Bewakingsploegverdedigt Papiermolenflats tegen krakers Pension Kraaierstraat moet worden gesloten PvdA-bestuur wil _meer openbaarheid in H fractie-vergaderingen a- 11 ■ïISgAi- c? Geen reclame op woonhuis Prijzen voor spelletjes PvdA toch voor subsidie aan VOS SLB betrekt ondernemers bij plan voor Pieterswijk 3IN4 STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 JUN11979 PAGINA 3 Stuni MET HONDEN, VECHTSTOKJES EX SCHIJXBEWOXTXG LEIDEN Een met honden uitgeruste be wakingsploeg ziet er sinds het afgelopen weekeinde op toe, dat het fenomeen „kra ken" voor wat het de Leidse Papiermolen- flats in de Merenwijk betreft, zich niet ver der over de appartementen kan uitbreiden. Inmiddels zijn er 12 van de 79 appartemen ten door Leidse woningzoekenden gekraakt, onder anderen door twee zwangere vrouwen en een moeder met drie kinderen. De eige naar van de twee- en driekamerflats, het Haagse Centraal Financierings Instituut (C.F.I.), wil met behulp van de bewakings dienst een halt toeroepen aan het kraken van de woningen. Volgens directeur M. E. Enghardt heeft de bewaking slechts een pre ventief oogmerk. „Er worden onzerzijds geen acties ondernomen. We willen alleen maar voorkomen dat er verder wordt gekraakt. De bewoners beginnen zich steeds meer onveilig te voelen op de flats". De Leidse krakers evenwel vragen zich af waarom er honden en wapenstokken aan te pas moeten komen als het om vreedzame acties gaat. Directeur Enghardt van het C.F.I. heeft be sloten een bewakingsdienst in de arm te ne men, nadat hem verleden week het gerucht bereikte dat krakers tijdens het Pinkster- weekeinde een actie voorbereidden. „Let wel een gerucht", zeggen de krakers, „want in werkelijkheid stond er namelijk niets op ons programma. Het verhaaltje deed de ronde, dat wij, de Leidse Kraakbond, er nog eens 18 flats bij wilden hebben. Dat is volstrekt niet waar en berust op verzinsels. Toch versche nen daar afgelopen weekeinde negen mannen met honden, die de boel eens even zouden komen bewaken. Zwaaiend met vechtstokjes stonden ze voor de ingang van de flats. Ze maakten het je bijna onmogelijk er door te lopen. Dat was een akelige situatie". Temeer, zo stelt de Kraakbond, toen ook een geüniformeerde bewakingsdienst onder de vlag van Argus Security begin deze week op het tapijt verscheen om met de figuurlijke scherpe blik in de ogen preventieve werk zaamheden te verrichten. Volgens de krakers heeft dat 36 uur aaneen geresulteerd in een Een van de gekraakte „Papiermolen-flats" bacchanaal dat door „een baas" van de be wakingsdienst in een van de nieuwbouwap- partementen werd aangericht. Ergerlijk vinden de krakers het dat de flats (ook wel bekend als Fraanje-flats naar de ge lijknamige aannemer) voorzien zijn van gefin geerde naambordjes en eveneens afgelopen week door de particuliere bewakers zijn inge richt met bedden, met als finishing touch het ophangen van gordijntje voor de ramen. „Dit is je reinste schijnbewoning", zeggen de kra kers. De heer Enghardt schrijft genoemde huisvlijt toe aan het particulier initiatief van zijn be wakingsdienst „ik heb zoiets gehoord ja, maar van mij hebben ze die opdracht niet gekregen. Ik denk dat deze mensen zich ge roepen voelden mij een handje te helpen". Directeur Enghardt gevraagd naar het aantal verkochte appartementen in het nieuwbouw- complex; „Op dit moment zijn er 28 koopcon tracten afgesloten. Slechts 17 appartementen worden er bewoond. Er blijven dus 51 appar tementen over. Als we uitgaan van de laatste oplevering