350r XX Bisschoppen bereiden bijzondere synode voor DflGZfiK Dr. Coggan van Canterbury kondigt zijn aftreden aan VROOMS DREESMANN Handige vaders weten wat ze willen: wolfcraft FIREMASTER Eerste steen gelegd voor nieuw centrum 4750 13?' 24?° KINZO 5750 27* 20.- 8? 139.50 399- Kress 2250 Korte metten BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 JUN119T9 PAGINA; JsOCOAMrUI School voor LHNO-MHNO Koningin Juliana, Alphen aan den Rijn LHNO Christine van den Akker. Esther de Bakker. Karin Baris. Rita van den Bogert. Dorret den Braven. Carla de Bruin. Elly van Oeuren. Ineke Groe nendijk. Diana Hillebrand, Ans van Hout, Annemieke de Jong. Lida van Kreuningen. Leonie Maas. Hetty Mank, Saskia Nederend, Nancy Pa ling. Jolanda Roest. Irma Schalkwijk, Wilma Schoordijk, Anita Smit, Margriet van Teijlingen, Hermien Tui- nenburg. Els Vrijhoeven. .Kitty Bak ker. Tanja Endeveld, Janny van den Heuvel. Helma de Jong, Anja Kempe naar. Norma Koorengevel. Monique Kortekaas. Yvonne de Lanae. Nellie van Loon, Annelies Meijer. "Jacqueli ne Neven. Saskia Ottens. Jolanda Poth, Gea Tuinenburg. Astrid van Varik. Maria Verzaal. Annie van der Vis. Yola Waning. Brigitta Wolvers. Het Rijnlands Lyceum, Oegstgeest VWO Adriaan van der Baan. Bert Blom- mendaal. Irene Duijne. Renè Esser. Arent Fock. Rob Gerdessen. Wytske Haionides van der Meulen. Marinus Horstman. Peter Lodder. Patty Net ten. John Nieuwenhuizen. Rob Piet. Marloes van Rees. Rutger van Ros- sem. Ellen Sander. Johan Schmidt, Taco Sillem, Michiel Verbruggen, An- net Visser, Harro Vos, Duco Zecha, Olga Baart. Rob Bakels, Mariët Bus- semaker. Imca Cohen, Michiel Floor, Enne van Ham, Robert Jansen, Car los van Leeuwen, Teus Luyendijk, Sander van Nederveen, Frits de Nie, Jacqueline Paardekooper, Annita Smits. Jan Willem de Voogt. Peter Wesselink. Ans Wijsman. Caroline van der Zaal. Petra Zweers. Ellen Bobbert. Mark Bouw. Marcel van den Brink, Wieger de Bruin, Gertjan Confurius. Aafke Donker, Guus Fabi- us. Harold Goddijn, André van Lin den, Margriet Lodder, Maarten van Ogtrop. Henk van Oosten. Annemie ke de Raad. Ronald Schlemper, Frank Adams. Marjon Baars. Britta Blok, Mirjam Bonnema, Hellen van Ham, Femke van Heerikhuizen, Do- rien Jansma. Barbara de Jong, Lis van der Klei). Carlos Lechner. Marie ke Lodder, Liliane van de Poll. Lies- beth Schaap. Allard Dekker. Hugo van Dordt. Karin van Gulik. Eefke de Tonnis Hooghoudt. Marijke Huisman, Trudy Kamsteeg, Paulien Knol. Jac queline van Lobenstein. Sorava Meesters. Gerrie Warmenhoven. Jac queline van Zuiden. Wouter Eiken hout. Bert Giesen. Dick de Groot. Hans de Groot. Frans Haafkens. Lau rens Heemskerk. Katinka Huiskamp. Jeroen Huizing. Marijn de Jong. Lex Kranenburg, Peter Rohmer, Floor Vletter. Joke Vreeman, Bart Welink, Ingrid Aulich. Johnny van den Eykel, Derkje de Groot. Linda Heyster, Mo nique *en Hove. Corien de Kier. An nelies Magnin, Nanouk Masselink, Jikke Meiier. Eva Ouwerkerk. Niek Pieterse. Luuk van Tol. Dies Verburg, Nicole Wevers, Yvette Witmaar. An- geline Beugelsdijk, Marie-Louise Beu- gelsdijk. Jacqueline van der Blom, Arjanneke Boon. Jan Boon, Annette Brussee. Annemane van Dijk, Govert de Jong. Irma Karsten. Marion Ko men. Johanna van der Kreek. Marion Kuyper, Hanneke van Noordennen, Lies de Nijs, Saskia van Raad. Henk Rijks, Erik Scheepmaker. Carola van Voorthuisen. Rob Wijngaarde. Bi Jan Bakels. Henriëtte Beekman. Ha neke 8ulk. Joep Buijs. Herman Ha tevelt. Renè van der Holst. Ude Huiskamp. Ewald Jansen. Wou Kool. Liesbeth Leerink. Patty Mull Celien Schweizer, Carla van Voort. Hanno de Vriend. Henk Wit. De bisschoppenconferentie heeft een gedeelte van haar maandelijkse ver gadering, deze week in Roermond, besteed aan een eerste gedachten- wisseling over de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen. .De