Paus ontroerd terug in zijn oude bisschopsstad Krakau Nederlandse VN-militairen: „We zijn neutraler geworden" Somoza kondigt staat Vein beleg af Vier jonge Friezen straks per vlot over de Oceaan voor9het milieu Sojoez-34 gelanceerd Vliegtuig vol met marihuana verongelukt BIJ VERTREK EERSTE LICHTING UIT LIBANON Verkiezingen in Portugal lijken nu onvermijdelijk VRIJER VERKEER EGYPTE-ISRAËL 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: pak'ns de trein. Canada haalt zich woede op de hals van Arabieren ^buitenland Het viertal van de Sterke Yerke, v.l.n.r.: Frits Riemersma, Guus Schweigmann, zijn broer Chris en Leo van der Ploeg. .STERKE YERKE'NA RIJNTOCHTIN HOEK VAN HOLLAND (Van één onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Vier gebruinde jonge Friezen vormen de bemanning van de „Sterke Yerke", een op het oog wat hummelig watervoertuig, dat gistermiddag lag afgemeerd in de Brughaven van Hóek van Holland. De vier wachtten daar op de sleper die hen buitengaats zal brengen voor de tocht naar Harlingen. Kapitein Guus Schweigmann (26): „Als het weer zo blijft, lopen we daar morgenavond (donderdag dus) om een uur of zeven binnen." Op zich is zo'n tochtje naar Harlingen niets bijzonders (met de trein ben je er sneller), maar de „Sterke Yerke" is geen gewone boot, eerder een vlot met zeilen. Het vlot wordt bemand door vier jonge mannen, die het woord milieu met een hoofdletter in het scheepsvaandel geschre ven hebben. Ze hebben net een tocht over de Rijn achter de rug, en zijn bezig met de laatste fase van hun „fles- senplan". Bioloog Frits Riemersma: „Het is allemaal be gonnen met de Waddenzee, waar vroeger nog 3000 zee honden waren, en nu nog maar 300. Naar onze mening is -de Waddenzee het zinkputje van de Rijn. Een zeer groot deel van alle vuiligheid "die door het Rijnwater wordt meegevoerd, komt in de Waddenzee terecht, met alle ge volgen voor het milieu daar. Om dat aan te tonen heb ben we op de Rijn zo'n 3000 flessen uitgezet, deels ge vuld met zand, zodat ze door de stroom worden meege voerd. Erin zit een kaartje in vier talen, waarop de vin der wordt gevraagd, het kaartje met de vindplaats erop, naar ons terug te sturen. Voor de Hoek zetten we er nog eens honderd overboord." Eenmaal in Harlingen gaat de Sterke Yerke ook nog naar de Dollardhaven (waar de Bondsrepubliek voor het milieu zeer boze plannen heeft), dan wordt er twee we ken gekampeerd op het Wad „noem het maar overleven op zee", zegt bioloog Frits, en dan beginnen de voorbe reidingen voor de grote oversteek naar Curasao. Het startpunt ligt op de Canarische eilanden. Daar gaat de tocht dus eerst heen. Door Het Kanaal. En dat is (nog) het moeilijke punt. Kapitein Guus: „Het is voor de eerste keer dat een, zij het bezeild vlot, door Het Kanaal gaat Omdat het een zo druk bevaren route is, hebben we ab soluut een (gemotoriseerd) volgschip nodig, omdat anders het risico voor ons en anderen te groot zou zijn. En dat hebben we nog niet. Komt het niet, dan gaat het hele plan niet door." De grote Atlantische oversteek op een vlot, met Thor Heyerdahl als grote voorbeeld, zou dan als alles goed gaat eind oktober moeten beginnen. Guus: „Dan kun nen we gebruik maken van de noordoost-passaat, en zul len we waarschijnlijk begin januari op Curasao aanko men." Bioloog Frits Riemersma is niet van plan tijdens de grote oversteek werkloos te blijven. „We hangen een groot sleepnet achter de Sterke Yerke, dat we op gezette tijden ophalen om te zien wat er voor troep in zit. En daarbij leggen we ailes wat we aan verontreiniging zien vast op dia en film. Verder doen we ook nog waarnemingen van walvisachtigen voor dr. Dudok van Heel, die is verbon den aan het Dolfinarium in Harderwijk. Het beste kun je zeggen dat we een avontuur beginnen in dienst van het milieu." Indianenpark in Brazilië RIO DE JANEIRO (Reuter) Brazilië