1 Als arts heb ik gezworen mijn patiënten naar beste weten te helpen 99 £eidóc(3outcmt „Nederland is helemaal niet gastvrij" IJmuiden in protest tegen inschepen radio-actief afval Onderwijs massaal in actie tegen verlies van werk Groot woningtekort kleine huishoudens Europa niet aangeslagen Vakbeweging in actie BINNENLAND leidse courant vrijdag 8 jun11979 pagina 13 EROORDEELD WEGENS VERSTREKKEN KANKERMEDICUN (Van een onzer verslaggevers) DE KRIM Parallelweg: 63 in De Krim. Een niet overdreven grote woning met een houten uitbouw. Een flinke parkeerplaats voor de deur vol auto's met wat wachten de chauffeurs. Lang niet alle pa tiënten van huisarts Albert Ron- haar (55) kunnen zelf nog rijden. Ze komen van ver. Binnen in de wachtkamer zitten de twee laatste patiënten van die ochtend. Een kwartiertje later zegt huisarts Ronhaar vanaf de bank in de huis kamer met in zijn ene hand een si gaar en in de andere een glas melk, dat de man, die ik net zag zitten, het wel niet meer zal halen. De vrouw heeft een grotere kans. De vriendelijke huisarts zit daarmee meteen middenin de materie. Vorige maand is hij door de Almelose rechtbank veroordeeld tot een boete van honderd gulden wegens het in het bezit hebben van niet geregistreerde medicijneh tegen kanker. De partij in beslag genomen geneesmiddelen, waarde vijftien mille, is hij kwijt. Een dag na de inbeslag name was de nieuwe bestelling al geplaatst. Want Albert Ronhaar gaat door tot het bit tere einde. Hij heeft een antwoord op de principiële vraag of hij als huisarts patiën ten medicijnen mag onthouden, die zijn le ven kunnen redden, of zeker verlengen. Me dicijnen die in andere landen wel gebruikt mogen worden, maar in Nederland nog niet staan ingeschreven. De Almelose officier van Justitie zei er machteloos te zitten om de wet te handhaven. Ronhaar ging in ho ger beroep en wil nu van de Hoge Raad uit spraak. .„Men meet met twee maten. Ik word veel vaker gecontroleerd, sinds ik de Moerman therapie propageer. Vernietiging van leven is tegen de wet Toch seponeren de officie ren veel abortusgevallen. Nu het om behoud van leven gaat, moet de wet zonodig ge handhaafd worden. Ik mag bepaalde genees middelen waarbij veel kankerpatiënten baat hebben, niet gebruiken omdat ze nog niet geregistreerd staan. Een antwoord op de vraag waarom ik nu in hoger beroep ga, is niet moeilijk. Als Nederlands staatsburger moet ik me aan de wet houden, maar als arts moet ik handelen naar de eed. Ik heb gezworen mijn patiënten naar beste kunnen en weten te behandelen. Dat houdt volgens mij in, dat ik alle middelen, die ik kan krij gen, moet kunnen gebruiken. Van heinde en verre komen de patiënten naar me toe, om dat ik arts ben en ze van mij hulp verwach ten. Zo kom ik in grote gewetensnood. Na tuurlijk, ik heb vergunning gevraagd voor de medicijnen, maar die is afgewezen. De hoofdinspecteur voor de volksgezondheid heeft professor Cleton van het Van Leeu wenhoek Ziekenhuis in Amsterdam om een mening gevraagd over de bewuste medicij nen, en die heeft gezegd ze niet te kennen. In Duitsland en Oostenrijk gebruikt men ze regelmatig. Het probleem is dat wij in Ne derland helemaal op Amerika zijn georiën teerd. In Nederland streeft men naar zo weinig mogelijk geneesmiddelen. Dat is een verarming van de mogelijkheden voor de arts". Ronhaar vertelt rustig, maar toch fel over zijn problemen en die van zijn vele patiën ten. De inspecteur moet niet op de stoel van de arts gaan zitten en bepalen wat deze wel en niet mag voorschrijven. De arts moet dat beoordelen. Als ik na een onderzoek tot de conclusie kom wat ik moet toedienen en het middel