Benzineschaarste lokt geweld uit in New York Regels bepleit voor bescherming privacy "j in maatschappelijke Amerikaanse luchtvaartdienst vermoedt constructiefout bij DC-10 Polshorloge kan menselijk 5 Egyptische pelgrim pleegt zelfmoord in Israëlische cel Beetie verwennerij: Sjah ontmoet Kissinger in Mexico Pogingen olielek te (lichten nog niet geslaagd Oppositie verwijderd^ Surinaams^ parlement stemmingen registreren BINNENLAND/SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 12 JUN11979 PAG(y|f Weer aquarellen van Hitier ver kocht voor 27.000 MÜNCHEN (AP) Twee wa terverfschilderijen van Adolf Hitler, een weiland uit 1904 en een kalkoven uit 1907 heb ben bij een veiling in Mün- chen tijdens het weekeinde tezamen 27.000 gulden opge bracht, zo heeft het veiling huis Graf Klenau gisteren bekend gemaakt. De schilderijen dateren uit Hitiers tijd m Oostenrijk. De artistieke waarde werd „tame lijk bescheiden" genoemd, maar de onbekende koper be taalde niettemin twee maal de prijs waarop de schilderijen waren ingezet. Standtr" voor onbekc plank- schaaf NEW YORK (AFP) De benzine schaarste in de Verenigde Staten heeft een verontrustende golf van ge weld teweeggebracht in New York, waar, voor de tweede maal in tien dagen, een automobilist het afgelopen weekend is gedood na een woorden wisseling bij een benzinestation. De incidenten komen steeds meer voor aan het eind van de week. Aan gezien 80 pet van de benzinestations zaterdag en zondag gesloten is, moe ten automobilisten, die vóór het weekend hun tank vol willen gooien, lange tijd in de rij voor de pompen staan. In deze sfeer van nervositeit Kwam zaterdagavond een 29-jarige man, Fritz Boutain, door messteken om het leven bij een bezinestation in Brooklyn. Op 31 mei werd een 22-jari- ge inwoner van New York door een automobilist van dichtbij doodgescho ten voor de ogen van zijn zwangere vrouw. De lichtgeraaktheid van automobilis ten op zoek naar benzine is aansteke- lijk. Een pomphouder, die een ontvre- den klant met een revolver van zwaar kaliber had bedreigd, werd zondag gearrsteerd in New York. Een aantal benzinestations in de grootste stad van Amerika heeft illegale maat regelen genomen, die er niet bepaald toe bijdragen de gespannen sfeer te ontladen. Zij weigeren benzine te ver kopen aan automobilisten, die niet tot hun geregelde klanten behoren. Deze discriminatie, die door het ge meentebestuur is veroordeeld, heeft al verscheidene incidenten uitgelokt. De golf van geweld in de benzinesta tions begint de autoriteiten in New York te verontrusten. Zij hebben tot nog toe geen enkele maatregel geno men om de verkoop van brandstof te regelen, zoals in Californië al een maand het geval is. De gemeentebes tuurders schijnen te hopen dat de si tuatie van de brandstof voorziening zich langzamerhand zal normaliseren, zonder dat de autoriteiten maatrege len hoeven nemen. De beeld Malvine vervaard i ere van dt onbekenQ plankschs Het is ge op de Molj' Blanc Kaf™ Geneve TEL AVIV (DPA) Een 50-jarige pelgrim, die te voet uit Egypte naar Israël was gekomen en op het strand bij Tel Aviv door de politie opgepakt was, heeft in zijn cel zelf moord gepleegd. De Israëlische politie heeft verklaard, dat men de man, toen men hem, Gabr Abdel Gabr Gifai, zondag naar de Egyptische grens terug wilde brengen, dood had aangetroffen. Hij had zich opgehangen. Naar eigen zeggen had de Egyptenaar na de sluiting van het vredesverdrag tussen Israël en Egypte in de overtuiging ver keerd, dat hij zonder problemen dwars door de Joodse staat kon trekken en op deze manier als pelgrim naar Mekka kon reizen. Hij had er, al lopende, ongeveer 300 kilometer opzitten toen hij in de afgelopen week door de Israëlische