Telstar weer aardig zichzelf 13 i NEESKENS VIJF JAAR BIJ COSMOS FC Groningen-Telstar wordt uitgespeeld u i J Kwalijk hoogtepunt in lange reeks van rellen Grand Prixzege voor Wolsink Van Vliet boekt zesde wielerzege DINSDAG 12 JUN11979 PAGINA 15 DEN HAAG De dwaze aanslag, die een supporter van FC Groningen afgelopen zondagavond op het leven van aanvoerder Fred Bischot van Telstar pleegde door een mes rakelings langs diens hoofd te gooien, is het kwalijke hoogtepunt geworden van een uitvoerige serie wanordelijk heden op en rond de voetbalvelden die zich reeds verschil lende malen eerder in ons land maar vooral ook daarbui ten hebben voorgedaan. Het supportersgedrag loopt hoe langer hoe nadrukkelijker uit de hand. Natuurlijk is het volstrekt onbegonnen werk voor de politie of andere ordebewakers om anderhalf uur lang duizenden mensen scherp in de gaten te houden, maar bij FC Groningen-Telstar is toch duidelijk gebleken dat er heel snel naar afdoende oplossingen zal moeten worden ge zocht om dit soort taferelen voortaan buiten de deur te houden. Ook in het buitenland kampt men met dezelfde angstaanja gende problemen. De Europese voetbalunie UEFA is al ge ruime tijd bezig om dit soort excessen zoveel mogelijk te vermijden. Dat het niet altijd even goed lukt, bleek afgelo pen zaterdag onder meer in West Duitsland toen er een groot aantal gewonden viel bij de viering van het kampi oensfeest van Hamburger SV. In het massale gedrang wer den circa zeventig supporters zodanig onder de voet gelo pen, dat zij hierdoor min of meer ernstige verwondingen opliepen. Doden In het verleden zijn er ook al verschillende doden op en rond de tribunes te betreuren geweest. In december 1976 werden in Sao Paulo niet minder dan twaalf supporters van Corinthians doodgeschoten na afloop van de Brazili aanse bekerfinale. In dezelfde stad overleefde een speler van Itiam Bibi een aanslag op zijn leven door aanhangers van Santo Amaro niet. Bij de schietpartij raakten vier van zijn medespelers zwaar gewond. In de Middenamerikaanse staat Guatemala vielen in februari 1977 vijf doden en twaalf gewonden na afloop van een voetbal wed trijd. Duikt men even in de geschiedenis, dan blijken vooral in de warmbloedige Latijnsamerikaanse landen de meeste ex cessen op te treden. Maar ook in Europa is het tot nu toe reeds verschillende keren helemaal mis gegaan. Eind okto ber vorig jaar werd de Joegoslavische scheidsrechter Dani- lovic het slachtoffer van een dronken, met een stiletto ge wapende man bij een amateurwedstrijd tussen de clubs Po- sa vj ana en Krecnjak. In Engeland veroordeelde een rechtbank medio augustus 1978 een jonge supporter van Walsall tot drie jaar celstraf nadat hij een politieagent een gebroken neus had bezorgd. In september 1976 werd een supporter van Mill wall uit een rijdende trein gegooid met dodelijke afloop. Enkele weken geleden nog werd een jongeman in een trein vermoord door supporters van het Schotse nationale voetbalelftal na de in terland tegen Engeland. Het slachtoffer was een meisje te hulp gesneld, dat door de voetbalaanhangers lastig werd ge vallen. Ook in Nederland houden de supporters regelmatig behoor lijk huis. Gelukkig vielen er tot nu toe nog nimmer doden bij te betreuren. Wel ontelbare gewonden. Voorts grove ver nielingen aan bijvoorbeeld treinstellen. De arrestaties zijn inmiddels al lang niet meer te tellen. Tot een vooral geruch tmakende uitspatting kwam het een aantal jaren geleden, toen een grensrechter bij een Europa Cup-ontmoeting tus sen PSV en Real Madrid door een bierblikje werd geveld. Trouwens, niet alleen bij de profs is het regelmatig raak. Ook in de amateursector vallen trieste feiten te constateren. Om één voorbeeld aan te halen: in mei 1977 werd scheids rechter Blokpoel tijdens de afdelingwedstrijd Zwart Blauw- Te Werve in Den Haag door een woedende supporter neer geslagen. Zelfs op dit niveau weten de zich supporters noe men voetbaltoeschouwers zich soms niet meer te beheersen. DICKKIERS 'ARLSBAD De Nederlandse motorcoureur Gerrlt Wolsink s in Carlsbad (VSt) winnaar geworden van de vijfde wed- ijd voor het wereldkampioenschap motorcross 500 cc. Hij von de eerste manche en eindigde als derde in de tweede nanche. In het klassement om de wereldtitel staat Wolsink de vierde plaats. ''•slagen: Eerste manche: Gerrit Wolsink (Ned) Suzuki, 2. Roger de Coster (Bel) Suzuki, 3. Gra- Loyce (GBr) Honda, tweede manche: kalf Lackey (VSt) Kawasaki. 