helpt, is het gewoon te gek, dat er gens in den Haag een ambtenaar zegt, dat het niet mag. De adhesiebetuigingen zijn vanuit het hele land richting De Krim ge gaan. De huisarts voelt zich even sterk. Dokter Ronhaar is in 1975 met alternatieve behandelingswijze van kankerpatiënten be gonnen. Een 9-jarig jongetje uit zijn kennis senkring, met een hersentumor, was door Moerman genezen. „Ik heb toen tegen mijn vrouw gezegd, als dat kwakzalverij is, wil ik best kwakzalver zijn. Wat de specialist van dit geval zei? Gewoon onverklaarbaar. Maar een ding is voor mij duidelijk, ons lichaam kan zelf een tumor weer opruimen. Is het niet frustrerend, dat slechts degenen die door andere artsen afgeschreven zijn de weg naar De Krim weten te vinden? Nee, ergens moeten ze toch terecht kunnen? Ne gentig procent van dé patiënten knapt door de behandeling een stuk op en een gedeelte haalt het". „Wat je als gezond mens het beste kunt doen en laten? Wel, om te beginnen dage lijks een lepel levertraan innemen. Bewezen is dat levertraan een sterk beschermende werking heeft. En natuurlijk geen witbrood, geen bloempap, zoals vla en pudding. Eigen lijk helemaal geen witmeelprodukten, geen cake, weinig suiker en zout, zorgen voor va riatie in granen. Ja, meer granen en minder vlees. Eet 's morgens maar een bordje ha vermout of gortepap, geen Brinta en Nu- trix". Waarom niet? „Die zijn industrieel bewerkt. Je zou ook tweemaal per week in plaats van aardappelen zilvervliesrijst kunnen ne men. Je zult zien, je blijft er fitter bij". Roken? „Och, over de longen roken is na tuurlijk slecht voor iedereen. En een borrel tje op zijn tijd kan ook geen kwaad, maar er zijn veel mensen die dagelijks teveel drinken". „Och, kanker is er altijd al geweest Uit de Griekse oudheid zijn beschrijvingen van de ziekte bewaard gebleven. Maar is de laatste decennia enorm opgekomen. Gewoon door het verschralen van onze voeding. Vitale stoffen krijgen we te weinig, de vitamines zijn verdrongen door de smaak- en kleur stoffen. Kunstmest en fabrieksmatige berei ding brengen veel vergif in ons lichaam. En dan die conserveringsmiddelen. Neem nu roggebrood. Dat spul is om te eten en niet om te bewaren. Door die conserveringsmid delen wordt de bacterie-werking geremd, maar het heeft tot gevolg, dat de noodzake lijke bacterie-werking in onze darmen ook in de knoop raakt". Ronhaar's patiënten moeten de behandeling en medicijnen zelf betalen. De ziekenfond sen betalen niets omdat hij hun eigen huis arts niet is. „Maar ze realiseren zich niet dat ik veel ziekenhuiskosten overbodig maak", zegt hij. Sinds 1976 houdt Ronhaar zich met 12 collega's eenmaal per maand bezig met de Moermantherapie. Ervaringen worden dan uitgewisseld. Hoewel het over grote deel van de Nederlandse huisartsen volgens Ronhaar achter zijn werkwijze staat, zijn er nog altijd collega's, die hetgeen ze niet begrijpen met kwakzalverij aandui den. „Maar er is meer tussen hemel en aar de wat ze niet kunnen verklaren". Ronhaar gaat gewoon door met zijn injec ties en verstrekkingen. Volgens de wet mag hij als apotheekhoudende huisarts de grond stoffen van de medicijnen wel betrekken. „Wat ik van het beroep verwacht?". „Een duidelijke uitspraak over die met el kaar in strijd komende plichten als burger en medicus. Misschien is het wel een aanzet tot een wetswijziging". En hij verhaalt wat hij altijd tegen zijn patiënten zegt: „Ik ben geen wonderdokter en heb geen wonderme- dicijnen, het lichaam moet het zelf doen, ik kan daar alleen maar wat bij helpen...". rts bekijkt oger beroep ibortusvonnis MSTERDAM Prof. dr. rts, hoofd van de afdeling [rloskunde