politie aan gehouden werd. Spoor gevonden van RAF-leden KARLSRUHE (DPA) In de woning in Frankfort waar in het afgelopen weekeinde de „top-terrorist" Rolf Heissler door de politie is aangehouden, zijn voorwerpen gevonden, die er op wijzen dat twee voortvluchtige RAF-leden Siegfried Sterne- beck en Adelheid Schulz daar tijdelijk geweest zijn. Dit heeft een woordvoerder van de Westduitse procureur-gene raal in Karlsruhe meegedeeld. G.SOSOMKO SCHAAKVIERKAMP Premier Van Agt vertoonde zich weer eens in een sportieve omgeving. Hij ver richtte de opening van de schaakvierkamp in Waddinxveen. Laat z'n vaderdag zó beginnen: Kook eitjes. Radio zachtjes aan. Verse bloemen op de ontbijttafel. Koffie, thee, sinaasappelsap. Brood warm maken. Daama vader wakker maken en 'm de huis-badjas voorhouden. Wat 'n verwennerij zeg! Links: Met sjaalkraag in super f velours B Rechts: Judo model schitterende velours C&oi U töcA ttortdeiiyeti! CUERNAVACA (AP) De verbannen sjah van Iran, die zondag van de Bahama's in Mexico was aangekomen, is thans verblijvende in een landhuis in Cuernavaca waar hij een ontmoeting heeft ge had met de voormalige minis ter van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Henry Kissinger, zo heeft de politie bekend gemaakt. Het huis is eigendom van me vrouw Roland Graffenried de Riveroll, een rijke weduwe van een Mexicaanse architect Het is gelegen in de zuidelijke buitenwijken van Cuernavaca, 51 kilometer ten zuiden van Mexico-City. MEXICO AFP/UPI/DPA) - Technici uit Mexico en ande re landen trachten een lek in een oliebron bij een boorto ren in de Golf van Mexico te dichten. De oliebron, waaruit 30.000 vaten olie (1 vat is 159 liter) per dag stromen, staat in brand. De boortoren is het eigendom van het Mexicaanse staatsbe drijf, petroleos Mexicanos (Pemex). Een olielaag heeft zich verspreid over het zee oppervlak van 1650 vierkante kilometer. Ook de „olie-brand weerman" uit Texax, Red Adair, is ingeschakeld bij het bestrijden van de brand. Vol gens de directeur van Pemex, Orge Diaz Serrano, kost het Adair tenminste 10 dagen om het lek te dichten. VS-steun voor de fensie behoeften van Egypte WASHINGTON (UPI—Reuter) De Verenigde Staten zijn van plan Egypte steun te verlenen om in de defensie behoeften van dat land te voorzien. Dit heeft president Carter maandag meegedeeld aan de Egyptische vice-presi dent Hosni Mubarak. De verklaring van Amerika moet worden gezien in het licht van het besluit van Sa- oedi-Arabië zijn Arabische buur niet lang hulp te zullen verlenen. Voor dit jaar wordt er door de VS 1,5 miljard dollar uitgetrokken. WASHINGTON, STRAATSBURG De Ameri kaanse federale luchtvaartdienst FAA vermoedt dat de motorbevestiging van de DC-10 verkeerd is ontworpen FAA-directeur Langhorne zei in een commissie van het congres dat de FAA zich bij het onderzoek van het ongeluk met een DC- 10, vorige maand in Chicago, concentreert op de motorophanging. Bond zei niet te weten wanneer het vliegverbod zal worden opgeheven. „We moe ten er zeker van zijn dat de machines veilig zijn", zei hij. Vertegenwoordigers van dertien Europese luchtvaartmaat schappijen die DC-10 vliegtuigen gebruiken, hebben gisteren in Straatsburg hun ongewijzigd vertrouwen in deze machine uit gesproken. Ze willen graag dat de Amerikaanse Luchtvaart dienst FAA het vliegverbod zo snel mogelijk opheft, vooral voor het type DC-10-30, dat door de Europese maatschappijen het meest wordt gebruikt Het op 25 mei in Chicago veronge lukte toestel was van het type DC-10-30, dat door de Europese maatschappijen het meest wordt gebruikt De KLM heeft zowel gisteren als vandaag een vlucht per DC-10 moeten laten vervallen. Reizigers werd een alternatieve vluchtroute