2. Heikki Mikkola (Fin) Yamaha, 3. s\ t r\trii MADE Leo van Vliet behaalde in Made zijn zesde overwin ning in dit seizoen. Van Vliet was in Made de snelste sprinter in een kopgroep van twaalf renners, die halfkoers het peloton had verlaten, uitslag: 1. Leo van Vliet (Oud-Gastel) 100 km in 2 uur, 8 min. 19 sec.; 2. Fnts Pirard (Breda); 3. Jan Raas ('s-Heerenhoek); 4. Gerrie van Gerwen (Ol- land); 5. Theo Smit (Badhoevedorp); 10. Cees Bal (Noordwijkerhout) al len z.t Ad Prinsen uit Raamsdonksveer won de amateurronde van Made. Tij dens de eindsprint van een omvangrijke groep deed zich een valpartij voor toen een kind plotseling de weg overstak. Mario van Vlimmeren werd met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis gebracht Uitslag: 1. Ad Prinsen. (Raamsdonksveer) 80 km in 1 uur, 57 min. 29 sec.; 2. Theo Hogervorst (Pijnacker); 3. Cees van Dongen (Oud-Gastel); 4. Hans Frijters (Moerdijk); 5. Ron Borst (Zwanenburg). Ad Kraan uit Gouda won in Rotterdam een criterium voor amateurs over 100 kilometer voor Peter Godde uit Hulst New York Cosmos-Dallas Tornado 4-1, Rochester Lan- IJfL. "1P0RT Arrestatie messenwerper vandaag verwacht LEIDSE COURANT Treijtel neemt afscheid NEW YORK Johan Nees- kens heeft gistermiddag in New York een contract on dertekend dat hem voor vijf jaar bindt aan de New York Cosmos. Over de omvang van het be drag dat met de overgang van de 27-jarige middenvelder naar de Amerikaanse kampi- oensploeg gemoeid was wer den geen mededelingen ge daan tijdens de presentatie van Neeskens aan de pers. Neeskens zelf liet wel los dat hij bij de club in New York ongeveer hetzelfde gaat ver dienen als bij FC Barcelona. Het bedrag wijkt ook amper af van de hoogte van de aan biedingen die Europese clubs, die belangstelling voor Nees kens de Nederlandse interna tional hebben, hebben gedaan. „De doorslag gaf voor mij", aldus Neeskens, „dat ik bij Cosmos voor een periode van vijf jaar werd gecontracteerd. Clubs als Arsenal, Liverpool en Straatsburg wilden niet verder gaan dan een overeen komst voor twee of drie jaar". Neeskens zal in zijn „Ameri kaanse periode" in principe beschikbaar blijven voor het Nederlands elftal. De club heeft toegezegd op dit punt een soepele houding aan te nemen. „De club heeft de be schikking over een groot aan tal spelers van naam", aldus Neeskens. „Men heeft mij ge zegd dat voor wat Cosmos betreft er in principe geen problemen zullen zijn als ik voor het Nederlandse elftal wordt uitgenodigd". Pahlplatz Theo Pahlplatz, de 32-jarige middenvelder van FC Twen- GRONINGEN - De leiding van FC Gro ningen kon het veelbesproken incident met de messenwerper in de wedstrijd FC Gro ningen-Telstar gisteren nog steeds niet be vatten. In geen 25 jaar hadden de Gronin gers moeilijkheden gehad mnet het publiek, maar plotseling werd men geconfronteerd met een golf negatieve publiciteit, nadat één of andere onverlaat meende een sport man met een mes te moeten bekogelen. De gang van zaken in het Oosterpark-stadi on wordt wellicht het absolute dieptepunt in de geschiedenis van de Nederlandse voetbal sport. De mensenmassa schrikt er evenwel niet voor terug. In een mum van tijd waren fisteren alle in Groningen verkrijgbare lan- elijke en regionale dagbladen uitverkocht en ontstond er een ware jacht op de toe gangskaarten voor het morgenavond te spe len duel tegen Willem II. In de catacomben van het stadion vond on dertussen koortsachtig overleg plaats tussen de Groningse manager Renzo de Vries en KNVB-functionans Jan Huybregts, die als competitieleider zijn