Forse subsidie overheid voor BKD-nieuwe-stijï GRwEIMTE FRgilT BL EMEIM B#LLEN glastuinbouw veel te negatief visie g-AND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT RUST OP GROENTEMARKT WEERGEKEERD TOPAANVOER VEROORZAAKTE BLOEMEN-EN PLANTENZEE! Het struktuuronderzoek in het bloem bollenvak heeft geleid tot een viertal actiepunten die nu aan het vak zijn voorgelegd. Ze hebben betrekking op het: interventiebeleid, de verbete ring van de ofganisatiestruktuur, het kwaliteitsbeleid en het mar- ketingproject in de USA. Hopelijk komt het vak in goed overleg gezamen lijk tot een positieve besluitvorming over deze zaken. Men zal dan echter wel bereid moeten zijn het algemeen belang te laten preva leren boven het al of niét vermeende eigen belang. Voor het overige is het gezegde „Zoveel hoofden, zoveel zin nen" zeker van toepassing voor het bloembollenvak, maar er zijn tekenen die er op wijzen dat het gezonde bol- lenverstand zal gaan zegevieren. Gunstig ontvangen O O Zo is fase 1 van het nieuwe kwaliteits regiem die betrekking heeft op een keuring van plantgoed en leverbaar door het vak gunstig ontvangen. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat ook fase 2, die meer zal gaan over de controle tijdens preparatiebehandelin gen, de levering en het transport, ook een gunstig onthaal zal vinden. Ter realisering van het nieuwe kwali teitsbeleid zijn nieuwe organisatorische en wettelijke instrumenten nodig. Om dat kwaliteitsbeleid te ondersteunen zal de overheid een belangrijk deel van de kosten van de Bloembollenkeu- ringsdienst-nieuwe-stijl voor haar reke ning nemen. Op korte termijn kan hiervoor een definitieve beslissing wor den verwacht. Deze punten werden vorige week naar voren gebracht door ir. P. Stadhouders toen hij de Tuinbouwdagen in Wagenin- gen opende. Hij „viel in" voor de direc teur Akkerbouw en Tuinbouw van het Ministerie van Landbouw, ir. W. van Soest die daags voor dit evenement door een ziekte werd uitgeschakeld. Uniek De plaats die Nederland inneemt al veruit de belangrijkste bloembollenpro ducent ter wereld is nog altijd uniek. Voor zo ver er nog bloembollen in het buitenland worden geteeld, zorgen Ne derlandse handelaren er nog voor dat deze bollen een koper vinden. Alleen in Engeland is de teelt van narcissen vrij groot. Gesteund door de lage waarde van het Engelse pond wil men proberen een export op te bouwen. Insiders zijn van mening dat de Hollandse kwekers deze concurrentie zullen één kunnen. Bolbloem Naast de bloembol gaat de bolbloem een steeds belangrijker rol spelen. Op tal van bloembollenbedrijven heeft de broei van bolgewassen een vaste plaats gekregen. De produktie- en de export waarden vertoonden een duidelijke stij gende lijn. Door de goede bollenprijzen is de rentabiliteit de laatste jaren gun stig geweest. Het gevolg was een op gewerkt investeringsklimaat. Er is veel geld geïnvesteerd in machines en ge bouwen. De mogelijkheden van de ren tesubsidieregelingen zijn door het bloembollenvak goed benut, evenals die van de WIR. Onzekere stemming Voor het komende seizoen is de stem ming wat onzeker. De resultaten in de broeierij zijn nl. maar zó-zó geweest. Er was veel uitval, men stond voor hoge stookkosten, de kwaliteit was matig en de prijzen vaak zonder meer slecht. Slechte resultaten in de broeierij zetten meestal hun stempel op de prijsvor ming van de bloembollen. Bovendien is het areaal iets toegenomen en is er dus kans op een grotere produktie. Daar staat tegenover dat de winter links en rechts wel de nodige schade heeft ver oorzaakt. Branchestruktuur Ten aanzien van de branchestruktuur zijn onlangs belangrijke besluiten geval len. De Kon. Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur besloot tot een wezenlijke herstrukturering. De Koninklijke zal de gehele vaktechnische belangenbeharti ging voor zijn rekening gaan nemen, een en ander in nauwe samenwerking met de drie Centrale Landbouw Orga nisaties, die hun vaktechnische aktivitei- ten onderbrachten bij de gereconstru eerde Kon. Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur. Wat betreft de kwaliteit van de bloem bollen moest spr. een minder opwek kend geluid laten horen. Met name die van de tulpen en dan vooral Apel doorn de irissen en de lelies kan veel verbeterd worden. De consument wil „waar voor zijn geld". Hij heeft er recht opdat de door hem gekochte bloemen een redelijk lang vaasleven zullen hebben en dat de sierwaarde in de vaas tenvolle tot zijn recht komt. Dat is het afgelopen seizoen niet altijd het geval geweest. Als oorzaken moeten worden genoemd: een verkeerd gekozen teeltmethode, ondeugelijke bewaring en •transport en last but not least: te onrijp oogsten. De Verenigde Bloemveilingen Nederland, beraden zich op maatrege len in de privaatrechtelijke sfeer, die in hoofdzaak zijn gericht tegen het te on rijp aanvoeren van het produkt. Elisa-toets Wat betreft de kwaliteitszaken speelt het Laboratorium voor Bloembollenon- derzoek te Lisse duidelijk op de moge lijkheden in. De toepassingsmogelijkhe den van de zgn. Elisa-toets blijken niet alleen groot, maar betekenen ook een grote besparing van kosten. Het al of niet aanwezig zijn van virusziekten kan nu met een eenvoudige methode snel worden aangetoond. In landen als Spanje, Portugal en Grie kenland neemt de belangstelling voor bloembollen toe. Deze bollen zullen worden gebruikt als uitgangsmateriaal voor de bolbloemenproduktie. En die bolbloemen zullen voor een deel weer naar West-Europa worden geëxporteerd. In genoemde landen is echter weinig kennis en vakmanschap op dit gebied aanwezig. MAANDAG 11 JUN11979 PAGINA 9 i C'4*-- Wageningen De Neder landse glastuinbouw weet van wanten. Een bedrijfstak die in economisch opzicht springlevend is en die een dynamische ontwikkeling laat zien. Een sector die zichzelf constant innoveert en werk verschaft aan zeker 60.000 man. Het geïnvesteer de vermogen in deze be drijfstak en aanverwante sektoren bedraagt naar schatting tussen de acht en tien miljard gulden. De produktiewaarde kan worden gesteld op drie mil jard met een exportaandeel van 75 tot 80%. Maar de glastuinbouw heeft als pro- duktiemedium voor de bui tenwacht de schijn kennelijk tegen. Naar het inzicht van buitenstaanders die niet ge hinderd worden, door enige kennis van zaken, moet de kunstmatig aandoende broei kas het veld ruimen voor de „natuurlijke" broeikas in het Zuiden van Europa. En naar de mening van diezelfde bui tenstaanders moet dat pro ces zich maar zo snel moge lijk voltrekken ook. Niet nieuw Deze filosofieën zijn niet nieuw. Reeds bij de tot standkoming van het Ver drag van Rome werd al door gezaghebbende politici verondersteld dat de glas tuinbouw wel eens geofferd zou moeten worden op het altaar van de EEG. Is dat gebeurd? Het tegendeel bleek in de loop der jaren waar te zijn. Een deel van de vollegrondsprodukten in Zuid-Europa kon het niet bolwerken en verdween. De glastuinbouw in ons land