heeft gisteren een ge bied van 2,2 miljoen hectare aan zijn grens met Venezuela uitgeroepen tot nationaal park, om Indianenstammen te be hoeden voor uitroeiing. In het nieuwe park in het ruwe en afgelegen bergland van Noord-Brazilië leven primitieve Indianen die nauwelijks con tact met blanken hebben gehad, aldus het Braziliaanse insti tuut voor bosontwikkeling (IBDF). MOSKOU (AFP) De Sowjet-Unie heeft woensdag een onbe mand ruimteschip gelanceerd, zo heeft radio-Moskou bekend gemaakt. De „Sojoez-34" is op weg naar het ruimtestation „Saljoet 6'V TASS meldde dat het, als alles tenminste goed gaat, de bedoe ling is dat de Sojoez-34 aan de Saljoet-6 gekoppeld wordt. In uit ruimtestation bevinden zich de kosmonauten Vladimir 'Ljakhov en Valery Rjoemin die al ruim 100 dagen rond de aarde draaien. (Van onze speciale verslaggever) KRAKAU Op zijn tot dan toe door de zon overgoten triomfale tocht door zijn geboorteland Polen is paus Jo hannes Paulus II gisteravond in een verregend Krakau aangekomen, de stad waar hij heeft gestudeerd en lange jaren heeft doorgebracht als pastoor, bisschop, aartsbisschop en kardinaal. Dacht men in Warschau, Gniezow en Czestochowa al, dat het enthousiasme van de menigte niet te overtreffen was, Krakau heeft het overtroffen. Ondanks regen en onweer hadden honderdduizenden inwoners zich al uren tevoren bij de landing sbaan en langs de rijroute opgesteld, waarlangs de paus rechtstreeks naar de kathedraal reed om daar te gaan bidden. De ontroering van het weer zien was de paus van het gezicht te lezen. De paus landde met de door de rege ring ter beschikking gestelde helikop ter in een buitenwijk van Krakau op een uitgestrekt grasveld van honder den meters lang en tweehonderd me ter breed. Deze landingsplaats was uit gezocht, omdat alleen hier honderddui zenden Krakauers tegelijk de paus zouden kunnen toejuichen. Op deze wei ook zal zondagochtend de laatste pontificale plechtigheid worden gehou den. Ondanks het slechte weer stonden de mensen rijen dik langs de route naar de kathedraal en vandaar naar het aartsbisschoppelijk paleis, waar de paus de nacht heeft doorgebracht in dezelfde appartementen, die hij ook als aartsbisschop heeft benut. Van daaruit heeft hij vanochtend een be zoek gebracht aan zijn geboorteplaats Wadowice en vanmiddag aan het con centratiekamp Auschwitz, een van de hoogtepunten van het pauselijk be zoek. Gisteravond nog heeft paus Johannes Paulus II een pontificale mis gecele breerd in Czestochowa voor tiendui zenden in hun traditionele kledij ge stoken mijnwerkers en andere arbei ders uit Opper-Silezië. Hij spoorde hen aan weerstand te bieden aan de atheistische propaganda van de com munistische machthebbers. „Laat u niet verleiden door de bekoring te denken, dat de mens met zichzelf in het reine kan komen door het bestaan van God te ontkennen, het gebed uit zijn leven te bannen en alleen maar arbeider te blijven, op grond van de misleidende overweging dat hetgeen hij produceert voldoende is om tege moet te komen aan de behoeften van het menselijk hart", aldus de paus, die zijn toehoorders eraan herinnerde, dat hij tijdens de bezetting van Polen door de Duitsers gedwongen werd als arbeider in een steengroeve en een fa briek te werken. Het valt te betwijfelen of een en an der hem in dank zal worden afgeno men door de communistische regering, die overigens via eenwoordvoerder heeft laten weten, dat de politieke be tekenis van het pauselijk bezoek aan Polen haar geen reden tot zorgen geeft. „Tot tevredenheid van de auto riteiten is gebleken, dat de Poolse kerk als een van haar taken ook de eenheid van het volk nastreeft", aldus de woordvoerder, die benadrukte, dat kerk en staat in Polen het eens zijn over het vraagstuk van de vrede, het probleem van de ontwapening en de noodzaak het gezin te versterken. Inderdaad heeft de paus in Czestocho wa