Rechter moet nu toch uitspraak doen over Duivenvoorde- tuinen Bisschop Simonis herstelt vertrouwen in Calamagroep Ian Dury uitgegroeid tot entertainer van formaat id Eiiffür 1 kerk wereld JITlili ill" Studentenecclesia: ingrijpen bisschop onvoorstelbaar B EN W LEIDSCHENDAM CHAOTISCH BELEID VERWETEN WEES ER VLUG BIJ!!! BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 12JUN11979 PAGINA'SD Pax Christi protesteert tegen inhechtenisneming Charta-leden De voorzitter van de inter nationale Pax Christi-bewe- ging, mgr. Luigi Betazzi, heeft in een telegram aan de Tsjechische president Gustav Husak zijn zorgen uitgesproken over het syste matisch gevangen nemen van de leden van Char ta '77, de beweging van mensenrechten in Tsjecho- Slowakije. Op 1 juni werden tien lei ders van de Charta-bewe ging gearresteerd. Onder hen bevinden zich de woord voerders Jiri Dienstbier en Vaclav Benda. Op 5 juni werd de laatste nog in vrij heid verblijvende woordvoer der van de beweging, me vrouw Zdena Tominowa dicht bij haar woning in el kaar geslagen. Drieëntwintig vooraanstaan de theologen uit de gehele wereld hebben zich solidair verklaard met het streven van Charta '77. De theolo gen zeggen in hun verkla ring dat de aangeklaagde Charta-leden zich alleen in zetten voor de verwerkelij king van het handvest van de Verenigde Naties en van de slotacte van Helsinki. Zij doen een beroep op de rege ring van Tsjecho-Slowakije de strafvervolging tegen de Charta-leden te beëindigen. Tot de ondertekenaars beho ren Gustavo Gutierrez (Lima), Hans Küng (Tübin- gen), J. B. Metz (Munster), Jacques Pohier (Parijs) en E. Schillebeeckx (Nijmegen). Bisschop dr. A.J. Simonis van Rotterdam heeft in een brief eind vorige maand aan de Calamagroep opnieuw zijn vertrouwen uitgesproken in deze uit priesters en religieuzen bestaande groep die een radicale oplossing nastreeft voor de armen in Zuid-Amerika. De groep onder leiding van dr. Jan Caminada was vorig najaar in opspraak gekomen nadat be kend was geworden welke wegen de groep nas treefde om het lot van de armen te verbeteren. Bisschop Simonis verklaarde toen niet gediend te zijn van de opvattingen die waren neergelegd in het zogenaamde „methodenpapier" waarin uitge gaan wordt van marxistisch-leninistische beginse len. Onder voorzitterschap van mr. Th. Claessens heeft in de afgelopen maanden een langdurig be raad plaatsgehad waaraan vertegenwoordigers van het bisdom en congregaties en leden van de Cala magroep deelnamen. Bisschop Simonis heeft zich in zijn brief achter het advies gesteld dat deze contactgroep heeft opgesteld. In het advies zijn een aantal leidende beginselen opgenomen waaraan de leden van de Caminada- groep zich wensen te houden en op grond waar van bisschop Simonis gemeend heeft zijn vertrou wen aan de groep te moeten teruggeven. Deze houden onder meer in dat de groep trouw is aan het evangelie van Christus volgens de leer van de katholieke kerk, en zich eveneens verbindt tot na-, volging van de sociale leer van de kerk op basis van een door die leer zelf toegestane veelvormig heid van denken en handelen. In zijn brief zegt de bisschop dat hem duidelijk is geworden dat het bewuste methodenpapier waaro ver in december het verschil van mening was los gebarsten bedoeld is voor niet-katholieke leden van de Calamagroep. De bisschop baseert zijn vertrouwen verder op het inspiratie en referentie kader voor de groep-Calama. In het methodenpapier had de groep-Calama ge steld dat zij een methode ontwikkelt met behulp van organisaties van boeren en arbeiders om iede re vorm van onderdrukking te bestrijden. Volgens het methodenpapier waren daarbij marxistisch-le ninistische principes