van de flats, dan zou er sinds 1 januari '79 een groot aantal woningen leeg staan. Aanvankelijk waren de appartementen bedoeld voor de verhuur aan Leidse ingezete nen. Dat was zo met de gemeente afgespro ken. Om verschillende redenen bleek later dat we van de verhuur maar beter af konden stappen en de woningen te koop aan moesten beiden. Op 1 januari hadden we 40 apparte menten kunnen verkopen, maar de kandida ten voldeden niet aan de normen van de Leidse gemeente. De een was niet economisch gebonden en de ander woonde nog niet lang genoeg in de stad. We hebben hierop een ver zoek voor ontheffing ingediend, maar daar is tot op heden nog niet door de gemeente op gereageerd. De gemeente Leiden is in dat op zicht wel heel erg streng met zijn bepalin gen". De gemeente is overigens onlangs een advertentiecampagne begonnen om de huizen toch aan de doelgroep te verkopen. Lukt dit laatste niet, dan zullen de toelatingseisen min der scherp worden. Gevolg is dat het merendeel van de flats thans leeg staat. Sinds de eerste oplevering in oktober 1978 is de prijs van de appartemen ten beduidend omhoog gegaan. Maandelijks moet het Centraal Financierings Instituut de verkoopprijs om renteverlies te voorkomen met 900 gulden verhogen. Aanvankelijk kon men in de Merenwijk een flatje kopen voor 125.000 gulden. Over een paar maanden kan daar nog eens tien mille op toe worden ge legd. Een noodzakelijke handeling die de kra kers de heer Enghardt niet kwalijk nemen. Hetgeen niet wegneemt dat de woningen mo menteel leeg staan, terwijl er een schrikba rend tekort aan huizen in de stad wordt ge signaleerd. De krakers: „We zoeken met de C.F.I. naar een vreedzame oplossing, maar we voelen er weinig voor om de woningen nu te verlaten, want dan staan we weer op straat". PETER VIERING 1.35 k ,lsi« LEIDEN Het ziet er niet naar uit dat het pension voor buitenlandse werknemers aar. de Kraaierstraat 6 in Leiden nog lang als pension gehand- 10.J haafd zal blijven, elopin Uit de verklaringen van amb- 45 Vo tenaren tijdens de vergade- ring van de commissie voor 15| de beroepschriften bleek gis teren dat het verbouwen van rams het pand aan de Kraaier- Scjj1 straat zodat het aan de huis- iior vestingsnormen voldoet een zodanig kostbare aangelegen heid zou worden dat de in vestering niet rendabel zou zijn. De commissie boog zich gisteren over de zaak naar aanleiding van het beroep dat de eigenaar van het pen sion, de heer M. Adel heeft aangetekend tegen de beslis sing van.de gemeente om het pension per 1 augustus te doen sluiten. „Dat pand heeft indertijd waarschijnlijk 35.000 gulden gekost. Om het aan te passen aan de huisvestingsnormen dient er voor ongeveer 80.000 gulden aan verbouwd te wor den en dat lijkt mij een veel te grote investering voor zo'n ongelukkig, piepklein dingetje. Die verbetering zou wegge gooid geld zijn en is waar schijnlijk financieel toch niet eens op te. brengen", aldus een ambtenaar. De verbou- wingskosten voor het pension zijn onder meer zo hoog om- menteel biedt het pand huis vesting aan acht gastarbei ders, voor wie plaats is in het woonoord De Beukenschans in Leiderdorp. Afgezien van het niet voldoen aan de huis vestingsnormen is het pension ook brandgevaarlijk. „Deze gastarbeiders stellen heel wat lagere eisen aan hun huisves ting dan wij, maar wij moe ten ons aan onze normen houden", aldus de woordvoer der van de gemeente. Volgens de vertegenwoordiger van eigenaar Adel zou deze bereid zijn het pension aan de gemeentelijke normen aan te passen