daarentegen breidde zich in de breedte en de diepte uit. Discriminerend zien dat de EEG binnen af zienbare jaren wordt uitge breid door de toetreding van Griekenland, Spanje en Por tugal doet dezelfde visie weer opgeld. Met name in Brussel benadert men dit produktiemedium overwe gend negatief. In het prijzenpakket voor 1979-1980 stelt de Commissie voor om de richtlijn 159/72 (de moderniseringsrichtlijn) niet meer toe te passen voor investeringen in de tuinbouw onder glas. Maar dit zou niet gelden voor de cultures onder plastic. Dit voorstel is een duidelijke discriminatie van de tuin bouw onder glas. Ten op zichte van andere bescher mende teelten in Zuid-Euro pa. Het ziet er overigens naar uit dat dit voorstel het niet zal halen. Maar het is wel een teken aan de wand. Zo zijn er nog wel meer voor beelden van deze negatieve benadering te noemen. Anno 1979 moet de Nederlandse glastuinbouw geofferd wor den op het altaar van de kunstmatig met plastic be schermde tuinbouw in de Zuidelijke landen van de EEG. Deze niet mis te verstane woorden kon men horen op de vorige week in Wagenin- gen gehouden Tuinbouwda gen. Ze werden uitgesproken door ir. P. Stadhouders, on- derzoek-coördinator van het Ministerie van Landbouw, maar die woorden waren niet zijn geestelijk eigendom. Door bijzondere omstandig heden fungeerde de heer Stadhouders tijdens de ope ning van de Tuinbouwdagen als „voorlezer". De kritische kanttekeningen waren nl. gecomponeerd door ir. W. van Soest, de di recteur Akkerbouw en Tuin bouw, maar die werd een dag voor deze belangrijke bijeenkomsten geveld door een griep. Hij kon niet naar het Mekka van de Land bouwwetenschappen reizen, maar kreeg de tekst van zijn speech wel tijdig ter plekke. Gebrek aan kennis Natuurlijk kan men de ogen niet sluiten voor de toene mende concurrentie uit de landen die straks toetreden. Maar het is geen kwestie van het één of het ander, maar en het een en het an der. Een eenzijdige zwart- wit-benadering getuigt van een ontstellend gebrek aan kennis en inzicht in de gehe le materie, zowel wat betreft de produktietecnniek als de marketingsaspecten. De Ne derlandse glastuinbouw zal zich, gesteund door alle be schikbare beleidsinstrumen ten, straks ook aan de dan ontstane situatie weten aan te passen, al zullen die aan passingen in de groentensec- tor wellicht wat moeilijker verlopen dan die in de sier teelt. Veel zal worden ge vergd van alle bij de glas tuinbouw betrokken onder nemingen, organisaties en instellingen. Maar wanneer de glastuinbouw zich even flexibel en slagvaardig blijft opstellen als men altijd heeft gedaan, dan is er geen reden voor een te pessimisti sche benadering. Wel zal een maximale inzet worden ge vraagd. Maar laat men ook in Brussel niet vergeten dat het de Nederlandse glastuin bouw is die op elk moment dat de wisselvallige natuur lijke" tuinbouw elders in Eu ropa tekort schiet, klaar staat om de tekorten in het voedsel- en het sierteeltpak ket aan te vullen. Niet al leen in West-Europa, maar zelfs daarbuiten. Energieschaarsle Sprekend over de energie problemen zei de heer Stad houders dat de mondiale si tuatie duidelijk is verslech terd. Het geheel vertoont een weinig opwekkend beeld wat de leveringszekerheid en de prijsvorming aangaat. Van de oliereserves bevindt zich plm. 50% in de OPEC- landen en plm. een kwart in de communistische wereld. Internationaal en nationaal worden pogingen in het werk gesteld om het energie beleid aan te passen