.Vliegverbod DC-10 iware klap Martinair F: Onrustbarende toename van geslachtsziekten Ziekenfondsen willen nu ook specialisten aanpakken CcidócSouoant Binnenland liewildente afgelast EERSTE F-16 'S OVERGEDRAGEN Loon naar werken" Vakantiegeneugten in eigen land LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 JUN11979 PAGINA 13 (V:in een onzer verslaggevers) HIPHOL Martin Air is er zwaar getroffen door t besluit van de Rijks- chtvaartdienst om in na- jging van de Amerikaanse chtvaartautoriteiten de >10 een vliegverbod op te jgen. Twee jumbo's van de latschappij zijn verhuurd Philippin Airways en ngapore Airways en staan respectievelijk Manilla en igapore aan de grond'. De dere twee bevinden zich Schiphol. Toen het vlieg- rbod gistermiddag van acht werd, zag men zich dwongen in allerijl ver- ngende vliegtuigcapaciteit huren, want de vloot was ïtsklaps gekortwiekt tot kleine DC-9's en een g kleinere F-28. 1400 passagiers die naar Palma Alicante wilden, of die daar esten worden opgehaald, konden ïndelijk worden verscheept dank- een DC-8 en een DC-9 van de |M en een Boeing-737 van grote (Van een onzer verslaggevers) ITRECHT Het aantal gevallen van ge slachtsziekte groeit onrustbarend: een „popu laire" geslachtsziekte als gonorrhoea (drui per) werd vorig jaar bijna 10.000 keer gecon stateerd, waarmee ze na de griep de grootste infectieziekte van Nederland is. Het totale aantal gevallen van geslachtsziekte is waar schijnlijk vele malen groter, maar is niet in exacte cijfers te vangen omdat het verbor gen blijft. Er moeten nog een hoop taboes worden doorbroken en veel voorlichting wor- concurrent Transavia, die geen pro blemen heeft omdat het niet met DC-10 vliegt. Ook vandaag springen de KLM en Transavia bij. Gisteren deden zich vertragingen van drie tot negen uur voor. Vandaag is het tijd verlies echter al veel minder. Om de problemen het hoofd te helpen bie den, verleende de Rijksluchtvaar- dienst vergunningen voor nacht vluchten van DC-9's en DC-8's. Nor maal mogen deze machines vanwege de geluidshinder 's nachts niet star ten en landen. Een woordvoerder van Martin Air verklaarde dat de maatregel van de Rijksluchtvaartdienst geen paniek heeft gegeven. De passagiers toon den alle begrip voor de situatie. Hoeveel schade het vliegverbod de maatschappij oplevert, kon hij niet zeggen. Hij sprak slechts van een „zware klap die steeds harder aan zal komen naarmate de toestellen langer aan de grond moeten blij ven". Volgens een Amerikaanse bereke ning bedraagt de schade vijftigdui zend dollar per DC-10 per dag. Dit zou Martin Air een dagelijkse strop van bijna 450.000 gulden betekenen. Ingewijden achten de schatting ech ter veel te laag. Ze wijzen erop dat een DC-10 alleen aan afschrijving al iedere dag 15.000 gulden kost. Ook voor de KLM betekent het vliegverbod een gevoelige slag. De DC-10 neemt 20 procent voor zijn rekening van de totale productie van de maatschappij. Volgens de Amerikaanse becijfering zou de schade hier driekwart miljoen gul den per dag bedragen, maar waar schijnlijk ligt het bedrag veel hoger. Toen de maatregel van kracht werd, bevonden zich twee toestellen op Schiphol. Vier waren onderweg en mochten terugkeren naar hun thuis haven, waar ze vandaag zijn aange komen. De zevende DC-10 van de KLM is verhuurd aan de Venezo laanse luchtvaartmaatschappij VIA- SA. Vlucht KL 601 naar Los Angeles kon gisteren met een DC-8 worden uitgevoerd. Vlucht KL 867 naar To kio werd echter uitgesteld tot van daag en v.ond per Boeing-747 via de zuidroute plaats. Voor de DC-10- vluchten die niet door kunnen gaan totdat de Rijksluchtvaartdienst het toestel weer luchtwaardig verklaart, heeft de KLM alternatieve reismoge lijkheden geschapen, via overboekin gen op andere machines, andere vluchten en