en gynaecologie i het VU-ziekenhuis in isterdam, zegt in een ver- laring teleurgesteld te zijn er de uitspraak in het kort ding dat hij tegen het zie nhuisbestuur had aange- annen. e: i zijn uitspraak bepaalde de •esident van de Amsterdam rechtbank dat de hoogle- ar niet het recht heeft te rbieden dat er op zijn afde- 'in het ziekenhuis abortus- worden gepleegd. Prof. 91 rts zei méér geschokt te zijn rer de argumentatie dan rer de uitspraak zelf. Als ziekenhuisbestuur aan in klinisch hoogleraar op jn afdeling een dwingend edisch beleid kan opleggen, )F n is de positie van de kli- :nw° sch hoogleraar binnen het ^ademisch ziekenhuis als zo- nig in het geding". Prof. iegt dat de consequen- s uit het vonnis van zo ver- "ekkende betekenis zijn, dat enzich momenteel van des- indige zijde laat voorlichten het instellen van hoger be liep zinvol is. 100 Twintigduizend alse honderdjes een koffer MSTERDAM Dc Amster- imse recherche heeft twee innen aangehouden, die een nt( offer met ruim 20.000 valse riefjes van honderd bij zich idden. De twee zijn H.B. S.A. (36), beidën uit Amsterdam. alste biljetten zijn van tl type waarvan het eerste :emplaar eind maart bij een n' ank werd ontdekt. Hoeveel "van in omloop zijn ge- racht, is niet bekend. Vol-. :ns de recherche zijn de bil- ttten van slechte kwaliteit. V-actie in m iverktij d f )nnodig ^schadelijk ij Hingen vindt dat de FNV 18 laar demonstratie tegen de bezuinigingsmaatregelen van ekhet kabinet-Van Agt beter op 6 juni, een zaterdag, kan louden dan op dinsdag 19 'juni, zoals is aangekondigd. —Op die manier wordt de eco- ie* lomische schade tot een mi- nimum beperkt, aldus de I werkgeversorganisatie. de FNV meent wat ze 'egt, namelijk dat de acties ijn gericht tegen de politiek niet tegen de bedrijven, 0 jdan kunnen die acties ook be er op zaterdag worden ge bonden. De oproep tot werk- 'nderbreking op het geplande tijdstip richt onnodig schade jaan in het bedrijfsleven als plevolg van een conflict tussen 'akbeweging en regering, "leent het VNO. Brandend protest tegen F-16 LEEUWARDEN Een brandend au towrak heeft gister middag een half uur lang een van de toegangswegen tot de Leeuwarder vliegbasis geblok keerd. Dit was het werk van de antimili taristische groep On- kruit, die demon streerde omdat de F-16 zijn entree maakte op de Leeu warder luchtmach tbasis. „Weiger te doden" en „Defen sie is een leugen" stond er op de bor den en spandoeken die zij met zich meevoerden. De politie verwijder de de jongelui op hardhandige wijze en deelde daarbij rake klappen uit. De brandweer bluste het vuur, waarna de politie de weg vrij kon maken voor de genodigden. Een lid van de actie groep Onkruit, die gis teren voor de vliegbasis Leeuwarden vreedzaam protesteerde tegen de komst van de F-16 wordt bij de haren weg gesleept door een MP nadat deze de reeds natgespoten jongeman hacf afgeranseld met een gummiknuppel. Een andere, zwaar aangesla gen demonstrant, wordt op de foto door een politieagent onder- steund.Twee demon stranten raakten tijdens de charge van MP en politie bewusteloos. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Hoewel hij wil dat de operatie gewoon in LJmuiden plaats heeft, is minister Ginjaar (Volksge zondheid en Milieuhygiëne) aan het zoeken naar een an dere haven, waar de jaarlijk se lading radio-actief afval, bestemd om in de Atlanti sche Oceaan te worden ge dumpt, kan worden inge scheept. De bewindsman denkt daarbij ook aan Rot terdam, maar is er niet zeker van of daar een haventerrein te vinden is dat aan alle ei sen (bijvoorbeeld: voldoende geïsoleerd) voldoet. Ginjaar vertelde dit gisteren op een