een hartstochtelijk pleidooi voor het gezin gehouden. Elke maatschappij en elke natie zijn gebaseerd op het ge zin, voor zover dit een plaats van le ven en liefde is, zo zei hij. Ook vroeg de paus de wereld om meer priesters: „Ik verheug me over iedere priester. Petrus liet zijn vissersboot in de steek om Christus te volgen. Dat heb ik ook gedaan". Voor het eerst tijdens het bezoek van de paus aan Polen hebben zich giste ren in Czestochowa enkele inci denten voorgedaan. Rechercheurs, die ter bewaking aanwezig waren, grepen een priester, die bloemen in de pause lijke auto wierp en ranselden hem af. Een fotograaf van het Amerikaanse persbureau UPI werd geschopt en ge slagen toen hij een foto wilde nemen van de paus, die voor de kathedraal gehandicapten zou toespreken. Ook grepen politiemannen in toen jonge mannen met de pauselijke auto pro beerden mee te rennen. De politieman nen deden dit zo hardhandig, dat er bloed vloeide. Een ander kan het gevolg zijn van een zekere spanning, veroorzaakt door de aanwezigheid van de tienduizenden strijdbare mijnwerkers uit Silezië, die geirriteerd raakten toen bekend werd, dat de paus huh gebied, een bolwerk van katholicisme, niet mocht bezoe ken. Kennelijk bij wijze van voorzorg smaatregel waren eerder honderden geüniformeerde leden van de Poolse 'militie Czestochowa binnengetrokken. In elk geval zal paus Johannes Paulus blijkbaar als concessie aan de com munistische autoriteiten niet de kerk van „Maria, Koningin van Polen" bezoeken in de bij Krakau gelegen in dustriestad Nowa Huta. Na een jaren lange strijd is de paus, toen nog aart sbisschop, erin geslaagd een kerk te bouwen in wat een stad zonder kerk moest worden. Het gebouw is het sy mbool geworden van de strijd van de kerk in Polqn tegen het communisme. Tijdens het bezoek van de paus is daar echter uiterlijk niets van te mer ken. De autoriteiten ontvangen „Jan •Pawel" met alle pracht en praal en ui termate welwillend. Krakau zelf is tot zondag een feestelijk versierde stad. Palestijnen weg uit zuidelijk Libanon BEIROET (AP) In de hoop dat nieuwe aanvallen van Is raël op Zuid-Libanon daar door zullen worden voorko men zijn leden van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO en met hen samenwer kende Libanese Islamitische strijders begonnen zich uit het zuiden van het land te rug te trekken. Dit is woens dag door het persbureau van de PLO meegedeeld. „De Pa lestijnse verzetsstrijders zul len zich verre houden van de dorpen in zuidelijk Libanon zodat de vijand geen voor wendsel meer heeft om tegen die dorpen op te treden", al dus het persbureau. Oe tocht van paus Johannes Paulus II langs de menigten, die een gemotoriseerde groep van de Poolse militie ter escorte van hem toejuichen, levert met alleen maar uitsluitend ..aardige" de paus, die in zijn gebaar naar de mensen langs de weg ook plaatjes op. Ter afwisseling een wat meer grimmig beeld van pets schijnt te leggen van „Ik kan het ook met helpen Honderden slachtoffers in Ghana LAGOS De staatsgreep van lagere luchtmachtofficie ren in Ghana heeft honder den mensen het leven gekost, zo heeft een verslaggever van de Nigeriaanse televisie giste ren gemeld. Volgens de ver slaggever is het nog wat te vroeg om te kunnen conclu deren dat de nieuwe regering het hele land onder controle heeft. Ook de bevelhebber van het leger, generaal Nevil le Odartey-Wellington is ge dood bij de staatsgreep. De nieuwe militaire raad heeft zijn belofte herhaald dat op 18 juni algemene verkiezin gen worden gehouden en dat Ghana op 1 juli een burger lijk bestuur krijgt. CHARLESTON (AFP) WEST- VIRGINIA In ie nacht van dinsdag op woensdag is bij Charleston in West-Virgi nia een DC-6-yrachtvliegtuig verongelukt aan boord waar van zich tien ton smokkelma- rihuana bevond, ter waarde van 16 miljoen gulden. Het ongeluk gebeurde bij de clandestiene landing