'niversiteitsraad iet akkoord met invoering oelatingstoetsen f" Wil Sorel en Huib Burer mlaten zich bekijken in 4pastels en fotografie SLAAPKAMERS „Aantal keuringen neemt snel toe" WAST WERK EN SSSWr 'RODUKTIEMEDEWERKER ZOETERWOUDE Mogelijk velden- uitbreiding voor Rijnsburgse Boys De Munnik opent Leidse tennistoer nooienreeks DO0R*EN-DOOR MASSIEVE Gastvrije brasserie Scarabee - in het teken van de Egyptische heilige kever- aan de Pieterskerkchoorsteeg in de Leidse binnenstad is sinds vorig jaar november maandelijks doende aan kunstenaars en soortgenoten een veilig en overzichtelijk onderkomen te verschaffen voor hun werken. Dat gebeurt op instigatie van runners Henk van der Zee en Pedro Philips, die na de verbouwing van het etablissement alle kanten uitkunnen: eten, drinken, muziek maken, luisteren, kijken en „een fikkie stoken", wat dan vertaald moet worden met „kaarsen branden". „Het is nogal wat:horeca zonder overlast, een positief geluid in de Pieterswijk", aldus cultuurpromotor Henk van der Zee. Al het goede dat de tong kan strelen wordt hier artistiek begeleid met klank en beeld. Elke maand dus is Scarabee een herberg voor een kunstenaar of en stel van die artiesten bij elkaar, hetgeen veel aanloop oplevert volgens Van der Zee, die zelf leerling is van ie tekenacademie Ars Aemula Naturae; „we hebben een lage drempel die „de mens" bij „de kunstenaar" laat komen. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Een expositie hoort erbij. Ik vind, dat te weinig jongens en meisjes de kans krijgen om in galeries te hangen". Juni is gereserveerd voor pastellerende Wil Sorel en fotograferende Huib Burer. De tentoonstelling is in zoverre uitzonderlijk, dat de twee exposanten in hun opvattingen behoorlijk uiteenlopen. Beste vrienden van malkander, maar stuk voor stuk kruidjes roer me niet. Antwerpenaar Wil Sorel, 36 jaar en met Leiden vergroeid, heeft z'n „identiteit nog niet teruggevonden" en Huib Burer, die op de Gordel van Smaragd ter wereld kwam en inmiddels in de 39 jaren van zijn leven veel westerse denkbeelden de zijne heeft gemaakt na een louteringsproces dat hij moest doormaken als „bruine pindapoepchinees", vindt er maar niks aan wat er boven in twee rijen van hem aan de muur hangt. Met de voortbrengselen van dit tweetal moeten de bezoekers in Scarabee het deze maand doen, maar het is lang niet gek wat er te zien is. Sorel laat beneden kinderkopjes prijken, pastellen van een paar jaar terug. Boven hangen tien pastels uit z'n collectie die de mens als thema heeft en die een goede indruk geven van Sorels instelling als picturaal kunstenaar. Die kinderkopjes vindt hij zelf de uitspringers. In kleur zijn ze nog mooier dan de iets harder overkomende kopjes in zwart en wit. „Het zijn tijdloze kinderen die uit mijn brein komen en net zo goed je eigen kinderen als die van je buurman kunnen zijn. Ik heb nu een stil plan om dieren tot thema te nemen, een schildpad bijvoorbeeld. Dit thema wordt volgens mij te weinig gebruikt. Ik wil terug naar de droomwereld van het surrealisme, het onwerkelijke", aldus Wil Sorel, die op weg zegt te zijn om zichzelf weer terug te vinden, „als die ogen eerst maar weer eens wat beter zijn. Op de verdieping waar men 's avonds zich verpoost bij wijn en kaas hangen ook bijzonder rake portretten in krijt, met een paar naakten om „figuren" te hebben. Allerlei variaties met landschapjes ertussen in. Huib Burer is sinds '59 portretfotograaf en werkt sindsdien aan zijn perfectionisme, na een opleiding bij - destijds- de NTS voor filmtechniek. Negen jaar reisde hij door Europa voor Estec in Noord wijk om technische reportages te maken. Van zijn expressie in lichtbeelden heeft hij inderhaast („de uitnodiging kwam vrij onverwacht") een inzending klaargemaakt. Hij vertelt ervan:„Ik verdeel mijn opnamen in drie densiteiten, lichtsterkten in je negatief. Van elke gradatie ga je dan een apart negatief maken en die dan met elkaar combineren. Dan krijg je effecten zoals ik ze hier laat zien. Elke