Avant-garde binnen de singels weinig aandacht buiten Leiden LIJN NEGEN VEELBELOVEND Blije Bijenmarkt liet geen steekje vallen Pianodocent Frans Kraaneveld met pensioen MAANDAG 11 JUN11979 PAGINA 3 G. Comelisse commissaris Bij koninklijk besluit is de hoofdinspecteur van politie G.A.N. X'omelisse met ingang van 1 juni benoemd tot commissaris van politie in de gemeente Leiden. De heer Comelisse werd in 1945 benoemd tot inspecteur van po litie, vervolgens werd hij in 1958 bevorderd tot hoofdin specteur. In november wordt de nieuwbakken commissa ris zestig jaar. Informatieavond voor Garenmarkt De afdeling Bestratingen van gemeentewerken gaat in juli van start met het herstraten van de Garenmarkt. Ge lijktijdig met het aanbrengen van een nieuw wegdek komt er eventueel ook een eenvoudige herinrichting van de straat tot stand. Voordat het plan definitief wordt, wil de gemeente de mening van de bewoners weten. Daarom is er morgen om twaalf uur een informatiebijeenkomst voor de bewoners in het clubhuis „De Vrolijcke Arke" aan de Pieterskerkchoorsteeg. Studiedag De intersubfacultaire vakgroep onderwijskunde van de faculteit der sociale wetenschappen van de Leidse uni versiteit houdt donderdag 14 juni een studiedag over „Beleid en opleidingen onderwijsgevenden". De studie dag wordt om kwart voor tien geopend met een inlei ding door J. van Kemenade, buitengewoon hoogleraar aan de Groningse Universiteit en lid van de Tweede Ka mer voor de PvdA. Het eerste gedeelte van de studiedag wordt gehouden in zaal 2 van het universiteitsgebouw aan het Stationsplein 10. 's Middags vanaf twee uur is er in zaal II van het Academiegebouw aan het Rapen burg 73 een forumdiscussie over hetzelfde onderwerp. Als forumleden treden op de heer O. McDaniel, verte genwoordiger van de landelijke organisatie studenten pedagogische adacemie, de heer N. Deen, lid van de in novatiecommissie opleidingen, drs. J. Duijnhouwer, voor zitter van de vereniging van docenten aan opleidingsin stituten voor onderwijsberoepen en lid van de h.b.o.- raad en de heer B. Voskuyl, voorzitter van de spreiding scommissie opleidingen en eveneens lid van de h.b.o.- raad. Zomerconcert Het Nederlands Madrigaalkoor geeft donderdag 14 juni een zomerconcert in de Stadsgehoorzaal aan de Brees- traat. Aan het concert dat om half negen begint, verle nen Henny Ravestein (viool), Han Kapaan (hobo), Leo van Doeselaar (orgel). Esther Hillinga (sopraan) en Vera Verzijden (alt) hun solistische medewerking. Tussen acht uur en kwart over acht spelen enkele instrumentale solis ten. Het programma omvat werk van onder anderen Hendrik Andriessen, Harmen Strategier, D. Milhaud en A. Vivaldi. De toegangsprijs is driegulden. Ruilbeurs De Nederlandse vereniging „De Verzamelaar", afdeling Den Haag en omstreken, houdt op donderdagavond 14 juni een ruilbeurs in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52 in Leiden. Belangstellende verzamelaars van postzegels, munten en curiosa kunnen zich van half acht tot tien uur vervoegen in het pand aan die Nieuwe Rijn. Voor leden van „De Verzamelaar" is de toegang vanzelfspre kend gratis, andere geïnteresseerden dienen 1,50 te overleggen }astor sHoogevorst nier de !5-jarig jriesterschap HeiÉ itei&EIDEN Pastor E. C. Hoo gevorst heeft afgelopen week- s leinde zijn 25-jarig priester schap gevierd. De heer Hoo- gevorst is sinds 1973 kapelaan van de Petrusparochie aan de lenschansweg. Zondag ■rd ter viering een Heilige gecelebreerd. Het ge lengd koor onder leiding van Kramer zong hierbij de issa Eucharistica van L. Pe- De viering werd zater- igavond voorafgegaan in de itrusparochie door een ge- 'astor Hoogevorst werd op 12 1954 in de St. Bavo te [aarlem tot priester gewijd, [iema was hij twee jaar ka- 'om elaan in Reeuwijk. In 1956 erd hij door het bisdom van otterdam in de gelegenheid 'jj ïsteld een studie Nederlands i volgen. Deze studie heeft Bflij binnen vijf jaar met zijn octoraal-examen afgerond, 'an 1961 tot 1973 was hij le- Nederlands aan het ldein aninarie te Noordwijkerhout Tanaf laatstgenoemd jaar is tor Hoogevorst als kape lan werkzaam in de Petrus- 'c' arochie. 