maatregelen moet tref fen. Vaststaat in ieder geval, dat het duel zal worden uitgespeeld vanaf de 32ste mi nuut en met een 2-0 stand, maar of dat na afloop van de nacompetitie zal gebeuren is nog maar de vraag. Fortuna SC en Willem II hebben daartegen al bij voorbaat protest aangetekend, omdat daardoor het verloop van de andere wedstrijden beinvloed zou kunnen worden. Renzo de Vries: „Van ons mag de nacompetitie vier dagen langer du ren zodat we die wedstrijd tegen Telstar tussendoor kunnen spelen. In het huidge programma is dat niet mogelijk. Er is al ge suggereerd om het duel voor volgende week vrijdag in te gelasten, maar dat zou beteke nen dat wij drie wedstrijden in vijf dagen zouden moeten spelen. Dat kan nooit", aldus de Groningse manager, die gisteren bijna gek werd van de telefoontjes. Dreigementen Dreigementen van Telstar-supporters en vragen uit het Willem II-kamp of de veilig heid bij het morgenavond te spelen duel wel gewaarborgd is. Moment van het veelbesproken duel, waarop nog niets wees op een incident. Inmiddels is besloten dat de resterende speeltijd wordt uitgespeeld. „Wat moet ik daar nu mee aan", vervolgt de Vries. „Wij doen wat in ons vermogen ligt, maar bij dergelijke calamiteiten sta je machteloos. De club en de politie zullen ex tra attent moeten zijn, maar wat voor speci ale veiligheidsmaatregelen kun je treffen. Moeten we soms iedereen gaan fouilleren?". Overigens sluit het net rond de dader zich met het verstrijken van de uren. Gistera vond was de Groninger politie nog niet tot actie overgegaan, maar men is er vrijwel ze ker van, dat de man nog vandaag zal wor den aangehouden. De politie heeft inmiddels de beschikking over door de NOS gemaakte doelopnamen, waarop de messenwerper is uit te nemen. Met behulp van speciale vergrotingsappara- tuur zal de technische recherche vandaag- de beelden nader bestuderen, om zodoende de eventuele aanwezige twijfel omtrent de iden titeit van de dader weg te nemen. RON WESTERHOF We willen voorkomen dat Bischot een soort martelaar wordt DEN HAAG Telstar is al weer aardig zichzelf. De emo ties rond de schokkende gebeurtenissen in Groningen zijn weggevloeid, centraal staat het vervolg van de na-competi- tic. Een wat opmerkelijke nuchterheid voor spelers, trainer en begeleiders, die als lijdend voorwerp een weinig verhef fend mes-incident meemaakten, in overvalwagens werden afgevoerd en 's nachts om vier uur thuis waren. Woord voerder voor de gevoelens en de instelling is Martin van Vianen. die het liefst heeft dat zijn spelers nog even met rust worden gelaten. „Bischot is weer vrij kalm, heeft ge zegd dat hij vandaag weer op de training komt en dat be tekent voor mij dat hij morgen bij en tegen Fortuna SC speelt", zegt Telstars oefenmeeSter. „We willen voorkomen dat hij een soort martelaar wordt. Het had ook een ander kunnen zijn. Ik vraag me zelfs af of er bewust naar een speler is gegooid. We moeten beslist geen emotionele toe standen gaan kweken, geen schuldgevoelens, de zaak niet overdrijven. Ook al is het allemaal natuurlijk heel erg. Al leen moet de dader gegrepen worden en goed gestraft als voorbeeld." Jk hoop dat dit nooit meer voorkomt Ik zou graag zien dat het publiek zich bepaal- dingen gaat realiseren, dat besturen naar maatrege len gaan zoeken en dat er van bewaking komt. Ik heb niets tegen spektakel rond het voetbal, vind het best dat het pu bliek meeleeft maar ja, zo'n onverlaat met een mes, dat kan natuurlijk niet Straks het een pistool, als je die kant eenmaal op gaat.." speelt dat een beetje leuke stemming kweekt Bij FC Gronigen stonden er twee enorme geluidsboxen langs het veld die iemand ge bruikte om zich met behulp van een microfoon constant met de wedstrijd te be moeien. Er werd kritiek geuit op de scheidsrechter, om een strafschop ge schreeuwd, dat soort din gen. Daardoor is een be paalde extase ontstaan. Bo vendien waren er forse bles sures door veelvuldig onbe suisd inkomen. Het spel lag bij elkaar misschien wel een kwartier stil. Als