aan de ongunstige situatie. Het energiebeleid in de tuinbouw zal trouwens in toenemende mate door anderen kritisch worden gevolgd. De Neder landse tuinbouw is van ouds energie-intensief en als zoda nig dus sterk afhankelijk van de leveringszekerheid en de prijs van brandstoffen. Daar het omschakelingspro ces van olie op aardgas wij- wel is voltooid, is de leve ringszekerheid voorlopig vei lig gesteld. Dat mag zonder overdrijving een bevoorrech te positie worden genoemd. Dat neemt niet weg dat de tuinders wel geconfronteerd worden - en nog zullen wor den - met stijgende rekenin gen van de leveranciers van aardgas. De prijs van gas is nl gekoppeld aan die van stookolie. Kostte het aardgas in 1973 nog 5,6 ct per kubie ke meter, dit jaar zat men al aan 15,9 ct per kubieke meter. En daarbij is het vas trechttarief niet inbegrepen. Gezien de energieschaarste moet ernstig rekening wor den gehouden met verdere prijsstijgingen. Ook al om politieke redenen zal het on derzoek naar de mogelijkhe den om energie te besparen een zeer hoge prioriteit moe ten krijgen. Een besparing- scijfer van 25 tot 30% moet het doel zijn. De CCWS en uiteraard ook de overige bloemenveilingen, moesten afgelopen week een topprestatie leveren, door nu in vier dagen evenveel te verwerken als onder normale omstandigheden in vijf dagen, meegeteld dan de tweede Pink sterdag. Maar afgelopen week leverde eveneens een topaanvoer van bloemen die één grote bloemen- en plantenzee te zien gaven. Typische omzetcijfers ook over de totale maand mei, met een gro ter bloemenaanvoer van ruim 13 procent en bij de potplanten zelfs met ruim 43 procent. Het totale omzet bedrag lag bij na 6 procent hoger waarover straks meer. De veilinghal- en terreinen werden dus overstroomd met bloemen en plan ten, alles samengeperst in de vier vei- lingdagen. Want vorige week zaterdag was voorlopig de laatste zaterdag veiling zoals was afgesproken. Erzal nu op korte termijn naar een oplossing gezocht moe ten worden om het hierdoor ontstane aanvoerprobleem op te lossen. Qm de gang van zaken in enkele cijfers te zeg gen, de totale aanvoer beliep afgelopen week 38.786.371 bos of stuks tegen 36.149.213 in dezelfde week van het vorig jaar en een omzetbedrag van 9.779.755,73 en vorig jaar 7.369.144,76. Hiervan maakten de snijbloemen met een bedrag van 6.677.652,76 deel uit maar ook de potplanten droegen er aan veel toe bij namelijk 941.669,02 tegen vorig jaar 524.670,50. Er werd voor ruim 50.000 gulden méér aan importbloe- men verhandeld. Er waren dagen met zeer grote aanvoeren zoals in dinsdag en donderdag. Mogelijk dat de pinksterda gen een stempel drukten op deze grotere aanvoer. Ondanks dat waren de prijzen afgelopen week in het algemeen beslist niet slecht te noemen en was er goede vraag. Wel verliep het prijsbeeld nogal wisselvallig, nadat vrijdag voor Pinkste ren een dieptepunt was bereikt. Tegen veler verwachtingen in liep het zaterdag toch weer wat beter en kwam de prijs vorming op hoger peil. Van de zijde van de handel bestond goede belangstelling en animo tot kopen. Maar het vergde wel een topcapaciteit van de veiling! De aanvoer van Freesia lag een dik miljoen Kassen gebouwd om een hoogspanningsmast op het bedrijf van de heer M. Beeloo, aan de Anna- kade in Den Hoorn Na een paar weken van onrust in de marktsituatie, veroorzaakt door de feest dagen is er nu weer een periode van re gelmaat gekomen. In de achter ons lig gende week was er op veel bedrijven een