aangeboden. De KLM heeft gis teren van de Boeing-fabrieken een servicebulletin ont vangen voor extra controle op de motorbevestiging aan de vleugels voor de Boeing 747 vliegtuigen. In Amerika zijn momenteel alle zogenaamde vergrote straalvliegtui gen aan een extra controle onderworpen. Voor wat de KLM betreft meent men dat de controle in het normale onderhoudsschema kan worden uitgevoerd. fen PARAMARIBO (SNAftje De politiemannen i gisteren in Paramarit 19 oppositieleden in h< naamse parlement de^ derzaal uitgezet. Dit beurd op last van part, svoorzitter Wi jntuin. Tijdens de vergadering de oppositie de zaal I en verklaarde dat dejlo komst onwettig was. Cra werd op de aanwezighe het nieuwe parlen^j Koorndijk van de rejp* nationale partij korrj (NPK). Hij was tegen L van de 19 oppositieledjlv gelaten tot het pail waardoor de coalitie kon rekenen op een mf heid (20 zetels). Deze van zaken noemde de r tie onwettig. De gemo(Va liepen zo hoog op dat tieleden stoelen grepOEJ daarmee begonnen te gofats rerJ Breznjev ziföi iets in WeeijS topberaad ling MOSKOU (AP) Pivoo Leonid Breznjev heeffhn ren tijdens een diner nal Kremlin ter ere van d#el se premier Morarji D< klaard dat de Sovjet-l het mogelijke" zal doerak zorgen dat de Weense ferentie die vrijdag a; de basis legt voor verl van de Russisch-Ameri betrekkingen. De 72-jarige Breznjev hij graag zou willen ontmoeting met de kaanse president Jim ter „een belangrijke f< vormen in de betrel tussen beide landen. len 0 tai GENEVE (UPI) In het centrum voor veilig verkeer in de Roemeense hoofd stad is een bioritmisch horloge ontwik keld, dat de menselijke stemmingen kan registreren, zodat men de auto kan laten staan op dagen dat men een verhoogd risico loopt om fouten te maken. Dit heeft de internationale arbeidsorganisatie ILO in Genève medegedeeld. Diverse luch- tmaatschappijen maken reeds gebruik van de theorie van het bioritme bij het vaststellen van de vliegtijden van piloten en in] houdt men er rekening mee bij het van de werkroosters van treinbesti Volgens deze theorie staan mensen orren vloed van drie fasen; de fysieke, de eiiraD' le en de intellectuele. Zij zijn minder tend en prikkelbaarder als een van dil— van een positieve in een negatieve ty komt. Volgens sommige deskundigen punctuur deze toestanden gunstig ku invloeden. DEN HAAG Instellingen voor maatschap pelijke dienstverlening moeten de bescher ming van de privacy persoonlijke levens sfeer) van hun cliënten vastleggen in een re glement. Voor het totstandkomen van die re- gelementen moet een apart en onafhankelijk orgaan worden ingesteld. Dat zou zich ook bezig moeten houden met het toezicht op en beroep inzake de registratie van persoonsge gevens. Deze aanbeveling komt van de werkgroep pri vacy van de Nationale Raad voor Maatschap pelijk Welzijn. „Het is voor de eerste maal dat particuliere instellingen aanbevelingen doen voor zelfcontrole", zei prof. mr. M. Rood-de Boer bij de presentatie van het rapport Ze wees er ook op dat het rapport van de com missie een heel ander uitgangspunt heeft dan de nu bestaande wettelijke regelingen. Bij het in praktijk brengen van de plichten rond de privacy dient, aldi port, de nadruk op de rol en de delijkheid van de instelling te vallen. Zo dient zij de cliënt te laten wet< gevens worden geregeisteerd en gels er worden gehanteerd. De clii recht hebben die gegevens in te het recht - waar het een plicht is stelling - die gevens indien nodig ren. Ook zou de cliënt op zijn hoogte moeten worden gesteld hem informatie aan derden Hetr rapport hamert op hanteren van de dat bij instellingen voor dienstverlening veel personen gegevens hebben.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10