persconferentie, speci aal belegd, omdat er weer, e- venals vorig jaar, moeilijkhe den zijn gerezen rond het transport. De betrokken werk nemers van Hoogovens (kraandrijvers), die het afval moeten overslaan van de kade in het schip, weigeren elke medewerking. De directie van het bedrijf, die bang is voor arbeidsonrust, heeft Gin jaar gevraagd aandacht aan dit probleem te schenken. Ook anderen zijn niet gerust op de gang van zaken. Milieu groepen protesteren, evenals de gemeenteraad van Velsen, die woensdagavond een motie aannam, waarin gesteld wordt, dat er te weinig voor lichting is gegeven. De indus triebonden FNV steunen dit standpunt. Belangrijk pro bleem is echter dat het afval al over een week moet wor den ingeladen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Onder auspi ciën van de Nederlandse Fe deratie van Onderwijsvakor ganisaties (NFO) heeft vana vond in de Utrechtse Vee markthallen een grootscheep se manifestatie plaats tegen de steeds sneller groeiende werkloosheid in het onder wijs. De organisatoren ver wachten dat er minstens 5000 kleuterleidsters en onderwij zers zullen deelnemen aan deze manifestatie, waarmee de onderwijsvakorganisaties kracht willen bijzetten aan hun eisen aan de regering: bestrijding van de massale werkloosheid in deze sector en verbetering van de kwali teit van het onderwijs. In een voorstel voor een on- derwijs-arbeidsplaatsenplan eist de NFO van de regering een doeltreffend werkgelegen heidsbeleid voor het onder wijs. Nederland telt op dit moment ongeveer 200.000 on derwijsgevenden, waarvan er de komende 15 jaar 50.000 hun baan dreigen te verliezen als gevolg van het sterk ge daalde geboortecijfer. Nu zijn voornamelijk de kleuterleid sters en onderwijzers het slachtoffer van de leerlingen- terugloop, maar over een aan tal jaren zullen de leraren in het voortgezet onderwijs even eens hiervan de dupe worden. De NFO kwam vorig jaar ook al met een plan, waarin werd gepleit voor een krachti ge aanpak van de snel om zich heen grijpende werkloos heid. Men verwijt, minister Pais van Onderwijs dat hij nu nog steeds niet wil onder kennen dat dit nu het belang rijkste probleem in het onder wijs is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het tekort aan woningen voor starten de één- en tweepersoonshuishoudens bedraagt 55.000. Bovendien bestaat er onder buitenlandse werknemers nog een behoefte aan 17.305 woningen. Dit schrijft staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening) in een notitie aan de Vaste Commissie voor Volkshuisvesting van de Tweede Kamer. De cijfers vormen de eerste voorlopige uitkomsten van het Bijzonder Woningmarktonderzoek, gehouden in 111 gemeenten met meer dan 25.000 inwoners. Voorts bleek dat sinds de Volkstelling van 1971 het aantal jonge thuiswonenden (18-29 jaar) sterk is afgenomen en het aantal alleenstaanden en twee persoonshuishoudens sterk is toegenomen. Volgens Brokx ver keren deze woningzoekers bijna altijd in een ongunstige situa tie, omdat zij weinig verdienen en betrekkelijk veel huur moe ten betalen. Onderzoek naar corrupt gedrag agent ARNHEM De recherche van de Arnhemse gemeente politie onderzoekt momenteel of een lid van dit korps eind vorige week corrupte hande lingen heeft gepleegd in de vorm «.in het aannemen van steekpenningen. De betrokken politieman zou op de Boule vard Heuvelink vóór het ge bouw van de Provinciale Pla nologische Dienst in een dienstauto een stapeltje bankbiljetten hebben gekre gen van een onbekende man. Die overhandiging werd gesig naleerd door ambtenaren van de. Planologische Dienst, die de Arnhemse politie eerst te lefonisch en