V ervoersbonden-FN V dreigen met nog meer acties bij NS Lanser mag bij Smit commissaris worden Geestelijken hoeven niet onder de wapenen Voorzitter van NVR moet weg PRIJZEN STABIEL -iidA oos op uynman u^ort geding d-striiders """gen ABVA weer „DIRECTIE KNOKT NIET VOOR PERSONEEL" In 1903 eerste spoorweg staking in Nederland QeidóeQomant Europees Parlement: nu met beide benen op de grond Hachelijke operatie in rijksfinanciën WIEGEL BLIJFT BIJ TWEE REGELINGEN VOOR VERGOEDING %NENLAND leidse courant dinsdag 12 jun11979 pagina 13 J JN HAAG De 4A-fractie in de reede Kamer vindt i t de Kamer zich over tarievenplan open er vervoer van mi lter Tuijnman (ver en waterstaat) t uitspreken, vóór in uitvoering komt. vice-voorzitter van de ♦tie, Van Thijn, is bijzon- boos omdat de minister laard zou hebben dat een ierdebat over dit enkele ;n geleden gepubliceerde niet zoveel zin heeft. De len zouden al vastliggen. 'dA-fractie, die het tarie- ilan zélf ook zeer kritisch idert, vindt dat het in elk in het parlement be ken moet worden voor It uitgevoerd. plan houdt ondermeer in de tarieven per 1 oktober jnd worden; voor deel betekent dit dat de ;ven flink stijgen. De Ka- immissie voor Verkeer Waterstaat had het plan augustus willen bespre- i, maar de bewindsman [ft nu laten weten dat het nauwelijks zinvol voor- ht omdat de richtlijnen al 1 uitgegaan HAAG De stichting politieke bewustwording stichting oud-strijders n welke nauw met el- verweven zijn), willen de rechter de algemene van ambtenaren rA) verbiedt op 19 juni ngen te organiseren of steunen. Een kort geding >e dient donderdag 14 voor de president van rechtbank. i ABVA steunt de voor 19 ii aangekondigde acties van j FNV tegen de bezuini- Sgsplannen van het kabinet, [december 1978 trokken de tingen een toen eveneens ;espannen kort geding te- de ABVA in, nadat de itenaren hadden afgezien verdere acties tegen de ïk-bezuinigingen. 5Sh, 8! 41 91 71 8| 8 >rgen wordt in het alge- re veel bewolking ver acht met enkele buien. Dit ingt samen met een regen lied dat van Ierland via de itse eilanden oostwaarts op- ingt en een onweersstoring i zich van zuidwest-Frank- k in noordelijke richting breidt. Onweersachtig is t ook boven de noordelijke tdkanlanden. in kleine depressie die giste- n over ons land naar de litse bocht is getrokken, i rplaatst zich nu verder ar de Oostzee en veroor- akt in wijde omgeving on- idvastig weer. De tempera- en boven het Europese steland bereiken op tal van latsen zomerse waarden it uitzondering van de west- iropese stranden, waar de nperatuur bij wind van zee ongeveer 15 graden blijft ken. oruitzichten voor donder- t nhoudend wisselvallig en ddagtemperaturen ongeveer graden. $jjeersvooruitzichten in cijfers ir donderdag: Jital uren zon: 0 tot 8 in. temp.: omstreeks 13 grd. c. temp.: omstreeks 19 grd. is op een droge periode minstens 12 uur: 80 pet. ans op een geheel droog et- 50 pet W«er Max Noor- motregen motregen ipenhagen regenbul K. e Ku,«ta ||L jp™" gTMAvr, (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het ultima tum van de vervoersbonden- FNV om maandag 18 juni aanstaande het treinverkeer s'morgens van 5 uur tot kwart over negen lam te leg gen vanwege afbreking van de cao-onderhandelingen is door de andere vakbonden niet overgenomen. De ver- voersbonden FNV zeggen 65 procent van de 26.000 perso neelsleden van NS tot hun le den te tellen, voldoende om het hele spoorbedrijf tot stil stand te brengen. Weliswaar geldt voor NS-personeel een stakingsverbod, maar er is een nieuwe wet in de maak, die het overheidspersoneel ruimere mogelijkheden biedt op het gebied van stakingen. De FNV verwacht niet, dat de rechter de staking - zelf spreken ze consequent van werkonderbreking - zal ver bieden als de NS een geding zouden aanspannen. De rech ter zal, aldus de bonden, niet aan de nieuwe wetgeving voorbijgaan. De moeilijkheden onstonden gisteren toen de directie van de NS weigerde in te gaan