densiteit krijgt een kleur, heel vreemde kleuren, false colours is de term. Uit tijdgebrek heb ik ze voor de expositie in wit en grijs uitgevoerd. Ik sta daar niet zo achter, ik zou daar niet verder over willen leuteren. Systeem van gewogen loting moet blijven ri1| de iml va ÖDEN De Leidse Universiteitsraad heeft van naniem zijn afkeuring uitgesproken over de ngs pdracht van onderwijs-miruster A. Pais aan ■in et CITO een onderzoek te houden naar zoge- ■kst aamde studietoetsen voor de toelating tot de oml udierichtingen geneeskunde, diergeneeskunde sbe tandheelkunde. Leiden is tegen een derge- iten ike toets voor toekomstige studenten en wil Ti oor wat de numerusfixus-studierichtingen be- ke reft vasthouden aan het stelsel'van gewogen leeli >tingen. Het laatste systeem wat gebaseerd is circ P de eindexamencijfers van de nieuwe .stu- ien, enten lijkt de Universiteitsraad rechtvaardi- -nbt et dan een toets waarin de veronderstelde bral ennis of het inzicht van de kandidaat-studen- >u« en wordt gemeten. i b onderzoek dat door het Centraal Instituut Hof°°r de Toetsontwikkeling inmiddels is ver- ch écht toont aan dat in ieder geval voor het jet kment inzicht toetsen kunnen worden ont wikkeld voor natuur- en scheikunde. Hierbij vordt dan de zelfde kennis verondersteld als ijn i de eindexamenopgaven. De Universiteits- icto raad is van mening dat selectie op genoemde punten onmogelijk is. Een motie ingediend door de progressieve partijen in de raad, waarin de afkeuring over het voorstel van Pais is vervat, werd gistera vond unaniem aangenomen. De indieners zijn van mening dat de ontwikkeling van een toe latingstoets vooruitloopt op een wijziging van de Machtigingswet Inschrijving Studenten en afwijkt van het advies van de Academische raad om voor alle studierichtingen met een numerus-fixus gewogen lotingen te houden. Hoewel ook deze gewogen lotingen niet voor iedereen de ideale oplossingen bieden, er zijn veel voorstanders voor ongewogen lotingen, is het eerst genoemde stelsel toch nog „recht vaardiger" in de ogen van de Universiteits raad dan het CITO-voorstel van minister Pais. Aan het College van Bestuur van de Leidse universiteit en aan de Academische Raad is gisteren het advies meegegeven tegen het voorstel te stemmen en een en ander mee te delen aan de heer Pais. Ad Dusée van de KNVB afdeling Leiden feliciteert Rijnsburgse Boys-voorzitter Van Egmondflinks op de foto) met het behaalde kampioenschap. Sportmedisch adviescentrum in jaarverslag: de bottelarij vanaf 23 jaar CAT BDYCt f 2.304,-bruto per maand 896 vakantietoeslag en een winstdeling. [f T YVI'TMI'VTM Vraa9 nü inlichtingen, tel. 071-814265 lAlA nXllill CIImIAE Burgemeester Smeets- weg 1,2382 PH KOltl Dl) zoeteiwoude. Heineken. een van de doelstellingen van het Sportmedisch Adviescen- rum (SMA) die te lezen zijn in het jaarverslag van 1978. Die kwaliteitsverbetering tracht het SMA mede te be reiken door een nadere analy se en evaluatie van de door het medisch centrum ver strekte adviezen. Door het uitgeven van een brochure wil het SMA zorgen voor goede informatie omtrent zijn activiteiten. Ook zal het SMA trachten medewerking te ver krijgen van instellingen in de gezondheidszorg. Dit houdt verband met activiteiten die een duidelijk preventief ka rakter dragen, zoals uitge breide keuringen. Bij die keuringen wordt in het bij zonder gedacht aan de groep boven 35 jaar. Het gestelde doel, uitgebreide keuringen in eigen beheer f.oen, werd bereikt. In 1977 werden die keuringen in het sportkeuringsbureau in Zoe te rmeer uitgevoerd. Aangezien dit geen bevredigende situatie was en omdat inmiddels een eigen keuringsteam werd op gebouwd, worden de patiën ten momenteel in het gebouw van de Gemeentelijke Genees kundige Gezondheidsdienst te Leiden opgevangen.Het aantal verzoeken om een keuring neemt snel toe. Het SMA is momenteel in staat een keu- ringsaanvraag binnen twee drie weken te honoreren. Het streven van het SMA, de huisarts in de activiteiten te betrekken,werd eveneens be