twee derde meerderheid van het 100-koppige college is vereist) lijkt Carter intussen een puntje te hebben gescoord. Zijn be slissing om te kiezen voor de ontwikke ling van de zwaarst mogelijke interconti nentale raket zal volgens politieke krin gen in Washington een aantal Salt-twijfe- laars over de brug kunnen helpen. Salt H biedt zowel de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie de gelegenheid nog een nieuwe raket te ontwikkelen. Carters keus is gevallen op de grootste NX-missi- le, 95 ton zwaar, gewapend met 10 atoomkoppen. De ontwikkeling zal onge veer 10 jaar en 30 miljard dollar vergen. De Russen hebben officieel nog geen be sluit genomen over hun nieuwe raket

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11