en de ideeën van Mao-Tse Tung uitgangspunt en basis van alle vormen van politiek handelen. Door de bisschop is echter ge constateerd dat de Godsontkenning die hand in hand gaat met het marxisme-leninisme evenals het geweld tegen onschuldigen bij het nastreven van veranderingen radicaal worden afgewezen. Bisschop Simonis heeft tevens toegezegd dat hij zijn veranderde standpunt ter kennis zal brengen van de kerkelijke overheid die hij eerder gewaar schuwd had voor het optreden van de Camnada- groep. Op de vergadering van de Diocesane Pastorale Raad dankte dr. J. Caminada bisschop Simonis voor het herstelde vertrouwen. De algemene synode van de zwarte dochterkerk van de Nederduits Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika be spreekt vandaag in Umbaga, Natal de controversiële band met de blanke moederkerk. Ook komt het vraagstuk van de investeringen in Zuid-Af rika aan de orde. Uit Neder land verwacht men dr. A.T. Kruijswijk en dr. H.H. Weij- land van de Gereformeerde Kerken. De Presbyteriaanse, kerk in Korte Metten Ierland blijft bij haar be sluit het lidmaatschap van de Wereldraad voorlopig op te schorten. Het besluit werd zeven maanden eerder genomen naar aanleiding van de gift uit het speciale fonds van het anti-racisme- programma van de Wereld raad. Reeds eerder schorste het Leger des Heils om de zelfde reden zijn lidmaat schap op. Koningin Juliana heeft afge lopen zaterdag in Utrecht het nieuwe rijksmuseum Het Catharijneconvent geopend. In het gerestaureerde mu seumcomplex, een voormalig Johanniterklooster aan de Nieuwe Gracht, wordt een beeld gegeven van de chris telijke cultuur in ons land. De collectie is onder meer samengesteld uit verzamelin gen van de bisschoppelijke musea in Utrecht en Haar lem. Over het besluit van studentenpastor F. van der Va om niet langer meer als priester te functioneren binnct de Maastrichtse studentenparochie op grond ingrijpen van bisschop Gijsen van Roermond heeft i stuurgroep en het stichtingsbestuur van deze student! necclesia een uitvoerige verklaring uitgegven. Hier| staat onder meer dat het voor de studentenparochie voorstelbaar is dat iemand die met grote inzet en bew genheid zijn werk doet en al zes jaar lang het vertri wen geniet van de studentenecclesia door bisschop Gij sen zonder meer aan de kant wordt gezet zogen omdat de betrokken pastor niet door de bisschop is 1 noemd. „Als op deze manier in de kerk geregeerd wordt dal vrezen wij dat daarin binnenkort alleen nog maar plaaÉ is voor regels en niet voor levende mensen", aldus verklaring. „Als dit zo doorgaat vragen wij ons af of d bijzondere bisschoppensynode voor de kerk van Limbui niet te laat komt". Het ingrijpen van bisschop Gijsen in de Maastrichtse stil dentenparochie wordt lijnrecht in strijd genoemd mej, haar opvattingen over pastoraal optreden. De student» necclesia laat weten verder te zullen werken aan de uit! bouw van een kerk die inspiratie geeft en die respect e|. eerbied toont voor het zoekend geloof van jonge mensei Professor Van der Ploeg nam afscheid Nijmeegse universitei) Professor magister dr. J.P.M. van der Ploeg O.P. heeft vrijdagmiddag onder grote belangstelling afscheid genomen als hoogleraar Oude Testament, Hebreeuws en Syrisch aan de Katholie ke Universiteit te Nijmegen. In een toespraak over de Dode Zeerollen waarnaar hij belangrijke studies heeft verricht, wees professor Van der Ploeg op de veranderin gen sinds zijn ambtsaan vaarding in 1951, toen de theologische faculteit nog doortrokken was van kerke lijke richtlijnen. De statuten waren door de paus per soonlijk ondertekend. Nu wordt ze ingericht volgens de voorschriften van de Ne derlandse wetgever, zo