3de$ Vergadering patiënten- raad Meren wijk 7.0 LEIDEN Aan het begin M van het jaar is er in de Me- *nwijk een patiëntenraad tot stand gekomen, die tot doel 1 heeft de belangen van de pa- liënten of cliënten van het 'ezondheidscentrum in de ;0u Merenwijk te behartigen. BfDeze raad heeft zich tevens ten doel gesteld zowel alge- -4mene als specifieke informa tie tè verstrekken, dit al naar gelang de behoefte van de belanghebbenden. in het kader van zijn infor matieve doelstelling houdt de Patiëntenraad dinsdag 12 juni een bijeenkomst, waarop met geïnteresseerden zal worden gedicussiëerd over het ge bruik van medicijnen tijdens de vakantie. Een arts en een apotheker zullen de discussie leiden. Verder wordt op de avond het verslag van het stichtingsbestuur behandeld, worden de bestuurleden van de patiëntenraad gekozen worden de werkgroepen i Presenteerd. De bijeenkomst begint om acht uur. Alle Me- ren wij kers die iets met het gezondheidscentrum te maken hebben zijn van harte wel- LEIDSE COURANT nT •55 C 'amlïe REIDEN Het succes dat iet muzikale festival „Avant- rarde binnen de singels" van londerdag tot en met zater dag zeker heeft verdiend, is *°*voor wat Leiden betreft jam- ner genoeg bimjpn de per ken gebleven. De opkomst in tegenstelling tot verleden jaar was matig. Wat voor Neder landse begrippen stellig een uniek evenement mag heten is door gebrek van aandacht aan het grote landelijke pu- ,rday|bliek bijna uitsluitend een lo cale gebeurtenis geworden. Dat is te betreuren, omdat de opzet en de zorg waarmee de organisatie het festival op ack* poten heeft gezet juist tot „buiten" de singels had moe- tón doorklinken. In het geval van de opgekomen artiesten ^.was dat wel zo, maar wat de liefhebbers van avant-garde- muziek aangaat mag er toch wel van enige conjuncturele slapte worden gesproken. Dit, terwijl er op het gebied van de hedendaagse gecompo neerde en geïmproviseerde muziek vandaag zoveel te be leven is. Drie dagen achtereen in hoog tempo, in grote variëteit en ^kwaliteit een proeve van ui terst bekwame musici met niet alledaagse composities. Het Leids Vrijetijdscentrum was er de locatie bij uitstek voor. Het begon allemaal veelbelovend donderdagavond half negen met het koor Morgenrood, dat niet alleen in figuurlijke zin de wekker liet rinkelen voor drie avon den non-stop akoestische ont spanning. Het optreden van het koor was een succes, de jllng i Avant-gardistische musici op het podium van het Vrije Tijds Centrum aandacht van de luisteraars brengen. De Leidse formatie was gewekt en men bleek be- „De Onderste Steen" besloot reid om de nacht tot aan een de donderdagnacht met £en uur of twee klaar wakker in hoeveelheid composities, die het activiteitencentrum aan qua niveau en vakmanschap de Breestraat 66 door te de kwalificatie van strijdlap- pen niet langer meer ver- gebouw hebben opgetreden dient en in het rijtje van was het Niko Langenhuijzen progressieve groepen inge- Septet met Willem Kühne, de deeld dient te worden. „Jimmy Hendrix" van de pi- Van de 15 groepen die de af- ano en trombonist Hans gelopen dagen in het L.V.C.- Sparla de formatie die het goede publiek dat er was vrijdagnacht met een enthou siast gevoel naar huis liet vertreldcen. Verbluffende so listische staaltjes die tot vier uur 's morgens een verkwik kende allure bezaten bij het zaterdagmorgenlicht dat over de Breestraat drentelde. Van de zaterdagavond zij op gemerkt dat het Duitse gas ten binnen de singels waren, die het klapstuk van het hele festival vormden. Het jazz- duo Frankfurt, Goebbels en Harth, een soort mini-Volhar ding met geïmproviseerde strijdkultuurwerekn, onder meer geënt op composities van Hans Eisler. De beide „Eisler Brothers" stalen de show. Heiner Goebbels op pi ano, accordeon en tenorsax (de muzikale leider van het straattheater Schauspiel Frankfurt) en Alfred Harth, saxofoon en klarinet zorgden met hun ironische jazz-aan- kleding voor een staande ovatie en een werkelijk zeer warmbloedige respons van de aanwezige Leidenaars. Frits Bruins, een van de or ganisatoren van het festival, gevraagd naar de oorzaak van de tegengevallen op komst: „Ik weet het niet Misschien dat de variëteit van groepen te groot is ge weest Het publiek dat is ge komen, was echt voortreffe- lijk. Alleen hebben we de kosten er daar niet mee uit Volgend jaar moeten we vooral de publiciteit nog meer aanzwengelen. Avant- garde 3 gaat in ieder geval door". PETER VIERING LEIDEN De Overijsselse groep Lijn Negen „probeerde" zaterdagavond in het LAK de productie „Collega's" en die try-out belooft zeker iets voor het volgend seizoen, wanneer de kinderziekten (met name gebrek aan werkelijke tekst vastheid) uit de voorstelling zijn. „Collega's" gaat over een kantoor-afdeling van een ken nelijk groot concern. Alles wat zich buiten de afdeling afspeelt is geheimzinnig, be angstigend en onheilspellend. De afdeling wordt bespeeld per telefoon. Alles wat zich op de afdeling afspeelt, wordt buiten de afdeling geweten. De bevolking van de afdeling