arbeidspiek ontstaan door de feest dagen en het mooie weer. De marktsitua tie geeft het volgende beeld. Uit een areaalsteekproef van het CBS blijkt dat de oppervlakte tomaten per 1 mei 80 ha. kleiner was als vorig jaar. Begin april was deze echter nog even groot. Hier valt uit af te leiden dat er in april minder is aangeplant. De totale op pervlakte beslaat 2039 ha. Tien jaar gele den werd er nog een oppervlakte van 2750 ha. beteeld. Door het stijgen van de opbrengst per m2 met bijna de helft is de produktie echter toegenomen. Voor dit jaar wordt er een kleinere tomaten- produktie verwacht, omdat de totale oogst dit seizoen tot op heden ongeveer 12% kleiner uitvalt in vergelijking met vorig jaar. De aanvoer van tomaten nam vorige week flink toe, dit was er de aan leiding toe dat de prijs verder daalde. De A-I-tomaten brachten 1,68 per kilo op. De export naar West-Duitsland ver loopt vlot. Er worden meer tomaten af gezet als vorig seizoen. De concurrentie van de Marokkaanse tomaten zal kleiner worden door de compenserende heffing van 18,82 per 100 kilo die op 1 juni is ingesteld door de Commissie van Euro pese Gemeenschappen. Er wordt echter een toenemende concurrentie van Itali aanse zijde verwacht. Bij de vleestoma ten was er sprake van een lichte ople ving, voor de BBB klom de prijs naar 2,45 per kilo. Verheugend is de verder groeiende belangstelling van Zweden, maar vooral van Denemarken voor de Vleestomaat. Er worden duidelijk grotere hoeveelheden geëxporteerd dan vorig sei zoen. De totale tomatenaanvoer blijft groeien en de prijsdruk blijft aanwezig. Komkommers lager in prijs Eind april was de aanplant van kom kommers even groot als vorig jaar. Dit komt er op neeri dat er op 1 mei 712 ha met komkommers waren. Als er ook hier een vergelijking gemaakt wordt met de aanplant van 10 jaar geleden dan is er niets veranderd. De produktie bij de komkommers is per ni2 met een kwart gestegen. Ook bij de komkommers blijft de produktie dit seizoen achter bij die van vorig jaar, dit komt neer op onge veer 10%. De prijzen kwamen vorige week op een lager niveau, de sortering 61/76 daalde het sterkst in prijs, nl. met 15 cent per stuk. De prijs kwam daar- Kooplieden in veilinglokaal Het zogenaamde „klein verpakken" in pondjes van tomaten voor Duitsland. hoger dan vorig jaar maar desondanks was de gemiddelde prijs hoger. Er waren wat minder troschrysanten maar de ge middelde prijs was niet slecht te noe men. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vo rig jaar waren onder meer: Amerikaanse anjers 30 (17), trosanjers 27 (22), anthuri- ums 92 (82), jaarrondtroschrysanten 35 (37), idem geplozen 51 (49), freesia 13 (9), Gerbera 27 (20), gladiolen 32 (18), irissen 11 (11), lelietak 27 (28), idem kelk 20 (21), grote rozen 20 (13), idem klein 16 (10), sonia 16 (12), Belinda 15 (9).- De impor tanjers liepen van 23 tot 44 en importsta- tice van 34 tot 60. Als geheel dus in het algemeen prijzen die wat gunstiger lagen danin dezelfde week van het vorig jaar. In de maand mei is ,voor een totaal be drag van 66.473.230,74 aan snijbloemen omgezet tegen 58.803.333,37 in dezelfde maand van het vong jaar, een vermeer dering dus met 7.669.897,37 of ruim 13 procent meer. Voor wat betreft de pot planten een omzetbedrag van 9.826.305.02 tegen 6 835 756.24 in het vorig jaar dus 2.990.548,78 of ruim 43 procent meer. Het totale omzetbedrag aan de CCWS in mei beliep 248.308.764,66 tegen 234.535.104.15 in dezelfde maand van