en is hij daar zelfs al mee bezig. „Ja, maar met het aanbrengen van een blauw behangetje ben je er nog niet", aldus de pessimis tisch gestemde ambtenaar die onlangs in het pension pools hoogte is gaan nemen. De commissie zal binnenkort uit spraak doen. LEIDEN De Leidse makelaar F. van Be ukering mag ook in tweede instantie geen reclame-lichtbakken op zijn woonhuis an nex kantoor aan de Zonnebloem 72 in de Merenwijk aanbrengen. De commissie voor de beroepschriften be sloot gistermiddag met algemene stemmen het eerdere besluit van de gemeente om geen toestemming te verlenen, te handhaven en het aangetekende beroep ongegrond te verklaren. Volgens de commissie heeft het pand van de makelaar een zuivere woonbes temming en wordt het stadsgezicht in de Merenwijk door de lichtbakken merkbaar aangetast, er is sprake van een stoornis in de visuele beleving van de omwonenden. Het argument van de heer Van Beukering dat een ambtenaar had toegezegd dat het aanbrengen van de lichtreclames wel was toegestaan werd niet van toepassing geacht omdat de betreffende ambtenaar met die toezegging buiten zijn boekje is gegaan, al dus de commissie. Ook het argument dat de Makelaardij Kok wel reclames mag voeren werd verworpen aangezien dit makelaarsbe- drijf zich in een pand bevindt dat geen zui vere woonbestemming heeft. Met haar uit spraak heeft de commissie het advies van de Welstandscommissie naast zich neerge- ijdse LEIDEN Het afde lingsbestuur van de Partij van de Arbeid heeft bij zijn fractie gepleit voor meer open baarheid. Voorzitter L. Jonker betoogde gister avond tijdens de frac tievergadering de stelli ge indruk te hebben dat er onnodig vaak in beslotenheid door de fractie wordt verga derd. „Openbaarheid kan soms lastig zijn, maar dat mag binnen de Partij van de Ar beid niet leiden tot meer beslotenheid", al dus Jonker. Als recente voorbeelden van onnodige beslotenheid noemde hij de behandeling van de zaak van boer Van Vulpen in de Merenwijk en de bespre king rond de verhuur van de gemeentelijke gebouwen. Hier voegde mevrouw R. van der Lecq nog de beslotenheid rond de Vrouwenhuisproble- matiek aan toe. Volgens het PvdA-afdelingsbestuur is be slotenheid alleen maar toe laatbaar wanneer er door openbaarheid schade aan per sonen of gemeentelijke finan ciën kan worden toegebracht of wanneer er over college- vorming moet "worden gespro ken. Fractie-voorzitter J. Pe- ters verdedigde de besluiten kenkunde had gisteren de ADVERTENTIE 4 Grasveld Irislaan ZOMER SHOW Vrijdag 8 juni Zaterdag 9 juni Tal van attractie* ïn. -.I* WMELCEÏTRl! MME MORT Vrijdagavond koopavond. H v ijuayaiwiiu nuw^iavwiim, a van zijn fractie om bepaalde zaken in beslotenheid te be handelen door te stellen dat de wethouders over het alge meen minder gemakkelijk in het openbaar informatie ple gen te verstrekken. Mevrouw J. Hes was de mening toege daan dat openhartigheid niets te maken had met al dan niet besloten vergaderen, maar meer met de verhouding tus sen raadsfractie en college. In het Rijksmuseum voor Vol- prij- suitreiking plaats van de ge slaagde wedstrijd in het maken van spelletjes. Gedurende de paasvakantie hebben zevenen dertig kinderen zitten ploeteren om met een zo origineel en zo mooi mogelijk spelletje voor de dag te komen. Het was voor de organisatoren (Lenny van Haze- broek, Gerdien van Vianen en Wim Rosema) dan ook erg moeilijk om uit de veelheid van inzendingen de drie beste te kiezen. De keus voor de eerste prijs viel uiteindelijk op Rosalin- de ter Horst met