wordt door Lijn Negen ge schetst als een verzameling bijzondere typen, eigenlijk als een groep gestoorde neuroten. In de programma-begeleiding' schrijft Lijn Negen de tegen stelling te willen tonen tussen door kantoorleiding verlangd gedrag en gedrag dat voor komt uit eigen, intieme ver langens. Maar vanaf het be gin van „Collega's" had ik het gevoel naar de achterlig gende psychische realiteit te zitten kijken van het kantoor personeel, die vol verwarring en absurditeit is. De realiteit van een echt kantoor roept Lijn Negen nauwelijks op. Op zich is dat niet bezwaarlijk, alleen verzwakt dat door de Lijn Negen gestelde thematiek er ontstaat geen tegenstel ling, geen contrast en wor den kansen tot echte drama tiek gemist. Het idee van „brave gezagstrouwe employ ees" met een „kleurrijke we reld" in zich raakt op de ach tergrond, terwijl een absurd- humoristische wereld vol rare types, vreemd gedrag en merkwaardig taalgebruik zich opdringt. Dat komt ook door de manier waarop Lijn Negen toneel speelt: gestileerd tussen mime en teksttoneel in; bijna nergens wordt tekst een dia loog realistisch; voortdurend blijven de spelers steken in de bewegingen van hun type. Maar daardoor ontstaat er een absurdistisch en af en toe surrealistisch theater, dat nog net genoeg contact met de werkelijkheid houdt, om boeiend te blijven. Want ge boeid werd ik wel door Colle- gaS' PAUL VAN DER PLANK De suikerzoete kraampjes op de bijenmarkt genoten veel belangstelling. LEIDEN De Leidse pianodocent Frans Kraneveld heeft za terdagochtend in het hoofdgebouw van de Streekmuziekschool Leiden e.o. wegens het bereiken van de pensioengerechtige de leeftijd afscheid genomen van collega's en leerlingen. De heer Kraaneveld is precies 20 jaar als leraar verbonden geweest aan de muziekschool. De belangstelling waar de pianoleraar zich zaterdag op mocht verheugen was erg groot. Voor de passanten van de muziek school aan het Rapenburg 22 waren 's morgens mooie klanken te horen die vanuit verschillende instrumenten werden voort gebracht door de collega's van de pianist. Al even bekwaam in de uitdrukkingsmogelijkheden op muzikaal gebied waren de leraren ten aanzien van de speeches die zij voor de heer Kraa neveld en zijn vrouw hadden voorbereid. Ook de leerlingen lieten zich hierin niet onbetuigd. Van hen mocht de heer Kraa neveld een speech en een cassettedeck ontvangen. Ook wet houder P. H. Schoute bezocht de muziekschool zaterdagoch tend, al was dat wel wat aan de late kant, omdat hij in de veronderstelling verkeerde dat Frans Kraaneveld pas deze week afscheid van de school zou nemen. Het programma werd vanwege dit misverstand wat bijgesteld. De heer Kraaneveld, die het een en ander grappig opvatte, studeerde aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag bij grootheden als Karei Textor en Hugo van Dalen. In 1939 behaalde hij hier het hoogste einddiploma (C-l). Tijdens de oorlog begon de heer Kraaneveld, geboren en getogen Leidenaar, met het geven van prive'-pianolessen. De* scheidende pianoleraar Kraaneveld (r.) mocht tijdens zijn afscheidsreceptie de nodige attenties in ontvangst nemen. Er was wederom van alles te beleven. Juist voor de kinderen was de markt een leerzaam kijk- en luisterspel. Overal informatiestands, met glas afge dekte bijenkorven en kraampjes waar de zoete broodjes met honing grif van de hand gingen. Verder liet men op verschillende plaatsen van de flink uitgevallen markt zien hoe men korven vlecht, weeft, spint en wolverft en hoe bij voor beeld van bijenwas kaarsen zijn te maken. Voor wat muzikale afwisseling zorgden het Jeugd Ka merorkest en de „Folk-group-Leiden" terwijl to neelspelers en acrobaten van de straattoneelgroep Gaius het enthousiasme van de kinderen verdien den. Leerlingen van verschillende Leidse scholen waren op de markt present met werkstukken en projecten met als onderwerp de „bij". In een spe ciaal gebouwde bijenstal waar geen bij bij kon gaf de vereniging een demonstratie van de behan deling van een volk. De Leidse bijenvereniging liet hierbij geen steekje vallen. LEIDEN De „Blije Bijenmarkt" die zaterdag in de buurt van de Leidse Sterrewacht is gehouden heeft veel publiek getrokken. Het was voor de derde achtereenvolgende keer dat de Vereniging tot bevordering van de bijenteelt het publiek ken nis liet maken met de wereld van het bijenvolk. Dit allemaal in een lenteachtige decoratie, een lek ker zonnetje, een terrasje voor de Sterrewacht en het aanhoudende gezoem van de kleine honingpro- ducenten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3