officiële bijeenroeping van deze sy node door de paus wordt in de loop van de volgende maand verwacht. Eerst daarna kan de bisschoppen conferentie concrete en gedetailleer de denkbeelden ontwikkelen over het onderwerp, het werkdocument en kandidaten voor een aantal func ties, alsook over de beste manier om raadgevers, priesters en leken, in de arm te nemen. De bisschoppenconferentie zal op korte termijn overleg plegen met de stichtingen van de Nederlandse reli gieuzen over de voorbereidende werkzaamheden en over de twee ver tegenwoordigers van de religieuzen die lid van de synode worden. In een later stadium zal zij de suggesties van Nederlandse zijde voorleggen aan de paus, die het thema of de thema's van de synode bepaalt en de benoemingen doet. De eigenlijke zitting van de bijzonde re synode zal, zoals gemeld, waar schijnlijk niet vóór volgend jaar plaatsvinden. Tot haar vertegenwoordiger op de grote, algemene bisschoppensynode van 1980 heeft de bisschoppenconfe rentie mgr. H. Ernst, bisschop van Breda, gekozen en tot zijn plaatsver vanger mgr. dr. B. Möller, bisschop van Groningen. Kardinaal Wille- brands is lid van deze synode als president van het secretariaat voor de eenheid van de christenen. De sy node gaat over de taken van het christelijk gezin in de wereld van In Kevelaer Op. de verjaardag van de dag in 1642, waarop, naar men aanneemt, de verering van Maria in Kevelaer is be gonnen (1 juni) is daar tij dens een internationale plechtigheid de eerste steen gelegd voor een nieuw bede vaartscentrum, dat in 1981 in gebruik zal worden geno- Honderd van de zevenhon derd broederschappen in Eu ropa, waaronder enkele uit Nederland, zoals Den Haag, hadden afgevaardigden ge stuurd. Ook waren er eenent wintig vertegenwoordigers van bisdommen uit Duits land, Frankrijk, België, Lu xemburg en Nederland, on der wie pastoor A. C. v. d. Voorn uit Schipluiden voor het bisdom Rotterdam. De laatsten hadden allen een steen meegebracht uit de ka thedrale kerk van hun bis dom, die samen in een muur van het nieuwe centrum zul len worden verwerkt en de verbondenheid van de bis dommen met Kevelaer sym boliseren. Het nieuwe centrum - een miljoenproject - zal worden gevormd door onder meer een gebouw met faciliteiten voor allerlei activiteiten rond om de bedevaarten en een kolonnade met overdekte al taarruimte. De totstandko ming wordt vooral mogelijk gemaakt door de persoonlijke inzet van mgr. Heinrich Ten- humberg, bisschop van Mun ster, wiens vicaris-generaal dr. H. J. Spital na een plech tige mis met koor, orkest en een processie met vaandels de plechtigheid van de eerste steenlegging verrichtte. De steen vermeldt de tekst „Et incarnatus est ex Maria virgi- ne" Die geboren is uit de maagd Maria). Vertikaie boorstandaard Met zeskantige kolom, fijninstelling en diepte aanslag. Hoogte 450 mm. Dit is de ideale boor standaard voor alle boor machines met een hals diameter van 43 mm. Adviesprijs 120.- Vroom Dreesmannprijs^ Opbergkasten van bruin metaal met doorkijk- laatjes Daarmee bergt u al die kleine dingetjes makkelijk vindbaar en overzichtelijk op Model no. 90 Afm.: 42x31 cm. met 27 laatjes in 3 maten. Adviesprijs 58.95 Vroom Dreesmannprijs Borenslijper Slijpt in een wip spiraal- boren van 3 tot 10 mm. Past op de meeste slijp machines 12.50 Model no. 60 Afm 28x31 cm. met 18 laatjes in 3 maten. Adviesprijs 39.50 Vroom Dreesmannprijs (niet afgebeeld) KOCH firrml Metaalborenset 13-Delig H.SS-1 '/?t/m 6.'/2 mm. In plastic cassette Kombi-borenset 9-Delig: 3 metaalboren. 