het vorig jaar, een vermeerdering met 13.773.660,51 of bij na 6 procent Voor deze week kan aan de CCWS een nog aanhoudend grote aanvoer van bloemen en planten worden verwacht met een kans tot handhaving van de prijzen, indien de weersomstan- dighedemhet niet te benauwd maker?! door op 63 cent per stuk. De totale ex port nam af. Op de West-Duitse markt wordt er in toenemende mate concurren tie ondervonden van Bulgarije en Roe menië. Op de Franse markt worden er ook steeds minder komkommers afgezet door een toenemende eigen produktie in dat land. Door deze situatie en een groeiend binnenlands aanbod worden er lagere prijzen verwacht. Sla goedkoop Het glassla seizoen is zo goed als afgelo pen. De aanvoer van vollegrond sla is door het zomerse weer sterk toegeno men, maar is nog niet op het peil van vorig jaar. Toen is de toestand op de sla-markt erg onbevredigend. Er is wei nig veranderd in vergelijking met de vo rige verslagweek. De prijs is nog steeds zeer laag, nl. 12 cent per krop. Met een groeiend aanbod in het vooruitzicht, ziet de prijsontwikkeling er voorlopig niet di- rekt rooskleurig uit. Overige gewassen O O Veel groei zit er in het andijvie-aanbod niet meer, de prijs trok vonge week iets aan. Er werd 62 cent per kilo betaald Door het groter worden van het totale groentepakket kan de prijs echter wel dalen. Voor prei steeg de prijs flink, nl. naar 3,65 per kilo. Dit komt door een goede vraag en een kleiner wordend aanbod. De prijs lijkt vast te blijven. De aanvoer van spitskool neemt sterk toe dit dFaagt ertoe bij dat de prijs in een snel tempo daalt Thans ligt de prijs op 60 cent per kilo, verdere prijsdaling is niet uitgesloten. De aanvoer van spinazie neemt af, de prijs reageerde hier onmid dellijk op, want er werd 1,14 per kilo betaald terwijl de week ervoor de prijs 40 cent bedroeg. Chinese kool wordt er inmiddels in toenemende mate van de volle grond aangevoerd. Het verwachte prijsverval is werkelijkheid geworden, de prijs ligt op 35 cent per kilo. Een verde re prijsdaling wordt nog niet verwacht De bloemkool werd vorige week wat goédkoper. Voor de „zessen" werd er 2,60 per stuk betaald. Er mag op een snel groter wordend aanbod gerekend worden, waarbij de prijs aanzienlijk kan dalen. De radijsmarkt bood een wat fleu riger aanblik. De prijs voor een bosje radijs liep op naar 57 cent. Veel verandering lijkt nog ruet mogelijk. De aubergineprijs moest in de afgelopen week wat inleveren. De sor tering 225/300 bracht 2,35 per kilo op De aanvoer blijft toenemen, de prijs zal verder dalen. Bleekselderij bracht gemid deld 85 cent per stuk op. Er mag op een groeiend aanbod gerekend worden dat tegen lagere prijzen verkocht zal worden. Snijbonen worden langzaam maar zeker „goedkoper". Er wordt op het ogenblik 4,60 per kilo betaald. Sperziebonen zijn stevig aan de prijs nl. 7,45 per kilo. De aanvoer van aardbeien zal de komende weken sterk groeien. Toch blijft de tota le aanvoer tot op heden achter bij die van het vorige seizoen. Naast de Hol landse aanvoer is er import uit België 2,- per 200 gr), Italië 1,20 per 200 gr), Frankrijk 3,60 per 200 gr) en Spanje 3,36 per 200 gr). Voor de Hol landse aardbeiden ligt de prijs rond ƒ1,- per 200 gr. Liefhebbers van kersen kun nen ook weer aan hun trekken komen want er worden kersen ingevoerd uit Frankrijk tegen een prijs van 4,50 per kilo. De rail-wagen voorkomt veel geloop bij plukken van bloemen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9