andere maatschappijen. Volgens een woordvoerder worden de passagiers, op enig ongemak na, niet gedupeerd. Technici van veel luchtvaartmaatschappijen hanging van de motoren van de DC-10's te taaimoeheid. zijn doende de op- controleren op me- Dit zei dr F. van Spanje, voorzitter van de Nederlandse stichting tot bestrijding van ge slachtsziekten, gisteren in Utrecht bij de pre sentatie van het eerste informatiebulletin over geslachtsziekten. De bedoeling is, het bulletin driemaal per jaar te laten verschijnen met in formatie, voor mensen die in hun beroep in aanraking komen met de problemen rond ge slachtsziekten. Want ook beroepskrachten hebben soms nog wel enige moeite om het fe nomeen geslachtsziekte aan te pakken, zo heeft de stichting vastgesteld. Het eerste bul letin is vlak voor het vakantieseizoen uitge bracht, omdat de vakantie bekend staat als het hoogseizoen voor deze ziekten, vooral on der jongeren. Recent onderhoek heeft uitge wezen, dat het droef gesteld is met de kennis van jongeren over geslachtsziekten. Meer dan de helft van de ondervraagde jongeren is niet op de hoogte van het feit, dat geslachtsziek ten kunnen worden voorkomen door gebruik making van een condoom; in ieder geval geeft het een redelijke bescherming. Ook denkt bijna de helft, dat je het altijd zelf kunt merken als je een geslachtsziekte hebt. Driekwart weet niet dat er mogelijkheden zijn voor controle en behandeling buiten de huisarts om in speciale klinieken. Bij onze kerheid is het 't beste, even langs de huisarts of een kliniek te gaan. Volgens dr Van Spanje is er nog geen sprake van een panieksituatie, maar dienen de men sen wel met de neus op de feiten te worden gedrukt. weer in ons land blijft wisselvallig karakter den. De wind blijft in de ithoek en daarmee duurt aanvoer van tamelijk koe- oceaanlucht voort, et Noordzeewater dat niet trmer is dan 12 a 13 gra- zorgt ervoor dat aan de st de laagste temperaturen orkomen. In het binnen- id weet de zon de tempera ir nog tot een graad of 18 doen oplopen. wisselvallige weer wordt laald door een vlak lage- ikgi )ied boven de Britse inden. Gisteren lag het itrum van dit drukgebied ■n de Ierse 2CC< vandaag ven midden-Engeland en or morgen wordt het druk- itrum boven de Noordzee icht. iengebieden die met het la- Irukgebied samenhangen, kken van tijd tot tijd over land. Een dergelijk buien- lied passeert waarschijnlijk ht ons land. Morgen men er later op de dag weer enkele buien vallen, de buien zullen er ook mige perioden voorkomen. vooruitzichten voor zater- Wisselvallig en vrij koel ersvooruitzichten in cijfers >r zaterdag: cn ntaiuren zon: 0 tot 8 ^n. temp.: omstreeks 10 gra- x. temp.: omstreeks 17 gra ns op een droge periode minstens 12 uur: 70 pro ms op een geheel droog et- al: 40 procent trex aluminium ladders, ibiel van onder tot boven. 'egens ziekte van de hoofd speler kan deze voorstel- n9 op 8 juni helaas geen oorgang vinden De grote verrassing van gistermiddag. Niet één maar twee F-16 's bleken al ge reed om overgedragen te worden aan de luchtmacht. Gelderland wil geen steenkool uit Z.- Afrika ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland zullen bij de Provinciale Gelderse Electriciteits Maatschappij stappen ondernemen om geen steenkolen meer uit Zuid Af rika te betrekken voor de op wekking van electriciteit. - Gedeputeerde Staten van Ge lderland motiveren hun be sluit met erop te wijzen dat zij het in Zuid Afrika gehan teerde systeem unaniem af wijzen. Een minderheid in het college is van mening, dat eventuele stappen tegen Zuid Afrika op nationaal niveau ondernomen zouden moeten worden. PvdA uil aangepast beleid voor eliristen Turken DEN HAAG (ANP) De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil dat de regering haar beleid ten opzichte