op cao-voorstellen van de ver- voersbonden-FNV, die tien miljoen gulden zouden moe ten kosten. Aanvankelijk was het de be doeling, dat de vervoersbon- den FNV donderdag, als er weer zou worden onderhan deld met NS, het ultimatum zouden stellen bij uitblijven van resultaat. NS nodigde de bonden gistermiddag echter uit voor een spoedberaad. Toen dit voor de bonden on bevredigend eindigde werd aansluitend de staking aange kondigd, tenzij de NS voor zondag door de knieën zou gaan. Donderdag zal de achterban van de vervoersbonden nog over de voorgenomen actie geraadpleegd moeten worden, maar voor de bestuurders staat nu al vast, dat zij in stemming van de leden zullen krijgen. Voorzitter Gerard Gijzen van de bedrijfsgroep spoorwegen van de vervoers bonden FNV kondigde aan, dat er nog meer werkonder brekingen in het verschiet lig gen als NS voet bij stuk blijft houden. De grootste grief van deze bonden is, dat het personeel overmatig veel onregelmatige diensten moet verrichten en niet of nauwelijks in staat is om in normale perioden va kantie op te nemen. Perso neelsuitbreiding is volgens hen de oplossing. Zij eisen dan ook: - Voor het draaien van nacht en weekenddiensten moet een kwartier per uur vrijaf wor den gegeven. Daarvoor zou den 150 tot 200 nieuwe ar beidsplaatsen moeten worden geschapen, wat NS circa 10 miljoen gulden gaat kosten. KEERPUNT IN SOCIALE GESCHIEDENIS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Twee stakingen in 1903 en een grote staking van september 1944 na Dolle Dinsdag) tot aan de bevrijding in mei 1945 zijn bewijzen, dat de vakbeweging steeds bijzonder voorzichtig is geweest met acties bij de spoorwegen. De spoorwegstaking in de laatste zeven maanden van de Tweede Wereldoorlog valt in feite buiten de plannen van de vakbeweging, omdat zij paste in de grote geallieerde aanval op de Duitse legers. De eerste en tot nu toe enige spoorwegstakin gen als onderdeel van een sociaal-politieke strijd van de vakbeweging vonden plaats van 29 tot en met 31 januari 1903 en kort erna van 6 tot en met 10 april, beide tijdens bet optreden van het kabinet onder leiding van de befaamde Abraham Kuyper. De spoorwegstaking van 29 tot en met 31 ja nuari 1903 was een uitvloeisel van een con flict in bet havenbedrijf in Amsterdam. Daarbij ging het uiteindelijk om bet al of niet erkennen door de werkgevers van de vakbeweging. Spoorwegpersoneel sloot zicb kort na bet uitbreken van deze staking bij de havenarbeiders aan. Binnen drie dagen reden de treinen echter weer, omdat de werkgevers op 31 januari de vakbonden als sociale on derhandelaars erkenden. Kort erop kwam bet kabinet-Kuyper evenwel met een aantal wetsvoorstellen om stakingen in bedrijven van algemeen belang strafbaar te stellen. Deze wetsvoorstellen kregen bin nen de kortste keren de naam van dwang- of wurgwetten. In april riepen de sociaal-demo craten, syndicalisten en anarchisten een nieu we spoorwegstaking uit met bet doel de aan vaarding van deze zogenaamde wurgwetten te verhinderen. De regering brak echter op 10 april deze acties met horde band. Zowel voor bet kabinet-Kuyper als voor de samenwer king tussen de linkse groeperingen van die tijd bad deze staking grote gevolgen. De te genstand tegen Kuyper nam toe en zijn coali tie leed twee jaar later een gevoelige neder laag. Voor de sociaal-democraten was de sta kingsnederlaag reden om te breken met de syndicalisten en anarchisten en dat leidde tenslotte in 1906 tot het oprichten van het Nederlands Verbond van Vakvereniging (NVV). De spoorwegstaking van 1903 is tevens een keerpunt geworden in de sociale geschiedenis van Nederland. Het NVV groeide en de ka tholieke en christelijke vakbewegingen besef ten dat neutraliteit in de sociale verhoudin gen niet meer mogelijk was. - Alle NS'ers moeten tussen half mei en half september gegarandeerd drie weken met vakantie kunnen gaan en de helft van hen in de vakantie maanden juni, juli en