reikt. De financiële situatie van het centrum is nog steeds niet rooskleurig. Een volledig slui tende begroting ie meeste klan ten. At letiek en Tennis bezetten res pectievelijk de tweede en der de plaats. DINSDAG 12 JUN11979 PAGINA 5 RIJNSBURG „Aan die velden wordt hard gewerkt Ik hoop jullie daar in afzienbare tijd opheldering over te verschaffen". Dit zei wethouder Van der Meij, Rijnsburgs' wethouder van sportzaken gisteravond op de kampioensreceptie van Rijns burgse Boys die werd gehouden in clubgebouw Middelmors. Ook de heer Lisone namens de Rijnsburgse sportraad op deze bijeenkomst aanwezig, sprak over een mogelijke uitbrei ding van velden voor Rijnsburgse Boys. Zoals bekend heeft de kersverse eersteklasser al jaren te kampen met ruimtegebrek. Waarschijnlijk komt in die situatie binnenkort verandering. De KNVB afdeling Leiden werd vertegenwoordigd door voor zitter Ad Dusée die zei dat door de promotie van Rijnsburgse Boys het zaterdagvoetbal een steeds belangrijker rol gaat spe len in de Leidse regio. Verder sprak Dusée de hoop uit dat RCL, Noordwijk, Quick Boys en Rijnsburgse Boys in één klas se worden ingedeeld. Een wens die ook werd uitgesproken door vertegenwoordigers van alle vier de eersteklassers. Over die competitie-indeling wordt vandaag vergaderd in Zeist. De druk bezochte receptie werd besloten door Rijnsburgse Boys-voorzitter van Egmond die de- aanwezigen bedankte voor hun belangstelling. aSTAD/REGIO MAANDELIJKSE HERBERG VOOR KUNSTENAARS IN SCARABEE iffreli welt terai veru M Kleuren zijn van veel meer importantie tegenwoordig, maar ik moest een compromis maken". Burers voorkeur gaat uit naar balletmodellen, „vanwege het gemak waarmee ze mijn gevoelens kunnen uitdrukken". Maar eveneens boeiend is zijn conceptie van een Leids hofje, een negatief dat tot dia is omgekopieëerd en daarna werd afgedrukt. „Allemaal vrijetijdswerk", zegt Huib Burer, die voor de boterham fotografie bij de film pleegt, zoals reclamespots en documentaires. Leiderdorp Tennispark De Munnik opent deze week de toernooienreeks van het dis trict Leiden. Gisteren werden de eerste partijen in de B-ca tegorie al gespeeld. Milou Bron-Penseel, vorig jaar fina- liste, voert bij de dames de lijst aan. Favoriete nummer twee is Rosemarie Verdegaal, maar of haar vorm momen teel goed genoeg is om deze hoge plaatsing waar te ma ken is de vraag. Bij de heren staan twee in het district Leiden onbekende spelers als favoriet genoteerd. Eerste staat Ton Schmidt uit Hoofd dorp, een Hoofdklasse-speler, en tweede staat eerste-klasser Eric van der Poels van het Rotterdamse Toeg. De andere geplaatsten zijn Robbert-Jan van der Feen, die de laatste jaren steeds hoge ogen gooit op De Mun nik, en Arnold van de Capel- len. Spelers, die in staat lij ken de plaatsing in de war te kunnen sturen zijn Henny Koemans en Jaap Temminck. De laatste prijkt samen met Van de Capellen bovenaan de dubbelspellij st. De andere kansrijke koppels zijn hier Gelevert/Pauwels en Blom- mendaal/Pasma. Henny Koemans moest giste ren cd in actie komen en dat leek meteen op een regelrech te verrassing uit te draaien. Met 6—3 ging de eerste set naar Amsterdammer Cees Steginga, doch Koemans her stelde zich op tijd. Via 6—2, 6—0 bleef hij voorlopig in de race. Karei Steginga startte eveneens overtuigend en won de eerste set met 6—3 van Bart van der Feen. De twee de set moest echter wegens de invallende schemering op 3—1 voor Van der Feen afge broken worden. In C gaf de als eerste ge plaatste kersverse jeugdkam pioen Mare Nije zijn visite kaartje af. Via 6—3, 6—0 gaf hij Jos Koemans geen schijn van kans. Noud Bennink, vo rig jaar finalist in C, staat hier als tweede in het plaat singsschema. Victor Molken- boer, geplaatst in D, klopte in C na zware strijd F. Ver- mondt (64, 46, 7—5). In het herenenkel D stond de grootste kanshebber Witting geen game af aan zijn oppo nent Van Heesch. LEIDSE COURANT Bij Kooreman in Leiden staan er altijd

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5