allesmoet weg John Wayne, grootste kassucces Hollywood -Douglas Madgeverbluffend kunstenaarschap COMPUTERDANS UIT AMERIKA meubelen ^ZT^1,!n bankstellen tCS klassiek en modem f4i$ eiken wandmeubelen >f)f eiken fauteuils leren fauteuils stoffen fauteuils -] hn Wayne in ,,De langste dag Los Angeles John Wayne, die in meer dan 200 films zijn tegenstanders in het zand deed bijten, was de door weer en wind geharde held van Amerika's wilde westen. De rijzige, breedge schouderde Amerikaan, wiens films bijna altijd goed aflie pen, stond officieel genoteerd als het grootste kassucces dat Hollywood gekend heeft. Hij brak in dat opzicht het re cord van wijlen Gary Cooper. „De Western is folklore en ik geloof niet dat hij ooit zijn waarde verliest", zei Wayne nog in 1970. „Elk land be grijpt de folklore van een an der land. dat is het grote voordeel bij die films". Het was een uitspraak die bewees dat Wayne, in Hollywood be kend als „The Duke" (de her tog), volledig stond achter zijn westerns en achter de over winning van „de goede jon gens" op „de slechte jon gens". De films bezorgden hem een vorstelijk huis en het leven van een miljonair. Buiten het witte doek was Wayne aanhanger van presi dent Nixon en lid van het ul trarechtse American Legion. Het jaar 1970 bracht hem twee belangrijke onderschei dingen, ondanks de kritiek die twee jaar tevoren op hem was uitgeoefend door Pacifis ten wegens zijn rol in „de groene baretten". Deze film verdedigde het militaire optre den van Amerika in Vietnam en v/erd bijvoorbeeld in Zwe den „zuiver propaganda" ge noemd. Toch kende de buitenlandse persvereniging in Hollywood hem begin 1970 de „Gouden Globe" toe voor zijn optreden in de western „True Grit". Twee maanden later kreeg hij een Oscar voor zijn spel in dezelfde film. Ondanks het feit dat hij toen al 35 jaar voor de film had gespeeld en veel lof had geoogst, nam hij het gouden beeldje met tra nen in de ogen in ontvangst. „Ik ben zeer dankbaar, erg geroerd", zei hij. Volgens de filmcritici bleef John Wayne, ongeacht de rol die hij speelde, de sterke, on vernietigbare. Gedurende het grootste deel van zijn filmcar rière droeg hij dezelfde kop pel en dezelfde cowboybroek. Hij versleet verscheidene pa ren met de hand gemaakte laarzen, leren vesten en cow boyhoeden. Overigens beklemtoonde Way ne wel eens dat hij niet van geweld hield. In 1970 noemde hij de neiging in de filmwe reld tot meer geweld „smake loos", een opvatting waarin hij duidelijk verschilde van zijn opvolger in westerns. Zijn filmcarrière is een van de langste geworden in de ge schiedenis. John Wayne werd 26 mei Drie keer John Wayne, in verschillende stadia van zijn leven, maar altijd „de ster ke man". 1907 geboren in Winterset (Iowa) als Marion Michael Morrison. Hij groeide op in Glendale bij Hollywood, waar hij de middelbare school be zocht. Nadien ging hij naar de universiteit van Zuid-Cali- fornië. Uit het feit dat hij in de schoolvakanties als requisi- teur werkte bij de Fox Film Corporation, bleek waar zijn aspiraties lagen. Maar mede door de crisis aan het eind van de jaren twintig bleef hij aanvankelijk een onbekend acteur die een zingende cow boy speelde in tweederangs films met de geleende stem van Gene Autry. Zijn eerste succes kwam in 1939 toen re gisseur Ford hem de rol gaf van Ringo Kid in „Stageco ach". Er volgden rolprenten als „Reap the wild wind", „The lady takes a chance", „Flying tigers", „The fighting seabees", „Back to bataan" en „They were expendable". Tot zijn belangrijkste rollen behoren verder die in films als „Red River", „Rio Bravo", „The man who shot Liberty Valance" en „El Dorado", waarmee hij de personificatie werd van de ideale cowboy. John Wayne trouwde in 1933 met Josephine Seanz. Dit hu welijk, waaruit vier kinderen werden geboren, eindigde in 1946. Daarna mislukte ook zijn huwelijk met de actrice Esperanza Baur. Zijn derde vrouw, de mooie Pilar Palette uit Peru, schonk hem nog drie kinderen. In 1952 richtte Wayne de produktiemaat- schappij Batjac op en maakte meer dan een dozijn films die door hemzelf werden geregis seerd. Kij streefde ernaar zijn publiek na afloop van een film nooit met een probleem te laten zitten. Alle intriges eindigden „schoon". iGeoffrey Douglas Madge. Australiër van ge boorte, is aan het Koninklijk Conservatori- verbonden als hoofdleraar piano en is in bekend als een pianist van hcden- muziek voor wie, wegens zijn fabe- en technische begaafdhe- muziekstuk onspeelbaar blijkt, gedurende een aantal jaren doende documentatie en muziek te verzame- enige Russische componisten die in Rusland van de jaren 1915 actief waren, waren jaren van verwarringen van her- op het verleden, terwijl er- ook van zekere oriëntatie op het Westen sprake Een componist als A. V. Lourié zocht met literaire kringen waaruit een kontakt met Mandelstam ont- Toen het politieke klimaat omstreeks verstarde en van de kunstenaars werd dat zij positieve en voor het grote pu- gemakkelijk verstaanbare muziek maak- pasten sommigen zich aan terwijl ande- zoals de eerder genoemde Lourié het ontvluchtten, of erger zoals in het geval [van N A. Roslawetz naar Siberie werden verbannen. A. W. Mossolow, hier