augus tus. - Aan het massale verlies aan arbeidsplaatsen moet een ein de komen. - De reorganisatie- en auto- matieringswoede moet beëin digd worden. Voorzitter Gijzen zei gisteren, dat door de vele reorganisa- tiegolven de laatste tien jaren circa tienduizend arbeids plaatsen zijn verdwenen, ter wijl er opnieuw honderden plaatsen op de tocht staan door reorganisaties bij werk plaatsen, bij het goederenver voer en bij de afdeling voor de dienstregeling. „De stem ming is explosief', aldus Gij zen. De leden van de ver voersbonden FNV hebben dan ook het eerdere onder handelingsresultaat over de cao-1979 afgewezen: men wil alle eisen ingewilligd zien. De eigen onderhandelaars werden teruggestuurd. Extra wrevel is ontstaan nu bekend is geworden, dat de regering de trendvolgers (daartoe behoort ook het NS- personeel) wil dwingen tot in levering van een half procent loonstijging per 1 juli. Op 1 januari had ook al aftopping moeten plaats vinden, alsme de een aftopping van inko mens boven 45.000 gulden. Met die aftopping gingen de vervoersbonden FNV akkoord mits de directie van NS iets zou doen aan de werkgelegen heid. De NS wordt verweten dat zij - hoewel zij een ven nootschap is met het recht op een eigen beleid - slaafs de aanwijzingen van de regering volgt en geen eigen perso neelsbeleid durft te voeren. „De directie knokt niet voor haar personeel. Haar volgza me houding zijn we beu", zo zei Gijzen. VAN LENT NEGEERT WENS KAMERMEERDERHEID (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Lent (Defensie) is niet van plan ge hoor te geven aan de wens van de Kamermeerderheid om de automati sche vrijstelling van militaire dienst voor bekleders van een geestelijk ambt op te heffen. Ook piekert hij er niet over, een einde te maken aan de vrijstelling wegens kostwinnerschap en wegens broederdienst. De bewinds man heeft dit gisteren duidelijk ge maakt in een debat met de defensie- commissie uit de Tweede Kamer. Tijdens de commissievergadering, die geheel gewijd was aan het dienstplich- tbeleid, bleek dat de fracties van PvdA, D'66, PPR en een deel van het CDA geen genoegen namen met het plan van Van Lent om de vrijstelling van de dienstplicht alleen op te heffen voor hen, die (via een studie theologie of anderszins) voor een geestelijk ambt worden opgeleid. Men drong er op aan, ook de ambtsdragers zelf in dienst te laten gaan, want anders haalt de nu voorgestelde opheffing van de vrijstelling niets uit. „Als een theologiestudent uitstel van dienst krijgt om eerst zijn studie af te ma ken, kan hij toch weer vrijstelling krijgen als hij direct na zijn studie een ambt gaat bekleden", zo zei CDA- woordvoerder De Kwaadsteniet. De staatssecretaris reageerde daar echter op met de mededeling, dat niet iedere theologiestudent ook daadwerkelijk een ambt wil gaan bekleden. Boven dien zei hij, dat uit gesprekken met kerken inmiddels is gebleken, dat er veel weerstanden zijn tegen het ophef fen van de vrijstelling voor ambtsdra gers. „Het overleg met de kerken is weliswaar nog niet afgerond, maar voor mijzelf heb ik al geconcludeerd, dat we de vrijstelling voor ambtsdra gers beter kunnen handhaven", aldus Van Lent. Ook voorstellen vanuit PvdA, CDA en WD om de vrijstelling voor kostwin ners en voor hen, die al twee broers in dienst gehad hebben (broederdienst) te herzien, wees Van Lent van de hand. Hij liet de commissie weten, pas aan dergelijke voorstellen te zullen denken, als in de toekomst blijkt, dat er te weinig dienstplichtigen beschik baar zijn. Hij wees er overigens op, dat vrijstelling wegens broederdienst een aflopende zaak is, omdat de gezin nen steeds kleiner worden. In de commissie was allerwegen irrita tie merkbaar over het feit, dat er al zolang zonder resultaat studies gaande zijn over allerlei mogelijke veranderin gen in het dienstplichtbeleid: de even tuele inschakeling van meer vrijwilli gers in het leger, een andere opbouw van de beloning voor