stel de hij met teleurstelling vast. Hij zei nog steeds het standpunt te huldigen dat de theologie in de eerste plaats in dienst moet staan van de kerk. Professor Van der Ploeg werd bij zijn afscheid door collega's en studenten gepre zen om zijn wetenschappelij ke verdiensten en vooral om zijn internationaal gewaar deerde publicaties over de Dode Zee rollen, de psalmen en de Syrische kerk. Bin nenkort verschijnt zijn boj over de Syromalabar-chrislj nen in Zuid-India waar een studiereis naar maakte. Voor een feestbundel schj ven 37 collega's bijdragen De bundel zal eind 1979 schijnen. Professor Van i Ploeg die Syrisch blijft i derwijzen, was rector-magi ficus van de Nijmeegse Ua versiteit in het studiejai 1960-1961. Voor de derde keer heeft Ian Dury met zijn Blockheads ons land opgezocht. Eer der was de groep te bewonderen in het Amsterdamse Paradiso en vorig jaar in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Gisteravond bracht de band de eerste van drie Nederlandse concerten als onderdeel van een Europese tournee in Theater Carré in Amsterdam. Ian Dury is sinds die eerste keer uitgegroeid van een club-artiest tot een entertainer van enig formaat, die er geen moeite mee heeft het publiek voor zich te win- Gekleed in een zwart pak met gele stre pen bracht hij met zijn band rock roll van de bovenste plank. Negentig minuten wist hij met rare clowneske bewegingen, spelend met de microfoon en niet altijd even duidelijk zingend het publiek te boeien. Het optreden begon met de stem mingmaker „Wake up and make love". Daarna werd snel duidelijk dat Ian Dury een aantal prima musici om zich heen heeft verzameld. De Blockheads, die he laas meerdere malen de zang van Ian Dury overstemde, is een band die weet wat muziek maken is. Dave Payne, die met zijn saxofoon een belangrijke rol in de muziek van de groep speelt, blies mooie tonen terwijl Norman Watt-Roy zijn basgitaar ritmisch bespeelde. Mickey Gallagher en Chaz Jankei be speelden om beurten op voortreffelijke wijze de piano, de synthesizer en het or gel terwijl John Turnbull voor een stevi ge fundering zorgde met zijn sologitaar partijen. Ian Dury zong veel van zijn nieuwe elpee „Do it yourself", maar had in het optreden ook ruimte gelaten voor oudjes als „Sex drugs rock roll", „What a waste" en de laatste hit „Rhythm stick". Het ritme, dat op laatst genoemde is terug te vinden, keerde meerdere malen in de nieuwe nummers terug. Ian schrijft grappige teksten, die vaak voorspelbaar zijn, maar die door zijn Cockney-uitspraak en beperkt stem gebruik een bepaalde charme hebben. Het optreden bleef in de clubsfeer. Ian Dury bewerkte het publiek, vroeg een meisje haar naam om daarna speciaal voor haar een nummer te zingen en bleef de hele show lang met zijn micro foon stoeien. Tussen de nummers vertel de hij gekke verhaaltjes waarin de titel van het komende lied verwerkt was. Ian Dury The Blockheads is pure enter tainment, die met een wat beter afgestel de installatie uren mag duren. Het voorprogramma werd gevuld met een optreden van Robert Gordon. Met muziek uit de jaren vijftig was hij de stemmingmaker. Het decor was past en ook de lichtshow, met zachte kleuren, riep herinneringen zijn groep speelde onder anderen Chris Spedding, die een aantal fraJ lo's bracht. Robert Gordon zong j meer het Bruce Springsteen-nu] „Fire" en het klassieke „Not too tii| rock". In de pauze draaide een zende disc-jockey platen, waardool niet geheel uitverkochte Theater meer op een Engelse club dan o[f concertzaal leek. LEIDSCHENDAM - Mr. J. Blaauw, president van de ar rondissementsrechtbank in Den Haag, zal donderdagmor gen alsnog uitspraak moeten doen over de breedte