enigszins bekend door zijn op fabrieksgeluiden geba seerde compositie „De Ijzergieterij" en Sjos- takowitsj pasten zich aan en verlieten het ge durfde en veelal heftig dissonerende idioom dat hun werken in deze eerste jaren ken merkte. Madge speelde tijdens een vijftal concerten werk van deze vier componisten, waarvan za terdag het laatste in een wel zeer matig bezet Diligentia. Om de band met de literatuur te onderstrepen droeg de dramaturg Wim Bu- sink fragmenten voor uit boeken uit dezelfde periode. De gedachte was goed, maar een dramaturg is nog geen voordrachtskunstenaar. Daar stond tegenover dat Madge van de eerste tot de laatste noot boeide. Niet omdat alle mu ziek steeds boeide, in tegendeel, door de op eenstapeling van aggressie en complexe con flictsituaties op de piano ontstond een zekere vermoeidheid, maar Madge zelf is een zo knap vakman dat hij zelfs in de dichtste toonclusters en opeenstapelingen van akkoor den een zekere veerkrachtigheid en helder heid in zijn spel houdt. Daar komt bij dat voor de pure bewonderaar van pianotechni- sche acrobatiek er ook veel te bewonderen was. Wat betreft de vier componisten kon men van Roslawetz diens vijfde sonate en twee ge dichten beluisteren, soms even lyrisch maar meest in een heftig pulserende ritmische stroom van klank. Mossolow lag hier het dichtste bij, zij het dat zijn tweede pianfoso- nate met gigantische omvang en moeilijk heidsgraad tégen de piano geschreven leek. Het aantonen van invloeden vanuit het verle den blijft altijd een moeilijke zaak; één naam mag hier niet onvermeld blijven en dat is Scriabin die als misschien enig gemeenschap pelijke noemer genoemd kan worden. In hef tigheid en complexiteit deden overigens Lou rié en Sjostakowitsj niet voor beide eerstge- noemden onder, zij het dat Sjostakowitsj tus sen de twee wild bewogen hoekdelen van zijn eerste pianosonate uit 1926, een zangerig ada gio plaatst dat in zijn bezonkenheid een nieuw licht werpt op de eergte - nog niet „aangepaste" jaren van deze componist. Persoonlijk spraken de korte „Syntheses" van Lourié mij in hun compacte harmoniek het meeste aan.In zijn twee concerten in het Am sterdamse Bellevue, gisteren en vandaag, slaat Madge ongeveer 25 jaar over om met twee in 1951 ontstane seriele composities een heel andere wereld te betreden waarin de banden met het verleden definitief doorgesne den zijn. Van de Fransman Jean Barraqué zijn maar heel weinig composties over geble ven. Hij zocht ernaar zijn eigen intense ge voelens in seriele muziekstukken te verklan ken. Cage daarentegen, de man die de toe valsfactor zo'n grote rol toekende, wilde met zijn "Music of change" muziek zonder enige bedoeling schrijven. Zijn klanktaal is mild en hij past behalve het normale pianospel een aanial andere technieken toe zoals grepen in de snaren, klappen met de deksel e.d. Vergeleken met de grootser en tegelijk veel ontoegankelijker klank van de Sonata van Barraqué, wordt Cage bijna speels. Het volle en muisstille Bellevue inspireerde Madge tot een optimale vertolking van deze beide onge veer 40 minuten durende compoisities die van pianist maar ook van het publiek een grote concentratie vragen. Of deze moeilijke mu ziek echter ooit begrijpelijk en genietbaar wordt voor een groter publiek lijkt mij zeer de vraag. E. J. BESIER Tweemaal veertig minuten een soort geprogrammeerde computerdans door het en semble van Laura Dean, voor wie gisteren het Thea ter aan de Haven vol was gelopen. Enerzijds terecht, want zo'n goed gebouwd stel jonge mensen met zo on waarschijnlijk veel uithou dingsvermogen, ziet men niet vaak. Gekleed in zacht gekleurde, vlinderachtige jumpsuits dan sten deze Amerikanen zich in een soort ritmische roes, blokvormig en in een voort durend sneller tempo. Het lijkt allemaal hetzelfde, maar wie scherp toeziet, ontdekt telkens kleine wijzigingen, die veelal te simpel zijn om ze variaties te kunnen noe men. Schuifelen, huppelen en een bijna niet eindigende reeks geometriche patronen, zoals cirkels, vierkanten, driehoeken en rechte of dia gonale lijnen. De samenstel ling van de groep t was iets gewijzigd, omdat men op 't laatse moment gearriveerd moeite had de op de vloer uitgezette oppervlaktematen in Amerikaanse equivalenten uit te rekenen. Dat wees al op een gemis aan spontaneï teit. aan individualisering. De gezichten bleven aanvankelijk ook emotieloos, maar allengs brak de spanning mimisch door en aan het slot van Dance" kwam dan toch ein delijk de programmatisch be loofde vokaüse. Zeurderige elektronische muziek, auto- harpen en piano en viool vormden de op de duur hyp notiserende begeleiding. Vreemd was, dat bij alle dis cipline Laura Dean zelf meermalen moeite had met haar kleding. FRANK DELBOY BERICHT VAN INZET Het kantoor annex flazijn te Ter Aar aan het ude Kerkpad is ingezet op 200.000.—. Afslag orp: fnderdag 15 juni a s. te 'Tl.00 uur v.m. in het ishuis, Kerkweg 18 te Ter Aar. laris J. G. Bergsma wlanderveen. 01725-9206. TIAarlanderveen, 101725-9206. Huur een passende [auto bij; K Het Motorhuis Autoverhuur Vondellaan 80 Leiden telefoon07^6931^f GIN^iSDAG 12 JUN11979 LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7