het spelletje „kind en dier" De tweede prijs was voor Nicolette Steenbergen met de „knikkerbak" en de der de prijs werd door Harmen van Lon veroverd met het „optel bord". Voordat tot de prijsuitrei king werd overgegaan, opende het Defilè-poppentheater de mid dag met het leuke stuk „Jan Klaassen gaat op spokenjacht. Daarna werden de kinderen tij dens een korte pauze op limo nade getrakteerd. De eigenlijke prijsuitreiking begon om drie uur. Niet alleen de drie beste creatievelingen kregen een ca deautje, maar alle deelnemers kregen kregen voor hun werk stuk een presentje aangeboden. Dat verdienden de kunstenaart jes dan ook wel, want aan alle spelletjes was zichtbaar veel zorg besteed. Op de foto de kinderen voor aanvang van het poppenspel, toegesproken door de heer Défilé. Open dag Femke Femke, bet ontmoetings- en informatiecentrum voor vrouwen houdt op zaterdag 9 juni een open dag. In de koffieshop van het Leidse Volkshuis aan de Haarlem merstraat 73b zal er gelegenheid zijn tot het maken van een praatje, het nuttigen van een kopje koffie en het snuffelen in de boekenstand vaji de vrouwenboekhandel Gaya. Tussen 12 en 14 uur vindt er een optreden plaats van het Leidse vrouwenkoor „De Sirenes". Alle vrouwen (en bun kinderen) zijn welkom tussen elfen vier uur. Film bij Augustinus Jongerenvereniging Augustinus vertoont zaterdag 9 juni in haar pand aan het Rapenburg de film „A bigger Splash" met David Hockney en Peter Schlesinger. De film gaat over een kunstschilder die zich moeizaam in een nieuwe homoseksuele liefde stort. De filmvoorstelling begint om negen uur. De toegangsprijs is twee gulden. Leden van Augustinus hebben gratis toegang. Introductie _De Leidse werkgroep homofilie houdt maandag 11 juni een introductiebijeenkomst voor mannen en vrouwen, die de werkgroep nog niet kennen, of die de kennismaking willen vernieuwen. Met een informatiestand, videofilms, toneel enzovoort zal de Leidse werkgroep laten zien waar zij zich zoal mee bezighoudt. De bijeenkomstdie om acht uur begint, wordt gehouden in het pand van de LWH aan de Nieuwe Rijn 20a. A vro-rally De Leidse Groenoordhallen fungeren zaterdag 9 juni weer als een van de vele controleposten voor de Avro- rally, die dit jaar voor de negende maal wordt verreden. De ongeveer achthonderd equipes krijgen bij de hallen een opgave te verwerken over het stedelijk molenmu seum „De Valk" Turkse avond In bet vormingscentrum voor jonge volwassenen „Troef" wordt morgenavond een Turkse avond gehouden. De avond wordt georganiseerd door Turkse jongeren, die op het VJV Troef een cursus Nederlands volgen. De jonge ren maken op de avond Turkse muziek, er worden dia's vertoond en er zijn diverse Turkse hapjes te proeven. Het festijn begint om acht uur en duurt tot ongeveer twaalf uur. De toegangsprijs bedraagt één gulden. Het vormingscentrum is gevestig in het voormalig marine complex aan het Noordeinde. Wij kfeest Aan de Nieuwstraat wordt morgenavond een wijkfeest gehouden. Er wordt in de open lucht een maaltijd genut tigd, er is straattoneel en veel gezellige muziek. Het feest duurt van half zeven tot rond middernacht. Bestuur „Collegium Musicum" Het bestuur van het Leids studenten koor en orkest „Collegium Musicum" is voor de periode 1979-1980 als volgt samengesteld: Ceciel Klück-voorzitter, Nicolien van der Rest-secretaresse, Maarten Tulp-penningmeester, Sylvia van den Berg - commissaresse koor, Stefan Hand- graaf-bibliothecaris koor, Floris le Clercq-commissaris orkest, Mar ja van Wengerden-blbliothecaresse