dienstplichtigen en de mogelijke instelling van een va riabele diensttijd, hetgeen wil zeggen dat iedereen zelf moet kunnen bepalen welke functie hij in dienst wil hebben en hoe lang hij wil dienen. Het CDA diende daarom een motie in, met het verzoek aan minister Scholten en diens staatssecretaris, zo snel mogelijk een nota met concrete voorstellen (op basis van de studieresultaten) het licht te doen zien. De door vrijwel alle fracties genoemde mogelijkheid tot invoering van een Al gemeen Maatschappelijke Dienstplicht (een verplichting voor iedere jongere om zich gedurende een bepaalde tijd dienstbaar te maken aan de samenle ving, waarbij werken in het leger een keuzemogelijkheid zou moeten zijn) riep bij minister Scholten weinig en thousiasme op. Hij zei, eventuele initi atieven in die richting te willen over laten aan zijn collega Albeda van So ciale Zaken. HERDENKING De Zuidmolukse gemeenschap heeft gisteren op de begraafplaats in Assen een monument onthuld ter negedachtenis van de slachoffers van de treinkaping in 1977. President Manusama en dominee Metiari spraken daarbij herdenkingswoor den, waarna de aanwezigen het monument onder bloemen bedolven. VOLGENS FOCUS-NEDERLAND: Utrecht (ANP) Fokus-Nederland, een organisatie die zich bezighoudt met het bevorderen van zelfstandig wonen voor gehandicapten, wil dat voorzitter Bijleveld van de Nederland se Vereniging voor Revalidatie opstapt. Volgens Fokus pro beert de NVR-voorzitter de doorbraak naar zelfstandig wonen en leven van ernstig gehandicapten te voorkomen. Volgens Fokus-Nederland is niet lang geleden met het bestuur van de NVR afgesproken dat Fokus loyaal binnen de NVR zal samenwerken en dat NVR het streven van Fokus zal steunen. Bijleveld heeft in de „subcommissie van de interdepartementa le werkgroep relavalidatiebeleid inzake bestudering van de problematiek van de beschermende woonvormen voor lichame lijk gehandicapten" het beleid van de ministeries van Volks huisvesting en Sociale Zaken voor zelfstandig wonen voor ge handicapten echter veroordeeld aldus Fokus. VAN trots op de uitslag van de eerste rechtstreekse Europese verkiezingen hoeft zelfs bij de overwinnaars van zondag geen sprake te zijn. Want ook al ligt een opkomst van ruim 60 pet niet ver beneden de verwach tingen, het wegblijven van grote groepen kiezers moet toch te denken geven. Een groots opgezette campagne heeft in de meeste EG-landen niet het beoogde effect gehad. BEGRIJPELIJK is die lage opkomst wel. Het ontbre ken van voldoende geprofileerde programma's, de nog steeds ontoereikende bevoegdheden van het Parlement, jen de verwachting dat nationaliteitsbeginselen zwaarder zouden blijven wegen dan partijpolitieke discipline heb ben hun sporen bij deze verkiezingen nagelaten. Een en ander plaatst kiezers en gekozenen met beide benen op de grond. Over versnelde Europese eenwor ding moeten niet al te optimistische verwachtingen wor den gekoesterd. Maar toch zal het nodig zijn de idealen hoog te houden. Want zonder supra-nationale verwach tingen zou het Europese eenheidsstreven tot mislukken gedoemd zijn. AnTI-EUROPESE partijen en stemmen mogen dan voor een lichte kater gezorgd hebben, over enkele we ken gaat het Europese Parlement van start met een mandaat van in hoofdzaak Europa-welgezinde kiezers. Dan zullen overwinnaars en overwonnenen van het eer ste uur onderling tot de vorming van partijen moeten komen, en tot de uitvoering van een programma dat bij de kiezers van 1984 zal aanslaan. De onderwerpen lig gen voor het opscheppen: werkgelegenheid, energievoor ziening, zorg voor het leefmilieu, etc. Zonder een dege lijke aanpak van deze hete politieke hangijzers zou het parlement in Straatsburg, Luxemburg en Brussel het elite-clubje blijven, waarvoor het zolang is aangezien. Het kabinet—van Agt, dat in de komende weken op een uitermate slap koord moet balanceren om uit de nijpende financiële problemen te komen, denkt daarbij ook aan