van de kerk-Turken gaat richten op „het opheffen van de bui tengewoon zorgelijke situa tie" van deze groep. De soci alisten wijzen de wat zij noe men enge interpretatie van staatssecretaris Haars (justi tie) van de bepalingen van de vreemdelingenwet in deze kwestie af. Zij willen daarom een aangepast beleid De PvdA-fractie vindt dat de christen-Turken recht hebben op bescherming van hun ei gen regering tegen verdruk king. Nederland moet in het kader van de Raad van Euro pa deze rechtsberscherming aan de orde stellen Daar naast moet de regering de aanvragen individueel beoor delen. SCHIPHOL Tijdens een bijeenkomst op' Schiphol heeft Fokker gistermiddag de eerste twee F-16 's overgedragen aan de luchtmacht. De toestellen zullen nog vandaag worden overgevlogen naar de thuisbasis Leeuwarden. De F-16, die in een samenwerkingsverband tussen vijf landen wordt gebouwd, wordt in Nederland ingezet als opvolger van de Starfighter. De produktie van het vliegtuig heeft de Neder landse industrie inmiddels al een bedrag van een miljard gul den opgeleverd. De andere deelnemende landen zijn de V.S., België, Denemarken en Noorwegen. Minister Scholten van de fensie noemde de gezamelijke aanpak gistermiddag dan ook een „goede stap in de richting van een standaardisatie van materieel, waaraan bij de geallieerde stridjkrachten zo drin gend behoefte bestaat". Inkomen moet drastisch aan banden UTRECHT De vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen wil nu ook het inkomen van specialisten drastisch aan banden gaan leggen. Na dat de VNZ gisteren bekend maakte met een voorstel te komen om de huisarts niet meer een vast bedrag per pa tiënt te geven, maar huisart sen die veel werk aan specia listen doorverwijzen minder geld te willen geven dan huisartsen die veel zelf doen, heeft men dit plan nu ook voor specialisten opgezet. Praktisch betekent dat dat specialisten die. een uitgebrei de behandeling voor hun pa- tienten opzetten, niet voor elke verrichting een even hoog bedrag krijgen. Het sy steem dat elke specialist voor elk patieritenbezoek een vast bedrag krijgt wil de vereni ging afschaffen. In geval van veel specialistenbezoek moet een aflopend tarief worden gehanteerd. De VNZ is er ook voor zoveel mogelijk te stimuleren dat specialisten een vast dienst verband aangaan, tegen vast inkomen en dus niet langer als zelfstandige opereren. In een reactie op de voorstellen van staatssecretaris Veder- Smit van volksgezondheid zegt het VNZ een eigen bij drage vor specialistenhulp niet per definitie af te wijzen. Als de' plannen voor een be perking van het doorverwij zen naar specialisten evenwel doorgaan, dan voelt het VNZ niets voor zo'n bijdrage, van de patiënt, omdat verwijzing dan alleen nog maar aan de orde is in gevallen van een medische noodzaak". Ook een eigen bijdrage in de kosten, van medicijnen wordt door de VNZ afgewezen. De Landelijke Huisartsenvere niging heeft de plannen van de VNZ inmiddels afgewezen omdat het naar zijn opvatting om niet meer gaat dan „sy- mptoonbestrijding". School bezet Ouders van de 12de openba re lagere montessorischool in Amsterdam hebben giste ren de school bezet uit pro test tegen het voornemen van de gemeente om, we gens terugloop van het aan tal leerlingen, alweer een leerkracht te ontslaan. De ouders zorgden overigens voor een alternatief lespro gramma. Zure haring wordt straks zure makreel IJMUIDEN Gemarineerde makreel kan een goede vervanger zijn voor gemarineer de (zure) haring. In smaak verschillen ze nauwelijks. Aldus het instituut voor visse- rijprodukten TNO. In Nederland wordt jaarlijks driehonderd ton zure haring verwerkt; grotendeels be stemd voor de export Aangezien de volwas sen haringstand in dit jaar slchts 450-000 ton zal bedragen, inplaats van de door