later schriftelijk van het gebeurde op de hoog te hebben gebracht. Als er iets teleurstellend is in de gisteravond bekend gemaakte prognose van de verkiezingsuitslag, dan is het wel de slechte opkomst van de kiezers. Kennelijk zegt Europa zeer grote groepen van de bevolking wei nig of niets. Voor de vijfentwintig Nederlandse Euro parlementariërs ligt er wat dat betreft in de komende vijf jaar een grote, maar ook zware taak. De uitslag, op basis waarvan de politici gisteravond hun commentaren gaven, is nog slechts een prognose. Maandag wordt pas de definitieve uitslag bekend. Al zeggen de rekenmeesters dat er geen afwijkingen van erg grote betekenis meer mogelijk zijn, het is toch op £ijn plaats om nog enige voorzichtigheid te betrachten bij het trekken van conclusies. WAT het CDA betreft kan alvast wel worden gecon cludeerd, dat de redelijk progressieve campagne, die lijsttrekker Beumer de laatste weken heeft gevoerd, de christen-democraten geen kwaad heeft gedaan. Integen deel, de vooruitstrevende Europese koers waarvoor Be umer zich sterk maakt is kennelijk overgekomen, en heeft verwachtingen gewekt. Dat het CDA ook meer jongere kiezers heeft weten te trekken dan tot nu toe kan hiervoor mede een aanduiding zijn. een andere conclusie is, dat de poging van de PvdA om de Europese verkiezingscampagne in het nationale vlak te trekken, volledig is mislukt. De oproep om PvdA te stemmen om duidelijk te maken, dat het kabi net-Van Agt en Bestek '81 niet deugen, is niet aangesla gen maar afgestraft. Dat wil zeker niet zeggen, dat de uitslag de conclusie wettigt, dat veel kiezers kabinet en Bestek wél zouden zien zitten. De winst van D'66 wijst daar bijvoorbeeld niet op. Wel kan gesteld worden, dat de kiezers die de moeite hebben genomen om naar de stembus te gaan, voor een belangrijk deel wisten waar voor de verkiezingen bedoeld waren, namelijk voor een nieuw, direct gekozen Europees parlement. De PvdA heeft de kiezers in dit opzicht onderschat De frontale aanval van een groot deel van de vakbe weging op het kabinet—Van Agt kan ernstige gevolgen hebben voor de politieke en sociale verhoudingen in Nederland. Het is thans duidelijk, dat verschillende bonden zich in de toekomst veel meer dan voorheen met de politiek zullen inlaten, daarbij trachtend rege ring en parlement met pressiemiddelen aan hun kant te krijgen. Harde acties zullen in dat geval blijkbaar niet meer worden geschuwd. Het kabinet—Van Agt is bij zijn eerste optreden al te verstaan gegeven, dat een groot deel van de vakbewe ging zijn bestaan niet gewild had en het zelfs niet zou gedogen. Daarmee werd toen al de oorlog aan de nieu we regering verklaard. De vraag is hoever dit deel van de vakbeweging wil gaan. Durft het de Engelse toestan den aan, waar de vakbonden het de Labourregering praktisch onmogelijk hebben gemaakt te functioneren, met tenslotte ernstiger gevolgen voor de werknemers en voor het land, dan de vakbonden hadden verwacht? Of wil de Nederlandse vakbeweging toch nog democrati sche waarde blijven hechten aan meerderheidsbeslissin gen van een parlement, dat haar eigen verantwoorde lijkheid tegenover het land heeft? WaNT daarom gaat het in een democratie, die ge handhaafd kan blijven dankzij beslissingen via door vrije verkiezingen verkregen meerderheden. De vakbe weging heeft daarnaast kracht en macht genoeg om ook zonder het voortdurend dreigen met acties vollledig en met klem te blijven deelnemen aan het sociaal over leg. Daar ligt immers het belangrijkste werkterrein van de vakbeweging: een nog lang niet voldoende ontgon nen terrein. Wisselvallig Van de Verenigde Staten tot Europa