bezuinigingen in de woningbouw en bij het on derwijs. Een kabinet moet het wel zeer moeilijk heb ben, om het ook in kwetsbare sectoren als woningbouw en onderwijs te zoeken. Zelfs al gaat het van het stand punt uit, dat ieder departement zijn bijdrage aan de zo noodzakelijke financiële beperkingen moet leveren. De vraag is of het kabinet het zichzelf kan aandoen de woningbouw een wellicht voor lange tijd onover brugbare achterstand te bezorgen. Discussies in en bui ten het parlement hebben immers aangetoond, dat nog teveel groeperingen slachtoffer zijn van de achterstand in vooral de sociale woningbouw. Het kabinet draagt daarmee ongewild steeds méér argumenten aan voor de oppositie om het te veroordelen op zijn sociaal beleid. DiT geldt evenzeer voor het onderwijs. De werkloos heid onder het onderwijzend personeel wordt onrustba rend hoog. Daarnaast vertoont het onderwijs voor tal van groeperingen nog allerlei hiaten, die alleen maar ongedaan gemaakt kunnen worden bij het beschikbaar komen van méér geld. Natuurlijk kan er ook bij het onderwijs nog bezuinigd worden. Maar dan wel via een uiterst omzichtige operatie, die in ieder geval de kwets bare groepen spaart (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG In de periode midden april-midden mei is het prijsniveau in Nederland niet gestegen. De maand tevoren waren de prijzen met 0,6 procent omhooggegaan. Sinds vorig jaar oktober is de gehele prijsstijging beperkt gebleven tot 1,8 procent. Dit is gisteravond door het Centraal Bureau voor de Statistiek meegedeeld. In de meest recente periode werden o.m. vakan ties duurder, maar goedkoper werden in het bijzonder groen ten en eieren. RECHTBANK ROTTERDAM: ROTTERDAM De benoeming van oud- CNV-voorzitter J. Lanser tot commissaris bij Smit Internationale in Rotterdam is niet in strijd met de wet Dit vonnis heeft de Rot terdamse rechtbank gistermiddag geveld in de procedure, aangespannen door de onderne mingsraden van twee dochterbedrijven van Smit Internationale. De twee OR's willen Lanser niet als commis saris. Op de rechtbankzitting op 12 maart be toogden ze, dat de oud-CNV-leider al teveel commissariaten en adviseurschappen bekleedt. De gekozen leden vinden ook dat bij de be noemingsprocedure de wet op de onderne mingsraden was overtreden. De rechtbank in Rotterdam vindt dat niet In een vonnis van 35 pagina's zegt de rechtbank dat de eisen van de twee ondernemingsraden geen hout snijden. De leden van de twee OR's overwegen een hoger beroep tegen het vonnis, maar hun raadsman, mr. W. Bekenkamp uit Rotterdam, wilde daar gistermiddag nog geen uitspraak over doen. Het was de eerste keer dat een rechtbank een vonnis geveld heeft over de interpretatie van de wet op de ondernemingsraden. Structuurschema oefenterreinen dit jaar gereed DEN HAAG - Nog voor het einde van dit jaar hoopt staatssecretaris Van Eekelen (Defensie) het structuursche ma militaire terreinen aan de Tweede Kamer aan te bie den. De bewindsman heeft dit meegedeeld op vragen uit de Tweede Kamer. Het structuurschema, dat ge richt zal zijn op de mogelijk heden tot verwerving van oe fenterreinen van ca. 1.000 hectare, is op dit moment in concept gereed en maakt deel uit van interdepartementaal overleg. DEN HAAG Minister Wiegel van binnenlandse za ken voelt er niets voor de twee bestaande (en verschil lende) vergoedingsregelingen voor reis- en verblijfkos ten van ambtenaren, samen te voegen tot één unifor me regeling. In antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Moor en Knol (beiden PvdA) zegt de minister dat de indeling in twee groepen berust op de omstandigheid dat er in de horecabedrij ven verschillende prijsniveau's bestaan en dat men in het alge meen zijn uitgaven daarin aanpast aan zijn salaris. De minis ter noemt het redelijk dat het Rijk voor wat de vergoedingen betreft zich aanpast aan dit maatschappelijk beeld.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13