de visserijbiologen noodzakelijk geachte 800.000 ton, kan het resultaat van het TNO-onder- zoek van groot commercieel belang zijn voor de vloot en de visverwerkende indu strie in Nederland. Overigens achten de bio logen de klans zeer klein dat dit jaar op de Noordzee nog haring gevangen mag worden. Ook kleine kleuterscholen mogen blijven DEN HAAG Kleuterscho len met minder dan vijftien leerlingen mogen blijven be staan als ze van belang zijn voor het proces van samen voeging van kleuter- en lager onderwijs. Voorwaarde is wel dat de betrokken scholen vol doende levensvatbaar zijn. Voor scholen met minder dan twaalf kleuters kan in som mige gevallen nog een uitzon dering worden gemaakt. Dat blijkt uit een wetsont werp dat staatssecretaris Her mes van onderwijs en weten schappen gisteren bij de Tweede Kamer heeft inge diend en waarmee hij ruimte wil scheppen om het voortbe staan van kleinere scholen veilig te stellen. De wijziging, waarmee de staatssecretaris tegemoet komt aan de wensen van parlement en onderwijs wereld, wordt met terugwer kende kracht tot 1 januari van kracht. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft gisteren op de jaarvergadering het plan gelan ceerd om de honorering van huisartsen drastisch te gaan herzien. Het voorstel van de ziekenfondsen houdt in dat huisartsen die veel patiënten doorverwijzen naar (dure) specialisten minder moeten verdienen, dan huis artsen die zoveel mogelijk proberen om eerst zelf hun patiënten te helpen. Op die manier,kan een aanmerke lijke besparing van kosten in de gezondheidszorg be reikt worden. Het VNZ vermoedt dat bij zo'n maatregel huisartsen, uit angst om minder inkomen te krijgen, zich wel even zullen bedenken voordat ze een patiënt doorverwijzen. NOG los van het het gegeven dat er aan het uitgangs punt „loon naar werken" tal van morele bezwaren kle ven, lijkt dit voorstel van de ziekenfondsen het beste te kunnen worden bijgezet in de groeiende reeks van on gewenste methoden om in de geldverslindende gezond heidszorg tot overigens noodzakelijke bezuinigingen te komen. Het huidige systeem van honorering van huisartsen dat er op neerkomt dat voor iedere patiënt, ongeacht het aantal verrichtingen, een vast bedrag per jaar wordt ontvangen, is verre van gelukkig en zeker aan herziening toe. Het voorstel van de VNZ heeft echter het grote risisco dat uiteindelijk wordt geknibbeld aan de kwaliteit van de gezondheidszorg. En dat is een zaak die ook staatsecretaris Veder-Smit uitdrukkelijk wil voorkomen. Door het invoeren van „loon naar werken" wordt de huisarts voor de keus gesteld, een specialistische behan deling die hij nodig acht in het belang van de patiënt, zelf uit te voeren of om zijn inkomenspositie te zien verslechteren. Zo'n afweging is uiterst ongewenst en mag van de huisarts niet verlangd worden. BETER lijkt het om de noodzakelijke kostenbeheersing te bereiken door uitbreiding van de mogelijkheden tot poliklinische hulp, waardoor ziekenhuisbedden minder lang bezet blijven, herziening van het geneesmiddelen pakket en beperking van de mogelijkheden van de zie kenfondswet voor 'mensen die slechts enkele uren in loondienst: zijn. Tekenend voor de vakantiegenoegens, die ons in de komende maanden weer te wachten staan, is het bericht van een Franse gasfitter, die dezer dagen, aangelokt door het uitzonderlijk fraaie weder rond Nice, met zijn motorboot de Middellandse Zee opging, waar hij na enige uren reeds vanwege een vuiltje in de carburateur hulpeloos ronddreef. De gasfitter had zich onmiddellijk op het achterdek geïnstalleerd, want hij had toch geen haast en was juist voor zijn rust uitgevaren. Terwijl hij tevreden soezend doorzijn oogharen naar een kudde schaapjesvolken keek. hoorde hij een zacht zoevend geluid als van de vilten