heeft zich een weste lijke luchtstroming ingesteld. In deze stroming worden ge bieden met weinig bewolking afgewisseld door slechtweer- gebieden. (In vakjargon ook wel storingen genoemd.) Het ziet ernaar uit dat we in ons land de komende dagen een wisselvallig weertype te gemoet gaan, nu en dan een zonnetje maar ook af en toe buien. De temperaturen zullen over dag meest tussen 15 graden aan zee en 20 graden in het binnenland schommelen. Ook in de ons omringende landen mag hetzelfde weer worden verwacht. Zonnige periode maar vooral aanvankelijk enkele buien. Zondag: Aantal uren zon: 3 tot 12 Andere Europese landen nemen veel meer vluchtelingen op (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het Nederlandse vluchte lingenbeleid zit een aantal zaken grondig fout. Nederland is helemaal niet zo'n gast vrij land als zo vaak wordt beweerd, want waar het gaat om de gastvrijheid jegens vluchtelingen die om asiel vragen, staat Nederland in de rij van Westeuropese lan den op een oneervolle tiende plaats. Per 10.000 inwoners telt ons land slechts 6 bui tenlanders die hier als vluchteling zijn toe gelaten. Zwitserland is met 46 vluchtelin gen per 10.000 inwoners het meest gastvrije Westeuropese land, op de voet gevolgd door Frankrijk, Groot Brittannië, Oostenrijk en Zweden. Deze conclusies trekken de Stichting Vluch telingenwerk Nederland (SVN) en de Raad van Kerken in een gezamenlijk opgestelde nota over het Nederlandse asielbeleid, die zij gisteren aan de Tweede Kamer hebben gezonden. In deze nota dringen zij aan op een versoepeling van het vluchtelingenbeleid en op verbetering van de rechtzekerheid van asielzoekers. In de nota wijzen de SVN en de Raad van Kerken erop, dat het toelatingscriterium voor vluchtelingen sinds eind februari j.L aanzienlijk is verscherpt. De opstellers van de nota hebben voorts kritiek op het feit, dat de zgn. schorsende werking bij beroepszaken niet altijd meer wordt toegepast. Dit betekent, dat vluchte lingen die in beroep gaan tegen een uitwij zingsbeschikking van het Ministerie van Jus titie, niet meer in alle gevallen in ons land mogen blijven tot de Raad van State zich over dat beroep heeft uitgesproken. Jeugdwaterpolo in De Zijl LEIDEN In zwembad De Zijl wordt zaterdagmiddag een nationaal waterpolojeugd- toernooi gehouden. Aan dit, door De Zijl/LGB georgani seerde evenement, doen alle hooggeplaatste ploegen van Nederland mee. Naast het sterke team van De Zijl/LGB nemen onder meer deel: kam pioen VZC/Ritmeester, AZPC en'De Ham. Het toernooi, dat zowel in het binnen- als bui tenbad wordt gespeeld, begint om vier uur. Selectie Twee Leidenaars en twee Al- phenaars zijn door bonds coach Ivo Trumbic uitgeno digd voor de selectie van het Nederlands jeugd-waterpolote- am. De vier zijn: Martin Vreeburg (Zijl/LGB), John van de Bosch (ZIAN/Vitesse), Ron de Vogel en Arco Ver boom (beiden van AZC/Uni- que). Dit viertal komt dit weekein de in actie op een zes-landen toernooi in Roemenië. Naast gastheer Roemenië en Neder land zijn Polen, Bulgarije, Rusland en Yoegoslavië de deelnemende ploegen. HAZERSWOUDE De com missie Algemene Zaken die dinsdag 12 juni in het ge meentehuis vergadert, zal het onder meer hebben over de viering van het zevenhonderd jarig bestaan van Hazerswou- de in 1981. Verder heeft de commissie het over de ver bouwing van het gemeente huis. De geldlening aan Be- rnardus ten behoeve van de nieuwbouw op de in aanleg zijnde sportaccommodatie in Rhynenburch-Oost komt even eens ter sprake. Aanvang van de vergadering die voor ieder een toegankelijk is, is 20.00 uur.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13