orkest. Het secretariaat is gevestigd in Leiderdorp, Merelstraat 130. Frans Kraaneveld De pianodocent Frans Kraaneveld gaat wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd de Streekmu- ziekschool per 1 september verlaten. Zaterdag 9 juni wordt om 10.30 uur in kamer 1 van bet hoofdgebouw of ficieel afscheid van de heer Kraaneveld genomen. Twin tig jaar is hij aan de school verbonden geweest. Als al gemeen pianodocent is hij zelfs al veertig jaar in Leiden werkzaam. Tijdens de afscheidsbijeenkomst houdt onder andere wethouder P. H. Schoute een toespraak. Om elf uur volgt een lerarenconcert en tot slot is om half twaalf de receptie. LEIDEN Een meerderheid van de gisteravond bij de PvdA-fractievergadering aanwezige leden heeft zich uitgespro ken voor het verlenen van subsidie voor vergoedingen aan leidsters van de V(rouwen) 0(riënteren zich op de) S(amenle- ving)-cursussen. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van aanstaande maandag stelt het college van b en w voor het advies van de commissie voor de beroepschriften om het be zwaarschrift, dat de werkgroep VOS tegen de weigering van subsidie heeft ingediend, ongegrond te verklaren, te volgen. Het besluit om geen subsidie te verlenen voor het betalen van de begeleidsters van de cursussen is genomen in maart 1978 door de vorige gemeenteraad. Sindsdien hebben de standpun ten zich binnen de Partij van de Arbeid nogal gewijzigd. Me vrouw H. van Dongen toonde zich gisteravond een groot voor standster van het wèl verlenen van de subsidie. Met name wethouder H. van Dam wees op de begrotingstechnische con sequenties van het toekennen van subsidie aan de VOS-bege- leidsters. Zijn collega C. Waal vond dat de raad maar met een ander voorstel moet komen, wanneer hij op zijn eerder inge nomen standpunt terugkomt. LEIDEN De Stichting Leidse Binnenstad (SLB) gaat de ondernemers actiever betrek ken bij de ruimtelijke ordeningsproblematiek. Zoals in de laatste jaarvergadering van het Leids City Centrum naar voren is gekomen, heerst er bij de Leidse ondernemers algemeen onbehagen over het feit dat bij het opstellen van bestemmingsplannen bijna uitsluitend de stem van de bewoners wordt gehoord en niet die van de vertegenwoordigers van het be drijfsleven. De voorzitter van de SLB heeft de bal naar de ondernemers teruggespeeld. Hij stelde dat de schuld ook bij het bedrijfsleven was te zoeken en riep de ondernemers op zich geza menlijk op te .stellen bij het behartigen van de belangen voor de neringdoenden in de ver schillende wijken. lijken. De gemeente is bezig met het maken van een ontwerp-bestemmingsplan voor de Pieterswijk, Die wordt begrensd door het Ra penburg dat de Steenschuur, de Rijn en de Prinsenkade. De SLB is vertegenwoordigd in een gemeentelijke werkscommissie, die het ontwerp-bestemmingsplan zal begeleiden. Dë stichting wil evenwel alle ondernemers bij het maken van het bestemmingsplan betrekken. Daartoe belegt zij dinsdag 19 juni een verga dering in het Antonius Clubhuis aan de Lan ge Mare. Hier kunnen de ondernemers, die niet tevens bewoner van de Pieterswijk zijn vanaf half vijf van gedachten wisselen met de SLB-vertegenwoordigers in de gemeentelijke werkcommissie. Er zal worden gesproken over de economische aspecten van het bestem mingsplan zoals de mogelijke vestiging van bedrijven, verplaatsing van bedrijven, het al of niet in de hoogte, breedte of diepte kunnen uitbreiden van bedrijven, enzovoort

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3