pantoffels, die hij een week tevoren voor zijn verjaardag had gekregen. Onmiddellijk daarna volgde een zware dreun, die het water rondom zijn boot schuimend deed opspatten. De gasfitter wendde daarop de steven om de herkomst van dit rumoer te achterhalen. Op dat moment moest hij zich plat in zijn boot werpen om de granaat te ontwijken, die brullend over zijn hulk joeg. Het was het eerste projectiel, dat afgeschoten werd in het kader van een oefening, waarmee een Frans marine-eskader zijn voortdurende paraatheid afdoende bewees. Drie dagen dreef de gasfitter rond, volledig verdoofd door het geluid van de rondom hem ontploffende munitie en elk moment het genadeschot verwachtend. Pas op de vierde dag werd hij bij toeval ontdekt door een kanonnier van een kruiser, die aanvankelijk meende, dat de motorboot een achteraf toegevoegd doelwit was. De gasfitter ligt nu op de afdeling intensive care van een ziekenhuis in Toulon en mag wellicht half juli een paar uur per dag het bed verlaten. Ik dacht aan hem, toen ik gisteren een folder in handen kreeg, waarin de vakantiegeneugten van de Veluwe uitgebreid aan de orde kwamen. Het was een fraai drukwerk met op de voorkant een intens gebruinde juffrouw in een krap tweedelig badpak, van wie men in Putten waarschijnlijk verbijsterd zou opkijken, als ze daar inderdaad in die uitmonstering zou worden aangetroffen. Ofschoon haar aanwezigheid in de folder reeds ruimschoots voldoende leek om duizenden mannen onmiddellijk per toeringcar naar de Veluwezoom te laten afreizen, had de samensteller er ook nog een tekst aan toegevoegd met de volgende wervende inhoud: „Stadsbewoner. U bent allang gejaagd en geprikkeld. Het eten smaakt u niet meer en thuis irriteert u de huisgenoten. Waarom nog langer zo getobt? Leg uw zorgen naast u neer en korn naar onze mooie Veluwe om uw longen vol te zuigen met eerlijke, vooroorlogse natuur". Ik had gelijk de pen al in de hand, want de man heeft gelijk. Tegen mijn vrouw, die op dat moment net binnenkwam, zei ik: „Pak de koffers maar, want we gaan er van tussen". „Mallerd"l zei ze vertederd, „we gaan toch pas in augustus nar Bretagne". „Geen sprake van", antwoordde ik doodrustig, „we reizen onmiddellijk af naar de Veluwe". „Wat moet ik daar in godsnaam doen?", vroeg ze getroffen. „Rieleksen", zei ik, „eerlijke buitenlucht snuiven, de longen volpompen". „Je hebt toch ook dat verhaal van Henk gehoord", zei ze, „die is vorig jaar met Doortje en de kinderen naar Epe geweest. Ze moesten elke avond vier valiums tien innemen, omdat ze anders niet konden slapen van het gegier van de straaljagers" „Henk is geen goed voorbeeld", riep ik, „die slaapt ook altijd met de ramen open. En dat is op de Veluwe toevallig hiet nodig, want daar snuif je overdag al genoeg frisse lucht"..,Hij is ook nog een dagje gaan picknicken", zei mijn vrouw, „er liep gelijk een troep gecamoufleerde commando's over zijn plaid met gesmeerde broodjes". „Wie zegt nou, dat we daar moeten gaan picknicken", riep ik, „we gaan er alleen heen voor onze rust. Dries en Euti willen trouwens, dat we dit jaar in eigen land recreeëren". „Dries kan me nog meer vertellen", zei ze, „die wil ook, dat.ik het zestig watt-peertje in de gang losdraai. En dan zeker mijn nek breken, als ik naar het toilet ga. Nee jongen, als Dries zo nodig wil bezuinigen, kruipt ie zelf maar op de Veluwe in een lekkende tent. Mij niet gezien". Sorry Dries, je hoort het. Ik heb echt mijn uiterste best gedaan om dit jaar de tering naar de nering te zetten. Maar ik krijg geen enkele medewerking. Ik zal het je allemaal wel uitleggen op dat geinige, Griekse eilandje, waar ik zojuist een vakantiebungalow heb besproken vlak naast die van jou en Euti. Eric Sorel

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13