je in die sfeer zit, kunnen er mis schien wel gekke dingen ge beuren." „Ik kan me voorstellen, dat mensen die nooit op het ni- Fred Bischot is weer wat tot rust gekomen. De ver dediger van Telstar komt morgen gewoon met zijn ploeg uit tegen FSC in Sittard. veau van betaald voetbal hebben gespeeld heel vreemd tegen deze dingen aankijken. Ik heb vroeger (in het doel van ADO en Holland Sport-red.) ook wel steentjes, appels en branden de peuken, dat laatste toe vallig ook in Groningen, naar me zien gooien. Ik ben Op gezweept „Het was trouwens toch een opgezweepte toestand in Groningen. Wij zijn gewend aan een orketsje op de tri bune, dat aardige muziek daardoor enigszins bekend met veel toestanden. En ik ben blij dat ik die ervaring heb, want daardoor ben ik niet in paniek geraakt. Ten slotte ben ik verantwoorde lijk voor veel voetballers. Die heb ik dan ook in be scherming genomen door niet verder te spelen. Want wie zegt mij dat er dan niet een of meer wraak gaan ne men bij voorbeeld ten koste van tegenstanders. In de kleedkamer heerste er een emotionele toestand, Bischot was volkomen overstuur. Maar ook de jongens zijn zo langzamerhand wel iets ge wend, dus nu valt het alle maal best mee." Nader beraden „De speciale commissie van de KNVB moet nu maar be palen waar de schuldvraag ligt. Ik vond het niet ver antwoordelijk het veld weer op te gaan, maar ik geloof dat deze situatie niet in de reglementen voorkomt. Als de bond zijn standpunt een maal heeft bepaald, zullen we ons nader beraden". „Vandaag worden in elk ge val de rapporten van Tel star, Groningen en de scheidsrechter opgestuurd. Ik verwacht overigens niet dat die wedstrijd op het veld van Groningen wordt uit- of overgespeeld. Morgen voetballen we in elk geval gewoon tegen FSC, we moe ten wel. Die data voor de na-competitie staan nu een maal vast. Ik vraag me al leen af of die hele affaire mentaal een positieve uit werking op de ploeg heeft. Er is veel begrip voor ons, dat zou misschien een steun kunnen zijn." DICK HOFLAND Hoofdcommissaris kritiseert bestuur FC Utrecht UTRECHT De Utrechtse hoofdcommissaris C. S. van Doesburg eist dat het bestuur van de FC Utrecht vanaf volgend voetbalsei zoen het stadion Galgenw aard - veelvuldig toneel van supportersrellen - be ter beveiligt. Afgelopen zondag werden tijdens de wedstrijd FC Utrecht-Feye- noord twee Utrechtse agenten gewond nadat ze door supporters met grote betontegels waren beko geld. In totaal tien suppor ters werden aangehouden. De hoofdcommissaris ver wijt het bestuur van FC Utrecht dat er vaak te wei nig suppoosten aanwezig waren. Bovendien waren er geen dranghekken in het stadion. De politiechef vindt het volkomen onjuist dat er om financiële rede nen wordt beknibbeld op de veiligheidsvoorzieningen en dat „de volle last van alle ontwikkelingen wordt afgewenteld op de politie". Johan Neeskens toont het shirt waarin hij voor New York Cosmos de komende vijf jaar gaat spelen. te, heeft na dertien jaar trou we dienst een vrije transfer gekregen. Het zag er aanvankelijk naar uit dat Pahlplatz nog een jaartje zou blijven, maar hij kreeg van de technische lei ding van de club te verstaan dat er voor hem volgend sei zoen geen plaats meer is in de basisselectie van zestien spelers. Eerder kregen Van der Vall (naar Vitesse) en Van Ierssel (naar Heracles) een vrije transfer bij FC Twente. Bob Nieuwenhout, de reserve doelman van PEC Zwolle, speelt volgend seizoen voor de eerste divisieclub SC Amersfoort Nieuwenhout te- jtende gisteren een contract voor een jaar. Loek Ursem, vleugelspeler van AZ'67, heeft in Stoke on Trent het contract getekend dat hem aan de Engelse club Stoke City bindt Stoke City promoveerde een maand gele den naar de eerste divisie van de Engelse competitie. Het transferbedrag voor Ursem bedraagt! £0.000 gulden. Eddie Treijtel heeft gisteren afscheid ge nomen van zijn collega's bij Feyenoord. De doelman gaat vrijwel zeker naar AZ'67.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15