op het vliegveldje van de stad. Vol gens de politie werd een inzit tende gewond. Acht personen, onder wie de bestuurders van twee gereedstaande vrachtau to's, zijn gearresteerd. Paleizen in Iran genaast TEHERAN (AFP) Alle pa leizen die behoren aan de kei zerlijke familie van Iran zul len worden genationaliseerd en tot musea worden ge maakt, zo heeft de vice-pre mier voor de machtsover- I dracht Hachem Sabbaaghian, J aangekondigd. De Iraanse pers heeft gisteren gemeld dat ook alle keizerlijke par ken, tuinen en domeinen wor den genationaliseerd en bin nenkort voor het publiek opengesteld zullen worden. HARIS (ANP) - Het verblijf van de Nederlandse militairen in Libanon heeft verandering gebracht in hun mening over Israël en het Palestijnse probleem. „Toen we hierheen kwa men, waren we allemaal vóór Israel. Maar dat is wel over. Het is niet zo dat we nu tegen zijn, maar wel meer neutraal. Per slot van rekening zijn de Palestijnen ook hun land uitgezet, aldus de vertolking van de algemene gevoelens door dienstplichtig sergeant Ronald van Roon uit Vlaardingen. Hij is een van de 67 man van de oud ste lichting die vandaag via Beiroet naar huis gaan. Zelf heeft Van Roon tijdens zijn drie maanden Unifil twee weken vakantie doorgebracht in Isra ël. Hij is daar geschrokken van uitla tingen, dat hij Palestijnen meteen had moeten doodschieten. Of Unifil nuttig werk doet? Als het rustig is, denken we van wel. Maar als er even later weer over onze hoof den heen wordt geschoten, vragen we het ons weer af, aldus de sergeant. In het begin is alles wat moeilijk op gang gekomen. Op het ogenblik loopt het veel beter. Een hele verbetering, meent dienstplichtig soldaat Piet Keij- zer uit Voorburg, is dat een groep niet meer steeds op dezelfde post zit. Nu wordt er af en toe gewisseld, aldus Keijzer. Het Nederlandse Unifil-kader is overi gens geweldig te spreken over de inzet en de moraal van de dienstplichtigen. De sombere berichten bij het vertrek naar Libanon zijn gelogenstraft, is de algemene mening onder hen. De band tussen kader en dienstplichtigen is in Libanon veel sterker geworden dan ooit in Nederland het geval zou zijn geweest In Haris werd de laatste dag voor het vertrek al druk gepraat over reünies. Vandaag krijgen de 67 voor hun vertrek op het vliegveld van Bei roet nog een VN-medaille uitgereikt NA ONTSLAG REGERING MOTA PENTO LISSABON (UPI) President Eanes van Portugal zal naar verwachting het ontslag accepteren van het kabinet van premier Mota Pinto. Ver moedelijk zal de president ook het parlement ontbinden en verkiezingen uitschrijven, als hij er de negentien leden van de Revolutionaire Raad voor kan winnen, zoals de grondwet bepaalt. Mocht dit laatste niet luk ken dan is Eanes gedwongen een nieuwe premier te zoeken, die de steun nodig zal hebben van de socialisten en onafhankelijken in het parlement. De vier grote minderheidspartijen in het parlement hadden het aftreden geëist van het kabinet, en de crisistoestand bereikte een hoogtepunt toen socialisten en communisten mef afzonderlijke moties van wantrouwen kwamen, waarvan zeker een de meerderheid zou halen. Bij een volgende motie van wantrouwen binnen dertig dagen zou de regering ten val ge bracht kunnen worden. Bovendien had het parlement de begrotingsvoor stellen van het kabinet ingrijpend gewijzigd. President Eanes heeft tot nu toe niet aan verkiezingen gewild, omdat de grondwet volgend jaar nieuwe verkiezingen eist, hetgeen een vertraging zou betekenen voor het gezond maken van de economie. Portugal gaat gebukt onder een tekort op de betalingsbalans van 800 miljoen gulden, een inflatie van 20 procent en een werkloosheidspercentage van 13. Ver kiezingen lijken echter onvermijdelijk om de impasse tussen de vier par tijen in het parlement te doorbreken. Sociaal-democraten en conservatie ven onderhandelen thans over een