van de stroken pond, die eigenaren van woningen in Duivenvoor de krijgen toegewezen. De ge meenteraad heeft gisteravond namelijk met algemene stem men het voorstel van B en W, om toch maar stroken van acht meter breedte te verko pen, verworpen. Vorige week diende hierover een kort geding, waarbij mr. Blaauw zijn vonnis uitstelde tot na de vergadering van de gemeenteraad. Zoals wij eer der meldden hebben de, toen toekomstige, eigenaren bij de voorbereidingen voor de bouw van hun woningen, door een brief van B en W en door opmerkingen van ambtenaren, de stellige in druk gehad dat zij in een la ter stadium extra-stroken van vijf meter langs hun wonin gen zouden kunnen kopen. De gemeenteraad bracht, in ver band met de toch al geringe mogelijkheden voor openbare speelgelegenheden en poen- voorzieningen in de wijk, de breedte in de vergadering van 2 april terug tot drie meter. Op grond van hun eigen brief van november 1977, waarin met zoveel woorden werd ge zegd, dat de stroken bij meter breed zouden worden, deed het college gisteravond een poging de gemeenteraad tot andere gedachten te brengen, naar aanleiding van dit voor stel, dat bij aanneming een uitspraak van de rechter overbodig maakte, stelde de prsident van de rechtbank zijn vonnis uit. In het kort geding zei mevrouw mr. D. M. C. Schuurmans, als pleiter voor de woningeigenaren, dat de gemeente „een onherroepe lijk aanbod" had gedaan, waaraan zij zich niet meer zou kunnen onttrekken. Na mens het Leidschendamse ge meentebestuur zei mr. E. Drooglever Fortuyn echter, dat alleen de gemeenteraad grond kan verkopen of daar voor machtiging kan verlenen. Het algemeen belang zou bij de raad voorrang hebben ge had boven het particuliere be lang. De fractievoorzitters van CDA, WD en PvdA zeiden gisteravond niet terug te wil len komen op hun eerder ge nomen besluit. De heer F. IJmkers (PvdA) zei geïrriteerd te zijn door de handelwijze van het college, dat hij „een chaotisch beleid" verweet en dat toezeggingen had gedaan zonder daarin de raad te ken nen. „De rechter met nu maar uitmaken wat er verder moet gebeuren", aldus het raadslid. Zolang de voorraad strektkrijgt U deze boeken voor: Boordevol gangbare mode-modellen met leuke ideeën voor macramé, breien, tapijtknopen, haken en borduren. Trakteer uzelf en ga genieten van prachtige kleur-illustraties. Zo doe je nog eens ideeën op! Ha, Ha, voor f.1,— per boek..! 3 SUISSES handwerk-speciaalzaak hof van spaland 64 SCHIEDAM/KETHEL lijnbaan 110 ROTTERDAM de slinge 453 ROTTERDAM groene hilledijk 265 ROTTERDAM kuijperstraat 56 (liesveld) VLAARDINGEN makadocenter 54 ALBLASSERDAM dierenselaan 224 DEN HAAG fred. hendriklaan 214 DEN HAAG wijnhaven 15 DELFT botermarkt 13 LEIDEN julianastraat 80 ALPHEN a/d RIJN kleiweg 18 GOUDA in de boogaard P3 RIJSWIJK Kindermishandeling bestaat Hoe lang nog. Kindermishandeling, daar praten we liever niet over in Nederland. Dat is jammer. Want met dood zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld. Aan het probleem van kindemiishandeling kan een hoop gedaan worden. Ook dix>r u. Hoe.dat staat te lezen in een speciale folder. Die kunt u aanvragen bij de Nederlandse Vereniging tegen Kindermishandeling. Koningsplein 27 in Den Haag. telefoon: 070-631923. Lief zonnejurkje met gebloemde Stevig T-shirt met gekke banen. Puur katoen, Snuffels opdruk. Katoen.Typisch voordelig. 86-116 27.- Snuffel. 152-1769.- Gewoon, stevig katoenen T-shirt voor ongewone prijs. 122-146 5.- De echte denim jeans. Brede bloembanen op deze 100% katoen. Rechte pijp. strokenrok.Losse bindceintuur.y 152-17618.- Katoen. 122-14614.- C&Jrti tbcA\/ootdelly

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6