3 steenboren, 3 hout- boren. Maten: 4,6en8mm (niet afgebeeld) 10% i) Poederbrandblusser Type Commando 13 BC Inhoud 1 kg. Met straalonderbreker en voorzien van Rijks keurmerk. Na gebruik 3 van de blusser ont vangt u voor 1/3 van de prijs een nieuw exemplaar bij in levering van de oude blusser Schroefsleutels Van chroom vanadium Geheel gesmeed, verchroomd en gepolijst. I 20 Cm 9.95 (niet afgebeei 25 Cm Doppendoos 24-Delig De doppen en hulpstukken zijn van hoogwaardig kwaliteitsstaal. zwaar verchroomd en biezonder nauwkeurig afgewerkt Ringsleutelset Van chroom vanadium, nauwkeurig afgewerkt, kompleet met plastic ophangkastje. 6-Delig. van 6-17 mm 18.50 (niet afgebeeld) 8-Delig. van 6-22 mm Steeksleutelset Van chroom vanadium, nauwkeurig afgewerkt Kompleet met plastic ophangkastje 6-Delig. van 6-17 mm 13.50 (niet afgebeeld) 8-Delig. van 6-22 mm Zevengatenzaag voor elektrische boormachine; Met bajonetsluiting. Zaagdiepte 20 mm 75 Seplex zijwindschermen voor de auto Voor tochtvrije ventilatie. Snelle montage zonder boren met bijgevoegd bevestigings materiaal in de raamlijst van het autoportier. Leverbaar voor vrijwel alle populaire autotypes van Citroèn. Fiat, Ford, Honda. Opel, Peugeot, Renault en Simca Kangoeroe dakzak Ideaal voor de imperiaal. IJzersterk, regen- en winddicht en veilig: TNO getest Met royale soepel optilon-rits met hangslot Bestand tegen 30° vorst en 80° hitte Met 2 jaar garantie Wolf elektromaaier TA-38 Geruisarme komfort- maaier met speciaal beproefde, oersterke motoren vacu-zuigmaai- systeem. Werkbreedte 38 cm. elektromotor 220 Volt/800 Watt. snelwielverstelling van 26 tot 68 mm Grasvang- zak (apart bij te leveren) is monteerbaar Kress X-maal-klik. Het geniale systeem van één universele aandrijfmotoi; waaru-klik-in seconden allerlei hulpstukken op aansluit. Deze komplete hout bewerkingsset bestaat uit. universele aandrijfmotor Vermogen 520 Watt. elek tronisch regelbaar toerental (traploos) van 0-3800 t.p m dubbel geïsoleerd, radio/tv- ontstoord en thermisch beveiligd tegen overbelasting cirkelzaaghulpstuk Deze set bevat de universele aandrijf motor. Dat betekent dat u daarmee ook beschikt over het hart van uw eigen elektrische hobbyset Want ook alle andere Kress X-maal-klik hulp stukken voor boren etc. sluit u er even makkelijk -klik- op aan! Stretch autohoezen Van oersterk en rekbaar weefsel I (88/12 acryl/polyester) Bedekt de i hele stoel, ook de rugzijde en verschuift daardoor niet Koel in de zomer, warm in de winter In camel of grijs. Leverbaar voor gewone stoelen, voor stoelen met vaste hoofdsteun (bv Toyota) en voorde achterbank. Standaard Met hoofdsteun 27.50 Achterbank 49.50 HANNINQ Cirkelzaagtafel met verstekinstelïül Met verstekinstelling van 0-45°. f Zaagdiepte tot 80 mm. Diameter zaagblad 315 mm Motor 2,2 pk. Toerental 3000 p.m j Tafelhoogte 80 cm, afm. bovenblad I 770x560 mm. Deze ideale hobbytafel is opgebouwj uit 4 zware gelakte poten en gegalvaniseerd bovenblad Een kwaliteitsprodukt voor vakman I en amateur Paus Johannes Paulus II zal wellicht officiéél worden uit genodigd de 86ste Duitse ka tholiekendag van 4 tot 8 juni 1980 te West-Berlijn bij te wonen. De diocesane raad van het bisdom heeft een voorstel daartoe ouder veel bijval aangenomen. Het thema van deze manifestatie zal zijn „De liefde van Christus is sterker", met als werktitel: „Liefde verandert het leven liefde verandert de wereld". Er worden onge veer zestigduizend bezoekers uit de Bondsrepubliek, Oost- Berlijn, de DDR en het bui tenland verwacht. Het Vaticaan laat een herin- neringsmedaile slaan bij gele genheid van het bezoek van de paus aan Polen. Het ont werp is van de Poolse Stani- slawa Watrobska uit War schau. De medaille, met een doorsnee van veertig millime ter, zal in goud, zilver en brons verkrijgbaar zijn. De voorzijde vertoont het profiel van de paus met in het Pools de woorden Heilige Vader Johannes Paulus II". De ach terzijde toont een afbeelding van de Zwarte Madonna van Czestochowa, geflankeerd door de heiligen Adelbert en