stembusakkoord. Socialisten en com munisten, die samen een comfortabele meerderheid hebben, hebben los- vaste verbintenissen. CAiRO (Reuter) Egypte en Israël heb ben besloten onbeperkt reizigersverkeer Aver zee en door de lucht toe te staan ussen de twee landen, ook voor toeris- jr«n. j^Dit is meegedeeld door de Egyptische rre7?ier KhEdi' na een bespreking met de Israëlische minister van buitenlandse za ken Mosje Dajan. Voorlopig zal het rei zen over land niet zijn toegestaan. De re geling zal naar verwachting binnen een maand kunnen ingaan. Er zal wel een vi sum nodig zijn. ten na van de Nationale Garde van Nicaragua op wacht bij een barricade, die Sandinisti- sche guerrillastrijders tussen de hoofdstad Managua en Leon hadden opgeworepen. MANAGUA (UPI) President Anasta- sio Somoza van Nicaragua heeft gisteren de staat van beleg afgekondigd om be ter het offensief van het Sandinistische bevrijdingsfront te kunnen bestrijden. De meeste in de grondwet verankerde burgerrechten zijn nu opgeschort en de overheid kan personen aanhouden en opsluiten zonder daarvoor toestemming van de justitie te hebben. Door het desbetreffende decreet, dat door Somoza werd ondertekend tijdens een kabinetszitting, is ook censuur op alle nieuwsmedia ingesteld. De „oorlog" tussen de opstandelingen en de regeringstroepen van Nicaragua woedt steeds heviger. Gisteren is gemeld dat leden van de Nationale Garde vanuit de lucht raketten hebben afgevuurd op de stad Leon, waar zich sinds drie dagen strijders van het Sandinistische bevrij dingsfront hebben verschanst. Het leger heeft volgens officiële medede lingen Leon, de op een na grootste stad van het land heroverd. Waarnemers schatten het dodental sinds het opleven van de guerrilla met Pinksteren op onge veer honderd mensen. De bevolking van de Middenamerikaanse republiek heeft te lijden van de schaar ste aan drinkwater. Daarnaast is er ge brek aan electriciteit. De 'algehele toe stand wordt nog verslechterd door een algemene staking. De aanvallen van guerrillastrijders, die het aftreden van president Anastasio So moza alsook het verdwijnen van zijn sinds 45 jaar heersende familie eisen, hadden ook gisteren plaats. Op verschei dene punten was de autoweg tussen Leon en de hoofdstad Managua geblok keerd. Doel van het opwerpen van deze wegversperringen is te verhinderen dat de regeringstroepen bevoorraad worden. OTTAWA Arabische lan den hebben met verbittering gereageerd op het voornemen van premier Joe Clark van Canada de Canadese ambas sade in Israël van Tel Aviv te verplaatsen naar Jeruzalem. De premier is gewaarschuwd voor consequenties die uitvoe ring van het voornemen zou kunnen hebben. Als de Arabi sche wereld zou reageren met het verbreken van alle han delsbanden met Canada, zou dit het land minstens 55 dui zend arbeidsplaatsen en 1,6 miljard dollar kosten. Nederland heeft altijd al een ambassade in Jeruzalem ge had. In een krant in Koeweit werd onlangs de voorgestelde overplaatsing van de Canade se ambassade andermaal ver ward met de Nederlandse am bassade. Begin: geen O Palestijnse staat op Westoever TEL AVIV (UPI) Df Israë- lische premier Menachem Be gin heeft gisteren gezegd dat Israël „binnen 24 uur" een eind zal maken aan elke po ging om een onafhankelijke Palestijnse staat te stichten op de Westelijke Jordaan-oe- ver en in de strook van Gaza. In een redevoering tot de conventie van zijn partij, de nationalistische Heroet, zei Begin: „Als de bestuursraad (die in de maak is op de westelijke oever van de Jor- daan en in de strook van Gaza) een Palestijnse staat uitroept, zullen wij de 11 le- J den ervan arresteren en bin- i nen 24 uur het militaire be stuur herinvoeren". Begin is herkozen als voorzit- I ter van de Heroetpartij. LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 JUN11979 PAGINA 9

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9