Stanislas met de woorden „Pelgrimage naar Polen 1979 Gniezno, Czestochowa, Krakau". De internationale organisatie Pro Mundi Vita organiseert van 21 tot 23 juni in Hof- heim in West-Duitsland een congTes over China. Bij dit congres worden deelnemers verwacht uit landen in en buiten Europa, alsmede vooraanstaande vertegen woordigers van kerkelijke en overheidsinstellingen. Het programma vermeldt inlei dingen over de situatie van de kerken in de volksrepu bliek China, over de vraag stukken van de industrialisa tie en de natuurwetenschap pelijke ontwikkeling. China is ook het doel.van een stu diereis in augustus voor hoogleraren, georganiseerd door het katholiek instituut voor kennis van het oosten in Königstein. In totaal tweeënzestig lan den zijn momenteel Poolse geestelijken werkzaam: in Afrika 333, in Azië 134, in Latijns-Amerika 360 en in Oceanië 80. Vooral zijn zij actief in Zambia, Kameroen, Tanzania, Roeanda, Zaïre, Indonesië, Japan, India, Bra zilië, Bolivia, Venezuela en Nieuw-Guinea. Het aantal Poolse missionarissen in de derde wereld vertoont een stijgende tendens, in tegen stelling tot het aantal missi onarissen uit West-Europa. Steeds vaker wordt in het leerplan van Poolse semina ries de studie van de missie verwerkt, hetgeen samen hangt met de groeiende inte resse van de studenten. De Anglicaanse aartsbis schop van Canterbury, dr. Donald C'oggan, zal op 26 ja nuari 1980 aftreden. Het hoofd van de kerk van Enge land bereikt op 9 oktober de leeftijd van zeventig jaar en dan moeten de anglicaanse bisschoppen hun ambt neer leggen. Coggan werd in no vember 1974 aangewezen als opvolger van dr. Michael Ramsey. Zijn inwijding vond plaats in januari 1975. De nieuwe aartsbisschop zal formeel door de koningin worden benoemd op voor dracht van de minister-presi dent. Sinds 1977 bestaat er voor het benoemen van bis schoppen echter een commis sie, die bestaat uit vertegen woordigers van de wereldlij ke en kerkelijke overheid. Deze commissie maakt een tweetal op voor de minister president in de gewenste vol gorde. Aan de commissie is toegevoegd bisschop John Howe, secretaris van de in ternationale anglicaanse raad van overleg. Hij moet er op toezien, dat de standpunten van de anglicaanse gemeen schap voldoende tot hun recht komen. De aankondiging van het af treden kwam kort na de te rugkeer van dr. Coggan van een bezoek aan Hongarije en DDR. Dr. Coggan zou aan vankelijk ook Polen bezoe ken, maar - aldus de aart sbisschop - „het bezoek van de Paus lijkt op de terugkeer van een zoon van het volk. Dan behoort een leider van een buitenlandse kerk zijn bezoek uit te stellen." Naar aanleiding van zijn be zoek aan Oost-Europa, zei dr. Coggan: „Een beetje vervol ging zou de kerk in Groot- Brittannië geen kwaad doen. „Waar vervolging is, daar is het getuigenis van de kerk het sterkst. Wij hebben het te gemakkelijk." De aartsbis schop zei verder, dat de au toriteiten in de communisti-j sche landen die hij heeft be zocht, hopen dat de kerk zal afsterven. „Zij realiseren zich niet dat de kerk een aam beeld is waar reeds vele ha mers op gebroken zijn en nog zullen breken. Het is de kerk van Christus waartegen zelfs de poorten van de hel niet bestand zijn." Bemoedigend vond dr. Cog gan de belangstelling van de jeugd voor het christendom. „Sommige van de besten on der de jongeren zien de ont oereikendheid van een godde loos regime en van een atheïstische levensovertuiging. Zij zoeken en vinden de waarheid van het christelijke geloof en ze zijn bereid daar voor de prijs te betalen," al dus de aartsbisschop, die de Hongaarse primaat, kardinaal Lekai, aartsbisschop van Esz- tergom, heeft uitgenodigd de herdenking op 29 december van de moord op Thomas Becket bij te wonen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6